DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Vi]f dap naar Parijs. Ho. 278 flonderd acht en twintigste Jaars^ang 1926. Abonnomentsitrijs bij vooroUbetallng per 3 mr.nmlcn f8.-, fr. per post f8.50. Bewtjsn. 5 ct Adyertenttepr. 85 ct p. resetgrootere letters naar DlMbrotmtP Uneven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. flerms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Adminlstr. So. 3. Rodactie So. 33. DONDERDAG 25 NOVEMBER. Uit fret Parlesnent BmnenBand Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Directear: G. H. KRAK. Hoofdredadeur Tj. N. ADEMA. Volgens belofte publiceeren wij thans het programraa van de vijfdaagsche reis, die, bij voldoende belangsteliing van de zijde onzer lezers, in de Kerstweek naar Parijs zal wor- den ondernomen. Op 22 December vertrekt het gezelschap te 7.42 namiddags van Amsterdam, waama te 6.51 voormiddags de Fransche hoofdstad bereikt wordt. Van het station wordt dadelijk naar het hotel gereden, waar het outbijt gebruikt wordt. •*s Morgens wordt een wandeling door de stad gemaakt of kan men naar verkiezing rustig van de reis bekomen. Daarna wordt geiuncht, waama een geza mer.lijk uitstapje naar het Hotel des Invalides en het graf van Napoleon gemaakt wordt. 's Middags is er gelegenheid tot theedrin- ken in een der theesalcns op de Champs Elysces, waar men zich desverlangd ook aan de edele danskunst kan wijden. De avond kan naar eigen verkiezing wor den doorgebracht, waarbij gaame advies inzake te bezoeken inrichtingen verstrekt wordt. Op 24 December wordt na het ontbijt 's morgens 10 uur een groote autotocht dooi Parijs georganiseerd, waarbij de groote bou levards bezocht worden, de Seine-oevers, de Champs Elysees, de Arc de Triomphe, de Eifeltoren, het Bois de Boulogne, Sacre Coeur enz. De lunch wordt weer in het hotel gebruikt waarna, bij goed weer, een speciaal bezoek aan den Eifeltoren en het Palais de Trocadero gebracht wordt, terwijl bij cngunstig wees het Musee Grevin (groot Panopticum) wordt bekeken. Daarna is er tot 7 uur gelegenheid tot winkelen. Na het diner wordt een gezam.nlijk be zoek gebracht aan een der groote revues Folies Bergeres, Moulin Rouge, Casino de Paris, Palace of Concert Mayol. Wie op 25 December 's ochtends niet uit rusten wil, kan aan een bezoek aan de Ma deleine Kerk deelnemen, waarna te half twaalf de lunch gebruikt wordt. Daarna vangt om half een een groote tocht aan naar Versailles met een bezoek aan de wereldberoemde parken en het kasteel. De terugtocht wordt gemaakt d~or de ge heel verlichte straten en boulevards van de sprookjesstad, wat een betcoverenden indruk maakt. Daarna wordt gedineerd in het hotel en kan men den avond naar eigen verkiezing doorbrengen. In den morgen van 26 December wordt een bezoek aan de Madeleine Kerk gebracht, om een prachtig jongenskoor te hooren, waama men zieh 's middags verzamelen kan in een of andere bekende tbeesalon voor theedrinken en desgewenscht dans-en. In den ochtend van 27 December vertrekt het gezelschap om 9 uur uit Parijs en wordt geiuncht in den restaurab'ewagen, waarna men in den namiddag te 5.35 of 5.44 weer veilig en wel in Amsterdafn of F'---" m af- geleverd wordt. Men ziet, dat het een uitvocrig eu afwisse- lend programma is, dat wellicht nog op en kele punten gewijzigd zal worden. De treinreis wordt in de tweede klasse gemaakt, terwijl er zoo noodig voor extra wagens w'ordt zorg gedragen. In het vastgestelde bedrag van 80 is vervoer, logics, ontbijt, lunch, diner, auto