Alkmaarsche Courant Hinderd Aciit en Tmintigsti Jaargang, Zaterdag: 27 November In en om de hootdstad. Rechfszaken Radio-hoekje BSnnenland No. 280 192Q CCXI. St. Nicolaas-tijd. Een oude gewoonte afgeschaft, en een nieuw vervoermiddel. Daar zijn menschen, die beweren, dat het dezen tijd van het jaar te Amsterdam een „dooje boel" is. En wanneer men dan vraagt wat ze met die uitspraak bedoelen, krijgt men ten antwoord, dat de Amsterdammers gedu- rende de laatste dagen van November en be- ging der volgende maand geen menschen zijn met wie men zaken kan doen; dat men niet bij hen behoeft aan te komen met voorstellen om dingen van beteekenis in kleinere samenkom- sten te bespreken, aangezien ze feitelijk geheel in beslag worden genomen voor de toebereid- eelen voor het St. Nicolaasfeest. Vat men de uitdrukking „een dooje boel" ia dien zin op, dan zit er wel waarheid in. fnderdaad moet men in deze dagen pogingen •m de menschen bij elkander te krijgen voor besprekingen, die tijd vorderen, vooral avond- hijeenkomsten, als 't maar even kan, achter- wege laten tot den afloop der St. Nicolaas- viering, want niet alleen dat in de huis<-f»r~ nen de vrouw des huizes en de jeugd geheel hun vrije uren wijden aan de von reiding van het groote feest, ook de menn'en lunnen er niet buiten blijven, hr^en na be- eindiging hunner dagtaak ook plich- ten in verband mei den naderenri n "-estdag. Men zou dus feitelijk dienen ir en. dat het te Amsterdam „een dfukke bo eri vol strekt geen „dooje boel" is, maar cfat al'die drukte individueel is, voor iedereen geldt, die de goede oude traditie der St. Nicolaasvie- ring nog niet ontrouw is geworden in een tijd, welke met betrekking tot oude gebruiken helaas! er zoovelen telt en jammer genoeg zelfs onder de jongeren die „blase" zijn van in hun oog niets-meerzeggende traditie. Gelukkig, de vereerders van het St. Nicolaas feest vormen nog steeds de groote meerder heid en ze hebben het nu druk, zoo druk, dat het inderdaad voor degenen, die „serieuze za ken willen afwikkelen of avond-verslindende bijeenkomsten op een of ander gebied zouden willen houden, een „d6oje boel" kan heeten Alleen, onze regeerders en „regeerderessen" in den Raad doen nog alsof er geen St. Ni colaasfeest in aantocht is en redekavelen er op eenige dagen der week, 's middags en 's avonds, onverdroten op los van wege de begrooting, waaruit misschien ook St. Nico- laas-surprises voor de burgerij zullen ont- staan als't dan maar aangename zijn Nu, zullen mijn lezers misschien beweren, dat hetgeen ik hierboven schreef met betrek king tot Amsterdam en de Amsterdammers in dezen tijd des jaars, niet iets is, dat „spe- eiaal" voor de hoofdstad geldt, want dat het alles even goed toepasselijk is op de inwoners van hunne stad en die van elke andere in ons libve vadeTland. Ik wil er geen oogenblik aan twijfelen, maar toch, een St. Nicolaasfeest te Amsterdam is altijd nog iets anders dan el ders in het land, omdat de heilige, wien men op 5 December eert, al eeuwen lang de be- schermheilige onzer goede Amstelstad is ge- weest. Aan hem werd de oudste kerk, die wij hier hebben, dagteekenend uit het begin der I5e eeuw en die toen St. Nicolaaskerk werd geheeten; de naam Oude Kerk werd er eerst aan gegeven, nadat de Nieuwe of St. Catrine- kerk aan den Dam was gebouwd en toen zij in Protestantsche handen was gekomen is de naam Oude Kerk tot op dezen dag bewaard gebleven en verrees een nieuwe St. Nicolaas kerk voor onze Katholieke medeburgers aan de Prins Hendrikkade, juist tegenover het Centraal-Station. En nog in ander opzicht is St. Nicolaas te Amsterdam steeds een naam van beteekenis