KWATTA3^ d/$\£VREEP wKWATTA-SPECULAAS Parljsche CaaserUin. BeterdanGoed: DE BESTE Schrale Lippen PfUBifl §S>oi*t den, waarvan de bestourder bereid was het gezelschap naar Den Haag te brengen. Omtrent de oorzaak van het ongeval is ons op het oogenblik nog niets met zekerheid bekend. Verondersteld werd, dat de koppe- ling van den ontspoorden wagen was ge- broken, waardoor het losgeraakte gedeelte geleidelijk tot staan zou zijn gekomen De onisporing van den betrokken wagen zou dan vermoedelijk op het laatst, toen de vaart reeds zeer gtring was. hebben plaats gehad, daar absoluut geen schok werd ge- \oeld in de vo.'gtnde wagens De co respondent te Urre ht van dr N. R. Ct. meldt „De oorzaak van het ongeval moet gelegen zijn in het springen van een wielband van het ontspoorde rijtuig, welk rijtuig na de ontsporing daardoor dwars over den spoor- weg kwam te staan. De Haagsche correspondent van de Telg. heeft blijkbaar zonderlinge avonturen beleeid Hij schrijft daarover aan zijn blad: Ver weg, in de binnenlanden van Zuid-Hol- land was het spoorwegongeluk gebeurd. Tusschen Bleiswijk en Zoetermeer-Zeg waard in, te midden van weilanden, slooten en riet, met in de verte enkele verdwaalde toerderijen. Derwaarts snelde onze auto in het duister van den Decemberavond, langs eenzame en door regenbuien schier onbegaan- bare landwegen, eindeloos zoekend naar de plek des onheils, die zich scheen te willen ver- schuilen in het nachtelijk zwart als schaamde re zich er voor spoorwegongeluk „nummer zooveel" te herbergen. Tallooze inlichtmgen van landlieden, die ons modderig land kruisten, brachten ons ten slotte tot op enkele honderden meters van het ongeval. Daar begon het moeilijkstc deel van den tocht, dwars door de weilanden, waarbij de modderbaden van Spa in't niet zonken, over hekken en slooten naar de spcorbaan. Teen we deze na een langdurigc worsteling eindelijk bereikten hadden we een gevoel alsof we dwars door Tibet waren getrokken en op- gelucht togen we verder, cnbewust van de ge- varen die ens boven het hoofd hingen. Daar doemden reeds vcor ons op de gede- railleerde wagen en er om heen sprookjes- achtig mannen met flambouwen, die tegen den denkeren achtcrgrond aandeden als ge- heimzinnige schatgravers. Een donderend: „halt" rukte ons wreed uit onze overpeinzingen.... en een kort dik heer- tje, dat gelukkig niets rooverachtigs had, al keek hij overigens zeer nijdig, versperde ons den weg, gevolgd door een reus van een spoorman gewapend met een toorts. Een bemoedigende cntvaagst. „Hebt u een bewijs dat u op de spoorbaan mag,.... wat? is u van de pers en u fo'to- graaf.... ondanks het duister zagen we het Iheertje verbleeken... dan meteen er af, gilde hij woest, hoe durft u, meneer, beet hij ons nijdig toe.... en dan zeker in de krant er over schrijven, en foto's er bij, nee meneer, hier zal niets gefotografeerd worden, en nu da- delijic weg, of er wordt proces-verbaal tegen u opgemaakt". We boden den inspecteur van't vervoer als zoodanig ontpopte hij zich - „Vateriaan" aan voor de zenuwen, want het woord „pers" had hem zoo almachtig doen schrikken, dat we niet op ons geweten wilden hebben dat hij er in bleef, maar't werd niet geappreci- eerd, we mcesten weg. Blij van zulke gevaarlijke menschen ver- lost te zijn en voora'l in 't scherpziend oog van de lens, hervatte het gezelschap zijn werkzaamheden. Edoch er zijn nog aodere wegen die tot 'Jerusalem leiden en onder leiding van onzen gids, een boerenzoon, maakten we een om- •trekkende beweging in den donkeren nacht door tat van weilanden, sprongen over sloo ten en kwamen weer bij de plaats van het deraillement, nu echter veilig staande op het weiland des vaders gids, alleen gescheiden van de nijvere spoorwegmenschen door een breede sloot. Onze manoeuvres waren door de duister- nis absoluut voor den