WcrrwUkeliJIt eiCn.ootl'gedagt' fSonen iftadio-hoekje Eczeem, uirsTag en alle jeukende huidziek- ten behooren afdoend behandeld te worden, anders komen zij telkens terug. Hoe langer de huidkwaal verwaarloosd wordt, des te moeilijker wordt het om haar te genezen. Wend onmiddellijk Foster's Zalf aan; deze geeft daddijk verlichting en voortgezet ge- braik doet de kwaal geheel verdwijnen. Foster's Zalf is alom verkrijgbaar a /1.75 per doos, 1.per tube. sinoord waren is de man naar zijn woning te Zevenbergen vervoerd. Tegen de drie jeugddge fcoosdoeners, die reeds eerder terecht hebben gestaan, is proces-verbaal opgemaakt. PROVINC1ALE STATEN VAN NOGRD-HOLLAND. Gistermorgen half elf is de najaarszitting der Provinciaie Staten van Noord Holland voortgezet. Voorzitter was ihr. mr. A. Roell, commissaris der Koningin. De voorzitter deelde mede, dat nog eenige stukken zijn binnengekomen. Verlaging van de eleetriciteitstarieven. De leden Ketelaar, Abraham^, A. Aukes, Timmers, A. C. van der. Borgh. J. Best, H. van Leeuwen en R. Trapman stellen voor Ged. Staten uit te noodigen in de zomerver- gadering van 1927 voorstellen in te dienen tot verlaging der eleetriciteitstarieven, zulks iettende op de financieele uitkomsten van het provineiaal eleetriciteitsbedriji. Verlaging van de tarieven voor water. De leden Ketelaar, Abrahams, A. Auks, iTimmers, A. C. van den Borgh, J. Best, H. van Leeuwen en P. Trapman stellen voor Ged. Staten uit te noodigen in de zomerzit- ting van 1927 voorstellen in te dienen tot verlaging der tarieven voor het water. Belastingverlaging. De ledeu Asscher, M. Boissevain, Pijnappel, v. Creveld, de Hartogh, Korff, Otto en Mevr. van Reesvan Ingen meenen dat de alg. eco- oomische toestand belastingverlaging ver- eischt en dat de samenstelling van oe provin ciaie begrooting van 1927 tot een belasiing- verlaging de mogelijkheid opent. Zij stellen daarom voor te doen vervallen a, in het ont- werpbesluit iot heffing van opeenten de beide ilaatste alineas, b in de begrooting van in- komsten de art. 5 en 6 resp. bedragende 1,591,135 en 138,680 te schrappen. De voorgesielde vermindering kan worden ver kregen a. door de extra storting van f 1,000,1X0. in het wegenfonds achterwege te laten, b. door geen verdere ver.aging ten be- hoeve van de armlastige krankzinnigen aan de gemeenten toe te staan, waardoor een be drag van 283,540 kan worden verkregen, c. door den nost onvoorziene uitgaven te ver- minderen met f 346,275. De heer Asscher verdedigde het laatste voorstel. Z. i. is er nu aanleiding om eens tot belastingverlaging over te gaan. Kunnen .wij, vroeg hij, dat millioen voor het Wegenfonds niet kwijtraken? Ook mag de provinciaie kas niet al te zeer bezwaard worden ten voordeele van de ge meenten wat de verpleging van armlastige krankzinnigen betreft. De belastingbetalers hebben er recht op te eischen, dat geen cent onnoodjg wordt uitgegeven. Men mag geen belasting heffen om potjes te maken. Zooals fiet nu gaat, wordt de belasting schrikbarend hoog. Hij voelt er niets voor, dat de pro- vincie overgaat tot het cultiveeren van bloem- bollengronden en ook niet voor het verlee- nen van een eubsidie aan muziekvereenigin- gen. Spreker hoopt ten slotte, dat het volgend jaar tot belastingverlaging kan worden over- gegaan. De heer Ketelaar kon zich volkomen ver- eenigen met het standpunt van Ged. Staten om dit jaar nog niet over te gaan tot af- schaffing van de opeenten op de belaotingen. Spr. is het niet eens met den heer Asscher geen cent onnoodig uit te geven. AL er