DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit het Pariement No. 273 flonderc? acht en fwfytigste Jaarafans? 1926. Uxranementsprljs blj voornltfcetallnsper 3 maanflen f2.-, tr. per post f2.BO. Bewtjsn. 5 ct. Adrertenttepr. 25 ct p. regal, greater. letters naar plastarotmto Brleren franco N.V. Book- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Adminlstr. So. 8. n-iy-tle So. 83. FRIJDAG 19 NOVEMBER. BuitenBand Dit nnmmer oestaaf uit 2 btaden. Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacfeur Tj. N. ADEMA. Den Haag, 18 November 1926. De minister-president, de heer De Geer, he eft niet meer dan een paar uur noodig gehad om de verschillende sprekers, die deel hebben genomen aan de algemeene beschou- wingen over de Staatsbegrooting te ant- woorden. Uit den aard der zaak kon dat ant- woord niet altijd even belangrijk zijn. Zoo wat betreft de homogeniteit van het kabinet. Van politieke homogeniteit kan bij dit inter- mezzo-kabinet natuurliik geen sprake zijn. Maar daarom kan de homogeniteit van het ministerie op buiten de politiek liggende pun- ten wel zeer groot zijn, en volgens den mi nister is zulks inderdaad het geval wat be treft de landsverdediging. Anders is het gesteld met Zondagswet en echtschciding, omdat hierbij politieke ge- schilpunten aan den dag treden. Daar raakt iflen dus niet aan. Wat de arbeidswetgeving aangaat, erkende hij de waarschijnlijkheid, dat op de privaatrechtelijke regeling van het collectieve arbeidscontract spoedig ook een publiekrechtelijke regeling zou volgen. Maar laat men nu maar eerst beginnen met de pri vaatrechtelijke regeiing goed te keuren! Omtrent de ziekteverzekering verklaarde de minister, dat men inderdaad, gelijk de heer Oud had aangegeven, werkt aan een schets van de sociale verzekering, waarin de ziekteverzekering een plaats kan innemen. Den heer Stenhuis voegde de minister in parlementaire termen toe, dat men beter doet de vreugde in den arbeid bij de werklieden aan te kweeken dan dat men altijd een som- beren kijk op de dingen aankweekt Aan een invoerrecht op weeideartikelen. gelijk de heer Nolens aan de hand deed, wilde de minister niet denken. Een wetsontwerp betreffende de positie van de ambtenaren zal binnen kort worden voorgelegd aan de Centrale Com- missie van Overleg. Op een nieuwe interna- tionale confcentie betreffende de suikerin- dustrie dudde hij den heer Van Rappard niet veel hoop geven. Intusschen zal de zaak nader worden over wogen. Tegen het in het leven roepen van nieuwe publiekrechielijke organen had de mi nister nogal principieel bezwaar. De staat njoet bi het landsbestour het heft in hancen houden. Het rapport van de staatscommissie betreffende de financieele veihouding tus- schen staat en gemeenten hoopte de minister voor het einde van 1927 te ontvangen en hij denkt dan een wetsontwerp daaromtrent bij de Kamer in te dienen. Omtrent de woelingen op Java verklaa-de hij dat van den thans ge- volgden koers niet zal worden afgeweken maa; in ieder geval zal op de krachtigste wijze worden opgetreden tegen de onrujt- stokers. De minister zette vervolgens uiteen. hoe de 21 millioen. die de eerstvolgende jaren noo dig zullen zijn, zijn verdeeld: 6 millioen voor de saneering der pensioenen, 5 millioen voor afschrijving op de spoorwegen, 6 millioen voor annu'iteiten en 4 millioen voor sanee ring der Waterstaatsbegrooting. Belastirgverlaging mocht niet uitblijven toen de financieele toestand eenigszins ver- beterde De belaAingen waren werkelijk te drukkend