Buitenland Brieven nit Weenen. BinnenBand Wie zenuwachtig is Onrustig en Overspannen en zijn gewone Kalmte wil herwinnen, gebruike eenigen tjjd de kalmeerende en zenuwsterkende Nlijnhardt's Zenuwftabletten Olazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. EEN GEWEIGERDE GEZANT. Aan de Cubaansche politie is last gegeven het landen te beletten van mevrouw Kollan- tai, die van Noorwegen uit, waar zij gezant van sovjet-Rusland was, op weg is naar Mexico, waar zij tot gezant benoemd is. Naar men zich herinnert was een dergelijk verbod uitgevaardigd door de autoriteiten der Ver- eenigde Staten ten aanzien van de Amen- kaansche havens. M VONDSTEN IN HET GRAF r VAN TOET-ANKH-AMEN. In de binnenste vertrekken van het graf van Toet-Ankh-Amen, den pharao, die onge- veer 1400 v. C. regeerde, zijn meer dan 30 gouden beeldjes gevonden, ieder in een ei- gen kistje. De deuren van die kistjes zijn met goud ingelegd. Er zijn ook zes heilige booten gevonden, versierd met kostbare steenen. Op de voorstevens staan beelden van Toet-Ankh- Amen, tcegerust voor een eendenjacht. Een andere merkwaardige ontdekking is len crypt onder de kamer met koninklijke sarcofaag. Het onderzoek van die crypt zal waarschnijlijk nog veel belangrijks aan het licht brengen. TORPEDOBOOTEN GEVEILD. De Belgische regeering besloot eenige maanden geleden, om tSczuinigingsreaenen 17 torpcdobooten van de lijst te voeern. Deze oorlogsschepen warm in c'cn oorlog op de Duitschers buitgemaakt. Zij zijn thans in het openbaar verkoclit, en hebben 200.000 francs ongeveer 14000) opgebraclit. Men veronderstelt. dat cie keopers zullen Tachten, de booten weer vru de hand te doen. I GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING VAN EEN ENGELSCHE SCHRIJFSTER Geheimzinniger dan de geheimzinnige ver- wikkelingen uit haar detective-romans is de verdwijning van miss Agatha Christie, een Engelsche schrijfster. Vrijdag j.l. verliet zij per auto haar wa ning, om volgens haar zeggen een bezoek te brengen aan kennissen: Zatcrdagochtend vond men op een verlaten weg echter slechts den auto, waarin zich de bontmantel van de schrijfster cn eenige onbelangrijke papieren bevonden. De politie heeft een zorgvuldig onderzoek ingesteld, dat echter tot nu toe geen resultaat heeft gehad. f JOEGOSLAVISCH KOERIER TE ZARA AANGEHOUDEN. De „Politika" meldt uit Spalata, dat giste- "en te Zara een koerier van den Jcegoslavi- schen consul van Zara aldaar d'eor carabi- nieir gearresteerd is en diens diplomatieke bagage werd cnderzocht, alsmede zijn offi- riee! post, hoewel een en ander van het zegel van het ministerie van buitenlandscre zaken was voorzien. De Joegoslavische consul te Zara protesteerde hiertegen bij de autoritei ten, doch hem werd geantwoord, dat de cara- binieri op hooger bevel handelden. HET CONFLICT IN DE BELGISCHE DI AM ANT INDUSTRIE. Een B. T. A. bericht uit Antwerpen meldt, dat ook in de Kempen de staking zich uit- breidt. De werkgevers hebben een uitsluifing van acht dagen afgekondigd. Volgens een bericht uit Antwepren aan „Het Volk" zou gisteren zijn gebleken, dat het parool tot sluiten van de fabrieken slechr was opgevolgd. In de buitenwijken, in Merxem en Borgerhout, draaiden zoo goed als alle fabrieken. Van de honderd fabrieken waren er slechts twee gesloten. In het Cen trum zijn volgens inlicbtingen van den A. D. B. eenige tientallen fabrieken aan het werk gebleven. De juweliers vergaderden gistermorgen. Over de besprekingen werd niets naar buiten medegedeela. De arbeiders zullen niet voor Woensdag vergaderen. VOLKENBOND. De vertegenwoordigers der vijf onderteeke- naars van het Rijnlandpact (Frankrijk, En gland, Itaflie, Belgie en Duitschland) confe- reerden gisteravond van 6 tot 8 uur in het hotel der Engelsche delegatie. In een communique der Duitsche delegatie