ft Met Dr. Van der Sleen op reis. VISITEK AARTEN Rechiszaken BLINKT UIT |in| KWALITEIT Voor H.H. Winkeliers bljJ. F. van Lieshou en Q. Kuijper te Alkmaar. ganisaties zou meebrengen. Sir Eric stelt derhalve voor ook de wereldconferentie te Geneve te doen plaats vinden. Uit Geneve wordt aan de Telg. gemeld: Het Secretariaat Generaal van den Volken- bond heeft na rijp beraad besloten geen voor- stel aan den Volkenbondsraad te doen tot het houden van de Eccmomische Wereldconfe- rentie buiten Geneve. Het secretariaat heeft het bezwaar, ver- bonden aan de afwezigheid van ongeveer ze- ventig ambtenaren uit Geneve gedurende vrij- wel de geheele maand Mei zwaarder laten wegen dan de voordeelen, welke Amsterdam ongetwijfeld bood. Men meende in gezagheb- bende kringen, dat die voordeelen de inbreuk op den herhaaldelijk door de Assemblee uit- gesproken wensch, dat volkenbonds-manifes- taties zooveel mogelijk te Geneve zouden plaats hebben, niet rechtvaardigen. Boven- dien werd gevreesd, dat het afwezige perso- neel door tijdelijke krachten vervangen zou moeten worden, waardoor de Volkenbond nog meer extra-kosten had moeten maken. Uit een oogpunt van volkenbonds-propaganda en ook voor Nederland en Amsterdam moet worden betreurd, dat geldelijke overwegingen nog steeds zooveel gewicht in de schaal leg- gen, te meer waar men hier den indruk heeft, dat de Nederlandsche regeering van haar kant wel bereid zou zijn een uitnoodiging aan den Volkenbondsraad te doen wanneer in volkenbondskringen daarvoor voldoende belangstelling had bestaan. De correspondent te Geneve der N. R. Ct. meldt nader: Sir Eric Drummond heeft thans definitief stabling gekozen inzake de kwestie van den zetel der economische Volkenbondsconferen- tie. Hij heeft Geneve als zetel aanbevolen, op grond van de te groote praktische bezwa- ren aan een verplaatsing van bijna honderd ambtenaren en veel archiefstukken voor lan- gen tijd buiten Gen£ve verbonden. Met het oog op sir Eric Drummond's beslist advies acht men de kwestie thans afgedaan, tenzij Stresemann ter wille van Sovjet-Rusland pJotseling nog een verrassing zou brengen. KORTE BERICHTEN. Blijkens bij het departement van mari ne ontvangen te'egrafisch bericht is Hr. Ms. onderzeeboot K XII, onder bevel van luite- nant ter zee le kl. J. L. K. Hoeke, op de uit- reis naar Ned.-Indie gister van Colombo ver- trokken. Zondagmorgen is te Winschoten over- leden mej. Koster, uit Wagenborgen, die eem- ge dagen ge'eden bij een botsing tusschen trein en een auto op den onbewaakten over- weg te Scheemda, ernstig werd gewono. 'Haar man heeft gister het ziekenhuis ver- laten. Mej. Van K. te Venlo is dezer dagen in haar woonhuis van de trap gevallen en Zaterdagavond aan de gevolgen daarvan in het gasthuis overleden. Een adres is gezonden aan de Eerste Kamer van sohippersbonden, reedersvereeni- gingen en vereenigingen van sleepdienston- dernemers inzake het Nederlandisch-Belgi- sche verdrag. XXXI PUNGI-GUNGI-SKIBBA RIBBA enz.l Een raar land. Pungi en Gungi liggen op 10 mijl afstand van elkaar, aan denzelfden kant der rivier aan denzelfden hoofdweg, in denzelfden staat en elk dorp heeft zijn eigen taal, zoodat de inwoners elkaar niet ver- staan. Alleen de Mate van elk dorp kent Hindustani, dat is de spreektaal van Britsch- Indie, want op de