DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Vijf dagen naar Parijs. AutoveriiuurinriGliting. No. "71 Honderd acht en fwUntfgste Jaararang 1926. ZATERDAG 20 NOVEMBER, Uit het PaHement Buifeniand Dit nnmmei besfaaf nft 3 bladen. Hbonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar ptofttarnfniU. Brieven franco JS.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admlntstr. No. 3. ttodactie No. S3. Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredadeur Tj. N. ADEMA. Zooals wij reeds in het kort gemeld heb- #en, zijn wij voornemens in de Kerstweek ten vijfdaagschen tocht naar Parijs te organi- seeren, waaraan, onder bepaalde voorwaar- den, door tezers van onze courant kan wor- den deelgenomen. Het is nog niet zoo lang geleden, dat wij, in samenwerking met den heer Nonhebel te Hilversum, een reis naar Zwitserland" samen- stelden, waaraan abonne's uit stad en om- geving hebben deelgenomen en die naar ons van verschillende zijden verzekerd werd tot voile tevredenheid der deelne- mers verloopen is. Dat geeft ons aanleiding in dezen geest nog eens iets te organiSeeren en waar Zwit serland in den winter nu juist niet het meest ideale ontspanningsoord is, viel natuurlijk de keuze op een der groote Europeesche ste- den en in de allereerste plaats op de licht- stad Parijs, de sprookjesstad van het Euro pe esche Westen. Wij hebben ens in verband daarmede tot de Americain Express Company in Amster dam gewend en zijn toen eens aan het reke- nen gegaan. Het is ons doel de lezers voor dit vijfdaag- sche uitstapje zoo weinig mogelijk te laten betalen en daarnaast toch een interessante reis te laten maken, waarbij, wat vervoer, lo- gies en voeding betreft, zoodanige maatre- gelen zullen getroifen worden, dat mien daarover tevreden zal kunnen zijn. Zoo zijn wij na veel overleg en correspon- dentie tot overeenstemming gekomen en kunnen thans tegen een alleszins billijke ver- goeding een vijfdaagsch uitstapje organisee ren, waarvoor de Americaan Express Com pany ons heeft toege'zegd dat zij de voile verantwoording voor het getrouw en nauw- keurig navolgen van het programma op zich neemt. Laten wij er allereerst even op.,wijzen, dat wat wij thans aanbieden slechts door den momenteel lagen frankenkoers mogelijk is, dat de frank weldra zal worden gestabili- seerd en de prijzen voor treinen, hotels enz dan natuurlijk veel hooger zullen worden. Wie de wonderen van Parijs door eigen aanschouwing wil leeren kennen, meet nu aaartoe besluiten, niet alleen door den be- trekkelijk lagen geldkoers, maar ook doordat het vormen van een gezelschap en enze on der han del ingen met het bekende reisbureau thans de zekerheid geven, dat men dit dcen kan voor een prijs die zeer belangrijk lager is dan wanneer mep een particuliere reis on- derneemt, nog afgescheiden van het feit, dat alle moeilijkhedea wat betreft reis, passen. logies enz. voor de dcelnemers uit den weg geruimd worden, zoodat men zonder zorgen "olop van het gebodene zal kunnen genieten Het ligt in de bedoeling, de dcelnemers.in den beschikbaren tijd zooveel mogelijk de Fransche hoofdstad en cmgeving te toonen. kijken.