DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 277 Honderd acht en twintigste Jaarsranar 1f?6. Abonnomentsprljs Mj voornitbetalln; per 3 mnanden f2.-, fr. per post f2.50. Bewflsn. 5 et Advertetitiepr. 25 ct p. reset, srootere letters naar Bneven franco X.V. Boek- en Handelsdr. v.b. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL AdrnWr. Ho. j. So. S3. WOENSDAG 24 NOVEMBER. Uit het Parlement iniienland Dit nummer bestaat nit 2 bladen. Directeur: O. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Den Haag, 23 November 1926. De Tweede Kamer is heden hare werk- zaamheden van deze week begonnen met de afhandeling van de begrooting van Binnen- landsche Zaken over 1927. Er was nog een restantje, n.l. de afdeeling Visscherijen, doch veel nieuws hebben wij daarbij niet gehoord iWe kregen weer de klachten over de moord- visscherijen, waarvan vooral de heer Duy ■maer van Twist zich steeds tot tolk maakt, waarbij zich evenwel ditmaal de heer Van Zadelhoff (S.D.A.P.) voegde, doch er is nu een haringcommissie in het leven geroepen en minister Kan wees er op, dat die commis- sie in afwachting van haar eindrapport be- voegd is om over spoedeischende zaken een afzonderlijk rapport te doen verschijnen. Er zijn nog een paar punten besproken van niet te groot algemeen belang, doch toen men het over de watervervuiling had, wees hij er op, dat deze zaak niet onder hem doch onder den minister van Arbeid ressorteerde. De mo- tie van den heer V. d. Sluys ten gunste van de aanstelling van een directeur van den Landbouw is verworpen met 50 tegen 29 stemmen. Voor stemden de sociaal-democraten, de vrijzinnig-democraten en de heer Braat. De begrooting is z. h. st. goedgekeurd. Daarna werd begonnen met de begrooting van Ma rine. Een zevental sprekers gevoelde behoef- te hun meening over verschillende onderwer- pen te zeggen. Het verst ging hierbij de eer- ste spreker, de heer Brautigam (S.D.A.P.) die met de bewering kwam, dat het ons aan de middelen en de madit ontbreekt om een be- hoorlijke vloot er op na te houden, dat het bij het beheer van de vloot aan een vaste lijn mangelde en dat we niet meer kunnen doen dan een politievloot in Indie er op na te hou den. Een ander bestrijder van de begrooting was de oud-minister van Dijk (A.-R.) die het in de eerste plaats had over de doelstelling van de vloot (doelstelling is een in den laat- sten tijd veel gebruikt germanisme voor he! eenvoudiger woord „taak") en bovenaien be- toogde, dat het niet aanging dat de minister bij zijn plannen tot aanbouw (nieuwbouw. zegt men thans liever in niet goed Hol- landsch) zich het jaar 1930 als eindpunt voor zijn bouwplannen had aangenomen. Ock de heer Oud (V.-D.) maakte zich druk over de „doelstelling" van onze vloot en zette uiteen, dat wij ons niet meer dan een politievloot kunnen veroorloven en dat wij daar ook ge- noeg aan hebben. Daartegenover bekeek de heer Snoeck Henkemans (Chr Hist.) de taak van de vloot van wel wat hooger standpunt, er op wijzend, dat wij een marine noodig heb ben met een behoorlijke parate organisatie, waarbij in de eerste plaats niet uit het oog mag verloren worden, dat wij een koloniale natie zijn, dat wij tot de bescherming van onze neutraliteit ook actief moeten kunnen op- treden en dat de minister maar niet volstaan kan met een program van aanbouw, dat niet verder dan 1930 gaat. Een der andere sprekers, de heer K. ter Laan (S.D.A.P.) had de belangen van het personeel besproken en in het bijzonder die van de gepensioneerden. Hij kon zich er niet mee vereenigen, dat de gepensioneerden