vhh iK W A i i A-S PEC U L A A S VDLLE-MELK-REEP Beter dan Goed: DE BESTE Radio>hoekje ProvSnciaal niewws BEGRAFENIS MR. J. LINTHORST HOMAN. Dinsdagmiddag is het stoftelijk overschot van mr. J. Linthorst Homan, oud-commissa- ris van de Koningin in Drente, te Havelte ter aarde besteld Onder de zeer talrijke aan- wezigen ware nmr. G. W. baron van der Feitz, kamerheer in buitengewonen dienst van de Koningin. als vertegenwoordiger van H. M.; mr. d. Smeenge, lid van de Eerste Kamer; prof. te. J. d. Zwaan uit Groningen; leden van Ged. Si ate nde grif- fier van het collegeleden van den raad van Havelte en mini twintig burgemeesiers uit de orovincie. Er was een apart rijtuig voor lrransen en bloemstukken. Aan de groeve heeft eerst baron van der Feltz gesproken. Hij bctuigde H. M.'s groote deelneming aan de familie en zeide, dat de Koningin er prijs op had gesteld, zich bij deze plechtigheid te laten vetregenwoordigen. Vele anderen voerden nog het woord. f DE GEWEZEN DEUTSCHE KEIZER. !f De Lokal Anz. vemeemt uit Potsdamsche kringen, die met de keizerTjke familfe nauwe betrekkingen onderhouden, dat de gewezen keizer aan „Hexenschuss" (spit in den rug) heeft geleden, maar nu aan de betere hand is. r OVERTREDING DER LOTERIJWET. ;l Wegens overtreding der Loterijwet diende voor den kantonrechter te Amersfoort de zaak tegen den heer C. Kaayk, eigenaar van de chocoladefabriek Walden aldaar. Deze had door zijn reiziger in een win- kel te Rotterdam doen verkoopen een qoos met pindasstaafjes, waarvan er een wit merg bevatte. De kooper daarvan kreeg een groo te z.g. Konings6taaf toe. Dit stond vermeld op een biljet geplakt binnen in den doos- deksel. Mr. R. P. van der Mark (Amersfoort) als verdedigtr optredend pleitte vrijspraak, zich grondende op de Memoiie van Toelichting dezer Wet en op een arrest van den Hoogen Raad van 10 Januari 1921. Zooals hier de overtreding had plaats ge- had aldus pleiter was dit geschied door den wmkelier en niet door den fabrikant Deze laatste had niet verricht de vereischte mede- dceling van het plan aan deelnemers. Hij had slechts gedaan wat een fabrikant .van roulette-toestelien doet. Eerst gebruik maken daarvan bracht de overtreding. Mr. L. Stadig, waarnemend ambtenaar van Justitie was van meening dat de fabri kant aansprakelijk is daar alles te Amers foort in elkaar is gezet. Hij eischte 10 boete subsidair 10 da gen hechtems. De Kantonrechter mr. W. van Son, heden uitspraak doende, veroordeelde den fabri kant tot 3 boete subs. 3 dagen hechtems. H. Ms. TROMP IN ROEMENIe. De Balken-correspondent der N. R. Crt. schrijft d. d. 16 dezer: Het was meer dan een halve eeuw geleden, dat een Nederlandsch oorfogsschip Roememe had bezocht. Z. M. schvoefstoomschip 3e klasse Prinses Amalia, het laatste station- schip dat wij in de wateren van de Levant hebben onderhouden, vertoond toen onze vlag ook in de Donau-havens. De komst var Hr. Ms. pantserschip Tromp, 0en 12en November te Constanza was dan nok bepaalden gebeurtenis, en is ook als zoo- danig door de Roemenen gewaardeerd. Nog den dag zelf van de aankomst heeft de schout-bij-nacht Gabridesco, commandant van't marinestation, persoonlijk aan boord't bezoek van kolonel van Laer beantwoordt. De Rcfcmeensche kameraden hebben het ver- der gedurende het verblijf van 414 dag den officieren en de equipage van de Tromp zoo aangenaam mogelijk gemaakt. Een zeer gezellige en opgewekte ontvangst aan boord neeft het bezoek besloten. Het buitengewoon mooie