Afkmaarsche Courant Radio-hoekje Vrjjdag 26 November nwrfBgc"Wgftwfe m bmi Miaes m- Buiienland No. 279 fgrW Honderd Acht en Twlntigsfo Jaargang. Hit hef Parlement DEN HAAG, 25 November 1926. Een gedeelte van de middagvergadering is heden nog gewijd geweest aan de Begrooting van Marine. Daarbij is uitsluitend gesproken over den Loodsdienst en in het bijzonder heb- ben de meeste sprekers, met name de heeren Brautigaoi (S. D. A. P.), Oudl (V. D.) en Van der Bilt (R.IC.) hun ingenomenheid betuigd met het plan om den Loodsdienst van Marine naar Waterstaat over te brengen. Alleen de oud-minister J. J. C. van Dijk (A.R.) kantte zich tegen dat denkbeeld, om- dat de zaak nog niet voldoende zou onder- zocht zijn. Min, Lambooy vond terwille van de eenheid alles er voor te zeggen, dat het Loodswezen als een verkeersdienst gebracht werd onder Waterstaat, wat bovendien op verschillende diensten bezuiniging zal ten- gevolge hebben. Intusschen zal de leiding kunnen blijven bij oud-marineofficieren, om- dat deze het best bevaren zijn. De begrooting is ten slotte aangenomen, met 48 tegen 28 stemmen. Tegen stemden de soc. democraten, de Vrij- jlnnig-democraten en de heer Arts, de eenige vertegenwoordiger in de Kamer van de R.K. Volkspartij. Een kleine vergissing dient i\og hersteld te word en: het gister vermelde verworpen amen- dement van den heer Oud had ten doel den bouw van onderzeeers voor de Nederlandsche Marine van de begrooting af te voeren. Toen dat verworpen was, heeft de heer Ond een amendement van dezelfde strekking betreffen- de den bouw van torpedojagers ingetrokken. Na de Begrooting van Marine die van Wa terstaat. Algemeene beschouwingen zijn niet gevoerd, naar de afdeeling Arbeidswet heeft ruimschoots aanleiding gegever. tot zeer al gemeene beschouwingen betreffende den acht- urendag, den arbeidstijd van lr.ndarbeiders, de verbindbaarheid van de coTlectieve arbeids- overeenkomst, den langen arbeidsdag van het verplegend personeel enz. De voornaamste sprekers waren daarbij de heer Bakker (Chr Hist.) die voor zijn doen zeer radicale mee- lingen verkondigde omtrent de mogelijkheid van toepassing van de Arbeidswet op den landbouw, mej. Groeneweg (S. D. A. P die de moecjerschapszorg wettelijk geregeld wil- de zien, de heer Hiemstra (S. D. A. P.) die een wettelijke beperking van den arbeidsduur voor den landbouwer bepleitte en de heer Stenhuis (S. D. A. P.), die eenige economi- sche ketterijen met een stemtorstem ten beste gaf om te betoogen, dat de maatschappij er best mee af kon als er een algemeene 48rurige werk week werd doorgevoerd in de gansche maatschappij, en een motie aankondigde, waarbij aan de regeering zou verzocht wor den om tot ratificatie van het verdrag van Washington te dier zake over te gaan. Wat de inzichten van den minister van Ar- beid, den heer Slotemaker de Bruyne, zijn, hoop ik morgen aan de lezers te kunnen mede deelen. Hedenavond gaat de Kamer door met de behandeling van de begrooting van Justitie. Provincial! nieuws UIT W1ERINGEN. Dinsdagavond vierde de naaivereeniging „Dorcas" alhier haar 30-jarig bestaan. Na- mens de burgerij werd aan de vereeniging door den b urge me ester eene naaimachine en een klokje ten geschenke aangebotlen, terwijl aan de dames G. KaanLont en M Lont, die beiden vanaf de oprichting der vereeniging lid zijn geweest, ieder een gouden ring met inscriptie werd geschonken. Door een der aannemers van de Zuider- zeewerken zijn wegens inkrimping der werk- zaamheden gedurende de wintermaanden reeds