geweest. Men weet, dat weleer het gilden- wezen ook in ons land, met name te Amster dam, heeft gebloeid de gilden en de doe- lens hebben in de geschiedenis van deze stad een zeer belangriike rol gespeeld en meer dan een oud, eerbicdwaardig gebouw, dat vroeger zetel van een dier vereenigingen ge weest is, kunnen wij hier, gelukkig, nog aan- wijzen, al hebben ze alien thans natuurlijk een geheel andere beste~nmina- nrtcrecen. Een der gilden. het we lk den Heiligen Nico laas tot schuispatroon had, was dat der kleermakers, maar daarnevens was er nog een tweede, dat zich onder de bescherming van denzelfden Heilige had gesteld. t w het Groot Kraamers-gilde. hetwelk dagteekenf van het jaar 14';6. Onder die Groot-Kraa- mers werden toen gerangschikt de winke- Ifers in wollen- en zijden goederen. lakens. gebreide kousen en linten. dus een groot deel der neringdoenden. die thans nog. met name in de St Nicolaas-weken, een belarg niet al, welke ter tafel werden gebracht, zal moeten toegeven, dat de spijslijsten van dien tijd nog heel wat anders beteekenden dan de groote menu's, die den lekkerbekken tegenwoordig in de bekende groote restau rants der hoofd- en hofstad ter „afwerking" worden voorgelegd. De gildebroeders stuur- den bij die gelegenheid steeds den Schout van Amsterdam een pastei thuis, ze hadden misschien a He reden op die feesfriagen met hem en zijn rakkers maar op goeden voet te zijn, en Wagenaar vertelt er nog bij, dat ook de priester der St. Nicolaaskerk, die den dienst bij het gilden-altaar had verricht, „een pastei thuis gestuurd kreeg van tien stui- vers" de prijs schijnt zeer matig, maar men leefde toen in een anderen „valuta"- tijd. Ik heb tot dusverre nooit vernomen, dat de eerzame A'damsche Groot-Kraamers van dezen tijd, bijaldien zij goede zaken met St. Nicolaas hebben gedaan, na afloop der drukte ook samen een paar dagen de „bloempjes buiten gaan zefcten". 't Zij hun overigens van harte gegund, dat hun zaken in deze dagen van dien aard zullen zijn, dat er na 5 Decem ber wel een extra-dag op over kan schieten. Naar de drukte in de straten, thans reeds, te oordeelen, wordt er heel wat aan de St. Ni colaas gedaan, maar daarmede is nog vol- strekt niet bewezen, dat er voor belangrijke bedTagen besteed wordt; bet heet nog altijd, dat de tijden slecht zijn en de belastingdruk van dien aara, dat over het geheel genomen ■niet veel gekocht wordt, waarop voor den winkelier beduidenrie winst zit. Voor de winkelende dames en heeren in de Kalverstraat heeft de „Schout" juist in deze dagen wat ruimte gemaakt ,waarvoor zij en de winkeliers hem zelcer erkentelijk zullen zijn. Ik heb u vroeger al eens verteld dat op de Maandagochtenden en -namiddagen de hoofdstraat dezer stad in de nabijheid van eenige groote koffiehuizen danig versperd werd door mannen, die zaken hoopten te doen met de aannemers, houtkoopers, e.d. die van jaren her gewoon zijn daar hun wekelijksche „beurs" te houden. 't Was altijd iets echt typisch oud-Amsterdamsch, doch leverde voor de voetgangers, die wel wat anders te doen hadden, toch zijn eigenaar- dige moeilijkheden op en dames, die op Maandag hadden willen winkelen in de Kal verstraat, werden door die ,,samenscholin- gen" daarvan vaak afgeschrikt. De politie heeft aan dit oude gebruik dezen Maandag een einde gemaakt door de bedoelde Maan dag-houders dit woord nu eens op te vat- ten in een goeden zin tot doorloopen aan te manen of zich liever te posteeren op het midden van den Dam. waar zij niemand in den weg staan en toch in de onmiddellijke nabijheid der Maandagsche Kalverstraat. beurzen zijn. en men heeft door den maat- regel