OUEEN'spalace I OE LANGE DE MORAAZ I Gredicten - Oeposito Effecfen De] fine pijpiahak /-c Binneniand LAN6ESTRAAT 49 - ALKMAAR Provinciaal Nieuws. TeSegrammen Bioscopen Sport Stadsnieuws DE CHINEEZEN TEGEN DE BUITENL ANDERS. Den laatsten tijd nemen de Chineezen ook tegenover de Japanners een ongekend vijan- dige houding aan, vooral te Hankau, waar Chineesche posten voortdurend in botsing ko- men met Japansche poster^ en de Japanners voor een beleg vreezen. Te Sjanghai dreigen de Chiuneesche arbeiders in de Japansche fa- brieken weer met werkstaking. In goedinge- lichte kringen schrijft men deze vijandigheid teo aan het feit, dat de Chineezen in opwin- ding verkeeren over de voorgenomen her- nieuwde actie van maarschalk Tsjang Tso Lin, die, naar men aanneemt, in zijn strijd tegen de Kantonneezen met Japansch lcapi- taad wordt gesteund. Een telegram uit Sjanghai meldt, dat Nan king ontruimd is door de troepen van gene- raal Soen-Tsjoean-fang. DE MODEKLEUR VAN DE SIGAAR. Het „T. v. G." ontleent aan het „Zentral- blatt f. Gewerbehyg. und Unfallverhiitung": De lichte modekleur van sigaren brengt er toe deze kleur kunstmatig aan de sigaar te geven, daar de natuurlijke lichte tabaksbla- den door deze modegril zoodanig in prijs ste gen, dat de sigaren te duur werden, terwiil de roo-ker bij een bescheiden prijs toch een lichte kleur verlangde. Verschillende fabri- kanten gebruiken superoxyden om de tabaks- bladen te bleeken; uit hygienisch oogpunt bestaat hiertegen geen bezwaar; bij het pro- ces wordt een weinig nicotine aan het blad onttrokken. Meer verbreid is de methode om de verschgeroide, nog vochtige sigaren met tabaksmeel en zand te btwerken. Dit meel wordt gemaakt van onbruikbare licht ge- kleurde bladen en de steeds iets lichtere blad- nerven. Nadat de sigaren gepoederd zijn, worden zij door middel van een sterker lucht- stroom afgeblazen. Dit heele proces brengt voor de gezondheid van den arbeider niet anders dan nadeelen mee; het meest schade- lijk is het fijn malen van de tabak, waarbij het tabaksstof door de reten van den molen dringt en den arbeider in een wolk hult. Deze arbeid duurt wel kort, maar prikkelt toch hef- tig - de slijmvliezen van oogen en ademha- lingswegen. Bovendien gaat ook de hoedanig- heid van de sigaar er niet op vooruit en daar het dekblad van een sigaar slechts een tiende van het geheele gewicht bedraagt, is het te hopen, dat deze dwaze mode van licht ge- kleurde sigaren maar spoedig weer moge verdwijnen. KORTE BERICHTEN. Gisternacht hceft ki de werkplaatsen van de Oost-Duilsche Parket- en Hout-in- dustrie in de Steinstrasze te Breslau een groote brand gewoed. Het Vuur, dat ontstaan was in de machinekamer, breidde zich snel over de geheele fabriek uit. De bewoners van het vucrhuis mocsten zich langs de ladders in veiligheid stellen. De schade wordt op 80.000 mark geschat. Een Tsjechisch vliegtuig is bij oefenin- gen aan de Hongaarsche grens door de Hon- gaarsche grenswacht beschoten. In Brackwede (Duitschland) heelt een vrouw in een aanval van zwaarmoedigheid haar twee kinderen van 4 en U/2 laar S2" wurgd en zich daarna door ophanging van het leven beroofd. Een kassier van een bank in Hannover werd Donderdagmiddag, midden op straat, aangesproken door twee mannen, van welke de een de uniform der Schupo-agenten droeg De kassier bleef staan, waarop de