voor de ingezetenen. Wat het Bezoldigingsbesluit betreft, zijn de kortingen op de ministers-salarissen wel degelijk gehandhaafd op 10 pC-t., en de Koningin en de Koningin-Moeder hebben sprekei weer geschreven, dat zij ex prijs op stellen het volgend jaar weer 10 pCt. van haar inkomen in de staatskas te laten. Aan de herinvoering van het zevende leeriaar kan met het oog op de financien op het oogenblik niet worden gedacht. Wat de over- brugging van de kloof tusschen Onderwijs- wet en Arbeidswet aangaat, ligt een wets ontwerp op het leerlingwezen zoo goed als gereed. Hierna zijn een aantal replieken gevolgd. Wij kunnen met het oog op de plaatsruimte ;r niet veel plaats aan afstaan Maar wel die nen wij te vermeJden. dat daarbij niet minder dan vier moties werden ingediend. Achtereenvolgens kregen wij: vooreerst een motie var. den heer Buiten (R -K.) ten igunste van een toelage van 5 percent aan ambtenaren, rijkswerklieden en onde'rwijzers over hun bezoldiging gedurende 1926. Dan nen motie van den heer J. ter Laan (S.D A.P.) ien gunste van een wettelijke regeling van de recWspositie der ambtenaren. In de derde plaats een motie van denzelfden voor een herziening van de salarisregeling van de algeer ambtenaren, maand- en weeklponers alsmede van de onderwiizers en ten slotte een van de heer Suring (R.-K.) voor een ver- plichtstelling van het zevende leerjaar door middel van wijziging der Onderwijswet Hoe het m°t die moties zal loopen, zullen we morgen ervaren. Er werd zoo druk gere- plioeerd, dat de minister zijn antwoord tot morgen moest uitstellen, daar de Kamer be- trekkelijk vroeg uiteen ging met het oog op de avondvergadering, die om acht uur een aanvang zou nemen. Hij vcegde er echter aan toe, dat de stem ming niets zal veranderen, daar de mijnwer- kers het werk hervatten en de beweging in die richtiog toeneemt. De meerderheid tegen de regeerings- voorstellen De Executieve der Mijnwerkersfederatie is gister bijeengekomen om de resultaten van de districtstemming over .de regeeringsvoor- stellen in ontvangst te nemen. Na afloop van de bijeenkemst werd geen enkele verklaring afgolegd, doch officieus wordt vernomen, dat uit de eindcijfers is gebleken dat de meer derheid voor verwerping van de voorstellen is. Heden zal een gedelegeerden-conferentie worden beiegd, waarin de stemmingscijfers zullen worden medegedeeld. Gister waren er 8.960 menschen meer aan het werk gegaan, waardoor het totaal wordt gebracth op 366.030: Het bestuur der Mijnwerkersfederatie zal zonder ecnige aanbeveling de beslissing overlaten aan de vergadering van gedelegeer den. Het is mogelijk dat de Federatie den districten de vrije hand zal laten om elk voor zich de best mogelijke voorwaarden te bedingen en zelf intuschen zal trachten door onderhandelingen te Londen andere voor waarden te verkrijgen. Er zal echter waar- schijnlijk e:n poging worden gedaan om de Federatie te redden. Nog geen uitvoer van steenkolen. De minister van het Mijnwezen heeft ge- antwoord op de verzoekschriften van de ex- port-handelaars van steenkool, dat de regee- ring voorloopig de export van steenkolen niet kan toestaan, wijl eerst de behoeften van de Britsche industrie moeten zijn gedekt. DE AMNESTIE IN BELGIe. De socialistische par.ementaire fracties bespraken in een afzonderlijke vergadeiing de kwestie der amuestie. De beide fracties waren het er in overgoote meerderheid over eens, dat er, enkele speciale gevallen uitge- zonderd, een soort binnenlandsch Locarno plaats diept te