te nemen in den St. Nicolaastijd ver sfandig gedaan, aangezien degenen, die in den weg stonden, nu best begrepen, dat het zoo toch niet langer ging. Leefden wij nog in den ouden gilden-tijd van de Groot-Kraa mers", dan hadden de erkentelijke Kalver- straat-nering doenden den heer „Schout" nu vermoedelijk een extra pastei in den vorm van banket- of chocolade thuis gestuurd! Met dat al is weder op eens een eigenaardige Am- sterdamsche gewoonte tot geschiedenis ge- woraen. Daartegenover staat, dat we ongeveer op denzelfden dag een Airsterdamsche nieuwig- heid hebben gekregen in den vorm van water- taxis. Men gelieve zich dit nieuwste der Am- sterdamsche voertuigen niet voor te stellen als een drijvend motorrijtuigje in taxi-vorm. De water-taxis zijn kleine, keurige motor- bootjes, door een ondernemende firma, die bij het havenverkeer dezer stad zeer goed bekend is, in exploitatie gebracht en die ongetwijfeld nutiig kunnen zijn voor hen, die geen tijd hebben om, bijaldien zij ergens aan een onzer handelsinrichfingen of aan den overkant van het I.I moeten ziin, te wacbten tot de „water- tram" lees veerpont hen zal overbren- gen. Zij kunr.en nu op vaste plaatsen bij het Centraal-Station een water-taxi huren en voor een klein bedrag naar den overkant worden gebracht en mij dunkt, deze nieu- wigheid op het gebied van het verkeer moet in een stad als deze met haar .groote water- oppervlakte op den duur succes hebben. al- thans in de zomermaanden de tijd zal lee- ren of zulks inderdaad het geval zal zijn. Maar voor de voor hun St. Nicolaasinkoo- pen uitgaande Amsterdammers hebben de nieuwe watei-taxis geen beteekenis aangezien de voornaamsie winkelstraten niet langs het water liggen; voor hen blijven de trams en de tepenwoordig niet kosfbare land-taxis ter beschikking. SINI SANA Hike den SJlaats innemen onder de neringdoen- er groote steden Konden de gilden- broeders uit vorige eeuwen thans aanschou- wen, welke groote winkelpaleizen in onzen tijd door de ..groot-kraamers", die nu wol len en ziiden artike'en tot stand gebracht ziin, rii zouden hun oogen ni^t kunnen eelooven A lie weelde-artikelen, welke wii nu buiten de rnodemagazijnen van onzen tijd, oneerbiedig bitna. tot de krameriien moeten rekenen, om- dat de belasfing-wetpever ze in verbanc met de invoerrechfen onder dien naam gerang- whikt heeft. hebben iuist in de St. Nicolaas- dapen naast de ziiden en wollen goederen, listen en wat al nW. een geweldio-en aftrek; het ziin de artikelen bij uitnemend- betd, die straks in den vorm van geheimzin- nige pakketten aan huiscenooten en vrien- den zuflen worden toegedacht. Dat gilde der Groot-Kraamers hield in vroeger eeuwen elk iaair een dienst op een der alt a re n der St. Nicolaaskerk hun be- scherm-heilige gewr'd en bovendien hielden zij. ook elk iaar op den Zondag na St Maar- ten een pilden-maaltiid. die zelfs niet op dien dap afH«o. doch ook op den daarop vol- genden Maandag werd voorfgezet. Wage naar somt n ziin beroemde geschiedkundipe beachriivinp van Amst. on't n-^Vieele ..menu" 4»t de gildebroeders pedurende die twee dagen verorberden en wie leest van de tal- looze gerechten. bestsande uit allerlei pas- ieien, hoenders. konifnen, gevogelte en wat VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van 26 November. VRIJGESPROKEN. Bij de heden voortgezette behandeling te- gen den verdachte uit Bergen, betreffende de aanrijding tusschen twee auto's op de Voormeer hoek Zandersbuurt, bleek ten dui- deiijkste, dat het hier betrof een ongelukkigen samenloop van omstandigheden. Beide au- tobestuurders hadden niet te wild geredcn en bchoorlijk signaal