nut- tige instellingen steun noodig hebben, dan moet die steun verleend worden. Spr. ver dedigde de extra storting van een millioen in het Wegenfonds. Met het verbeteren van de wegen wordt iedereen gebaat. Voor de belasringbetalrs beteekent dat maar een klein bedrag. Hij bestrijdt ook de mee- ning van den heer Asscher ten opzichte van de verpleging der arm'astige krankzinnigen. Als de provincie zijn voorstel aanvaardt, dan volgt zii het ongelukkige voorbeeld van het rijk, dat tegenwoordig alle uitgaven op de gemeenten afschuift. Integendeel, de gemeen ten moeten bij die uitgaven zooveel mogelijk verplicht worden. Spr. bepleitte ook verla ging van de tarieven voor electriciteit en het water. Vooral is het dringend noodat dat in het belang van de gezondheid zooveel moge lijk zuiver water op de boerderijen gebracht wordt. Dit is alleen mogelijk wanneer.de ta rieven zoo laag mogelijk zijn, zoodat de boe- ren er toe overgaan zuiver water te gaan ge- bruiken. Spreker had daarom met eenige an dere leden de beide desbetreffende moties ingediend. De heer Polak is van meening, dat het pro vineiaal bestuur een belangrijk en cultured werk verricht, beschouwingen daarover acht hij feitelijk overbodig. Wat het voorstel tot belastingverlaging betreft, deelde spr. mede, dat zijn fractie na rijp beraad besloten heeft |de financieele gedragslijn van Ged. Staten te. 'volgen. Hij verklaarde zich er eveneens tegen om het extra-millioen voor het Wegenfonds niet meer toe te staan. De socaal-democrati- sche fractie kan het voorstel-Asscher c s niet aannemen. Wat de tarieven voor den electri- schen stroom betreft, merkte spr. op, dat een tarief van 42 cent per K.W.U. niet gehand- haafd kan worden. Dit tarief moet in het be lang van de groote massa, die electrischen stroom gebruikt, zoo spoedig mogelijk wor- "den verlaagd. Spreker geloofde, dat het be- drijf die verlaging zou kunnen dragen. De motie van de heeren Ketelaar c.s. kan spreker evenwel niet aannemen, omdat niet de Provin- dale, maar de Ged. Staten de tarieven vast- stdlen. Ook is in de motie-Ketelaar niet ge- preciseerd, welke tarieven verlaagd moeten worden. Er zijn zooveel tarieven. Daarom diende spr. namens de sociaal-democratische fractie een motie in, waarin Ged. Staten wor den uitgenoodigd zoo spoedig mogelijk met het voorstel te komen om het 42 centstarief te :verlagen. Op dezelfde gronden besfreed spr 'de motie-Ketelaar inzake verlaging der ta rieven voor het water. De uitgaven van een provineiaal bedrijf moeten door de inkomsten worden gedekt. De motie-Ketelaar gaf spr den indruk, dat zij evenals de electriciteitsmo- tie eenigszins haastig is opgesteld. Alleen als er een behoorlijk gefundeerd voorstel ver schiint, is hij bereid eea afstappen van dit prinefpe te overwegen. Hij stelde namens de sociaal-democratische raadsfractie voor, Ged. Staten uit te noodigen met een voorstel te ko men tot het verleenen van een bijdrage uit de provinciaie kas, opdat in dit gewest zooveel mogelijk zuiver water door de bevolking wordt gebruikt. De heer De Jong Schouwenburg besprak ook uitvoerig het voorstel-Asscher. De zitting werd verdaagd tot's middags kwart voor twee. In de middagzitting diende de heer Witte- man, mede namens eenige andere leden een motie in, waarin Ged. Staten worden uitge noodigd, de uitvoering van het besluit betref- fende den aanleg van voetpaden langs de pri- maire wegen zoodanig te wijzigen, dat hier- voor alleen in aanmerking komen de voetpa den in de streken, waar natuurschoon te vin- den is en die in de