Alkmaarsche Courant Een speelbal der fortuin. Maandag 29 November. Be export-veiiing, Sladsnieuws FEl'l I.I.ETON. No. 281. 1926 Honiieru Acht en Twiniigsle 'aargang. De heer P. A. de Lange schrijft ons: Binnenkort zal het tien jaar geleden zijn, dat Alkmaars burgerij werd opgewekt om de groentenmarkt te veranderen in ee® export- veiling met eigen gebouw en eigen organisa- tie. De verschillende tuinbouwvereenigino'en in en om Alkmaar hadden daartoe het initia- tief genomen en -en veilingering gevormd, wier afgevaardigdm de nieuwe ondervereeni ging zouden besturen. Om het doel, betere prijzen te maken voor de prod'icten, te bereikm was ten eerst? geld noodig, om daarmede zidi ;n het bezit te kun nen stellen van het benoodigde terre'n en ge- bouw en tevens was daartoe noodig het prae- dicaat „exportveiling" ten einde de vruchten te kunnen plukken van de door de regeering geregelden verkoop der tuinbouwproductcn Vele stadgenooten ondersteunden deze on- derneming en ook de gemeente wilde mede- werken om de Mkmaarsche groentenmarkt tot een meer algpmeen stedelijk belang op te voeren. In die dfigen was men optimistischer dan tegenwoord;g, het wachtwoord was: Weest gereed. het zoo lang geknauwde economischf leven gaat zich herstellen. Laat er ons aan medewerken, wii zullen er de voordeelen van deelachtig worden. Dit is de geest, die direct na den oorlog in roo veel geval-len aanleiding geweest is tot overbouwen. Waar de steun der burgerij niet voldoend- was om al'ie voorgenotren kunstwerken bij ch veiling behoorenc te betalen, verleende de gemeente Alkr aar een voorschot tegen een rente van 1 pet. boven de rente die zij zelf moest betalen voor geleend geld verhuurde aan de tuinders een dee! van het „eilandje" aan het afgesneden kanaalvak. een verder ter- rein voor veilingsgebou-.v en bergloods. Het veilen van kool en aardappelen, door de regeering rayons-gewiize verolicht. maakte een spoorliin met weegbrug en een lagen loswal noodig. Het huurcontract met de gemeente Alk maar zou voor tien jaar gesloten worden Ten einde eenige rechtszekerheid te hebben tegenover de tuinders. werd aan de veiling den vorm eener naamlooze vennootschap ge- geven, bestuurd door ateevaardteden van de verschillende aangesloten tuinbouwvereeni- gingen. Zoolang de regeeringsbemoeienissen van kracht bleken was de aanvoer van producten voldoende. Als betaalmeester werd bereid gevonden te fungeeren, de Nationale bankvereeniging, welke haar belooning kreeg in den vorm van een vastgesteld percentage van het veilingsbe- drag en een bepaalde vergoeding voor de ad min istratie der embal'age. Door deze overeenkomst waren fraude en vercnachtzaming uitgesloten. Beider goed be- grepen belang, was* de bevordering der vei ling. Ook het contract werd voor tien jaar afgesloten. Edoch, toen de regeeringsbemoeienissen ophielden bleven de aanvoeren van kool en aardappelen achterwege. De Egmonden markten liever te Castricum of Beverwijk Heiloo had een eigen veiling, zoodat men met dalende prijzen en eeringere aanvoeren te kampen had en een sluitende exploitatie rekening niet meer te maken was. De tuinders, als mannen van hun woord wilden de aangegane vernlichtingen nakomen en verklaarden zich bereid een hooger vei- lingspercentage te betalen. Deze maatregel. ofschoon met bloedend hart genomen. redde de situatie. In den loop der volgende jaren werd de rente aan de ge meente betaald en tevens met de terugbeta- ling der hoofdsom begonnen, terwijl op em ballage voldoende en on de kunstwerken zoo veel mogelijk werd afgeschreven. (Wordt