J1 i, BSnnenBand tocpassnigf op vreemcreTtngen, tenzfj zfj aan- slagen plegen op de personen van den ko- ning, de prinsen en den premier of andere re- volutionnaire daden. De wet stelt niet straf- baar de propaganda voor liberate ideeen, maar alleen ccmmunistische of anarchistische propaganda. De wet is voorts ook niet van toepassing op journalistieke bedrijvigheid of op propaganda door vreemdelingen in het buitenland, zelfs als zij in Italie wonen, maar alleen op anti-ltaliaansche propaganda door Italianen in het buitenland. De vreem- deling, die een artikel of brief schrijft, waar- van de inhoud onjuist, overdreven of tenden tious wordt geacht. loopt dus geen gevaar voor een krijgsraad te moeten verschiinen en kan alleen met uitzetting gestraft worden. FRANSCHE VLIEGERS DOOR BANDIETEN AANGEVALlEN. Dnlangs werd gemeld, dat eenige Fran- sche vliegers moesten landen- in het Spaan- sche Rio d'Oro-gebied aan de Afrikaansche Westkust. Verscheidene dagen werd er niets van hen gehoord. De Spaansche autoriteiten berichten thans, dat de drie vliegers door bandieten werden aangevallen. Twee werden gedood, de derde gewond. Men tracht thans den gewonde te bevrijden. ONTPLOFFING OP EEN TANKSCHIP Gistermiddag is aan board van het Noor- sche tankschip „Mantilla", dat in het droog- dok van de Bethlehem Steel Corp. nabij Bal timore lag, een tank ontploft. Voorzoover thans bekend, zijn 17 personen bij de ramp om het leven gekomen, terwijl waarschijnlijk niet minder dan 75 personen verwondingen hebben gekregen. De bemanning, in totaal 35 koppen en een vrij groot aantal havenar- beiders, bevonden zich aan bcord, toen de ontploffing plaats had. Ten gevolge van den krachtigen wind verspreidde. de brandende olie zich over het geheele schip. Ook eenige in de nabijheid gelegen gebouwen werden be- schadigd. Hoewel het schip van den boeg tot het voorschip in brand stond, gelukte het eeni- gen dapoeren vrijwilligers een aantal perso nen te redden. DE DUITSCHE RIJKSWEER EN HET TURNONDERWIJS. He „Berl. Tagebl." deelt op gezag van een groot-industrieel te Breslau mede, dat daar ter plaatse eenigen tijd geleden een vergade- ring is gehouden van de besturen der werkge- vers-organisaties. Aan deze rtergadering na- men ook een aantal rijksweerofficieren deel, die er op hadden aangedrcngen, dat handel en industrie gelden ter beschikking van de rijksweer zouden stellen voor de opleiding van turnleeraren, die dan later, in het bijzon- der op het platteland turncursussen zouden kunnen houden. In antwoord op een vraag van het „Berl. Tagebl." door het rijksweerministerie mede- gedeeld, dat den officieren slechts de bevorde- ring van de lichatnelijke opvoeding der jeugd voor oogen had gezweefd. Het blad acht deze verklaring te eenen male onbevredigend. Het wil er bij het democratische blad niet in, dat rijksweerofficieren plotseling zooveel be langstelling voor de lichamelijke opvoeding van de burgerbevolking aan den dag zouden leggen en het dringt er daarom met klem op aan, dat de Rijksdag, die de volgende week hier bijeenkomt, licht in deze duistere zaak zal brengen. DE „WERK-WAGEN" VAN OOM PAkJL KRUGER. Een interessante plechtigheid heeft plaats gehad, toen de stad Londen het eere burgerschap aanbood aan de premiers van Zuid-Afrika, Nieuw-Zeeland en New Found- land. In zijn toespraak bood de lord-mayor den Zuid-Afrikaanschen minister-president, generaal Hertzog, den wagen aan. die door Paul Kruger als werkkaner gebruikt werd en we Ike door lord Kitchener was ovcrgedra- gen aan den vorigen lord-mayor, lord Bearsted, die hem op zijn beurt de stad Lon den ten geschenke aanbood. Hertzog