AlKmaarsche Courant Een speelbal der fortuin. Donderdag ^5 November. Sfadsnieuws FKl'ILLKTON. No. 278. 1926 Hontlaro Acht en Twintigsfe 'aargang. EEN LEZING OVER SURINAME. Voor een zeer druk bezochte bijeenkoms* heetf gisteravond de heer W. de Cock Bu ning, van 's-Gravenhage, in het Landbouw- huis ecu lezing gehouden over Suriname. De heer de Cock Buning is kortgeleden teruggekeerd van een reis naar dat land, waar hij onderzocht heeft de mogelijkheid van een groeiend handelsverkeer tusschen moederland ui kolonie. De heer S. W. A r n t z, voorzitter van de Kamer van Koophandel, sprak een kort ope n.ngswoord, mededeelende, dat de heer de Cock Buning voor de Vereeniging van Ka mers van Koophandel naar Suriname ge- weest is en een lijvig rapport daarover heeft uitgebracht, doch bereid was gevonden dit rapport mondeling toe te lichten. De heei»de Cock Buning, hierna aan het woord komende, zeide dat hij wat meer bekendheid wilde geven aan den rnhoud van het rapport, omdat Suriname een ge- west is, dat zeer misdeeld is. 't Was spr. een genoegen zoo'n groot ge- hoor in Alkmaar te vinden. Hij ri ""H. H. B. S.-er van Alkmaar en daarcm doc. net hem plezier in deze stad zijn lezing te kun- ncn houden. ftitir, waaraan door verschillende 2'iekten de genadeslag is gebracht. De plantages, die er nog zijn, hebben te kampen met financieele moeilijkheden orn het bedrijf op winstgevende wijze voort te zetten. Toeo de slaven weggingen van Suriname moesten er nieuwe arbeidskrachten worden ingevoerd en in 1880 bemoeide de regeering zich met den aanvoer van die werkkrachten door een inunigratie-bureau op te richteu Voornamelijk werden Britsch-Indiers inge voerd, maar het werd niet met voldoende kracht aangepakt. Dit moge tevens blijken uit het feit, dat in Britsch-Guyana driemaal zooveel menschen wonen als in Nederlandsch uuyana en deze laatsten kunnen de kosten van bestuur niet opbrengen. Feitelijk telt Nederlandsch-Guyana maar 115.000 in wo ners, al zijn er dan nog Boschnegers en In- dianen, die .echter, in dit licht bezien, niet meetellen. Er zijn dus zeer weinig inwoners, gezien het feit, dat Nederlandsch-Guyana 4'A maal zoo groot is als Nederland. Het bestuurs-apparaat is zeer kostbaaT zeide spr., en daarom moesten er ook veel meer inwoners zijn. Op het oogenblik kost Suriname aan Nederland heel veel geld. Het subsidie alleen bedraagt pi.m. 2 A millioen per jaar, ongerekend nog kosten voor leger salaris van den gcuverneur-generaal enz Als de immigratie krachtiger was aangepakt, zou men nu niet voor zoo groote kosten staan. iDt wijst dus uit, dat er meer bevol- king moet zijn, veel meer inwoners, die lang- zamerhand belastingbetalers moeten worden Het is inderdaad gewenscht, dat de groot Inndbouw weer op veel hooger peil komt. toch daarnaast is er ook de klein-landbouw. Spr. zette aan de hand van verschillende gegevens uiteen, hoe men dezcn kCein-land Spr. wilde antwoord geven op de vragen: bouw tot grocter ontwikkeling kan brengen. lo. Wat de oorzaken zijn van het verval van Suriname en 2o. Hoe Suriname weer op te ten. Wat de eerste vraag betreft, diende spr. een korte geschiedenis te geven van den groot-landbouw in Suriname. De eerste bezitters van dit land waren de Spanjaarden, die daar veel rijkdom dachtcn tevinden, doch er enkel ziekte aantroffen Zij lieten het daarom spoedig aan hun op- volgers, de Engelschen. Dit was omstreeks 1650. Hij deed verder uitkomen, dat Britsch-Indie door een krachtiger regeering in een veel gunstiger pcsitie verkcert. Er moeten middelcn