KWATTAs5tf JA\J\RF1'P KWATTA-SPECULAAS Het communistisch complot op Java. geDracfir, maar xunnen geen cner acfvtezen publiceeren, waar vanwege de regeering daartegen bezwaar wordt gemaakt. „Waar deze zaak er eene is van buitenge- wocm algemeen belang maar niet het minst door onze provincie, komt het onredelijk voor maar ook onbegrijpelijk dat deze uit den aard der zaak gewiehtige adviezen, immers uitgaande van het Provinciaal College, tot welks competitie en rechtsmacht behoort wat de waterstaatsbelangen der provincie betreft, aan de publieke kennis worden onthouden. „Afgezien van de vraag of staatsrechtelifk Ged. Staten zich in deze aan een van wege de regeering opgelegde geheimhouding hebben te onderwerpen. vooral waar mag worden verwacht dat uw college het groot belang van publieke kennisneming zal inzien, komt het mij voor dat nu zelfs Zeeland de weten- echap van bedoelde adviezen moet missen, het hoogst gewenscht is dat althans Ged Staten de wetenschap van bedoelde adviezen moet missen, het hoogst gewenscht is dat althans Ged Staten nun op kennis van zaken berustend oordeel over de gevolgen voor onze provincie van het verdrag aar de Statenlerien cs. aan de Prov Staten doen kennen, omdat, moge het al zijn da> Ged. Staten: <_enerzijds de regeering van bericht en advies moeten dienen, anderzijds zij Prov Staten, wanneer dit wordt verzocht, be- zwaarlijk mogen onthouden die inlichtingen een buitengewoon provinciaal belang betref- fend, waartoe zij, speciaal uit kraclit van hun ambt, het best in staat zijn". Een vergadering van het Zeeuw- sche comite van actie. Zaterdagmiddag is te .Middelburg een vergadering gehouden, uitgeschreven door 'het Provinciaal Zeeuwsch comite van actie tegen het Nederlandsch-Belgische verdrag, teneinde te bespreken wat kan worden gedaan om de aanneming van het verdrag door de Eerste Kamer te voorkomen. De heer H. C. Wesseling uit Vlissingen presideerde de vergadering. De voorzitter stelde als redactie voor een petitionnement voor: „Aan de Eerste Kamer der Staten-Gen?- raal: ondergeteekenden, alien kiezer of kieze res in de provincie Zeeland, overtuigd, dat het thans aan uw college ter goedkeuring voorgelegde verdrag met Belgie niet is in het landsbelang; verzoeken u dringend, geen goedkeuring aan" dit verdrag te verleenen." Het comite stelde de redactie zoo eenvoudig mogelijk, opdat ieder tegenstander van het verdrag er zich bij moet kiinnen neerleggen. Het plaatsen van advertenties zal veel geld kosten en er komt toch een verslag van in de couranten, zoodat ieder, die helpen wil, zich kan aanmelden. Een verzoek van publicatie van de rapporten der deskundigen zal niet uithalen en ook naar de meening van Ged Staten is reeds in de Tweede Kamer ge- vraagd. Spr. weet niet of de deskundigen wel voldoende op de hoogte waren van de zaak zelve. Al heeft een petitionnement niet altijd succes, doet men nu niets meer, dan zegt men dat de actie tegen het verdrag niet zoo ge meend is. Ieder vereenigt zich met de motie en ook met het voorstei, de vorming van plaatselijke comite's en de verdere actie van het provin ciaal comite over te laten. Met een opwekking, het comite financieel te steunen, sloot de heer Wesseling de verga dering, die bezoch was door ruim 30 perso- nen uit Middelburg, Vlissingen en andere plaatsen op Walcheren, Zuid-Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen. Uit Soerakarta werd dd. 20 November door Aneta gemeld: Dertig cotnmunisien zijn vannacht de woning van een rechercheur bui- ten Soerakarta aangcvallen. De rechercheut werd vermoord, zijn vrouw en kinderen blevCn ongedeerd. Zijn revolver is meegenomen. Militairen