wordt gezegd: De vertegenwoordigers der mogendheden, die betrokken zijn bij het vraagstuk van het Rijnland, hebben geza- inenlijk de afzonderlijk gevoerde besprekin gen voortgezet. Het resultaat kan als bevre- digend worden beschouwd. Men hoopt bij verdere besprekingen tot een beslissing te ko- men. Stresemann woonde gister voor de eerste maal als vertegenwoordiger een zitting bij van een comite van drie leden voor de min- derheidskwesties, waaraan ook Scialoja en Van Karnebeek deelnamen. Op de agenda stonden voorzorgsmaatregelen voor de min der heid in Armenie. Scialoja legde gistermiddag bij dr. Strese mann een bezoek af van ongeveer een uur. ITALIe EN ZUID-TIROL. Binnenkort zal te Rome een verdrag wor den gesloten tusschen de vertegenwoordigers van de grond-eigenaren van Zuid-Tirol en Italiaansehe regeering. Bij dit verdrag zal worden bepaald. dat er eenige stukken grond- gebied zullen worden teruggegeven, terwijl voor de rest <-en schadevergoeding zal wor den betaald van 50 millioen papier-lires. het- geen ongeveer 85 pCt. van de waarde van den grond is. Bovendien zal nog meubi'lair, geld en waardepapieren worden teruggege ven, tot ongeveer 80 pCt. van de oorspron- kelijke waarde. HET BRITSCHE LAGERHUIS EN DE DRANK. Het Lagerhuis'lid der Arbeiderspartij dr Salter h<reft onlang^ naar men zici: herinnert nogal opschudding verwekt door zijn ver- klaring. dat sommige Lagerhuisleden ter zit ting wel eens biijk gaven te veel gedronken te hebben. Dezer dagen heeft hij op een ver- gadering van een matigheidsgenootschap ver- teld, dat sedert zijn onthullingen het drank- verbruik in het Lagerhuis op merkwaardige wijze is verminderd. Zoo zelfs, dat oe man van de bar in de rookkamer van het Huis al klaagt over de groote vermindering van zijn inkomsten. Dr. Salter was echter bescheiden genoeg om deze „drop" in het drankgebruik niet aan zijn rede toe te schrijven. Het toeval wil, dat er veel veel minder leden de zittingen bijwonen dan een half jaar geleden. Boven dien zijn er nogal wat officieele feestelijk- heden geweest. zoodat de Lagerhuisleden el ders dan aan de bar hun dorsf hebben kunnen lesschen. TRAGISCh'E DOOD. Naar uit Oslo wordt gemeld, zijn in de nabijheid van Drontheim, drie kinderen, die op het ijs speelden, met een groote schots in open zee gedreven. Hun hulpgeroep werd niet opgemerkt. Toen men hen eindelijk vond, Iagen zij bevroren op de schots. DE POLITIEKE GEVOLGEN VAN DE SCHMUTZ UND SCHUND-WET. Op het partijccogres van het kiesdistrict Dusseldorp Ocst en van de Duitsche demo- cratische partij, dat te Elberfe'.d werd gehou- den, heeft de Rij ksdagafgevaardigde Erke- lenz gesproken over hetgeen aan ae aanvaar- diog van de „Schmutz- und; Schund'"-wet is vociafgegaan. Tot dusver was nog steeds overeeostem- ming tusschen de regeeringspartijen verkre- gen. Ditmaal hebben het Centrum en de Duitsche Volkspartij de andere regeerings partijen echter genegeerd. „In mijn hoedanigheid van vice-voorzitter der democratische Rijksdagfractie", aldus ver- volgde Erkelenz, „moet ik zeggen, dat wij ens moeten afvragen, cf wij ens deze houding wel moeten laten welgevallen. Wij moeten niet vergeten, dat de moeilijkhedcn nog grooter zullen worden, wanncer de Rijks- schoolwet in behandeling komt. De democra tische fractie is bereid na te gaan of zij met de huidige regeeringspartijen gemeenschap- pelijk de schoo'.wet tot stand zal brengen, waarbij de democratische partij concessies zal moeten doen. Wanneer het Centrum evenwel reeds bij cen cenvoudige aangelegenheid als de wet tot regcling van de jeugd tegen pofnografische en prikkellectuur ons in den steek laat, moe ten wij bedanken voor de taak, een school wet met het Centrum te docu aannemen, waarbij het ons weer in den steek kan laten, om met de Beicrsche volkspartij en de