Damrubriek. r JVwVV mm 0m long to blijven. jK,Mm m mm Probleem Mo. 127 vac A. G. Corrias. G C. 1917. Zwart (1). a b c u e Wit (5). Wit geeft mat in 2 zetten. t s Aan de Dammers! In onze vorige rubriek gaven wij ter op- lossing probleem 939 (auteur P. Kleute Jr.). Stand. Zw. 7 sch. op: 1, 3, 4, 10, 26, 28, 29 en idam op 36. W. 10 sch. op: 13s 15, 17, 18, 20, 21, 25, 38. 48. 49. Oplossing. 1. 18—12 1. 36 9 2. 20—14! 2. 10 19 (gedw.) 3. 38—33 3. 29 38 of 28 39 4. 12— 7 4. 1 12 5. 17 8 5. 26 17 6. 48—43 of 4943 6. 3:12 7 433! In den volgenden stand is de vraagMag rwart 2631 en 3641 spelen? m.. .mm. Zw. 14 sch. op: 3, 9, 11, 12, 13, 17/20, 24, 26. 30, 34. 36. W. 14 sch. op: 27, 28, 32, 33, 37, 38, 39, 42/45, 48, 49, 50. Het antwoord moet luiden, neen, want als zwart dat doet, volgt van wit: 1. 26—21 1. 17 26 2. 27—22 2. 18:27 3. 32 21 3. 26 17 4. 28—23 4. 19 28 5. 33 22 5. 17 28 6 45—40 6. 34 45 7. 39—33 7. 28 39 8 43 14 8. 9 20 9. 44—40 9. 45 34 10 42—37 10. 41 32 11 486 Een leerzame eombinatie. Het volgende origineele eindspel is van ler. beroemden Franschman I. Weiss. Het feit, dat uw gezondheid te wenschen overlaat, is waarschijnlijk de eenige reden, dat gij u door lichte zorgen reeds zenuw- achtig, versleten en oud gevoelt. Misschien zijt gij een dier noodelooze slachtoffers van °en nieraandoening. L aat deze te voorkomen nierzwakte u niet oud tken voor uw tijd. Zoek en verbeter de oorzaak van uw kwaal. Traoht weer flink en gezond te wor- den. Die pijn in de lendenen, die ellendige blaasstoornissen, hoofdpijn en duizeligheid, dat afgematte, zenuwaehtige gevoel behoeven u niet langer te kwellen. Alle tesamen maken uw leven tot een last, die zoodta gij uw nieren verzorgd hebt, verdwijnt. Verzwakte nieren kunnen met Foster's Rugpijn Nieren Pillen versterkt worden, waardoor gij u in elk opzicht jonger voelt. Begin onmiddellijk met het gebruik Zonder uitstel! Wacht niet, tot gij last krijgt van rheumatiek, ischias, spit, blaasontsteking of waterzucht. Ook tegen dergelijke ernstige kwalen worden Foster's Pillen aanbevolen, doch voorkomen is altijd beter dan genezen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel efiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a 1.75 per flacon. Provinciaal nieuws Zw. 2 sch. op: 17 en 39, dam op 33. W. 2 sch. op: 16 en 28, 2 dammen op 2 en 36. Wit speelt: J. 2—7! 1. 33:22 2. 369 Zwart heeft nu vier antwoor- den. namelijk: a. 39—44 b. 39-43 c. 17—21 d. 17—22 op 3944 wint 7—40 (44 35) en 9—18! b. op 3943 wint 734 en 925 na 4348, benevens 927 na 4349. c. op 1721 wint 16 27, (zw. 3943) wit 925!, gevolgd door 734 of 7—16. d. op 1722 wint 9 27 zw. 3144, wit 7—40 enz. Zeer leerzaam. Ter oplossing voor deze week: Probleem 940 van G. Mantel Jr. te Hengelo. Zw 10 sch op: 8. 9, 16/21, 30, 36. W. 10 sch op: 26 28. 32, 33, 38. 40/45 In onze volgende rubriek geven wij de oplossing. UIT AKERSLOOT. Bij de Donderdag alhier gehouden ver- kooping ten overstaan van notaris Luyckx te de Rijp van de boerderij „Catharina's Hoc- ve", groot ruim 10 H.A., staande op Boekel, eigenaar J. Hollenberg, bracht deze in to- taal op 26692. De afslag is bepaald op 2 December a.s. VAN TEXEL. (Vervolg gemeenteraad). Vervolgens kwam aan de orde het voorstel tot het nemen van maatregelen om te komen tot oprichting eener lagere landbouwschool. Het had de aandacht van B. en W. getrok- ken dat op Hoofdstuk V van de ontwerp- staatsbegrooting voor het jaar 1927 een be- drag van f 50.000 is uitgetrokken voor meerdere kosten van iagere land- en