nabijheid liggen van be- bouwde centra. Het is thans volgens spreker gebleken, dat de aanleg van de in het desbe treffende besluit genoemde voetpaden voor de provinciaie kas te kostbaar is. Mevrouw Aukes—Timmers bepleit een wij- ziging van sommige primaire wegen. o a. van die bij de Hembrug. Zij hoopt ook, dat spoe dig de rijksstraatweg HaarlemAlkmaar verbeterd zal worden., wan* het verkeer per vrachtauto neemt steeds toe. De heer Gravestein meent verplicht te zijn. zijn reeds eerder gedane poging te herhalen om een verlaging van het tarief voor elec trischen stroom te vragen, vooral ten bate van de plattelanders. Hij hoopt, dat zoo spoe dig mogelijk tot tariefsverlaging zal worden overgegaan. Het verbruik van electrischen stroom zou dan stellig toencmen, vooral bij den land- en tuinbouw en bij de veeteelt. Hij hoopte, dat Ged. Staten het vastrechtarief zoo billijk mo gelijk zullen toepassen. Ete heer Colijn kon niet meegaan met de mcties van de heeren Ketelaar c.s. en van de sociaal-democratische fractie. Sjr. stelde mede namens eenige politieke vrienden voor, geen vijf, maar drie opeenten te heffen op de vermogens- en rijksinkomsten- belasting. Mevrouw Idenburg-Hoedemaker bepleit nog eens, vrouwelijke amfctenaren door een vrouwelijke dokicr te doen onderzoeken. De heer Hooy w®b eveneens verheugd over de vooi'genomen prijsverlaging voor het ver- plegen van armlastige krankzinnigen. Mevrouw Van Kuijkhof-Koedijk merkte op, dat een vergelijking tusschen Santpoort en Bakkum, wat den verpleegprijs der krankzin nigen betreft, niet opgaat, omdat men in Bak kum onder veel ongunstiger omstandighe- den meet werken, dan in Santpoort. Het is volgens haar niet vol te houden, dat men in Baickum naar verhouding minder bezuinigd, dan in Sahtpoort. Zij, die. het tegenoverge- stelde beweren, moeten met feiten komen De heer Kleerekoper kwam er tegen op, dat mevrouw Idenburg gesproken had van men- schen, die hun verantwoordelijkheid nog voe- len bij het uitgeven van overheidsgeld. Hij maakte de opmer'dng, dat het in stand houden van een muziekkorps niet alleen door particulieren kan geschieden. In ons land is geen muziekvereeniging, die uitsluitend van particulieren steun bestaat. Er zijn duizenden menschcn, die gaarne goede muziek willen hooren, maar die financieel niet in de gele genheid zijn, om daarvan te genieten. Tot hen, die in de afdeelingen gevraagd hebben, door welke menschen de volksooncerten be- zocht worden, antwoordde spr., dat dit ge- sch edt door de leden van tallooze vakver- eenigingen. De Haarlemsche Orkestvereeni- ging moet als het ware met wanhoop strijden om het hcofd boven water te houden en de H. O. V. is toch een vereeniging, die ook de volksklasse wil ontwikkelen. Spreker bracht een woord van hulde aan wijlen den heer Koolhoven, die op zulk een onbaatzuchti?e wijze al het mogelijke gedaan heebt om de H. O. V. voor het vofk te behou- den. Het is treurig dat zelfs een straatcollecte voor het bestaan van zulk een hoogst nuttige vereeniging noodig was. Ook onder de arbei- dersklasse zijn menschen, die goede muziek versfaan. Men moet maar eens aan Mengei- berg vragen, wie het best op goede muziek reageeren: de personen die abonnementscon- certen bijwonen of die van de volksconcerten. Inderdaad mag men hier nog van een tekort van overheidsbemoeiing spreken De heer Lafeber achtte de moties van de heeren Ketelaar c.s. en van de sociaal-demo- crabsche fractie ten opzichte van tariefsver- laginig onaannemelijk. Spreker achtte het nieuwe administratiegebouw voor het