Duitsch-Na- tionalen mede te gaan. De democratische Rijksdag-fractie zal deze aangelegenheid erastig moeten overwegen". De hoofdredacteur van het „Berlincr Tage- blatt", Theodor Wolff, is in verband met de houding van de democratsiche Rijksdagfrac- tie bij de behandeling van het wetscntwerp uit de nartij getreden. Wolff was de eigenlijke oprichter van de democratische partij. De richting van het blad wordt door het uittreden van den hoofdredacteur niet bei'nvloed. KONINGIN MARIA KWAM TE VROEG BINNEN. De thuiskomst van koningin Maria, waar- van men een grootsche betooging van sym- pathie en trouw had willen maken, is door een ongelukkigen samenloop van omtitandig- heden geheel anders verloopen. Thans waren slechts koning Ferdinand, de premier en en- kele in der haast bijeengeroepen hooge arnbtenaren aanwezig aan het station om de ontvangen, volgens hetwelk de koninklijke koningin bij haar aankomst te verwelkomen. De oorzaak hiervan is, dat er bericht was trein in plaats van om elf uur, eerst om twee uur zou aankomen. Een deel van het tijdver- lies, dat de trein had ondervonden, were! tijdens de reis ingehaald, zoodat de trein veel eerder dan twee uur aankwam, tot groote ontsteltenis van den staionschef. De koninklijke trein werd op enkele minuren minuten rijdens van het station van Boeka- rest tot stilstand gebracht, ten einde den koning en de hoogwaardigheidsbekleeders, die telefonisch gewaarschuwd waren, in de gelcgenheid te stellen, zich naar hgt station te begeven. Toen om twee uur het geheele kabinet, het corps diplomatique en een talrijke menigte bij het station aanwezig waren, was de koningin reeds lang thuis. EEN VERVALSCHER DIEN DE ROEM WACHT. Eenigen tijd geleden verscheen bij een be- kend antiquair te Boedapest, den best en ken- ner van oud zilverdrijfwerk, een jongeman.. die beweerde van de familie Keglevich reli- quien te hebben geerfd, die hij wllde verkoo- en. Daarond^r waren eenige kostbare wer- en van Szentpetery Deze de Hongaar- sche Cellini, zooals hij wel worelt genoemd leefde in tie 18e eeuw. Zijn werk is in het buitenland zeer gezocht en ging meestal naar Engeland. zoodat er in Hongarije slechts weinig exemplaren var. te vinden zijn. De jongeman offreerde eerst een zilveren beker, een schitterend stuk gedreven zilver. De antiouair void op den voet de sicnat-'ur van den beroemden ciselair en kocht den beker, waarvan alle deskundigen verrukt waren en in welks echtheid zij zoo heilig ge- loofden, dat op hun advies het kunstwerk fen slotte slotte voor den dirievoudigen prijs door het kunstnijverheidsmuseum werd aange- kocht. Na eenige dagen verscheen de jongeman weer met een Szentpetery: een uit ivoor ge- sneden doosje met zilverbeslag, eveneens voorzien van de signatuur van den meester. Ook dit stuk kocht de koopman, die het weer aan het museum overdeed. In het museum werd nq echter ontdekt, dat de signatuur op den beker en die op het doosje vrijwel gelijk waren, iets heel opvallends, want Szentpete ry was een zoo fantastisch kunstenaar, dat hij onmogelijk twee precies dezelfde handtee- ken'ngen kan hebben gezet. Bij hernieuwd onderzoek bleek nu, dat de patina van het zilver, welke van de oudheid moest getuigen, kunstmatig was aangebracht en dat beice „Szentpetery's" valsch waren. De koopman deed aangifte bij de politie, die den verkooper, dr. Anton Takacs, heeft laten voorkomen. Deze blijft er echter bij, dat hij de voorwerpen geerfd heeft en dat zij niet valsch zijn. Het verbluffende komt echter nog. De po litie zoekt in opdracht der bedrogenen naar den vervalscher, niet echter om hem te straf- fen, neen, om zoo zeggen de klagers dien man, die als kunstenaar veel grooter is dan de nagebootste meester, voor zulke heer- lijke werken te danken en hem onder zijn eigen naam beroemd te maken. Men hoopt nu maar, dat