Alkmaarsche Gourant Een speelbal der fortuin. FUU11.LETON. Binnenland Woendsag 1 December. Rechtszaken 283. 1926 Hflnilarti Acht an Twintigsta Jaargang, VOOR DEN POLITIERECHTER Zitting van 29 November. ZAAKBESCHADIGING EN VER- NIELING. De niet aanwezige straatventer Jozef de B. wonende te's Gravenhage moet terecht staan ter zake beschadiging van een bier- pomp en vernieling van een deurpaneel, een spoelbak en eenige flesschen, zulks op 19 September gepleegd ten nadeele van den heer Ruiter, cafehouder aan de Bierkade te Alk- maar. Deze weigerde verdachte op diens ver- zoek te tappen en heeft hem nit het cafe ver- wijderd waarop hij denkelijk uit verbolgenheid over de minder hartelijke ontvangst bovenge- noemde vernielingen pleegde. Later in den avond is nog een glasruit vernield. De cafehouder wenschte deze personen. verdachte en zijn vrienden, niet te tappen, omdat hij hen in zijn zaak liever niet zag. Verdachte heeft voor de politie verklaard niets te weten betreffende de vernieling van de glasruit. Nadat 5 getuigen war^n gehoord, achtte de officier de feiten bewezen en requireerde 1 week gevangenisstraf. Verdac'-'-' werd veroordeeld overeenkomstig dezen eiscli. WEDERRECHTELIfK BINNEN- DRINGEN. De muzikant Levie P. te Helder is op 7 October wederrechtelijk binnen gedrongen de woning van mej. de wed. Meervoor. Verdachte is door een raam •>inneng komen en '■"eft alstoen medegenomer 'n gramophoon met pla ten die hij indertijd aan den thans overleden echtgenoot in h'. urkoon had geleverd. Verdachte zegt niet door een raam, maar door de achterdeur te zijn b nnengekomen Het was zijn doel de nog niet betaalde gramo phoon weer in zijn bezit te krijgen.. Daar een dergelijke melhode om zich recht te verscha'cen niet door het Wetb. v. Strafr wordt getolereerd, eischte de officier 25 boete of 25 dagen hechtenis. Vonnis con o;m. EENV. BELEEDIGING VAN EEN AMBTENAAR. De niet-aanwez ge verdachte Corn. H. heeft den gemeenteveldwachter Lub in het mi lieu van een autobus een rotboef ge- noemd. De gem. veldwachter van Blokker. Lub was niet bij deze beleediging tegenwoor dig, doch heeft een klacht ingediend bij den burgemeester. Volgens verdachte heeti Lub hem een'ge ja- ren geleden bekeura omdat hij geen bel aan zijn fiets had. De vrouw van Lub was tegenwoordig in de autobus en heeft de beleediging gehoord E'sch 25 boete of 25 dagen. Vonnis 20 boete of 20 dagen. MISHANDELING. De logementhouder Jan H. te AlVmaar heeft op 8 October in het cafe van \V Bus den cafehouder mishandeid en bloedend ver- wond. Verdachte zeide dr.mken te zijn geweest en zich n ets meer te herinneren. De heer Bus verklaarde dat verdachte hem onverwacht een slag onder de kin heeft gegeven, waardoor hij een bloedenden wond bekwam. Verdachte was niet dronken. Verdachte erkende ruiterlijk „gefoudeerd'' te hebben. Eisch en vonnis 30 boete of 30 dagen. BELEEDIGING IN GESCHRIFIE. De machinist H. L. T. te Medemblik heeft in September zijn stad- en landgenoot Geu zenbroek grovelijk beleedigd in een hem toe- gezonden brief waarin hij onderscheidene minder \*leiende uitdrukkingen aan Geuzen- hroek's adres heeft gebezigd. Verdachte was verstoord omdat hij meende dat G lasterpraatjes over hem had rondge- strooid in verband met het bouwen van een woning ten behoeve van verdachte. Verdachte heeft geen excuus willen ma- ken Hij heeft den brief doen bezorgen door zijn schoanmoeder. Eisch 15 boete of 15 dagen hecht. Vonnis overeenkomstig dezen