DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Luxe Vsrhuurinriohling. ALKMAAR GESLOTEM So. 2se Weldadigheidsposfzegels voor het Hulpbehoevende Kind. Honderd acht en twintisrste Jaarsran? 1926 ZATERDAG 4 DECEMBER Dit nummer bestaat uit 3 blades. as Dere Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestflagen, uitgegeven. Ibonnemenlsprijs bij vooruitbelaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.— franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewrjanummers 5 cents. PRyS DER OEWONE ADVERI ENTIENi Per regel /0.25, bij groote contracten rabat Qroote letter* naar plaatomfmfe, Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerjj vjh HERM#, COSIER ft tOOlli Voordam C S. Directeurt O. H. KRAK. Telef.nr. Administrafie 3. Teiefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteuri Tj. N. AULMA* Alle kinderen zijn hulpbehoevend, maar ge- tukkig hebben de meesten een vader en een moeder, die hen verzoTgen, die hen bescher- men tegen allerlei gevaren, die hen met liefde groot brengen tot zij in staat blijken op eigen beenen de wereld in te gaan. Maar daarnaast zijn er toch nog duizen den misdeelde kleintjes, die de moederl iefde, de ouderlijke zorg noodgedwongen moeten missen. Vader en moeder zijn dood, soms zijn zij in een misdadig milieu gedegenereerd en niei meer in staat hun kinderen naar behooren te verzorgen, soms zijn zij zoo arm of ziek, dat zij eenvoudig niet in staat zijn hun kleintjes een passende opvoeding te ge^en. En meer nog, soms is ook het kind zoo zwak en zoo ondoorvoed, dat mm heel zeker weet, dat't dood zal gaan als men het aap de on- voldoende zorgen van arme, zieke of misda- dige ouders blijft overlaten. Dan ontfermen verschillende instellingen zich over de misdeelde kleinen, dan worden zij in tehuizen en stichtingen opgenomen, waar zij gevoed, verzorgd en verpleegd war den totdat zij in omstandigheden komen waarop die bescherming niet meer noodig blijkt. Wat jong is, is hulpeloos. Juist een kind dat in een arm gezin geboren, in moeilijke omstandigheden opgroeit, mist he't mooist deel van het leven, den onbczorgden tijd, waarin zoo van harte gejuicht, gedanst en gesprongen kan worden. waarin het leven zoo heerlijk en blij lijkt, omdat men het ziet door het rose glaasje, dat van alles om ons heen een verrukkelijk sprookje maakt. De tijd van zorgeloos geniet«n is de tijd dat liefdevotle ouders over hun groeiende kin deren waken. Hoe zielig is het dan, hier en daar die klei ne stakkertjes te zien, voor wie de zorgen al op heel jeugdigen leeftijd beginnen, die eigen- lijk nooit het mooie en blijde gekend hebben. omdat zij geboren werden en opgroeiden in sloppen en stegen, waar vader vloekt en moe der drinkt, in armelijke hutten, waar voedsel en vuur ontbreekt, in kleine naargeestige huisjes, waar vader nooit Shuis is en moedei ziek te bed ligt. Wat zou er uit die duizenden misdeelde kleintjes anders groeien dan misdsdigers en zwakkelingen, wanneer er niet de zegenrijke instelli-gen waren, die zich het lot van die kleinen aantrokken. Die de verwaasloosde stakkers een betere opvoeding geven, die het reeds misdadige kind tot ander inzicht brengen en het zwakke en ondervoede kleintje een eerlijk vaca'ntie- oord met versterkend vcedsel, met zon en lucht en blij genieten fcezorgen. Helaas is al dat gezegende werk slechts mogelijk als er voldoende geld is. Het is wel heel prozaisch, maar het is nu eenimaal zoo, dat ook het blij genieten, de kracht en het reine leven van duizenden jonge menschen slechts met geld kunnen gekoch-t worden. Met geld