tuin- tuinbouwscholen. B. en W. meenen redenen te hebben, om aan te nemen, dat bij de plannen voor op richting eener lagere school voor landbouw op Texel op voldoende medewerking mag worden gerekend. Het belang van een dergelijke onderwijs- inrichting voor de bevolking dezer ge- meente behoeft nauwelijks nader in het licht te worden gestdd. In landbouw en veeteelt toch vindt het grootste deel van de bevolking de hoofdbron van bestaan. Daarbij komt de geisoleerde ligging der gemeente, welke het voor bijna alie betrok- kenen te kostbaar maakt, elders landbouw- kundig onderwijs te ontvangen. Gelet op het vorenstaande is het zeker alles- zins begrijpelij'k, dat de zaak ook de aan dacht van het Bestuur der plaatselijke afdee- ling van de Hollandsche Maaischappij van Landbouw niet ontgaan is en dit, naar de voorzitter mededeelde, in de vergadering van dat Bestuur een onderwerp van besprJdng zou uitmaken. Voorgesteld werd B. en W. te machtigen met de verschillende organisation, op het ge- bied van lanabouw en veeteelt in de gemeente werkzaam. met betrekking tot de onderwer- peliike aangelegenheid in overleg te treden, en. zoo zulks wenscheiijk blijkt, bij de Regee- ring stappen te doen, om tot de oprichting van een lagere landbouwschool op Texel te geraken. De meeste leden spraken zich met vreugde uit over de daar stelling van een lagere land bouwschool, waarbij de gemeente alteen voor de lokalen behoefde te zorgen, zoodat de gevraagdt machtiging aan B. en W. werd verkend. De Commissie van onderzoek was voor de vaststelling der Gemeentebegrooting niet eenstemmig. De heeren A. Boon en Vonk stelden voor de begiooting te verhoogen met f 7000 voor werkverschaffing, daar er stellig veel werk loosheid zou komen in dezen winter. De heer Keesom wilde dit niet. Hij wilde wel geld geven. maar 't mocht niet op de begrooting gebracht worden. Verschillende leden noemden het een memorieoost, doch de beer Keesom was niet te overtuigen. Ten slotte stekie de heer Keesom voor hierover te stemmen, doch zijn voorstel viel met 12 stemmen tegen en een voor, die van den voorsteller. Hiermede was de agenda af, doch er was nog een voorstel ingekomen van den heer Pisart, met het voorstel van de geimente ambtenaren een pensioenbijdrage van 8% te beffen, wat een belangrijke besparing voor de Gemeentekas zou zijn. De voorstellei had evenwel geen pelzier van zijn bezuinigingsvoorstel. De Voorzitter noemde bezuinigmg een goed ding, .naar stelde de rechtvaardiging hooger De salarissen zijn niet groot, er zijn maar 5 ambtenaren die meer dan 2000 hebben en 45, die er beneden vallen. Heffen we na 8% dan zullen we voor velen salarisverhooging mot-ten geven. Het bevreemde den heer Vlaming, dat dit voorstel kwam van den beer Pisart, die nog kort geleden heeft gewild, dat Texel voor de Rij'ks-ambtenaren in een hoogere salaris klasse zou komen. Hij heeft de gevolgen niet voldoende inge- dacht. misschien ook moet het bedoeld zijn als een politieke parade De heer S Keizer wees er op, dat ook de gemeente Huizen pensioen-bijdragen heeft willen heffen, hoewel deze gemeente er heel wat slechter aat. toe is, dan Texel. En toch onthielden Ged. Staten de goedkeuring hier- aan. Texel zal geen kans hebben. De heer Pisart begreeo nu wel, dat er salarissen zijn, die er niet voor in aanmerking komen, doch Texel geeft hoogere loonen, dan an-dere gemeenten en daar is men ook niet vrij. De wethouder Keijser gaf een overzicht van de salarissen op Texel, waardoor de schriele loom^n dridelijlc