eisch. De boete werd onmiddellijk voldaan. DIEFSTAL. De 27-jarige los-arbeider Comelis de B te Helder heeft op 15 Augustus wederrechtelijk zich toegeeigend een bankbiljet van f 10, ei- gendom van A. Bakker, huisvrouw van P. Breed Verdachte bekende. Hij is voor zijn trouwen bij Breed in de kost geweest en heeft het biljet tijdens afwezigheid van de bewo- ners uit de Iinnenkast genomen. Naar het Engelsch van Rafael Sabatini. Geautoriseerde vertaling van A. T. to Haar tegenstand was nu geeindigd. Nog neer: zij toonde plotseling een haast, die den zijnen evenaarde. „SnelSnel dan," hijg- de zij. „Afi!" Hij haalde diep adem uit dank- baarheid, greep hoed en mantel op van den stoel, waar hij ze neergeworpen had, en trok haar de kamer door aan haar pols, die hij nog steeds vastgehouden had. En toen, juist toen zij de deur bereikten, werd zij van buiten open geworpen, en de ange, bevallige gestalte van den Hertog van Buckingham, wiens blond, gekruld hoofd bijna tot boven aan de deur reikte, stond voor hen, met een bios van vurige verwachting op zijn mooi gelaat. In zijn rechterhand hield hij zijn zwaar gevederden hoed; zijn linker- hand rustte op het gevest van den degen, dien hij droeg. Beiden deinsden voor hem terug, en Hol ies liet Nan's pols los in het instinctmatige vermoeden dat hij nu zijn handen waarsehijn- lijk voor wat anders noodig zou hebben Zijn Genade was geheel in glinsterend Hij beweerde 6 aan zijn vrouw te heb ben gegeven en eenige huurschuld ervan be- taald te hebben. Aanvankelijk heeft hij beweerd alles aan bier en dergelijke genotmiddelen te hebben verteerd. Verdachte paste good op toen hij bij de fa- milie Breed ate conmmensaal inwoonde. Het geld is haar vergoed door den rij'ksveld- wachfer de Groot in opdracht van verdachte Eisch 2 maanden voorwaardebjke gevan genisstraf met 3 jaar proeftijd. Vonnis 2 maanden voorw. gev. met 2 proef jaren. Hij za! worden gesteld onder toezicht van het Leger des Heils te Helder, terwijl geheelonthouding hem o. m. als bijzondere voorwaarde werd opgelegd. MISHANDELING. De niet ter zitting veischenen verdachte Corn. K. te Heiloo heeft op 10 October den voerman Willem Smeets in het gelaat gesla gen, waardoor hij bloedend werd verwend Het feit is gepleegd in het cafe „De Kroon"' aan Viet Waporplein te Alkmaar. Mj. J. S. L. Kramer heeft gezien dat ver dachte Sheets heeft gestagen. Verdachte is reeds nreermalen veroordeeld wee-ens mishandeling. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Vonnis 50 boete of 50 dagen hechit. NOGMAALS MISHANDELING De 19-jarige timmerman Jacobus H. te Enkhuizcn heeft 1 November op een bouw- werk lewestie gekregen met zekeren F. F Vin- gerhoed en hem toen met een hamer in het gelaat geslagen. De mishandelde stelde zich cmele partij ten bed rage va n 5 zijnde het bedrag der doktersrekening. Verdachte was bere d dit bedrag te betalen Geeischt wordt 25 boete of' 25 dagen Vonnis 30 boete of 30 dagen met toewij- zmg der civiele vordering. STEEDS MISHANDELING. De 19-jarige suikerbakker Jacob Bakker, wonende te Heiloo en werkzaam bij de firma Ero en Rem te A'kmaar heeft op 25 Septem ber den getuige W. C. de Vries, oud 15 jaar. eveneens te Heiloo wonende en bij Ero en Rem werkende, een slag met de vuist toege- bracht. Er onfstond een kwestie tusschen de jongelui over de werkzaamheden. Getuige de Vries munt niet uit in bescheidenhe'd en werk- lust. Verdachte staat gunstig bekend. Eisch 5 boete of 5 dagen hechtenis. ter