van v66r 1920 niet deelden in de gunstige bepa- lingen voor hen die na dat jaar gepension- neerd waren, en hij diende een motie in om daarin verbetering te brengen. De heer Out! verklaarde, dat de Vrijz. Democratische par- tij met de gedachte van die motie instemde, maar zij diende een betere redactie in voor het geval, dat de motie van den heer Ter Laan werd afgewezen. De minister van oorlog, ad interim van Marine, de heef Lambooy, heeft in den laten namiddag de verschillende sprekers, waar van wij hier maar enkelen vermelden, beant- woord en in de eerste plaats uiteen gezet, dat wij in Indie best een vloot kunnen hebben krachtig genoeg om actief op te treden. Zij behoeft daarvoor niet eens zoo groot te zijn. Maar van een zoogenaamde politievloot wil- den hij niets weten. Verder nam hij het met warmte op voor de onderzeeers, waarvan het nut ook a.l in twijfel was getrokken, en zette uiteen, waarom hij watervliegtuigen, waar- over men hem mede aan den pols had g^voeld niet van belang vond voor een rol in's lands defensie. Tegenover de door meer dan een spreker geuite bewering, dat de oplossing van het personeelvraagstuk onoverkomelijke moeilijkheden zou opleveren, hield hij vol, dat bij een goede organisatie, waarbij al het over bodige personeel over boord werd gegooid over een behoorlijk contingent goed onder- legd en vertrouwd personeel beschikt zou kunnen worden. Intusschen is er een wachtgeldregeling voor het af te voeren personeel in voorberei- ding. Van watervliegtuigen voor onze verde- diging bleef de minister, trots al wat er bij de besprekingen ten gunste er van was aange- voerd, een tegenstander, omdat hij ze over- bodig voor ons land achtte. Ten slotte zette hij tegenover de er tegen aangevoerde bezwaren uiteen, dat het zeer goed mogelijk was de zorgen voor de lands- verdediging in een hand toe vertrouwen en dus de beide departementen van Oorlog en Marine samen te smelten. Dat hii niet ac- coord gin? met de motie van den heer K. ter Laan. zeide hij in zijn rede uitdnikkelijk. Hedenavond neemt de Kamer d? ben-roo ting van Buitenlandsche Zaken in hehande- ling om dan morgen weer met Marine voort te gaan. DE STAKING DER BRITSCHE MIJNWERKERS. Twkitigduizend mijrrwerkers hebben den arbeid hervat, zoodat het totale aantal thans 310.502 bc^traagt. In het Lagerhuis deelde de minister voor de mijnen mede, dat in de binnenlandsche behoefte aan steenkool moet worden voor- zien voor uitvoer wordt toegestaan. De leider van de mijnwerkersbeweging in Nottingham, het Lagerhuislid Spencer, heeft geloochend, dat hij een verklaring van Mam- say MacDonald zou hebben ontvangen, waarin deze zijn houding tegenover de mijn- werkersfederatie zou hebben goedgekeurd. DE BE'ZETTING VAN DUITSCHLAND. Nadat afgevaardigde Leicht van de Beier- sche Votkspartij en prof. Hotsch van de Duitsch-nationalen het woord hadden ge- voerd, was gister in den Rijksdag het woord aan den minister van buitenlandsche zaken. dr. Stresemann, die een uitvoerige beschou- wig over den huidigen politieken toestand, voornamelijk wat betreft de militaire con- trole en de besprekingen van Thoiry, hield. Hierbij betoogde hij de noodzakelijke op- heffing van de bezetting van de Duitsche grensgebieden, welke even noodzakelijk is als eertijds was Duitsehland's toetreding tot den Volkenbcnd. Dit is de eenige basis waaron een bevredigende verstandhoud'ing met de naburige staten kan word°n verzekerd. DE OPSTAND IN NICARAGUA. Drie Amerikaansche torpedojagers pa trouilleeren onder de Oostkust, welke thans, met uitzondering van de neutrale zone van Blucfields, in de macht is van liberate revo- lutionnairen. Een Amerikaansche verken- ningsvliegmachine tracht de plaats te bepa- len, waar zich, naar men vermoedt, onder de kust van Corinto gewapende Mexicaansche smokkelaars ophonden. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Generaal Tsjang Kai Sjek, de leider der Kantcnneesche troepen, zeide in een inter view te Nantsjang, dat de revolutie niet zou eindigen zoolang de extraterritorialiteit en de vreemde concessies en de op voet van onge- lijkheid gesloten verdragen niet waren afge- schaft. Zcodra de revolutie met succes ten einde was gebraht, zouden alle met de mo gendheden gesloten verdragen direct worden opgezegd en zou het buitenlandsche toe- zic ht cp de douane, den postdienst en de zcutbelasting worden afgeschaft. De revolu tie was gericht op de omverwerping van het imperialisme over de geheele wereld. Binnen een ma and tijds zou de hoofde-tad van China naar Woetsjang worden verlegd. Ondanks de vele berichten in de pers en de geruchten over de plannen der Noorde- lijke militairen, kan alleen als authentiek worden aangenomen, dat zij besloten heb ben tegenstand te bieden aan de Kantcci- troepen, zegt de Times. Voor zoover thans vaststaat zullen 12 brigades van de Tsjili- en Sjantoeng-troepen, in totaal circa 45.000 man, naar het Zuiden worden gezonden in verband met den toestand in Kiangsoe en ter bescherming van den Tientsin-Poekau-spoor- weg tegen aanvallen. Geen Fengtien-troepen zullen voor het oogenblik gebruikt worden. De financieele toestand in het Noorden is zoo buitenge- woon benard, dat operaties op groote schaal verboden zijn. HET NOODWEER IN ITALIe. Volgens een B. T. A.-bericht uit Florence houdt het slechte weer aan. Het water stijgt; tal van verbindingswegen zijn verbroken De bevolking wordt door militairen in boot ies van voedsel voorzien; ook worden door militairen de bewoners van bedreigde huizen n veiligheid gebracht. Hevige stormen en op wolkbreuken gelij- kende stortregens hebben in Noord-Italie en in de provincie Tcscana groote schade aan gericht. Talrijke perscnen zijn zonder onder- dak. Er zijn echter geen slachtoffers te be- treuren. De hevige stormen, die de laatste dagen boven Italie gewoed hebben, duren voort. Verschilelnde riviercn zijn buiten haar cevers getreden en groote gebieden zijn over- stroomd. De oogst heeft veel schade geleden. terwijl de bevolking van dorp-en en steden de grootste moeite had vee en huisraad te redden. Te Spezzia zijn twee visschersvaartuigeu gezonken. Verscheidene personen verdrcti- ken Te Livorna zijn de straten overstroomd. Er is veel schade aangericht. Te Genua kunnen de schepen de haven niet binnenkomen. Het stormachtige weer duurt ook in de omgeving van Florence voort. Tal van ver bindingswegen zijn door het nog steeds stij- gende water afgesneden. De troepen zorgen met bohu!p van vaartuigen voor de levens- midddenvoorziening der bevolking en de redding van de bewoners der huizen, welke dreigen in te storten. EEN SPOORWEGSTAKING IN CANADA. De „0!obe" verneemt met-officieel dat het resultaat van een stemming onder 15.000 Canadeesche spoorwegarbeiders is, dat zij zich met verpletterende meerderheid hebben uitgesproken voor werkstaking tot het verkrij- gen van loonsverhooging, doch men acht het mogelijk, dat partijen alsnog tot overeenstem- ming komen. DE ROL-VAN GARIBALDI. Gisteren is meegedeeld, dat er bij een huis- zoeking bij Garibaldi te Nice aanwijzingen gevonden zouden zijn, dat Garibaldi in be- trekking heeft gestaan met den Italiaanschen