provin eiaal waterleidingbedrijf veel te groots op- gezet. De heer De Hartogh verklaarde zich teleur- gesteld over het antwoord van Ged. Staten wat de door hem gewenschte melkkeuring be- treft. De heer Thomassen besprak de heerschen- de werkloosheid. De heer Balk was wel voor tariefsver laging, maar niet voor verlaging van belas ting. Hij wijst op den nood van den tuin bouw. Die moet meer gesteund worden, o.a. door verlaging van het tarief voor water, want de land- en tuinbouwers hebben veel water noodig. Spreker gaf evenwel in over- weging, voor de steunverleening advies aan de tuinbouworganisatie te vragen. De heer V a n d e V a 11 merkte op, dat het mooiste gedeeltt van Noord-Holiand ver- dwijnt wegens de ontbossching van vele landgoederen. E>e gemeenten hebben hulp noodig in hun streven om de verschillende natuurmonumenten te behouden. Spreker onderstrecpte d?n nood'ereet van den heer Balk ten opzichte van den nood der tuin bouwers. De heer Van der Waerden bestreed de woorden van den heer De Jong Schou wenburg ten opzichte van het provineiaal eleetriciteitsbedriji. De heer Binnendijk vestigde er de aandacht op, dat op verschillende plaatsen in de prov'.ncie notr croenfen in vuile slooten worden gewr.sschen. Het is dus gewenscht, dat de drinkwatervoorziening ook ten p'.atte- lande behartigd wordt. Hij acht het dus het best, om de motte-Polak aan te nemen. In verschillende gemeenten achten sommige men schen een aansluiting aan de waterleiding nog te duur; daarom behelpen zij zich met minderwaardig water. De zitting is om vijf uut verdaagd tot van- ochtend half elf. Gedeputeerde Staten vac Noord-Hoiland stellen voor 500 su'bsidie te geven aan fret vierde internationale congres voor de ge- schiedenis der geneeskunde, in 1927 te Am sterdam te houden. BRAND. Te Bunnik is gisteravond in de woning van dr. Brevee, geneesheer ald2ar, een felle brand uitgebroken op de bovenverdieping, bij het aanmaken van een kachel. De brand- weer uit De Silt werd te hulp geroepen, maar er viel aan blusschen van den brand niet te denken. Het Kuis is geheel uitgebrand. De muren bleven staan. Huis en inboedel waren verzekerd. VERNIELING. Gisternacht kwam de 25-jarige C. Kwo^ nende te Haarlem in de Tulpstraat waar on nummer 42 zijn 44-jarige schoonvader P. C. woont. K., die met zijn schoonvader in onge- noegen leeft, vernielde in dit perceel eenige ruiten en ging toen weg. Maar hij kwam des nachts tegen half drie terug, gewapend met eij zaag. Met dit stuk rereedschap bewerkte hij onnieuw eenige ruiten en ook de gordijnen. Bovendien trachtte hij C. en diens zoon te ra- ken. Tenslotte maakte C. ei* een eind aan. Hij greep een oude rijwielvork en bracht K. daar- mede eenige slagen toe, waardoor deze zoo ernstig aan het achterhoofd werd gewond, dat hij bewusteloos neerviel. Hij werd in het perceel Tulpenstraat 50 binnengedragen, waar hem door de leden van den ongevallen- dienst de eerste hulp verleend werd Per autobrancard werd K. daama naar het St Elisabethsgasthuis vervoerd, waar een lichte hersenschuading geconstateerd werd. De po litic stelt een onderzoek in. C. en zijn zoon werden voor een verhoor naar het politie- bureau geleid. MOORDAANSLAG. Bij den ingang van de mijn Oranje Uassau 3 in Heerlerheide ontmoetten elkaar gister morgen 6 uur de mijnwerkers P. L. uit Roer- mond en M. uit Hcensbroek, die be'den naar hun werk gingen. Tusschen hen schijnt een oude veete te bestaan. Op het terrein van de mijn gekomen, loste M. een revolverschot op L., die, in een zijde getroffen, neerstortte. Hij is naar het ziekenhuis te Heerlen overge- bracht. Zijn toestand is naar omstandigheden redelijk wel. De marechaussees vau Hcensbroek hebben later M. gearresteerd. CHRIST.