vervolgd). ALCMARIA V. V. V. Vrijdagavond kwam in lunchroom Valk aan de Houttil de Vereeniging voor Vreem- delingenverkeer „Alcmaria" in algemeene ledenvergadering bijeen. Mr. J. P. B o s m a n, voorzitter, opende de vergadering met een woord van welkom, waarna de heer C. J. O o m s, secretaris de notulen las, die onveranderd werden goed- gekeurd. Naar het Engelsch van Rafael Sabatini. Geautoriseerde vertaling van A. T. 52 „Weg, weg," riep hij, en zich omkeerende rende hij de straat af. Zijn schrik decide zich onmiddellijk aan zijn vrienden mede, en zij liepen hem na, de jongen met den fakkel in de achterhoede, zijn toorts hoog op houdend. Versuft, uitgeput door de inspanning, zonk juffrouw Farquharson kreunend achterover, zij voelde zich afgemat en verlaten Maar toen een der dragers, op* bevel van den kolo- nel, het deurtje opentrok, sprong zij op eens op en er uit, en zou weggehold zijn, als de andere drager haar niet om haar tenger li- chaam gegrepen had, en haar stevig vast- hield, terwijl zijn kameraad een langen doek om haar hoofd wond, dien Holies hem voor dat doel gegeven had. Na dit gedaan te heb ben, bonden zij haar handen op haar rug met een zakdoek vast, zetten haar weer in den stoel en sloten haar op. Zij zat nu hulpeloos. half gestikt door den doek die niet alleen diende, om haar kreten te dempen, maar haar ook blinddoekte, zoo dat zij niet meer wist, waarheer zij gebracht werd. Het eenige, wat -zij wist, was, dat de stoel in beweging was. Van de Volksuniversiteit was bericht ingekomen, dat de heer Pels, die als zoodanig door V. V. V. was voorgedragen, was be- noemd tot lid van de commissie van toezicht op de V. U. De heer J. C. A. D u i n k e r z«nd be nrnt, dit hij wegens verirek naar eld'rs zich genoodzaakt ziet als bcstuurslid en lid te beclanken. Een zeifde schrijven van den heer D. S c h e n k, die als reden drukke werkzaam- heden opgaf. De Voorzitter verklaarde, dat het besluur met de beide heeren zeer prettig had samengewerkt. De gemeente Alkmaar zond een schrijven, waarin gezegd werd, dat het gemeentebe- stuur zich genoodzaakt zag, om bezuini- gingsredenen verschillende subsidies met 10 pet. te verlagen, alzoo ook dat van de V. V V Deze stukken werden voor kennisgeving- aangenomen. De begrooting voor 1927 gaf een ont- vangst aan van 3240 en een uitgave van 2540. Deze begrooting werd aldus goedgekeurd. Tot commissie tot et nazien van de reke ning over 1920 werden aangewezen de hee ren Kater en Jacobse. Aan de orde was de verkiezing van drie bestuursleden wegens aftreding van de hee ren tnr. J. P. Bosnian, J. J. Swets Bz. en B H. J. Schouten. Deze waren ajlen herkies- baar. De heeren werden alien herkozen en na- men hunne benoeming aan. Bij de bespreking over de werkzaamheden uit 1927 werd tevens behandeld een ingeko men schrijven van den directeur van hei spotpark of de vereeniging in het volgend jaar van het sportpark gebruik wenscht te maken. De voorzitter deelde mede, dat be sloten was tot de uitg.fte van gidsjes ten be- hoeve van reclame bij buitenlandsche bezoe- kers. De heer M a r g a d a n t gaf hierbij een nadere tcelichting. Gedrukt werden 5000 Hollandsche. 