gegeven, doch deze signalen waren door geen hunner opge- merkt. Voor den verdachte werd dus vrij- spraak gevraagd en verkregen. VEROORDEELD TOT 1 BOETE. Daarna kregen we vervolg en slot in de zaak tegen een huurkoetsier uit Alkmaar, die te Schoorl nabij het lokaal van den heer Timmerman paarden en rijtuig onbeheerd had achtergelaten, terwijl hij zelf zich in het cafe bevond. Hier kon geen vrijspraak volgen, maar toch werden verzachtende omstandigheden in aanmerking genomen, zoodat de snorder er met een boete van 1 of 1 dag hechtenis af- kwam. HET IN DRONKENSCHAP DE ORDE VERSTOREN. Vervolgens kwam het relletje te Castri- cum, waarin een tweetal HeemskeTkers de hoofdrol speelden, opoieuw ter tafel. Deze Heemskerkesr waren aan het op- scheppen gegaan in het cafe van den heer Verauin en door den pootigen cafehouder op straat gezet. Aldaar werden zij door den njksveldwachter A. Gorter geverbaliseerd, omdat zij in dronkenschap de orde verstoor- den Aangezien zij de schuld van het gebeur- d'e wierpen op den cafehouder, werd de zaak aangehouden en heden deze cafehouder, de rijksveldwachter Gorter en nog een Heemskerker makker als getuige a dechargt gehoord. De voortgezette behandeling lever de echter voldoende bewijs op voor de schuld van de beide verdacahten en zij werden ver- oordeeldde belhamel tot f 7 boete of 4 da gen hecht. en zijn vriend tot 4 boete of 2 dagen hecht. AL VROEG DEN SMAAK TE PAKKEN. Dan nog had de voortzetting der behande ling plaats tegen een 18-jarigen arbeider uit Schermerhorn, een jongmensch dat reeds op bedenkelijke wijze aan de alcohol verslaafd is bij feestelijkhcden en bij die gelegenhedd zich zeer lastig en onhebbelijk aanstelt. Het verhoor der veldwachters van Herpen en de Leeuw ontnam alien twijfel aan de schuld van dezen verdachte. Hij cntving een ernstige vermaning over zijn dranklust en en werd veroordeeld tot 16 boete of 8 da gen hecht. BALDADIGHEID. De gehuwde juffrouw uit Noordscharwou de die tijdens de staking op 2 Augustus met een halven straatklinker naar een werkwilli- gen vervoerende autobus zou hebben gewor- pen, verscheen thans ten tweeden male, ten einde de voortgezette behandeling dezer zaak bij te wcncn. Gehoord werden twee veld wachters, die eenstemmig verklaarden het fcit te hebben waargenomen, zoodat de verdach te, endanks haar vclgehouckn ontkenning, werd veroordeeld tot 6 boete of 3 dagen hecht. OVERTREDING ARBEIDSWET, 75 X GEPLEEGD. En werkgever uit Breda, die zijn aldaar wonende stucadoors zonder permissie had laten ovenverken, ten einde hen in de gele- genheid te stellen hun arbeidstijd Zaterdags voeger te kunnen beeindigen, opdat zij tij- dig naar hun woonplaats konden terugkee- ren, om alzoo den Zondag te kunnen vieren in hun gezin, werd veroordeeld tot 75 boeten mder van 1, subsidiair 75 dagen hecht Het ovcrwerk geschiedde op verzoek der ar beiders zelve, met welke omstandigheid bij het opleggen der straf rekening Werd ge- houden. TEGEN DE BADPLAATSWET GEZONDIGD. Een bader te Castricum had zich aan het zcestrand ontkleed en zich te water begeven Hij had bij 't afleggen van zijn oppcr- en meer intieme gewaden geen gebruik gemaakt van een badkoetsje, zooals daar is voorge- schreven werd voor die nalatigheid gestraft met 4 boete of 4 dagen hecht. OVERTREDING DER Si POLIT1EVERORDENING. Een te Alkmaar woonachtig jongmensch, die op de Zaterdagavondmarkt kwestie kreeg int een ander marktbezoeker, waardoor een volksoploop cntstond, gaf geen gehoor aan het bevel van een politie-agecit om door te loop en en werd heden tot 4 boete of 2 da gen hechtenis veroordeeld. BEDORVEN HARING. Een bekend vischventer uit