hebben en er dus verzoe- ningsgezindheid moest worden betracht. Een uit de Kamerleden Destree, Soudan en Somerhausen, drie juristen, bestaande commissie, zal een- wetsontwerp voor am uestie vorbereiden. De moeilijkheid schijnt hierin te bestaan dat een weg moet worden gevenden cm als politieke veroordeelden te Kunnen beschouwen de Vlaamsche activisten, ide ter zake van spionnage hulp aan den vijand enz., werden gestraft. De meerder heid scheen ook van gevcelen te zijn dat de amnestie zich alleen moest uitstrekken tot hen, die izicn met door de viucht aan de wet uaaatn onuroKKen. Lniceie leaen meenoen, dat ook van de amnestie moesten worden uitgesloten de uitgewekenen, die zich tijdens de actie tegen het Nederlandsch-Belgisch verdrag hadden laten kennen door hun anti- Belgische houding. Van Ka.iiOueivc zijde wordt eveneens een ontwerp-amnestie voorbcre'd. Men verwacht echter, dat het socialistische voorstel mer zal zijn en dat de kaholieken er aan nuar met oi zonder wijziging bij len aansiuiten. ANTISEMIETISME IN PERZIe? Naar aan de „Pester Llcyduit Teheran wordt geseind, neemt de kracht van de anti- o-eunei.ocue uew^giflg in i-crzie toe. j\ort geleaen werd een Joodsche afgevaardigde terechtgpsteld, die aan een samenzwering te gen den Sjah zou hebben deeigencmenook andere joden zijn in vetband hiermee stand- rui- zich zul- DE STAKING DER BRITSCHE MIJNWERKERS. De stemming in de districten. Volgens een lid van het bemiddelingsco mite van het T. U. C. zou de stemming der mijrwerkers een meerderheid tegen de aan- vaatding der regeeringsvoorstelln opleveren. Joden hebben zich tot de Joodsche wereld- rngmiisanes gcvveua met etii verzo^it om 111- terventie, daar volgens hen de ter dood ver- oordeelde Joden siachtoffers zijn van de on- derdrukkingspolitiek der Perzische ultra- nationalisten. Bovendien hebben de Joden te Teheran den Engelschen en Amerikaanscben gezanten om interventie verzocht. Deze gezanten heb ben bij den minister van buitenlandsche za- Iten er op aangedrongen, te bereiken dat de vol trekking van het doodvonins althans eeni- ge weken zal worden uitgesteld. De rabbij- nen der Perzische Joodsche gemeenten heb ben zich voorts met een memorandum tot de Engelsche en Amerikaansche regeeringen gericht, waarin zij verzeeken te bewerken, dat de zaak der veroordeelde Joden opnieuw voor een gewone rechtbank zal worden be- handeld. DE REVOLUTIE IN NICARAGUA. De Amerikaansche minister van buiten landsche zaken, Kellogg, heeft een verklaring gepubliceerd, waarin hij president Diaz van Nicaragua erkent en tevens zijn bezorgdheid uitspreekt over de Mexicaansche wapen- smokkelarij in Midden-Amerika. Kellogg maakte geen gewag van Nicara gua's beroep op de interventie van Amerika, hehvelk zal worden overwogen zoodra het te Washington komt. Ook zinspeelde hij niet rechfstreeks op Mexico, doch vernomen wordt, dat de regeering der Vereenigde Sta- ten inlichtingen kpeeg dat minstens vijf vrij- buiters-expedities uit Mexicaansche havens op weg zijn naar Nicaragua en Guatemala. Kellogg zeide nog, dat voor het oogenblik de bemoeii'ng van Mexico met de Midden- Amerikaansche staten vermoedelijk ten doe had, een radicale propaganda van de bolsje- wistische leerstellingon aan te moedigen en zoodoende andere vraagstukken, zooals het geschil over de aanspraken in verband met de petroleum- en landwetten, van het tooneel te doeti verdwijnen. In officieele kringen in de Vereenigde Sta ten kan men zich niet onttrekken aan groote bezorgdheid over het doel