vijand verborgen ge- blevenwie beschrijft de woede en ont- steltcnis der „heeren van spoorwegongeluk numrner zooveel", toen daar eensklaps aan den pikzwarten hemel een immense niagnesi- unigiloed hoog optaaide en de plaats des on heils, alsmede alle aanwezigen, onverwacht in't „zonnetje zette", en enkele seconden la ter een tweede lichtaanval. De vloeken van de overtroefde vijanden knetterden als een miltrailleurvuur door de lucht, en toen dat niet hielpbegonnen de nelden met grind en mcdderkluiten te gooien, xider glorierijke aanvcering van het booze inspecteurtje, zoodat de boerenzoon het '.■aadzaam achtte te retireeren. Vooral waar aiet grof grind werd geattaqueerd, dat in roldoende voorraden aanwezig pleegt te tijn. Waar, zocals men dat in de berichten van let ooriogsfront gewoon was uit te drukken, net door ons gestelde doel bcreikt was, kon- ien we terugtrekken, nadat we onderweg nog eeei collega van een Haagsch blad hadden opgepikt, die door vriendelijke bemiddeling van net inspecteurtje een proces-verbaal had gekregen van een rijksveldwachter, omdat hij zich na ons cp de spoorbaan had gewaagd en dit had het meervermelde overkropte ge- moed des inspecteurs niet ineer kutinen ver- werken. Intusschen is deze geschiedcnis leerzaam, waar ze doet zien dat de spoorwegautoritei- ten ten minste nog een nuttig gebruik van het grove grind weten te ma ken Een protest van passagiers. Naar Jt blad nog vernam, hcerschte onder de passagiers van andere treinen die deze lij- nen moesten passeeren en aanmerkclijke ver- traging ondervonden door 't ongeval, grcote mtevredenheid ever het feit, dat men hen aan de hoofdstations, o.a. den Haag, niet had gewaarschuwd. Daa liaddta zij een audere route kunnen klezen en geen aansluftingen behoeven te missen, zooais thans voor velen het geval was. Van een trein zouden vele passagiers zich gezamenlijk met een protest tot de Directie der Ned Spoorwegen te Utrecht wenden, met een ernstige klacht over de verregaande ne- gatie der belangen der passagiers door de spoorwegautoriteiten. Men heeft niet de min ste moeite gedaan de reizigers afdoende in te lichten. De Utrechtsche correspondent van het Hbld. meldt: Onmiddellijk nadat in Utrecht bekend was dat een spoorwegongeval tusschen Bleiswijk en Zee tier nicer had plaats gevonden, zijn wij ens van den omvang op de hoogte gaan stel- len. Van Oouda reisden we in een diensttrein samen met de heeren ir. Maas Geesteranus. chef van Weg en Werken, en ir. Corth, rijks- inspecteur bij de Nederlandsche Spoorwe gen, en ir. Laumans, ingenieur van tractie. Gezamenlijk stelden deze heeren een onder- zoek in, waarbij aan het licht kwam, dat de oorzaak is geweest het springen van een wielband bij kilometerpaal 10.6. Tusschen Bleiswijk en Zoetermeer heeft die linkerwiei- band van het eerste rijtuig het begeven. Door het springen van dezen band verloor het betrokken wiel den zijdelingschen steun tegen den binnenkant van de spoorstaven Hierdoor volgde ontsporing. Het is vast komen tc staan dat het eerste rijtuig circa 500 M. ter zijde van de rails heeft doorgeloopen, hetgecn uit de moeten, die de wielen in de dwars!iggers hebben ge slagen Jen duidelijkste blijkt. Verschillende dwarsliggers zijn aan de oppervlakte ver- splinterd, het grint vertoont eveneens diepe voren en alles bijeengenomen, mag het een wonder heeten dat bij een snelheid van 80 K.M., die de trein op het oogenblik der ont sporing had, geen ongelukken zijn voorgeko- men. Uit de zandsporen die over een groote lengte langs de baan gevonden werden, bleek, dat de machinist reeds onmiddellijk heeft ge- stemd, toen hij enraad bespeurde. IN GEANNEXEERD GEBIED. Over het optreden van sommige Belgische on.torwijzers in hot geannexeerde gebied Eu- pcn-Malmedy-St. Veth wordt, naar men uit Brussol meldt, af en toe door de plaatselijkc