* Zij zullen kennis maken met de beroemde boulevards, de Seine, den Eiffeltoren, de Arc de Triomph, Place de la Concorde, Opera, 3ois de Boulogne, alsmcde het graf van Na poleon en dat van den Onbekenden Soldaat. In groote auto's zal gereden worden langs de renbanen van Longchamps en Auteuil naar het sprookjesachtige Versailles met zijn schitterena kasteel en tuinen, het Trianon, de vroegere verblijfplaats van Madame de Pompadour. Daarnaast zal een tocht gemaakt worden door een der bekendste deelen dezer millioe- nensfad, het schilderachtige Montmartre, df Cabotinsbuurt, waar avond aan avond het centrum van vermaak is en zich o a. de be- roemde Moulin Rouge bevindt. Zooals wij reeds meldden, stellen wij ons roor deze reis bij voldoende belangstelling en deelname, in de Kerstweek te doen plaats hebben, waarbij het vertrek vastgesteld is op 22 December a.s. vanuit Amsterdam, waar men in den avond van 27 December weer te rug gebracht zal worden. Die tocht geschicdt onder deskundig ge- Teide. De treinreis wordt in de tweede klasse gemaakt en in Parijs wordt in een uitstekend, degelijk hotel gelogeerd. De kosten zullen per persoon pl.m. 80 m totaal bedragen, waarbij met een kleinc speling rekening moet worden gehouden, tlaar dezc prijs gebaseerd is op een franken koers van 8.30 per 100 franks. Bedenkt men, dat voor een particuliere reis alleen de spoorkosten 2e k'.as naar Parijs en terug reeds 35 per persoon bedragen, dan blijkt duidelijk welke voordeelen door samenwerking en goede organisatie thans bereikt kunnen worden. Uiterlijk 6 December wordt deze inschrij- ving gesloten, daar de Parijsche hoteleigena- fen niet later een beslissjng willen nemcn. •Wij laten het thans bij aeze voorloopig? aankondiging en hopen dezer dagen het voi- fedige reisprogramma te publiceeren. Den Haag, 19 November 1926. Gisteravond heeft de Tweede Kamer de be handeling van de begrooting van Binnen- landsche Zaken voortgezet. Gelijk doorgaans met avondvergaderingen het geval is, was de opkomst zoo bescheiden, dat de Voorzitter het er niet op waagde een stemming te doen houden, zoodat er hedenmiddag gestemd moet worden over een voorstel van den heer Zadelhoff (D.E.A.P.) om de subsidies aan burgerwachten en vrijwilligen landstorm van de begrooting te schrappen. Reeds vele malea is van sociaal-democratische zijde opgeko- men tegen deze posten, maar steeds zonder succes; intusschen geven zij den moed nog niet op. Ik vermoed evenwel, dat zij ook dit- maal niet zullen slagen. Langdurig is ook stilgestaan bij de werk- verschaffing en werkverruiming. 0:a hierbij heeft de sociaal-democratische fractie hei woord gevoerd. Over" het algemeen gevoelde men waardeering voor het werk van minister Kan, speciaal in Drente, maar toch had men nog al {jenige wenschen. Zoo vroeg de heer Hiemstra beter huisvesting van tewerkgestel- den buiten hun woonplaats, de heeren Van der Heiden en Schape'r drongen aan op nog krachtiger optreden in Drente, de heer Sten- huis klaagde sterk over de lage loonen. Mi nister heeft voor een deel der klachten de sprekers verwezen naar zijn collega van Ar- beid Hij weigerde tot loonsverhooging over te gaan, maar beloofde wel na te gaan in hoeverre tuinbouw in Drente is te bevorderen. Ter bevordering van werkgelegenheid zal zoo spoedig mogelijk worden overgegaan tot droogmakihg van de Reeuwijksche en Sluip- wijksche Plassen, terwijl nog een aantal plan- nen van denzelfden aard in overweging zijn. Bij de afdetling „Landbouw" hadden zich meer dan een dozijn sprekers laten inschrij- ven. Daarvan zijn slechts een drietal aan het woord geweest: de heer Leenstra (A.-R.) drong aan op oplossirig van het pachtvraag- stuk en drooglegging van de Lauwerzee, de heer Ebels (V.