verklaarde namens Zuid-Afrika dit geschenk gaarne te aanvaarden. EEN KONINKRIJK SYRle? De Fransche Hooge Commisaris in Syrie, Ponsot, heeft een rapport gepubliceerd, dat hem is uitgebracht door een der eerste rebel- lenleiders, die zich in het begin van dit jaar aan het Fransche gezag heeft onderworpen. In dit rapport wordt gezegd, dat het eenige middel tot verbetering van den toestand in Syrie is een monarchic te istichten, daar de republikeinsche regeeringsvorm een misluk- king is gebleken. De groote meerderheid der bevolking kan zich slechts met een koning schap vereenigen. Als den meest gewenschten candidaat voor den Syrischen troon wordt genoemd Ramadan Sjerif-ali-Hajdar, een afstammeling kvan den Profeet. EEN NOORSCH SCHIP ONTPLOFT. Vrijdagmiddag is het Noorsche tankschip „Mantilla" met de geehele bemanning van 35 koppen, alsmede een aantal havenarbei- ders aati boord, door het ontploffen van een zijner tanks vernield. Ofschoon het schip yan voor- tot achtersteven in vlammen stond, betraden vrijwilligers het schip in een heldhaftige poging de gewonden te bereiken Er zijn, naar tot dusver bekend is, zeven- fien man gedood. GROOTE STORMSCHADE NABIJ MARSEILLE. Een hevige storm heeft de omgeving van Marseilit geteisterd en te Correns groote schade aangericht. Door de rivier Argens word een groote uitgestrektheid overstroomd. Nabij* Martigules ontstonden door bliksem- slag eenige boschbranden, terwijl te Eyga- lieres twee huizen instortten. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. HET POLITIESCHANDAAL TE LEIPZIG. 3ij het proces te Leipzig tegen den voor- fflaligcn politiebeambte Rouvel en zijn kor- nuitcn, die den zakkenrollers tegen een flinke financieele vergbeding een gevaarlooze uit- oefening van hun handwerk verzekerden, ko- men nog voortdurend nieuwe staaltjes aan den dag. De oplichters Galowin en Berkowicz en de zakkenroller Orleans verkochten in Juni 1924 aan een Berlijnsch koopman een par- tijtje „briljanten", die later van het zuiver- Ste glas bleken te zijn. De heeren werden gearresteerd door den thans eveneens terecht staanden beambte Grandke van de „Krimi- nalsterle Hauptbahnhoff" te Leipzig, waar de zaak aanvankelijk naar den vorm correct behandeld werd. Grandke verklaart thans, dat zijn collega's Rouvel en Strebnik hem verzocht hebben, de gcarersteerden wecr op vrije voeten te stel len. De goede Grandke kon aan dit mensch- lieTende verzoek geen weerstand bieden, en de gauwdieven werden, nadat zij het geld van den bcstolene en zijn inderhaast ook nog ge- kaaple gouden horloge hadden teruggegeven, v/eer vrij gelaten. Als door een toeval bezat Grandke cmmiddellijk daarop vierhonderd dollar, een geschenk, naar hij thans ver klaart, van Rouvel of Strebnik! SCHIETPARTIJ MET DIEVEN. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is te Berlijn in een villa in het Gruncwald in- gebroken, waarbij de dieven blijkbaar met groote brutaliteit zijn te werk gegaan. Zoo hebben zij b.v. een zwaren vleugel verzet, om ten groot tapijt te kunnen opnemen. Nog vier andere tapijten hebben zij meegenomen, benevens een groot schilderij en een massa zilver. Voor het vervoer van een en ander is waarschijnlijk een auto gebruikt. Niemand van de villabcwoners heeft iets gehoord. De heeren hebben het echter niet voorzichtig geoordeeld met al dien buit dadelijk de stad in te trekken, zoodat zij een gedeelte verbor gn hebben in een bosclije, blijkbaar met de bedoeling later een en ander op te halen Vrijdagmorgen ontdekte toevallig een spoor wegbeambte in een boschje twee groote pak ketten, waarin vier kleeden bleken te liggen Hij