mannen hem blikscmsnel zijn tasch ontrukten en in een gereedstaande auto ontkwamen. Mrs. Henry Silvah Strong te Rochester, in Amerika, heeft uit dankbaarheid dat haar eenige zoon ongedeerd uit den oorlog is te- ruggekeerd voor de verminkte Fransche sol- daten 500.000 francs geschonken. De Italiaansche militaire vlieger Tele- maco en de photograaf-vlieger Gennaro Pe- luso zijn bij Turijn met hun toestel neerge- stort. Beide inzittenden werden levend ver- brand. De „I<6ln. Z." verneemt, dat in de kwes- tie van ruil van wetenschappelijke publicaties tusschen Duitschland en Lrankrijk volkomen overeenstemming bereikt is. Het betreft hier in hoofdzaak officieele publicaties van de mi nister van onderwijs en van wetenschappelij ke lichamen in beide landen. Bij een plotselinge overstrooming van een in aanleg zijnd riool te Orinda (Ver. St.) zijn 14 menschen verdronken. Gister is te Brussel in de rijksinrichting voor de creosoteering van dwarsliggers brand uitgebroken. Een groot gebouw met zes ketels en een groote hoeveelheid dwarsliggers is ver- nield. De schade bedraagt een millioen francs. DE PORTUGEESCHE BANKBILJETTENKWESTIE. Gisteren is de behandeling voortgezet van dte zaaktegen M. v. IJ. Het O. M. vrceg schuldigverklarmg voor het primair te laste gelegde en veroordeeling tot een gevangenisstraf van 4 jaren met ver- nietiging van de in beslag genomen oiljet- teo. De verdediger, mr. Rolandus Hagedoorn,. bracht in de eerste plaats een woord van hulde en dankbaarheid an den rechter-com- aissaris voor de gevoerde instructie. Pleiter vroeg ten slotte, waar M. naar zijn overtuiging nu reeds bijna 11 maanden on- schuldig in voorarrest zit, hem dadelijk in vrijheid te stellen. De officier vond voor deze invrijheidstel- ling geen aanleiding. De rechtbank begaf zich om kwart over zes in rajadkamer om over het verzoek van den verdediger te beslissen. De rechtbank bleef een half uur in raadka- mer. Daarna decide de president mede, dat de rechtbank in dezen staat van het onder- zoek geen termen aanwezig achtte, aan het verzoek van den verdediger te voldoen. Uitspraak Vrijdag 10 December. INGEBROKEN IN EEN DIAMANT- ZAGERIJ. Gistermorgen vroeg bemerkte te Amster dam het personeel van de diamantzagerij, die in de Verwerstraat 5 gevestigd is, dat er in- gebroken en gestolen was. Van een deur die toegang gaf tot de zagerij was een schot weggebroken en uit verschillende molens waren ruwe diamant ontvreemd. De waarde ervan bedraagt circa 5000. Sporen van in- braak vieten ikt te bespeuren zoodat het vermoeden gerezen is, dat de daders zkh hebben la ten insluifen. DE ALGEMEENE CENTRALE BANK VOOR DEN MIDDENSTAND. Het Tweede Kamerlid J. B. van Dijk, heeft den minister van financien de volgende vra- gen gesteld: Is de minister bereid het overzicht van de baten en de lasten van de Algemeene Centra- le Bank voor den Middenstand, met de daar- bij behoorende nota, waarvan sprake is op bladz. 