IJmuiden, ge- lx>ren te Egmond aan Zee, was aangetroffen in het bezit van een partij ondeugdelijke ha- ring. Hij trachtte het bederf van zijn haring aan een natuurlijke oorzaak, waarover we ver der maar niet zullen uiweiden, toe te schrijven. Hem werd 5 boete of 3 dagen hechtenis opgelegd. DE KOEIEN MAAKTEN EEN SNOEPREISJE. Een 45-jarig landbouwer te Schoorl moest opdraaien voor de vrijpcstigheid van twee zijner koeien, die een bezoek hadden ge bracht aan dem tuin van twee andere ingeze- tenen en nogal wat schade aangericht had den. De eigenaar van het vrijpostige vee heeft de schade vergoed door de gratis Icve- rantie van een stuitje mest, waarmede de btnadeelden accoord gingen. Hij werd nu veroordeeld tot 5 boete of 3 dagen hecht. OVERTREDING RIJWIEL- EN MOTORWET. De chauffeur van een vrachtauto stond terccht omdat hij op den straatweg te Lim- men de regels van den weg had overtreden en daardoor bijna oorzaak was geweest van een aanrijding met een van d«em anderen kant komende luxe auto, bestuurd door een me dicos uit Loosduinen. Het vonnis luidde 8 boete of 4 dagen hechtenis. BIJ DEN DUIVEL TE BIECHT Een 26-jarig visscher uit Egmond aan Zee was op 21 Augustus werkloos en tracht te de opbrengst van zijn strooperijen, eenige hazen, te Egmondbinnen aan den man "te brengen. Hij bood ook den burgemeester tot zijn noodlot een dergelijke haas aan, maar daar het in verboden jachttijd was, zorgde deze autoriteit er voor, dat de hazenkooo- man werd geverbaliseerd. Deze minder suc- cesvolle handelsonderneming bracht hem dan ook nog voor den kantonrechter, die hem he den tot 12 boete of 6 dagen veroordeelde. DE LIMMER AUTOVAL. De bestuurder van een expeditie-auto van het stofzuigersfabrikaat Electro Lux had te Limmen de maximum snelheid zeer belang- rijk overtreden, hetwelk door den actieven snelheidscontroleur v. d. Sande niet onopge merkt was gebleven en oorzaak was, dat hij heden tot 6 boete of 3 dagen werd veroor deeld. TWEE LASTIGE BELETSELEN. Een cafehouder te Uitgeest stond terecht wegens verzuimde aansluiting bij het prov. waterleidingbedrijf. De kantonrechter advi- seerde hem zich in het belang zijner wankel- bare gezondheid aan te sluiten en veroordeel de hem tot 2 boete of 2 dagen. VONNIS BEVESTIGD. Een rijwielhersteller te Limmen was in verzet gekomen tegen een bij verstek tegen hem uitgesproken veroordeeling tot 25 boe te of 14 dagen terzake het niet bijhouden van zijn register. Deze nalatigheid werd ontdekt, toen een onderzoek werd ingesteld naar een gestolen rijwiel, dat verdachte had gekocht voor 20 van een scharrelaar uit I Jmuiden. De nieuwe behandeling bracht echter geen nieuwe feiten in het voordeel van den oopo sant naar voren, weshalve het bij verstek gewezen vormis werd bevestigd. NUMMERBEWIJSLOOS. Een jongmensch uit Bergen werd als be stuurder van een auto aangetroffen, terwijl hij niet in het bezit was van een nunwnerbe wijs. Deswege terecht staande, erkende hij het feit. Hij had voor zijn vader, de auto die defect was, moeten halen en deze had ver- zuimd het vereischte nummerbewijs mede te geven. Het kost pipa 2-boete of 2 dagen, voila tout! AANGEHOUDEN. Een fabrikant te Uitgeest woonachtig heeft aldaar op den Middelweg in den avond van 14 Augustus gereden met zijn auto en ge bruik gemaakt van de autolichten op voile sterkte. Verdachte, terechtstaande, erkende zulks, doch beweerde dat zulks niet is ge- schied binnen de stedelijke kom, zooals d? wet vereischt. Besloten wordt de zaak 8 da gen aan te houden en den verbalisant te hoo- ren. ONTSLAGEN VAN RECHTSVER- VOLGING. Een der bestuursleden van de cooperatieve verbruiksvereeniging „Nieuw