waarschuwde de politic, deze begreep de samenhang en 'savonds werd in het boschje' een sterk detachement agenten gelegd om de heeren af te wachten. Tegen half ncgen naderden twee mannen voorzichtig de plek; zij bespeurden echter on raad en openden onmiddellijk een snelvuur met hun revolvers. De agenten beantwoorddai het vuur, zoo dat gedurende enkele minuten een geregeld vuurgevecht werd gelevend. Nochtans zon- der eenig resultaat: geen der agenten werd gewond en de dieven zochten en vonden een goed heenkomen in de duisternis. EEN STOi'CIJNSCH MISDADIGER. Aan de „Vossische Zeitung" wordt uit Pe king gemeld, dat een wegens het p'.egen van verschillende misdrijven ter dood veroor deelde Japanner aan de regeering verzocht heeft in het openbaar Hari kiri te mogen pie gen en voor zijn executie van het schavot een toespraak over zijn philosophic tot de menigte te mogen richten. EEN BRUILOFTSSTOET VERONGELUKT. Te Madras is bericht ontvangen, dat er 55 personen van de 70, die aan een bruilofts- feest hadden deelgenomen, onder wie de jonggehuwden zelf, in de rivier Godivari verdronken zijn, door het omslaan van de stoomsloep, die het gezelschap naar den an- deren oever zou brengen. WARMTE IN DUITSCHLAND. Sinds 1830 is het in Duitschland in No wmber niet zoo warm geweest als de laatste dagen. De gemiddelde temperatuur was 12.3 grad-en, terwijl in dit seizoai een tempera tuur van 5.6 graden ormaal is. Vrijdag steeg de thermometer zelfs tot 15.9 graden. In Scandinavie vriest het intusschen 15 graden. EEN GOED VOORBEELD. De bond van ambtenaren in het gebied van de vrije stad Danzig is er mee accoord ge gaan, om, in verband met den financieelen toestand van den staat, een bedrag van 2.8 millioen van hun salarissen te derven. Dit beteekent een salarisverlaging van 1 tot 13 pet., waarbij dan nog de salarissen van de lagere loonklassen onaaeigetast blijven. Naar verluidt heeft de Senaat het vcorstel der ambtenaren aanvaard. AMNESTIE IN BELGIe. De Belgische Kabinetsraad van Vrijdag middag heeft de amnestie-voorstellen goedgc- keurd ten gunste van een vierhonderdtal rc- geeringsambtenarcn, die gedurende den oorlog een twijfelachtige houding hadden aangtnomen, maar wier gedrag geen aanlei- ding gaf tot inmenging van de justitie. EEN ONGEWOON SPOORWEGONGELUK IN ENGELAND Negen personen werden Vrijdag gedood en twee ernstig gewond bij een buitenge woon ongeluk, dat des morgens den express YorkBristol, die 150 reizigers vervoerde, overkwam. Op het oogenblik n.l., dat de ex press een goederentrein, die uit tegenoverge- stelde richting kwam, passeerde, derailleerde de laatste wagen van dezen trein en botste in voile vaart tegen een seinpaal. Deze brak af en viel op den express. Twee wagons wer den letterlijk in tweeen gesneden en de inzit- tenden geraakten tusschen en onder de ovcr- blijfselen, met het bovengemeldc noodlottige gevolg. KORTE BERICHTEN. Blijkens een radiogram uit Berlijn heeft Rusland in zijn antwoordnota aan Polen be- treffende het Russische-Litausch verdrag o.a verklaard, dat het de Ambassadeurs-ccnfe- rentie, welke indertijd Wilna aan Polen heeft toegewezen, de bevoegdheid ontzegt om in deze een beslissing te nemen. Volgcns de bladen komt het scheidsge- recht voor de uitlegging van het plan-Dawes waarschijnlijk in Januari in Den Haag bij- een teneinde de verzoeken om schadeloosstel- ling wegens liquidatie buiten en behalve de annuiteiten te behandelen. In de haven van Casablanca zijn vijf bootwerkers verdronken, tengevolge van een storm. Te Fedhala werden door een spring- vloed enorme verwoestingen aangericht. (Tien arbeiders werden gewond. TeT