en zachte weder voor dezen tijd van het jaar maakte, dat het mondaine leven van de luxe badplaats bij uit- nemendheid van Roemerfie Constanza en het 9 K.M. noordelijker gelegen Mamovia nog in voile fleur is, waardoor het opont- houd aldaar nog des te aantrekkelijker is geweest. Den 13en zijn de commandant, met eenige der leden van bet etat major, naar Boekarest gegaan, en hebben daar hunne opwachting gemaakt Zij hebben den 15de opening van het parlement door den koning kunnen bij- wonen. Den 16en heeft de Tromp Constanza ver- iaten. om door de Zeeengten regelrecht naar de Middellandsche Zee terug te keeren tot het voortzetten van de oefeningstocht. DE ZEGELPL1CHTIGHEID VAN CASSABONS. De Kamer van Koophandel te Dordrecht heeft van den minister van financien den volgenden brief ontvangen betreffende de toe- passing van de Zegelwet 1997 op cassabons: Er zijn vele zaken waar als volg* gehan- deld wordt: de kooper ontvangt van den win- Telbediende een bon, gaat daanr.ede naar de has, befaalt daar en ontvangt den bon, meest- al gestempeld, terug; hij gaat daarmede nu naar de paktafel, waar de bon wordt mgehou- den. Volgens mijn bovenaangehaalden brief is deze bon zegelplichtig, omdat hij het ka- rakter van kwitantie zou dragen en niets den •cooper zou beletten, ondanks de aanduiding, dat de bon slechts geldig is op den dag van afgifte, bijv. eerst den volgenden dag de ge- kochte goederen af te halen. Nu is gebleken dat dit laatste niet steeds waar is; men moet met dezen bon in vele gevallen direct naar de ■paktafel gaan; komt men later, dan heeft af gifte van de goederen niet meer plaats, zij het dat dan op een of andere manier vergoeding wordt gegeven. Het karakter van kwitantie heeft deze bon dus niet. Wei zou men mis- schien kunnen zeggen, dat het toch in elk geval een stuk is, dat bestemd is om bij de be taling te worden uitgereikt en als zoodanig zegelplichtig; het komt mij echier niet wen- schelijk voor om op dezen grond op zegeling aan te dringen, waar bedoelde bon maar een zeer kort oogenblii: in handen van den kooper blijft en hem dus niet strekt tot blijvend be- wijsstuk. Bij verschillende zaken wordt den kooper aan de paktafel met de goederen een bon af- gegeven, hetzij a f zonder lijk, hetzij met de goederen verpakt. 1s dit dezelfde bon waarop aan de kas betaald is, zij het dat er een ge- deelte van werd afgescheurd, dan is die na- tuurlijk zegelplichtig. Maar ook al is het een andere bon. dan is deze toch zegelplichtig in al die gevallen, waarin afgifte er van uitslui- tend geschiedt. indien betaling plaats heeft gehad. Ook dan immers heeft men te doen met een stuk hetwelk bestemd is om in geval van betaling te worden uitgereikt. KORTE BERICHTEN. In een bijeenkomst van de afdeeling Rotterdam van de vereeniging Nederlandsch Fabrikaat heeft Dinsdagavond de heer Ed. G. Schiirmann, voorzitter van den Neder- landschen Middcnstandsbond, gespioken over den handeldrijvenden middenstand en het Nederlandsche fabrikaat, en heeft dr. A. v. Raalte, directeur van den gemeentelijken keuringsdienst voor waren te Amsterdam, het woord gevoerd over onderzoek van han- delswaren. langi HET GEHEIMZ1NNIGE BOEK. Blijkens een ingezonden stuk in de „Times" was de door den heer Hesketh Pearson aan de uitgeversiirma John Lane genoemde diplo- maat, Wiens dagboek de stol zou hebben ge- leverd voor zijn inmiddels uit de circulatie genomen boek „The Whispering Gallery" Sir Rcnnell Rodd, vroeger Britsch ambassadeur te