die ter hulp snelden, arresteer- den twee verzgtslieden. Zij zetten de vluch- tenden na, van wig er 22 gearresteerd wer- den. Het aantal arrestanten in Soerakarta be- draagt 200. In West-Sumatra is het rustig. Te Painan werden enkele personen gearresteerd. Een artikel van de Temps. De Temps legt in een hoofdartikel verband tusschen het complot op Java, de doorloopen de agitatie in het overige Indie en den bur- geroorlog in China. Dit alles heeft denzelf- den oorsprong, aldus het blad, en moet het uitgangspunt worden van een geheel nieuwe koloniale politiek. In het overige Indie en in China is de crisis op gelijke manier als op Java uitgeforoken en wel door intellectueelen uit de inheemsche bevolking. Het- blad her- kent in de gebeurtenissen op Java het optre- den van de ccmmunisten overeenkomstig in- structies uit Moskou en wel met voorbedach- ten rade, teneinde door gelijktijdige aanvallen op verschillende plaatsen de regeering te dwingen, de strijdmacht eindeloos te versnip- peren. Hei complot zal stellig slechts een accident blij-ken en de overheid zal met alle energie moeten optreden teneinde het terdege te beteugelen als waarschuwing voor alle ko- Joniseerende volken. Dit gevaar kan alleen ver ijdeld worden door nauwkeurige aanpassing van de koloniale politiek bij de eischen van toet oogenblik. De liberale opvattingen zijn de veiligste slagboom tegen reactie en revolutie. Wapens van communist en De Nieuwe Vorstenlander vertelt van een razzia onder communisten, begin October ge houden te Solo, vanwaar nu weder geregeld berichten over communistische ongeregeldhe- den komen, hieruit blij-kt dat zij aan splinter- nieuwe wapens weten te komen. Niet alleen de streek in de nabijheid van deh ringdijk werd door de politie onderzocht, ook Lawean, de communistische „tampat", in het Solosche, kreeg een grondige reiniging. Aldaar werden door de "politie ac^terhaald vijftien sphnternieuwe revolvers en twee ge vteren. Bij de huiszoekingen gedaan in de kampongs nabij den bandjirdijk op Maan- dagmorgen kon de politie ten huize van twee broers Soedjiman en Soedjimin, uit kampoeng Sewoe niets vinden. Maandagavond gingen de Wadano en de A ssi s ten t-W a d a no er zelf op uit. Ten huize van beide brooders werd weer huszoeking gedaan, en vonden de beide amb tenaren onder een baksteen buiten het huis twee splinternieuwe revolvers, waafin patro- nen zaten. Beide broeders werden toen meegenomen, doch beiaen verKlaarden hier niets van te weten en „wisten niet eens hoe een revolver er uit ziet". Het zal zeker zaak zijn, den invoer van wa pens nog stronger te conroleeren. Op welke wijze communisten soms aan wapens komen, is onlangs gebleken uit een bericht in de Sin To, volgens hetwelk zekerc Alirachman op zich had genomen te zorgen voor den aankoop van vuurwapens. Deze man was een gewezen vendu-afslager en heeft daaraan vermoedelijk oude relaties met op- koopers te danken. Uit Soerakarta wordt gemeld, dat dertig communisten 's nachts de woning van een rechercheur, buiten de stad gelegen, aanvie- len. De rechercheur werd vermoord. Zijn vrouw en kinderen bleven gelukkig ongedeerd. De revolver van den politieman is meegeno men. Militairen die ter hulp snelden, arres- ieerden twee verzetslieden. Zij zetten de vluchtelingen nd, van wie er toen 22 gearres teerd werden. Het aantal arrestanten in Soe rakarta bedraagt tweehonderd. Uit Riga wordt d.d. 21 Nov. gemeld: De communistische Internationale heelt gretig van de gelegenheid gebruik gemaakt, haar geboden door de opstandige beweging op Java om de arbeiders aan te sporen tot proiestvergaderingen. De executieve der par- ten roept alle