4*000 Engelsche en 10C0 Duit- sche gidsen In Boulogne-srr-Mer worden di rect de vreemdclingen attent gemaakt op Alk maar. Het ontwerp van den rmslag ziet er bijzonder aardig uit. Of men het adder of voor ziet, altijd ziet men: Alkmaar, Holland Het gidsje beoogt zuiver reclame. Op alle groote stoomvaartlijnen zal het op groote schaal verspreid worden. De strooibiljetten, waarmede V. V. V. di: jaar veel succes had, zullen ook het volgend jaar weer uitgegeven worden. De Voorzitter deelde daarop mede, dat 2 a 3, desnoods 4 groote motorraces ge- houden zullen worden Niemand had daartegen bezwaren Ge tracht zal worden de races te doen houden cp dagen, die zich het meest daartoe eigenen, als Pinkster en Paaschdagen, Hemelvaarts- dag enz. De heer Kater verzocht het bestuur ook eens een hardloopwedstrijd te organisee- ren. Op het sportpark zal dit bijzonder aar dig ziin, omdat men daar de loopers kan volgen. De Voorzitter danlcte den heer Kater voor dit idee, dat hij zeer practiseh vond. Spr deelde nog mede, dat in 1927, zooals bekend, een bloemententoonstelling gehouden zal worden, die 2 maanden zal duren. De ten- toonstelling is in zeer goede handen, n l van de bollenkweekers zelf. Zij doen echter niet mede aan feestelijkheden. De opening is gesteld op 18 Maart en de tentoonstelling duurt tot 2>0 Mei. Het is dus misschien de taak van de V. V. V. een bloeanencorso te houden en het bestuur van de tentoonstelling heeft toegezegd om daarbij den grootst moge- lijken steun te geven, omdat daar beider be- langen samengaan. De heer Kater stelde voor om zich in verbinding te stellen met de K. L. M. om pleziervluchten te organiseeren. Dit idee zal overwogen worden. De Voorzitter zeide, dat het be stuur zich zeer aanbevolen houdt voor wen- ken, die de leden wellicht kunnen geven V. V. V. dient iets te doen. De heer Margadant vestigde er de aandacht op, dat wanr.eer er ooit een gunstige omstandigheid is om een bloemen- corso te houden, het is tijdens de tentoonste'- l.ng. Zeer zeker is het dus zaak een bloemen- corso te houden. De Voorzitter deelde verder mede, dat het een idee van den heer Schouten was, om ook den koninginnedag op 31 Augustus eens wat meer te vieren. Dien dag gaat altijd zoo stil voorbij. Het is ten slotte de taak van V. V. V. de aandacht op Alkmaar te vestigen en viering van den 31en Aug. eigent zich misschien daar ook toe. Spr. zou gaarne het oordeel van de aanwezigen hooren en legde Het ging verder, toen weer links om, en de steile helling van Paul's Chains op, en einde- lijk rechts af, de Knight Street in. Voor een flink huis aan den noordkant, tusschen Paul's Chains eri Sermon Lane werd de stoel ein- delijk neergezet. Het bovendek werd opge- licht, het deurtje opengedaan, en handen gre pen haar aan, om haar er uit te trekken. Zij boog zich achterover, in een laatste zwakke poging tot weerstand. Toen voelde zij zich in sterke armen opgetild en /egen iemands schouder gelegd Zoo droeg Holies haar in het huis, waar de stoel, nadat de stangen er af genomen waren, ook binnen gebracht werd. De kolonel keerde zich naar rechts in de ruime vestibule, waar twee zwijgeqde gestalten in afwachting ston- den de twee andere Fransche lakeien van Buckingham en trad een middelmatig groote, vierkante kamer binnen, die somber gemeubeld en somber behangen was van den kalen vloer af tot de gewitte zoldering toe. In het midden van de kamer stond een tafel met gedraaide pooten, gedekt voor het avondeten en op het gladde blad schitterde kristal en zilver in het licht van den grooten kandelaar, die midden op stond. Het hooge venster, dat op straat uit zag, was gesloten, en de blin- den waren gegrendeld. Er onder stond een rustbed van riet en gebeeldhouwd eikenhout, bedekt met donkerroode fluweelen kussens. Hierheen droeg Holies zijn last Toen hij haar neergezet had, bukte hij, om den doek weg te nemen, waarmee haar polsen gebonden wa ren. Het was een daad van medelijden, want