uitkvva.cen. N«,emt men hiervan 8'A dan zal men tot f 3000 komen, doch als men de lagere salarissen gaat verhoogen, zal men misschien f 400 overhouden. De heer Pisart meende, dat er wel 7000 bezuinigd zou worden. tte liter Stopfer TittciiiJe eersT cfen tictrr Pisart te moeten steunen, maar door het ge- hoorde was hij geheel van meening veran- derd. Nog Monk er een stem, die Fisart aan- raadde, zich in 't vervolg vooraf beter op de hoogte te sfellen, eer hij met voorstellen kwam. De voorsteller trolc zijn voorstel in. (Applaus). Bij de rondvraag vroegen de heeren Kik- kert, J Boon en Vonk om verbetering van eenige weggedeelten. De heer Pisart tnformeerde of er al een deel van het eledriciteitswerk is aanbesteed, daar zich hier reeds een lijnwerker heeft ge- vestigd. 't Was niet zoo. Hierna sluiting. UIT HARENCARSPEL. De raad vergaderde Donderdagmiddag voltallig. 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Goedkeuring op de geldleening van f 2250 voor verbouw van de dolderswoning. Dankbetuiging van P. de Vries voor de toe- gekende salarisverhooging. Bericht van ontvangst van Ged. Staten van de verordening tot bepaling van den maxi- mum-snelheid waarmede met motorrijtuigen in de kommen mag worden gereden. De bor- den max.-snelheid zijn besteld. Begrooting van den keuringsdienst voor waren in het keuringsgebied Alkmaar voor 1927. Bijdrage der gemeenten 17.9 cent per inwoner. Nadere begrooting van de Gezondheids- commissie gezeteld te Schagen voor 1927. Gemeentelijke bijdrage onveranderd (2 cent per inwoner). Bericht van den Inspecteur der Dir. bel. te Alkmaar, dat voor kwade posten op de ge meentelijke inkomstenbelasting over 1926 zal worden ingehouden 1980.Het bedrag is abnormaal hoog. Verzoek van het Gemeentebestuur van St Maarten om bii te dragen in de kosten van een ontwikkelingscursus aan de school te Stroet, naar verhouding van het aantal leer- lingen. De kosten zijn voor deze gemeente 64 gulden. Door B. en W. werd voorgesteld het ver zoek in te willigen. De raad ging ermee ac- coord. Bericht dat de heer R. van der Laan zijne benoeming tot Onderwijzer voor het voortge- zet onderwijs te Dirkshorn heeft aangenomen en dat voor dat onderwijs zidi hebben aange- meld 7 jongens en 5 meisjes. Bericht dat het voortgezet onderwijs te Kerkbuurt aan de bijz. school wordt gevolgd door 10 jongens en 4 meisjes en te Waarland door 12 jongens. De voorzitter deed mededeelingen omtrent de gevoerde actie voor behoud van het kanton- gerecht te Schagen. Schagen is er een van de 34, doch voor verschillende gemeenten geeft het groote be- zwaren bij Helder te worden ingedeeld. Mocht deze actie niet slagen, dan zal het o.m voor deze gemeente gewenscht zijn te trachten bij Alkmaar te komen. 2. Wijziging gemeentebegrooting 1927 in verband met enkele opmerkingen van Ged. Staten. Van de 4 opmerkingen zijn er 3 van admi- nistratieven aard. De 4e opmerking betreft den post ,J>ijdiage van de provincie in de kos ten van bestrijding van de tuberculose" Daaromtrent wenschen Ged. Staten een na dere toelichting, teneinde te kunnen beoordee- len, of de raming in overeenstemming is met de regeling, opgenomen in het Prov. blad no. 18 van 1924. Bij nader inzien is gebleken, dat de bijdra ge ten onrechte op de begrooting is gebracht De provincie verleent alleen een bijdrage >n de kosten van sanatoria-verpleging en niet in het salaris van wijkverpleegster-huisbezoek- ster t. b. c. Een voorstel om de begrooting dienover- eenkomstig te wijzigen werd goedgekeurd, na- dat door