bankbiljetten hier staat de waarde vermeld in maar eventjes acht ver- schillende talen. Engelsch nog niet eens mee- gerekend en elk dezer talen heeft een eigen 1etterschrift. Ik trof nog niemand aan, die mij ook maar de namen dezer acht inland- sche talen kon vertellen. Wij zijn Chini voorbij. Bij mijlpaal 153 verlaten wij den Hindustan-Thibet-Road en dalen af naar een Gula, een Rope-bridge, zooals ik u reeds vroeger beschreef. Daar moeten de muilezels met de helft der bagage achterblijven om ons stroomaf weer op te pikken. Zes stuks bagage en bijna vier trouwe volgelingen passeeren de brug, de kok in angstzwijm, stevig vastgebonden met zijn oogen stijf dicht. De brug bestond hier uit een zware ijzren kabel, waarover een katrol liep, die het stoeltje droeg, dus een moderne uifvoering van een oeroude vinding. Den volgenden morgen arriveeren de koe- lies, den avond te voren besteld om onze ba gage van de brug bij Skibba naar Ribba te brengen. Ik had stevige kerels gevraagd, omdat de pakken mij nogal zwaar leken. Arriveeren een oude man, twee oude vrou- wen, twee jonge dito en een meisje van een jaar of 14, een nonnetje, welke laatste mijn rugzak te dragen krijgit. Ze is kenbaar aan kortgeknipt haar en verstaat evenmin als de anderen een woord Hindustani en natuurlijk heelemaal geen Engelsch. Ondertusschen is ze de komiek van den troep. Kakelend, gichelend en lachend gaan de vrouwtjes met hun zware vracht de steile rotshelling op. Daar zit fut in hoor! Je ziet, dat ze het van jongs af aan gewend zijn. In Ribba een nieuw stel, dat ofis naar de boomgrens zal brengen, dus flink omhoog Weer een man, om op de vrouwen te passen Mijn rugzakdraagster is een knappe vrouw met 2 dozijn zilveren oorringen, gouden slot voor den mond en gouden neusknop, een oog, een krop als een vuist en onbeschrijflijk verscheurde en gelapte kleeren Ze is een der aanzienlijken van het dorp, maar heeft blijkbaar voor het ruwe werk een oud pakie aangetrokken. Want deze koeltediensten zijn heerediensten, waartoe ze door den „mate" opgeroepen woroen. Weigeren gaat niet, we! je vrouw sturen en dat doen de heeren hier blijkbaar graag! Weer staan onze tenten op 4000 M., weer gaat het omhoog naar de 5000 op de hel- lingen van Kailas door alpenrozen en prachtige primula's, die langs de sneeuw opgroeien. Maar dezen keer is het uitzicht niet helder, alleen Thibetside is prachtig en Pir Panjal toont zijn voile majesteit, zijn helling van 60 a 70 graden in een sfuk door van zijn 7000 M. hoogen top tot de 3000 M. van het rivierdal. Omlaag gaat het, eerst naar het kamp, dan weer met wisselende spannen koelies verder omlaag. Uit de barre steenvelden naar abrikozenboomgaarden, waar het graan een kalve meter hoog staat. Purbani, Shontong, Sholtu, dan weer met de muil ezels Nachar-Chora, langs den bekenden weg terifg, telkens kampeerende bij de Fo rest-Bungalows. Dat zijn pracht instellin- geni Ziodra wij aankomen, worden 'n tafel en stoelen op de kampplaats gebracht, dan steevast een bouquet bloemen, een mand abrikozen en appels en een groote mand groente voor de keuken. Tevens verschijnen koelies met stroo en brandhout en dan komt de ch owkidar met een chit, een brief je van den sub-onder-assistent-leerling-houtvester of hij ons ook ergens mee van dienst kan zijn! Dat noem ik