wijl het vonnis luidt overeenkomstig dezen e.sch. DIEFSTAL VAN EEN RIIWIEL- BELASTINGPLAATJE. De 18-jarige verdachte Klaas P. uit Aarts woud heeft in Juli j.l. te Hoogwoud een rij- wielbelastingmerk ontvreemd bevesti^d aan het rijwiel van getuige J v. Raalte. Hij heeft dit plaatje verkocht voor 1.50. Getuige van Raalte stelt z.ch civiele partij ten bedrage van 3 gulden. Gevorderd werd 4 maanden gev. voorw. met 3 proef jaren. Vonnis 2 maanden gev. voorw. met 2 proef- jaren en toewijzing der civiele vordering te betalen in wekelijksche termijnen van 1. ZEDENVERGRIJP. Deze'fdc verdachte uit de vorige zaak moet ook terechtstaan terzake een te Abbekcrk ge pleegd zedenvergrijp. Hij heeft aldaar op 5 Sept. het 16-jarige meisje M. Lee op oneer- bare wijze bejegend. Deze zaak wordt met gesloten deuiren be- handeld. Daarna sluiting van de zitting. ARRONDISSEMENTS MEERVOUDIGE KAMER. Zitting van 30 Nov. VERVALSCHING VAN EEN POSTWISSEL. De 46-jarige Greetje Pieter B., huisvrouw Jan Jacob T. te Helder, stond terecht ter za ke dat zij in Januari 1926 heeft vervalscht een postwissel met het doel die als echt en on- vervalscht te gebruiken, waardoor nadeel kon ontstaan. Het gefingeerde bedrag was 7.50. Vijf ge tuigen werden gehoord, terwijl mr. v Loo- ckeren Campagne optrad als verdediger Aan verdachte werd ten laste gelegd dat zij een postwissel bestemd voor getuige Dui- velshoff valschelijk heetf ge'^ekend en het be drag zich heeft toegeeigend. Als belangrijke aanwijzing gold dat de naam Duivdshoff is geschreven met een f, terwijl verdachte, uitgenoodigd om dezen naam eenige malen te schrijven, dit telkens heeft gedaan met een f en ook heeft zij het woord Turfstraat geschreven met een kleine t. Mej. Trijntje Duivelshoff, ega Comelis Jan Kloosierman werd als eerste getuige ge hoord. Deze is 18 Februari gehuwd en toen heeft zij van haar moeder gehoord dat haar grootmoeder haar iets zou toesturen Het bleek later, dat de grootmoeder den postwissel groot 7.50 had gestuurd, die door verdachte satijn, zwart en wit als een ekster, met juwee- len in de kanten aan zijn hals, en een blau- wen schouderband over zijn borst. Een oogenblik bleef hij staan met saamge- knepen oogen, getroffen door iets vreemds in hun houding, en hij keek van de bleeke, ver- schrikte lieftaligheid van juffrouw Farqu- harson naar de stijve, donkere gestalte van haar metgezel. Toen trad hij langzaam voor- uit en liet de deur wijd achter zich open. Hij boog diep voor de dame, zonder te spreken; toen hij zich weer oprichtte, wendde hij zich tot den kolonel. „Alles is gereed hier, dunkt me," zei hij, met een handbeweging naar tafel en buffet. Hol ies draaide zich half om, om het gebaar te volgen, en hij bleef even staan, als om de toe- bereidselen voor den avondmaaltijd te over- zien, blij met dat oogenblik, om den toestand te overwegen. Daar in de vestibule, ergens achter die open deur, wist hij, dat de vier Fransche lakeien van Buckingham wachtten, die, op bevel van hun meester, er niets meer in zouden vinden zijn keel af te snijden dan om de kapoen aan te snijden, die op het buffet stond. Hij was in zijn avontuurlijk leven in veel moeilijker omstandigheden geweest dan deze, maar nooit te voren was er een vrouw geweest. die hem belemmerd en tegelijk zijn hoofd angstig en bezorgd gemaakt had. Hij dankte den he- mel voor de voorzichtigheid, die zijn ingeving tot zwiigen had gebracht, om Buckingham te verzoeken op zijde te gaan, toen