en liefst veel geld waarvoor men de tehuizen en middclen koopt om deze misdeelden te kunnen afzonderen en de taak der ouders naar behooren te kunnen overne- men. Hulp is allereerst voor den zwakste gebo den en er is niets zwakker en hulpeloozer dan de kleine jongen en het kleine meisje, die onverzorgd en onbesohermd -in het leven staan. Toen dan ook al die vereenigingen. die zich het lot van deze ouderloozen aantrekken, door het inkrimpen van het regeeringsubsidie ge- noodzaakt werden een deel van den zegenrij- ken aibeid te staken, toen heeft men aan- stonds begrepen dat op welke wijze dan ook het tekort aan geldmiddelen van an- dere zijde weer moest aangevuld worden Men heeft het Zwitsersche en Deensche voorbeeld gevolgd en natuurlijk was de regee- !'ing die slechts noodgedwongen tot bezul- niging was overgegaan dadelijk bereid 't particuliere initiatief zoo krachtig mogelijk te steunen. In Denemarken zijn al eenige jaren sluit- zegels ten bate van het misdeelde kind ver kocht en dat zij populate zijn kan \v?l hieruit blijken, dat er voor ruim 1 cent per stuk, jaarlijks 12 tot 14 millioen zegels verkochl werden, zoodat de opbrengst 200.000 a 300.000 kronen per jaar bedraagt. In 20 jaar heeft men in Denemarken op de ze wijze bijna 3 millioen kronen bije'enge- bracht, waardoor een kindersanatorium en 3 herste'llingshuizen konden cpgericht wor den, waarin reeds 40-00 kinderen verpleegd werden. In Zwitserland verkoopt men sinds 1915 de zocgenaamde Pro Juventute-pcstzegels, die in hoofdzaak tot model van onze weldedig- heids-pcstzegels gediend hebben. Hier werd io 1925 ruim I 350,000 voor het goed doel verzameld en wel 250.000 door de zegels en 100.000 door verkoop van de Pro Juventute-prentbriefkaarten. Ook Duitschland kent de weldadigheids- zegels, die daar in een jaar 1.725.000 R. M opgebracht hebben. Geen wcnder, dat men getracht heeft, ook in Nederland op deze wijze iets te be- reiken. Ook ditmaal heeft de Minister van Binnen- landsche Zaken beslist, dat de netto- opbrengst bestemd zal zijn voor het hulp- en bescherming behoevende kind, met uitzonde- ring van de zuige'.ingenzorg, terwijl ook de gewone weeshuizen buiten deze actie worden gehouden, Wat de zegels zelf betreft, 't eerste jaar dat ze werden uitgegeven dat was in 1924 vertoonden zij het kinderkopje als bewijs, dat het bijzondere postzegels waren, welker opbrengst speciaal het kind ten goiede zou komen. Evenwel heeft men het vorige jaar de wa- pens der provincies Zuid-Holland, Gelder- land en Noord-Brabant tot motief gtnomen en werd er prijs op gesteld, dat men de serie zou completeeren tot alle provincies daarin vertegenwoordigd zullen zijn. Derhalve zijn th2ns de wapens van Neord- Ho! '.and, Utrecht, Zeeland en Friesland tot motief gekozen, waaruit blijkt, dat het aantal zegtls met een brieven naar het buiten- land is vermeerderd. De ontwerper, de heer Ant. Molkenboer, heeft bedacht, dat het historisch wapcnschild van alle landen menigmaal aangevuld wordt doer eenig motief aan bloem- en plantenwe- reld ontieeud. Vandaar, dat bij de thans uitgegeven ze gels diverse versieringen aangebracht zijn. Bij het wapen van Noord-Holland ziet" men den oranje-appeltak (oranje en goud), de plant van het Huis van Oranje. Het wapen van Utrecht kreeg als aaovul- ling de ijssneeuwbloem (rood en zilvei-), afge- leid van de oudste overlevering, die den naam Utrecht gemaakt heeft uit Ultr, dat is de oud-Germaansche snjeuwgod. Zeeland's blazoen, de halve leeuw, worste- lend met de baren, wordt in grpen-blauw ge- ttlustrferd door de z\Vellende