26 en 27 van de M. van A. van hoofd- stuk VII B, en die als vertrouwelijk is neerge- legd ter inzage van de leden, alsnog als bij- lage van de M. van A. te doen verschijnen? Zou Z.Ex. bereid zijn deze vraag te beant- woorden voor de openbare behandeling van hoofdstuk VIIB? De minister heeft op deze vragen geant- woord, tot bedoelde overlegging niet gerech tigd te zijn. voor het verzoek voelt tn dat een voorstel te wachten is, dat een schadevergoeding geeft, waarin rekening wordt gehouden met den af- stand. Naar vernomen wordt is spoedig een nieu- we aanbesteding voor de Zuiderzeewerken te verwachten." VERJLEEGSTERS. Het hoofdbestuur van den AJg. Nederl. Christ. Ambtenaarsbond heeft aan den mi nister van onderwijs, kunsten en wetenschap- pen verzocbt, de gediplomeerde verpleeg- sters, die daartoe den wensch kenbaar ma- ken, gelegenheid tot uitwonen te geven. Door dezen maatregel zou dan tevens tegemoet worden gekomen aan de klacht van de ver- pleegsters over onvoldoende huisvesting (onverwarmde kamers, enz.) in het acade misch ziekenhuis te Leiden. HET SPOORWEGONGELUK BIJ LEIDEN. De Utrechtsche berichtgever van het Hdbl. meldt: „Teneinde nadere inlichtingen te verkrij- gen omtrent de oorzaak van het gisteren te Leiden plaats gehad hebbende goederenfrein- deraillemenf, hebben wij ons gewend tot ir. H. P. Maas Geesteranus, hoofd-ingenieur, chef van den dienst van weg en werken der Nederl. Spoorwegen. Deze deelde ons het volgende mee: Inderdaad staat dit laatste bngeval in ver- band met het aanbrengen van een nieuwen wissel ter plaatse. De oude wissel was ge- deeltelijk ged^monteerd, zoodat deze als wis sel dan ook bui+en dienst was gesteld. Bo vendien mocht, in verband met de werkzaam- heden, slechts in een ricbting gereden wor den. Men heeft reeds kunnen lezen, dat de bewuste goederentrein de laatste was, die over den ouden wissel zou worden geleid. Onmiddellijk na het passeeren van dezen trein zou de nieuwe wissel worden ingelegd. Op onze vraag aan den heer Maas Geeste ranus, of de demontagewerkzaamheden dan ook te ver doorgevoerd konden zijn, zoodat hieraan het ongeluk te wijten zou zijn, kon DE CULEMBORGSCHE MuuRDZAAK. De verdachten J. Vroege en C. Sweres, in de Culemborgsche moordzaak, die gedag- vaard waren tegen de buitengewone zitting der arrondissementsrechtbank te Tiel van 6 December a.s., hebben tegen de rechtstreek- sche dagvaarding verzet aangeteekend, zoo dat deze zaak op dien datum niet kan wor den behandeld. STEEKPARTIJ UIT MINNENIJD. De 28-jarige havenarbeider K M. te Rotter dam verdacht naar de Telg. meldt, den laat sten tijd zijn vrouw er van, dat zij op te ver- trouwelijken voet stond met den 23-jarigen zakkenstopper L. J. v. Z., die met haar in hetzelfde pakhuis op den Goudscherijweg wvrkte. Gisteravond vermoeddt hij, dat het tweetal na afloop van de werkzaamheden weer samen uit zou gaan. Hij wachtte hen op bij het Boschje, waar hij inderdaad zijn vrouw met den man ontmoette. De vrouw, die wel begreep, dat haar man niet veel gjeds in den zin had, vluchtte. Tusschen de beide mannen kwam't nu tot een twist. De bedro- gen echtgenoot haalde ten slotte een mes te voorschijn, waarmee hij ziin tegenstander een ernstige wond in den linkerarm toebracht Het slachtoffer ,s in het ziekenhuis Coolsin- gel opgenomen. De dader is in het politie- bureau Meermanstraat opgesloten. INLIJVING. Op 17 Januariy 1927 zal een inlijving van dienstplichtigen de rlichting 1927 plaats heb ben voor: deb ereden artillerie (onberedenen der eerste artillerie-brigade); en voor het korps rijdmde artillerie faangewezenen voor de onderoffitiersopleiding). Mr. D. FOCK. Naar het Vad. meldt is de heer Fock ge- luel hersteld en zal hij binnen enkele weken voor eenigen tijd naar Zuid-Frankrijk ver- trekken. WORDT