deze binnen kwam. Had hij genoor gegeven aan die inge- zou zijn geteekend en geind. Zij kwam veel bij verdachte over de vloer. Verdachte kwam ook wci bij getuige. Verdachte e; 'cende wel eens de sleutel van hrt door getuige Duivelshoff bewoonde per- ceel te hebben gekregen om iets uit de woning te halen. Voorts werd gehoord Johannes Lande, as- sistent bij de posterijen, die de postwissel no. 1158 had uitbetaald aan een juffrouw. Voorts geen bijzonders. De oude heer Duivelshoff, opa van de be- nadeelde juffrouw, woonachtig te Amsterdam, verklaarde 15 Febr. 1926 de postwissel aan zijn kleindochter gezonden te hebben ter ge- legenheid van haar echtvereeniging. De heer Joris Ott, onderwijzer, gehoord als getuige deskundige, heeft rapport uitge- bracht en bleef volharden in zijn con- clusie dat het schrift van verdachte veel ge- lijkt op dat van de valsche handteekening Ten slotte werd nog gehoord Jacob T. de echtgenoote van verdadi+e op verzoek van verdediger. Deze stelt getuige eenige vragen Het O. M., het woord verkrijgende, achtte uit de aanwijzingen en getuigenverklaringen het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en vorderde, in aanmerking geno men dat verdachte onverdeeld gunstig bekend staat, 1.boete of 30 dagen hechtenis. De verdediger bracht dank aan het O. M voor zijn sympathiek requisitoir. Voorts be- sprak verdediger de dagvaarding, die z.i. niet juist is en legde verder de kracht van zijn betoog ter bestrijding van het bewijs van de feiten. Pleiter concludeerde ten slotte vrijsprak van de verdachte. Verdachte bleef ontkennen. Hevig overspannen werd zij de zaal uitge- leid. HOOGER BEROEP OVERTREDING MOTOR- EN RIJWIELWET. De handelsreiziger Nanne Comelis S., wo nende te Castricum, was veroordeeld ter zake het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer tot 15 boete of 10 dagen met ontzegging van rijbevoegdheid voor den tijd van zes maanden. Het betreft hier het bekende ongeval te Lim- men, waarbij de gebroeders Hollenberg ge wond werden. Verdachte is in hooger beroep gegaan op raad van zijn raadsman De zaak komt hier op neer dat verdachte, gezeten in zijn Ford touring, niet voldoende heeft uitgeweken en daardoor tegen een wa- gen met telefoonpalen, die van een erf den sraatweg kwam oprijden, is aangereden. Verdachte zeide geen voldoende uitzicht te hebben gehad, omdat zijn voorruit was besla- gen en beweerde voorts. dat door de vervoer ders van de telefoonpalen niet was gewaar- schuwd. De getuige Frederik Hollenberg, door de aanrijding nog steeds invalide, zich moeilijk bewegende met behulp van een stok, verklaar de dat wel was gewaarschuwd door het op- steken van de hand. De officier zeide dat het O. M. in deze zaak niet ontvankelijk kan worden verklaard. De zitting werd daarop eenige oogenblik- ken geschorst. Na heropening decide de president mede dat de verdere behandeling zal plaats hebben over 14 dagen. De getuigen behoeven niet te rug te komen. MISHANDELING VAN AMBTENAREN De middagzitting ving aan met de behan deling van een door den politierechter naar de meervoudige kamer verwezen zaak contra M. v. S. en C. B., die zich te St. Pancras hebben schuldig gemaakt aan mishandeling van den rijksveldwachter H. Visser. Het feit moet gepleegd zijn in den nacht van 19 op 20 September nabij de halte Sint Pancras. De rijksveldwachters Visser en Mine waren bezig met een arrestant Dirk Heuvel, die zich hevig verzette en weigerde te loopen. Toen is Visser