Leven" wonen de te Zutdscharwoude moest recht staan we- gens overtreding der plaatselijke wet op de winkelsluiting. Hij zou op 17 November een bediende na sluitingstijd in den winkel heb ben laten werken, wat verboden is. Aangetoond werd echter, dat bedoelde be diende een bedrijfsleider was, iemand, die den winkel beheert, nog personeel onder zich heeft en het huis bewoont. Waarop ontslag van rechtsvervolging van het verdachte be- stuurslid volgde. JACHTWETOVERTREDERS. Een tweetal Egmonders werden in den nacht van 18 Nov. door den rijksveldwachter Min6 aangetroffen op het zeestrand onder Bergen. Zij waren in het bezit van carb'dlan tarens die nog warah waren en dus voor korten tijd waren gebruikt. Een der gebroeders, die blijkbaar veel en ernstig de jachtwet bestu deerde, was van meening dat het zeestrand niet als jachtveld moet worden beschouwd De kantonrechter was het echter niet met de zen amateur-jurist eens en veroordeelde de beide verdachten ieder tot 25 boete o? 14 dagen, met verbeurdverklaring der inbeslag genomen carbidlantaarns. TAPVERBOD OP LOTINGSDAG. Op den lotingsdag te Alkmaar, vallende cp 16 Augustus, heeft een vergunninghou der aan twee lotelingen alcoholhoudenden drank verstrekt, terwijl op dien dag een tap verbod was opgelegd. De verdachte erkende doch trachtte er zich op te beroepen, da* bedoeld verbod hem onbekend was De kan tonrechter wilde daar niet aan twijfelen, doch dit excuus waarborgde geen straffeloosheid zoodat veroordeeling tot 3 boete of 3 dagen volgde. OVERTREDING ARTIKEL 461 WETB VAN STRAFRECHT. Als laatste nummer van het kolossale re pertoire verscheen een 47-jarige broodventer uit Limmen, die artikel 461 van het wetboek van strafreeht had overtreden en hoewel daartoe niet gerechtigd zich had opgehouden in de duinen van Castricum. De verdachte er kende zulks, hij was uitgegaan met het doel een slof duinbramen machtig te worden. De kantonrecht r, hem adviseerende zich een dagkaart aan te schaffen, waarvan den prijs 25 ct. bedraagt, veroordeelde het mannetje tot 1.50 boete subs. 1 dag. Zondag 28 November. Hilversum, 1050 M. 10.v m. Dienst in de Kerk der Evang. Gemeente te Hilversum Voorganger: Ds. joh. J. v. Petegem. Orgel spel, Zingen: Gez. 229:1,4, Votum. Lezen: 2 Cor. 5:11-21 Gebed, Tekst Mark. 8:37. Zin gen Ps. 118:7, le ged. preek, Tusschenzang: Gez. 270:3,4. 2e g«l. preek. Dankgebed. Slot- zang: Gez. 229:7. 1.2.30 Concert door het kamermuziek-ensemble. Frans Le Coultre, le viool. Mevr. C. E. v. d. Waals-Nachemms, 2e viool. Joop Smits, altviool. Ritske Le Coultre. cello. Mevr. To Le Coultre-Edelmann, piano 2.30 Concert door de Amsterdamsche orkest- vereeniging, onder leiding van Frans van Diepenbeek, in Artis, Amsterdam. 6.45 Preek- uitzending in de Friesche taal, in de Doops gezinde kerk te Haarlem. Spreker: Dr. C. .B. Hylkema. Muzik. medew. van het Sjong- selskip „Frizia", onder leiding van J. Post. Jacob Bijster, orgel. 1. Koorzang. 2. Voor- lezing van Ps. 19:1-9. 3. Gebed. 4. Tekst. Prediker 11:7. 5. Gemeentezang. Ps. 42. 6 Preek. 7. Gemeentezang. Ps. 89. 8. Na het Amen" zingt het koor: Krystsang, Lucas 2: 9-14, van D. Riesink. Muziek van J. R. v d Glas. 9. Beurtzang van koor en gemeente 8.Pers- en sportberichten. 8.10 „Aida'', opera van Verdi. Algem leiding: Cnris de Vos. Aida, Ethiopische slavin, Greta Sant- hagens Anneris. dochter van den Koning, Julie de Stuers. Radames, kapitein der garde, •Joh. R. Schulze. Amonasro, vader van Aida, Koning van Ethiopie, Rich. v. Helvoirt Pel Ram fis, hooge priester, Gerard Leenders De Koning, M. van Reen. De handeling speelt in Memphis en Thebe ten tijde der PharaSs. Het zeer versterkte H. D. O.