-DEM. BOND ENv PROTEST. VOLKSPARTIJ. Enkele dagen geleden is in Den Haag een sairxnkcmst gehouden van het bestuur van den Christ. Democratischen Bond en het lan- delijk comite uit de Protestanische Volkspar- tij. Daarin werd aigeheele overeenkomst ver kregen betreffende een samensmelting van deze beide grcepen tot een nieuwe partij. Op Zaterdag 11 December zal te Utrecht een vergadering worden gehouden, waarin zal worden beslist, of de beide groepen in een partij' zullen worden opgelost. De nieuwe partij zou aanvaarden de be- ginselen van Gods Woord als geldiend voor het persoonlijk, maatschappelijk en staaf- kundig leven, en zou streven naar een samen- leving, waarin de gerechtigheid, voortvloei- ende uit het bestaan van het koninkrijk Gods, beter tot uiting komt, dan in de tegenwoor- dige maatschappij het geval is en bij de hui- dige politieke constellatie mogelijk wordt ge- acht. VOOR DEN LEIDSCHEN HOUT. De heer M. H van Waveren, wonende in Italie, een bekend oud-Leidsch ingezetene, heeft bij een bezcek, dat hij dezer dagen aan Leiden bracht, aan den burgemeester een bt- drag van 20.000 ter hand gesteld voor het fonds van de stichting van den LeidSclien Hout. HET NEDERLANDSCH-BELGISCHE VERDRAG. De Middelburgsche Crt. schrijft naar aan leiding van de na veel moeite eindelijk ver kregen machtiging, om de adviezen van Ge deputeerde Staten van Zeeland over de bij het tractaat met Belgie betrokken belangen van Zeeland vertrouwelijk ter inzage te leg- gen voor de leden der Provinciaie Staten: „Deze kwestie wordt met den dag wonder- lijker! Dus eindelijk nog slechts een verlof om „vertrouwelijk" dus onder geheimhouding het uitgebrachte advies aan de leden van de Provinciaie Staten ter inzage te geven. Alsof die vraag om publicatie louter uit nieuwsgierigheid der Statenleden ontstond Wij meenden altijd, dat de bedoeling van den aandrang tot publicatie ontsprong aan den wensch, dit advies ter kennis te brengen o.a. van hen, die de beslissing in hanaen hebben: de leden der Staten-Generaal. Is het nietdwaas, dat de leden van de Prov. Staten het wel mogen lezen, maar er niets van mogen openbaar maken, er ook niets van mogen meedeelen aan de leden der Eerste Kamer, die binnenkort hun stem over dit verdrag moeten uitbrengen? Die mogen toch waarlijk wel weten hoe het oordeel van het hoogste college in de provincie Zeeland over het verdrag luidt! Zelfs als publicatie van dit advies „staats- gevaarlijk" kon worden geacht (wat we niet kunnen aannemen) zou het immers nog altijd ..vertrouwelijk" alleen aan de leden der Staten-Generaal ter inzage kunnen worden gelegd. Een inzage alleen aan de leden van de Prov. Staten van Zeeland heeft voor de beoordeeling van het verdrag, geen beteeke- nis. DE AANRIJDING TE 'S GRAVENHAGE De Haagsche politic heeft den bus der on dememing O. P. A. en O. M. A., waarmee Maandag op de Paul Krugerlaan de aanrij- ding plaats had met een tram van lijn 12, in beslag genomen voor een deskundig onder zoek. De gewonden zijn alien weer in hun wo ning teruggekeerd. Allen hadden slechts on- beduidende snijwondjes. GERO-ZILVER BEKROOND. Op de te Amsterdam gehouden tentoon- stelling H.O.R.E.C.A.F., werd aan de in- zending Hotelzilver van de Gerofabriek te Zeist de hoogste onderscheiding voor Ne- derl. Fabrikaat toegekend. DE POTEMKIN-F1LM EN DE M1LITA1REN TE AMERSFOORT. In Amersfoort is de