arbeiders der wereld op, mas- savergaderingen te organiseeren om te pro- testceren tegen het „imperialis-tische terroris- me" in den Indischen archipel. In het bijzon- der worden de arbeiders aangespoord tot be- toogingen voor de Nederlandsche consulaten en gezantschappen in alle landen, om de on- afhankelijkheid der Indische kolonien en het terugroepen der Nederlandsche troepen te eischen. Een onderhoud met mr. D. Fock. De oud-landvoogd, mr. D. Fock, die nog steeds in hotel ,.Bellevue" te 's Gravenhage verblijft, waar hij nog geen bezoek mag ont- vangen, wijl een pijnlijk been hem in zijn be- wegingen hindert en een hardnekkige heesch- heid hem het spreken mceilij-k maakt, heeft een vertegenv oordiger van Aneta te woord gestaan. De bestrijding van het communisme was het eerste onderwerp, waarover het oordeel van Mr Fock gevraagd werd. In verband daarmede werd de vraag gedaan, of de oud G. G. het wenschelijk achtte in Indie een be- roep te doen op de regent en, om in hun afdee- lingen onder eigen verantwoordclijkheid en op eigen wijze het communisme te bestrijden. „In het algemeen zou ik daar gfeen voor- stander van zijn," antwoordde mr. Fock. „Ongetwijfeld hebben wij bij de bestrijding van het communisme de goede en ernstige medewerking der regenten noodig. Deze me dewerking verleenen zij ook ten voile. Maar het schijnt toch gewenscht, dat de regenten hierbij handelen in overleg met het Euro- peesch bestuur. Van beteekenis is het, om ge- lijk reeds geschiedt, door middd van de re genten invloed uit te oefenen op de onder hen staande ambtenaren, om speciaal actief te zijn in het mededeelen van ongewenschte toestan- den onder de bevolking, waardoor vanzelf de sporen van communisme gevonden kunnen worden. Zoodra de bevolking een weinig zelfstan- diger leert oordeelen, zal't communisme van zelf minder vat op haar krijgen. Nu zijn de meest simpele verhalen vaak voldoende, om den dessa-man tot het communisme over ts halen. Allerlei voorspiegelingen, als bijv., dat er geen belasting meer zal behoeven te wor den betaald, zijn geliefde middelen. Koers of politiek van de regeering staat hierbuiten, want zelfs de meest vooruitstrevende regee ring zal voor alls maatregelen nemen, om dergelijken onlusten den kop in te drukken Een oordeel nog niet mogelijk. Een oordeel uitspreken over alles, wat thans geschiedt, is onmogelijk, zoolang niet alle gegevens beschikbaar zijn. De regeering staat blijkens haar verklaring in de Kamer op hetzelfde standpunt. „Vindt U, dat de Volksraad ook in zijn oude samenstelling aan zijn doel heeft be- antwoord?" „Ongetwijfeld. Ik zal niet ontkennen dat de Volksraad vooral in den aanvang we! eens werk gedaan heeft, dat overbodig of nut- teloos was. Er is te veel gepraat. Maar zou dat niet in alle parlemenien gebeuren? Dat de regeering wel eens bcslissmgen van den Vol'.israad naast zich neer heeft moeten leg- gen, is niet haar schuld geweest. Er zijn mo- ties voorgeschreven en zelfs aangenomen, zonder dat de gevolgen den voorstemmers voldoende voor oogen moeten hebben gestaan. Het is een regeering niet euvel te duiden, als zij aan zulk een motie geen gevolg geeft" „Vreest U niet, dat de bestuurshefvor- ming en de zich steeds uitbreidende bestuurs- taak er ten slotte toe zouden kunnen leiden, dat het betrekkelijk kleine Nederland niet voldoende geschikte ambtenaren zou kunnen opleveren?" „Tot dusver is aan geschikte ambtena ren nooit gebrek geweest. In de eerste tij- den na de oorlogsjaren is veel uitgezonden, wat later minder deugdelijk bleek. En- dat mo est worden opgeruimd. Maar in normale tijden is van een tekort in het algemeen ge- sproken, nooit