bcvolking geklaagd. Zoo werd, eenigen tijd geleden, aan den zoon van een Duitsch oud-strijder te Bullingen, als straf opgelegd: honderd maal schrijven: „de Duitschcrs werden door de Belgen overwonnen", wat't Kamerlid Somerhausen er toe bracht aan den betrokken minister, schriffelijk, na het geval te hebben aangehaald, de vraag te stellcn: „Art. 148 van de grondwet der Duitsche republiek verkondigt: „Het doel der school is clen enkoling zedelijk te ontwtkkelen in deri gecst der natie en in tiien van de verzoening der volkeren". Bestaan dergelijke voorschrif- ten niiet in Belgie, en, in 't voorkomend ge val, wclkc zijn de bestaande maatregelen te gen de onderwijzers, die deze voorschriften niet in acht nemen". De minister heeft alleen geantwoord, dat hij een onderzoek heeft bevolen. DE DIAMANTNIJVERHEID TE ANTWERPEN. De werkgevers in de diamant-industrie te Antwcrpen zijn Zaterdagavond bijeen geko men eci hebben de uitsluiting geproclameerd. Vijftienduizend arbeidcrs komen hierdoor zonder werk. De uitsluiting geldt voor acht dagen en wanneer deze termijn is verstreken, zullen de werkgevers den toestand weder on der de oogen zien. De staking in de diamant-industrie te Ant- werpen is Zaterdagmidclag begor.nen als gevolg van het mislukken der onderliandeliu- gen over, de loonen. Vier fabrieken hebben het werk stopgezet. DE ONTVOEKDE DRANKVERBODSMANNEN. Ondanks een nauwkeurig onderzoek in de golf van Mexico door patrouillebooteu en kustwaehtkotters is men er, naar draadloos gemeld wordt, nog niet in geslaagd een spcor te vinden van het Fransche drank- smokkclschip, aan boord waarvan zich de ad- junct-administrateur van het drankverbod van New Orleans en een adjunct-machinst bevinden, waarmede het schip er van door is gegaan, GEEN* INMENGING VAN DE M1LITAIREN IN DE POL1TIEK. In politieke kringen in Athene verklaart men, dat de eigenlijke reden, die leidde tot de vorming van eon kabinet van nationals eenheid, was, voor hetvervolg dc inmenging van de militairen te verhinderen in de poli tick, daar het militarisme het land naar cu- herste'.bare catastrophen leidt. De wederin- dicnststelling van de officieren, die uit het leger v/erden verwijderd om politieke rede- nen, werd echter cnvermijddijk geacht. Het nieuwe kabinet is Zaterdag beeedigd DE FRANSCHE F1NANC1EN. De „Paris Midi" schrijft, dat de f nanciee- le aangeleffenheden thans geen verder uitstei meer kunnen lijden. Het blad meent, dat de verkregen resuftaten nu eens tastbaar dienen te worden gemaakt voor .het land; stilstand in de productie en staking dienen te worden vermeaen, daar de gevolgen hiervan maar op het publiek neerkomen en de resultaten van de financieele politiek, zoo moeizaam verkregen. hierdoor weer in p-evaar kunnen worden gebracht. DE CENSUUR-WET. De wet op de prikkdlectuur, die in den Duitschen Rijksdag is aanvaard, moet, daar de Rijksdag het oorspronkelijke ontwerp aan- merkelijk heeft gewijzigd, opnieuw aan den Rijksraad worden voorgele^d. Voor het geval de Rijksraad het gewijzigde ontwerp ver- werpt, kan dit door den Rijksdag alleen wor den aanvaard met een meerderheid van twee derde, die echter niet voorhanden is. De bla- den der linkerzijde hopen dat in den Rijks raad Pruisen zijn stem tegen de gisteren aan vaarde wet zal verheffen en daar genoeg aan hangers zal vinden om het cntwerp ten val te brengen, hetgeen echter nauwelijks te ver- waditen is. - Ruwe Huid, Springende Handeu, Winterhanden, Wintervoeten en Huidwondjes geneest men snel met Doos 30-60-90, Tube 80 ct. V KORTE BERICHTEN. Naar gemeld wordt, zijn bij de aardbe- ving, welke in de Kaukasus heeft plaats ge had, 50 personen gedood en 500 gewond. Er zijn maatregelen getroffen, om den nieuwen gezant van de Sovjet-Unde in Mexico, mevrouw Koolantai, te beletten in Mexico voet aan wal te zetten. In de nabijheid van