den voorzitter een en ander nadei was toegelicht. Vaststelling suppl. begrooting dienst 1926 De suppletoire begrooting voor 1926 be treft verschillende uitgaven en verhoogde uit- gaven waarvoor bij de primitieve begrooting niet kan worden gerekend. Werd goedgekeurd met een eindbecfrag van 4048.94. Ged. Staten hebben naar aanleiding van het schrijven omtrent het heffingspercentage voor de belasting ex art. 242 der Gemeente wet nader medegedeeld niet van zienswijze te kunnen veranderen, vandaar dat B. er W. hun voorstel, in de vorige vergadering mede gedeeld, handhaven. Het betreft de aangeslotenen aan het net te Schagerwaard, waarvoor de raad meer wenschte te verhalen dan Ged. Staten ge wenscht voorkwam. Ten slotte werd na vrij breedvoerige bespreking besloten het voorstel van B. en W. aan te nemen, waardoor belang- hefobenden een twaalfde deel of ongeveer 8 gulden minder zullen hebben te betalen. De voorzitter was er niet zeker van, dat Ged. Staten met deze kleine wijziging genoe- gen zouden nemen, doch algemeen was men van oordeel dat het niet wenscheiijk was om verder td gaan. De heer Francis stelde de vraag, waar de zelfstandigheid van den raad blijft en de heei de Vries vond de houding van Ged. Staten peuterig. Bij de rondvraag vestigde wethouder de Groot de aandacht op een modderpoel in de buurt. De voorzitter zegde onderzoek toe. Daarna sluiting. DE BEVORDERING VAN GOED MELKEN. In de Woensdag te Schagen gehouden ver gaderin-g van Hollands Noorderkwartier bracaht Dr. Scheii het volgende verslag uit Namens dc melkcommissie breng ik u ver slag uit over hare werkzaamheden sinds raize voorjaarsvergadering. Ik breng u in herinnering, dat enkele cursussen in het melken op oris programma stonden. Van de 6 cursussen, die in den maalk wa ren, zijn er slechts 3 tot stand gekomen. De afdeelingen Hoorn, Medcmblik en Opmeer moesten er van afzicn. De lust om zoo'n cureus te volgen moet bij de jongeren nog worden opgewekt. Verder ziet de afdeeling soins op tegen het maken van kosten, terwijl de belangstellkig der cooperaticve zuivelfa- brieken in deze toch voor haar belangrijke zaak ons in 't algemeen is tecengevallen DAMESTASCHJES. \fij oulvingen een zeer ruime sorteering. Xieuwste modellen. Lage prijzen. L. FRANRKNBLRU ALKMAAR. Wanneer wij lezen, wat de zuivelfabrieken in de zandstreken voor de bevordering van goed melken over hebben, dan moet het ons verwondercn en betreuren wij het, dat onze fabrieken niet overal gaarne haar deel bij- dragen tot de geringe kosten van een melk- cursus in haar streek. Van de Commissie was het een heel be- langrijk feit, dat er 3 cursussen tot stana kwamen. Immers nu konden wij laten zien, hoe zij werken en er ons zelf een oordeel over vormen. De cursussen zijn gehouden te Beemster, Bergen en Wieringerwaard. De Beemster cursus ging uit van de afd Beemster der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. De heer J. H. Kohne, wonende aan den ijsperweg, stelde zijn veestapel ter beschikking. De cursusleider was dc heer D. Doets Pz., terwijl de landbouwonderwij- zer C. H. Veen 3 theoretische lessen van 1V? uur gaf. Er waren 9 leerlingen, dus er mces- ten 2 groepen gevormd worden, die elk 9 practische lessen op een avcndinelktijd onf- vingen. De lste les was op 12 resp 14 Mei; de laatste op 28 resp. 29 Juli. Van midden Juni tot midden Juli werd cursus stopgezet wegens den hooibouw. Dc Commissie heeft dezen en andere cur sussen enkele malm bezocht en op 4 en 24 Augustus de leerlingen op hun bekwaam- heid in