dressuur! Die Engelschen wc- ten hoe het hoort! Langs den.bekenden weg terug! Geen nieuws! Oho! De regentiid is hier begonnen. Dadelijk na Wangtu-bridge ziet ge overal langs den weg hoe het water gestromod heeft. De wolken hangen laag en vaak !oo- ipen wij in den mist. Maar het water heeft wonderen gedaan. Overal jong frisch groen, al zijn er nu weinig bloemen. Zeer veel in- sekten zijn wakker geworden, vooral ke- vers ende bevolking zorgt voor afwis- seling. Het is de maana, dat de god-en rei- zen, die inlandsche goden dan, waavbij ik U een offerfeest beschreef. Telkens hooren wij de muziek en zien er een dansen en een tem- pelhof of ontmoeten de karavanen op de steile paden, waar ziekenbezoek ons voert. Want telkens weer komt men 3 a 4 mijl ver loopen naar ons kamp om raad en medirijn te vragen voor een zieke en gisteren kwam Tscheldar van Bari, een soort provincie- hoofdman, bidden en smeeken of wij toch naar zijn zieke vrouw en zuster wilden ko- men zien. De menschen zijn hier absoluut verstoken van medische hulp en hygienische toestanden zijn hier volkomen onbekend. Op weg naar Bari werden wij binnengeroepen bij n ouden man, die gevallen was en waar- sch-ijnlijk arm, been en kaak gebroken had. Ik kon van buiten niets constateeren en wat zalf op de bui'len en een aspirinetabletje doen wonderen. Door hun eigen geloof in de kracht der geneesmiddelen worden de men schen beter. Maar dit bezo^k bracht ons midden in een dorp, waar je ande^s rooit komt, omdat de weg er meest langs been gaat. Alle huiien zijn van twee verdiepingen, de bovenste met een groot balcon, veranda eigenlijk. Uit de verte zien ze er aaidig uit, vooral daar de veranda vaak met boutsnij werk is versierd. Van oichtbij blijk.t de onder- verdieping stal te zijn. Schapen en geiten voor melk en vleesch en een paar buffels als trekdieren voor de ploeg. De mest blijft na tuurlijk voor de open staldeuren liggen en vermengt zich met wat van boven komt, dat is alles wat bij ons in de gootsteen of privaat terecht komt. Een ongelooflijke smeerboel. Op de veranda vindt ge dan de ingangen der woningvertrekkeo, steeds zoo laag, dat men eerst diep gebukt kan binnen gaan en dan op de hurken moet blijven zitten De kamer- tjes, ongeveer 3 bij 2 meter zijn absoluut leeg, behalve in een hoek wat oude lappen, dat is een bed, en in een anderen hoek de onmisbare koperen schalen. urntjes en pot- ten, die het keuken- en tafelgerei vormen. De schalen soms aardig kewerkt, de fcekers met zilveren voet. Het verder bezit der familie hangt aan hals, ooren en neus der vrouwen. Terwijl ik de zieken bezocht werd mijn vrouw on.baald op abrikozen en noten en een vuurtje van gedroogde koemest tus schen haaT voeten want het was vroeg en ki! en dat hield de vliegen op een af stand. Bij ons vcitrek kregen wij noten en zoete abrikozenpiiten mee. Toen naar B-ari. Anderhalf uur klimmen langs een ellendig steil pad, een voddebaal de medicijnkist, een roetmop van een jongedame mijn rugzak, en non het vlindemet van de vrouw Boven werden wij geleid naar den tempel en in den heiligen hof gelaafd met cerige ponden abrikozen en weer noten. On dertusschen verzamelde znch buiten het heele dorp, want nog nooit was een Sahib en dan nog bovendien een Mensob binnen de land- palen van Bari geweest! Een rustbank (stretcher) werd aangedra- gen, kleeden er over gespreid en wij uitge- noodigd plaats te nemen. Wij hadden echter reedis met schade geleerd, dat men hier beter 'n zachten steen uitzooht om on te zitten, dan een mooi kashmirkleed. Birr. Ik voel ze nog kriebelen! En toen de eerste zieke vrouw aangedragen werd, werd die op de stretcher gedeponeerd. Een denial patienten kon een beetje geholpen. Wonden verbonden, zweren gereinigd. zieke oogen gewasschen. Verder wat aspirine, kinine en vooral cascara. En toen nog wat adviezen waren gegeven over zuigelingverzorging en heel wat vuile kinder- nageltjes bijgeknipt, toen kreeg de Sahib van den Tscheldar een koperen schaal tie en dc Memsob een groote zilveren doekspeld! Aardige attentie! (Een wet op het onfce- voegd uifoefenen der geneeskimde bestaat hier nog niet. o, H.H. doctoren!) Omlaag maar weer. door het halve dorp uitgeleide gedaan. Door mist en motregen Omlaag er weer omhoog, vijf uur lang, tot weer een chowkidaf zijn mandje groente aan- biedt. Den volgenden dag weer mist, nevels, wol ken, druilerige regen! Midden onderweg stoken wii een hellevuur om ons te drogen en zijn een kwartier later weer klam-vochtig nat. 's Naehts in Sarahan een gietbui van zeven uur achtereen. Ik heb nog net tijd een greppel om de tent te graven. E>ie van mijn kameraad valt in zwiim doordat de tenipen- nen omvallen in den doorweekten grond, maar hij slaapt door, tot hij tot de knieen nat is. 's Morgens mist en nevels Als dat moesson is. is het vooruitzicht op de volgen- de maanden niet prettig. Maarde thee is warm pn Ons Huis". fmijn tent) staat pal. XXXII. Bashahr, de staat en zijn heerschers. Basihahr, de grootste der Simla-Hill-states, zal ongeveer de oppervlakte hebben van Bel- gie met een honderdste deel van het aantal inwoners van onze buren. De regeerende vorst, de Maharaja, is te vergelijken met de vroegere Koningen van Saksen en Beieren bijv., maar met veel meer macht over zijne onderdanen, die slaafsche gehoorzaamheid aan hem bewijzen. De Engelschen bemoeien zich merkwaardig weinig met deze staatjes, waar ook niets te halen is dan wat cederhout en dat wordt dan ook in enorme hoeveelheden geexploiteerd. Daarvoor huist Mr. Jones als eenige Europeaan in dit gebied. Een gezant is er niet. Een of twee keer in het jaar komt de „Superintendant of Hill States" eens praten maar verder is de Engelsche invloed alleen merkbaar aan de veiligheid in den staat, die thans niet meer van aanvallen der. naburige bergbewoners te lijden heeft. In den grooten oorlog kon Raja Sahib Padam Singh in zijn heele rijk geen twee man vinden waaruit be- hoorlijke soldaten te maken zouden zijn en dus gaf hij de Engelsche regeering een ambu- lance-auto cadeau. Dat was ook goed. Alleen jammer, eigenlijk schande, dat de Engelschen niet wat meer doen voor de hygiene in deze streken. Dat lappen de Franschen in Algerie hem dan heel anders. Maar eigenlijk kon de Raja er zelf voor zorgen, maar die ziet de waarde van onze Europeesche medische ken- nis nog niet in getuige zijn 27 gestorven kin- deren, vier dito vrouwen en eerste dito schoondochter. En onder het volk is het net zoo. Gisteren komt de bewaarder van de bun galow ons zijn ziek kindje toonen. Dat was nu van zijn zesde vrouw. De eersten hadden hem geen kinderen geschonken en dus had hij, rijk man als hij was, met veel grond, die be- werkt moest worden, er telkens maar een vrouw bij genomen, zich nooit afvragende, cf hij zelf ook ziek kon zijn. Als onze tent goed en wel staat in Sara han komt de secretaris van den Raja ons den volgenden dag tegen twee uur ten paleize verzoeken. Dat was juist 24 uur om ons op te knappen en dat was een heele toer na 6 we- ken wildernis. 