-D.) waarschuwde tegen be- schermende rechten om de boerenbevolking te helpen, verklaarde overigens zijn ingeno- menheid met de begrooting van dezen minis ter, welke toont dat de minister hart voor den landbouwer heeft. Een aardig idee op- perde hij, n.l. om tijdens de Olympische spe- len een groote landbouwtentoonstelling te houden. De heer Deckers (R.-K.) vroeg steun voor den landbouw in dtn vorm van bescher- mende rechten, sprak de hoop uit, dat het pachtvraagstuk spoedig zou worden opgelost, drong aan op de indiening van een emigratie wet enz Het was over twaalven. toen de voor zitter de vergadering tot een uur verdaagde Den Haag, 19 November. Wanneer wij in een normalen tijd leefden, zou ik mijn lezers mocten berichten over een aanstaande ministerieele crisis. Immers de regeering heeft een uit een politiek oogpunt zeer ernstige nederlaag geleden. Niet minder dan drie mcties. welke zij bij monde van den minister van financien cnaannemejijlc had verklaard, zijn met vrij groote meerderheid aangenomen. De dag was voor haar begon- nen met een paar overwinninoeti, de post op de begrooting van BinnenlandscheZaken betreffende de burgerwacht werd aangeno men met alleen de See. dem. en Vrijz. Dem tegen, zoo verging het ook de post voor den vrijwilkgen landstorm, terwijl de gelden be treffende de ambtenaren en het zevende leer- jaar. Minister De Geer had naar aanleiding van die moties opgehrerkt. dat een parlemen- tair kabinet met een meerderheid aci'ter zich een motie weet te supprimeeren, maar een extra-parlementair kabinet, zooals het zijne haar deponeert. Dat wil in niet parlementai- ren vorm zeggen, dat zijn ministerle maling mag ixebben aan een motie. welke het niet wenscht te aanvaarden. De Kamer hielct met deze oprnerkmg, welke moest aantconen dat men verstarfdig zou doen de moties terug te nemen, omdat zij bij aarneming toch geen effect zouden hebben, geen rekening en hot gevclg is geweest, dat ze driemaal stemde, tegen den wensch van den minister in. De miotic van,den heer Buiten, waarbij aange- drongen werd op een herziening van het Be- zoldigingsbesluit en uitkeering in afwachting daarvan aan de rijkswerklieden en ambtena ren alsmede aan de onderwijzers een toela- ge van 5 percent op hun bezoldiging, werd aangenomen met 46 tegen 41 stemmen De motie-Ter Laan mede rakende de bezoldiging van het rijkspersoneel werd daarop ingetrok- ken, maar een moiie van denzelfden, waarbij aangedrongen werd op erkenning van de formeele en malerieele rechten der ambtena ren bij de regeling van hun rechtspositie werd goedgekeurd met 46 tegen 31 stemmen en een motie-Suring tot invoering van den ze- venjarigen leerplicht werd aangenomen met 46 tegen 41 stemmen. Nu minister De Geer zoo duidelijk heeft verklaard, dat hij van geen dier moties is gediend, lijkt het ons mogelijk, dat de voorstanders dier moties zich vereeni gen om de begrooting van zijn departemen1 niet goed te keuren. Maar dan is het toch haast onvermijdelijk, dat hij weggaat, omdat zonder begrooting het regeeren nu eenmaa! onmogelijk is. Gaan dan ook de andere mi nisters weg? Het is een vraag, waarop ik geen antwoord durf geven, maar men zal mij toegeven, dat er mogelijkheid bestaat op eer. hoogst verwarden toestand. En wellicht heefi men in de Kamer daar niet algemeen over nagedacht. Na deze veelbeteekenende stemming heeft de Kamer zich verder gewijd aan de zeer vreedzame bespreking van de belangen van den landbouw, verzorgd in de vijfde afdeeling van de begrooting van Binnenlandsche za ken. De ware belangstelling had die tak van volkswelvaart niet bij de Volksvertegenwoor- diging. Want er waren wel veel sprekers, eigenlijk te veel, maar de Kamer was voort- durend schaars bezet. Van het gesprokene vermeld ik de rede van den heer Van der Sluis (S. D. A. P.) ten betooge van de nood- zakelijkheid van een pachtwet, verder een maiden-speech van den heer Vos (R.