enkele arbeiders bedankt, waardoor in deze gemeente thans reeds eenige werkloos- heid voorkomt Het schijnt bovendien de be- doeling te zijn nog meerdere arbeiders. te ontslaan. UIT CASTRICUM. In de zaal van de Erven van Benthem waren Dinsdagavond bijeen gercepen de in- gezetenen dezer gemeente door een comite, gevormd uit verschillende bestuursleden van de hygienische vereenigingen, onder voorzit terschap van de nburgemeester, alhier, om te komen tot een vereeniging die betoogt verzeke ring tegen ziekenhuis- en operatiekosten. In een uitvoerig betoog deed de voorzitter mededeeling van den aard der vei zekering en hoe door het voorloopig bestuur die verze- kering is gedacht De contributie is gesteld op 2% cent per week voor elk der beide ver- zekeringen, waafuit volgt dat het doel alleen kan worden bereikt indien alien deelnemen. Voor de groote gezinnen is een regeling ge- troffen dat van kinderen beneden 16 jaar slechts voor twee kinderen behoeft betaald te worden, ook de overigen zijn dan verzekerd. De vereeniging werd hiema opgericht. Aan alle ingezetenen zullen een reglement en een inschrijvingsbiljet worden bezorgd. het ligt in de bedoeling van af 1 Januari a.s. de contributie te doen ophalen. Administratie- kosten zullen niet worden geheven, alles zal zooveel mogelijk gratis gebeuren. Geschillen zullen beslist worden door een arbitrage-com- missie waarvan een lid wordt aangewezen door den kan tonr echter. Door notaris Stuijt alhier werd Dins- dagverkocht de wasscherij Blanca. De machi- nerieen werden gebracht op 1083 en't ter- tein met de gebouwen op 8770 en werden gezamelijk gekocht door den heer C. den Ronden te Weesp. De exploitatie zal zeer waarschijnlijk worden voortgezet. UIT KENNEMERLAND. Wat een verschil enkele jaren geleden en thans Voor jaren terug culturen van aard- beien, doperwten, boonen en witlof en in den winter weinig aanvoer en nu van den vroegen herfst tot den laatsten winter een of over- voerde of goed bezette markt. De gewijzigde culturen hebben er toe bij- gedragen dat er een groote verscheidenheid komt en de steeds meer toeoemende glascul- nig ziet. De aanvoer van kool, spruiten, ra- pen, bieten, wortelen en andijvie domineeren en over het algemeen genomen zijn de prijzen in de afgeloopen week niet hoog geweest, doch gister was er weer meer vraag met vlug- gen handel en voor eenige artikelen golden verhoogde prijzen. De schitterend mooie groene kool aange voerd in kisten is een bekoring voor het oog Naar deze groente was goede vraag, mits pri ma kwaliteit; het prijzenverschil /0.3O 1.10 per kist, was nog al groot. Boerekool werd in beduidende kwantums aangevoerd. Ook hierin is een te groot prijs- verschil, n.l. /0.25/0.90 per kist; de fijne kool is gewild. Andijvie wordt in bijzonder uiteenloopende kwaliteiten aangevoerd. Groene andijvie is weinig waard, doch de mooi gebleekte andij vie is bijzonder in trek; het prijsverschil 0.501.35 springt wel in 't oog. Sla en spinazie worden in kleine kwantums aangevoerd, voor zoover le kwaliteit werd nog een gematigde prijs besteed; het restant was bijna niets waard. Spruiten-aanvoer is groot genoeg. In tegenstelling met andere jaren wanneeT de prijs tegen St. Nicolaas terugloopt ging de prijs nu weer omhoog en herstelde de lage prijs van de vorige week zich met 58 per 100 K.G. Hij bedraagt heden 6.50—24 per 100 K.G. Schorseneeren worden in beduidende kwan tums aangevoerd en het schijnt wel dat dit jaarlijks grooter wordt. Duur zijn ze echter niet, n.l. 814 per 100 bos, enkele partijtjes iets hooger. Peen (wortelen) is enorm duur. 