sprake geweest. Over de ambtenaren en hun medewerking kan ik niet anders dan met lof spreken „Heeft U, toen de jaren van drastiscli- bezuinigingen kwamen, steeds medewerking ondervonden „Over't algemeen wel. Vcrgeten moet niet worden, dat de bezuinigingen kwamen kort na een tijd, waarin men meende, dat er altijd geld in overvloed zou zijn. Het gaf een overgang, waar wij doorheen moesten en waar we ook doorheen zijn gekomen. Dat de bezuiniging voor velen onaangcoaam was, het kon niet anders. De vlottende schuld be- droeg ongeveer 400 millioen en als zulk een bedrag ingeloopen omet worden, dienen kras- se maatregelen genomen te worden. De thee en de rubber, die plat lagen, teen ik het bewind aanvaardde, hebben zich ge lukkig spoedig hersteld. De economische ont- wikkeling is cok sneller gegaan dan wij had- den duTven hopen." „Is de fraude onder de ambtenaren werke- lijk zoo groot geweest?" „Geen sprake van. Zeker niet grooter dan in Nederland. Denkt U alleen maar wat bij den bouw van het ziekenhuis te Leiden is gcschied. Maar in Indie werd steeds van clke cntdekking van een tekort een geweldige ophef gemaakt. Van een golf van corruptie had nooft gesproken mogen worden, al heb ben in den tijd, toen vele menschen hun even- wiclit kwijt waren, ook Indische ambtenaren dingen gedaan, die niet gedaan mochten wore den. Tegen de bewering van een corruptief Indie heb ik altijd met kracht geprotesteerd, en zal dat blijven doen'. Haast in alle opzichten vooruitgang. „Indien U den tcestand van Indie van thans vergelijkt met dien van voor 1914, constateert U dan vooruitgang?" „In haast alle opzichten. Indie heeft zich geweldig ontwikkeld, en gaat nog altijd dien weg op. Het heeft echter meer en meer be- hoefte aan zelfstandigheid, zoowel op poli tiek als economisch gebied. Zoo heel veel, dat thans in Holland beslist moet worden, zoo wel voor de regeering als voor den handel, kon best, misschien beter, in Indie zijn be- slag krijgen. De menschen, die tot deze groo- tere verantwoordclijkheid in staat zijn, be- vinden zich in Indie. Torh is er nog wel eens een teveel aan toezicht uit het moederland, dat werkelijk achterwege kan blijven. Indie is in staat in heel veel opzichten vorr zichzelf te zorgen. In ens land is een be- paalde fout het gebrek aan kennis omtrent Indie Indie heeft nog een groot ontwikke- lingsvermogen. Celebes begint daarheen te komen. Van Borneo is slechts een deel, hoofdzakelijk de Oostkust, in ontwikkeling". „Meent U, dat luchtlijnen voor Indie van belang zullen zijn?" „Aan doorgaande verb-indingen, b.v. Eu- ropaAustralia meet Indie zeker meedo:n. Doch voor lijnen in Indie zelf zal het ver- vcer wel te gcring blijken. Dc militaire vlieg- tuigen gaan nu Sabang—Medan—Batavia exploreeren, doch ik vrees, zoo besloot de heer Fock, een tekort. Het verkeer is hier- voor nog te weinig intensief." KORTE BERICHTEN. r Te Sapperreer heeft de politie zc-kere K. in de Wilhelminastraat een distilleer toestel voor het vervaardigen van alcohol in beslag genomen. Op de cacaofabriek der firma Blookers te Amsterdam is, naar het Hdbl. meldt, Za- t-erdagmorgen een werkman door een drijf- riem gegrepen en eenige malen rondgeslin- gerd. In ernstigen toestand is hij naar het O. L. Vr. gasthuis overgebracht. Tijdens het zeer instuimige weder van Zaterdag is even beneden Tiel op de Waal een dekknecht van een opvarende sleepboot der Nederlandsche Rijnvaart Maatschappij over boord geslagen en verdronken. De 17-jarige W. de Jong te Deil, die aan toevallen leed, is Zaterdagochtend te water geraakt en verdronken. Onder zeer groote belangstelling is Zaterdagmiddag in een der bovenzalen van