Rome. De heer Rodd spreekt in dit ingezonden stuic zulks echter ten stelligste tegen. Hij ver- zekcrt het bewuste dagboek nimmer te hebben gezien, evenmin als den heer Pearson zelf, voorzoover hij zich dit herinneren kan, hoe wel hij in zijn lange leven (hij is 68 jaar) zooveel menschen heeft ontmoet, dat hij om- trent het laatste niet zeker is. Op de data, dat de heer Pearson zich met hem in verbinding zou hebben gesteld over het onttrekken van het boek aan de circulatie, was de heer Rodd op weg naar of in Milaan. ERNSTIGE AARDSCHUIVING. Naar uit Nizza wordt gemeld, is het dorp Rocquebilliere, dat cngeveer op een afstand van 15 K M. van Nizza ligt, tengevolge van aardversChuiving, welke is veroorzaakt door de hevige regens der laatste dagen, verwocst. Naar gemeld wordt, is het aantal dooden tot dusverre twintig. DE REVOLUTIE IN NICARAGUA. President Diaz van Nicaragua heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij er bij de liberate opstandelingen op aandringt de vijandelijkheden te staken. De president biedt aan hun wapenen af te koopen, dp troepen te beta1 en, en aan den leider een bedrag van 50.000 dollar te schenken, indien deze er in toestemt met de vijandelijkheden op te houden. DE ZAAK GARIBALDI De ,,Maun" heeft een telegram uit Nice, mckit B. T. A., dat de versterking der poli tic, naar aanleiding der communistische be- looging op 17 November, welke versterklng ter piaatse zal blijven, zoolang de toestano van spanning, veroorzaakt door de inciden- cen bij Vintimigiia en de zaak Garibaldi aan- noudt, aanleiding heeft gegeven tot min of meer aiarmeerende geruchten, die tegenge sprcrkcn moeten worden. EEN FABR1EKSHAL INGESTORT De ochlendbladen meidtn uit Rome, dat ie Murano de tueuwe hat van de glasfabriek i ranchetti is ingestort. De ter piaatse bevin- denoe arbeideio, die juist bczig wartn de laatste hand te ieggen aan den bouw van de uai, wcrden oadei de brokstuiken bcuoi.ai lot dusverre wercten 5 dooden en 14 gewon- uen geborgen. KRASSIN. t Krassin, de zaaagdastigde der Sovjcts te Londen, is gisier overkden, zooais reeds geureid. In het begin van deze maand meldde de „Daily News dat Krassin ernstig ziek lag en dat zijn gezondbeidstoestand rerun gaf tot groote bezorgdheid. Leonid Krassin is 56 jaar geworden. Hij heeft een zeer avontuuriijke loopbaan ge had. Geborcu als zoon van eon acinuiiiStraeei ambtenaar in Siberie, werd hij te Leningrad opgeleid aan de Technische Hoogescnool. L>ee)name aan een demonstratie bezorgde iiem drie jaar verbanmng. Daarna kiueg hij te Charkow het etec.ro-ingenieurs-dipunia. Tot tweemaal toe was hij werkzaam te Ber- lijn, daarbij telkens door de bolsjewistische partij naar kusland geroepen. In 1917 kwain hij voorgoed in dienst van de Sovjet. De Londensche dagb laden wijoen in ver- baid met het overlijden van den Kussischen zaakgelastigde Krassin uitvoerige beschou- wingen aan diens arbeid, waarbij met waar- deenng in het licht gesteld wordt, hoe Kras sin onvermoeid geijverd heeft voor betere betrekkingen tusschen zijn land en Groot- Brittannie. Er wordt verder op gewezen, dat, waar Krassin in dit opzicht zijn best deed, aan den anderen kant dit streven vruchteloos werd gemaakt doordat Russisch kapitaal naar Engeiand kwam om eenzijoige fiulp te verleenen aan de stakende mijnwerkers. MIJNONTPLOFFING IN CANADA Zooals wij reeds gisteren vermeldden zijn door een ontploffing in de kolenmijn McGilhvray zijn 10 man bedolvcn. Er zijn twee lijken bovengebracht