DE NEDERLANDSCHE ZAKENMAN GEACHT DE STAATS- COURANT TE LEZEN. Het Vaderland schrijft: „Er zou Woensdag 27 November 1.1. een aanbesteding plaats hebben voor de Zuider zeewerken, maar toen de inschrijvers kwamen, moesten zij vernemen, dat een op 22 October gedateerd bericht in de Staatscourant van 25 October de aanbesteding had afgelast. Aangezien de inschrijvers van meening zijn, dat met wat goeden wil de vakbladen nog tijdig hadden gewaarschuwd kunnen zijn en dat men niet het lezen van de Staatscou rant den aannemer tot plicht kan rekenen, hebben zich 21 van de 25 gedupeerde aanne- mers tot den minister van waterstaat gewend met verzoek om een schade van 50 voor el- ken gegadigde. Hier maakten adressanten. dunkt ons, in hun overigens geheel te billijken actie een fout. Er zijn onder de aanvragers heeren uit Taren, Assen, Coevorden, maar ook Nieuwer- kerk a. d. IJsel, Eassenheim en zelfs E>en Haag, zoodat de kosten zeer verschillend moe- ten zijn. Het bleek ons, dat de minister in beginsel deze nog geen definitaef antwoord geven. Naar zijn meening was de wissel niet te ver gedemonteerd. De verklaring van het onge luk op te sporen, zal de taak zijn eener amb- telijke commissie. die aoor de spoorwegen is mgesteld en vermoedelijk binnen veertier. da- gen wel met haar rapport geered zal komen. Vast staat in ieder geval, dat dit deraille- ment geen enkele overeenkomst vertoont met het ongeluk bij De Vinit. Van een minder goede ntoestand van het ballastbed is hier geen sprake, bovendien heeft de laatste ont- sporing op een geheel ander baanvak plaats gehad, dan die bij De Vink, terwijl ook een andere ingenieur en opzichter met het toe- zicht op dit baanvak belast waren." KORTE BERICHTEN. Gistermiddag is een glazenwasscher, die aan een der perceelen in de Graaf Florisz- straat te Amsterdam aan het werk was, van zijn ladder gevallen en even later overle- dten. Het bestuur van den Nederl. Midden- standsbond is dezer dagen in vergadering bijeen geweest te 's-Gravcnhage. Afzonder- lijk vergaderde eerst de groepsbesturen A en B.; de eerste vergadering onder letding van den heer Ed. G. Schurmann, de laatsie onder die van den heer L. de Groot. In een Vrijdag gehouden vergadering van de Vereeniging voor Staatkunde te Lei den heeft prof. mr. J. .van der Grinten uit Nijmegen een lezing gehouden over het Par- lementarisme. UIT SCHAGERBRUG. Aangenomen is het beroep naar deze ge- meente door ds. H. J. Witkop Ezn. te Wor- mer. UIT EGMOND AAN ZEE. Door de commissie, ingesteld door de afdee- ling „De Drie Egmonden" der vereeniging „Volksonderwijs", is besloten een St. Nico- laasfeest te organiseeren voor de leerlingen dier openbare scholen te Egmond aan Zee en Egmcnd aan den Hoef, alsmede voor die der gemeentelijke school voor Voorbereidend La ger Onderwijs te Egmond aan Zee. Dat dit plan, dat een 500 kinderen omvat, de sympa- thie der bevolking heeft, kan wel opgemaakt worden iut den steun, die daarbij uit alle kringen verleend wordt. (CJedeeiieliik gecorngeerd.) DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Weer een ernstig ongeval. BREDA, 27 Nov. Gisteravond half 7 heeft een vrij ernstig ongeval plaats gehad bij den onbewaakten overweg bij Teterin- gen even voorbij Breda bij den viersprong. Een fustwagen der brouwerij „de ge- kroonde Bel" uit Oosterhout werd door een sneltrein, komende uit