en geld gevonden worden, om de velden, die door de Aziatische landbouwers worden bewerkt, voldoende te irrigeeren. Dan zal men eens zoo ver komen dat deze Aziaten belastingbetalers worden, zoodat dan groote onkosten voor het moeder land uitgesloten zijn. Een ander punt, dat de aandaoht moet heb ben is de hygienische verzorging van de be- Spr. schetste daarop de komst van de plan volking. Spr. zeide, dat een zeer groot deel ters onder lord Willeby. Dit was het ontstaan van die bevolkmg lijdt aan mijnworm, die na van den groot-landbouw. Er waren toen ±'"J planters en negerslaven. Verder de geschie- den's nagaande, zeide spr., dat Suriname la. -czit werd met het ontstaan van de Ba- taaische republiek. Omstreeks 1751 leefden de planters er op los en verloren zij alien ernst voor hun be drijf en vroegen zij hypotheken op hun plantages. Geweldige bedragen werden op- genomen. In 1790 ongeveer kwam er een geweldige hausse in de koffie en toen kwam weer het vetrouwen en de vcorschotten, die spoedig gewcigerd waren, werden nu wel weer gege- vcn en zoo stond er b.v. op een zeker mo ment 50 mihioen gulden uit in Suriname Toen was het uit en executies enz. waren aan de orde van den dag, toen het bleek, dat er te veel voorschot gegeven was, zelfs aan plantages, die niet eens bestonden! Verder zette spr. uiteen, dat de ondeme- mingen wel groot in aantal waren, doch zij produceerden weinig, omdat ze stuk vooi stuk te klein waren. Tegenwoordig produ ceeren veel minder ondememingcn veel meer suiker. Omstreeks 1814, toen de Engelschen van Surname trokken, begon de handel weer op te.leven, doch toen werd er weer grcote be- roering gewekt door de actie voor de afschaf- fing van den slavenhandel. Daarna gingen landbouw en handel weer achteruit en weer hadden er vele executoriale verkoopingen plaats. Spr. schetste daarop de gevolgen van het besiuit om den slavenhandel af te schaffen doch met de bepaling, dat de slaven nog 10 jarcn onder staatstoezicht op de plantages moesten werken. Dit besiuit wierp zijn scha- duw vooruit. De slaven werden op een verschrikkelijke wijze uitgebuit. Na 1750, zeide spr., resumeerende, mag er van een bloeiend tijdperk in Suriname niet meer gesproken worden. De geschiedenis peft dus antwoord op de vraag, hoe het komt, dat een gewest, dat eerst zoo winstge- vend was, zoo is achteruit gegaan. Niet de landerijen zelf hebben gefaald, doch de men schen die de plantages bezaten. 't Gevolrr is eeweest. Hat mp Gevolg is gewcest, dat men zich af- wendde van Suriname en zich richtte tot Oost-Indie. Van de producten, die nog verbouwd wer den, bleven over de suiker en de cacao. In suiker heeft men nog vier groote ondernemin- gen, waarvan die van de Nederlandsche Han- delmaatschappij de grootste is. Spr. schetste de misere met de cacao-cul- Naar het Engelsch van Rafael Sabalim. Geautoriseerde vertaling van A. T. 49 i oen zij eindelijk scheiden, waartoe de dra pers gedwongen waren, omdat zij om zevet. uur weer op hun post moesten zijn, was het met overvloedige betuigingen van vriend- schap van de zijde van Holies. Hij zei, dat hij hen gauw weer zou komen opzoeken. Zij waren mannen naar zijn hart, verzekerde hij hun. Zij beantwoordden dit compliment met yuut en toen zij terug gingen naar den schouwburg lacnten zij niet weinig over de kale ijdelheid van dien dommen vent, en om hun eigen geestigheid en knapheid, hem zoo voor den gek te houden. Hun vrooliikheid zou misschien overgegaan zijn, als zij den slimmen glimlach om de lip- pen van dien dommen vent