door verdachten aangevallen en mis- handeldj Visser lag op zijn knieen om Heuvel te beletten Mine te schoppen. Visser kreeg een klap op het hoofd en toen nog een dito liefkozing, waarbij Visser een kies kwijt raakte. Visser is toen overeind ge- sprongen en heeft verdachte B. weg zien loopen. Hij heeft de verdachte van S. nog een moment vast geihad. Verdachten ontkennen. Mine heeft gezien dat Visser is geslagen. De 16-jarige getuige M. Wijdenes, die eerst aarzelde, eindigde met te verklaren, wat hij heeft gezien, overeenkomstig zijn verklaring bij de politie af gelegd. 3 getuigen a decharge verklaarden, dat tweede verdachte het cafe niet is uit geweest. De officier schakelde die verklaringen vol- komen uit en vorderde tegen ieder twee maan den ge\rangenisstraf. MISHANDELING VAN DEN RIJKSVELDWACHTER MINE. Thans stond terecht de arbeider Joh. Petr. M., wonende te St. Pancras, ter zake dat hij ving, dan zou het nu waarschijnlijk met hem gedaan zijn geweest. En als het met hem ge daan was,zou Nan geheel aan de genade van Hertog zijn overgeleverd. Zijn leven was op eens zeer veel waard geworden. Hij moest zeer slim te werk gaan. De stem van den Hertog, die scherp van ongeduld klonk, wekte hem op: „Nu sukkel? Wil je hier den heelen nacht blijven staan kijken?" Holies keerde zich om. „Alles is hier, on der bereik van uw Genade, geloof ik," zei hij kalm. „Dan kunt ge heen gaan." Holies boog onderworpen. Hij durfde Nan niet aanzien; maar hij hoorde haar soelle ademhaling, en zonder te zien, merkte hij, dat zij schrikte, en hij gevoelde den nieuwen afschuw en de diepe minachting, waarmede zij dit nieuwe bewijs van lafhartigheid en laagheid aanzag. Hij liep naar de deur, de oogen van den Hertog volgden hem met eenigen argwaan, verward als hij was door iets wat hij bemerk- te, maar waarvan de beteekenis hem ontging Met de hand aan de open deur, keerde Holies zich nog weer om. Hij zocht nog tijd te win- nen, om te beslifeen, hoe hij verder handelen zou. „Ik denk, dat uwe Genade mij van avond niet verder noodig heeft?" Zijn Genade dacht na. Achter den Hertog zag Holies Nan staan, de oogen wijd open, doodsbleek, leunend tegen de tafel, haar rechterhand tegen haar borst gedrukt, als om in denzelfden nacht, waarvan in de vorige zaak sprake is, den rijksveldwachter Mine een schop heeft toegebracht. Ook deze verdachte ontkende. Rijksveldwachter Visser heeft verdachte bij den arm gegrepen, doch moet erkennen dat hij hem niet heeft zien schoppen. Maarten Wijdenes heeft gezien, cat ver dachte schopte. Gevorderd werd 1 maand gevangenisstraf HOOGER BEROEP OVERTREDING MOTOR- EN RIJWIELWET. De ijzerhandelaar W. F. K. de W. is we- gens aanrijding van een wielrijder te Bergen veroordeeld tot /30 boete of 15 dagen hech tenis met toewijzing der civiele vordering ad 6.50. Opposant, die beweerde onschuldig te zijn, is voor dit vonnis in hooger beroep gekomen. Het rijwiel van getuige Brakenburg werd beschadigd. Van deze zaak gaven wij in onze rubriek „voor den Kantonrechter" een uitvoerig ver- slag. Het feit is gepleegd op 5 Juni. De heeren Brakenburg, Lind en v. d. Horst reden per rijwiel in de richting Het Woud Opposant kwam van Bergen en reed met 'n vaart van pl.m. 30 K.M. Voorts beweerde hij de heeren Lind en v. d Horst zonder letsel te zijn voorbii gereden. De heer Brakenburg is zenuwachfig gewor den en afgestapt, terw<jl hij met zijn rijwiel aan de hand over den rijweg bleef staan. Een getuige a decharge