van mijnwerkers, die door de dampen gedood waren. Er be- staat weinig hoop op het behoud der acht overigen, daar de mijn vol gas staat, waar door reeds verscheiden nieuwe ontploffingen zijn veroorzaakt. De regeeringsinspecteur van de mijntn heeft een order uitgevaardigd, waarin ontra- dai wordt om verdere reddingsploegen in de mijn te doen afdaten. WEER EEN GEVAL VAN ZEEROOF. Het Chineesche stoomschip „Wahoi", ko- mende van Kong Moon en op weg naar Jeungkong, is 19 dezer geplunderd. Nadat het schip de zee-douane te Ngai Moon verla- ten had, doodden een tiental goedgekleede passagiers plotseling met schoten de militaire wacht en drie leden der bemanning. Een priester en zeven vrouwclijke missionnaris- sen der CanadeescWe zenchiT? wefcTen g^u- rendb zestig uren in een hut van het schip .'.pgeslotcn De roovers geiastten den gezag- vcerder het schip naar Tsjekpei op te laten r toomen, waarzij het schip aan den grond zetten en de passagicis volledig uitschud- den. Den volgenden morgen lichtten de roo vers de lading en vluchttcn denzelfdai avond met ma'eneming van Chineesche pas sagiers en gijzelarrs. DE STAKING DER BRITSCHE MIJNWERKERS. De onderhandelingen betreffende de werk- hervatting tusschen de vertegenwoordigers der mijiiwerkers en die der mijneigenaren in Zuid-Walcs zijn mislukt. Baldwin heeft in het Lagehhuis meege- deeld, dat na de verwerping van het com- promis, de regeering afziet van het plan een nationaal hof van arbitrage in te stellen. Het aantal mijnwerkers dat den arbeid hervat heeft, is gister weer toegenomen met 10976, zoodat in totaal thans 421.478 arbeiders in de mijnen werkzaam zijn. DE VEREENIGDE STATEN EN MEXICO. De publicatie door het Amerikaansche de- partement van buitenlandsche zaken van de tot dusver geheim gehouden briefwisseling met Mexico nopens de toepassing der nieu we Mexicaansche wetten op de Amerikaan sche petroleum- en mijnbelangen in Mexico heeft aanleiding gegeven tot geruchten in goedingelichte kringen, dat de Vereenigde Staten voomemens zijn te dezer zake een zoo krachtig mogelijk standpunt in te nemen en zelfs zoo ver zouden gaan den ambassa deur terug te roepen. Hoewel het department de brieven zonder commentaar pubiiceert, komt de toon der Amerikaansche correspondence neer op een waarschuwing aan Mexico, dat de diploma- tieke betrekkingen in gevaar worden ge- bracht als Mexico de Amerikaansche burgers in Mexico berooft van den volledigen eigen- dom en het genot hunner eigendpmsrechten De regeering van Calles stelt zich vierkant op het standpunt, dat Mexico overgaat tot cen nieuw stelsel van nationalisatie der na- tionale hulpbronnen, hetgeen noodig maakt, dat oude rechten zich aanpassen aan nieu we beginselen in het algemeen belang der natie. KORTE BERICHTEN. Charlie Chaplin en de „AlLed Artists' Corporation" hebben te Londen een proces aanhangig gemaakt tegen een zekeren H. D. Parkinson en eenige anderen. Zij verzoeken den rechter om gedaagde te verbieden een film te vertoonen, die tot titel draagt: „D„* levensgeschiedenis van Charles Chaplin". in het Britsehe Lagerhuis is in de der- de lezing het wetsontwerp aangenomen, waarbij bepaald wordt, dat op producten en artikelen uit het buitenland de herkomst moet worden vermeld. De communistische fractie van den Duitschen rijksdag heeft een motie van wan- trouwen tegen dr. Stresemann ingediend. Bij een grooten brand is te Roubaix een groote spinnerij en weverij in de asch gelegd. Groote hoeveelheden katocn verbrandden. De schade bedraagt vier millioen francs. De Duitsche Rijksweerminister Gessler verdedigde in den Rijksdag zijn beleid in zake de geheime mil'taire vereenigingen. Omdat hij in de Fransche Kamer geen rede mocht houden in het Elzasser dialect heeft de communistische afgevaardigde Hu bert geweigerd te spreken. Chamberlain zal de volgende week op weg naar Geneve te Parijs een onderhoud hebben met Bri^nd over de huidige Europee- sche problemen. Een nader B. T. A.