de Oostenrijksdhe grens hebben hevi.ge stormen gewoed, welke aan de spoor- telegraaf- en telefoonlijnen ern stige schade hebben toegebracht. De telefoon- verbindingen met Weenen en Praag zijn ge heel gestoord; alleen de verbinding met Ber- lijn is intact gebleven. Ondanks het sledite weer is koning Fer dinand per auto door Boekar^st gereden van het Cotroceni-paleis naar het koninklijk pa- leis, waar hij den Spaanschen gezant heeft ontvangen. Volgens de bladen is de koning drie pond in gewicht toegenomen. In verband met de ontdekking van ver- dachte correspondentie, zijn te Cherbourg vier communisten gearresteerd. Men neemt aan, dat het nieuwe Deen- sche kabinet uitsluitend door de gematigd- liberale boerenpartij zal worden gevormd. Bij het international zwemfeest te Straatsburg, is het aan den Duitschen zwem- mer Faust gelukt een nieuw wereldrecord 100 M. borstzwemmen op zijn naam te vestigen. Hij heeft het bestaande record van 1 minuut 15.8 seconden met 0.2 seconde verbeterd. Naar uit Ron e wordt gemeld, wordt mcmenteel eeii nieuw viliegtuig beproefd, dat 25 soldaten met voile oorlogsuitrusting kan vervoeren. De Spaansdie socialistische vrouwen- vereeniging heeft een propaganda-actie aan- gevangen met het doel de huwelijkswetten te veranderen en eep einde te maken aan de autoriteit van de edhtgenooten en vaders. Te Que-que in Rhodesia is een goud- ader ontdekt welke veel belooft op te brengen. In de vesting Kufstein (Tirol) zal een geweldig orgel worden gebouwd als gedenk- teeken voor de in den oorlog gevallen Duit sche soldaten. Het zal drie klavieren hebben. 80 registers en 400 pijpen en tot op een af- stand van 6 tot 8 k.m. kunnen worden ge- lioord. Primo de RiVera heeft tegenover de journalisten verklaard, dat de Spaansche Na tions le Vergadering tegen 12 December a.s. bijeen zal kunnen komen. De Commissie van Herstel hoorde Za- terdagmorgen den a gent-genera a 1 voor tie herstelbetalingen en den comimi.ssaris voor de Duitsche spoorwegen, die rapport uitbrachten omtrent het tweed'e jaar van de toepassing van het plan-Dawes. De Hongaarsche legerbisschop Johan Zadravetz, wiens naam in het valschemun- ters-proces zoo vaak genoemd werd, heeft zich thans in het klooster teruggetrokken, waaruit hij in de nabolsjewistische periode zoo snel was opgeklcmmen. Hij zal nu in de Franciscaner orde een theologischen leerstoel gaan bezetten. Wegens de benoeming van een door vele ouders niet gewenschten „Schulrat" was in het district Dortmund een schoolstaking afgekondigd. Thans heeft de Westfaalsche Ouderbond deze staking tot geheel Westfalen uitgebreid. Volgens een draadloos telegram uit Washington zou thans ook Peru zich accoord hebben verklaard met de toewijzing van Tac- na en Arica aan Bolivia. VOETBAL. Er zijn gisteren inderdaad St. Nicolaas verrassingen voorgekomen bij de uitslagen. Alcmana, met Peetoom op de midvoor- plaats, daar Doeschot verhinderd was, zorg- de al voor een heel onaange/iame surprise door in Schoten met 2-1 te verliezen. Schoten had tot nu toe nog geen overwinning be- haald en juist A'lcmaria moest het eerste slachtoffer zijn. Kansen heeft Akmaria in den wedstrijd zeer zeker gehad, maar in 't be- nutten dier kansen absoluut gefaald. Deze nederlaag valt te meer te betreuren, omdat Haarlem cen punt verspeelde tegen Zeebur- gia (0—0) en er dus gelegenheid was ge weest iets in te loopen. K. F. C. won met 31 van Hollandia en het ziet er naar uit, dat de strijd om't kam- pioenschap ten slotte zal gaan tusschen Haarlem en K. F. C. West-Frisia won met 3—0 van Bloemen- daal. I Akmaria III speelde gisteren voor de eer ste klas N. H. V. B. een aardigen wedstrijd tegen Bergen I. Eerstveroverden de in het blauw gekleede Alcmarianen een 20 voor- sprong, waarna Bergen een tegempunt maakte. Na de rust nam Alcmaria het spcl meer en meer in