1 Het paleis in Sarahan doet denken aan zoo een Saksisch houten klokje. Allemaal latwerk, Palen, schragen en steunsels, die nergens voor dienen. Vroolijk geschilderd, vol bloemen en overal statige, wit getulbande staatsdienaren De Raja zelf is een eenvoudig welwillend man, die nota bene geen Engelsch spreekt, wat de conversatie niet gemakkelijker maakt. Hij vraagt belangstellend naar onze resulta- ten, vooral of wij ook ,,mineralen en kostbare steenen" hebben gevonden en dan komt langs vele omwegen een consult over zijn schoon dochter, die heel zwak is, last van de in- gewanden enz., of ik daar ook iets aan doen kan, vooral tegen die zwakte. Ik stel wat vra gen, en het blijkt, dat zijn lij farts, een Indisch dokter, versch van de Hoogeschool, naar een familielid is. twee weken ver de bergen in „en hij heeft toch weinig vertrouwen in hem". Een dokter uit Simla is geconsulteerd, maar ook dat gaf niets, maar als de Memsahib haar eens wilde gaan zien! Ik kon wel meegaan mocht in de kamer, maar achter een scherm De dokter uit Simla had de zieke natuurlijk ook niet gezien. Ik vroeg eens naar kleur en lippen en huid en toen Week, dat Zijne Hoog- heid zijn schoondochter nooit zoider sluier gezien had. Zoo streng is het „purdah-sy- stem'", de opsluiting der vrouwen bij de hoo- gere kasten der Hindoe's. Naderhand bleek, dat „men" het ook niet oorbaar achtte Mensob in het ziekenvertrek toe te laten. Misschien maar goed ook, want de patiente-is dienzelfden nacht overleden. Tegen dat wij uitgepraat raken klinkt weer het tsjing-tsjing-boem van de jazzband, die hier gewijde muziek voortbrengt en jawel daar naderen drie goden met hun begeleiding van 8 trommels, 4 bekkenslagers, 2 gongs, 2 s-vcrmig gebogen en vier rechte trompetten. Trompetten is eigenlijk veel gezegd, want een mondstuk of toonkleppen zijn niet aanwezig Het zijn reuzenspreektrompetten, waardoor tioeoe de welreld ingebruld wordt, de laatste lettergreep een octaaf lager dan de eerst. De goden zijn weer kozakkenmutsen met zilveren, maar nu ook met tinnen en koperen aangezlchten. Edelsteenen zie ik niet, ook niet als de Raja ons met een wenk op het terras noodt. Het zijn armelijke goden uit de omge- ving, die den Raja komen bezoeken. Deze buigt even het hoofd en vouwt de handen sa- men als de drie in gelid voor ons worden ge- plaatst onder oorverdoovend getsjingelboem- tioe. Dan wippen de goden weer op hun bam- boe-draagstokken en gaan al aansend het pleintje rond. Als ze dan weer aftrekken naar den tempel nemen wij ook afscheid van His Hisgners Maharaja Padam Singh, onder be- lofte zoo mogelijk in October op de Rampu- ruhe kermis te komen en. gaan ook naar den tempelhof. Daar is al een ldeurige menigte verzameld, want de vrouwen dragen hier weer den ge- kleurden hoofddoek en ook gekleurde mouw- vesten of keurslijfjes, heel wat anders dan de jute-dxacht, verder de bergen in. Verder na tuurlijk