Potemkin-film door den burgemeester verboden. Thans is aldaar zooals we reeds gemeld hebben, opgericht de Vereefliging „De Film", zich o.a. ten doel vinden de kinderen het om met Sint Nicolaas een paar echte Frie- sche Schaatsen als cadeau te ontvangen. Het is niet alleen iets voor'toogenblik,maar een cadeau, hetwelk hun een wcreld opent vol blijde verwachting. Vraagt Uwen win- kelier naar het vol- maakte fabrikaat van stellende het vertoonen van de Potemkin- film. Door den garnizoens-commandant te Amersfoort is echter het lidmaatschap van die vereeniging aan alle militairen van het gar- nizoen verbodenevenzoo de toegang tot het bioscoopgebouw „de Arend' op de dagen, dat genoemde film aldaar wordt vertoond. HET „BLAUW ONDER DE SCH1L" BIJ AARDAPPELEN. Het blauw onder da schil bij aardappelen, waaronder verstaan wordt het optreden van blauwgrijze plekken in het vleesch onder da schil, soms over een groot gedeelte van de kncl, is een verschijnsei, dat de qualiteit zeer doet verminderen. Te meer is dit het geval, daar het verschijnsei bij bewaring vrij sterk kan toenemen. Dit jaar is het verschijnsei van dit blauw worden in studie genomen zoo- wel door het Laboratoruim voor Mycologie en aardappelonderzcek, als door Dr. J. Oort- wijn Botjes en door den Plantenziektenkundi- gen Dienst. Hoewel het onderzoek nog geenszins is ai- gesloten, hebben de door Dr. Uortwijn Botjes en den Plantenziektenkundigen Dienst geno men veldproeven toch reeds zulk een resul- taat opgeleverd, dat duidclijke aanwijzingen zijn verkregen omtrent de richting, waarin een bestrijding van hat euvel gezocht zal moe ten worden. Aangezien de maatregelen, die hiertoe zullen leiden (besmetting) reeds ge- durende den winter genomen kunnen worden, wordt hierover nu reeds voorloopig een be- richt uitgezonden, opdat alle lanclbouwers, die er belang bij hebben, voor het volgende groeiseizoen hun maatregelen kunnen nemen Uit de veldproeven is gebleken, dat door, het tcedienen van een vrij sterke kalibemes- ting, hetzij in den vorm van 40 procentig kali zout of van patent kali in sommige gevallen het blauw worden geheel werd voorkomen en in andere het percentage blauw aardappelen zeer sterk werd verminderd. Vandaar dat dan ook de raad kan gegeven worden op de per- ceelen waarop volgens vroeger opgedane er- varing kans bestaat op het blauw worden der aardappelen een kalibemesting toe te passen De grcotte van de bemesting is uit den aard der zaak niet op te geven, daar deze natuur- lijk geheel afhangt van den toestand waarin het perceel zich bevindt. Toch hebben de genomen proeven den in druk gevestigd dat het raadzaam is de kali bemesting niet klein te nemen. Terwijl gedu- rende December en Januari zonder bezwaar 40 kalizout kan worden gegeven, moet bij een kalibemesting in het voor jaar met het oog op chloorbeschadiging beslist Patent Kali aangewend worden. Hierbij zij nog opgemerkt dat, volgens er- varingen in de praktijk opgedaan het blauw worden kan optreden na iedere voorvrucht maar vaak in erge mate op gescheurd gras- land, ook al is dit scheuren reeds eenige jaren geleden geschied. Ook bij klaver, lucerne, erwten en bieten als voorvrucht is de kans op blauw worden grooter. Nadere inlichtingen worden gaarne gratis verschaft door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen. NEDERLAN'DSCHE PROTESTAN- TENBOND. Te Haarlem is gister de 56ste algemeen vergadering van den Ned. Protestantenbond gehouden onder voorzitterschap van ds. D. Drijver, die de bijemkomst met een toespraak opende. Aan de