beweerde dat een der heeren was afgestapt en met zijn rijwiel schuins over den weg ging staan. De oppo sant reed rechts van den weg. De officier eischte bevestiging. Uitspraken. D. de V. te Helder, overtreding inkemsten- belasting, 20 boete of 20 dagen hecht. Maria L„ N. B, T. J. F., J. N. C., B. T, J. W, H. C., A. IC, W. J. H., D. V., M. D. en C. B„ alien overtreding rijwielbelasting, ieder 10 boete of 10 dagen hecht., de 15 boete of 15 dagen hecht. P. P. H., I. v. L. en I. S., overtreding speel- kaartenwet, de le 2 X 5 boete of 2 X 5 dagen hecht., de 2e vrijspnaak, de 3e 25 boete of 25 dagen hecht. D. B. B., overtreding wet op het gedistil- leerd; 2 maanden cn 1 week voorwaardelijke g£v- J. W. T., te Hoorn, overtreding Tabaks- wct, vriigesproken. HET SPOORWEGONGELUK BIJ DE HAARLEMMERVAART TE LEIDEN. Rijden over gedemonteerde rails. Het Volk meldt met betrekking tot de ont- sporing van den goederentrein bij Warmond, dat de rails ter plaatse reeds waren los ge- schroefd, toen de personentrein's middags 2.9 dus 6 minuten voor het vertrek van den goe derentrein, Leiden had verlaten En niet al- leen de personentrein van 2.9 heeft daar over de gedemonteerde rails gereden, maar alle treinen, die na 10 uur's morgens daar zijn gepasseerd, w.o. ook de sneltrein. De rails waren toen niet minder gedemonteerd dan 's middags. Te ver doorgevoerde zuinigheid. Het Utrechtsch Dgbl. had de opmerking vernomen, dat vroeger werkzaamheden als vernieuwing van een wissel uitsluitend des nachts geschiedden, maar dat dit tegenwoor dig overdag gebeurt, omdat de Spoorwegen daarmede willen uitzuinigen op de uitgaven. Het blad is daarop met deze opmerking naar ir. Maas Geesteranus, den chef van Weg en Werken gegaan, die toegaf, dat deze werk zaamheden vroeger 's nachts gebeurden; de verandering is evenwel geschied na bezwaren, ingebracht van werknemerszijde. Daardoor is het voorschrift ontstaan (hetwelk men achtte in het belang van het personeel), dat zij, die nachtwerk moeien verrichten, daags te voren om twaalf uur op rust behooren te worden gezonden en daags na het nachtwerk over tien uur rust moeten kunnen beschikken, Daardoor was men het personeel geruimen tijd kwijt en werd het voor de Spoorwegen een kostbare geschiedenis. Het baanpersoneel is er volstrekt niet op gebrand om nachtwerk te verrichtenmen doet het werk veel liever over dag. Nu is er een zeker deel van het vernieu- wingswerk, dat alleen bij nacht kan geschie- den, omdat de treinenloop het eenvoudig niet toelaat, dit werk overdag te verrichten; voor dien arbeid wordt nog altoos de nacht ge- bruikt Maar voor vemieuwingswerkzaam- heden, die wel gedurende den treinenloop kunnen worden uitgevoerd, blijft de dag aan- gewezen. Er was geen enkel motief om dezen wissel bij Leiden gedurende den nacht te la- ten leggen. Men vemieuwt dergelijke wissels en sporen het gansche land door overdag en het werk loopt uitstekend. Als men deze ver- nieuwingswerken eens allemaal noodig of zich kalm te houden. „Neen," zei zijn Genade eindelijk, lang zaam. „Toch is het beter, dat ge met Fran cois en de anderen bij de hand blijft." „Heel goed," zei Holies, en hij keerde zich om, om heen te gaan. Hij had opgemerkt, dat de sleutel aan de buitenzijde van de deur stak. Hij bukte zich en haalde hem uit het slot. „Uwe Genade heeft hem misschien lie ver aan den binnenkant," zei hij met een af- schuwelijken grijns, en terwijl zijn Genade ongeduldig de schouders ophaalde, om zijn