tocht, fooien, bezoek aan bezienswaardig- heden enz. inbegrepen. Niet natuurlijk uitgaven die men voor zichzelf doet, eigen uitstapjes en de dranken die men eventueel bij het diner verlangt. Deelnemers dit geldt ook voor hen die zich reeds opgaven moeten bij de aanmti- ding op ons bureau 20 per persoon storten en het saldo uiterlijk 10 December bij ons deponeeren. Zij, die zich hebben opgegeven en zich voor 1 December, door ziekte of andere gel digc redenen moeten terugtrekken, ontvangen de gestorte gelden terug onder aftrek van 2 per persoon voor administratiekesten. Na dien datum vervalt het inschrijvings- bedrag, daar de reis voor alien natuurlijk niet in gevaar gebracht kan worden doordat enkclen zich op het laatste oogenblik zouden terugtrekken en het totaalbedrag voor de reis daardoor onvoldoende zou blijken. Wij wijzen er nadrukkelijk op, dat de reis slechts doorgaat als zich een voldoend aantal deelnemers hebben opgegeven. Zij, die bij aankomst te Parijs onmiddellijk de beschikking over een rustkamer wenschcn, kuntien deze krijgen tegen betaling van 4 per persoon. Zij, die hiervan geen gebruik wenschen te ma ken, hebben niet voor 2 uur 's middags recht op hun kamers. De Alkmaarsche Courant, noch de Ame rican Express Comp. aanvaardt eenigerlei aansprakelijkheid vcor ongevallen, vertra- ging, verlies enz., cntstaan gedurende en m verband met deze reis. De aangiften kunnen thans aan ons bureau geschieden. Den Haag, 24 November 1926. De vergadering der Tweede Kamer hegon hedenmiddag met'de behandeling der Midde- lenwet. Gewoonlijk gaat die wet onder den Jiamer van dco voorzitter door. Ditmaa! was er evenwel een amendement op inge- diend door den heer Wintermans (R. K.), om to schrappen de post inkomsten uit de keu- ring van voor uitvoer bestemd vleesch. Be- doe'ing van het amendement was, de Kamer te doen erkennen, dat de opbrengst van die post in werkelijkheid veel te hoog was, zoo- dat de raming niet in overeenstemming was met de werkelijkheid. De heer Wintermans heeft ten slotte de wijziging toch maar weer ingetrokken, toen de minister van financien hem had duidelijk gemaakt, dat dit toch niet de ware manier was om verbetering te krij gen. Veel verstandiger is het met den minis ter van Arbeia overleg ter zake te plegen ten einde verlaging van de kosten van uitvoer te verkrijgen. Daarna is de behandeling van de Begrco- ting van Marine voortgezet en hceft de Ka mer zich verdiept in de replieken van de le- den, die zich bij de algemeene beschouwin- gea hadden laten hooren. De leelijke woor den „doelstelling", „nieuv. bouw", „afbouw'' enz. waren niet van de lucht, maar de voor- naamste discussie is toch gevcerd over de motie van den heer K. ter Laan en de subs:- diaire van den heer Dud om de pensioenen van de voor 1920 gepensionneerden te ver- beteren. De heer Ter Laan wilde den minis ter uifnoodigen over te gaan tot herzicoing van de Pensioenwet van 1920, ten einde te zorgen, dat vroeger gepensionneerden niet zouden achterstaan bij de lateren. De heer Oud wilde in de eerste plaats, dat de minis ter met zijn ambtgenoot van Financien zou te rade gaan over een mogelijke herziening van de pcnsioensregeling. De uitslag van de beraadslagingen is ge- weest, dat bcide moties zijn verworpen met allcen de scciaal-democraten en vrijzinnig- democraten als voorstemmers. Het hoofdbe zwaar tegen beide moties was, dat er een wet van 26 Juni laatstleden is, waarbij be paald is, dat de regeering in de eerste plaats van