gelegenhcid van den lOen verjaar- dag van het overlijden van den Poolschen romanschrijver Henri Sienkiewicz, werd te Warschau een concert gegeven in tegen- woordigheid van den president der republiek, het corps diplomatique en vertegenwoordi- gers van regeering en parlement. Aan de Luxemburgsch-Fransche grens is het tot botsingen gek<Mnen tusschen Itali- aansche fascisten en anti-fascisten. Daarbij werd een 28-jarig Italiaan door een schot gedood. De Fransche Senaat nam met 183 tegen 49 stemmen het wetsontwerp der regeering aan betreffende de maatregelen tot verdedi- ging van den Staat. De Kamerrractte der Fransche socia lis ten heeft besloten een wetsvoorstel te steu- nen, dat den militairen diensttijd op negen maanden brengt door de toepassing van de idee van een volksleger. Een hevige zeebeving heeft aan de ha- venwerken te Casablanca belangrijke schade aangericht. Persoonlijke ongcvallen kwarnen niet voor. Stefani -spreckt tegen, dat in Italie tal rijke socialisten, cmi munis ten enz. zouden zijn gearresteerd. Een hevige storm heeft gewoed boven Napels. Een groot gebied is overstroomd. De schade is zeer groot. Eenige vrouwen werden bij een poging om te vluchten ern stig gewond. De Paus heeft een encycliek gepubli ceerd over de gebeurtenissen in Mexico. In deze encycliek wordt de kerkvervolging ver- oordeeid en spreekt de Paus zijn vertrouwen uit in de eindoverwinning der kerk. Volgens de bladen zal de secretaris- generaal van den Volkcmbond, sir Eric Drummond, zich de volgende week naar Ber lijn begeven. Zijn reis zou in verband staan met de kwestie der militaire controle. Uit Bagdad wordt door Reuter gemeld, dat een bergstroom een auto heeft tnecge- skept, die poogde door den stroom heen te rijden. Van de negen personen verdronken er zeven. In fascistische kringen te Rome wordt gezegd, dat de secretaris-generaal van het fascisme, Turati. benoemd zal worden tot minister voor de vakvereenigingen, welke functie thans door Mussolini wordt bekleed. Een hevige springvloed heeft groote schade aangericht aan de havenwerken te Casablanca. Er hebben geen persoonlijke ongelukken plaats gehad. Er is in Chili een nieuwe militaire be- weging uitgebarsten, die het aftreden van de- regeering heeft veroorzaakt. Men gelooft, dat de vloot het legcn; niet zal vol gen. INBREKERS GEPAKT. Vrijdagavond ongeveer 12 uur werd, naar het Hdbi. meldt, onraad ontdekt in een pa-k- huis aan de Valkenburgerstraat te» Amster dam, waar hoeveelheden lood en koper lig gen opgeslagen voor een draadkabelfabriek, De politie van het bureau aan het J. D. Meyerplein trok onder leiding van den in- specteur A. Harrebomee naar de plaats van het onheil en stelde een onderzoek in het pakhuis in. Het bleek dat drie inbrekers bezig waren voorraden lood en koper in een schuit te la den, die dchter het pakhuis in de Marken- gracht dobberde. De dieven namen bij de komst der politie ijlings de vlucht. Een van hen wist over de terreinen bij het pakhuis te ontkomen, de andere twee trachtten het vee- ge lijf te redden door met een koenen sprong in het groene grachtwater te verdwijnen. Een middernachtelijke klopjacht ontstond nu: het zwemmend tweetal poogde, door de duisternis geholpen, den overkant te berei ken, de politieagenten trachten hen op te vangen, hetgeen echter niet onmiddellijk ge lukte. Beide looddieven wisten aanvankelijk te ontkomen, doch de politie zette haar on derzoek voort. Na lang speuren werd een der inbrekers in zijn natte pakje, verscholen achter een muur gevonden en ingerekend. Zijn vriend, waarmee hij zwemmende ontkomen was, werd later in den nacht van zijn bed gelicht en