-bericht uit Nice meldt, dat de schade door zware stortregens volgens de „Eclaireur de N'ce" bedraagt eeni ge millioenen frcs, vooral in het dal van de Vesubie. Men meldt dat de geheele berg Bel vedere brweerrt; men vreest voor nog meer bergstcrtingen. BCBI'IAITLAMPEN BUREAITKLOKJES in zeer groote colleclie. TNKTSTELLEN PRESSEPAPIERS enz. L. FflAKKENBERG, ALRMAAR. Vrijdag 26 November. Hilversum, 1050 M. 12.Politieberichten 5.156.Bespeling van het concert-orge! door Pierre Palla in theater Tuschinsky. 6.— 6.45 Vioolconcert door Marcelle de Haas. 6.45—7.45 Vervolg- en conversatieles Fransch. 7.45 Poliiieheic'hten. 8.10 Nutsle- zing. Spreker: de heer Voorbeytel Cannen- burg, over: De groote ontdekkingsreizen welke de verovering van de aarde completee- ren. 9.Populate programma door het H. D. O.-orkest. Daarna dansmuziek door de Nassau dance orchestra. Daventry, 1600 M. 11.2012.50 Concert door het radiokwartet en solisten (sopraan. bariton, cello). 12.50 Orgelconccrt van de St. Mary-Le-Bow-kerk. 1.20—2.20 Lunchmu- ziek van hotel Metropole. 3.40 Fransche les. 4.05 Concert door de People's concert socie ty. G. Stratton, viool. Werken van Brahms. 5.05 Concert. M. Millers, bariton en D. Bu- chan, piano. 5.35 Kinderm rtje. 6.20 Orkest- concert: 7.20 Tijdsein Big Ben. weerbericht, nieuws. 7.50 Muziek. 8.„The Lily ot Killarney", opera in 3 acten van Benedict Versterkt orkest en koor. 9.50 Lezing: The humour of tragedy. 10.05 Liederen van Schu bert door F. Kelsey. 10.20 Tijdsein, weerbe richt, nieuws. 10.35 Nieuwsberiehten op rijm door kom. duo. 10.50 Variete, Harley en Barker, gesyncop. liedjes aan de piano. F. Grove, humorist. M. de Pietro, banjo. 11.20 12.20 Dansmuziek van Hotel Metropole Parijs Radio-Paris", 1750 M. 12.50— 2.10 Concert door het orkest Gayina. Mme Cossin. zang. 5.055.55 Concert. Orkest. Hr. Sandry, zang. M. Landeua en Mme. Le- conte, declamatie. 8.5010.50 Concert. Sce nes van „Le mariage force", Stacquet en „Le maitre de Chapelle"e opera comique van Paer. Konigswusferhaiisen, 1300 M. 11.20 7.45 Lezingen,- lessen en verellingen. 7 50 Concert dodr Heinrich Rehkemper en orkesr. 9.50 Concert uit Cafe Continental Hannover. Miinster, 410 M. 12.501.50 Orkestcon- cert. 3.355.20 Lezingen. 5.20—5.50 Con cert door het Aulich vocaal terzett. 6.6.20 Lezing. 6.407.2C Gedichten van Zerkaulen. TTi«i ifiifc ELN HELDERE WASCH 7.20 „Der Zigeunerbaron", operette in 3 ac ten. 10.10 Slot. Brussel 508.5 M. en Anlwerpen 265.5 M 8.50 Concert. Orkest en Hr. v. d. For zang. 9.50 Lezing. 10.0510.50 Concert Orkest en zang. UIT- WINKEL. Wcensaag werd ten overstaan van notaris H. de Boer te Hoogwoud publiek verkocnt cen bocrcnplaats met boerderij en gebouwen, groot 24 H.A., 24 A., 70 c.A., behoorende tot de nalatenschap van wijlen de wed. P. Slcoves Klz. en gekocht door den heer A. Slooves Pz., alhier, voor 61420. UIT BERGEN. De burgemeester heeft benoemd tot onbe- zoldigd buitengewoon dienaar van politie de heer A. Slot, chauffeur, zulks ter bewaking der terreinen van den heer J. Macdonald. Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: Een leesboek, een spe'.dje, een zilveren medaille, een vulpotlood, een ge- kleurde kinderhandschocn, een rijwielplaat- je, een gebreide beige halsdoek, een paar gla ce handschoenen, een huissleutel, een gouden heerenring, een gebreide das, een rijwiel- plaatje, een grijs wollen kindermuts, een autoped, en komen aanloopen een jong ko- nijn. UIT HEILOO. De Rederijkerskamer ,,'t Ontluikende Roos- je" gai Dinsdagavond de eerste voorstelling in dit seizoen. Na de reorganisatie van de kamer —r er wordt alleen gespeeld voor kunstlievende le den en hunne huisgenooten is men begon- nen om hef beste teentje voor te zetten. Een voorstelling in costuum en een grimeering zooals nooit te voren gezien en bovendien een tooneelaankleeding die paste bij de omgeving. Voor het voetbcht werd gebracht „Freule- ke", komedie in 3 bedrijven van Herman Roelvink. Het mooie tooneel van „De Rustende Ja- ger" verplaatst ons in de woonkamer van ba ron van Averling op huize „De Bande" ir. den Gelderschen Acliterhoek in het jaar 1779 Het is juist een jaar geleden dat de baron ziin lieftallige echtgenoote door den dood verloor en de stugge man heeft daarvan veei verdriet. Uit dit alleszins gelukkige huwelijk zijn 3 kinderen voortgekomen, n.l. Job, Henri en Florentine. De eerste is een johge man, die lamme beenen heeft en gekluistera is aan zijn rol- stoel. Henri „studeertsteeds en zakt voort- durend, tot groote ergernis van den vader Florentine is de engei in menschengedaante, zich steeds opoffererid voor een ander, doch zij vindt slechts matige toewijding en liefde Iman van Aerschot is de huisvriend van de familie en heeft liefde opgevat voor Floren tine, welke liefde wordt beantwoord. In huis is nog een aangenomen kind, n 1 Miebetje, een onvervalscht natuurkind, vol grappen en streken en die het leven van den mocien kant beziet. Die snaaksche verschii- ning wordt door Iman die ook alles van den lichten kant beziet geexplciteerd vooi zijn grappen en het pai've kind gelooft alles; zij denkt werkelijk met Iman naar Amerika te zullen gaan. In-een moment van grappen en stoeien m-te Miebetje komt, geheel onverwacht, Florentine in de kamer en dit moment is voor Iman noodlottig. Een lange strijd wordt gevcerd, doch ten slotte zegeviert de liefde van beiden, dank zij de welsprekendheid van Job. In het spel zijn roerende momenten weer- gegeven en van de meeste werkende leden wordt niet weinig gevraagd. Job (de heer P. van 't Veer) speelde uit- muntend; zijn weinig beduidende, maar moei- lijke rol gaf hij weer op de hem eigen goedc wijze. Henriette (Mevr. C. Jongejan- de Jager was bijzonder goed, vooral in het 2e en 3e be- drijf. Iman van Aerschot (de heer A Greeuw Jrgaf zijn geheele persoon. Van het begin tot Het einde was hij de knappe, le vendige figuur met zijn onverstoorbaar goed humeur, ondanks de bittere en stekelige op- merkingen van Job; in zijn liefde'voor Flo rentine was hij onbetaalbaar. Miebetje fMej. M. van Gemeren) was niets minder. Wat een figuur en uitspraak; een tip-top kind uit den Gekterschen Achter- hoek, vol bewegelijkheid. Zij had steeds de lachers op haar hand. Het spel van Florentine kon ons niet be- koren, deze rol was voor haar niet bijzonder geschikt, ook den Baron van Averling hebben we wel eens beter gezien. Henri had goedc momenten. doch was niet rolvast. Het is jampier dat niet kan' worden be schikt over meer dames, dan