van de Mexicaan sche bemoeii'ng, in verband met de aardrijks- kundige positie yan deze staten, die liggen tusschen de Vereenigde Staten en het Pana- maalkanaal. Ingeval de regeering te Was hington den toestand ernstig genoeg acht, zou het verzoek van Diaz om interventie den grondslag kunnen vormen voor 't gebruiken van Amerikaansche zeestrijdkrachten in de Nicaraguaansche wateren, om het aan land brengen van wapens uit Mexico te beletten. De Vereenigde Staten hebben aan generaal Moncada, hoofd der rebellen in Acaragua, gevraagd zich te onderwerpen aan het gezag van President Diaz, daar men hem niet zal veroorloven den strijd voort te zetten. De Amerikaansche regeering heeft thons het officieele verzoek ontvangen van den nieuwen president van Nicaragua, Diaz, om hulp te verleenen bij het herstel van vrede en orde in Nicaragua, meldt de Times. NA DEN OFFICIEREN-OPSTAND IN SPANJE. Een officieus communique meldt, dat va.i- daag in het officieel orgaan van het Spaan- sche departement van orlog een decreet zal verschijncn, waarin de voorwaarden worden vasfgesteld, onder welke de artillerie-officie- ren, die door't besluit van 5 Sept. zijn ge- troffen, weer tot de uitoefening van hun func- tie zullen worden toegelaten, alsmede een de creet nopens de instelling van een leidend en bemiddelend organisme voor de mi'itaire en de civiele bedrijven, welke eventueel mobiel kunnen worden gemaakt. DE SOC. CONFERENTIE IN LUXEMBURG. Zondag wordt in Luxemburg een soc „vierlandenconferentie" gehouden tusschen vetregenwoordigers van de Duitsche, Fran- sche, Belgische en Engelsche socialisten ter bespreking van den toestand, geschapen door de toetreding van Duitschland tot den Vollcenbond, de conferentie van Thoiry en wat daaruit is voortgevloeid. Allereerst zul len besproken worden de Duitsch-Franscht betrekkingen en de kwestie van Saargebied en Rijnland Bedoeling is natuurlijk gemeen- schapelijke richtlijnen vast te leggen om in dien gecst zooveel mogelijk de resp. regee ringen te bei'nvlceden. De conferentie is een vervolg op die in 1922 in Frankfort en in 1923 in Berlijn. Dit keer zal geen Italiaansche delegatie aanwe- zig zijn te Berlijn was Matteotti nog te- genwoordig. NIEUW COMMUNISTISCH COMPLOT IN BULGARIJE. Volgens een bericht in de „Matin" heeft de Bulgaarsche politic een nieuwe communis- tische samenzwering ontdekt. De autoriteiten meenen, dat meer dan 150 personen te Sofia tot de samenzweerders behooren en dat er 800 medeplichtigen in de provincie verspreid zijn. Er is een groot aantal verdathten gearres- teerd. Tot hen behoort een bekend commu- nistisch Jeider Nodar Paulof, die'een volle- dige bekentenis heeft afgelegd. HET CATALAANSCHE COMPLOT. De eerste groep van twaalf Catalaansche samenzweerders heeft van den minister van justitie toestemming verkregen om naar Brussel te komen, nadat door hen de belofte was afgelegd dat zij zich in Belgie buiten elke politieke actie zullen houden. Over de toelating van samenzweerders, die niet in het bezit zijn van een geldige pas zal de minister- raad beslissen. De Catalaansche separatisten hopen dat kolonel Macia eerlang in vrijheid zal worden gesteld en in Amerika het noodige geld zal vinden om de actie voort te zetten. Intus schen zullen zij in Belgie werk zoeken. DOOR FASCISTEN GELYNCHT? Naar uit Meran wordt gemeld zou een al- daar woneno kunstschilder op grond van een voor Mussolini cngunstige uitlating door fascisten mishandeld en vervolgens te water geworpen zijn. Zijn lijk is tot dusverre