golf die den bedem omspoelt. En natuurlijk wordt Friesland's wapen voorgesteld temidden der pompebladen, onf- leend aan de oude Friesche vlag, welke de om me land en als drijvend in het water voor- stellen'. Het is een verheugend verschijnsel, dat het vorig jaar in ons land meer opgebracht heeft dan het daaraan voorafgaande. Immers, voor 1924 was de opbrengst f 56.723.32 en voor 1925 77,356.77 een bedrag, dat kort geleden onder pl.m. 250 in stellingen verdeeld is geworden. Na qauwkeurige becijferingen, waarbij men rekenirig hield met het aantal verpleegdagen en met de omstandigheid waar de meeste kos- ten aan het kind worden besteed, is aan 6 vereenigingen voor achterlijke kinderen f 8542.57 en aan 54 kinderherstellingsoorden. vacantiekolonies, commissies voor uitzending van kinderen naar buiten e. d. 9664.50 uii- gekeerd. Een bedrag van 48330 03 werd aan 149 vereenigingen voot verwaarioosde kinderen gegeven en 2900.70 aan 7 vereenigingen voor blinde, doove en doofstomme kinderen, waarna nog een kapitaaltje gereserveerd werd voor een op te richten stichting ter be- hartiging van de belangen der kinderen van het personeel der posterijen. Uit de opsomming van deze verschillende vereenigingen blijkt wel. hoe het op deze wijze verkregen kapitaal geheel ten bate der misdeelde jeugd komt. En nu is het mooie van deze inzamieling, dat men bijna zonder het zelf te weten tot het goede doel kan rrr ewer ken door gedu- rende eenigen tijd postzegels van een bij zondere soort te gebruiken en daarvoor iets meer te betalen dan men gewoonlijk doet. Voor 1924 en 1925 werden deze zegels half December en half Januarj beschikbaar ge steld, thans is alleen de maand December voor den verkoop daarvan aangewezen. Ditmaal verschijnen de kinderzegels voor het eerst in 4 waarden, n.l. van 2, van 5, van 10 en van 15 cent. De toeslag op de fran- keerwaarde en deze toeslag komt natuur lijk alleen den kinderen ten goede is voor den 2 cents postzegel 2 cent en voor de an- dere telkens 3 cent. Bovendien wordt door het algemeene comite een speciale serie Jan Steen briefkaar- ten in den handel gebracht. een alleraardigste serie van 6 stuks, waSrcp hoofdzakelijk k«- deren voorkomen en die voor 35 cent alge- meen verkrijgbaar gesteld is. M"t weldadigheids-zegels beplakt, behoe- ven de kaarten zelt maar cent per serie op te brengen. En al zijn er na December geen kinder- zegels meer verkriigbaar. het is van zelf- surekendj dat men de zegels die men heeft te alien tijde voor de frankeering zijner brieven en drukwerken kan gebruiken. Van de opbrengst der weldadigheidszegels zal 2 pCt ten goede komen aan een stichting ten hehueve van kinderen van postpersoneel, waarvan we reeds melding maakten. Evenwel betreft dit uitsluitend de op brengst van de zegels die door bemiddeling van de pestambtenaren dus aan de loket- ten verkocht worden. Het is onlangs in een aanbeveling voor verkoop der zegels in Rotterdam zoo aardig gezegcl, dat wie de jeugd helpt, ook econo- misrh opbouwend werk verricht. Want elke jongen of meisje, bijtijds van het pad der misdaad gebracht naar den goe- den weg van het, al was het alleen maar ge- baande, xustige maatschappelijke leven, is een eel in de gevangenis minder. En als een paar honderd cellen een gevan genis vormen, spaart men op even zooveel bijtijds tot de orde geroepenen een heele groep van gebouwen met een staf van per soneel. Elke lichamelijk misdee'de, die leert zijn eigen brood te verdienen, is er een meer, die straks geen nuttelooze meeeter wordt van den disch des levens. maar is een