rekenmg over het afgeloopen jaar zijn de volgende gegevens cntleend. Ontvan gen werd aan quota 9753.25van versprei- de leden 193.52; aan vrijwillige bijdragen 13; uit de opbrengst der Liederenbundels 300; aan collecten voor het gymnasium- fonds 198.24; aan contributics id. 608.40; aan collecten voor de commissie voor het godsdienstonderwijs 286.90^; aan contri- butien id. 159.0214; van dc commissie van de Bijbel-ui'tgave 104.41; aan onderschei- den renten gezamenlijk 10.849.44. De be langrijkste uitgaven betreffen subsidies aan de verschillende commissies. De Hervorming ontving 1935.23; het Bondshuis 834.43; de Blijde Wereld 50. De rekening sloot met een dubbelzijdig bedrag van 26.378.5414, waaroder een nadeelig saldo ad 3912.35 Op de begrooting voor het nieuwe jaar, ten bed rage van 22.209, vinden wij o. a. aan subsidie voor de commissie voor't gods dienstonderwijs 8675; aan de Zondags- scholen 400; voor de Post pro pagan da 700; voor de Hervorming 1350; aan de Centrale Commissie voor het Protestantisme 300. Het hoofdbestuur heeft een voorsitel inge diend, om het quotum over het loopende jaar te bepalen op 50 per lid. Ingekomen is een voorstel van de afdeeling 1 Zwolle, om voor de Hervorming twee redAc- Donderdag 2 Oecember. Hilversum, 1050 M. 12.Politieberichten. 3.30—4.30 Uurtje voor wees- en ziekenhui- zen door Mevr. Ant. v. Dijk. 4.30—6.15 Con cert door het H. D. O.-orkest Mia v. d Eyn- de, sopraan. 6.156.45 Voordracht door den heer J. M. v. Hoogstraten: Levensverzeke- ring en hare economische waarde (Wat deze instelling kan beteekenen voor het individu, het gezin, de samenleving en voor den econo- mischen toestand in het algemeen). 6.45 7.45 Beginselen van het Burgelijk recht en van het Handelsrecht. 7.45 Politieberichten. 8.15 Concertgebouw-uitzending. Het concert- gebouw-orkest onder leiding van Pierre Mon- teux. Solist: Francis Aranyi, viool. 1. Sym- nhonie 28, van Mozart. 2. Vioolconcert van S. Zimanowski. Pauze. 3. Symphonic a. d. Neuen Welt, Dvorak (onder voorbehoud). Daarna dansmuziek door de Radio-dance-or- chestre. In de pauze van het concertgebouw: Persberichten. Daventry, 1600 M. 11.201 20 Concert door het Daventry-kwartet en sol sten (con- tra-alt, bariton, piano). 1.201—2.20 Gramo- fconmuziek. 2.50 Lezing: Today-towards the rising sun. 3.204.05 Evensong van de Westminster Abbey. 4.20 Causerie: Books to .read. 4.35 Trocadero-theemuziek. 5.35 Kin- deruurtje. 6.20 Dansmuzck. 6.55 Landbouw- berichten. 7.Padvindersberichten. 7 20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws. Le zing: Six great artists and what they stand for Holbein. 7.50 Muziek. 8.Causerie: Old London Inns. 8.20 Variete. D. Ashton, zang. Saxophone octet. 8.40 Een Iersch program- ma. Orkest. D. Rodgers, contra-alt. P. Bar ker, harp. Iersche muziek en aria's. 10.20 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 10.35 Lezing door J. Ramsay MacDona'd, over: Days and nights in „The desert". 10.5012.20 Dans muziek. Parijs „Rad;o-Paris", 1750 M. 12.50 2.10 Concert. Orkest Locatelli. Mme. Arese, zang. 5.055.55 Kinderuurtje. 90510.50 Concert. „Passionnement", operett:- in 3 ac- ten van Hennequin. Muziek van Messager. Orkest Radio Paris. Konigswusterhausen, 1300 A1. 1.506 50 Lezingen en lessen. 6.507.20 Kamermu- zielch'io's van Beethoven. 7.50 Uitzending van het programma van Leipzig. Milnster303 M. 10 50—11.50 Morgen- concert. 12.501.50 Werken van Bach, door orkest. 3.20—4.20 Zitherconcert. 4.205 20 Divertimenti van Mozart. 5.205.40, 5.50 6.20, 6.50—7.20, 7.20—7.50 Lezingen. 