gezien hadden, toen hij het tooneel van hun vroolijke ontmoe- ting verliet Den volgenden avond Zaterdagavond - zag men hem daar weder, ongeveer op hetzelfde uur, luidruchtig begroet door de dragers van juffrouw Farquharson op een manier, waarin onbeschaamdheid met spot- lust vermengd was." - verloop van tijd de werkkracht van de lijders vermindert tot op 2/3 van het normale, zoo dat zij ten slotte niet meer kunnen werken en afzakken naar Paramaribo, dat toch al zoo veel armlastigen heeft. Voorts zijn er nog vele andere ziekten, al even sloopend en de- primfeerend. Wel doet onze regeering iets voor gezondheid en hygiene, doch lang niet ge- noeg. Tenslotte deed spr. nog verschillende me- dedeelingen omtrent den handel van Surina me, daarbij enkele cijfers noemende Wij tee- kenen hierbij aan, dat van den invoer m Su riname Nederland ongeveer 45 pet. heeft, al- zoo een flink aandeel. Van den'uitvoer gaat ook een groot gedeelte naar Nederland, doch concurrenten zijn Engeland en Amerika. Onder gelach van de aanwezigen deelde spr. mede, dat in Suriname de grond circa 23 ct. per H.A. kost. Men dient echter de bosschen die er op voorkomen zelf te kappen. Hierop kondigde spr. een kleine pauze aan, waarna hij aan de hand van een serie licht- beelden nog een.ge bijzonderheden omtrent het land van zijn onderwerp zou vertellen. De Voorzitter dankte de directie van het Landbouwhuis voor het beschikbaar stellen van de zaal. Na de pauze werden de beloofde lichtbee!- den vertoond, waarbij de heer de Cock Bu- ing en zijn metgezel, die ruim 30 jaren in Su riname vertoefde, de noodige explicaties gaven. Begonnen werd met de aankomst te en eenige kieken van Paramaribo en de Surina me-rivier, die zeer groot is, zoo groot, dat een kind, dat voor het eerst de IJssel zag na altijd o-p de Suriname-rivier gekeken te heb ben, zei: He, heb ik nu altijd die sloot uit mijn hoofd moeten leeren? (Gelach). Foto's van de viering van Konlnginnever jaardag op 31 Augustus, gaven getegenheid om de schilderachtige kleederdrachten en de diverse types van bewoners te bewonderen. Daarna volgden kieken van enkele inlan ders: krachtige, mooi gebouwde kerels, die b.v. 24 uren achtereen Kunnen roeien en dan nog £r.sch zijn en in't geheel niet vermoeid Veel plezier had het publiek erin, dat de inlanders de gewoonte uebben om aan de Europeanen te vragen. of zij zich naar hem mochten noemen. Zoo heette b.v. een bosch- neger jonkheer graaf van Limburg Stirum Enkele andere fo.o's gaven aanleiding tot nog grootere vroolijkheid, als zij b.v. betrof fen de coiffure der Boschnegerinnen, enz Boschnegers, werd hierbij nog verteld, zijn „Goeden avond, sir John," riep de eene, en „goeden avond, mylord", zei de ander. De kolonei, wiens waggelende houding aan lichte dronkenschap deed denken, zette zijn voeten wijd van elkaar en keek het tweetal onnoozel aan. „Ik ben niet sir John, en ook geen mylord," zei hij, waarop zij lachten. „5fschoon, zie je" voegde hij er gewichtig bij, ,,zie je, ik kon het beide zijn, als ik had, waar ik recht op heb. Er is in Whitehall menige mylord met minder recht op die waardigheid, dan ik heb O, heel wat minder." „Dat kan iedere gek begrijpen, die je ziet," zei Jake. „Zeker -— iedere gek," zei Nathaniel, spot- tend en dubbelzinnig. De kolonei hechtte er blijkbaar de beteeke- nis aan, die vleiend voor hem zelf was. „Jelui bent goede kerels," prees hij hen „Heel goe- de kerels." En plotseling voegde hij er bij: „Wat zou jelui nu zeggen van een beker Spaanschen wijn?,: Hun oogen