-K.) om de aandacht van de regeering te vestigen op den precairen toestand, waarin onze bieten- cultuur verkeert, een betoog van den heer Rutten (R.-K.) ten gunste van uitbreiding van het aantal lagere land- en tuinbouwscho- len en een van den heer Van der Heijden (S. D. A. P.) ten gunste van de bevordering van de op rich ting van cooperatieve export- slachterijen. De heer Van Rappard had zeer veel goeds in de begrooting gevonden, maar hij drong aan op stelsejmatige uitbreiding der cultuur- gronden, een wettelijke oplossing van het pachtvraagstuk en de sheeting van een spe ciaal instituut voor de bestudeering van het mond- en klauwzeer. Verder keurde deze spreker het af, dat men aan onze miluairen buitenlandsch vleesch te eten gaf, waar de regeering den binnenland- schen veestapel met haar klandizie moest be- voordeelen. De heer Hiemstra (S.D A.P.) aditte het onder meer misschien gewenscht, dat een commissie een onderzoek instelde naar den economischen toestand van den landbouw De heer' Braat ontkende, dat de pachten te hoog waren gelijk door enkele leden was be weerd, de heer Weitkamp (C.-H.) zong de lof van onzen landbouw, die veel hooger dan elders staat op het punt van productivi- teit, een der leden besprak de varkensteelt, een ander de belangen van de boschcultuur en zoo ging het maar door, terwijl het aan tal aanwezigen steeds geringer werd en er op een goed oogenblik nog maar vier leden, dt voorzitter meegerekend, aanwezig waren Vermelden we alleen nog, dat de heer Sluis een motie heeft ingediend tot het weder in- stellen van het ambt van directeur-generaal van den landbouw. Minister Kan, die zich werkelijk bewonderenswaardig beknopt af- maakte van de sprekers en weinig beloofde, verzette zich met waardigheid tegen deze mo tie en de kans op aanneming schijnt niet groot. Maar daarover zal eerst Dinsdag worden beslist bij de voortzetting van de be- handeling der begrooting. Dan komt het eerst de visscherij aan de orde. DE STAKING DER BRITSCHE MIJNWERKERS. Wat nu? Het schijnt,- dat er een meerderheid van ruim 100.000 stemmen voor verwerping der regeeringsvoorstellen is uitgebracht. Yorkshire is het eenige groote district, dat voor aanvaarding heeft gestemd en wel met een kleine meerderheid. Dat de gedelegeerdenconferentie voortzet ting van den strijd zal aanbevelen, wordt hoogst onwaarschijnlijk geacht. De regeering kan haar houding eerst be- palen als de gedelegeerdenconferentie een be- slissing heeft genomen. Onder de conserva- ti e Lagerhuisleden overheerscht de mee- ning, dat het regeeringsaanbod van een na tionalen arbitrageraad moet worden inge- trckken, als de conferentie niet tot een beslis- sing mocht komen. Wel heeft de regeering inmiddels met het oog op den uitc'ag der stemmingen besloten, de wet op den noedtoestand onveranderd te ven.ngen, zoodat dg voorgenomen verzach- ting achterwege blijft, terwijl evenmin de ex- po-t van steenkool voorloopig zal worden vrijgegeven. Critiek op de politiek der Mijn werkersfederatie. De bekende vakvereenigingsleider Apple- ton oefent scherpe critiek op de politiek der Mijn