het melken onderzocht. Alle 9 kregen diploma van Noorderkwartier. Van de 200 te behalen puntcn is gemiddeld verkregen 170 punten met als uitersten 190 en 150. Onder de leerlingen waren 2 boerendoch- ters uit Suriname, die op kosten van het Mi nisterie van Kolonien geruimen tijd in het veehouders- en zuivelbedrijf in verschillende deelen van het land werkzaam zijn geweest De cursus te Bergen ging uit van de St Joaephstichting van de Zusters Ursulinert* en werd gehouden op de boerderij der stich- ting. De cursusleider was de heer Daan Kaan, terwijl de land- en tuinbouwonderwij- zer W. Tamis een theoretische les van 3 uren Het aantal cursisten bedToeg 5; de eer- ste les was op 18 Mei; in het geheel zijn er 8 practische ksscn gegeven. Het eind-examen had plaats op 17 Augus tus. Alle leerlingen kcnden het diploma krijgen. Het gemiddelde aantal puntcn was 169 met als uitersten 188 en 154 punten. Er was bij het Bestuur van Noorderkwar tier een verzoek ingekomen om aan een aan gewezen zuster zoo mogelijk een diploma als voormelkster uit te reiken, met het oog op het geven van onderwijs in het melken aan de leerlingen der in wording zijnde R. K. Land- en Tuinbouwhuishoudschool, aan de stich ting verbonden. De Commissie heeft gemeend dit te kunnen doen. De 3de cursus was opgericht door de afd Wieringerwaard der Hollandsche Maat schappij van Landbouw en werd gevolgd door 5 leerlingen, van wie 4 aan het eind examen deelnamen, die alle 4 op 20 Augus tus slaagden. Het gemiddelde aantal punten bedroeg 176 met als uitersten 189 en 156 punten. De leider der 8 practische lessen was de heer Daan Kaan, die tevens de theoretische les van 2 uren gaf, omdat er geen ander daarvoor te vind.n was. Ook stelde hij zijn eigen veestapel ter beschikking. De practische lessen zijn in den hooitijd 4 weken stopgezet. De heer J. R. Hcida uit Katwijk woonde 't eind-examen bij, om eens te zien, wat de resultatcn waren van zijn onderricht aan den voormelkerscursus te Hoorn. Zijn oordeel was gunstig. Tot zoover over hetgeen geschied is. Onze Commissie wenscht hieraan toe te voegen, hoe zij that is over de zaak denkt, ein hetgeen zij verder hoopt te doen. Zij is overtuigd ge~ bleven van het nut en het groote belang. Het feit, dat de zaak in deze provincie nog niet ins'.aat, bewijst niets tegen haar. Het goed komt hier altijd langzaam tot stand Wel heeft het ons getroffen, hoe soms onz<. zaak op vergaderingen als theoretisch, onuit voerbaar gedoe veroordeled werd door per sonm, die iets nieuws veroordeelen, zelfs zonder er mede bekend te zijn De vele man- nen uit de practijk, die nu over de meikcur sussen kunnen oordeelen, zullen er van over tuigd zijn, dat de leerlingen door het voi gen van een cursus de techniek van't melken goed kunnen leeren en dat zij betere oegrip- pen krijgen omtrent de vygienische b.handc ling der rnelk en van de koeien zelf. Wanneer eenige jongelui onder leiding van iemand met meer kemnis en ervaring van het vak eenige malen bijeen zijn om dat vak uit te ocfcnen, dan werkt de wisseling van ge- dachten al on-twikkelend. Onze Commissie wenscht derhalve propa ganda te maken voor melkcursussen in 1927 en roept de medewerking van U alien in Wie inlichtingen wenscht, vervoege zich bij den secretaris der Commissie. Wanneer wij nagaan, welke bezwaren nog in den weg staan, dan meenen wij, dat de financieele kwestie geen hinderpaal mag zijn Wij wilden u als bewijs overleggen de reke- ningen van de cursussen in de Beemster en de Wieringerwaard. Maar door de