de baton van het Nationaal Steunccmite, dat ge'.iquideerd is, zal gebruik maken om hun, die door de bestaande pensicensregeling ijden onder vcldoende inkomsten, tegemoet te komen. Die wet is nu pes met 1 No vember in working getreden en m:n vond hel tceh wel gewenscht om eerst eons na te gaan, hoe zij werkt in plaats van maar on middellijk op een andere regeling aan te stu- ren. De daarop volgende artikelsgewijze be handeling van de Marinebegrooting heeft nicts belangrijks cpgeleverd. Alleen is in den aanvang nog verworpen een amendement van den heer Oud, strekkc-nde om de ender- zeeers, welke voor Nedrrland bestemd zijn. van een grooter type te doen bouwen dan de minister gewenscht vond, met de bedoe- ling om ze ook voor Indie bruikbaar te doen zijn. De minister had zich sterk tegen dat amendement, dat hij onaannemeiijk noemde, verzet. Daarop is de behandeling van de artikelen voortgezet zonder verdere tegenspceden. Ik hoop dat ten minste, want ik ben, om aan de bij mij opkomende verveling te rnt'ocpen heengegaan voor dat de begrcoting haar beslag had gekregen. Mocht er bij mijn afwezigheid iets wereldschokkends zijn voor- gevallen, dan zal ik mij haasten in mim vol- gend bcricht een aanvullende mededeeling te geven. De behandeling der Staatsbegrooting gaat dit jaar bij de Iwcede Kamer wel zee. vlug! Het heeft gisteravond niet veel meer dan een paar uur gekost om de Begrooting \rah Buitenlandsche Zaken geheel af te han- delen en zonder hoofdelijke stemming aan te nemen. De belangstelling voor die begrooting was trcuwens niet groot. Niet alleen waren de leden in zeer bescheiden mate opgekomen, maar er was zelfs van niemand dfer leden vooraf mededeeling ontvangen, dat hij be- hoefte gevoelde om algemeene beschouwin- gen te houden. Wij kregen dus nu geen ge- degen, vooraf aan hot papier toevenrouwde betoogen over een of andere kwestie, maar sieclite enkele losse opmerkingen van eenige leden. Onder meer is gcvraagd, hoe het stend met de erkenning van de Sovjet-repu- bliek en een ander lid heeft geinformeerd naar de afwikkeling van de eischen tot ver- goeding van oorlogsschade, welke onze re geering voor hare onderdanen bij de be- Irokken landen, in de eerste plaats bij Duirschland, heeft ingediend. Minister Van Karnebeek heeft op het eer ste punt geantwoord, dat met die erkenning moest gepaard gaan een volledige regeling van de verhouding tusschen de beide staten en dat dit was afgestuit op de eischen van Russische zijde, waarop men de zaak verder hceft laten rusten. Als de heer L. de Visser niet in Rusland zat, zouden we van dezen ccmmunistischen afgevaardigde zeker een vlammend protest hebben „genoten" tegen de door ons gevoerde Russische politiek, maar nu fcJeef het bij dit antwoord van mi nister Van Karnebeek. Op de andere vraag anhvoordde de minis ter, dat van de 1900 aanhangig gemaakte zaken nog slechts 20 onafgedaan zijn. We schieten dus aardig op! Bij de behandeling "van de artikelen heeft alleen de heer Beumer (A. R.) een opmer- king gemaakt over de kosten van den bouw van een nieuw gezantschapsgebouw te To- kio, geraamd op 400.000 gulden, doch mi nister Van Karnebeek hceft duidelijk ge maakt, dat het niet goedkooper ken; met het oog op de aardbevingen, welke in Japan voorkomen, is het onvermijdelijk het nieuwe gebouw van gewapend beton op te trekken en dat maakt de kosten hooger. Nadat de Begrooting van Buitenlandsche Zaken zonder hcofdelijke stemming was goedgekeurd, zette het luttel aantal leden dat nog