er den nadruk op, dat het zoo moeilijk is om een programma voor een geheel jaar te ma ken. De heer Jacobse zeide, dat 31 Aug. in de kermisweek valt, zoodat er dus op di4 gebied niets te doen valt. Maar misschien kan men op dien dag kinderfeesten organi seeren. Wellicht kan het bestuur deze gedach- te nader uitwerken. De heer Kater zeide, dat kinderfees ten op Julianadag eenmaal op niets uitgeloo- pen was. De heer J. G. van Burken zette uiteen, dat V. V. V. de sympathie van de ouders zal hebben, als men den kant van feestelijkheden op 31 Aug. uitgaat, omdat B en W. dit jaar geweigerd hebben om op 31 Aug. vacantie te geven aan de schoolkinde- ren, niet omdat ze er direct tegen waren, maar omdat er in de stad niets te doen was Is er dus wel iets te doen, dan zullen ver schillende ouders dit prettig vinden. Spr vond het daarom een goede gedachte van het be stuur De heer Margadant vestigde de aandacht op het nut van en de sympathi- voor carillcn-eoncerten. Natuurlijk dient daaraar verbetering van het carillon van den Waagtoren aan voorai te gaan. Daarna zou men verschillende be kende cari'.lonisten kunnen uitnoodigen tot het geven van concerten. De Voorzitter zeide, dat een moei- lijke kwestie juist is die verbetering van het carillon hetgeen circa 3 mille zal kosten, die V.V.V. zoo maar een, twee, drie niet aan de gemeente cadeau kan geven Spr. vond het idee sympathiek, maar met de uitvoering meet men voorzichtig zijn. De heei Margadant zeide, dat ei verschillende menschen zijn, die het idee aan- lokkelijk vinden. Van verschillende zijden heeft spr. de vraag al gehoord: Kunnen wij Alkmaar eens niet lets blijvends aanbieden? Spr. geloofde wel dat, wanneer men sympa thie kan wekken voor dit idee, men al heel ver is Ook de pers staat sympathiek tegenover het plan, zoodat men van haar steun verzekerd kan zijn. Het lijkt spr. geen onoverkomenlijke moeilijkheid om in Alkmaar een bedrag van 3000 bij e'kaar te krijgen. Spr. heeft zich al eenigen iijd met de zaak bemoeid en ge- looft wel, dat men er spoedig meer van zal hcoren. Hij wees op hetgeen Den Bosch doet. De heer Swets meende, dat de kosten, die er verder aan verbonden zijn (n.l. het doen overkomen van een carillonnist) ook zeer groot zullen zijn. Het bestuur zou de zaak in overweging nemen. Na de rondvraag, die niets opleverde, werd de vergfedering gesloten. EEN ZILVEREN J-UBILe BIJ DE SPAARBANK. Het was gisteren 25 jaar geleden, dat de heer en mej. Koster in dienst traden als con cierges bij het gebouw der Nuts-Spaarbank aan de Nieuwesloot. Dat deze dag om in een veel gebruikten term te spreken niet onopgemerkt voorbij zou gaan, wat te voor- zien, mede tengevolge van de omstandigheid dat de Armenraad en Gezinsverpleging ook hun domicilie hebben in dat gebouw. En toch meenen wij te mogen aannemen. dat de aan de jubilarissen ten deel gevallen hulde alle verwachtingen ver heeft overtroffen. Tegen 3 u*ur gistermiddag was het in de lokalen van de Spaarbank drukker dan ooit. Een groot aantal dames en heeren, vertegen- woordigers van orgamsaties waarmee de ju bilarissen in hunne functie geregeld in aan- raking komen, maakten hunne opwachting. In de ruime zaal was haast geen plaats meer te krijgen. Toen het echtpaar Koster was binnenge- leid en had plaats genomen op de daarvoor bestemde zetels te midden van familiele- den, nam de heer H. W. F r e s e als waar- nemend voorzitter van de Spaarbank het eerst het woord om namens dit college de ju bilarissen te danken voor wat zij in de afge- loopen kwart-eeuw voor de spaarbank wa ren