-orkest onder lei ding van den eer A. Zeldenrust, le dir. van de Fransche opera en de Co5peratie Den Haag. Daventry, 1600 M. 3.50 Licht svmphonie- concert. Symphonie-orkest. H. Nash, tenor. Niedzielski, piano. 5.506.10 Voorlezing van: Handsome is as handsome does, van Bret Harte. 8.20 Klokkengelui. 8.30 Studio- kerkdienst. 9.15 Causerie: The British sailor's society. 9.20 Weerbericht, nieuws 9.35 Dream of Gerontius", van Elgar (2e deel) S. Wilson, tenor. G. Palmer, contra-alt. H Williams, bariton. Koor en symphonie-orkest van Cardiff. 10.35—11.05 „The silent Fel lowship" van Cardifff. Parijs Radio-Paris", 1750 M. 1.05—2 10 Concert. Orkest en Jean Rodor, zang. 5 05 6.05 Dansmuziek door de Radio jazz sym phonic. 8.5011.20 Dansmuziek door de jazzband Cazes. Konigswusterhausen 1300 M. en Berlijn 483 en 566 M. 8.20 Morgenconcert. Orge'- spel en zang. 10.50—12.10 Concert door het Lunapark-orkest. 12.30 Voorlezing. 2.50 Kindervertellingen. 3.506.Orkestcon cert. 7.50 le advent. 8.35 Orkesteoncert 9 50 11.50 Dansmuziek door de Kermbach- kapel. Milnster, 303 M. 8.20—9.20 Handel-con cert. 10.20—11.20 Concert door het Stedelijk strijkorkest. 3.204.05 Vocaalconcert door den Zantrersbond. 4.204.50 Aria's van Mo zart. 5.356.35 Plat-Duitsche vertellingen 7.209.20 Beethovai-Brahins-avond. brussel 500 M. en Antwerpen 266 M. 3.20 De radio-courant. 3.50 Orkestconcert tot 5.20. 9.5010.50 Concert. Maandag 29 November. Hilversum, 1050 M. 12.Politieberichten 3.304.30 Dames-half-uurtje door mevrouw Rhemonda. 5.6.Kinderuurtje door Mevr. Ant. v. Dijk. 6.6.45 Concert door het H D. O.-orkest. Weener walzen van Lanner tot L6har (Schrammel, Komzak, Ziehrer). 6.45 —7.15 Tuinbouwpraatje door den heer B. Lijsten. 7.157.45 Engelsche les voor begin ners. 7.45 Politieberichten. 10.Persberich- ten. 8.10 Nijmeegsche avond. Harmonie „Nij- meegsch vriiwilligerscorps", Dir. H. v. d. Berg. Het Nijmeegsch strijkkwartet (2 violen, alt, cello). Het koor der afd. Nijmegen van de Mij. tot bevordering der toonkunst, Dir W. Kerper. Solisten, koor en orkest van de Nijmeegsche Opera Ver., Dir. W. Kerper. Regisseur A. C. M. Slinkert. Het meisjeskoor van de Roomsche Stem, Dir. Phonse Meyer. Mevr. M. Slotboom-Snoeke, sopraan. Mej. Jo v. Rijmenam, sopraan. Kees Smulders, tenor. J. v. Ehiuren, bariton. A. C. M. Slinkert, bas- bariton. J. Chr. v. Teesel, declamatie. G. Maalsen, humorist De Charleston band. Daventry, 1600 M. 11.20 Concert door het Daventrykwartet en solisten (sopraan, bari ton, piano). 1.20—2 20 Orgelconcert van de St. Michaelskerk. 3.20 Lezing: Fishes which go fishing. 4.2!0 Dansmuziek door de R A. C band. 4.35 Lezing: Makers of modern Euro pe, Gambetta. 4.50 Concert door de R. A. C band. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lichte muziek. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws. 7.50 Muziek. 8.Causerie. 8.20 „My pro gramme", samengesteld door een radio-pio- nier. 9.50 Lezing: The quaintness of inven tions. 10.05 Sonate in C-moll van Schubert. E. Bainton, piano. 10.20 Tijdsein, weerbe richt. nieuws. 10.3511.20 Populair orkest- programma. Mannenkoor van de London and North eastern railway mus. soc. 11.20 12 20 Dansmuziek. Parijs ^Radio-Paris"1750 M. 12.50— 2.10 Concert. Orkest Gayina en Melle. De- monty, zang 5.05—5.55 Concert. Mme Ri- bot, zang. Mme. Coudray, zang. Hr. Lan- deau, declamatie. 8.50 Engelsche les. 9.05 10.20 Galaconcert. Orkest en solisten. Konigswusterhausen, 1300 M. 1.507.20 Lezingen en lessen. 7.20—9 50 Uitzending van het programma van Breslau. Miinsier, 303 M. 10.5011.50 Morgen concert. 12.501.50 Strauss-concert. 