niet opgehaald. PROCES TEGEN DEN EX-KROON- PRINS VAN ROEMENIE. Voor de burgerlijke kamer van de recht- bank van de Seine zijn gister de pjeidooien gehouden in het geding van mevr. Zizi Lam- br:no tegen haar vroegeren echtgenoot, den ex-kroonprins Karel van Roemenie. De Roe- meensche rechter had dit huwelijk, in Odessa gesloten, in 1919 nietig verklaard. Mevrouw Lambrino vraagt als schadeloosstelling van haar echtgenoot, die met haar gebroken' heeft 10 millioen en voor haar zoon, na de nietig- verklaring van het huwelijic geboren het recht om op het gymnasium, waar hij school gaat mgeschreven te worden als Karel van Hohen- zollern. Voor den ex-kroonprins trad het be- kende socialistische Kamerlid Paul Boncour op, die deed uitkomen dat zijn client niet prins Karel van Hohenzollern, zelfs niet prins Ka rel van Roemenie was (al had hij dan zijn Roemeenschen naam wel verdiend door vooi de zaak der geallieerden te strijden) maar een eenvcudig burger, Karel Karaiman. Zijn pleidooi had de strekking, dat de rechtbank zich onbevoegd zou verklaren omdat her hier een proces tusschen vreemdelingen be trof. DE STORM IN DE VEREENIGDE STATEN. Ten gevolge van den hevigen storm staan verschillende deelen van den staat Maryland 0.60 tot 1.20 M. onder water. Uit Provincetown in den staat Massachu setts wordt gemeld, dat de Zuiderstorm meer dan 20 visschersvaartuigen tot zinken heeft gebracht. Twee walvischvaarders wer den weggeslagen en het motorschip „Mor- ril" van de vloot, welke jacht maakt op de dranksmokkelaars, werd op de kust gewor pen. Wyoming en Colorado werden geteisterd door een sneeuwstorm, die in Montana was opgestoken. De temperatuur was beneden 't vriespunt. De telegrafische verbindingen on- dervonden groote stoornis SPOORWEGONGELUK IN BELGIE. Uit St. Vaast wordt gemeld, dat aldaar ten- gevolge van het breken der remmen een ar- beiderstrein in botsing is gekomen met een van de tegenovergestelde richting komenden trein, met het gevolg, dat de arbeiderstrein van den spoordijk stortte. Dertig arbeiders zijn tengevolge van dit ongeval gewond. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Een deel van de troepen van Soen Tsjoean Fang trekt zich samen te Anking tusschen Nanking en Kioekiang, doch getwijfeld wordt aan hun trouw. Volgens betrouwbare berichten uit Han- kau worden arbeidersvereenigingen gevormd in alle arbeiderskringen. De arbeiders zijn in een vorm, de veel gelijkenis heeft met een sovjetr6geering in het klein, volledig meester in de gemeente. DE ZEEROOF IN CHINEESCHE WATEREN. Reuter meldt uit Hongkong de volgende bijzcnderheden omtrent den overval van de „Sur.ning": Maandagmiddag klommen plotseling 40 zeeroovers over de verschansing van de „Sun- ning", overweldigden de bemanning en ua- men bezit van de brug. Te middernacht slaagden de eerste en de weede stuurman er in zich te bevrijden.Zij snelden naar de brug, gewapend met twee revolvers en 150 patrcnen en schoten den leider der roovers neer. De andere piraten poogden de brug te heroveren door den eersten machinist als schild voor zich uit te duwen, maar de twee officieren openden een hevig vuur en dood- den elf bandieten; de machinist werd helaas op twee plaatsen gewond. De roovers sta- ken nu de eerste klas hutten in brand, om de officieren van de brug te verdrijven, doch het gevolg was, dat de vlammen de aandacht trokkeir van het Britsche oorlogsvaartuig Bluebell". Toen dit sncl naderde zetten de piraten twee sloepen uit en verdwenen in de duisternis, doch zij