geweest. Dat deze stichting steeds in bloei is toegenomen, meende spr. niet alleen te mogen toeschrijven aan toenemende bevol- king en groeienden psaarzin, maar ook aan de wijze waarop de heer en mej. Kos ter hunne Tinctie opnamen Daarom had het bestuur gemeend niet te mogen volstaan met een gewone dankbetuiging, maar het deed deze vergezeld1 gaan van 'n groote bloemen- mand, terwijl als blijvend geschenk werden aangeboden de beide mooie stoelen, waarop de jubi'arissen thans zaten. Daarop schetste spr. op gevoelvolle wijze, dat straks de tijd zal aanbreken, waarop beiden naar rust zul len verlangen en hunne functie zullen willen neerleggen. Het bestuur zal u ongaarne zien vertrek- ken, zei spr., hoewel het u de rust gaarne gunt Maar het zij dan ook een rust zonder zorgen, en die meende het bestuur niet beter hij wist, dat het gebonden zijn haar armen nu pijn zou doen. Onder den breeden rand van zijn hoed, scheen zijn gelaat wit en vochtig door de inspanning, zijn lippen wa ren vastgesloten. Daar hij tot nu toe al zijn aandacht bepaald had bij de volbrenging van het werk, zooals hij zich dit gedacht had, had hij weinig nagedacht over den leelijken aard er van. Toen hij zich nu heenboog over die ge- stalte, die tegelij kertijd zoo bevallig, teer en slank was, en een lichte, zoete geur, dien zij gebruikte, in zijn neusgaten drong, en daar- mee aan zijn zinnen bewustzijn van haar teer- heid en vrouwelijkheid gaf, overstelpte hem op eens een walging van hetgeen hij deed, als een lichamelijke afkeer. Hij keerde zich af, om de deur te sluiten, wierp zijn hoed en mantel af, en veegde zich het voorhoofd af, want het zweet liep langs zijn gezicht neer, als het vet van een kapoen Terwijl hij de kamer doorliep, stond zij op en daar haar handen nu vrij waren, trok zij aan den doek, totdat zij hem zoo ver los had, dat hij van haar gezicht afviel en in plooien om haar hals en schoudevs hing boven den rand van haar laag uitgesneden lijfje. Rechtop, diep ademhalend, met schitteren- de oogen, slingerde zij haar woorden toornig naar de groote gestalte van hem, die haar gevansren genomen had. „Mijnheer," zeide zij, „ge zult me dadelijk laten vertrekken, of deze laagheid zal u duur te staan komen." Hij sloot de deur en keerde zich weer tot haar Hij trachtte door een glimlach de glui- Derige uitdrukking van zijn gezicht te verber- le kunnen verzekeren dan door een pensioen- brief aan te bieden. Spr besloot met le ver- zoeken een en ander niet te beschouwen a's een cadeau, maar als belooning en erkeo- ning van het vele werk ten dienste van de Spaarbank verricht. De heer H. J. V o n k, oud-directeur der Spaarbank, sprak van zijn eigen ervaringen met de jubilarissen gedurende een reeks van 24 jaren. Toen hij aan de Spaarbank was ge- komen, had hij reeds vol waardeering over de concierges hooren spreken en hij had zelf kunnen waarnemen, hoe hunne opvatting van hunne fuctie boven alien lof was verhe- ven. Zij deden hun werk op een wijze die uit- stak boven wat jongeren vaak presteeren. Persoonlijk dankte spr hen voor het gemak- kelijk maken van een deel van zijn taak: het toezicht op het gebouw. Sprekende over de mogelijkheid. dat het echtpaar K., evenals spr., het bijltje er bij neer zal leggen, wees de heer Vonk er, op, dat dit een moeilijk oogenblik zal zijn, maar noodzakelijk, omdat immers aan elke menschelijke taak eenmaal een einde komt. Spr was verheugd er over, dat het bestuur der Spaarbank reeds voor d en komenden tijd had gezorgd en sprak den wensch uit, dat de heer en mej, K. dan nog eenige jaren