aanwezig was, zich tot behandeling van de Begrooting van Justitie. Wij hebben den heer Marchant (V. D.) een uiteenzetting hooren geven ten gunste van verbetering van onze wetgeving op het punt der echtscheiding en van mevrouw Bakker- Nort (V. D.) ten gunste van verbetering van cte rechtsposotie van de gehuwde vrouw en van een verbetering van onze Auteurswet, waaran de voorzitter de vergadering tot he- deomiddag verdaagde. Dan gaan wij in de eesrte plaats weer voort met de begrooting van Marine. HET NEDERLANDSCH—BELGISCHE VERDRAG. M aan dag heeft het Federatie-bestuur der Algem. R.-K. Werkgeversvereeniging, na be- zichtiging van het mailschip de Pons der Nederlanden, in het admin istratiegebouw der Maatschappij Nederland te Amsterdam ver- gaderd. Inzake het NederlandschBelgische ver- drag verklaarden met de grootst mogelijke meerderheid de afgevaardigden uit't aarts- bisdom en uit de bisdommen Roermond, 's Hertogenbosch en Breda zich tegen het verzenden van een request aan de Eerste Ka mer; de afgevaardigden van de Haarlemsche Diocesane en een lid der Bossche Diocesane verklaarden zich voor het z.g.n. compromis- voorstel. Als gevolg van dit besluit staat dus vast, dat de Federatie als zoodanig zich verder ont- houden zal van eenige aktie tegen het trac- taat. EEN MISLUKTE TROUWDAG. Gister zouden de 21-jarige M. S. uit de Pretorialaan te Rotterdam en de 23-jarige D. H. uit de Joubertstraat in Jen echtwor den vereenigd. Omstreeks half tien reden de auto's voor in de Pretorialaan en even later zette de stoet zich in beweging met bestem- ming naar het raadhuis aan den Coolsingel. Voorop reed de met groene guirlandes ge- tooide auto met het bruidspaar en het 13-ja- rige zusje van der bruidegom als bruidmeis- je De chauffeur van dezen auto reed in de Putschelaan via den overgang, welke over de rails van het havenspoor, de stoomtram en de electrische tram voert naar de rechterzijde van den weg, om daarlangs naar de stad te gaan. Toen hij goed en wel aan den over- kant van den weg was, zag hij, dat een eind verder de rijweg was opgebroken en daarom wilde hij over den volgenden overgang, welke een 30 meter verder ligt, teruggaan naar de tinkerzi'de van den weg. Het is onVerklaar- baar, dat hij de stoomtram, welke op Hat oogenblik uit de rich ting van de Tweede Rosestraat aan kwam rijden met bestemming naar Spijkenisse, niet heeft gezien. Over den breeden weg met de verschillende rijen rails naast elkaar in het midden heeft men een goed uitzicht. Toen hij over den eersten over- Tang ging, was de tram al op een 150 meter afstand in aantocht. Daarna heeft hij de tram over een afstand van 30 meter tegemoet gere den en tenslotte is hij den tweer'en overuang opgereden, toen de tram inmiddels v'ak bij was gekomen. De machinist heeft, naar tal van getuigen hebben verldaard, herhaalde'i'k signa'en met de stoomfluit gegeven en is tot het laatst in de veropHerstelling geweest, dat de auto zou stopnen De chauffeur reed even wel met een sne'heid van niet meer dan 10 kilometer per uur voor de stoomtram langs. Een aanrijding was toen onvermijdelijk. niet- tegenstaande de machinist van de tram krach tig remde. De loccmotief greep den auto aan de ach- terzijde en wierp hem 15 meter opzij. Door den schok viel hot bruidsmeisje door een ruit naar buiten; zij kwam vlak naast de locomo- tief op den frond terecht. De tram, welke gescbcven. De chauffeur'van den bruidsauto, nog in beweging was. is rakp!ings langs haar de 26-jarige W. de W. uit de