eveneens naar het politiebureau overge- gebracht. Den derden inbreker, die wist te ontkomen, is men op het spoor. Bij de achtervolging heeft de politie nog van de vuurwapenen gebruik moeten maken; er is echter niemand getroffen. Door dit in- grijpen heeft de politie den diefstal van een aanzienlijke hoeveelhid metaal kunnen voor- komen. VERBOND VAN VAK-ORGANISATIES VAN HOOFDARBEIDERS. Zaterdagmiddag is te Utrecht het twee- jaarlijksch congres gehouden van het Ver- bond van vakorganisaties van hoofdarbeiders in Nederland. De heer L. Veenstra te Rotterdam hield een openingsrede. De drie aftredende bestuursleden, de hee ren L. Veenstra, voorzitter, Jac. Bakker, se cretaris en A. P. van Assendelft, penning meester, werden met algemeene stemmen herkozen. De voorzitter had zich eerst niet herkies baar gesteld, doch op sterken aandrang van de vergadering liet hij zich een herkiezing welgevallen, doch onder voorwaarde, dat men moeite zal doen in de toekomst een an- deren leider te vinden. Vastgesteld werd het voorloopig door den bestuursrapd reeds gesanctioncerd reglement op de correspondcntschappen. Vervolgens werden zeer uitvoerige bespre- kingen gehouden over de contributie-rege- ling. Het voorstel van den Werkmeestersbond om de contributie met 50 pet. te verh oogen en te brengen op 75 cent per lid en per jaar, met dien verstande, dat't hooogere be drag gestort wordt in een fonds, waaruit al leen bij staking of uitsluiting de aangesloten bonden op nader te omschrijven wijze recht op steun kunnen doen gelden, werd verwor- pm met 10.304 tegen 5709 stemmen, waarna het voorstel van het hoofdbestuur om boven de contributie van 50 cent per lid en- per jaar, een bijdrage te heffen van 10 cent voor de reservekas, zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd. Eenige besprekingen vondten plaats over een door de Vereeniging van scheepswerk- tuigkundigert ingediende motie in zake de vorming van een weerstandskas. Besloten werd een commissie te benoemen, welke de zaak van een weerstandskas in haar geheelen omvang zal bestudeeren. Deze commissie zal over deze aangelegenheid een rapport uit- brengen, waarbij dan bedoelde motie als leiddraad zal dienen. In de eerstvolgende. bestuursraadvergadering zal deze commis-" sie worden samengesteld. Aan de orde was daarna een voorstel van den Werkmeestersbond, luidende: „Het Ver- bond streve er naar en zal daartoe zijn voile medewerking verleenen dat er kome een Verbond van den Arbeid, waarin alle groepen (handarbeiders, ambtenaren en be- ambten in overheidsdienst, hoofdarbeiders in parnculieren diensf) een behoorlijke zellstan- digheid bezitten". In zijn prae-advies bracht het bestuur in herinnering, dat het V. V. H. sedert de op- richting de samenwerking met handarbeiders en overheidspersoneel in een gemeenschap polijk verbond, waarbij eigen zelfstandigheid onaangetast zou blijven, heeft voorgestaan Het wil dan ook stellig bij voorkomende en dcelmatige gelegenheid zijn voile medewer king verleenen, om deze samenwerking tot stand te brengen. Na uitvoerige bespreking werd besloten, zich te houden aan de besluiten van den be- stuursraad om voorshands alleen samenwer king te zoeken met het C. N. O. P. en even- tueel andere ambtenarenbonden. In zake het voorstel van den Werkmees tersbond om te streven naar en zoo vaak zulks noodzakelijk blijkt, aan te dringen bij de bevoegde instanties op invoering van een wetlelijke regeling van de vacantie, hetzij bij algemeenen maatregel van bestuur, hetzij bij wet in te voeren, >had het bestuur geprae- adviseerd, dat het bereid was dit voorstel ongewijzigd over te nemen. Het congres kon zich met algemeene stem- men' hiermede vereenigen. De Werkmeesterbond had mede voorge- steld om de bestaande internaticnale verbin- dingen te verbreken, omdat z. i. het practi- sche en moreele nut niet evenredig is aan de daaraan bestede kosten en wijl de vrijkomen- d-.