stel handen te meer in het productie-proces. HA O UUR OM 10 UUR De MIDDAGSLUITI^G VERWALLEH VROOki DBEESMANN Er kan in deze richting nog veel en veel meer bereikt worden. Want wel zijn er het vorige jaar pl.m I 3 millioen weldadigheidszegels in een maand I verkocht, maar dat aantal is nog betrekkelijk j klein als men bedenkt, dat er in Nederland per maand 50 a 60 millioen postzegels ver- bruikt worden. Zelfs de allerarmste wordt door het wel- dadigheidszegel in staat gesteld een steentje voor het goede doel bij te dragen. Postzegels zijn een van onze eerste levens- behoeften geworden en wie zal niet graag een kleinigheid meer uitgeven in het besef, dat daardoor voor misdeelde kinderen beter dan tot dusverre kan gezorgd worden. Natuurlijk .is nu reeds geconstateerd, dat de eene gemeente naar verhouding veel meer opbrengt dan de andere. Breda stond in 1925 met een opbrengst van f 73 63 per 1000 inwoners bovenaan de lijst. Velsen met f 4.52 per 1000 ingezetenen onderaan. Alkmaar fieeft met pl.m. 39 per 1000 in woners geen slecht figuur gemaakt. Zooals bekend, was hier ter stede een comite gevormd, waarvan de heer Th. van der Klei, bestuurslid van den Armenraad, voorzitter en mr. W. C. Wendeiaar, eere- voorzitter was. Er zijn toen 41350 zege's tegen 27987 in 1924 verkocht voor een bedrag van f 3763.20, waarvan 1050.94 aan de Cen trals propaganda-commissie kon worden af- gcd rcgen. Leden van het comite verkochten zegels aan een tafeltje in de hal van het postkan- toor en anderen bezochten winkeliers en von- den velen bereid zich met den verkoop te be- lasten. Bovendien werden per auto de burge- meesters van omliggende gem -enten bezocht met het doel den verkoop in die gemeenten te bevorderen. Welnu. ook thans is men weer mobiel om den grooten strijd te beginnen. Voor het postkantoor is een groote ballon boven de straat gehangen, een reclameballon, die 's avonds door de gemeente verlicht zal worden. Ook nu weer is de heer Van der Klei voor zitter der commissie en de secretaresse, mevr PrinsVlessirg. is ijverig in de weer, om prarii^cbe reclame te maken. Het bestuurslid, de heer Bos, bezocht alle scholen voor het ophangen van platen en de omliggende gemeenten zullen opnieuw be zocht worden, waarvoor de firma Dam gratis een auto afstond. Een belan^stellend commissielid heeft een ere diet van f 2000 voor bet aankoopen van postzegels geopend en in een versierd tentje in de hal van het postkantoor zullen dage- lijks van 9 uu^ v.m. tot 7K uur n m. lieftallige dames en vriendeliike heeren gereed staan om alle gewenschte zegels tot onfoeperkte ho°veelheden af te leveren. Ook de burgemeester zal weer een dag als postz^gelverkooper zi:n gewaardeerde dien- sten bewijzen een biizondere gelegenheid voor heeren ambtenaren hem dan eens hun speciale medewerking ten bate van het alge- meen te bewijzen. December, waarin Sint Nicolaas. Kerstmis en Oudeiaarsavond vallen. is in het biizonder de maand, waarin ieder voor ziin goede wen- schen aan b1oedverwanfen, vrienden en ken- i nisspn van de diensten der posterijen gebruik maakt. Laat men dan nooit verzuimen, de mis deelde kinderen in die bliide groeten te doen deelen. on dat de donkerste aller maanden voor hen het licht van een blij en onbezorgd leven zal kunnen brengen. BejifenSand STATlSTibCHE CIJFERS UIT BELGIe. Dezer dagen is verschenen de officieele statistiek van het aantal huwelijken en echt- scheidingen, geboorten en sterfgevallen in Belgie in het jaar 1925. De verhouding der huwelijken, welke sinds 1881 trapsgewijze steeg, is gedurende den oorlog