afgevaardigden Zaniboni. die in Juni 1.1. werd gearresteerd wegens moordplannen tegen Mussolini en thans spoedig zal terecht staan Uit de gevonden brieven zou blijken, dat Ga ribaldi den aanslag uitgelokt heeft en de po litic tijdig op de hoogte heeft gebracht. Bo- vendien zouden erustige aanwijzingen zijn gevonden tegen personen uit de naaste om geving van Garibaldi. De politie stelt thans een onderzoek in bij de banken in Nice om uit te maken of de daar door Garibaldi gede- poneerde bankbiljetten behooren tot de serie duizendlirebiljetten, welke men in het bezif heeft gevonden van den Italiaanschen politie- ambtenaar Lapolla. DE MILITAIRE CONTROLE IN DUITSCHLAND. Volgens de „Observer" hoopt men in Vol- kenbondskringen, dat de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Austen Chamber lain, er in zal slagen een eompromis tot stand te brengen tusschen de Fransche en Duitsche opvattingen in zake omzetting der gealli- eerde militaire controls in Duitschlarid in Volkenbondscontrole. Het blad verwacht, dat men toch eerst in December te Geneve tot een accoord in dezen zal kunnen komen. DUURTE-BETOOGING TE PARIJS. Maandagavond trachtten 6000 gemeente- werklieden van de stad Parijs voor het stad- huis tegen de duurte en voor loonsverhooging te betoogen. De politie gelukte het hen uiteen te drijven. ONZINDELIJKHEID BIJ DE DUITSCHE SPOORWEGEN. De „Frankf. Z." bevat een ingezonden stuk, waarvan de schrijver ernstig klaagt over den schandelijk verwaarloosden toestand, waarin de W. C.'s verkeeren op zeer vele kleinere stations van de rijkspoorwegmaat- schappij. Het is een onderwerp, waarover men moeilijk in bijzonderheden kan treden. maar hetgeen de inzender vertelt is eenvou- dig walgelijk. Hij vraagt of men bij de maat- schappij niet weet, dat zindelijkheid en rein- heid grondslagen zijn voor de volksgezond- heid en volksopvoeding. Het euvel is tromvens niet beperkt tot de kleinere stations. De ge- schetste ioestanden trof hij ook aan op de toiletten van enkele stations van steden van boven de 40.000 inwoners, zocdat het hoog tijd is, dat de directie hier snel krachtige en afdoende maatregelen neemt. BOTSINGEN TUSSCHEN POLITIE EN NATIONALISTEN. Zondag heeft te Kowno naar de bladen melden een openbare vergadering plaats ge- had van nationalistische studenten, gericht tegen „de voortgaande verpoolsching en het bolsjewistische gevaar". In weerwil van het verbod der politie, trachtten de betoogers een demonstratie te houden. De politie kwam tus- schenbeide en er ontstonden botsingen, waar bij 7 politie-agenten werd en gewond en 13 personen gearresteerd. ONWETTIGE INBESLAGNAME? Na een jacht op de open zee op 225 K.M. uit de kust brachten Amerikaansche torpedo jagers, in dienst staande van de kustwacht, gisteren onder sterke bewaking een Duitsch schip naar New York. Gemeld wordt dat het schip 100.000 kisten Schotsche whisky ver- voerde tot een waarde van twaalf millioen gulden. De autoriteiten bewaren het stilzwij- gen over de redenen, die de inbeslagneming van het schip zoo ver uit de kust wettigen, terwijl geen enkel verdrag met Duitschland tot de inbeslagneming van een schip buiten de driemijlsgrens machtiging verleent. EEN VLUCHTELINGEN DORP. In een rede bij de. inwijding van het eerste dorp van uitgewekenen in Zuid-Bulgarije, gebouwd op kosten van een Engelsche stich- ting en dat men naam van den hertog van Atholl zal dragen, zeide de koning in tegen- woordigheid van talrijke buitenlandsche per- soonlijkheden en autoriteiten, dat het vluchte- lingenvraagstulc voor Bulgarije een der ern- stigste