4.20 5.20 Kinderliedjes. 5.207.20 Lezingen. 7.208.35 Scenes uit „Der Bettler", drama van R. J. Sorge. 8.359.50 Liedjes bij de luit door Karl Blume. Brussel 509 M. en Antwerpen 266 M. 8 20 De radio-courant. 8.5010.05 Orkestconcert. 10.05 Gramofoonmuziek. 10.50 Nieuwsbe- richten. ONEERLIJKE KANTOORBED1ENDE. 38.000 VERDUISTERD IN 6 JAAR. Donderdag heeft voor de Rotterdamsche rechtbank terecht gestaan de 50-jarige kan- toorbediende L. v. M., gedetineerd, verdacht van verduistering in de jaren 1921 tot 1926 van een bedrag van 38.000 ten nadeele van baron A. M. D. Sweerts de Landas Wyborgh, onzen gezant te Stockholm. Verdachte was, als kantoorbediende bij de assuradeurs-firma Van Marie, waarvan een broer van den gezant firmant is, met de ad- ministratie belast met het vermogen van den gezant. Hij ontving diens tractement en diens inkomsten uit een landgoed te Nijmegen en zond naar Stockholm wat men daar wilde hebben, terwijl de rest moest belegd worden. Verdachte was in 1921 gaan speculeeren, had daarna een ongelukkig huwelijk geslo- ten. Hij beweerde, dat zijn vrouw hem veel geld had gekost, maar gaf toe, dat hij ook dronk. De man had reeds 23 jaren dienst bij de firma en had een salaris van ongeveer 3000. In Maart was de gezant hier ge weest. Verdachte had toen een afrekening moeten maken, volgens welke er 31.000 in kas moest zijn, waarvan de eigenaar 15.000 wilde belegd hebben. Verdachte moest toen met de waarheid voor den dag komen en er- kennen, dat er werkelijk 38 658 moest zijn, terwijl er niet meer dan 255 in kas was. Ook een bedrag van 300, eigendom van de huishoudster van den gezant, was verdwenen. Als getuige werd gehoord A. E. baron Sweerts de Landas Wyborgh van de firma Van Marie, die verklaarde, dat hij verdachte volkomen vertrouwde, en dat de man in zijn werk voor de zaak zelf, dat over veel grootere bedragen ging, nooit eenige fraude had ge- pleegd. Verdachte, die het beheer over de kas van den gezant grootendeels in kantoortijd voerde, kreeg daarvoor een gratificatie van 200. Het O.M. waargenomen door mr. A. Rom- bach vroeg wegens verduistering, gepleegd door iemand, die tegen geldelijke vergoeding eenig goed onder zich heeft, 2 jaar gevange- nisstraf. De verdediger, mr. J. van Nus, heeft in de ze zaak een reclasseeringsrapport van het Leger des Heils uitgelokt, niet om een voor- waardelijke veroordeeling te krijgen voor verdachte maar om een zoo juist mogelijk le- vensbeeld van den man te geven. Van de 23 jaar, dat hij in dienst is geweest, heeft ver dachte 10 jaar het vermogen men zou zeggen van de fa mi lie Sweerts beheerd. De man verdiende 250 per maand en kreeg voor de uitgebreidc administratie van het ver mogen der familie 200 per jaar. Daarvoor moest hij veel extra werk doen, de belooning acht pleiter wel poover, evenals de belooning bij Van Marie. Door de groote sommen, die door zijn hand gingen, is hij ver- langen gaan koesteren ook eens grooteren rijkdom in handen te krijgen. Hij heeft in de loterij gespeeld en aan de beurs, beiden even ongelukkig. De verleiding lag voor hem op de loer. De man is getrouwd met een vrouw met een slecht verleden. Zij fuifde en feestte, had aan een bontmantel niet genoeg en zond haar man met droog brood naar kantoor. Nu is zij er van door met een anderen man. Pleiter hoopt dat de rechtbank met deernis en medelijden voor verdachte haar vonnis zal veil en. Het O-M. kwam in zijn repliek tegen den indruk op, door het pleidooi gericht, aat deze onder-kassier, en dat was de man, op he< kantoor van de Marie geexploiteerd zou zijn. Uitsoraak 3 December.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 9