't Is zeker een bijzonder geval als men pl.m. /0.30 voor een bos peen krijgt; de prijs varieerde van 25 tot 28 per 100 bos. Prei en knolselde- rie waren ook duur, de noteering was resp. /8.—/11.50 en /8—16 per 100 bos. Bloemkool werd in verschillende kwalitei ten aangevoerd, varieerend van /3.50 tot 25.50 per 100 stuks. Vruchten waren evenals de vorige week duur. Er is nog fruit verkocht, o.m. Goud- reinet en Present van England voor 35 49 per 100 K.G. Ook peren zijn afgenomen voor dien prijs. De aanvoer van de overige artikelen en de prijzen waren ongewijzigd. Die der aardap- pelen zijn gewijzigd in verhoogde prijzen, nauwelijks voldoende voor de aanvraag. Bij het afloopen van de markt kwam er een betere handel in uien, wortelen en bieten, doch de niet te groote aanvoer zal hieraan niet vreemd geweest zijn. UIT BERGEN. De Berger IJssportvereeniging hield gister in „De Rustende Jager" een algemeene ver- Eadering onder voorzitterschap van den eer H. D. A. van Reenen. Uit het kasverslag bleek, dat de uitgaven en f 180 hadden bedragen en dat de vereeni ging een bedrag van 350 in kas heeft, be- nevens de het vorig jaar voor de wedstrijden, die niet kcnden doorgaan, reeds aangekochte mcdailles. De secretaris, de heer G. Kooijman, ge- waagde in zijn jaarverslag met'waardeerende woorden van den zoo uitstekend geslaagden feestavond op 10 April. De aftredende bestuursleden, de heeren Kooijman en van Ekster, werden herkozen. Zoo mogelijk zullen er a.s. winter1 wed strijden voor kinderen, schoonrijden voor jongens en meisjes boven 13 jaar, en schoon rijden voor leden worden gehouden. Voor niet-inwoners zal de gelegenheid ge- opend worden om zich op den dag van den wedstrijd en tevoren als lid te laten inschrij- ven, om aan den wedstrijd te kunnen deelne men. Ook een gecostumeerd ijsfeest zal georga- niseerd worden, alsmede een clubtocht, mits ijs en weder dienende zullen zijn. De banen van den Hofvijver zijn door de famile Van Reenen weder ter beschikking van de vereeniging gesteld. Voor het lidmaatschap der vereeniging, dat 1.50 per jaar bedraagt, kan men zich opgeven aan den secretaris, den heer G. Kooijman, en aan de penningmeesteresse mevrouw v. d. Berg-Bogtman, Schoollaan. UIT WIERINGERWAARD. Donderdagmiddag heeft alhier een auto- ongeval plaats gehad wat (althans voor den chauffeur) best is afgekomen. De heer J. B., die met zijn open wagentje van uit de Kleine Buurt den Barsingerweg zou inrijden, geraakte, doordat hii iets wilde opzoeken, plotseiing zijn sfuur kwijt en lag in minder dar geen "tijd wat men noemt bij de kikkers. Gelukkig heeft B zich in het geheel niet bezeerd en kwam hij er met een net nak af. Later op den dag is de auto uit het water gehaald. UIT URSEM. Dinsdagavond had ten huize van den heer J. Mulder de aangekondigde vergadering van den vrijwilligen landstorm van Ursem plaats onder voorzitterschap van den burgemeester. Nadat de voorzitter een kort openings- woord had gesproken, had de prijsuitdeeling plaats van den onlangs gehouden plaatselij- ken schietwedstrijd. De burgemeester reikte onder een toepasse- lijk woord den eersten prijs uit aan Jb. Schaap met 96 punten n.l. een courantenhan- ger; aan Th. v. d. Lee met 94 punten een pij- penrek; aan P. J. Oudejans met 93 punten een sigarenkoker en den 4den prijs aan C. Schaap met 93 punten n.l. een scheerappa- raat. Vervolgens hield de heer Olders een be- spreking over den te houden Landdag in 1927. Een veertiental