problemen is, welke oplossing aanzien- lijk zal bijdragen tot het economisch en soci- aal herstel. Met warmte dankte hij de Engel sche vereeniging en den Volkenbond voor den steun bij de oplossing dezer kwestie. STORMSCHADE IN DE ALPEN. Uit verschillende deelen van het Beiersche hoogland komen berichten over ernstige stormschade. Voorts zijn aan den Zuidvoet, der Zwitser- sche Alpen ten gevolge van de hevige regens der laatste weken, waarbij Zaterdag nog een sirocco kwam, ernstige overstroomingen in het Zwitsersche kanton Tessino veroorzaakt Te Lugano woeie.1 de pannen van de daken en werd veel schade in de parken aangericht. Te Paradiso werd de badinrichting vernield Te Bregenz is door den storm gistermorgen de vrcegtrein Bregenz—Bezau uit de rails geworpen; zes wagens or.tspoorden, waar- dcor twee reizigers licht werden gewond. In het eebied der Arlbergbahn bij den Sem- mering en on den Schneeberg woedden giste ren groote boschbranden, die veel schade heb ben aangericht. EEN RAADSELACHTIG BOEK. Dezer dagen is in Engeland een boek ver- schenen, getiteld „The Whispering Gallery", dat geschreven is door iemand, die zijn naam nietnoemt, doch zich aandient als „een di- plomaat", die de laatste 30 jaar „in nauwe aanraking is geweest met eenige der meest vooraanstaande mannen in Europa" en wiens ,a household word" is onder de diplomaten in Europa. Het doel van 't boek, dat nogal opzien heeft gebaard, zou zijn „geheimen" te openbaren. Het geeft schetsen van nationale figuren „voor den eers-ten keer getrouwelijk geteekend". De schrijver, die er sedert zijn 21ste jaar een dagboek op nahoudt, verlkaart dat hij in staat is de woorden, die souverei- ncn en staatslieden in langdurige en intiemc gesprekken hebben gesproken, weer te ge- ven. In dit boek komen ook de figuren voor van lord Balfour, lord Oxford, lord Cecil, Churchill en lord Reading. Volgens de „Dai- ly Mail", die van de verschijnitig van het bcek een sensationede gebeurtenis maakt, js de teekening door den „diplomaat" van dezi staatslieden lasterlijk, hetgeen het blad aan- toont met verklarkigen van de betrokkenen. die hun toegeschreven uitingen en bespre kingen ontkennen. Het blad wijst er verdei op, dat de schrijver zich ook ten opzichte van verschillende andere historische feiten ver- gist. Een later bericht zegt, dat het boek op verzoek van den anoniemen schrijver dooi den uiigever uit de circulatie is genomen. De „Daily Mail" pub'.iceerde gisteren den naam van den vervalscher van de z g. „me- mcires", die gepubliceerd zouden worden onder den titel van „The Whispering Galle ry", alsmede den naam van den diplomaat, wiens naar frauduleus gebruikt werd om John Lanes te bew^gen het boek te publicee- ren. De naam van den diplomaat is Sir Ren- nell Rodd, Britsche' ambassadeur te Rome van 1908 tot 1919 en de naam van den ver valscher is Hesketh Pearson. Sir Rennell heeft verklaard, dat hij nimmer gehoord heeft van eenen Pearson. Ook heeft hij hem mai mer geziai of met hem gete'.efoneerd. De „Daiiy Mail" heeft ecu onderzoek ingestcld en de bewijzen in handen gekregen dat Pear son de firrna John Lanes gedupeerd heeft, door haar te doen gclooven dat de werkelijke schrijver van het boek Sir Rennell Rodd was. De uitgevers hebben de cheque, welke voor Pearson bestemd was, ingehouden. Zoodra de pers tegen het boek begon te ageeren met tegenspraken en protesten van enkele der behande.de figuren, wendden de uitgevers zich daarmee tot Hesket Pearson, den litterator, ide den „diplcmaat", aanvan- kelijk ongenoemd, bij de firma introduceerde, doch