* gelden dan in den vakstrijd doeltreffender zouden kunnen worden aangewend. In zijn prae-advies zegt het bestuur nie! overtuigd te zijn van de noodzakelijkheid, met de C. I. T. I. te verbreken; waar deze met de C. I. L. I. te verbreken; waar deze geenszins financieel bezwaarlijk kan worden geacht, zou het bestuur aan een handhaving van het vcrkregen contact de vcorkeur geven. De voorzitter bepleitte ook ter vergadering de wenschelijkheid om het contact met de C. I. T. I. te bchouden. Na een korte bespreking werd zonder hoofdelijek stemming besloten, dat het V.V H. voorloopig bij de C.I.T.I. zal blijven aange sloten. Het congres werd daarna geslotcn. DE ELECTRISCHE Er heeft zich Zaterdag op het electrische trajectden Haag meer voorgedaan dan een defect aan de bovenleiding, waardoor de treinenloop gedeeltelijk ontwricht is. Met den trein, die om 8 uur 30 van het Hofplein te Rotterdam vertrck, gebeurde namelijk het volgende: Bij het kruispunt, gelegen tusschen Voor- burg en den tunnel onder de lijn den Haag- Amsterdam, schrokken de passagiers op door een vrij hevigen schok, veroorzaakt door een sterk slingerende beweging van. den wagen. Tegelijk werd krachtig geremd. en een oogenblik daarna stond de trein stil. In plaats van in de richting den Haag, was de trein in de richting Scheveningen geroden! Een beambte van het spoor zag men hard in de richting van het seinhuisje loopen. Even daarna wenkte hij met de hand, dat de trein achteruit moest gaan. Dit geschiedde, en nadat blijkbaar de wissel was omgezet, werd verder naar den Haag gereden. Op dat kruispunt kan door een verkeerden wisselstand geen botsirig tusschen twee treinen ontstaan. Toch b'ijft voor den be- stuurder het gevaar van het onverwachte be- staan; hij denkt rechtuit te rijden en mindert de vaart niet; de trein neemt op het kruis punt een onverwachte plotselinge wending. Overigens ligt het betreurenswaardige van de fout in de onvoldoende functionneering van den veiligheidsdienst, waarbij een kleine fout reeds noodlotHg kan zi'' I EEN SPECULATIE IN MARKEN. Den laatsten tijd kom-.n in geillustreerde bladen advertenties voor, waarin meegedeeld wordt aan bezitters van oude Duitsche rijks- banlcnoten, dat, deze biljetten nog waarde hebben. Men moet zich om inlichtingen wen- den tot de firma Schrader in Dubbeldam en een 10 centspostzegel voor antwoord inslui- ten. Stuurt men een brief om inlichtingen. dan krijgt men een fraai gedrukte circulaire terug, waarin de firma Schraderd meedeelt, dat zij een middel weet, de Duitsche regee ring te dwingen, voor elke oude mark 60 cent uit te beta ten. De firma verklaart zich bereid, de gemeenschappelijke belangen van oude-marken-bezitters te behartigen. Men heeft haar daarvoor slechts 1 cent per oude mark te leenen, of 1 cent per 1000 inflatie- marken, maar dan tot een minimaal bedrag van 100. De firma zal over dit geleende bedrag een rente van vier percent betalen en het geUende na 10 jaar terugbeta^en Voor dien tijd zai zij evenwel zorgen, dat voor elke 1000 inflatiemarken zulk een bedrag is gegeven. In Januari 1928 zal de eerste rente worden betaald. Om baar actie met succes te kunnen voeren, moet de firma evenwel over een groot aantal marken bezitten. Indierf het haar niet gelukt, binnen korten tijd de mach- tiging te verkrijgen van zoovele oude-mar- kenbezitters. da' het