de belofte van algeheele straffe- loosheid en de lokstem van den roem den kunstenaar-falsaris zuMen verleiden, zich be- kend te maken. - KORTE BERICHTEN. Dond|rdag zuilen in Frankrijk 109 sena- toren verkozen worden. Naar uit Germersheim wordt gemeld, zijn de beide Fransche soldaten, die op den avond van den 18en November tusschen Maxilianau en Worth twee maal een poging deden om een treinongeval te veroorzaken, ieder met 14 dagen arrest gestraft. Naar verluid't heeft de Duitsche rijks- kanselier dr. Marx gisterochtend Tsjitsjerin in audientie ontvangen. In verband met de scherpe aanvallen, welke de socialistische afgevaardigden in de Tsjecho Slowaaksche Kamer gedurende de begrootingsdebatten tot de Italiaansehe re geering gericht hebben, heeft naar verluidt, de Italiaansehe gezant stappen ondernomen bij het departement van buitenlandsche zaken te Praag. In een hotel te Altona loste een verzeke- ringsagent Zondag verscheidene schoten op een dame, aan de gevolgen waarvan deze overleden is. Daarop sloeg de man de hand aan zichzelf, door zich een schot aan een der slapen toe te brengen, hetwelk evenwel niet doodelijk was. Er is weer eens brand geweest in een Britsch landhuis, dezen keer trof het graaf Beatty in Surry. Het huis bevatte tal van kunstschatten, die echter gespaa^d bleven. De brand bleef tot een vleugel van het ge- bouw beperkt. Te Geneve heerscht, naar gemeld wordt, winterweder met stormen en sr.eeuwjachten. De bladen melden uit Belgrade, dat Ninsjitsj, de Joego-Slavische minister van buitenlandsche zaken, zijn ontslag heeft inge- diend. Het geboortehuis van Theodor Storm te Husum is door een zware gasontploffing verwoe'st. In officieele kringen wordt medegedeeld dat het Fransche effectief in het Rijnland 71000 man bedraagt en niet 80.000, zooals de Duitsche rijksminister van justitie Bell on- langs beweerde. De Italiaansehe ministeraad heeft beslo- ten tot de vorming van zeventien nieuwe provincies. Alle nog besiaande cnderprefec- turen zullen worden opgeheven. De j.Intransigeant" maakt melding van de arrestatie te Parijs van een jongen Duit- scher, Finzen genaamd, die uit Fransche luchtvaart-bureaux documenten heeft ont- vreemd. Te Berlijn is een vereenigng van tele- foon-abonne's opgericht. Het doe! van deze organisatie is, te protesteeren tegen de wille- kcurige maatregelen, die door de posterijen worden getroffen, en voorts alle telefoon- be'sogen der abonne's te behartigen. Een B. T. A.-bericht uit Fourmies meldt, dat de weverij- en spiranerij te Wignehies door brand verwoest is. De schade is tusschen de vijf en zes millioen. De netto-winst van het Casino in Nice heeft over het esizoen 1925/1926 bijna 10 X> millioen francs bedragen, tegen 7.7 miilioen francs voor het seizoen 1924/1925. XIII. Staatsfeestdag. Het wonder van Klosterneuburg. „Fasselrulschen". Brand op den Kohlenberg. Weenen, eind November 1926. De Weeners hebben eenige extra-vacantie- dagen gehadallereerst vierde men op 12 No vember den aehtsten verjaardag van de Oos- tenrijksohe republiek, die hier tot een natio nalen feestdag geworden is, maar betrekke- lijk in alle stilte gevierd werd. Iedereen heeft dien dag vrij en velen loopen met roode bloe- metjes in het knoopsgat en trekken er op uit, verder bemerkt men van een eigenlijke "feest- viering echter bitter weinig. Wat parades en veel militaire muziek, o.a. reeds den avond ts voren muziekcorpsen, die bij het Rathaus, het Bondsmlnisterie en op andere plaatsen klas- sieke- en vooral veel walsmuziek onder fan- tastische fakkelbelichting voortreffelijk spe- len; op den 12en November zelf tallooze feestvergaderingen van de socialisten, waar bij ditmaal weer sterk gewezen werd op het fe»t, dat in de tegenwoordige republiek de re geering nog veel te kapitalistisch is en dat sterk gestreefd