7.50 —9.05 Zitherconcert. 9.10—10.40 Nieuwe revues en operetten, uit 1926. Brussel 509 M. en Antwerpen 266 M. 5.20 —6.20 Kindermatinee. 8.20 De radio-courant 8.50—9.35 Orkestconcert. 9.35 Causerie. 9.5010.50 Orkestconcert. teuren te benoenren, de een met de geestelijke leiding, de andere met de zorg voor de orga- nisatic-belangen belast. De afdeelingen Haarlem, Den Haag en Bussum hadden moties ingediend over het rapport-Enschede. Aanwezig waren 144 afgevaardigdien. De handelingen der vorige algemeene ver gadering gaven den heer Van Bergen Walra- ven (Schiedam) en prof. Eerdmans (Leiden) aanleiding tot een voorstel, om dit verslag, dat volgens sprekers in alle opzichten on- nauwkeurig en onvolledig is, niet goed te keu- ren doch voor kennisgeving aan te nemen. Dit voorstel wordt bij acclamatie aangeno- men. Het verslag van het hoofdbestuur over 1925/26 werd zonder bespreking aangeno- men. Na het aanvullingsverslag van den se- Cretans deed de voorzitter mededeelingen om trent de bemoeiingen van het hoofdbestuur met verschillende afdeelingen. Er zijn op het oogenblik 129 afdieeiingen met in totaal ruim 20.000 leden. De verslagen van de commissies gaven geen aanleiding tot bespreking. De commis- se omtrent het Bondshuis had miige mede deelingen ingezonden. waarop men bij de be- handeling van de rekening zal terugkomen. Bij de rekening vroeg mej. Kuenen (Lei den), of er nog schuld op het Bondshuis rust. De voorzitter deelde mee, dat deze nog onverancerd is en 9000 bedraagt. De heer Van Slijpe (Haarlem) achtte het onjuist, dat afdeelingen, die haar quotum niet betalen, meestemmen over geldelijke aan- gelegenheden. De voorzitter lichtte, dat zul- ke afdeelingen reeds reglementair het recht van afvaardiging is ontzegd. De heer Van Gulik decide mee, dat het Bondshuis aardig voocuit gaat. Hierna keurde de vergadering de rekening goed. De afdeeling Zwolle heeft haar voorstel in- getrokken. In de namiddagzitting kwam het rapport- Enschede aan de orde. Ds. G. Hulsman las, nadat de voorzitter onder bijval uit de ver gadering de commissie Enschede hulde heefl gebracht, den brief van de afdeeling's Gra- venhage voor. Ook de motie-Haarlem werd voorgelezen. Ir. B. Bolger (Haarlem) lichtte de motie- Haarlem nogmaals toe. Zij bedoelt niets an ders, dan dat men niet uitsluitend op de werkwijze, maar ook op het werk zelf van den Bond zal letten. De commissie-Enschede verklaart zich ten onrechte tevreden met hetgeen de Bond op dit oogenblik doet. De motie-Haarlem, na uitvoergie discus- sie in stemming gebracht, wordt verworpen met 59 tegen 50 stemmen en 12 blanro, na dat de opmerking omtrent de Hervorming door Haarlem er uit is weggenomen. De conclusie van het rapport (fedteratie op langen termijn, als ideaal doch niet als uit- gangspunt van reorganisatie) werd met al gemeene stemmen aangenomen. Hierna werd de vergadering verdaagd. Nadat het hoofdbestuur en de afgevaar- digden zich aan een gemeenschappelijken maaltijd hadden vereenigd, kwamen zij des avonds nogmaals tezamen in de Doopsgezin- de Kerk, waar in een openbare godsdienst- oefening, ds. A. Trouw, voorganger van de afdeeling Haarlem der Vereeniging van Vriizinnige Hervormden. hen toesprak. Na afloon van de godsdienstoefening onf- ving de afdeeling Haarlem hoofdbestuur en afgevaardigden in het Bondsgebouw. KORTE BERICHTEN. Maandagmiddag is op de Dennenstraa. ouder Nijmegea het driejarig meisje R. Op het i]zer van elke schaats komt de naam voor: J.N00IT6EDAGT AZN. SJL5T

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6