gouden en zilveren neus-, oor- en teenringen. Het Ladaksche, Tibetaansche ge- laatstype is hier zeldzamer en het Arabisch- Joodscne langwerpige, regelmatige gezicht met de groote amanddvormige oogen herin nert weer aan menig aardig snuitje van vroeger uit de klas. De muziek, die even gerust had, begint weer, nadat eer:t d'e dorstige kelen met heili gen tempelwijn gelaafd zijn, juist als wij veilig geinstalleerd zijn op twee stoelen, uit't telefoonkantoor aangesleept en op een bal- converandah geplaatst. De stadig neervallen- de regen doet aan de feestvreugde weinig af- breuk en al spoed'ig voxmt zich een reelcs van mannm en vrouwen, den hand voor en een achter, zooals wij schaatsenrijden, om in driepas, drie vooruit en twee achteruit met een knikkende knieen-beweging achter de muziek dm rondgang om de goden te dan- sen. Vcor onze „tribune" wierpen de tam- boers met een zwaai de trommels omhoog en raakten hem nog eens terdege, ze boven hun hoofd balanceerende. De dansersmaak- ten den pas op de plaats onder leid'ing van een Brahmaan, den opperpriester. Tamboers en hoomblazers draaiden tweemaal met drei- gend gebaar om elkaar heen en dan ging het weer verder in bonfe rij, in regelmatige bewe- ging. Even beekt de zon door. Alles schittert in BEVELEN WIJ ONS ZEER GAARNE AAN. I1 HANDELSDRUKKERIJ I I N. V. v h. HERMS. COSTER ZOON ®il kleuren, de gletschers worden zichtbaar tus schen groote wolkengevaarten. Maar een uur later ratelt de regen weer op onze ient- daken en plassm onze bediend.n door enkel- j diep water over de kampplaats. Dr. W. G. N. VAN DER SLEEN. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak van 3 December. H. W. M. en K. G. te Hoom, overtreding art. 444 Wetboek van Strafrecht, ieder 2 boete of 2 dagcti hecht. J. v. d. M. te Broek op Langendijk, over treding Sporwegwet, 8 bo;te of 4 dagen hecht. D. G. Dz. te Egmcnd aan Zee, overtreding Jachtwet, 40 boete of 20 dagen hecht. A. W. v. d. S. te Alkmaar, overtreding Wapenwet, 0.50 boete of 1 dag hecht. H. B. te Amsterdam, overtreding Binnen- AativaringsReglemen-t, 3 boete of 3 dagen hecht. J. A.n de G„ T. N., C. B. en J. B. te Cas tricum, K. Z. Jz. te Egmond aan Zee, J. M. A. te Bergen, W. O. te Amsterdam, loopen over verboden grond, de le 4 boete of 1 week tuchtschool, de 2e 7 boete of 4 dagen hecht., de 3e 6 boete of 4 dagen hecht., de 4e, 6e en 7e ieder f 3 boete of 3 dagen hecht., de 5e 6 en 12 boete of 3 en 6 dagen hecht. C. V. en L. P.te Aklmaar. S. B. te Noord- scharwoude. dronkenschap, de le en 3e ieder 7 boete of 4 dagen hecht., de 2e 2 boete of 1 dag hecht. A. K. te Haarlem, J. P. de L. en W. B. te Akersloot, N. de J. en C. W. te Alkmaar, A. K. en J. de B. te Amsterdam, overtreding Politieverordening, de le en 6e ieder 10 boete of 5 dagen hecht. ,de 2e, 3e en 4e ieder f 1 boete of 1 dag hecht.. de 5e en 7e ieder 2 boete of 2 dagen hecht. G. S. te Heiloo. J. B. v. B. en M. C. F. P te Castricum, P. T. te Uit^eest, C. A. te Scho- ten, G. B. en S. C. V; d. D. te Wijk aan Zee- en Duin, T. A. K te Limmen, G. A. te Alk maar, J. C. de W. te Koedijk, B. J. K. en C. M. te Oudorp, N. v. S. te Spanbro-ek. C. D. te Broek op Langendii'k. C. B. te Hens- broek, H. A. W. M. te Helder, overtreding Motor- en Rijwielwet, de le, 2e. 4e. 5e, 6e. lOe, lie, 12e, 13e m 15e ieder 4 boete of 4 dagen hecht., de 3e, 7e, 9e en 14e ieder 3 boete of 3 dagen hecht., de 8e 2 X 3 boete of 2 X 3 dagen hecht., de 16e vrijspraak. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 6 December. STRAFBARE MELKVERDUNNING. De in 1887 geboren veehoudster Maria v. D., huisvrouw van P. Kl. te Texel, stond terecht dat zij op 2 September aldaax melk heeft afgeleverd, die door toevoeging van water in bruikbaarheid was verminderd. Verdachte zeide dat zij het onwetend heeft gedaan. Het was spoelwater en zij wist niet dat zij er kwaad mede deed. Haar man wist er niets van. De pclitierechter zeide haar, dat zij dit spoelwater dan weg had moeten werpen. Nu deed zij het in de melk en maakte er geld voor. Dr. Mol heeft geconstateerd, dat de melk met 12 deelen. water was vervalscht. De juffrouw heeft dus nogal ruim ge- spoeld, meende de politierechter. Voorts wees mr. Mulle rop de macht der hedendaagsche wetenschap, waardoor de vervalschingen steeds kunnen worden nage- spoord. De officier was voor een voorwaardelijke veroordeeling en vorderde 2 maanden gevan- genisstraf met een proeftijd van 3 jaar. Voninis 20 boete of 20 dagen hecht., om dat de financien van verdachte er zeer slecht bijstaan. „Ik zal het nooit meer doen", zeide het vrouwtje, dat overigens zeer gunstig bekend staat. MISHANDELING. De niet verschenen verdachte Joh. Z. heeft op 27 October den arbeider Th. Post te Me demblik mishandeld door hem een slag op den neus te geven. Verdachte heeft bij de po litic bekend. Getuige zeide meermalen door verdachte belcedigd en bedreigd te zijn. Tegen verdachte, die gunstig bekend staat, vorderde het O. M. 20 boete of 20 dagen hecht. Vonnis 15 boete of 15 dagen hecht. BLIJFT ZOO. Eveneens was niet verschenen Gerrit M. te Hoom, aan wien is ten Iaste gelegd mishan deling van den vrachtrijder Gerrit Out, van Ooster-Blokker, welk feit is gepleegd op 3 November, op de Doelenkade te Hoom. Ge tuige zou zich minder aangenaam over den broeder van verdachte hebben uitgelaten be- treffende het vervoer van een wagen basalt- slag. Verdachte heeft Out een vuistslag tegen het hoofd en een schop tegen het been ge geven. Eisch 20 boete of 20 dagen hecht. Von nis conform den eisch. DIEFSTAL VAN EEN RIJWIEL- LANTAARN. De arbeider Corn, de B. te Helder stond terecht ter zake diefstal van een rijwiellan, taam ten nadeele van den getuige J. Hollan der, welk feit is gepleegd te Callantsoog op 2a October. Verdachte bekende. Verdachte is dezer dagen voorwaardelijk veroordeeld en onder toezicht van het Lego: des Heils gesteld. Dit betrof een diefstal, ge pleegd op 15 Augustus. De officier vorderde in deze zaak 1 week voorwaardelijke gevangenisstraf. Verdachte werd tot 1 maand voorwaarde lijke gevangenisstraf met 2 jaar proeftijd ver oordeeld. MISHANDELING MET EEN MEST- VORK. De land'bouwer Comelis L. te Wieringea heeft op 8 November den getuige J. Poppe, slagcr aldaar, geslagen met een mestvork. De mishande'.de, wiens pak is beschadigd en die zich onder geneeskundige behandeling heeft moeten stellen, reclameerde 24 sclia- devergoeding. Verdachte meende, dat getuige zijn jas en vest zelf heeft beschadigd. De politierechter berispte hem oyer deze onbewezen en unfaire verdachtmaking. Eisch 30 boete of 30 dagen hecht. Verdachte werd veroordeeld tot 20 boete of 