leden gaf zich op bin- nenkort met lijsten rond te gaan om gelden in te zamelen voor dat doel.Vervolgens werd besloten binnenkort alhier een landstormfilm te geven benevens een humoristische film. Na een zeer gezellig samenzijn werd deze vergadering gesloten. Op den onlangs gehouden verbandwed- strijd van den Vrijwilligen Landstorm in de gemeente Ursem waren 15 deelnemers. Daar op den plaatselijken wedstrijd door 15 schut- ters meer dan 80 was geschoten, konden de ze personen deelnemen aan den Verbandwed- strijd. Over het algemeen is er sledht gescho ten, iets wat wij van de Ursemmers niet ver- wacht hadden en voor een groot gedeelte dan ook moet worden toegeschreven, dat deze wedstrijd in een ander lokaal is gehouden, irteh g^vyoonllfk schM. Enkele beste schutters konden zelfs de 80 niet halen De uitslag is: P. v. d. Lee 95; P. Nooy 94; J. Tessel 93; L. Borst 92; C. Hoogewerf 92; Th. Koning 91; C. Schaap 91; J. Over- boom 90; P. Chid 86; J. Mulder 81J. Kuy- per 77; Jac. Schaap 77 en P. Oudejans 77 UIT HEEMSKERK. Het voormalige scnoolgebouw aan de Marelaan is Woensdagavond in tegenwoor- digheid van leden en verdere belangstellen- den die in grooten getale opgekomen waren als vereenigingsgebouw der Ned. Herv. Gem. in gebruik genomen. Deze eerste samenkomst droeg een eenigs- zins feestelijk karakter. De bijeenkomst werd geopend door het zimgen van het bekende Tied „Van U zijn alle dingen", waarna Ds. IJzerman een kort woord sprak. Spr. stelde zich voor, dit ge- bouw te gebruiken, ten eerste voor kerkelijke doeleinden, ten tweede als jeugd-gebouw en ten derde als gemeenfegebouw. Bovenal beval spreker de financien tot m- standhouding van het gebouw aan. Een drietal fraaie bloemstukken werd den spreker aangeboden, toen hij dit tehuis onder luiden bijval den aanwezigen voor ge opend had verklaard. De daarop volgende voordrachten der jonge lieden en jonge meisjes zorgden voor een gezellige afwisseling. UIT SINT PANCRAS. Woensdagmiddag, op het vastgestelde uur, had alhier de feestelijke opening plaats van den bazar, gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der afd. St. Pancras van het Witte Kruis. Aanwezig waren, behalve de verschillende comite's met hun dames, burge meester en wethouders van Koedijk, de heeren A. Sloof, gemeentesecretaris van Koedijk, P Gootjes, gemeente-ontvanger van St. Pancras en H. W. Frese, hoofdbestuurslid, Alkmaar. Overigens was de zaal geheel bezet met be- langstellenden. De heer Kloosterboer gaf, na een hartelijk welkom aan de talrijke aanwezigen, een histo- risch overzicht van het bestaanstijdperk der vereeniging, samengesteld uit de notulen We volstaan met enkele voor de vereeni ging belangrijke data en gebeurtenissen. Op iuitiatief van burgemeester Van der Vij- zel werd de vereenigring opgericht met 160 leden op 28 Nov. 1901. In 1902 werd de be grooting voor het komende jaar ingediend, welke sloot met een ontvangst en uitgaaf van 301. Tot eerste bijwoning eener Algemeene Ver gadering werden afgevaardigd de heeren J. ten Hoeve en G. Kempers. In 1904 werd de aandacht der vereeniging gevestigd op het feit, dat 41 pet. der sterfgevallen op rekening kwam van de tuberculose, terwijl dit in den lande over het algemeen 14 tot 16 pet. be droeg. Op 8 Mei 1905 werd besloten tot den bouw van een magazijn, wat de ver. 488 kostte, terwijl 1913 buitengewone maatrege- len vroeg in verband met een roodvonk-epi- demie, terwijl thans de ver. 390 leden telt, waarmee spreker aan het e'nde van zijn nauwkeurig samengestelde