schitterden. Was het ale ge- weest, dan zouden ze al met blijdschap aan- genomen hebben. Maar Spaansche wijn! Dat was de drank van een edelman, die in hun nederigen stand niet veel voorkwam. Zij ke- ken elkander aan. „Nu, Jake?" vroeg de eene. „Een goede slok zal geen kwaad doen, Nat," zei de andere. „Dat zal ze zeker niet," stemde Nat toe. „En we hebben van avond tijd. Onze meeste- res zal nog moeten pakken." allemaal Mitvluehte slaven, Dansen doen de Boschnegers, als _zij een- maal bezig zijn, bijzonder graag en heel lang. Kistenmuziek is de begeleiding. „De oorsprcng van den Charleston", zeide een der explicateurs onder gelach van het publiek Bij een kiek van muziek-makende Javanen werd verteld, dat er in Suriname 22.000 Ja vanen zijn. Van Fransdie deporie's werden interessan- te bijzonderheden verteld. Deze deporte's hebben er alles voor over, het banjo, waar zij gevangen zijn, te ontvluchten en zoover mo- gelijk achter zidi te laten. Zelfs tegen een reis van 7 a 8 dagen over de rivier' in een zwakke, wrakke kano, zien zij niet op. Andere foto's gaven een beeld van de groo te moeilijkheden waarmede men te kampen heeft om een rivier op en af te varen met een uit een uitgeholden boomstam bestaandc kano zonder kiel. Enorme stroomversnellin- gen en watervallen maken het voortgaan bij- na onmogelijk en niet dan met de grootste moeite en na een verlies van vele uren komt men vooruit. Uit hoofde dan ook van de ver- keersmoeilijkheden over grooten afstand vindf men geen plantages verder dan op een af stand van 30 a 40 K.M. van de kust. Bij foto's van sluizen en andere drainage- werktuigen werd o.m. verteld, dat deze nog stammen uit den tijd van de Zeeuwen (de 17e eeuw). Een van de grootste moeilijkheden van den houthandel is, dat een Boschneger ziek kan worden en uit hoofde van zijn geloof niet op Europeaansche wijze genezen mag worden De geest die hem ziek maakte, meet hem ook genezen. Er moet dus een toovenaar komen, die een 14 dagen om den patient heen moet dansen, om uit te maken, wat hem scheelt. En bleef het nu nog maar bij dien eenen man dan ging het nog, maar zijn collega's leggen eveneens het werk stil, omdat zij nu eenmaal in zoo'n geval ook niet mogen werken. Zoodoende ligt dus de geheele houtkapperij stil, ged-urende den ziektetijd van dien eenen man. Hierin ligt tevens opgesloten, dat deze cultuurmenschen niet dan met de grootste moeite in hospitalen te kriigen zijn. Verschillende kiekjes volgden daarna be treffende suikerfabrieken en suiker Industrie- van cacaoplantages en -drogerijen, van een Liberia-koffie-ondememing (deze Liberia-kof fie kon, alhoewel ze daar vroeger wel ver bouwd werd, niet goed tegen het Oost-Ind sche klimaat, maar juist zeer goed tegen he: Surinaamsche, zoodat zij een schitterende toekomst tegemoet kan gaan), van cocosno ten-cultuur, van bacove-cultuur (West-In dische bananen), die, naar men hoopt, weer tot bloei zal komen. van rijstvelden, enz enz. De heer De Cock Buning be- sloot zijn lezing met te verzekeren, dat de ontwikkeling van Suriname volstrekt geen hopeloos geval is. Moge de regeering alles doen om dit verwaarloosde land weer tot bloei te brengen. De Voorzitter dankte de beide heeren voor het gesprokene en het vertoonde Spr. onderschreef eenigszins de meening van den heer De C. B., dat de toestand van Su riname een aanklacht is tegen de regeering De h-er De C. B. draagt het zijne bij tot ver- betering. Moge dit land eens voldoende vruchten afwerpen. Hierna werd de bijeenkomst gesloten. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Gistermiddag half 3 kwam bovengenoem de Kamer in algemeene openbare ledenverga- dering bijeen ten Stadhuize. Aanwezifc waren alle leden, uitgezonderd de heeren Grondsma, Messelaar, Lakeman en Cotof met kennisge- ving en Offers, Blaauboer, *Nobel en Endel. Na opening door den voorzitter, den heer S. W. Arntz, en vaststelling der notulen van de vergadering van 6 Oct. (na een kleine be- merking van den heer Hoogland) was aan de orde: Punt 3. Ingekomen stukken: a. Schrijven van den fungeerend directeur der posterijen te Alkmaar, waarin, met't oog op de vervul- ling der godsdienstplichten van het personeel, wordt voorgesteld het uur, waarop elk inge- zetene des Zondags kosteloos de poststukken kan ophalen te wijzigen van 12—1 in 8.30— 9.30 v.m. op welk uur dan tevens de open- stelling van het kantoor zal worden vastge- steld. De voordeelen van deze eventueele wijzi- ging zouden zijn: le. dat de aangeteekende stukken, die des Zaterdagsavonds ten kantore zijn aange- bracht, des Zondags nog in ontvangst geno- men kunen worden; 2e. dat het afhalen van gewone correspon dence en van aangeteekende stukken gelijk- tijdig zal kunnen geschieden. Tegenover deze voordeelen zou als eenig nadeel staan, dat de correspondence, die des Zondagsmorgens aankomt, niet meer in het afhalen kan worden opgenomen. Evenwel zal Het geen bezwaar ontmoeten om de ochtend- bladen nog af te geven, indien belanghebben- den zich op een door de posterijen te bepalen tijdstip voor 9.30 v.m. daarvoor aanmelden. In het schrijven \yordt voorts nog opge- merkt, dat de ochtendcorrespondentie voor- heen ook niet in de bestellling werd opgeno men, terwijl bovendien nog kan worden mede- gedeeld, dat volgens gehouden aanteekening het aantal stuks, hetwelk des Zondags ge- middeld van deze uit 2000 stuks corres pondence bestaande post 36 bedroeg, of 1.8 pCt. werd afgegeven, Zij namen den kolonei tusschen zich in, en gearmd ging het drietal naar de kleine her- berg op den hoek van Portugal Row. De ko lonei was spraakzamer dan ooit en zeer ver- trouwelijk. Hij had een vriend ontmoet, ver- telde hij hun een vroegere wapenbroeder, wien het goed gegaan was, en van wien hij een mooie, ronde som geleend had. Zijn ver- trouwelijkheid nog verder uitstrekkend, ver- telde hij hun, dat het waarschijnlijk verschei- dene dagen zou duren, voordat hij weer ge heel nuchter was. Daarna verzekerde hij hun opnieuw, dat hij ze beiden heel goede kerels vond, vroolijke makkers in deze dagen van de pest, nu de stad zoo saai als een nonnen- klooster was, en hij zwoer, dat hij niet dan door geweld van hen gescheiden zou worden Zij kwamen de herberg binnen, en werden door den kolonei handig naar een stil hoekje geloodst ver weg van de ramen en het licht. Hij riep lawaaierig, dronken, om de waardin, op de tafel slaande met het gevest van zijn degen. En toen zij kwam, maakte hij een eind aan haar aanmerkingen door zijn bestel- ling- „Drie kan Kanarischen wijn, goed ver mengd met brandewijn." Toen zij heenging, trok hij een driepooti- gen stoel bij en zag naar de dragers, die al likkebaarden in het vooruitzicht van het ge- not. „Het gebeurt niet iederen dag, dat wij een wapenbroeder ontmoeten, wien het goed gaat, en die anderen in zijn geluk laat deelen. De wijn, juffrouw! En van den besten." Met het gemeentebestuur van Alkmaar is het Bureau der Kamer van meening, dat door het uur te stellen op 12y2—1A de godsdienst plichten voor elke gezindte behoorlijk vervuld kunnen worden, terwijl het publiek daarme- de