was het stuk nog beter tot zijn recht gekomen, doch hef spel werd gedragen door vier personen en daarom deed het geen afbreuk aan Let geheel De pauze werd aangenaam verkort door de muzikale prestaties van mevr. Vrijer- Ecen alhier en mej. Koel en den heer Haas- broek van Alkmaar. Hiervoor alle lof. Costumeering en grimeering werd uitge- voerd door den heer Jbh. Ridderikhoff te Hoorn en voldeden uitstekend. Door de afd. Heiloo van den R. K. Volksbond is ten tweede mate cen verzoek ge richt tot het bestuur der R. K. Kiesvereeni- ging „Recht en Plicht" om medewerking oni te komen tot stichting van een Arbeidsbeurs. Het bestuur heeft geadviseerd een afwach- tende houding aan te neme'n. Mej. Chr. Buiteman, presidente en be- stuurslid van de meeste vereenigingen, heeft bedankt voor alle bestuursfuncties. Zonder twijfel is dit een groot verlies om dat zij hiervoor veel tijd opofferde. Alhier is een Volksbanlc opgericM op ^affiofreken grottfrsTagC - - -- rj Tot agent is benoemd de heer H. J. 0. Gielis. De bank zal een or.derafdeeling wor den van de Centr. Bank te Den Haag. Gister werd aan het Station een wagon zaad geladen en werd na beeindiging hier- van de deur dichtgeduwd. De heer W. had het ongeluk met zijn hand beklemd te raken tus schen de deur en wel zoodanig dat hij on- middellijk per auto naar Alkmaar is vervoerd voor geneeskundige behandeling. Morgen heropent de heer J. P. Kroon zijn verbouwd magazijn van rookartikelen en scheersalon aan den Stationsweg, hoek Hol- leweg. De kleine winkel is omgefoouwd en aanmer- kelijk vergroot. Daar waar vroeger de huis- kamer was, is nu de scheersalon gevestigd, zoodat winkel en salon beiden aan den Sta tionsweg uitkomen en daarachter liggen de woonkamers. Door deze verbouwing is veel verbeterd. De winkel heeft thans twee ruiten waardoor de etalage veel beter tot zijn recht komt en de ruimte in de scheersalon is ook een verbete- ring. We hebben heden een kijkje genomen en constateerden dat er voor de St. Nicolaas is gezorgd door de etalage zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. De uitvoerders (Kuiper timmerwerk en Kaandorp metselwerk) hebben eer van hun werk. Men zie de advertentie in dit nummer. HOLLANDS NOORDERKWARTIER. De Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw hield Woensdag in het Noord- Hollands Koffiehuis te Schagen een al- gemeene ledenvergadering, die buiten het bestuur, de landbouwconsulenten en een acht tal verslaggevers slechts door een dertigtal leden werd bijgewoond. De voorzitter, de heer P. Stapel te Hoogkarspel, heette in het bijzonder de hee- ren Kakebeeke, inspecteur van den land bouw, en prof. Visser uit Wageningen, wel- kom. Spr. wees er in z-ijn openingswoord op, dat voor de verhouding in de tuinbouwbe- drijven de financieele uitkomsten voor den landbouw vrij slecht zijn, tengevolge van de dalende zuivelprijzen en veeprijzen. De financieele resultaten van onze bedrij ven worden vrijwel beheerscht door de in- -voerverboden en verhooging van invoerrech- ten. Steeds is er gewaarschuwd tegen het op- dringen van de landprijzen en de pachten. Tengevolge van de groote concurrence gaat men echter nog steeds door tegen te hooge prijzen het land- te pachten. Toch zal men met een terugslag rekening moeten houden. Spr. betreurde het dat vele landoouwers, na noesten vlijt, nog geen be- staan kunrien vinden. Hierna behandelde spr. de beweging in het zuiden van ons land om voor den bie- tenbouw regeeringssteun te