werkersfederatie. Hij zegt dat het van de mijnwerkers even onedel als onbillijk is, van de andere vakvereenigingen nieuwe of fers te vragen, of op haar de verantwoorde- lijkheid te schuiven voor hun eigen misluk- kingen. Deze mislukkingen zijn het gevolg, niet van gebrek aan edelmoedigensteun, doch van de onbekwaamheid der bestuurders om de economische feiten van den toestand te verstaan zooals deze er in April uitzag en aan de incomptente leiding der laatste zes maanden. Dat de raad van het Vakverbond bij deze incompetentie en de daardoor gele den verliezen het stilzwijgen heeft bewaard, leot meer getuigenis af van zijn naastenlief- de dan van zijn wijsheid. Appleton bctoogt verder dat stakingen niet het eerste middel dienen te zijn, maar het laatste en eerst mogen worden afgekondigd nadat alle verzoeningspogingen zijn mislukt. Zelfs nadat verzoening is beproefd en mis lukt, zegt hij, blijft nog arbitrage, die enkele nadeelen tot oevolg kan hebben, doch geen nadeelen, te vergelijken met die, welke voort- vloeien uit geschillen zooals het geschil, dat zich thans al zes maanden voortsleept. Belqstinvverhooging verwacht. De „Westminster Gazette" verneemt u;t ambtelijke kringen dat de regeering zich als gevolg van de mijnwerkersstaking gedwon- gen zal zien bij de eerstvolgende begrooting over de heele linie verhooging voor te stellen van de directe en indirecte belastingen. Het blad zegt, dat in het bizonder verhooging van belastingen op suiker, thee en whisky kan worden tegemoet gezien en dat Churchill waarschijnlijk zal overgaan tot een verhoo ging van ae inkomstenbelasting met zes pence per pond sterling. Gemeend wordt ook dat er verscheidene jaren mee zullen heen- gaan alvorens de financieele terugslag, door de mijnwerkersstaking veroorzaakt, weer zal zijn goedgemaakt. De industrieele centra zullen bovendien hun tol moeten betalen in den vorm van ver- hoogde gemeentelijke belastingen. HET CATALAANSCHE COM PLOT. Volgens een telegram uit Montpellier aan de „Matin" zijn er versterkingen van de gen darmerie gezonden naar Perpignan met het oog op een door de communisten aangekon- d.gde betooging betrekking hebbend op het mislukte plan van kolonel Macia. Het ministerie van oorlog spreekt beslist het bericht tegen betreffende een troepencon- centratie in de omgeving van Toulouse en Norbonne. AUTOBANDIETEN. Zondagnacht waren drie bandieten een ju- welierszaak in het midden van Milaan bin- nengedrongen. Toen zij wilden vertrekken met meer dan een millioen aan juweelen, kwa- men de concierge en de juwelier op het door hen gemaakte geluid af. Twee der bandieten konden onmiddellijk ontsnappen; de derde schoot, in het nauw gebracht op zijn bela- gers, waarbij hij den juwelier doodde en den concierge emstig wondde. Daarop nam ook hij de vlucht. De politie ging natuurlijk onmiddellijk aan het zoeken naar de bandieten en laat vernam een inspecteur, die vergezeld was van twee agenten, dat de gezochten zich in een klein eethuis bevonden. Zonder versterking af te wachten begaf de inspecteur zich er heen en wierp zihh op de drie bandieten. Dezen waren echter gewapend en schoten op de politieman- nen, met het gevolg dat de inspecteur en £en agent gedood werden en de tweede agent ge- kwetst werd. Van de verwarring gebruik makend, verdwenen de bandieten. WINTER IN DE VEREENIGDE STATEN. In het Zuid-Westen van Amerika heeft de winter met sneeuwbuien in Missouri, Kansas en het Zuiden van Oklahoma zijn intrede ge- daan. De