meer is gediend, dan met het uur tusschen 8.309.30 v.m. De heeren KuijperendeRaat konden zich best vereenigen met dit voorstel. De voorzitter vond, dat het uur van half 9 tot half 10 ongeschikt moet worden geaoht vanwege de kerkelijke plichten van den een of den wensch tot uitrusten van den ander. De heer K o 1 s t e r zei, dat in Helder de afhaling van de post is gesteld op 12—1 uur en dat men daar van 1—2 uur aangeteekende stukken is ontvangst kan nemen. Omdat zulks in het belang van den handel is, werd op voorstel van den voorzitter beslo- ten te vragen of van 12.30—1.30 ook de aan geteekende stukken afgehaald kunnen worden. b. Schrijven van de Vereeniging van ka- tholieke werkgevers in de texCelnijverheid met een rapport, vergezeld van een afschrift van een adres, gericht aan den minister van financien, inzake de valutaconcurrentie van Belgische en Fransche zijde. De heer K u ij p e r merkte op, dat door sta- bilisatie van den franc in Belgie aan de va lutaconcurrentie van die zijde een eind is ge- komen. Het schrijven werd voor kennisgeving aan- genomen. c. Rondschrijven van de Afd. Handel en Nijverheid van'het departement van A. H. en N. betreffende certificaten van oorsprong voor Belgie. Hierbij werd medegedeeld, dat sedert 1 Oc tober j.l. in Belgie die laatste bijzondere ta- rieven van invoerrechten zijn komen te ver- vallen, in verband met dc omstandigheid, dat Duitschland vanaf dien datum bij invoer in Belgie volledige meestbegunstiging geniet Het gevolg hiervan is, dat thans bij invoer in Belgie voor alle goederen, cngeacht de herkomst, het minimumtarief wordt toege- past, waardoor het regime der certificaten van oorsprong althans voorloopig heeft op- gehouden te bestaan. Vocr kennisgeving aangenomen. d. Afschrift van een adres der K. v. K. te Heerlen, strekkende om goedkoope vacantie- kaarten voor kinderen te verkrijgen De heer Hoogland zag niet in, dat dit een kwestie is, waarmee de Kamer zich heeft te bemoeien. De voorzitter meende van wel en zette dit nader uiteen. De heer G r ii n w a 1 d vond goedkooper vacantiekaarten ook voor kinderen bijzonder wenschelijk juist voor de uithoeken des lands gelijk Heerlen en Hollands Noorderkwartier en was daarom voor steunen van het adres. Alzoo werd besloten zonder hoofdelijke stem ming. e. Brief van het ministerie van finan cien met een aanvulling van het schrijven van 12 Juni 1925 aangaande's ministers in- z:cht nopens de zegelplichtigheid van cassa bons. De heer d e R a a t vond dat dit schrijven niets verandert aan den thans geldenden re- gel. De voorzitter was het hiermee eens, hij achtte het slechts een .verduidelijking van de wet. Het schrijven werd voor kennisgeving aan genomen. Punt 4. Rapport van den voorzitter van de afd. Grootbedrijf den heer M. A. Kolster, no- pens de gecombineerde vergadering van de wald, voorzitter der verkeerscommissie, om trent de gehouden besprekingen inzake den overweg aan den Bergerweg. Hoewel aa.ivankelijk besloten werd, dit rapport uit te stellen tot de besloten vergade ring, omdat het gaat over in een geheime zitting besproken kwestie, waar vertrouwelij- ke mededeelingen waren gedaan, werden op voorstel van den heer K u ij p e r toch bespre kingen over den overweg gehouden, omdat alles gedaan dient te worden om aan den be- staanden toestand een eind te maken. De heer G r ii n w a 1 d las daarop het rap port met weglating van de vertrouwelijk gegeven inlichtipgen. Hieruit bleek, dat de verkeerscommissie er voor is om een nieu- wen weg te leggen langs de