aanmerkeli'k gedaald. Na den wapen- stilstand is zij aanzienlijk geklommen en heeft in 1920 haar hoogste punt bereikt: 14.38 op de duizend inwoners, tegen 8 per duizend in 1913. Sinds dit tijdstip is zij achteruit gegaan maar overtreft nog aanmerkelijk de voor-oor- logsche verhouding. Het getal echtscheidingen, dat na den oor log was geklommen tot 3.665 in 1921, daalt trapsgewijze en kemt op 2.503 in 1925, d w.z. 32 echtscheidingen voor 100.000 inwoners. Dit getal bedraagt nog meer dan het dubbele van het voor-oorlc-gscijfer. Op te merken valt, dat meer dan drie vierden der echtscheidingen in de provincien Luik, Henegouwen en Bra bant worden uitgesproken. De onwettige geboorten zijn sterk afgeno- men: van 8.714 in 1924 op 7.086 in 1925. Zij vertegenwoordigen 4.98 pCt. der geboorten in ,p!aats van 6.45 voor het tijdperk 19011910. Het aantal sterfgevallen is eenigszins ge klommen in 1925: 13.08 per duizend inwo ners, tegen 12.96 in 1924. Voor den oorlog was het sterfteciifer het hoogst in de Vlaamsche provincien. Deze toe- stand is sindsdien totaal gewijzigd ten na- deele der Waalsche provincien: Namen staat aan het hoofd met 15.16 sterfgevallen per duizend inwoners. gevolgd door Luxemburg en Henegouwen. West-Vlaanderen en de pro- vincie Luik hebben bijna dezelfde cijfers. Daarna komen de Vlaamsche provincien en Brabant; de provincie Antwerpen, die tus schen 1880 en 1885 een der hoogste cijfers had, heeft nu het laagste. Uitsluitend Fiat-JIftstomobielen. C0' EEN ARCHAEOLOGISCHE VONDST. in een bijeenkomst Vi.n de Palestine Oren- Jal Society te Jeruzalem heeft prof. Garstang verleden week Donderdag de ontdekking be kend gemaakt van de omvangrijke en goed ge- conserveerde overblijfse:ien van een groote vetting in Noord-Paiestina, die men geidenti- ficeerd heeft met Hazor, de hoofdstad van, Jabin, koning van Kanaan ten tijde van De- bora. De plek is het m'ddelpunt vanwaar de wegen leidden naar Haroscth, Megiddo eti Tanaach, en een zeer sterke naiuurlijke berg- vesting in de strategische grens die het land fegen invallen uit het Zuiden beschermde Ten Noorden van het cntdekte Hazor ligt het eveneens bekende Kedes, waar de noordel ij Ice weg naar Damascus dien naar Sidon kruist. In de opgegraven ruimte heeft men een over- vl-oed van aardewerk uit het bronzen tijdperk gevonden. Men herinnert zich uit Richteren 4 den strijd van de tienduizend Israelieten onder Barak tegen het met strijdwagens uitgerustf leger onder Sisera, den krijgsoverste van Ja bin, dien Barak in het dal van dec Kiscn to taal vers! 0 eg. Ter eere van deze groote overwinning, die een einde maakte aan twini'gfa'ige over- heerschiatr van Japin oyer N'o^d-Pa]ostiaa3 Zon Nederland niet te verdedigen zijn, Zoo als de ontwapenaars beweren - Onze heele Historic is immers daar 0m 't den heeren anders te leeren! Comity tot waarscbuwing tegen eer.zijdige ontwapening. dichtte Debora het beroemde zegelied uit Richteren 5. CONFERENTIE TUSSCHEN DE GEALLIEERDE MINISTERS. Na het dejeuner, dat Briand gister ter eere van Chamberlain gaf en waaraan ook Poin- care aanzat, hadden de drie ministers een ondcrhoud omtrent de buitenlandsche poii- tieke problemen, welke den Volkensbonds- raad zijn voorgelegd. Ook Winston Churchill was te Parijs aan- gekomen, maar uit Engelsche bron wordt ge- meld, dat zijn reis va/i zuiver particuliereu aard is en niet in verband staat met het ver- bliji van Chamberlain te Parijs. Aan een dejeuner, dat de Engelsche am- bassadeur heden ter eere van Chamberlain zal geven, zijn ook de ambassadeurs van Duitschland en