temperatuur is ver beneden vries- punt. PARTI JDISCIPLINE. Eenigen tijd geleden is gemeld. dat de Brusselsche socialistische federatie gewei- gerd heeft het accoord goed te keuren, dat door de katholieke en socialistische gemeente- raadsleden van Anderlecht werd afgesloten in zake de vorming van het dagelijksch be- stuur. Teen de Anderled- tsche socialisten zich aan het accoord wilden blijven houden, werden zij voor de keuze gesteld, zich aan het besluit der federatie te onderwerpen of de partij te veilaten. Zij hebben het eerste verkozen, waardoor het accoord verbroken is DE AANVAL OP DE KAZERNES IN IERLAND. Er zijn 23 gersonen in staat van beschul- diging gesteld wegens samenzwering tegen den staat in verband met de aanvallen op de kazernes der burgerwachten op laatstleden Zondag en andere dagen. Zooals bektnd, hadden de aanvallers de wachten geboeid en daama wapenen en do- cumenten medegenomen. GEEN ZEEROOVERS, MAAR EEN DOLLEMAN AAN BOORD. De agentert van het stoomschip „Hong- ping", waarvan gisteren een raadselachtig telegram werd ontvangen, waaruit men af- leidde, dat het schip door zeeschuimers was bezocht, hebben thans een bericht ontvan gen, waaruit blijkt dat een krankzinnig ge worden man vijf ben personen heeft gewond De gewonden maken het goed. Onder de pas- sagiers heerschte groote oo°rewo"denheid DE BRAND TE MiiRREN. De brand, die te Miirren gewoed heeft (zie onder de telegrammen in ons vorig num- mtr), heeft het hptel „Edelweis", het pension „Alpina" met den bazar „Armstur", het „Grand Hotel des Alpes" en een gedeelte van het Palace-Hotel geheel in de asch ge- legd. Verder zijn drie groote gebouwen en een groot deel van het bcsch tusschen Miir ren en Lauterbrunn een prooi der vlammen geworden. De boschbrana werd eerst door den hedenmorgen gevallen regen gebluscht. D. schade is enorm. De oorzaak is nog steeds niet bekend. OVERSTROOMING IN SPANJE. De Segura is buiten haar oevers getreden en heeft zeer aanzienlijke schade veroorzaakt. Vele dorpen worden bedraigd en men vreest, dat er slachtoffers zijn. SCHIPBREUKELINGEN VAN DE „SUNNING". De torpedojager „Verity" is te Hongkong aangekomen met een officier en een vrouwe- lijke passagier van het stoomschip „Sun- ning" aan boord. De schipbreukelingen wa ren erin geslaagd de „Sunning" met een reddingboot te verlaten en zij hadden negen uur op een zeer ruwe zee rondgedreven voor dat zij door een Noorsch schip werden opge- pikt. Bij het aanbreken van den dag was een sloen met zeeroovers in de buurt gekomen, BILLIJKE TARIEVEN. Garage JAC. MET, Alkmaar Teleloon 572. die zij echter met revolverschoten op een af- stand hadden gehouden. BERNARD SHAW EN DE NOBEL- PRIJS. In een brief aan den secretaris van de Zweedsche koninklijke Academie te Stock holm zegt Bernard Shaw, na zijn dank be- tuigd te hebben voor den hem toegekenden Nobelprijs, dat hij na zorgvuldige overwe ging niet heeft kunnen besluiten het geld te aanvaarden. Zijn lezers en gehoor voorzien hem van meer dan het noodige geld voor zijn behoefte en „voor wat mijn roem betreft, die is al grooter dan goed is voor mijn geeste- lijk welzijn." Onder deze omstandighedeo noemt hij het geld een reddingsboei, die uit- geworpen wordt naar een zwemmer, die de kust reeds veilig heeft bereikt. Ten slotte stelt hij voor, het geld te beleg- gen en de jaarlijksche opbrengst te gebruiken voor het verbeteren en aanmoedigen der be- trekkingen op literair en kunstgebied tus schen Zweden en