Lindelaan met oyerbrengmg van den spoorweg. De nieuwe rijweg zou 9 M. breed worden en aan elken kant een rijwielpad hebben. De totale breedte zou met wandelpaden 20 M. breed moeten zijn. Tegenover een bezwaar van den midden- stand, dat het verkeer dan langs en niet door Alkmaar zou worden geleid, meende de ver keerscommissie, dat het groote verkeer toch Alkmaar niet aandoet en dat zij, die in de stad willen wezen, toch wel komen via dien weg. De heer K u ij p e r meende dat in de vo- nge vergadering gevraagd was naar verbe- tering van den overweg, waar men steeds te lang moet wachten. De heer Ringers herinnerde, dat was komen vast te staan, dat de overweg niet meer dan 6 minuten achtereen gesloten mag blijven. s De heer K u ij p e r betoogde dat men zich daar aan toch niet houdt. Nog dezer dagen had spr. 17 min. moeten wachten. De heer Ringers, meedeelende dat het mgg^n van een breede tunnel waar alle verkeer door kon acht ton zou moeten kosten en een verhooging boven niveau zes ton, merkte op, dat bij uitvoering van een dezer werken toch een tijdelijke weg moest worden gelegd. De heer d e R a a t bracht hulde aan de verkeerscommissie voor hare voortvarend- heid. Echter verschilde spr. van inzicht in zake de oplossing van 't euvel. Nadrukkelijk kwam spr. er tegen op, dat de middenstand het doorgaande verkeer door de stad zou wenschen. De verkeerscommissie wil z. i. het kleine verkeer op een onjuist punt de stad binnen leiden. Het heele stadsbeeld wijst er op, dat de verbinding met Bergen en Eg- mond langs den Bergerweg moet zijn (bree de straat bij de ambachtsschool en verbreed Scharloo) en nu heeft de spoorweg dien weK geblokkeerd. Het terrein behoort aan de gemeente en nu is het de vraag of de spoor- wegen den overweg elk uur 45 min. mogen sluiten. Aan de hand van een artikel van mr. Loosjes in de Tel. meende spr. een evolu- tie in de denkbeelden te mogen constateeren omtrent heb recht der spoorwegen om met de overwegen te doen wat zij willen. Hij geloof- de niet dat men de gedurige sluiting van den overweg kan verhinderen, maar bijzonder hinderlijk is het wel. Een nieuwe weg langs de Lindelaan is echter om verschillende redenen niet wen schelijk: (een tweetal argumenten bracht de heer de Raat op verzoek van den heer Rin gers niet naar voren, omdat zij behooren bij de bovengenoemde vertrouwelijke mededee lingen); 3e. fietsen en voetgangers blijven te ver van het centrum der stad verwijderd; 4e. de financien van Alkmaar kunnen een zoo groote uitgave als noodig voor dien weg niet tolereeren. Er zijn volgens spr. drie mogelijkheden om het euvel aan den overweg te onder- vangen: onder de spoorlijn door, er overheen of er omheen. Deze laatste mogelijkheid is, naar het spr. toescheen, door de verkeers commissie niet voldoende overwogen. Hij had het nagegaan en kwam tot deze conclu- sie: er worde vauit den Bergerweg een zij weg gemaakt naar den Helderschen weg, waar het verkeer voor de richtingen Hoorn en Amsterdam direct den gewenschten kant opgaat en dat voor de stad terstond op de breede Handelskade is. Het groote verkeer gaat alzoo buiten de stad om, geheel anders besturen der middenstandsvereenigingen met s*wanneer het langs de Lindelaan moet, het bureau der Kamer. I umdat het verkeer in de richtingen Hoorn en Amsterdam dan toch door de stad gaat. Van voorlezing van dit rapport werd afge zien, omdat de kranten verslagen van die vergadering hadden gegeven en bovendien den leden uitvoerige notulen waren toegezon- den. De voorzitter constateerde, dat