hotel-restaurant Rijjers in Den Haag de journalisten-societeit geopend De zaal was met bloemen versierd, waaronder er waren van mevrouw Jars de Gubernatis (Petit Pa- risien) en van den Nederlandschen Journa- listenkring. De begrafenis te Havelte van mr. J. Linthorst Homan, oud-commisaris der Ko- ningin in de provincie Drenthe, is Dinsdag 2 uur. Curatoren van de Leidsche universiteit hebben aan de hoogleeraren, aan die in- richting verbonden, een uitnood'iging tot ge- zellig samenzijn gezonden voor Woensdag 1 December, in Huize Bruins te Leiden. Men hoopt hierdoor de onderlinge kennismaking te bevorderen. De Vereeniging voor Volkenbond en Vrede heeft Zaterdag in Den Haag haar jaarliiksche algemeene vergadering gehou den. De voorzitter, mr. J. Limburg, heeft de ze vergadering geopend met een rede. In plaats van het zittende hoofdbestuur, dat periodiek moest aftreden, werden tot led-en van het nieuwe hoofdbestuur gekozen de heeren van As, prof. Heering, mr. Joe- kes, prof. Moresco, mr. Rutgers, de Roode, mr. Koolen, mr. van Slooten, Sufie en prof, van der Pot. De rechtbank te Assen heeft Zaterdag in hooger beroep vrijgesproken K. de H. en A. van B., zeepfabrikan-ten te Apeldoorn, aan wie ten laste was gelegd overtreding van de loterijwet (n.l. het doen van bons in pakjes gloor en zeeppoeder), met vernieti- ging van het vonnis van den kantonrechter te Meppel. Zaterdagnaeht is de drinkwaterput van den landbouwer P., onder de gemeente Etten en Leur, verontreinigd. De vermoedelijke daders, arbeiders van de Nederl. Kunstzijde- fabriek te Breda, zijn Zaterdagmiddag aan- gehouden. Zaterdag heeft de Algemeene Neder landsche Plui-mveefokkersvereeniging, onder leiding van mr. H. W. J. Sannes, te Hol- iandsche Rading te Utrecht een algemeene ledenvergadering gehouden. In een bijeenkomst vanwege de Haag- sche afdeeling van de Nederl. Vereeniging van Staatsburgeressen, de Unie van Vrou- wenbelangen en de Onderlinge Vrouwenbe- scherming hebben Zaterdagavond mej. mr. E. Simons en mr. J. Overwater gesproken over het rapport inzake het buitenechtelijke kind. Mevr. van Biema-Hijmans opende de bij eenkomst met een woord van welkom, waarin zij er op wees, dat thans voor het eerst een gecombineerde vergadering van de drie ver- eenigingen werd gehouden. Zaterdagmiddag is te Warmond, aan het huis waar Jan Steen van 1656 tot 1660 heeft gewond, een gedenkplaat onthuld. Anton Verheyen vormt een klein too- neelgezelschap voor een tournee door Zuid- Afrika. Op 23 October j.l. heeft de 30-jarige Spanjaard F. V. V. in een cafe aan den Schie- damschendijk te Rotterdam uit een a-utoma- tisch pistool een schot ge'ost op de 29-jarige publieke vrouv/ C. v. O., omdat zij weigerde, met hen, mee te gaan. De Spanjaard schoot mis, en de kogel drong in den wand. Nadien is V voortvluchfig geweest. Nu is hij naar de N R. Crt. meldt, in een logement aan, den Sumatraweg aangehouden. Hij is opge- sloten. Het wrak van de Vijf Gebroeders, het vaartui-g, dat 13 dezer is vergaan, is eindelij-k gevonden. Het rijksbetonr-ingsvaartuig, dat te Enkhuizen is gestationneerd, heeft gisteren het wrak aangetroffei. 