rede was gekome'n. (Applaus). Hierna werd onder leiding van den heer Sinjewel door lieflijk in het wit gekleede meisjes een welkomstlied gezongen. Daartoe waren zij in een staanden kruisvorm op het pod,urn opgesteld, wat, door de mooie symbo- liseering een mooi succes verwierf. Door den heer Kroonenburg, eerevoorzitter werd daarop een feestrede uitgesproken, fei telijk samengesteld uit 3 gedeelten, n.l. ve- leden, heden en toekomst. Allereerst werd ge- releveerd de bescheiden middelen, waarmee het bestuur toch inderdaad veel heeft weten te bereiken, terwijl heden werd gewezen op de groote belangstelling, waaruif afgeleid mag worden de waardeering voor het werk der af deeling. Thans werd overhandigd een enve- loppe inhoudende het bedrag door den ge- meenteraad toegestaan, waarin spreker een der middelen zag om in de toekomst op den increslagen weg voort te gaan. Vervolgens verkreeg de heer Kikkert, bur gemeester van Koedijk, het woord; bracht al lereerst dank voor de uitnoodiging, verheug- de zich voorts over de samenwerking tusschen de burgers van St. Pancras en dat gedeelte van Koedijk, wat door haar ligging in het dagelijksch leven bij St. Pancras behoorde. Hij hoopte, dat het „Excelsior" uit het feesr- lied steeds van toepassing zou zijn op de ju- bileerende vereeniging. Tevens werd namens Koedijk een enveloppe met inhoud overhan digd. H,erna bracht de heer H. W. Frese, na mens het H. B. en de afd. Alkmaar de geluk- wenschen dier ver. over. Hij releveerde nog een klein stukje geschiedenis uit het leven der vereeniging, hoe n.l. een tekort in de kas der vereeniging, ontstaan door aankoop van twee ligtenlen, gedekt werd door vrijwill'.ge bijdra- gen der burgers, waarin spreker een mooi be wijs zag van gemeenscuapszin en waardee ring voor het werk der afdeeling. Spreker uitte tevens de beste wenschen voor het welslagen van dit feest. Met enkele woorden werd daarop door den heer van Kampen namens den Bond van' Staatspensionneering een klein cadeau aan geboden in den vorm van 5 koortsthermome- ters. Het damescomite werden vervolgens eenige prachtige bloemstukken aangeboden, voor hetgeen door haar alreeds in het belang der bazar was gedaan. Nadat de voorzitter de verschillende spre kers had beantwoord, werd door den heer Kroonenburg de bazar tenslotte voor ge opend verklaard en was het officieele gedeelte afgeloopen. Al direct daarop werden wij verrast door de enorme drukte, welke in de verschillende afdeelingen heerschte. Het is ondoenlijk thans een nauwkeurig overzicht te geven; wel durven we te verklaren, dat het geheel een overweldigenden aanb'.ik bood, terwijl van de vele attracties een druk gebruik werd gemaakt. Vooral de „vroolijke keuken" moest het ontgelden. Een rustig zitje was nog mogelijk in een door de firma van Nelle geplaatste theetent Het geheel wordt opgeluisterd door piano- muziek en Radio; aangelegd door de firma Spanjaard te Alkmaar. Zooals het zich liet aanzien, wordt de bazar financieel een prach- tig succes. r-t Trots die enorme drukte, welke de ba zar Tew&g brengt, !s foch de „St. Kafriin" voor de sdiooTkinderen niet ongemerkt voor bij gegaan. Den 25en Nov., betaaldag der pacht van de gemeentelanderijen, wordt aan de kinde ren der beide scholen een pop van taai-taai ten geschenke gegeven, wat natuurlijk dank- baar werd aanvaard. DE STAKING DER BRITSCHE MIJNWERKERS. De noodtoestand. In het Lagerhuis deed de minister van bin- nenlandsche zaken mededeeling van het voor- nemen der regeering om aan het Huis te vra- gen