de richting Tilburg, gegrepen. De wagen, die geladen was met vaten en kisten werd eerst tegen een sein- paal en daarna in een hoek van het vroe- gere selnwachfersIiuTsje geslfngercr. Een raam van dit huisje werd verbrijzeld Een kist kwam boven op de locomotief te- recht. Reizigers, die in den trein zaten, ver- klaarden later, dat zij dachten, dat er met steenen gegooid werd. De wagen werd zwaar beschadigd. De knecht, die op den wagen gezeten was, kreeg eenige niet gevaarlijke kneuzingen. De trein had een half uur vertraging. 40.000.000 MILLIOEN STRAAT- KLINKERS NAAR AMERIKA. AMSTERDAM, 27 Nov. Naar wij ver nemen bevinden zich sedert een paar weken eenige Amerikanen in het hotel „des Indes" te Den Haag met de bedoeling hier te lan- de een contract af te sluiten voor de leve ring van .40.000.000 straatklinkers naar de Vereenigde Staten. AMSTERDAMSCHE AARDAPPE- LENMARKT. AMSTERDAM, 27 Nov. De aardappel- prijzen waren heden onveranderd. Aanvoer 1 lading, zijnde 980 H. L. RADIOFONISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen, verricht in den morgen van 27 November. 27 November. Megededeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bild't. Hoogste barometerstand 769.0 te Coruna. Laagste barometerstand 751.1 te Reijk- hawik. Verwachting (geldig tot den avond van 28 November) Zwakek tot matige verandferlijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt, waaischijnlijk eenige regen, waaTschijnlijk iets zachter. Alkmaarsch Bioscoop Theater. Juffmuw )ms op je zeehond! en De eer- roover. Het nieuwe programma van deze week brengt niet minder dan twee hoofdnummers. Het eerste daarvan is een dolkomische klucht in zes acten, waarin Syd Chaplin (Charly's broer) Louise Fazenda en Ford Sterling, de hoofdrollen vervullen terwijl niet vergeten mag worden de gedresseerde zeehond, die uitstekend medewerkt. De titel der film doet reeds de noodige dwaasheid vermoeden, maar 't is zoo mal, dat het niet te vertelJen is. De pasgetrouwde Bennie Benjamins heeft ruzie met zijn vrouwtje, komt in kennis met Un dine, de duikende Venus en haar zeehond, benevens den impresario. Een deurwaarder wil op den zeehond beslag leggen en Bennie moet hen in veiligheid brengen. Hoe hij later met Undine als zijn vrouw naar een erfoom gaat en ten slotte de geheele famike in't water terecht komt, moet U zelf gaan zien. Er is harte'.ijk gclachen en de artisten vervulden hun rollen kranig. In de Eerroover, een sensationeel verhaal uit het A-merikaansche spoorwegleven, tre- den Wiliam Fairbanks en Eva Novak als hoofdipersonen op, de eerste als treinmachi- nist, het meisje als spoorwegemploye. Een laaghartige Don Juan tracht zich van Eva's zusje meester te maken, doch als zijn plan- nen verijdeld worden, verzint hij nieuwe Gevaar drefgt daarbij voor de hoofdpersonen in de hoogste mate. Een brug zal opgebla- zen worden, mieuwe aanslagen op 't zusje volgen, maar Eva redt zuster en verloofde, welke laatste haar weer op't laatste nipper- tje aan den dood weet te ontrukken. Alzoo sensatie in overvloed. De twee kleinere num- mers journaal en natuuropname zijn heel inter essant. VOE1BAL. Alcmaria—K- F. C. De moeilijk te kloppen club uit Koog- Zaandijk, het stugge K. F. C. komt morgen bii Alcmaria voor de tweedeklas competitie op bezoek en er bestaat groote belangstelling voor deze ontmoeting. Elke wedstrijd