onverschilligheid te toonen, maakte Holies de verandering. Daarna sloot hij de deur snel, en hij had kalm den sleutel in het slot omgedraaid, er uit gehaald en in zijn zak gestoken, voordat zijn Genade bekomen was van zijn verbazing over het ongewone van zijn gedrag. „Wat bteeekent dit," vroeg hij scherp, een schrede naar den kolonel toe gaande, en van Nan klonk een zwakke kreet een snik, meer niet, als teeken van de reactie, die het plotse ling begrijpen bij haar veroorzaakt had, en de herleving van haar moed uit de wanhoop, waarin zij verkeerd had. Holies met zijn schouders tegen de deur, liet een gelaat zien, dat toornig en vastberaden was. Hij wierp zijn hoed en mantel weer weg, dien hij in de hand had gehouden. „Uw Genade, ik verlang een vertrouwelijk woord met u, veilig voor de onaangename tusschenkomst van uw lakeien." De Hertog richtte zich zeer stijf en strak op, niet wci nig verwonderd over dit alles, met noodig bij nacht liet uitvoeren, zou men der directe van de Spoorwegen natuur- lijk yerwijten :„Dollemanswerk, wat kon er op dit punt door de Spoor een massa bezui- nigd worden, men laat maar bij nacht werken alsof het geen geld kost, zelfs in volstrekt cnoodige gevallen." Het onderzoek. De correspondent van de N. R. Crt. te Lei den meldt: Gistermorgen is in de eersteklassewachtka- mer van het station te Leiden het onderzoek begonnen naar de oorzaken van het spoor- wegongeluk bij de Haarlemmervaart te Lei den. Bij dit onderzoek waren tegenwoordig de heeren ir. E. C. W. van Dijk, chef van exploitatie, ir. H. P. Maas Geesteranus, chef van weg en werken ir. H. E. Hoekstra, chef van tractie. Van de zijde der regeering waren tegenwoordig ir. Stieltjes en ir. Lohman. Gehoord werden o.m. de machinist van den verongelukten trein, de heer Wouda, uit Haarlem, en de hoofdconducteur van dezen trein en de machinist en de hoofdconducteur van den daaraan voorafgaanden trein, bene- vens de heer Van Schaufele uit Den Haag, die met het toezicht van het werk was belast. HET ZWAAIENDE MONSTER. Gistermorgen is te Rotterdam op het ter- rein van de gemeentelijke handelsinrichtingen aan de Rosestraat nabij den aan de Binnen- haven staanden kolentip no. 2 een ernstig ongeluk gebeurd. Voor den ingang van den tip ligt een draaischijf, waarmee de spoor- wagens, welke van den tip komen, recht voor een van de afgaande sporen gedraaid kunnen worden. Deze schijf wordt bediend met be hulp van een hydraulisch werkenden kaap- starder. De zelfde kaapstander wordt ge- bruikt om de spoorwagens van den tip te trekken. Men neemt daartoe een tros, welke eenige slagen om den stander wordt geslagen en zoo ingetrokken wordt. Aan het einde van den tros is een zware ijzeren haak bevestigd, welke aan den wagon wordt vastgemaakt. Toen gistermorgen eenige werklieden bij den tip bezig waren een wagon weg te rijden, is de kaapstander blijven doordraaien, hoewel de man, die hem moest bedienen, de 59-jarige M. M. uit de Oranjeboomstiaat, ziin voet van den pal had gelicht, met welke den kaapstan der in beweging wordt gebracht. De wagon was op dat oogenblik al een eind doorgere- den, zoodat men den haak van den tros had laten slippen. De tros, welke niet meer strak werd gehouden, raakte om den as van den kaapstander verward en liep klem. Het ge- volg daarvan was, dat de tros met groote snclheid in het rond werd geslingerd en de zware haak in een wijden boog rond den kaapstander zwaaide. M., die het gevaar zag, hep hard