Delistraat, viel eveneens door een ruit en kwam aan den an- H»ren kant vlak naast de locomotief terecht De bruid kreeg glasscherven en stukken van den auto on het hoofd en op de armen. De brmdegom kwam er zonder verwondingen af De auto is vrmvel gehee) vernield. De volg- anto's hebben tiidig gestont. Een inspecteur van politic, die toevallig dicht bij den ovejj:ang stond en het otlgeluk op kor- ten atotoncfflieeft zien feb°uren. stelde. naar de N.R.Crt. meldt, dadelijk een onderzoek in. Het bleek. dat het bruidsmeisie het ergst was getroffen. Zii had een diepe vleeschv/ond aan den rechter bovenarm en een grooten buil aan bet boofd. Pet auto van den peneeskundi- nen dienst is zij naar bet ziekenb.uis aan den ConVingel vervoerd. waar zij is behandeld. De bruid en de chauffeur hadden lichte kwetsuren gekregen en konden naar huis te- rugkeeren. De huwelijksplechtigheid is uitgesteld. Een eigenaardige bijzonderheid is, naar de Telg. meldt, nog, dat dit thans de derde maal is, dat het huwelijk door onverwachte omstan- digheden moet worden uitgesteld. (Zijn er nu nog geen voorteekener genoeg dat er misschien een nog grooter n»p*>f„k voorkomen is? Red. Alkm. Crt). COMMUNISTISCH COMPLOT OP JAVA. Uit Soerabaja wordt d.d. 24 Nov. door Aneta geseind: Het Soerabajasch Handelsblad geeft een beschouwing over het resultaat van de seder* het begin van de aanslagen door de regeering getroffen maatregelen. Hoewel het beter ge weest zou zijn, indien de gelegenheid bestaan had, het gewapende verzet in West-Bantam afdoende neer te slaan, constateert het blad, dat, hoewel er eenige aanleiding tot critiek was, het apparaat van de overheid volkomen intact is gebleven en behoorlijk functionneer- de door de toewijding van het bestuur, het le- ger en de politie op geheel Java, hetgeen aanleiding geeft, hulde te brengen aan de loyaliteit van tienduizenden inlandsche en civiele militaire landsdienaren, zonder wier medewerking dit resultaat onmogelijk bereikt had kunnen worden en de krachtproef niet zoo glansriik doorstaan zou zijn. Uit Batavia wordt gemeld: Het telegram uit Weltevreden in de Daily Mail van 22 November volgens hetwelk bij het gevecht in Laboean 350 dooden gevallen zouden zijn, is nonsens. Dit is 35 maal te veel. De verontwaardiging van de Europeanen is enkel tot uiting gekomen in een plaatselijR blad, tegen welke uitingen gisteren do ka- tholieke fractie van den Vc'ksraad bij de re geering geprotesteerd heeft. De Bantamsche groote Kyaji en de zeven- tigjarige hadji Asnawi zijn onder gewapend geleide uit Tjaringir. n?ar Batavia gebracht. Kyaji werd reeds tne'ens den Tiilegon-op- stand in 1888 van dtloyaliteit jegens het be stuur verdacht. De passar te Menes was zeer druk bezocht Er waren een 500 passargangers, onder wie vele vrouwen, wat een bewijs is, dat de toe- stand weer nortraal begint te worden. Velen zijn dan ook naar hun kampongs terugge- gekeerd. HOE EEN BA*\L GOED VALLEN KAN Voor de Vierde Kamer der rechtbank te .Amsterdam heeft terechtgestar.n een werke- looze diamantbewerker, die 23 Juli j.l. zich onledig heeft gehouden met het „naar bui ten brengen" van balen lijfgoed, van een zo'.der van een huis in de Ui e-nburgerstraat Dit „naar buiten brengen" geschiedde op minder officieele wijze; de gelegenheids-pak- huisknecht maakte niet van een omslachtig hijschapparaat gebruik, maar placht ze uit het zolderraam naar beneden te gooien, na vooraf de voorbijgangers gewaarschuwd te hebben met de worden. „Cnder uit!" En dan