Italie genoodigd. OM HET FREDERICUS-ZEGEL. De Hamburgsche correspondent van het „Berl. Tag", maakt melding van een bericht, voigens hetwelk te Hamburg onlangs een brief in beslag is genomen, omdat de afzen- der om een er op geplakte Fredericus-zegel de republikeinsche zwart-roo^gouden kleu- ren had geteekend. Het postkantoor tfe Hamburg deelt naar aanleiding van een en ander mede, dat derge- lijke brieven, wanneer de afzender niet te cntdekken is, eenvoudig vernietigd worden. Daartegenover wordt er in de pers op gewe- zc-n, dat de post-autoriteiten daartoe vol- 3trekt geen recht hebben. Een dergelijk op- treden wordt zeer scherp afgekeurd. DE PROSTITUTIE TE MOSKOU. In een zitting van de Moskousche sovjet werd een verslag ingediend over de bestrij- ding van de prostitutie in de Russische hoofd stad. De prostitutie heeft te Moskou onge- kende afmetingen aangenomen. Tot nu toe zijn er geregistreerd meer dan 15.000 pu- blieke vrouwen. Er is nu besloten de prosti- tuees op te vced.n tot nuttige leden van de gemeenschap. Er worden speciale huizen in- gericht, waar de publieke vrouwen in het een of andere vak worden bekwaamd; na het verlaten van het huis wordt voor haar werk gevonden. Tot nu toe heeft dat huis 500 vrouwen aan de gemeenschap afgeleverd. DE OPSTAND IN NICARAGUA. Secasa heeft een kabinet gevormd en heft aangekondigd, dat hij de militaire operaties 'dgen de regeering-Diaz zou voortzetten. DE VERIJDELDE AANSLAG OP QR1MO EN ALFONSO. Naar van de Spaansch-Fransche grens aan de „Vossische Zeitung" wordt geseind, is 't d-er Spaansche politie op het laatste oogen- b;i'ic gelukt, een aanslag op Primo de Rivera te verijdelen. Naar het heet zoudea de da- desr hun opdracht van 't revolutionnair Ca- talaansch comite hebben gekregen. Ten ge- volge van de censuur zouden geen nadcre bijzenderheden bekend zijn. De „Chicago Tribune" verneemt uit M»- drid, dat in verband met de samenzwermg nog negen syndicalisten zijn gearresteerd De arrsetatie had plaats in een der afgelegen stadswijken, waar het hoofdkwartier der sa- menzweerders was gevestigd. Er werden bommen en munitie ontdiekt en in beslag ge nonien. a DE DEENSCHE VERKIEZINGEN. Het aantal bij de verkiezingen uitgebrachte stemmen is aanzienlijk toegenomen, n 1 van 1.282.937 in 1924 tot 1.343.024. Alle par- tijen gingen in stemmenaantal vt>oruit, behal ve de radiealen en de communisten. De liberalen krijgen er nog een zetel bij van de Faror, vanwaar de cijfers nog niet bekend zijn. Commentaar leverend op den uitslag der verkiezingen, vestigt het orgaan der regee- r.ngspartij „Sociaaldemokraten" er de aan- dacht op, dat de tot dusver door sociaal-de- mocraten en radiealen in het Folketing ge- vormde mterderheid verbroken is, zoodat het ministerie-Stauning niet kan blijven zitten. DE ACTIE TEGEN DE VREEM- DELINGEN IN CHINA. Bridgeman, de eerste lord van de Admirali- teit heeft bij een bespreking van den toestand in China verklaard, dat admiraal Sinclair, de bevefhebber in de Chineesche wateren, heeft meedgedeeld voldoende middelen te bezitten om te doen wat hij noodzakelijk acht voor de bescherming van het leven der Engelschen. De Admiraliteit heeft hem geantwoord, dat zij zoo nocdig versterkingen zal zenden. KORTE BERICHTEN. Het Reichsgericht te Leipzig heeft het verzoek om revisie van het vennis tegeo SchrMer den m-'ordenaar van den bo?khou- 4«f Selling te M,aaguenfcu.r^, verworfiea. m WW—l iWllHWHMIIIt.lU»l.>WWWBmwn: Mm ZIJN ONZE MAGAZIJNEN IEDEREN ZATERDAG tusschen 121/2 en 2 uur is dus

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1