werden door de -blue bell" achterhaald Een onduidef.ijk draadloos bericht, ont vangen van het stoomschip „Hongping", ko- mende van Singapore en terugkeerende naar Hongkong, zegt, dat 20 personen aan boord werden gewond. Vermoed wordt, dat het schip door zeeroovers werd bezocht. In goedingelichte kringen meent men, dat de wijkplaats der zeeschuimers in de Bias- baai zou kunnen worden gezuiverd door mid- del van gemeenschappeiijke militaire vloot-actie. MIDDEN-AMERIKA, AARDBEVINGSGEBIED. Naar de „Chicago Tribune" meldt -heeft het Amerikaansche meteorologisch instituut aan alle steden van Florida en andere staten aan de Golf van Mexico geseind, dat een he- vige atrnosferische storing wordt gemeld van de kust van Yucatan. Ook Cuba en de an- d'sre West-Iodische eilanden zijn 2"€waar- schuwd. Drie lichte aardschokken zijn op Cuba ge- registreerd, die echter geen schade hebben veroorzaakt. en EEN REVOLUTIE IN BRAZILIe. Berichten, te Buenos Aires ontvangen, wij- zen er op dat er een openlijke opstand is uit- gebro-ken in den Braziliaanschen staat Rio Grande do Sul. In de steden San Gabriel, Santa Maria en Bage zijn de loyale troepen met de muitende troepen in botsing gekomen. In Santa Maria bombardeerden de muiters uit vliegtuigen de stad en verwoestten een bank en een groot hotel. ANTI-FASCISTISCHE ONDERWIJSPERSONEEL IN ITALIe. Er is een begin gemaakt met het ontslaan van anti-fascistisch enderwijzend personeel lien hoogleeraren en talrijke onderwijzers hebben een schrijven ontvangen, waarin hun de vraag gesteld wordt of zij het ecus zijn nicr net stnndpunt der rege'crin^. BOEREN-OPSTAND IN WIT-RUSLAND. In Engelsche emigrantenkringen te Berlijn zijn van de Estlandsch-Russische grens be- nchten ontvangen over het uiibreken van een opstand in het Russische gouvernement Pskowsk. In de stad Pskowsk en in twee aan- gTenzende landelijke districten hebben op sfandige boeren onder leiding van voormali- ge tsaristische officieren, de Sovjet-troepen a an gevallen en daarbij plaatseliike cuccessen geboe-id. Van Moskou zijn onmiddellijk cpva- lerie- en machinegeweer-afdeelingen naar het gebied van den opstand gezonden. Door de opstandelingen worden vlugschriften grootvorst Nicolajewitsj uitgedeeld. van De onderdrukking der beweging is reeds in vallen gang. Talrijke personen zijn gear- resteerd; te Pskowsk zijn 20 militairen, o.w 12 voormalige tsaristische officierep, gefusi- 'eerd. De opperbevelhebber van het militaire district Wit-Rusland (waartoe Pskowsk be hoort) is naar Moskou ontboden, om veranf- woording af te leggen. INT. ECONOMISCHE CONFE RENTIE. De definitieve agenda voor de internatio- naUe economische conferentie werd gister- middag door de voorbereidende commissie vastgesteld. Men heeft nog niet vastgesteld waar de conferentie bijeen zal komen. Dit moet de Raad beslissen. In enkele kringen wordt aan Amsterdam gedacht, maar van eenige plian- nen van de Nederlandsche regeering, die daartoe een uitnoodiging aan den Raad zou moeten zenden, is niets bekend. Het voor- deel van Amsterdam zou zijn dat de con ferentie in de sfeer van een groot handels- centrum bijeen komt en dus de medewerking van Rusland mogelijk zou worden, meent de correspondent van het Hbld. HET FRANSCHE EERETEEKEN- SCHANDAAL NAAR DE OPLOSSING. Alfred Dumoulin de Perronnet, een der drie personen die als de leiders werden aan- gezien van de bende, welke frauduleuzen handel dreef in decoraties van het Legioen van Eer en andere orden, is na een kruisver- hoor bij den rechter