prachtige medewerking van verschillende personen, die moeite en kosten voor de goede (in het bij- zonder denken we aan de heeren Kohne en Daan Kaan) zaak over hadden, geven deze rekeningen absoluut geen zuiver beeld. De tegenstelling met de oovengencemde houding van sommige cooperatieve zuivelfabrieken dringt zich onwillekeurig bij ons op. Wij zullen dus liever een rekening opzet ten voor een cursus van 10 leerlingen en daar bij alles in rekening brengen. Onkosten: Aan den cursusleider 9 lessen aan 2 groe- pen dus: 18 keer a 7.50135 Voor 2 theoretische lessen van 1 Yi uur9.— Voor onkosten op de boerderij en van den veestapel10. Ons scliijnt evenwel nu nog de grootste moeilijkheid, om de zoons en dochters van de veehouders er toe te krijgen het melken beter te gaan leeren. De cursus in de Beemster werd door geen enkele uit die categorie be zocht De Afd. Hoorn der Holl. Mij van Landbouw kreeg slechts een enkele aangifte voor den cursus. Het is te hopen, dat dit ver- andert en dat de jonge boeren inzien, van hoeveel belang het is, dat zij het melken en wat daarmede in verband staat zoo goed mo gelijk hebben geleerd. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Steun voor den tuinbouw. De vraag of Gedeputeerde Staten bereid zouden zijn, opnieuw steun ten behoeve van tuinbouw aan de orde stellen, zoodra deze onafwijsbaar zou mogen blijken, wordt in zoo- verre ontkennend beantwoord, dat zij niet voornemens zijn voor te stellen, dat de pro vincie zich andermaal borg stelt voor aan de tuinders verleende voorschotten Hun college is van oordeel, dat een dergelijke wijze van steunverleening, welker resultaten bovendien slechts matige valdoening gaven, niet dan bij hooge uitzondering kan worden toegepast. Veel meer zouden Gedeputeerde Staten er voor gevoelen, provincial en steun te verleenen voor het inslaan van nieuwe wegen, bijv. door bewondering van glascultuur, of voor hetvin- cf*n van nieuwe afzetgebieden, indien deze sfetrn noodig zou blijken Zij zijn voornemens, te rtezcr zake voorlichting bij deskundigen in te Xvinnen. Het wegenfonds. Aan de inemorie van antwoord op het al gemeen verslag der afdeelingen van de Staten over het voorstel van Gedeputeerde Staten tot vaststelling van de begrooting van de inkom- sen en uitgaven van het Wegenfonds voor het jaar 1927 is het volgende ontleend: Bij aanneming van het voorstel om als extra bijdrage een som van 1.000.000 in het Wegenfonds te storten, worden de bereids in dat fonds gestorte bedragen van 3.000 000 inderdaad met eerstgenoemde som verhoogd. De aanleg van afzonderlijke voetpaden langs de primaire wegen zal ongetwijfeld de kosten van het wegenplan belangrijk verhoo gen. Hoe groot die verhooging zal zijn, kun nen Gedeputeerde Staten zelfs niet bij bena- dering opgeven; daartoe zou de globale be grooting, die indertijd uitgaande van een kruinbreedte van 13 M., is opgezet, na plaat- selijke opneming, opnieuw moeten worden ge- maakt voor de grootere kruinsbreedte Vooral omdat in de motie van het lid der Staten J. F H. Spier c.s. is vastgelegd, dat de voetpa den overal, waar dat redelijkerwijze mogelijk te achten is, buiten de boomenrijen moeten worden gebracht, zal de vergrooting van de kruinsbreedte niet dnbelangrijk zijn en op ten minste 2 M. gesteld moeten worden Voor ge heel nieuwe wegen mits op waterkeeringen gelegen zullen de kosten van aankoop en van het grondwerk bij de grootere kruins breedte ruwweg gesteld worden op 15/13X de vroegere raming. Bij verbreeding van be- staande wegen