verkrijgen. De viaag rijst of het wenschelijk is dat onderdeeien van het la'ndbouwbedrijf met rijkssteun in het leven gehouden moeten worden en of men daardoor niet kwam op een buitengewoon gevaarlijk pad. Bewijst men daarmede, aldus spr., den geheelen landbouw niet een'slechten dienst? Gezien de intensieve wijze waarop in ons land de land bouw wordt uitgeocfend, moeten wij den steun aan de onderdeeien afwijzen. Spr. vreest dat anders de prikkel tot een zoo economisch mogelijk beheer wordt weg- genomen, met als gevolg een verarming van den grond. De regeering diende z. i. den landbouw te steunen door onderwijs en het in stand hou den vaii een goeden voorlichtingsdienst, het subsidieeren van de rationed? vee- en paar- denfokkerij en de wetenschap in de gelegen- heid te stellen zaaizaad en pootgoed te ver- edelen, benevens door voor den landbouw gunstige voorwaarden voor het plaatsen van de producten in het buitenland te verkrijgen. Voorts was spr. van meening, dat de ge- schiedenis leert dat de landbouw overigens uit eigen kracht wel moeilijke tijden te boven wist te komen. Hiertoe riep spr. de medewer king van alien in. (Applaus.) De secretaris, de heer G. Nobel, las hier- op de notulen. De voorzitter sprak hierna een woord van gelukwensch tot den secretaris voor de dezen zomer door hem ontvangen kon. onderscheiding waarin hij een erken ning zag voor het vele dat de heer Nobel voor den landbouw deed. (Applaus.) Hierna deed de secretaris verschillende me- dedeelingen. Besloten werd het rapport van de com- missie over de T. B. C.-bestrijding onder het rundvee aan de leden rond te zenden. Van de mededeelingen stippen wij aan een besluit van het bestuur om afwijzend te staan tegenover de actie steun voor den bie- tenbouwers en een besluit van het bestuur om aan de West-Friesche Kanaalvereeniging te berichten, dat z.i. de bijdragen voor de ka- naalplannen van de betrokken gemeenten en niet van de polders moeten komen, aangezien staan tegenover de actie om steun voor de bie- dit een dubbele belasting voor de landbou- wers zou beteekenen; benevens het bestuu.s- besluit om aan het Kon. Ned. Landbouw- comite mede te deelen, dat het Purmerend de aangewezen plaats achtte om een Lagere Centrale Landbouwschool te stichten. Van de afd. Hoorn van de H M v. L. was een schrijven mgekomen, om haar po- gingen deze school in Hoorn te krijgen, te steunen. In het schrijven werd de teteursteiiing van de afd. uitgesproken, dat het bestuur ge adviseerd had die school in Purmerend te stichten. De afdeeling had reeds een verzoek aan den minister ingediend, voorzien van een uitvoerige memorie van toelichting. De heer K o s t e r, Avenhorn, onder- steunde het verzoek van de aid. Hoorn. De heer D. deBoer wees op de neiging om N. H. te debtteeren voor de voordeelen aan de drooglegging verbonden. Er bestaat gevaar, dat de mogelijkheid om zoet water te kunnen inlaten, te hoog zal worden aangeslagen. Spr.. wil, dat men in den Haag niet uit het oog zal verliezen, dat N. H. de golfbreker is voor overig Nederland. De Voorzitter zegde toe, dat het bestuur deze aangetegenheid in gedachte zal houden. i r (Wordt vervolgd.) jj inag niet woiden verkiegen ten koste van het goed. Gebruikt daaiom geregeld Dubbeltjes Ztep en Dnbbeltjes Zeep- poedei.Wij garandetren kwaliteit. Let er echter op de echte te ontvangen in dc verpak- king: Biauw met roode strcep. Wascholinefabriek Amersfoort. •f- -J

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7