moet worden naar nog groo ter democratiseering; voorts treurige optoch- ten langs den Ring van klelne renteniers en spaarders, waarbij men de oudste, armoedig- ste en meest beklagenswaardige menschen in wagens liet rondrijden en die o.a. protesteer- den tegen de veelvuldige bankschandalen, welke in den laatsten tijd het Oostenrijksche politleke en zakenleven vertroebelen. De oorzaak van de zeer geringe animo tot feestvieren meet hoofdzakelijk gezocht wor den in het feit, dat de repbliek tot nu nog niet aan de verwachtingen voldaan heeft. Toch, en gelukkig maar, blijft de hoop krach- tig, dat eindelijk eens wat verbetering in den algemeenen toestand komen zal. 15 Novemiber is een van de vele godsdien- stige feestdagen in het katholieke Oostenriik. Deze dag „Leopolditag" geheeten, is gewijd aan de nagedachtenis van den heilig ver- klaarden Babenberger Markgraaf Leopold III, landspatroon van Neder-Oostenrijk en stichter van het groote „Stift" klooster) te Klosterneuburg in het jaar 1106. Het eerst vernam ik van dezen feestdag, toen ik iets las over een voordrach't, die het „sluiervraagstuk" van Klosterneuburg be- handelen zou. Indertijd schreef ik u reeds iets over dit acht kilometer van Weenen afliggen- de wonderschoone plaatsje, waarin wij ons ineens eeuwen terug verplaatst voelen en dat daar zoo stil tegen de steil oploopende heu- velen langs den Donau-oever ligt te droomen Toen vestigde ik echter hoofdzakelijk de aan- dacht op de zwemgenoegens, die hier aan den Donau plaats vinden en eerst daebt ik, In ver band hiermee, dat deze voordracht wellichr over sluiers ging, die bekoorlijke zwemsters misscljien zedelijkheidshalve zouden moeten dragen, wanneer zij op de Jazz-muziek een „Charleston" dansen. Maar dat bleek een schromelij'ke vergissing. Het ging hier om het aantoonen van de waarheid eener legende. waarin verhaald wordt hoe Leopold III op ze- keren dag met zijn echtgenoote Agnes op de tinnen van liet Klosterneuburger slot het schoone uitzicht over den Donau bewon- derde. 't Noodlot wilde toen, dat het nogal stevig waaide, waardoor Agnes' sluier door den wind meegevoerd werd. Ver, heel ver waaide en weg was de sluier, maar gelukkig niet voor goed. Want toen Leopold negen jaar later op jacht was, zag hij plotseling aan een boom den verloren sluier ongeschonden hangen: een troost voor degenen, die iets verloren, maar het nog niet teruggevonden hebben. Leopold zag hierin een goddelijke vinger- wijzing en stichtte, volgens de legende, het klocster op de plaats, waar hij den sluier te- ruggevonden had. Met alle respect voor den redenaar, die zeer gedocumenteerd deze le gende aannemelijk trachtte te maken, voelen wij, hoewel voor velen het wonder van Klosterneuburg beteekenis schijnt te hebben, toch meer voor de opvatting van minder ro- mantisch aangelegde geschiedkundigen, die er zeer nuchter op wijzen, dat de plaats, waar het klooster nu staat, juist bizonder voor bouwdoeleinden geschikt was en die daarbij in twijfel trekken of een sluier na negen -jaar nog wel geheel en al onverteerd kan zijn. Hoe dan ook, we zullen ons hierin niet ver- dCr verdiepen: het klooster staat er en z lie! bezichtigen alleszins waard. In groote scharen trekt men er op 13 No vember heen: de „Stadbahn" en de tieincn zijn stqrnpvol, de menschen staan zelfs op de treeplank. Maar men gaat er niet naar toe louter uit belangstelling voor het prachtige, in Weensahen Hochbarok-stijl opgetrokken klooster met de vele bijgebouwen, of ter eere van den Heiligen Leopold. Er is, behalve de pittoreske en lawaaiige kermis, die op het ro- mantische marktplein met de mooie, ouder- wetsche huizen gehouden wordt en een sterk contrast vormt met de stilte die uitgaat van de hooge en geheimzinnige kerkgebouwen, nog een andere attractie aan dezen uitgang verbenden. Dit