3 K M. ten Noorden van den lichttoren van Marken Het ligt ge heel onder water en zeer gevaarlijk voor de sch^epvaart Men heeft ter Dlaatse een wrak- boei gelegd. Vrijdagmiddag is op de spoorlijn naar Esschen onder Roosendaal een 15-jarige jon- gen aangehouden, die barvoets en enkel in jas en broek gekleed daar rondliep. De jongen bleek krankzinnig en is vermoedelijk uit Belgie afkomsti?. Voorloopig is hij op het hoofdbureau van politie te Roosendaal on- dergebracht. Frovinciaai nieuwi UIT HEERHUGOWAARD. Door de V. D. kiesvereeniging „Burger- plicht" werd Donderdagavond een algemeene vergadering gehouden in het lokaal van den heer Rus. De beschrijvingsbrief voor de algem. verg. van den Bond te houden te Amhem gaf geen aanleiding tot discussie. Besloten werd met het oog op de hooge kosten geen afgevaar- digde te zenden. Een beknopt verslag werd uitgebracht der verg. van de federatie Alk- maar met betrekking tot de candidaatstelling voor de Prov. Staten in den kieskring Helder. Een circulaire van het federatiebestuur naar aanleiding eener later te houden ver gadering te Schagen wordt aangehouden tot punt h: candidaatstelling. Door den penningroeester werd verslag uit gebracht van den financieelen toestand der vereeniging, na de inning der contribute. Hieruit blijkt, dat dit jaar voldaan zal kun nen worden pan de verplichting tegenover den bond. Getracht zal worden door persoon- lijk bezOek het ledental uit te breiden. Hierna werd verslag uitgebracht der ge houden vergadering te Schagen op verzoek der afdeeling Helder, waarna wordt voorge- lezen de circulaire, naar aanleiding dier ver gadering door het federatie-bestuur aan de afdeelingen toegezonden. De eisch van Hel der om voor cen candidaat harerzijds no. 2 gereserveerd te zien, werd algemeen afge- keurd, speciaal zooals die was geredigeerd door den voorzitter der federatie. Het voorstei Helder, dat uit de gehouden discussie werd geboren en waarbij voor de komende vier jaar no. 2 op de candidaten lijst aan Helder zou worden gegeven, terwijl dan voor het volgend vierjarig tijdperk dit voorrecht aan de kool- streek zou worden verleend kan mede geen enkele stem verwerven, zoodat het met alge meene stemmen werd verworpen al werd het betreurd, dat de V. D. in onzen kieskring dit- maal nicer niet tot overeenstemming zullen komen. Door den heer van der Oord werd geoor- deeld, dat „Burgerplicht" weer een eigen can didaat naar voren moest brengen, tevens meende spr. dat men daarvoor een geschikt persoon in het midden heeft n.l. de heer Kos- telijk, en vond met deze opmerking al aan- stonds bijval. De heer Kosteliik vroeg zich af of hij wel in staat zal zijn de belangen der provincie naar behooren te kunnen behartigen, indien hij eventueel mocht worden gekozen. De vergadering was van oordeel, dat door een candidaat te stellen uit deze omgeving van gunstigen invioed kan zijn op het stem- mental voor de V. D.-partij. J en slotte zei de heer Kostelijk, indien hij op de lijst van voorloopige candidaten werd geplaatst, de verklaring te zullen afleggen dat hij een candidatuur zal aanvaarden. Dit werd goedgevonden, hetgeen met applaus werd begroet. Nu eerst een stemming te hou den over twee candidaten. De uitslag was dat aangewezen worden de heeren P. Trapman en P. Kostelijk Pz. Daar samenwerking zal worden gezocht met de afd. Schagen, ver- klaarde de verg. zich bereid, indien dat noo dig mocht bijken, de andere reeds door die afd. gestelde candidaten over te nemen met het oog op de samenstelling der groslijst. Verder werd besloten de kiesvereenigingen in de kieskring Helder een circulair te zenden, met het verzoek de candidatuur van den heer Kostelijk te willen steunen en de leden te wil- len adviseeren bij het referendum ovfr de sa- mensteling van de lijst de heeren Trapman en Kostelijk daarop als no. 1 en no. 2 te plaat sen. ^Voorgesteld werd nog voor deze Prov. Sta ten verkiezing een propaganda-commissie te benoemen. Bij stemming werden daarvoor aangewezen de heeren A. Mienes, A. Kooy Cz. en S. Brugman, die verklaarden zich die ketize te laten welgevallen. Door den voorzitter werd nog medegedeeld, dat de heer Kooyman van Purmerend zich