gewensehte bedrag bij- een is, zal zij het geleende geld teruggeven en van haar voorgenomen actie afzien In de circulaire wordt men voorts gewaar- schuwd, geen onnoodige brieven aan de firma te sturen, omdat ze geen tijd zal hebben, deze te beantwoorden. Bovendien be heft men niet de moeite te nemen, omtrent de firma inlich tingen in te winnen omdat niemand in staat is over deze zaak betrouwbare inlichtingen te verschaffen; vlleen zullen er wel enkele parasiefen zijn, zoo heet het in de circulaire verder, die de zaak afbreuk willen doen. Men moet evenwel vertrouwen in de zaak stellen. en dan zal de firma de actie tot een goed einde we ten te bren gen. De politie heeft een onderzoek naar de firmt Schrader te Dubbeldam doen instellen en daarbij is gebleken, -at een firma Schrader niet besfaat. De brieven moeten gestuurd worden_ aan, en de circulaires gaan uit van den cafehouder J. H. F. Schrader te Dubbel dam, een Duitscher, wiens cafe den laatsten tijd slecht rendeert, maar die desondanks toch goeden s-ier maakt. In verband met een en ander waarschuwt de commissaris van politie in de vijfde afdee- ling nu het publrek, alvorens in relatie te tre- den met de firma Schrader, eerst inlichtingen bij hem in te winnen. BRAND IN HET NIEUWE POST- KANTOOR. Zaterdagavond omstreeks half zeven is, naar de N R. Ct. meldt, brand ontdekt op de derde verdieping van den Noordelijken vleugel van het postkantoor aan den Cool- singel aldaai1 In den Zuid-Oosthoek van deze verdieping ligt een vrijwel driehoeki vertrek, dat met een deur uitkomt boven binnenplaats. In dit vertrekje, dat slecbtr enkele vierkante meters groot is, staat eer electromotor, welke een hijsehmachine drijft. Verder staat in dit vertrekje een aantal kis- ten opgestapeld, welke houtwol en papier bevatten. De brand is door een nog onbekende oor- zaak ontstaan. Aanvankelijk trachtte het personeel het vuur met enkele mimimaxen te dooven; toen dit niet gelukte werd met twee sctralen van de leiding water gegeven Later nam de brandweer het blusschingswerk over. Toen werd er nog een straal op de waterlei- ding bijgevoegd. Enke'e kisten, het houtwol en het papier zijn verbrand Verder is er wat waterschade veroorzaakt De rook bleef lang op de ver dieping hangen. In het begin hebben man- schappen van de reddingsbrigade voorzien van rookmaskers bij het blusschingswerk ge holpen. Tengevolge van den brand is de inter- 'ocale telefoonverbinding met 7 plaatsen in ons land, hoofdzakelijk in de Norodelijke nrovincies, gelegen, korten tijd gestoord geweest. THeReSE VAN DUYL-SCHWARTZE STICHTING. De prijs van 500 vanwege de Ther&se van DuylSchwartze Stichting voor het best geschilderde portret in olieverf in de laatste drie jaren door Nederlandsche schil- ders, die den leeftijd van 35 jaar nog ,niet hebben bereikt, is toegekend aan Aart Glans- dorp te Rotterdam. De jury bestond uit de heeren M. A. ,'J. Bauer, A M. Gorter, C. J. (Maks, Willy Sluiter en G Westerman. De ingezonden werken worden tentoonge- steld van Zondag 21 dezer tot 1 December in de kunstzalen der Maatschaopij Arti ei Amicitiae te Amsterdam. De tentoonstelling is kosteloos toegankelijk. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAN0 Gedeputeerde Staten stellen aan de Sta- ten voor, aan de vereeniging Het Noordhol- landsch Groot Yorkshire Varkensstamboek voor de jaren 1927, 1928 en 1929 een sub- sidie uit de provinciate kas te verleenen van telkens ten hoogste 20C0, ten behoeve van haar werkzaamheden in het belang van de verbetering van het varkensras en de var- kensfokkerij in dit gewest. Ged. Staten stellen verder voor, afwijzend te beschikken op de aanvrage van het be stuur van de vereeniging Naar Buiten, va- cantiekolonie voor leerlingen der vrijzinnige Zondagsscholen en kinderen uit vrijzinnig- godsdienstige gezinnen in geheel Nederland te Utrecht, om een provin'-iale bijdrage in de stichtingskosten van een nieuw koloniehuis te Oostvoorne. i Dr. J. Th. DE VISSER. Dr. J. Th de Visser zal 9 Februari den 70-jarigen leeftjjd bereiken. Er is reeds een comite van huldiging gevormd, waarvan voorzitter is de heer J. ter Haar Jr., wethou- der van Amsterdam; secretaris de heer H. J. de Groot, te 's-Gravenhage, en penning- meester mr. S. J. Hogerzeil, te 's Graven- hage. HET NEDERLANDSCH-BELGISCHE VERDRAG. Van de zijde van de antirevolutionnairen in Groningen, die zich tegen de aanneming van het verdrag in zijn huidigen vorm heb ben verklaard, meldt men aan de Rotterdam- mer: Met diepe teleurstelling is hier in het Noorden door het meerendeel der antirevolu tionnairen de uitslag van het Tweede-Kamer- votum van j.l. Donderdag vernomen. Met name de houding van de antirevolutionnaire Tv^ede-Kamerleden, die onvoorwaardelijk voor stemden, wordt betreurd. Dat deze an- tirev. afgevaardigden in laatste instantie hup stem voor het verdra^ gaven, is tot op zekere hoogte te begrijpen. Doch dat de groo te meerderheid van hen niet met beide han- oen de opschortingsmotie aangreep, om als- nog tot een voor Nederland betere regeling te koraen, is ten eenenmale onbegrijpelijk. Waar zelfs mannen als de oud-minister*s dr. J. Th. de Visser en J. J. C. van Dijk, leden van het voormalige Kabinet, dat destijds ach ter het verdrag stond, openlijk te kennen ga ven dat hun meeniqg sedert gewijzigd was en zij thans een heropening van de onder- handelingen wenschelijk oordeelden, wa&rom zij met de motie-Marchant meegingen, zoo blijkt hieruit wel duidelijk, dat door hen de mogelijkheid tot verbetering van het verdrag zee^ reeel werd geacht. Had in deze merkwaardige verandering van zienswijze van twee zoo bij uitstek des- kundigen met voldoende reden gelegen voor onze antirev. Tweede-Kamerleden om mede hun stem aan de motie te geven? (Het ver- heugt ons, dat er ten minste 4 A. R. waren, die deze kans niet hebben laten glippen.) 'Te meer daar dan aan de allerwegen in den lan- de kenbaar gemaakte wenschen en voorna* mclijk ook van ondcrscheiden antirevolution nairen was tegemoet gekomen. Thans is met deze alleszins ernstige en billijke wenschen in het minst geen rekening gehouden. Hoe het ook zij, de beslissing in de Tweede Kamer is gevallen, daarop is niet meer terug te komen. Maar de hoop wordt gekoesterd dat de antirev. leden der Eerste Kamer op gelukkiger wijze zullen weten kennis te ne men van de hartgrondige wenschen, die le ven in den bcezem van een niet onbelangrijk deel der antirevolutionnaire paxtij". Vanwege het Delftsch Studentencorps zal aan de Eerste Kamer worden verzocht, het verdrag met Belgie in den huidigen vorm niet aan te nemen. Mr. J. Adriaanse, lid van de Staten van Zeeland, heeft het verzoek tot gedeputeerden gericnt, om ,,indien het niet vroeger mogelijk is, althans in de eersivOigende zitting der Prov. Staten te willen mededeelen of en zoo ja welke schadelijke gevolgen naar het oor- deel van uw college, speciaal voor onze pre vincie en bijzonderlijk ten opzichte van onze waterstaatsbelangen, zijn te wachten van eventueele ratific die van het door de Kamer reeds gevot erde verdrag met Belgif". Het verzoek is vergezeld van de volgende toe lidding: „Ged Staten hebbeaan de regeering reeds tweemaal advies over net yerdrag uit-

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6