in deze competitie is even zwaar en de Alcmarianen zullen daar morgen weer terdege om moeten denken, Bovendien heeft Alcmaria met K. F. C. nog een bijzonder appeltje te scfiil- len. Dat is toch de eenige club, die haar tot nu toe twee punten heeft weten te ontnemen. Deze twee punten moeten morgen terug komen en de Akmaria-aanhangers zullen zeer tevreden zijn als Alcmaria daarin weet te slagen. Een vlot ooen spel, met voortdu- rende werkzame vleugels is zeker aan te be- velen. Haarlem speelt in den Helder. Een lang niet gemakkelijke uitwedstyjd Verder staan op het programma: BloemendaalV. V A., Hollandia—West-Frisia en SchotenZee- burgia. Eerste klas. V.U.C.'t Gooi, Ajax—R C. H. V. V.Sparta, Excelsior—D. F. C., StormvogelsBl. Wit. Z. F. C.—H. F. C., V. O. C—H. B S., EdoFeijenoord, HilversumA. S. C., U. V. V.de-Spartaan. CLINGE DOORENBOS IN DE „HARMONIE". Wij krijgen Clinge Doorenbos weer eens in Alkmaar. Dat belooft wel een prettigen avond en een voile Harmonie-zaal op Dins- dag 30 Nov. a.s. Clinge Doorenbos, diehter, zanger en conferencier, heeft zooveel naam gemaakt, dat lang uitweiden over zijn prestaties over- bodig is. Men houde den Dinsdagavond vrij, om van een avond van groot genoegen verzekerd te zijn. NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Donderdagmiddag 25 dezer hield de afdee- ilng Alkmaar van de Ned. Ver. van Huis- vrouwen haar najaarsdemonstraties. In de eesrte en voornaamste plaats was veel eigen werk van de leden ingezonden. Bijzonder mooi kantkloswerk, fraai gebcnden boeken, haak- en breiwerk, raffia, op allerlei gebied. De Huishoudscho'ol liet met bijzonder mooie werkstukken zien wat er op een cursus in fraaie handwerken alzoo te leeren valt. Mc- vrouw Holsmuller demonstreerde haar weef- werken liet ons zien wat een mooie stukken reeds tot stand waren gekomen. Mej. N. v. d. Berg had een geheele hoek gevuld met al lerlei handenarbeid van eigen hand, yvaar- HEERENBAAI onder veel eenvoudig maar mooi koperwerk. dat door haar leerlingen allemaal kan wor den gemaakt. Mevr. Wilson van Heiloo liet batikwerk zien volgens de methode Quierien A. Krijnen te Batavia, wat ook voor een ieder te leeren is. Mevr. Holsmuller liet zien wat een beddige mand-jes cn tasschen men van oude heerenhoedcn kan maken en voor de tiptafel zcoden verschillende leden aardige en practische wenken in. De firma van Nieuwkuyk, Houttil, demonstreerde een n-ieuw soort slobkous van gummi, die zeer practisch leek, de heer Kroone had een mooie vmzameling muziek meegebracht en was bereid voor te spelen, wat zoo nu en dan een vroolijke stemming in de zaal gaf. De heer Haytema, Langestraat ,gaf een zeer duidelijke uiteenzetting over een soort zeep, Bibby-zeep, waarvan iedere aanwezige een stuk mee naar huis kreeg, om ze eens te pro- beeren, de firma Hildering en eenige dames- leden lieten het stoppen op de machine zien en het Indanthenhuis, waarvoor zooveel re clame gemaakt wordt, zond ter kennismaking een prachtige collectie cnverschietbare stoffeu en kleedjes in. De secretaresse maakte een versierde kersttafel en een kindcrfeesttafel Het doel hiervan was om aan de l-eden te la- ten zien hoe met zeer eenvoudige middelen op gemakkelijke wijze allerlei versieringen kunnen worden gemaakt. Wat stond het fleu- rig en gezellig al dat groen en rood. Omdat in December niet wordt vergaderd, was hel