van instructie door de mand gevallen. Hij werd dadelijk gearres- teerd en in de Sante-gevangenis opgesloten. Perronnet, die hoofdambtenaar is, had voortdurend alle schuld ontkend, maar een confrontatie met een dergenen, aan wien hij levering van het „Legioen" had aangeboden. bracht hem aan het wankelen. VLIEGTUIG VERONGELUKT. Wegens een motorrefect wilde Woensdag- middag een vliegtuig van de lijn Parijs— Amsterdam, dicht bij Eeckeren, in de pro vincie Antwerpen, op een weide landen. I> bestuurder, eai 24-jarige Parijzenaar, had eyenwel een beek, die door de weide loopt, niet opgemerkt. De machine stortte daarin en brak middend-oor. De bestuurder kreeg geen letsel. Passagiers waren er niet in. Het vliegtuig vervoerde slechts post en goederen. Onmiddellijk stroomde men van alle kan- ten toe om hulp te bieden. KANNIBALEN IN AUSTRALIA. Een Australisch landbouwkundige, mr. Durack, heeft in een lezing te Perth verteld, dat sommige stammen in het Noordwestelijk deel van het Australisch continent .twee al- leronaangenaamste eigenschappen hebben: zij kunnen geen levend vee zien, en bezondi- gen zich voorts aan kannibalisme. De eersb: eigenschap, tot een ware manie geworden, doet hen schrikkelijke verwoestingen aanrich- ten onder de kudden der groote schapen- farms, waarvan sommige reeds 25 a 30 pet harer sterkte hebben verloren. De po-litie staat daar volkomen machteloos tegenover. Wat het kannibalisme aangaat, deelde Du rack mee, dat de gevallen daarvan zich ge- woonlijk voordoen na een gevecht tusschen de stammen. Meestal is het slachtoffer een meisje. Honger is niet de drijfveer tot deze afgrijsefijke offcrande; zij heeft veeleer een ceremonieel karakter. OPIUMSCHUIVERS IN ANTWERPEN. De politie heeft een inval gedaan in een huis te Antwerpen, dat door een Chinees word gecxpiOucud, waarin vermoed werd dat grof werd gespeeld en opium geschoven. Toen de politie, een tientail agenten, des avonds een inval deed, waren er gelijkvloers 10 Ghineezen aan het spelen. Zij verborgen het geld zooveel mogelijk, doch er werden nog j2 francs in besiag genomen. Een vijftal spelers werd aangehouden. Toen de agenten naar de bovenverdiepin- gen wilden gaan, vonden ze voor een trap een grooten Duitschen hond, die hun den toegang versperde. Een Chinees moest het dier wegnemen. Terwijl men naar boven klom hoorde men een clectrische bel rinkelen. Het was een seiti voor het derde vertrek, waar de agenten 3 opiumrookende Chineezen aantroffen. Zij wa ren zoodanig onder den invloed van den opi um, dat ze niettegenstaande het bevel, niet meer het bewustzijn hadden om op te staan Al net noodige op.umgerei, waarender twee lampen, pijpen en een hoeveelheid opium, werd in besiag genomen en de drie rookers aangehouden. Het cpmr.ken van het proces-verbaal met de noodige verklaringen van de aangehoude- a-:n ping niet van een leien dakje. De consul van China moest ter hulp geroepen worden. KORTE BERICHTEN. Al de zes Nobelprijs-winnaars zullen naar uit Stockholm wordt geseind dit jaar legenwoordig zijn bij de uitreiking van de prijzen. Dit zal met een bijzondere plechtig- heid geschieden, nu het 25 jaar geleden is, dat de Nobelprijs voor t' eerst werd toege- kend. Prines Ileana Van Roemenie is in Ame rika gewond bij een botsing tusschen haar auto en een vrachtauto. De auto was op weg naar Indianapolis. Haar kwetsuren waren niet van ernstigen aard. Op het eiland Madagascar is pest uk- eebroken. r "c- LKMAARSCHE COORANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1