Engeland. Volgens- de statuten van den Nobelprijs komt het bedrag thans aan de bibliotheek der Nobelstichting van de Akademie en zal het zoo ongeveer Vtzelfde effect bereiken kunnen dat Shaw beoogde. EEN SCHIP VERBRAND. Het stoomschip „Montreal", een der mooiste schepen van de Canada Steamship Line, is door brand tusschen Quebec en Montreal totaal vernield. Vijf leden van de bemanning van veertig worden vermist. Het schip vervoerde een lading rundvee en paar- den, die geheel verbrandde. AAN SLAG OP EEN TREIN. Naar de spoorwegdirectie te Ludwigsha- fen (aan den Rijn) mededeelt, hebben Don- derdagavond twee Fransche soldatea ge- traclit een trein te doen derailleeren. Zij legdc-n een dikke plank dwars over de rails, hetgeen echter nog op het laatste oogenblik door en baanwachter werd cntdekt. Beide soldaten zijn door het Fradsche legerbestuur in hechtenis genomen. Een spoorbeambte ontdekte de plank kort voordat een personen trein zou passeeren bij een spoorwegovergang tusschen Maximilian- sau en Worth. De hindemis werd verwij- derd, doch bleek even later opnieuw te zijn aangebracht. De twee gearresteerde Fransche soldaten zouden reeds een bekentenis hebben afgeiegd. EEN CONFLICT TUSSCHEN CUBA EN URUGAY? Uit Havank wortd gemeld, dat de repu- bliek Cuba de diplomatieke betrekkingen met Urugay heeft afgebroken. HEVIGE STORM TE MARSEILLE. Een hevige storm heeft *de gebieden rondom de stad geteisterd, tengevolge waar van tal van boonien ontworteld en van vele huizen de daken weggerukt werden. Tal van gebouwen zijn ingestort. De schade is aau- zieniijk. KORTE BERICHTEN. Het „Ber!iner Tageblatt" meldt, da' dr2en en 3en December a.s. voor de eerste maal de Hygienische Commissie van den Volkenbond te Berlijn zal bijeenkomen. In een technische subcommissie zal het pokken- vraagstuk en dat der inenting in behandeling worden genomen. Te Perugia (Italie) zijn talrijke socia listen en communisten gearresteerd. Deze ar- restaties zijn een gevolg van de nieuwe poli- tiebepal ingen. De arbitrale uitspraak inzake een loonsverhooging van 4 voor de Opper- Silezische steenkolenmijnen is door de werk- gevers verworpen. Naar aanleiding van een woordenwis- seling nopens het valschemuntersschandaal hebben de Hongaarsche staatslieden graaf Teleki en graaf Karolyi op de sabel geduel- leerd. Teleki werd licht gewond. De Russische commissaris van buiten- landsche zaken Tsjitsjerin wordt binnenkort in rrankrijk verwacht, waar hij voor zijn ge- zondheid in het Zriden zal vertoeven Het wordt waarschijnlijk geacht dat hij op de doorreis te Parijs een onderhoud zal hebben met Briand. De Duitsche rijksraad heeft de werk- loozer.verzekeringswet aangenomen. Zij treedt 1 April 1927 in werking. Volgens de Vreme heeft de politie te Ljoebljana (Joegc-Slavie) na huiszoekingen tt hebben verricht, een groot aantal militantt communisten gearresteerd. Te Dresden is tusschen vertegenwoor- digers der burgerlijke partijen en der socia listen onderhandeid over de vorming eener K-geeringscoalitie onder deelneming der Duitsch-nationalen en der (oude) soc.-dem. partij in Saksen. De besprekingen zullen a.s. week worden voortgezet. Binnen zeer kort zullen de laatste dee len uitkomen van de uitgebreide acten-publi- caties der Duitsche rij'csregeering „De groote politiek der Europeesche kabinetten 1871— 1«14". Zij zullen de Duitsche buitenlandschz politiek van 1912 tot 1914 omvatten AARSGH URAH

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1