verga- deringen als deze goed werken en meende dat men in de toekomst daarmee moet door- gaan. De heer K o 1 s t e r zei nog, dat wel dui- delijk is geworden de wenschelijkheid van het behoud van bestaande handelsscholen. De overweg in den Bergerweg. Nieuwe wegenplannen. Punt 5. Verslag van den heer D. H. Griin- „Goed gesproken, oude oorlogsheld!" zei Nat goedkeurend, waarop het tweetal uitbun- ffing lachen. De wijn werd gebracht, en het grappige tweetal dronk dien gulzig, waarna zij hem orezen door met hun oogen te rollen, erf met lun lippen te smakken; zij bespotten den schenker van den nectar zelfs niet meer. Toen hij een tweeden beker aanbood, werden zij zelfs ernstig; en toen hij daarna om een der- den riep, wilden zij hem bijna met eerbied be- handelen. Er lag iets dwalends in de oogen, waar mede hij hen aankeek, terwijl hij even op zijn driepootigen stoel waggelde. „Waarom kijk jelui me zoo aan? vroeg hij hen. Zij keken op van de opnieuw gevulde, maar nog niet aangeraakte bekers. Hij werd op eens heftig. „Misschien denk jelui, dat ik geen geld heb om voor dit alles te be- talen?" Een groot schrik overviel hen beiden. Hij scheen het in hun blikken te hebben gelezen. „Nu, schelmen, durf jete twijfelen aan een edelman? Denk je dat een edel man wijn bestelt, en het niet kan betalen? Hier heb je iets, om j ul lie laag gemoed gerust te stellen." Driftig haalde hij zijn hand uit zijn zak, en driftig hield hij die hun voor den neus, terwijl hij ze opende. Een half dozijn goud- stukken viel er uit, die over de vettige tafel en nog vettiger vloer rolden. In een oogenblik bukte het tweetal er naar, Voor het verkeer in de richting Haarlem zou vanuit den Bergerweg een weg moeten worden gelegd, die aansloot op den Zwarte- weg (eRgulierslaan) op de grens Alkmaar Heiloo. Ten drenste van het kleine verkeer langs den Bergerweg (fietsers en voetgangers) moest de tunnel onder den overweg zoo breed mogelijk gemaakt worden in verband met het peil van het grondwater en niet be- neden grondwaterstand, dus plm. 2 M. hoog. De stadsuitbreiding in de richting Bergen die nu door den spoorweg onmogelijk ge maakt wordt, zou dan kunnen voortgaan, en kropen zij op handen en voeten rond, om de verspreide geldstukken op te zoeken. Toen zij eindelijk weer boven water kwamen, leg- den zij elk twee goudstukken voor den kolonei neder. „Uw edelheid moet voorzichtiger zijn met goud," zei Jake. „U had wel een paar stukken kunnen ver- liezen," voegde Nat er aan toe. „Dat had ik in sommig gezelschap kunnen doen," zei de kolonei, zeer verstapdig kijkend. Maar ik ken eerlijke lui, ik weet, hoe ik mijn vrienden kiezen meet. Dat is een gelukzoeker wel toevertrouwd." Hij nam de goudstukken met onhandige vingers op. „Dank je," zei hij, en hij stak ze weer in den zak. Jake knipoogde tegen Nat, en Nat borg zijn gezicht in zijn beker, opdat de glimlach, dien hij niet kon onderdrukken, niet door den kolonei opgemerkt zou worden. Het tweetal bracht een heel prettigen en voordeeligen avond met dezen zwervenden en dorstigen pochhans door. Zij dronken luidruchtig. Jake smakte her- haaldelijk en luide met zijn lippen, en fron- ste het voorhoofd even, toen hij den drank proefde. „Ik geloof niet, dat de wijn even goed is als daar straks," klaagde hij. De kolonei nam zijn eigen beker dig op en nam er een slok uit. „Ik heb beteren gedronken," blufte hij. „Maar hij is toch goed, en dezelfde van daar straks. Precies dezelfde." (Wordt vervolgd). zorgvul-

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5