morgen de wet inzake de buitengewone omstandigheden te verlengen. Als motief hier- voor wordt aangevoerd, dat het onvoorzich- tig zou zijn deze wet buiten werking te stel- len, zoolang niet een grooter aantal mijnwer- kers aan den arbeid is. Zoodra de verordenin- gen niet meer noodig zijn, zullen zij zoo spoe- dig mogelijk worden opgeheven. De mijnwerkers pessimistiseh. Bij de verdaging der vergadering van het bestuur der mijnwerkersfederatie bleken de leiders zeer pessimistiseh te zijn nopens den toestand in de districten. Een hunner verklaar- de, dat de mijneigenaars niet onderhandel- den maar gelastten. De werkhervatting. Het aantal mijnwerkers, dat gister den ar beid hervat heeft, bedraagt 7010. DE OPSTAND IN ALBANIe. De berichten over het beeindigen van den opstand schijnen voorbarig te zijn. Volgens uit Belgrado ontvangen berichten hebben zich thans ook de Mohammedanen bij den opstand aangesloten. De toestand voor Skoetari is kritiek. Beide partijm laten ver- sterkingen aanrukken. Het Grielcsche blad „Politica" verneemt uit Catarro, dat de revolutie in Albanie zich uitbreidt. De regeeringstroepen zijn op wrschillende punten naar de opstandelingen overgeloopen. Te Catarro loopt het gerucht, dat de Albaneesche premier Zogoe bey ge- vlucht is. DE VEREENIGDE STATEN EN MEXICO. De Mexicaansche maatschappijen in Mexi co bewapenen haar employe's met bommen en machinegeweren, om hun eigendommen te beschermen. Volgens berichten uit Mexico wordt de tusschen de Vereenigde Staten en Mexico geschapen toestand te Mexico als buitenge- woon ernstig beschouwd. Algemeen wordt er de meening geuit, dat de kwestie waarom het gaat niet zoozeer het lot der Amerikaan- sche petro'.eum-maatschapijpen is ,als wel wie, de Vereenigde Staten of Mexico, in Midden-Amerika zal overheerschen. President Calles ontving een mededeeling, geteekend dooT 33 leden van den Mexicaan- schen Senaat, tot de voornaamste partij be- hoorend, waarin zij verklaren beslten te zijn hem hun steun en vertrouwen te betuigen ten aanzien der tusschen Mexico en de regee ring der Vereenigde Staten gewisselde no- ta's. DE DOOD VAN KRASSIN. Uit Moskou wordt aan het „Berl. Tag." gemeld, dat de Sovjet-regeering naar aanlei ding van het overlijdcn van haar Londen schen zaakgelastigde Krassin een volksrouw van 14 dagen heeft uitgeschreven. Het stoffelijk overschot van Krassin zal worden gecremeerd. De asch zal naar Rus- land worden overgebracht. PSEUDO-POLITIEMANNEN Door een toeval is de Parijsche oolitie er in geslaagd, de hand te leggen op twee pseudo- inspecteurs van politie, die den commission- nair in diamanten Benderski z.g. ,,arresteer- den", hem in een auto naar Versailles zouden brengen, maar hem te Ville d'Avray van drie waardevolle diamanten beroofden en toen aan den weg lieten staan. Twee inspecteurs van den dienst der be- strijding van handel n verdoovende middelen leidden Woensdagmorgen voor den commis- saris een aantal sluikhandelaars in cocaine Bij fouilleering werd op een van dezen een valsche kaart van „inspecteur de surete" ge- vonden. alsmede de portefeuille van Benders ki. Na kruisverhcor bekende deze man, den comm ssionnair te hebben beroofd, en tevens gaf hij naam en adres van zijn medeplichtige op. Ook deze persoon werd hierna gearres- teerd; op hem bevond men een vervalseht ar- restatiebevel ten name van Benderski. 