bereid heeft verklaard in de maand Maart voor „Burgerplicht" als spreker te zullen op treden. Hierna sluiting. UIT HEILOO. Men schrijft ons: De protestvergadering van de katholieken tegen het witten van de nieuw te bouwen parochiekerk heeft de aandacht van de pers getrokken en het feit is gelaakt dat er een gebouw wordt gewit en hiermede de mooie lijn van het nieuwe gebouw verloren gaat, doch men merkt op dat het een verloren zaak is, omreden de bisschoppelijke goedkeuring is venkregen. De pastoor heeft echter medegedeeld dat de architect Jan Stuijt uit Den Haag had geadviseerd om het gebouw te witten en in een vergadering van het kerkbestuur heeft de meerderheid besloten dit advies op te volgen. Act advies van den architect was gegrond op het feit, dat de witte kerk ip de buurt over- al bekend is. Aan deze kerk, die is gesticht door den H. Willebrordus en waarbij de put is van St. Willebrord, is een traditie ver bonden en deze is bewaard als men het nieuw te bouwen gebouw en toren ook in witte kleur houdt. D-e kosten zullen slechts 30 per jaar zijn, indien men oon de 5 jaar toren en kerk met de wit'kwast bewerkt, bovendien waren de bouwkosten dan plm 5000 lager. De bis- schop ha<f geadviseerd het advies van den architect op te volgen. De pastoor heeft op een heftige wijze ver- dedigd de lastercampagni tegen hem ge- voerd. Dat hij cen lkl van het kerkbestuur had beinvloed het besluit is met 3—2 stemmen genomen sprak hij tegen. Ook sprak hij tegen dat hij van iemand gratis diensten gebruikt met de bedoeling om den man te bevoordeelen. Dat hij dagelijks in cen luxe auto rijdt was ook de parochianen cen doom in 't oog, voorts cifcerde hij wat ..Het Volk" schreef, terwijl het verslag in de Alkmaarsche Courant dat trouwens ob- jectief was weergegeven geen bestrijding vond. Pastoor van Meeuwen meende dat het Beter dan Goed: DE BESTE kerkbestuur het recht heeft om een besluit te nemen en hoopte dat men daarin zou berus- ten. Spr. voerde nog aan dat bij het te bou wen raadhuis ook niet de burgerij was ge- hoord, doch de raad het besluit neemt. Na afloop van de godsdienstoefening werd het geval druk besproken. Algemeen is men van oordeel dat pastoor van Meeuwen al het mogelijke hefcft gedaan om den bouw van de kerk die dringend noodig was mogelijk te maken. In zeer onvriendelijke bewoording werd uitgevaren tegen den architect die zulks had geadvi seerd, doch men was van oordeel dat men het vandalisme aan een nieuwe kerk had moeten voorkomen. Intusschen is men niet van plan hierin te berusten, doch zal een poging worden gedaan om dit te voorkomen. Zondagavond gaf de Tooneelclub „0. L. Vr. ter Nood", onderafdeeling van het Kruisverbond, een uitvoering in de tooneel- zaal van de N. V. Hotel Onderneming en Concertexploitatie „Heiloo Vooruit" voor de geheel bezette zaal werd opgevoerd: „De Eikenboom" een sociaal seel van het land in 4 bedriivrn door Gerard Nielen Het overbe- kencie -pel werd, dank zij den regisseur, kap. H J. Kessels, verdienstelijk opgevoerd. De grimeering was voor enkele personen wat overdreven, de propaganda welke er van dit tooneelstuk uit gaat, werd treffend weergegeven doch veel van het mooie spel ging verloren door het overbodige lachen en rumoer. Hoewel elk der medespelers zich verdien stelijk kweet, kwam het spel van Geert Bree- mans (de heer A. Buis), Verheijen (de heer H. Dekker) en Willem Eggers (de heer van Tongeren) bijzonder goed uit. deze heeren hebben een groot succes gehad. Opening van het nieuwe R.