20 dagen hecht. en toewijzing der civiele vordering tot een bedrag van 4 geneeskun dige onkosten en 15 voor de beschadigde jas. VERDUISTERPsTG VAN EEN SINGER-NAAIMACH1NE IN HUUR- KOOP. Voor dit feit stond terecht de 54-jarige Jan P., vroeger courantenbezorger enz. te Alkmaar, nu wonende te Haarlem. Verdachte heeft 23 op de machine afbetaald en het in strument beleend. Hij wilde de naaimachine afbctalen, maar de handel gaat nu slecht Verdachte geeft zijn vrouw, bij wien hij nu vandaan is, van alles de schuld. De machine kost nieuw 95. De getuige Botteman te Koog aan de Zaan heeft verdachte 5 in contanten en 5 in handelswaar op de machine gegeven. Dc- zaak werd geschorst t<yt 10 Januari. Inmiddels wordt een nadre onderzoek inge- steld naar de omstandigheden van verdachte. MISHANDELING VAN EEN VROUW. De groentehandelaar Nic. Sch. te Bergen stond lerecht ter zake mishandeling van Cor nelia Brammer, huisvrouw van Hoogeboom, die hij aldaar op 30 October in de hals zou hebben geknepen en tegen de borst geduwd. De minder aangename vesrtandhouding was het gevolg van ruzie onder de respectieve- lijke kinderen. De mishandelde bekende dai zij verdachte ook een klap in zijn gelaat heeft gegeven. Volgens Hoogeboom heeft verdachte hem bij de borst gegrepen en trachtte zijn vrouw hen te scheiden. De heer P. C. Dekker, als getuige a de- charge gehoord, heeft een beetje bakkelijen gezien. Hoogeboom trok er met een klomp op los. De juffrouw heeft verdachte de eerste klap gegeven. Toen heeft verdachte haaf geduwd. De officier eischte in deze wederkeerige ruzie tegen verdachte 15 boete of 15 dagen hecht. Verdachte wilde appel aanteekenen. Hij werd daarop vei'cordeeld tot 5 boete of 5 dagen hecht. WEDERRECHTELI IKE TOEelGE- NING VAN BIET. De tuinbouwer Kees Z. te Warmenhuizefl heeft op 2 October met gebruikmaking van zijn knecht zich wederrechtelijk toegeeigend een rij voerbieten, die stond uitgeplant op t land van den getuige Vergaaij. Verdachte verklaarde, dat het land waar- op de bieten stonden, zijn land is. Getuige Vergaaij beweerde daarentegen, dat de bieten op zijn land stonden. De sdiei- pa.'vltjes hebben dat uitgewezen. De officier vroeg uitstel der behandeling tot civiel-rechterliik is vastgesteld, wien de bieten toebehooren. Conform besloten. Flterna slutting der zitting. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. Meervoudige Kamer. Zitting van 7 December. Uitspraken. Gr. P. B., huisvrouw J J. T. te Helder Vervaisching en verduistering nader on derzoek gelast. N. C. S., Castricum. Hooger beroepzaak. Onderzoek hervat op 20 December. M. v. S. en C. B., St. Pancras. Mishande ling van een ambtenaar, ieder 2 maanden ge vangenisstraf. Joh. P. M., St. Pancras. Als voren. 1 maand gevangenisstraf. W F. K de W., Alkmaar Hooger beroep zaak. Vrijgesproken en de civiele vordering ontzegd. Provanciaal nieuws UIT WIERINGEN. Dr. J. van Beek, beroepen Ned. Herv. pre- dikant uit Hoogwoud, is Zondagmorgen in zijn ambt bevestigd door ds. Groeneveld uit Wieringerwaard. Des middags heaft hij zijn intrede gepreekt. Beide ma'.en was het kerk- gebouw goed gevuld. „Succes II" speelde Zondag alhier eene competitie-wedstrijd tegen „S. V. S. Ill" uit Helder. Eindstand 0—0. VOOR HET LEVEREN VAN U W

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 10