's Avonds is nog een derde individu gearres- teerd, dat den beiden anderen de noodige in- lichting tot het slaan van hun slag had ver strekt. EEN SCHANDAAL IN FINLAND. Na heftige debatten n den Finschen Rijks- dag, die den geheelen nacht duurden, is he den" in de vroege morgenuren de doOr Boerenpartij en de rechterzijde gevormde minderhe'dsregeering met 84108 stemmen in de minderheid gebleven, zoodat zij genood- zaakt is af te treden. Aanleiding hiertoe was de door den repu- blikein Schaumann verlangde bespreking van onregelmatigheden bij militaire leveranties, welke aangelegenjieid zich tot een der groot- ste schandalen in de jonge republiek heeft ontwikkeld. HET OPGEBRACHTE DUITSCHE SCHIP VRIJGELATEN. Het Duitsche schip, dat onder bewaking naar New York werd gebracht, is weer vrij- gelaten en zal heden buiten de haven worden gebracht. Een lid van het Duitsche consulaaj heeft den Amerikaanschen autoriteiten name- lijk verzekerd, dat de scheepspapieren in or- de zijn. MOEDER-ONDERWIJZERES. In Engeland is een kwestie ontstaan tus schen The Twickenham Higher Education Committee en mevr. dr. Isobel Turmadge di- rectrice van de middelbare meisjesschool al- daar. Mevr. Turmadge is achttien jaren bij het onderwijs waarvan vier jaren als direc- trice. In een onderhoud met een vertegen woordiger van de „Daily Chronicle" zei me vrouw Turmadge, dat ze, daar ze thans in haar huwelijk moeder was geworden, ontslag Zaterdag 27 November. Hilversum1050 M. 12.Politieberichten. 2.30 Uitzending van den kindermiddag, on der leiding van Ant. van Dijk, in Hotel' Hof v. Holland te Hilversum. Vertellingen en liedjes bij de luit. 4.5.Concert door het H. D. O.-orkest. 5.5.30 Duitsche les voor beginners. 5.306.FransChe les voor be ginners. 6.457.45 Cursus voor boeldiouden en handelskennis. 7.45 Politieberichten. 10.— Persberichten. 8.10 V.A.R.A.-avond. Man- dolineclub „Steeds Hooger" van Gouda, Dir. H. J. Srnits. Mevr. A. Schluter-v. d. Brugge, mezzo-sopraan. Mevr. D. Geesink-v. Bemmei, begeleiding. J. A. Spaan, fluit. J. Sternhtim, declamatie Spreker: De heer A. F. Mgller, secretaris van de Nederlandsche Vereeniging van fabrieksarbeiders. Begeleiding van Mej. Adele Drees. 1. Ouverture Con vivezza, Th. H. Polman. b. Bloemenlied, G. Lange (man doline). 2. Declamaties door den heer Stem- heim. 3. Andante uit het concert voor fluit en harp, Mozart. 4. Vijf liederen van Hugo Wolf. a. Verborgenkeit, b. Und steht Ihr friih. c. O war dein Haus. d. Auf ein altes Bild. e. Er ist's. 5. Rede door Hr. Muller, over: Op hooger plan. 6a. Rinaldo (aria), Handel, b. Traumerei, Schumann (mandoli ne). 7. Declamaties. 8. Nocturne, Doppler (fluit). 9. Twee liederen van Henri Zagwijn: Die nacht van zelfvemedering. b. O, als ik dood zal, dood zal zijn. Twee liederen van Bernard Zweers: a. Sterren. b. Lied. 10a. Carnaval. Borstlap. b. Een jachtpartij op d« Veluwe, Smite (mandoline). Daventry, 1600 M. 3.20 Concert door de Lansdowne Singers. L. Lovesey, tenor. A. Vaughan, contra-alt. D. Wise, viool. R. Sweetland, piano. 5.20 Causerie: The English as seen bij Andre Maurois. 5.35 Kinderuurt- je. 6.20 Dansmuziek door de radio-dansband. б.50 Muziekpraatje. 7.20 Tijdsein Big Ben. weerbericht nieuws. Lezing: Pekin, A nerso- nal experience. 7.50 Muziek. 8.Causerie 8.20 Programma, samengesteld door Phil Scott, de kampioen lichtgewicht bokser. 9 50 Lezing: Lighthouses. 10.C5 Liederen van Schubert door F. Kelsey. 10.20 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 10.35 Nieuwsberichten op rijm door humor, duo. 10.5012.20 Dansmuziek. Parijs ,,Radio-Paris"1750 M. 12.50 Con cert door het orkest Locatelli. Mile Terna, zang. 4.505.55 Concert door de radio jazz symphonic. 