meende hij zonder bezwaar de baal naar be neden te kunnen laten val'.en. Evenwel is hij 23 Juli minder fortu alijk geweest dan te voren. Want een oude koopman, die in den kelder van hetzelfde huis zijn ..handel" be- waarde, zat op het stoepje, dat naar de straatdeur vcert, uit te blazen, toen opeens can baal van 30 K.G. inplaats op de straat, op zijn nek terecht kwam, met het gevolg. dat hij eenige weken in het Ned. Isr. Zie- kenhuis moest worden verpleegd, en nadien nog vier weken onder behandeling van den dokier is gebleven. Wel had verdachte het slachtcffer 75 schadevergoeding uitbe- taald. Het O. M. achtte evenwel de hande'.wijzc van verdachte hoogst onverantwoordeliik en vroeg derhalve 100 boete of 6 weken hech- tenis. EEN COURANTENWONDER Een program vocr variete of cabaret ver- melut af en toe een nummer, dat de krant aan leiding kan geven om af te wijken van haar gewoonte, dit genre voorstellingen zwijgend te laten voorbijgaan Onder het vele wat er thans in het Casino te zien en te hooren is. aldus de N. R. Crt., treft men zoo'n nummer aan: het optreden van een jongeman, die zich den biinaam heeft verworven van het courantenwonder Zijn verrichting kan in- derdaad de kwa'ificatie merkwaardig nog wel verduren, al zijn er vrij sterke staaltjes op het gebied der geheugentechniek vertoond en hermneren biivoorbeeld vele oud-Leidenaars zich erkenteliik hun studiegenoot, die het spoorboekje van buiten placht te kennen. Er werden Dinsdagavond in het Rotter- damsche Casino in de zaal talrijke exempla- ren van drie verschillende couranten ver- spreid. Het wonder op't toon-eel vertelde dat hij van elk dier dagbladenexemplaren van het avondblad van denzelfden dag, dus van 23 November 1926 vier pa<rina's had „be- sfudeerd" en verzocht het publiek, hem uit die twaalf patina's in totaal het een en ander te vragen. Biivoorbeeld: wa;. staat er op den 37en regel vaii de vierde kolom van de tweede bla-dziide van het NieuwsMad? D-ergeliike vragen zou hij beantwoorden. Om twijfel aan de ,.echtheid" van het expe-rimerrt bij voorbaat te verbannen noodigde hi' vier aan- wezi-zen uit de zaal op het tooneel, zoodat eventueele muzi^V in het geval dadelijk zou worden opgemerkt. v—-- Het courantenwonder heeft de hem ge- stelde vragen toen hem na een mislukt debuut nog eenige minuten was gegeven om zich nader te orienteeren nauwkeurig be- antwoord en wii kunnen de verzekering ge ven dat er van voordegek'iouderij geen sprake was. Nu en dan scheen het hem nogal moeite te kosten maar bij een andere vrr -t i:v am het antwoord er zeer »oorspoedig uit en toen er, om wat te noemen werd geintormeend naar het derde bench' op de eerste kolom der derde pagina van blad C van de Nieuwe Rotterd-immer. vertelde hij dadeiijk dat dat een ondertrcuw-advertentie was en liet hij daarop zonder veel aarzeling de namen van de betrokkenen volgen. Wij zu'len ons niet verdienen, zegt't blad, in de vraag. hoe de heer X. zijn naam schiint onbekend te moeten bljven dit nu wel klaarspeelt. Dat hij de beschikking heeft over buitengewone eigenschappen lijkt echter niet Lwijfelachtig Deze op zichzelf zouden ook dienstbaar kunnen worden gemaak aan het dagbladbedrijf, tor voorkoming van wat de schrik is van iederen krantenman: de doublures Laton we ronduif erkennen dat zelfs de nauwgezetste bureaujournalist in dezen man tot op zekere hoogte zijn meester erkennen moet! VRIJWILLIGE VERKEERSPOLITIE IN NOORD-HOLLAND. Ged. Staten stellen voor aan de Ver. „Vrij- willige Verkeerspolitie