van welverdiende rust mo gen genieten, in de overtuiging dat hunne diensten bij de Spaarbank in aang-ename her- inne'ring zullen blijven. Volgende spreker was de heer J. S c h o o r 1, die namens het personeel van Spaarbank en Aripfnraad een woord van gelukwtnsch richtte tot de jubilarissen ,.n hunne familieleden. Deze personeeien to-1 weten van nabij hoe de heer en mej. K in hunne functie het vertrouwen hebben ge- wekt bij zeer velen uit het publiek en hoe voorai mej. K., met wie de menschen nog het meest in aanraking kwamen, steeds bereid was iets mee te deelen uit haar eigen rijke ervaringy Beiden hebben elke opdracht, hoe gering ook, met ambitie uitgevoerd en daar om zal het Spaarbankfcestuur met een gevoel van groot leedwezen eenmaal de deur slui ten -achter de concierges, als zij hun tijd van vertrek gekomen achten. Hunne plaatsen zullen natuurlijk weer vervuld worden, maar het zal moeilijk zijn zulke functionnarissen weer te vinden. Het personeel van Spaarbank en Armen raad bood als blijk vari waardeering aan een mooi bouquet, alsmede 'n parapluistandaard en kapstok^^'f kleed. Namens het Departement Alkmaar der Maatsch tot Nut v. h. Algemeen, mede ver- tegenwoordigd door den heer J. van Reijen- dam, sprak as. H. W e s t r a, die constateer- de, dat de Spaarbank, een stichting van het Nut, een goede keus deed met de aanstelling van den heer en mej. K. als concierge. Met menschen, die hun plicht opvatten zooals zij steeds deden, gaat het altijd goed. Spr. bracht woorden van dank vqpr wat de heer K. als bode van het Nut deed, een functie die hij op bijzondere wijze vervulde, wat het bestuur en dus ook de penningmeester dik- wijls kon ervaren. Spr. wensch te het echt paar een levensavond die stond in het zdfde teeken als hun leven tot dusver had ge- staan: trouwe toewijding en plichtsbetrach- ting. Ais blijk van hulde bood spr. de zilveren medaille van het Nut aan, alsmede het be- kende eerebewijs achter glas, waarvoor hij een plaatsje verzocht in de huiskamer der fa- milie. Spr. eindigde met een: Jubilarissen, heil De heer P. J. C. vanToornenburgh bood bioemen aan namens de Huipbank van het Nut en sprak daarbij 'n hartelijk woord. De Huipbank is ten zeerste ingenomen met uw diensten, zei spr., die dan schetste hoe het werk der Huipbank dikwijls vergemak- kelijkt werd en vlot kon verloonen door de bemiddeling van den heer K. tusschen Bank en publiek. Spr. herinnerde er aan, dat hij de eenige overlevendc is van de Huipbank, zooals die was samengesteld toen de heer en mej. K. in functie traden. Hij hoopte, dat zij nog geruimen tijd van een goede gezond- heid zouden mogen genieten. Daarna was het woord aan den heer mr. W. C. W e n d e 1 a a r als voorzitter van den Armenraad. Wij zijn in een eenigszins andere positie dan ae andere sprekers, zei deze, want zij konden u huldigen voor een 25-jarige vervuliing van uw functie. De Ar menraad bestaat nog slechts ruim 12 jaar, maar ook die tijd is lang genoeg om te ge- tuigen van onze goede ervaringen met u. Spr. wees er op, hoe noodig het voor de Spaarbank is een concierge te hebben, waar op zij vertrouwen kan, omdat zij schatten heeft te bewaren. En deze zeifde concierge heeft ook de Armenraad, die echter geen schatten behoeft te bewaken. Hartelijk dank te spr. ervoor, dat de concierge ook voor deze arme instelling even ambitievol was ge weest. Spr. liet zijn woorden vergezeld gaan gen. „Tenzij gij me onmiddellijk laat heengaan, zult gij Hier hield zij op. Plotseling brak zij af, om zich iets voorover te buigen, en hem met open