-K. sportterrein. Hoewel het terrein al enkele dagen is be- proefd, had Zondag de feestelijke opening plaats van het nieuwe sportterrein aan den Mallevoortsd ijk, naast het Brunogebouw. Te voren werd een optocht gehouden. Te half twee stelde zich de 9toet op aan de Kerk- laan en werd gemarscheerd lang6 Kerklaan, Straatweg, Station6weg naar het terrein. De kop werd gevormd door het R.-K. fanfare- corps „St. Caecilia", daarna voetballers, korf- ballers, jongens van het patronaat „St. Lode- wijk" en patronaatsheeren, waaronder de directeur. De veelkleurige stoet met ont- plooide banieren en vlaggen trok zeer de aan dacht. Aan het terrein aangekomen, werd de stoet ontvangen door pastoor A. J. M. van Meeuwen, die een inleiding hield over de sport en patronaat. „ln een gezond iichaam huist een gezonde ziel" zei spreker en zette dan uiteen, dat sport en patronaat moeten samengaan; naast voetbal bezoek dan het patronaat, anders beantwoordt 't niet aan het doel. Zijt ge goede patronaatsjongens, dan kunt ge ook worden goede leden van „St. Jozefgezellen". Spr. uitte de hoop, dat de sport veredelend zal werken en dat godslastering achterwege blijft. Aan alien, die hebben meegewerkt, om dit succes te bereiken, werd dank gebracht. speciaal aan de heeren van 't patronaat en den directeur. Hierna werden de kerkelij'ke ceremonien verricht en het veld in gebruik genomen. Het gemeentebestuur heeft de levering van boomen voor de gemeente bij onder- handsche aanbe^teding onder vaklieden in de gemeente gegund aan den laagsten inschxij- ver, den heer J. Drijver, alhier. Bij den heer C. Portegijs staat een rhododendron voor de tweede maal in bloei. Ook worden evenwei nog nevenknoppen gevormd voor het volgend jaar. Wel iets bijzonders. Hier is opgericht een christelijk getnengd koor. Tot directeur werd benoemd de heer C. Dorland te Alkmaar. UIT CASTRICUM. Door Burgemeester en Wethoudens ie aan den raad voorgesteld, te behandelen bij de begrooting, dienst 1927 om de verordening op de heffing van de plaatselijke belasting naar het inkomen te wijzigen in dien zin dat een verandering komt in den aftrek voor iioodzakelijk levensonderhoud. De regeling is thans dat gezinshoofden, behalve een kin- deraftrek, een bedrag kunnen aftrekken vac f 700, en alle andere personen f 500. Voor gesteld wordt om te ontkomen aan de on- biUijkheid dat in gezinnen, waar meer dan een, ja zelfs vier aansiagen worden opge- legd, het mogelijk is met de bestaand« ver ordening te komen tot een aftrek van ooge- veer 2000 of nog meer, terwijl een hoofd van een groot gezin, alle nog kleine kinderen, uit dien hoofde slechts een aftrek heeft van f 700. De regeling is thans zoo ontworpen, dat bij meer dan een anslag een met het toenemen van het getal aansiagen in het zelfde gezin telkens verlaagde aftrek moet worden toegepast. Door Burgemeester en Wethouders is bij uitvoerig schrijven aan den raad een voorstei verzonden, waarbij op verschillende gronden gepleit wordt voor verlaging van de meter- huren voor gas- en electrische meters. Voorgesteld wordt tevens de prijs van ver- warmingsgas te brengen van 8 op 6 cent per kubieken meter, terwijl een tarief is ontwor pen, waarbij het grootverbruik ran eiecfcric*- teit wordt aangemoedigd, door te bepalen, dat bij een zeker maximum over het meerdere verbruik een verlaagd tarief geldt. Tevens zijn de tarieven voor kracht aanmerkdijlc naar beneden gebracht. Door het dagelijksch bestuur dezer ge meente is den raad voorgesteld een crediet te verleenen van hoogstens f 2500 voor aan- schaffing van een automatische drukregula- teur te plaatsen op de gasfabriek, waardoor steeds de druk gelijk is aan het verbruik en men dus nooit te veel of te weinig druk op do buisleiding heeft

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7