weg, maar op het laats+e oogen blik kreeg hij den haak toch nog tegen het rechterbeen, dat daardoor brak. M. viei en kon niet meer wegkomen. Het gevolg was, dat hij den haak bij den volgende zwaai tegen het linkerbeen kreeg, dat eveneens brak. De 38-jarige C. A. H. de R. uit de Blaer- dorpstraat snelde zijn kameraad te "train Juist toen hij hem wilde wegtrekken, kwam de haak weer aan en De R."moest los laten. Hij kreeg zelf den haak tegen het rechter been, dat ernstig werd gekneusd. Inmiddels was van den tros een winding van den kaapstander los geraakt, zoodat hrt rondzwaaiende eind langer werd en M. bij den volgenden zwaai den haak tegen de ar- men kreeg, welke beide braken. Bij den vol genden draai kreeg hij den haak tegen het hoofd, waardoor hij een ernstige hoofdwonde kreeg. Dit alles was in zulk een korfen tijd gebeurd, dat het j>ersoneel eerst toen gelegen- heid had, den hoofdtoevoerkraan af te sluiten, waardoor de kaapstander tot stilstand kwam. De geneeskundige dienst heeft de beide ge- wonden naar het ziekenhuis aan den Cool- singel overgebracht, waar zij ter verpleging zijn opgenomen. PAARD OP HOL. Maandagvoormiddag heeft op de steenfa- briek van den heer Teurling aan den Dongen- schenweg bij Tilburg, een ongeluk plaats ge had. Toen de 23-jarige G. v. W. uit Dongen e'en paard voor een met leem beladen wagen zou spannen, sloeg dit paard op hoi. Van W. kwam onder het voertuig en werd een eind medegesleurd. Ernstig verwond werd hij naar het ziekenhuis te Tilburg vervoerd, waar hij in den namiddag aan de bekomen verwondin- gen bezweken is. Sedert 22 Nov wordt te Hoensbroek vermist de 54-jarige H. F. Muylkens. Men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen. BALDADIGHEID. Toen Maandagnamiddag de autcbusonder- nemer J. M. Tigchelaar uit Zevenbergen te Leur bezig was zijn auto te renareeren, wier- pen fabrieksarbeiders brandende lucifers in benzine, die op den grond lag. De banden van den auto vatten vlam en toen de ondernemer het vuur wilde blusschen, geraakte hij zelf in brand. Nadat de vlammen in een jas ge- maar volkomen zich zelf meester. Zooals ik reeds gezegd heb was vrees een aandoening, die hij niet kende. Was hij in andere opzich- ten ook slechts in staat geweest tot zulk een zelfbeheersching, dan had hij de grootste man van Engeland kunnen worden. Hij uitte nu geen kreet, stelde geen vragen, die afbreuk konden doen aan de waardigheid, waarin hij het noodig vond, zich te hullen. „Ga voort, mijnheer," zei hij koel. „Laat ons de verklaring van deze onbeschaamdheid hooren, zoodat wij er een eind aan maken kunnen." „Die is gauw gegeven." Holies sprak ook rustig. „Deze dame, uw Genade, is een vrien- din van mijeen oude vriendin. Ik wist het niet voordat voordat ik haar hierheen had gebracht. Toen ik het ontdekte, wilde ik haar weer wegbrengen, en ik was op het punt, het te doen, toen uw Genade kwam. Ik vraag nu, of u uw eerewoord wilt geven, dat ge niets zult doen, om ons kalm vertrek te verhinde- ren dat ge geen verhindering zult zijn noch in uw eigen persoon of in die van uw bedienden." Eenigen tijd bleef Buckingham hem aan- kijken, zonder zich te bewegen van de plek, waar hij stond, halfweg tusschen Holies en het meisj?, met zijn schouder naar deze laat- ste gekeerd. Behalve meer kleur bij zijn oogen en op zijn wangen, gaf hij geen teeken van aandoening. Hij glimlachte zelfs, ofschoou niet zeer aangenaam. fWordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5