mond aan te staren, haar wijdopen oogen ge- tuigden van een verbazing, zoo groot, dat zij haar toom en vrees overtrof. Heesch en scherp klonk eindelijk haar stem: „Wie zijt ge? Watwat is uw naam?" Hij keek op zijn beurt, hield op met zijn voorhoofd af te vegen, zich afvragende, wat zij in hem zag, waardoor zij zoo vreemd be- wogen werd. Waar zij stond, was haar ge laat voor meer dan de helft in de schaduw, terwijl het licht van de kaarsen op tafel vol op het zijne scheen. Hij dacht er nog over, hoe hij haar zou antwoorden, welken naam hij zou aannemen, toen zij hem verschrikte en hem verdere moeite bespaarde. „Ge zijt Randal Holies," riep zij op woes- ten scherpen toon. Hij kwam een stap nader in een soort ver- bijstering, buiten adem, terwijl een vreeselijke aandoening zijn hart bestormde,hij keek haar verwezen aan, met open mond, zijn gelaat bleek als van een doode. „Randal Holies," herhaalde zij met die vreemd, verwrongen stem. „Gij! Dat gij juist dit moest doen!" Waar er eerst s'echts woeste verwondering in haar oogen had gelegen, zag hij nu een toenemenden afschuw, totdat zij genadig haar gezicht met haar handen bedekte. Een oogenblik deed hij hetzelfde. Hij be dekte ook krampachtig zijn gezicht. De jaren van een mooie bloemenmand, terwijl hij voorts nog een kleerborstel en hanger met beslag aanbood als stoffelijk blijk van hoog- achting. Mej. M. E. J. v a n R ij n, secretaresse van den Armenraad, sprak een woord van persoonlijke herinnering en dank voor de goede zorgen, waarmee het echtpaar K. haar dag aan dag had omgeven sinds zij haar werk in Sept. 1914 in het gebouw der Spaarbank geheel alleen begon. Ook na mens alien, die haar sinds dien ter zijde staan, bracht spreekster woorden van dank. „Gezinsverpleging" Bracht de jubilaris sen hulde bij monde van Mevr. K 1 u i t- m a n. Zij sprak van de groote opgewektheid en de plichtsbetrachting, waarvan zij steeds blijk hadden gegeven en die zoo aangenaam hadden aangedaan. De vereeniging had daarom gemeend een stoffelijk blijk van dankbaarheid te moeten aanbieden en had haar oog laten vallen op een pluche tafel- kleed. Als binnen niet te langen tijd rus- tige dagen komen voor de jubilarissen, hoop te spreekster, dat zij met geoegen om de tafel zullen zitten, waarover, naar spreekster ver- wachite, dan het kleed zal liggen. De heer K o p p ij n, bode van den Ar menraad, bracht de jubilarissen dank voor de hartelijke woorden, waarmee hij elken dag door hen is begroet sinds den tijd dat hij in functie is Zijn felicitatie met hunne ambts- vervulling bracht spr in dichtformaat, waar- bij hij het echtpaar K. ten zeerste prees om zijne netheid en ordelijkheid in hunne func tie. Een zoon van den jubilaris, de heer S.. Koster, dankte namens de familie voor de vele vriendelijke woorden, aan het adres van zijne ouders gesproken Hij prees het ge- luk, dat zij dezen dag hebben mogen bele- ven en bracht hulde aan de Spaarbank voor wat zij in de afgeloopen 25 jaren voor zijne ouders heeft gedaan. Spr. herinnerde aan den tijd toen de heer G. Vonk zijne ouders had gevraagd of zij in dienst van de Spaarbank wilden treden. Sinds hunne infunctietredJng waren zij altijd bejegend als vrienden, gelijk spr. memoreer- de, eh hij sprak de hoop uit, dat ook straks, als zij eenmaal hunne betrekking zullen heb ben neergelegd, die vriendschap nog zal blijven. Nadat spr. zijn ouders nog een reeks van jaren goede gezondheid had toege- wenscht, werd de eerewijn rondgediend, waarmee het officieele gedeelte van den dag was afgeloopen. N.V. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. De N.V Alkiii3a*-sche exportveiling van Land- en 1 uinbouwproducten kwam Zater- dagmiddag in een jaarlijksche vergadering van aandeelhoud-rs bijeen in „De Graan- handel'". luttik Oudorp. De heer P A. de Lange, voorzitter, deelde na het gebruike dike weikomstwoord mede, dat 48 perscnen en insteHrngen aanwezig waren, vertegenwoordigende 224 aandeelen, uitbrengen'e 192 stemmen. Spr. deed daarop mededeelingen. omtrent de aanwezigheid van den heer Balk en van de redenen, die er toe geleid hadden, dat deze vergadering zoo laat gehouden werd Het laatste vond zijn reden in besprekin- gen. die d< N V. gevoerd heeft met de ge meente Alkmaar. Over een jaar ongeveer loopt het contract met de gemeente af Die besprekingen zijn niet van eenvoudigen aard en het bestuur kan daarom nog niet met definitieve plannen of een definitieve oplossine komen Het voert nog steeds onderhandelingen met de ge meente Alkmaai en de bank. Op het afgesneden kanaalvak maakt de Bataafsche een opslagplaats voor petroleum, hetgeen veel verkeer tengevolge heeft, daar ter plaatse, heigeen wel van invked*zal zijn op de exploitatie-rekening voor de rails. Wat de aanwezigheid van der. heer Balk betreft, deelde spr. mede, dat de heer Balk zich bereid verklaard had om namens de pro- viociale commissie uit de veilingen zijn beste krachten te geven om den bloei van de vei ling te verhoogen. Deze hulp wordt van harte aanvaard en spr meende, dat ook deze vergadering diensten zeker zou waardeeren De notulen van de vergadering van 6 Juni 1925 werden daarop onveranderd vast- gesteld. Daarna volgdr het jaarverslag over 1925, dat evenmin reden tot op- of aanmerkingen gaf en waaraan wij het volgende ontleenen: Het bestuu-- was op 1 Januari 1925 samen gesteld als vo.gt' P. A. de Lange, voorzitter, Heiloo; R. Wognum, secretaris, Schoorl; A van R*e- nen. Bergen: M R Versteeg. Alkmaar: W. G. J. Bierman, Alkmaar; H. Doorn. Omval en A. F. Thomsen. Alkmaar In de Algemeene vergadering van aandeel- houdcrs. gehouden ap 6 Juni 1925, werden de heeren A van Reenen te Bergen en W G. J. Bierman te Alkmaar aan de beurt van af- weken terug; de kamer met de gedckte tafel voor dien schandelijken maaltijd verdween, om voor zijn oogen plaats te maken voor een bloeienden kersenboomgaard, en in dien boomgaard zat een meisje op een sciiommel, plagerig, maar toch aanbiddelijk, een lied te zingen, dat hem, jong en rein en ecrlijk, spoe dig aan haar zijde bracht. Hij zag zichzelf, een jongen van twintig jaar, de wereld in- gaan met een dameshandschoen cp zijn hoed een handschoen, dien hij nog altijd trouw be- waard had, om heldendaden te bedrijven ter wille van die schoone dame, om niets minder dan de wereld te veroveren, om die haar in de schoot te kunnen werpen. En hij zag haar deze Sylvia Farquharson van den Hertoga- schouwburg zooals zij in die lang vervlo- gen dagen geweest was, toen haar naam Nancy Sylvester was. De jaren hadden haar volkomen doen ver anderen. Waar kon hij in deze schitterend mooie vrouw het kleine meisje terugvinden, dat hij zoo vurig had liet gehad? Hoe kon hij er aan gedacht hebben, dat zijn kleine Nancy Sylvester herschapen was in de schitterende Sylvia Farquharson? Hij wankelde achteruit, tot zijn schouders de gesloten deur raakten, en keek en keek in stomme verbazing, zijn ziel kwam in verzet door het afschuwelijke van den toestand, waarin zij zich bevonden. „God," kreunde hij luide. „Mijn Nan! Mijn kleine Nan!" (W oidt vervolgd),, u

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5