is n.l. het z.g. „Fasselrut- schen". In de wijnkelders van het klooster stond langen tijd het Klosterneuburger ,,Reu- zenvat", dat in het jaar 1704 in opdracht van den toenmaligen abt Christoph Matthei gebouwd werd, en dat niet minder dan 56.000 liter wijn bevatten kan. Nu is het vat naar de aangrenzende werk- plaatsen overgebracht en op den 15en Novem ber staan duizenden menschen tijdenlang te wachten, om een oogenblik het pleiziertje te hebben, van dit 8 meter hooge reuzenvaf at te glijden. Gelukkig is naast het vat een ver- hooging aangebracht, zoodat men na 2 meter reeds vasten grond onder de voeten heeft Anders zou dat afglijden ook een minder plei- zierige en zelfs gevaarlijke geschiedenis be- teekenen, of men zou wel zeer dikke matras- sen op den grond moeten leggen. Het vergaat den tegenwoordigen wijnvatafglijders dus niet als den armen waard van de Kloostei- taveerne, die indertijd, om den lieven vrede met zijn vrouw te bewaren, het vat heelemaa! moest afglijden en wel pijnlijk hard op den grond zal zijn gebeukt. De beminnelijke echt genoote eisclite deze bewonderenswaardige prestatie als bewijs van's mans groote liefde voor-, maar waarschijnlijk nog meer als be wijs van groote gehoorzaamheid aan haar De gewillige en verliefde pantoffelheld be- steeg werkelij-k en inoeizaam den buik van het reuzenvaf, rolde er aan den anderen kant zoo goed als het ging weer van af en kwam won der boven wonder heelhuids op den grond terecht. Achjer de andere vaten hoorde de arrne ke- rel op dat oogenblik een luid en hatelijk go- lach: de boosaardige vrouw had daar een schaar van kennissen opgesteld, om van haar triomf getuige te zijn. Of de waard tijdens dit aangename huwelijksleven de dupe van nog'meer van die mee„vallertjes" geweest is, vermeldt de geschiedenis niet. Wel dat de on- eenlgheid tusschen de echtelieden spoedig hersteld was, want de herbergier bleef on danks de minder pleizierige hebbelijkheid van zijn vrouw tot over de ooren verliefd. Van dien tijd dateert echter het feest van het "„Fasselrutschen": eerst een flinke hoe- veelheid wijn versehalkt en dan onder luid ge- lach en onder angstig gegil, vooral van vrouwelijke zijde, het vat op en af: dit vormt het hoogtepumt van den uitgang. Dit vroolijke „Fasselrutschen" in de kloos- terwerkplaats en nog een honderd passen verder in de met vgeweldige afmetingen ge- bouwde prachtige hooge kerk op hetzelfde uur de plechtige mis, dit was voor mij het grootste en merkwaardige contrast van den dag. Onder diepen indnik was ik van dit groot sche gebouw, dat vrienden van het wrleden en van kunst in het algetneen de zeldzaam- site voldoening 9chenkt. Hier zijn door de vele verbouwingen en uitbreldingen de meest versohillende sffjlets vereenigd: gcthische, romeinsche (overgang3- stijl 12e en 13e eeuw) er, baroktx>uwstij!en. Het zou mij te ver voeren hier de vele be- zienswaardigheden op te noemen, waarvoor men dagen noodig heeft on: ze te bezichtigen. De duizenden Weeners, die dezen dag naar Klosterneuburg uitgetrokken waren, vermaak- ten zich na het bijwonen van de mis op de gemoedelijke, ouderwetsche kermis en zwalk- ten tegen den avond in „weinseliger" stem ming huiswaarts. Plotseling werden zij echter verrast door een rooden vlammengloed aan den hemel: boven den in de nabijheid liggenden Kahlen- berg was een geweldige brand uitgebroken en een ieder, die nog genoeg in de buurt was, veranderde zijn route en men stroomde den Kahlenberg op. Het was een schitterend fantastisch gezicht, deze vuurzee daar hoog ir. de verte, angst- wekkend en verbijsterend tevens, toen men zag welk een omvang zij begon aan te nemen. Gelukkig is sinds kort een vrijwiliige brandweer op den Kahlenberg opgericht, die echter in het eerst weinig kon uitrichten we- gens het ontbreken van voldoende