zij kregen de verzekering dat het boek volstrekt juist was. Toen de critiek echter aanhield en scherper werd, drongen de uit gevers en bij Pearson op aan, den „diplo- maat" verlof te vbagen om het boek uit het verkee rte nemen. Dit verlof werd, natuur- lijk nodgedwengen, gegeven. De uitgevende firma verklaaft thans publiekelijk, dat zij naar het schijnt het slachtoffer is gewor- den van een zeer vernuftige grap („a most ingenious hoax' en1 biedt haar betuigingen van spijt aan voor de publicatie van het boek en haar verontschuldigingen voor de onaan- gename gevolgen, die de publicatie mochten hebben gehad. Hesketh Pearson voegt hieraan een verkla ring toe, waarin hij zegt, dat het eenig aan- deel, dat hij in de publicatie van het boek heeft gehad, was dat van tusschenpersoon en bewerker. Hij aanvaardde de gegevens in goed trouw uit de bron, waaruit zij kwa- men. De uitgevers zullen de resteerende exem- plaren van het boek vernietigen. DE ZOON VAN VAN DYCK. Een Amerikaan, die sedert eenige dagen te Parijs was, zag in een restaurant een jongen man, die er diep rampzalig uitzag. Het toe- val bracht hem met dezen bedroefde in ge- sprek, die hem vertelde een zocn Van den be- kenden Nederlandschen schilder Van Dyck te zijn. die op het oogenblik in Rome was om het portret van Mussolini te schilderen. Ver der vertelde hij, dat hij juist zijn vrouw ver loren had, een geborcne Vigee-Lebrun. De Amerikaan werd door deze beide be- roemde namen zeer gei'mponeerdzoo zelfs dt hij den jogen Van Dyck 3000 francs en den volgenden morgen nog eens 30.000 francs voorsc'noot voor de begrafenis van zijn vrouw. Deze bedragen zouden hem vijf dagen later in een afg.sproken cafe worden teruggegeven. Van Dyck verscheen echter niet, ook niet, den vc-lgenden dag. Toen ging de Amerikaan maar naar de politie. Deze zal zich wel verbazen over de on- kunde van den Amerikaan, want de bedoelde schilder stierf reeds in 1641. RELLETJES TE WARSCHAU. Bij een voordracht, georganiseerd door sanhangers van de Pcoslch-nationale kerk te Warschau is het tot ongeregeldheden geko- men. Aanwezige katholieken traden demon stratief op, waardoor handtastelijkheden plaats vondco, waarbij verscheidene perso nen zwaar gewond werden. RUSLAND'S NIEUWSTE HUWELIJKSWETGEVING. De centrale exeeutieve van de Unie van Scvjet-republieken of wel het .,Roode parle ment", heeft na zeer heftige debatten de nieuwe huwelijkswetgeviog met enkele amen- dementen aangenomen. O. a is de wettelijke huwbare leeftijd van vrouwen verhoogd van 16 tot 18 jaar. Alle kerkelijk gesloten huwelijken worden door de nieuwe wet geannuleerd. Blijkbaar ter geruststelling van de zeer verontwaardigde boerenvrouwen, die met kracht geprotesteerd hebben tegen de af- schaffing van de verplichting om huwelijks- overeenkomsten te doen registreeren, heeft de regeering aan de desbetreffende bepaling een zinsnede toegevoegd, waarin de regeering het wenscheiijk, echter niet verplicht noemx, dat huwelijksovercflkomsten worden gere- gistreerd. VOOR DEN VREDE IN DE INDUSTRIEeN. Zooals gemeld, heeft de „Westminster Ga zette" dezer dagen een oproep gedaan voor de stichting van een „League of Labour and Capital", die een eind moet maken aan de conflicten in het industrieele leven en de daarin optredende geschillen langs minnelij- ken weg moet oplossen. Het blad maakt thans br-.kend, dat zijn denkbeeld steun heeft gevon den bij vooraanstaande mannen uit alle klas- sen der samenleving, van leiders van groote industrieele instelilngen, van vooraanstaande arbeidersleiders, van presidenten van