echter zullen de kosten tot een veelvoud van de oorspronkelijke raming kunnen stijgen, indien de groote kruisbreedte aankoop of onteigening van belangrijk meer gebouwde eigendommen noodig maakt In dit verband zij er op gewezen, dat een weg van 13 M. in sommige gevallen nog juist langs een complex gebouwen geleid zou kunnen. worden, terwijl die alle zullen moeten ge- sloopt worden om aanleg van een 15 M bree- den weg mogelijk te maken. Indien een be- staande weg van b.v. 8 M. verbreed worden tot 15 M. zullen, af gesctteiden van de ont eigening, de kosten voor de grondwerken on geveer 7/5 maal grooter zijn dan bij verbree ding tot 13 M. mtrent de vraag, of inzake het voorko- 154. De afschaffing van het melkgereedschap is een uitgave voor e£n keer en het heeft zijn waarde vrijwel behouden. Wanneer nu de leerlingen 5 cursusgeld betalen, zijn de kosten 104 of ruim 10 per -affifJeverdett>) goede melker of melkster. ing men op het Rijkswegenplan van primaire we gen, die thans tot het provinciale plan be- liooren, reeds mededeelingen kunnen worden gedaan, moet het antwoord ontkennend lui den. Juist dezer dagen heeft de minister van waterstaat een voor-ontwerp voor het Rijks wegenplan er voorloopige beoordeeling aan Gedeputeerden Staten toegezonden, doch deze raadpleging draagt vooralsno-g, een vertrou- welijk karakter. Mocht, dank zij weinig kostbare proeven, een deugdeiijke wegverharding worden ge- vonden, die per M2 stel 1.minder zou kosten dan een technisch gelijkwaardige, dan zou op de uitvoering van het Noord-Holland- sche wegenplan reeds ruim 1.500.000 kun nen worden bespaard. Gedeputeerde Staten kunnen derhalve geenszins toegeven, dat de genomen proeven onnoodig zouden moeten worden genoemd. Voor bijzonderen spoed bij den aanleg van den weg SchagenVan EwycksluisWierin- gen bestaat geen aanleiding. Het gedeelte Van EwycksluisWieringen is door der dienst der Zuiderzeewerken aangelegd en bij het Rijk in beheer. Eerst zal verder dienen te worden afgewacht, welke werken het Rijk zal uitvoeren om den weg van de Friesche kust naar en over Wieringen in verbinding te bren gen met het overige gedeelte van het Rijks- wegennet (het Rijkswegenplan). De weg door de Zaanstreek beoogt o.a. het scheppen van een verbinding tusschen Am sterdam en Alkmaar. Verlegging van het punt van aansluiting aan den Rijksweg van Limmen naar Castricum zou tengevolge heb ben, dat de afstand AmsterdamAlkmaar met ongeveer 2 K M. verlengd werd en zou tevens het verkeer AlkmaarZaanstreek1 Amsterdam en AlkmaarKennemerland Haarlem nog 2 K.M. langer op den niet breeden Rijksstraatweg concentreeren. Prin cipled bezwaar tegen zoodanige verlegging bestaat overigens niet, terwijl het laatstge* noemde bezwaar zou vervallen, indien he< Rijk tot afdoende verbreeding van den Rijks weg AlkmaarCastricum mocht overgaan, iets waarop, bij de samenstelling van het pro vinciale wegenplan echter nog uitzicht be* stond. In elk geval zou de aansluiting van den provincial en weg door de Zaanstreek bui ten de bebouwde kom van Castricum moeten vallen. De verbetering van den weg Castri cumSchoorl houdt geen verband met den aanleg yan het net van primaire wegen. UIT BARSINGERHORN. Tot candidaten voor den kerkeraad der Doopsgezinde Kerk alhier zijn door leden opgegeven de heeren J. Langendijk te Kol- horn, A. Kaan te Wieringerwaard en K. Roggeveen Pz. te Schagen. De kerkeraad voegt hier nu 3 candWatff bii. om zoo 2 drietallen te vormai- tt v^/., d/

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6