watervoor- raden. Van alle kanten, uit Heiligenstadt en uit Dobling, na een kwartier reeds zelfs uit Weenen, kwamen de brandweerwagens aan- stormen en na ongeveer twee uren was deze reuzenbrand ongeveer overmeesterd. Geluk kig was de wind in de richting van den Do nau, zoodat het oude, mooie kerkje gespaard bleef. Met de grooist mogelijke inspann' ng werk- ten de dappere brandweerlieden, die hier met de meest verschillende moeilijkheden te kam- pen hadden en het zware werk onder magne- siumfakkelverlichting moesten verrlchten, ter wijl de duizenden toegestroemde uitgaander? hen in het blussehingswerk eigenlijk leelijl hinderden. Te Weenen sloegen langs den Donau-oevei en in de straten, die in de verte het uitzicht on den Kahlenberg hebben, duizenden het huive- ringwekkende vlammenspol gade en men hoorde steeds weer het lugubere brandweer- autowagen-signaal: twee langaangehouden tonen, die elkaar in sombere regelmatigheid op vol gen. Een schitterend gratis vuurwerk als slot van dezen grooten uitgaansdag, dat echter gelukkig, dank zij het prachtige werk van de beroemde Weensche brandweer, spoedig ten einde werd gebracht en dat helaas voor de be- nadeelden wel zeer onaangename herinne- ringen achterlaten zal. TH. J. H. OM EEN HALVEN GULDEN. Op een onderneming in het Buatenzorgsche heeft een van die typische infandsche dra ma's zich afgespeeld die geboren worden uit een twist om enkele dubbeltjes. Een koelie had van een kornuit vijftig cent geleend en daarvoor een hoofddoek terug pand gegeven. Toen hij zijn hoofddoek terug wilde hebben, bleek de geldschieter dien ver kocht te hebben. De gedupeerde trok toen zijn mes en bracht zijn makekr een gevaar lijke wonde toe. Een employe, die in de buurt was, de heer M. G., trad vojgens de Java Bode op kranige wijze tusschenbeiden, greep met ware doodsverachting den wilde- man aan, en ontnam hem het mes Intus- schen is de wonde, die den ongelukkige were1 toegebracht, zoo ernstig, dat men aan zijn behoud wanhoopt. Hij ligt in het onderne- mingshospitaal. Merkwaardig is zijn bij het verhoor uitge- sproken wensch om sp.x-dig te mogen her- stellen om het nog eens, maar dan beter, met zijn mes te beproeven Allemaal voor twee kwartjes DE MOORD TE SPEKHOLZERHEIDE. In hooger beroep heeft Maandag voor het gerechtshof te 's-Hertogenbos-'h terecht g-.' staan de 24-jarige melkknecht 'A W., te Spck- holzerheide, beklaagd Maria SchTeurs, echt genoote van H. J. H. Borghaus, met een ijzeren schroefsleutel op het hoofd te hebben geslagen, tengevolge waarvan de vrouw is overleden. Daarna heeft hij een bedrag van ongeveer 16, dat aan de vrouw toebehoor- de, geitolen De vrouw heeft, blijkens de verkiar'ngtn van de deskundigen, twee sla- gen op bet hoofd gekregen, waarvan de twee- ite doodelijk vas. Hij veroorzaakte een sche- delbreuk. Dc eerste slag is toegebracht toen de vrouw nog etond, de tweede toen zij reeds was neergevallen. Verdachte bekende de slagen te hebben toegebracht. Hij wilde de vrouw bewusteloos slaan, om daarna geld' te stelen waarmee hij kermis wilde gaan hcuden. Verdachte zeide er niet aan gedacht te hebben, dat de vrouw er wel eens dood van kon gaan. Aan dr. Caspari, zenuwarts te 's-Bosch, was een psychiatrisch onderzoek van ver dachte opgedragen. Deze deskundige was daarmee nog niet gereed. Hij achtte het niet onmogelijk, dat verdachte een slachtoffer was van het bioscoopbezoek, want op een vraag over de toedracht der misdaad had hij den deskundige geantwoord, dat hij gedacht had, dat de vrouw wel weer op zou staan, zooals je dat in de boscoop 66k ziet gebeuren. SollicitantHier zijn twee getuigscbriften. meoeer, van dommeee." Ihreeieur,,Heb }e er niet een van iemand die Je )a de wees aan bet werk beef} gezien t" .(Passing Show.)

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 11