Kamers van Koophandel, lord-mayors van groote steden, Ixstuurders van vakbonden, van unionistische, liberale en arbeidersleiders van het Lagerhuis. Onder de vele namen van bekende figuren, die het blad publiceert, treffen wij aan die van Sir Alfred Mond, Sir Robert Home, lord Cecil, Philip Snowden, lord Parmoor, Sir Donald MacLean. Het blad omschrijft zijn doel nader als een „Lea-» gue of Nations for Industry". EEN MOOIE GIFT. De Amerikaansche multi-millionnair John D. Rockefeller Jr. heeft een bedrag van 50.000 dollar geschonken ter gelegenheid van den verjaardag van de Federatie tot hulp aan Joodsche instellingen van liefdadigheid. DE HERRIE ONDER DE RUSSISCHE MACHTHEBBERS. Een B. T A.-bericht uit Moskcu meidt.dat Trotsky ontheven is van zijn runctie van voor- zitter der technische en wttenschappelijke af deeling van den nationalen economischen Raad der Sovjeirepubliek. De zevende plenaire zitting van de exe eutieve der Ccmmunistische lnt.rnationale is Maandag in het Kremlin geopend. Er waren 52 landen vertegenwoordigd. Met algemeene stemmen werd besloten Zinowiew te ontheffen van zijn functie als voorzitter en van zijn taak in de Komintern. DE OVERVALLEN IN IERL AND. Zaterdagmorgen heeft te Crumlin in het graafschap Dublin, wederom een oven al plaats gehad in een kazerne der burgerwacht. De overval had plaats om half drie door een aantal gewapende mannen, die echter bij den ingang stuitten op tegenstand en ten slotte de vlucht namen. Intusschen hebben gewapende rechercheurs Zaterdag bij zestien invallen te Dublin, waarbij zij de ;-»■< <- der republikeinsche nieuwsbladen bezochten, meer dan vijftig personen gearreshMd in verband met de jongste. overvallcn in Ierland. KORTE BERICHTEN. Nabij Vivier zijn in een hollen rctssteen Gallische en Romeinsche goudstukken ge vonden, die een waarde van 300.000 francs ver tegenwoord lgen De socialistische vier-landen-conferen- foe heeft cen resolutie aangenomen, waarin o. a. wordt verklaard. dat een werkeliike eti duurzame Fransch-Duitsche toenadering, welke voor den vrede noodzakelijk is, slechts dan mogelijk is, indien de militaire bezetting van het Duitsche grondgebied een einde neemt. De Beiiijnsche politie is een bende in- brekers op het spoor, die den laatsten tijd in het bijzonder in confectiemagazijnen voor tienduizenden marken hebben gestolen. Een der leden van deze bend-e is een te Berlijn wonend Hollander, die evenals zijn bentge- nooten voortvluchtig is. Luitenant-generaal Selliers de Moran- vrlle heeft aan de „Standaard" medegedeeld, dat op het monument te Quatre-Bras thans ook het opschrift in het Vlaamsch is aange- bracht. Op 15 November bedroeg het aantal werkloozen in Engeland 1.551.500 of 11.459 m nder dan de voorafgaande week. De Tsjeehoslowaaksche Nat. Vergade ring werd voor het eerst sedert haar bestaan door een Duitscher, den vice-president Zier- hut, geleid. De commissie van buftenl. zaken uit den Duitschen rijksdag besloot het Duitsch-Neder- landsche en het Duitscih Deensche arbitrage- verdrag in een hiervoor speciaal bijeen te roepen zitting te behandelen. Op het ruiterfeest te New-York is de Nederlandsche ritmeester Labouchere van 14 deelnemers eerste geworden in het nummer officieren-dienstoaarden. De Duitsch-Poolsche onderhandelingen over de stikstoffabrieke te Chorzow zijn gisfemiiddag officieel aangevangen. De besprekingen omtreni de vorming der regeering in Baden leidd^n tot he. her stel der coalitie van Weima met staatsprea- dent dr. Kohler aan het hoofd. RANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1