wel wat vroeg om de gedachten al op Kersf- te bepalen, maar geenszins was echter be- doeld hetecht Hollandsche St. Nicolaasfeest door hot Kerstfeest te laten verdringen. Beide feesten hebben hun eigen poezie en kunnen geen van beiden gemist word a. Zoo was er op allerlei gebied wat te zien en te leeren. De presidente beklom van tijd tot tijd het podium om iets nader uit te leggen en de stemming was in. de stampvolle zalen aller- genoegelijkst. Als men ten slotte nog verneemt, dat zich weer 10 nieuwe leden hebben opgegeven en zeker wel 300 belangstel'.enden zijn komen kijken, dan kan het bestuur tevreden zijn en met genoegen op dezen middag terug zien. TOONEELV'EREENIGING „ALBERDINGK TH1JM". In verband met het groote succes, door de R. K. Tooneelvcreeniging „Alberdingk Thijm" behaald op den tooneelwedstrijd te Nijmegen, vinden wij het niet onaardig mede te deelen wat „De Gelderlander" over deze vereeniging zegt in haar verslag van genoem- den wedstrijd. Wij hoeven daar niets aan toe te voegen. Het blad schrijft dan in zijn nummer van 22 Nov.: „Zelden of nimmer hebben wij een dilet- tanten-opvoering bijgewoor.d, waarvan hel spel zoo bijna volmaakt zuiver was als dat van „Alberdingk Thijm" uit Alkmaar, met haar opvoering van ,,0nder een dak". Weinigen van wie geregeld de verschillen de uitvoeringen in dezen tooneelwedstrijc hebben bijgewoond, en zeker niemand van wie Zaterdagavond in „Unitas" aanwezig was, zullen zich verwonderd hebben, toen de jury aan „A. T." den len prijs toekende, Toen Zaterdag het dock voor de laatste maal viel, brak er een hartelijk, langdurig applaus los en gaarne had het publiek bij open doek den spelers nog een ovatie wilier brengen, zoo het geen tooneelwedstrijd had gegolden en het doek dus gesloten moest blij- ven. Zonder iemands spel tekort te willen doen, wijzen wij er vooral op hoe bewonderenswaar- dig het spel was van d<m vader; zijn spel was meer dan dat van een gewoon dilettant Wij willen verder nog noemen de vrouw van den schitterend spelenden Wolter: Dora, die van- af de eerste geste die zij maakte," alle sytnpa- thie van het publiek gewonnen had. Lena was de sn bbige vrouw van Jacob, den onder- wijzer; een stel, dat keurig bij elkaar paste en om hun spel. dat af was, en om wat-ze-moes- ten-uitbeelden: geniepige, stijve, op-de-pen ning zijnde hartelooze en ontaarde kinderen. Alberdingk Thijm behaalde met deze m alle opzichten schitterend geslaagde opvoe ring maar liefst een zestal prijzen plus een extra diploma. Onze hartelijke gelukwenschen. Dilettantenvereenigingen hebben hier een spel te zien gegeven, dat in stukken als „D« Hemelnar" en „Onder een dak" een hoogte bereikte, waar met den besten wil van de we- reld op het gebodene. individueel en tezamen, zoogoed als niets viel aan te merken." DEPARTEMENT ALKMAAAR VAN DE MAATSCHAPPII TOT NUT VAN 't ALGEMEEN. Zooals uit een advertentie in dit nummet blijkt, heeft het bestuur van het departement Alfcmaar van de Mtp. tot Nut van't Alge- meen het propramma voor de helft van het winterseizocn 1926/27 vastgesteld. Woensdag 1 December a.s. zal rnis Bcuwmeester een voordrachtavond houaen en Donderdag 6 Januari geeft I>r._ W. G. N- van der Sleen een lezing met lichtbeelden oyer zijn reizen in Achter-Indie, Thibet enz. ECHTE FRIESCBE Sedert 1753

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 2