8.5010.45 Galaconcert. Miles. Gervais en Waldy, zang. Hr. Belmon, zang. Orkest en solisten. Kdnigswusterhausen, 1300 M. 2.207 20 Lezingen. 7.50 „Frau Luna", operette in 4 acten van Paul Lincke. 9.50—11.50 Dans muziek door het orkest Ette. Miinster, 410 M. 12.501.50 Orkestcon- cert. 3.053.20 Kindervertellingen. 3.35 4.30 Liedjes bij de luit. 4.357.20 Lezingen en lessen. 7.208.35 Liederen van Schu mann en Mendelssohn door Jeanne Kcetsier 8.40 Vroolijke a vond. Een lach en een traan. Declamaties, zang en orkestmuziek. Brussel, 508.5 M. en Antwerpen 265.5 M. 5.20—6.20 Concert. Orkest en Mile Roulez, zang. 8.509 35 Orkestconcert. 9.35 Cause rie. 9.5010.50 Dansmuziek. heeft gekregen met verlies van recht op pen- sioen, waarvoor ze binnen twee jaren in aan- merking zou zijn gekomen. De betrokkene, die doctor in de wijsbegeerte, candidaat in de wis- en natuurkunde en lid van het Linnaeus Genootschap is, wil het er niet bij laten en zoo is dit ter sprake gebracht in het Hooger en het Lager Huis. Mevr. Turmadge zelve is van oordeel, dat het moederschap haar meer geschikt heeft gemaakt voor het onderwijs. EEN MONSTER DRANKSMOK- KELPROCES. Wat Chicago te lijden heeft van de benden dranksmokkelaars, is na de gebeurtenissen der laatste weken, waarin deze benden haar veeten op den openbaren weg uitvochten, maar al te zeer bekend. Intuschen schijnt het euvel zoo funest te zijn, dat de federate cn plaatselijke besluren bes'.oten hebben, een krachtige poging te doen om Chicago eens cn voor al te zuiveren. De regeering heeft het plan, zoo wordt gemeld, tegen Nieuwjaar niet minder dan duizend personen voor de rechtbank te da gen, beschuldigd van dranksmokkelsamen- zweringen. Groote ontsteltenis is Donderdag j.l. te Chicago gewekt door de mededeeling, dat tegen 75 vooraanstaande burgers rechtsin- gang was verleend, ook al in verband met beweerden dranksmokkel. De juiste reden der aanklachten is inetbekend. Tot de beklaag- den behoort een rechter, die vermoedt aan- geklaagd te zijn, omdat hij kleine vergrijpen tegen de verbodswet tern ild heeft behandeld. Verder behoort een aantal politie-ambtenaren van hoogeren en lageren rang tot de beklaag- den. f EEN VALSCHE PASSEN-BUREAU. 1 De politie te Brussel heeft twee Polen aan- gehouden, die een bureau hadden voor het verstrekken van valsche paspoorten. De offi cieele naam luidde „Internationale maat schappij tot bevordering van handel en in- dustrie", doch het werkelijke doel dezer maatschapapij was het leveren van valsche passen, visa enz., waarvoor bedragen tot 1200 francs werden verlangd. De stempels en documenten waren met de grootste zorg- vuldigheid nagemaakt en alles was zoo goed georganiseerd, dat bij de eerste huiszoeking door de politie niets verdachts werd gevon- den. Dezer dagen werd echter een Rus aang*- houden, die zich in het bezit van valsche pa- pieren bevond en die de Polen als de leve- ranciers aanduidde. Een nieuwe huiszoeking heeft thans aanleiding gegeven tot de aan- liouding van een der Polen te Brussel, ter wijl zijn compagnon te Antwerpen werd ge- knipt. DE BEKENTENIS VAN EEN H ZEEROOVER. Te Hammerfest heeft een man op zijn sterf- bed bekend, dat hij met verscheidene mede- plichtigen de bemanning van een Noor- schen kotfer midden op zee heeft gedood eo beroofd. Het schip werd vervolgens tot zin- ken gebracht. De kotter. well® bemanning uit drie breeders bestond, wordt sedezt de lente van dit jaar vermist c=. g

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 9