in Noord-Holland" voor 1926 en 1927 een bijdrage te verleenen van 400 per jaar. Ged. Staten merken hierbij op, dat de wer- kende leden der vereeniging, die bovendien contribute van 2.50 betalen, hun automo- biel driemaal joer jaar, zonder eenige vergoe- ding, ter beschikking moeten stellen van de Rijksveldwacht, die bij de te maken controle- ritten door de provincie de leiding heeft. De vereeniging heeft in de tweede helft van 1925 hare werkzaamheden aangevangen. In verband met het steeds toenemend ver- keer op de wegen wordt door een doelmatige controle op het naleven der geldende verkeers- bepalingen h.i. zeker ook een provinciaal be- lang gediend. Ook door andere provinciale besturen, c.a. van Utrecht en van Overijsel, wordt dit ingezien en aan gelijksoortige ver- eenigingen een bijdrage uit de provinciale kas verleend, terwijl in Gelderland een ambtelij- ke verkeersinspectie is opgericht. De resulta- ten van beide sfelsels zijn, naar de meening van Ged. Staten in elk der genoemde provin- cien, zeer bevredigend. Voor Noord-Holland achten Ged. Staten het tijdstip, om tusschen beide stelsels een keuze te doen, nog niet aanwezig; zoodra het aantal bij de provincie in beheer ziinde wegen eenigszins belangriik zal zijn toegenomen, zullen de Prov. S'aten tot die keuze in de ge legenheid worden gesteld. In afwachting daarvan geven Ged. Staten thans in overwe- ging aan de Vereeniging, welke in samenwer- king met de Riikspolitie nuttig werk verricht, de door haar gevraagde bijdrage van 400 te verleenen. Ten etode het geheel tijdelijk karakter van het subsidie te doen uitkomen en te voorko men, dat de vereeniging daaraan verwachtin- gen voor de toekomst ont'eent, verdient het aanbeve'ing, de bi;drage voorshands voor de iaren 1926 en 1927 te verleenen. DE KOELIEMISHANDELING VAN POELOE MANDI. Inzake de koeliemishandelingszaak van Poeloe Mandi heeft de verdachte een gedeel- telijke bekentenis afge'.egd. Ten slotte heeft de O. v. J. 3 jaar ge- eischt. Verd. is tot 214 jaar veroordeeld. EEN VERLOREN PRGCES. Gisterenavond kwam in den Gemeente- raad te Maassluis in behandeling een voor- stel van B. en W. tot betaling van een be drag van 105.000.plus 5 pet. rente van J November 1921 af aan den reeder Pot te Vlaardingen als schadevergoeding wegens tekortkomingen der gemeente Maassluis. De heer Pot had voor 1921 te Maassluis een bedrijf willen stichten en had daarvoor een overeenkomst met de gemeente gesloten. De gemeente bleef evenwel in gebreke de over-eengekomen werken uit te voeren, waar op de heer Pot een eisch tot schadevergoe ding bij de rechtbank aanhangig maakte De rechtbank veroordeelde de gemeente Maas sluis tot betaling aan den heer Pot van een bedrag van 284.437.88 met 5 pet. rente van 1 November 1921 af. De daarna tus schen beide partijen gevoerde onderhande- lingen leidden tot bovengenoemd voorstel van B en W., waarbij de aan den heer Pot afgestane terreinen weer aan de gemeente komen. De Raad heeft het voorstel met algemee ne stemmen aangenomen. HET GEHEIMZINNIGE GEVAL IN DEN HAAG. De beide personen die Dinsdag aangehou- den zijn in verband met de mishandeling van K op den Rijswijksch^n weg in Den Haag zijn na verhoor door de politie weer op vrije voeten gesteld. De toestand van K. blijft zorgwekkend. De politie heeft to^en de beide aangehou- denen proces-verbaal opgemaakt. DE TYPHUS. Te Breda zijn gister weer twee nieuwe ge vallen bijgekomen. -- AARSCH

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1