handen en ten slotte voerde zij den stand op tot 51. Toen scoorde Bergen nog eenseens en maakte Alcmaria haar zesde en laatste doelpunt, alzoo winnend met 6:2. Er werd vrij gced gespeeld soms zag men heel goede staaltjes voetbal. De Bergensche kee per liet zich tweemaal verrassen door boog- schoten van den linksbuiten. De stand in 2 A is na de gisteren ge- speelde wedstrijden als volgt; Haarlem 10 7 2 1 23—13 16 K. F. C. 10 6 2 2 21—14 14 Zeeburgia 11 5 2 4 27—25 12 Akmaria 9 5 1 3 26—18 11 West-Frisia 9 4 1 4 29—21 9 Hollandia 10 3 3 4 23—23 9 Helder 9 3 2 4 22—24 8 Bloemend. 10 2 3 5 15—21 7 V. V. A. 7 2 1 4 15—23 5 Schoten 9 1 1 7 17—35 3 Ook in de eerste klasse bkven de verras singen niet uit. Zoo verloor Ajax met 1—0 van H. V. V. en Feijenoord met 4—2 van V. O. C., uitslagen, die zeker niemand had verwacht. SpartaStormvogels 0—3 't GooiBlauw Wit 20 D. F. C.—V. U. C. 3—2 R. C. H.Excelsior 14 SpartaanH. F. C. 03 H. B. S.—Z. F. C. 5-1 A. S. C.—Edo 2—5 U. V. V.Hilversum 40 Ook in 2 B merkwaardige uitslagen. VeloxHercules 03 Z. V. v.—H. V. C. 1—2 A. F. C.—W. F. C. 4-1 D. E. C.Donar 60 VoorwaartsKampong 4—0 Afd. III. E. Boys—Z. A. C. 3—1 HeraclesVitesse 21 Go AheadDo to 2—1 WageningenEnschede 05 Hengelo—Robur 00 Afd. IV. WilhelminaBredania 10 Willem IIPhilips 00 N. A. C.Roermondl 53 M. V. V.—Noad 0—0 Afd. V. Velocitas—G. V. V. 6—1 FrisiaLeeuwarden 26 VeendamFriesland 22 W. V. V.—G. V. A.'V. 3—5 V. A. F. C. IROOD WIT I 4-4. Men schrijft ons: Het publiek heeft kunnen genieten van deze plaatselijke ontmoeting, welke in de beste verstandhouding is gespeeld. V. winr den toss en R. W. trapt af. De eerste aan- vallen zijn voor V. A. F. C., doch worden door de goed spetende achterhoede van R. onschadelijk gemaakt. Als er ongeveer een kwartier is gespeeld maakt R. W. het eerste doelpunt, wat V. aan- leiding geeft om nog beter aan te pakken, en gelukt haar dan ook spoedig de gdijkmaker in het net te deponeeren. De wedstrijd gaat dan gelijk op en als rust aanbreekt hebben beide partijen nog een doelpunt er aan toegevoegd. 2—2. Na rust weer hetzelfde spannende spel. R. W. is evenwel wat gelukkiger als V. en weet den stand zelfs op te voeren tot 42. Aanvallen op het R. W.-doel zijn nu aan de orde, doch de doelman houdt voorloc- pig stand en laat niets door. Nog ongeveer 12 minuten moet er gespeeld worden. V. geeft zich nu geheel, en zag dit dan ook beloond door 2 fraaie doelpunten. Menig toeschouwer dacht zelfs nog aan een overwinning voor V., doch de tijd was verstrekeq en het einde van dezen wedstrijd kwam met een gelijk spel. De sche ids red iter voldeed matig. LOTISSEMENTEN. Ieder vreemdeling, die Frankrijk door- treinde, heeft zich bij het naderen van een groote stad wel eens afgevraagd, wat toch die groote lappen grond zijn, met al die pa- len erop en al die omheiningen, waar hier en daar wat hutjes op staan kltine houten huis- jes, in elkaar getimmerd van alle mogelijke soort planken en ander tweedehandsch mate- riaal, en daar tusschen door af en toe een zeer bescheiden huisje van steen. Dat zijn de z.g. „lotissementen."- Zulke groote lappen grond in allcmaal kleine stukjes veraeeld, ziet men vooral heel veel in de omstreken van Parijs. Parijs is overvol van inwoners. Voor den oorlog is de woningcrisis daar al begonnen, en na den oorlog in die crisis chronisch ge- worden, en het wordt er hoe langer hoe erger mee. Door den ocrlog heeft zich onder de jon- gere generatie der Fransche boeren-bevol- king, een onweerstaanbare trek naar „de stad" gevormd, naar de groote menschenop- eenhoopingen, naar het intense en veelsoor- tige leven der groote centra. Het leven op het land zijn ze saai gaan vinden, triestig en wanhopig eentonig. Licver dan dat te ver- dragen willen ze op elkaar gehoopt wonen in de nauwe krotten der Parijsche voorste- den, willen ze in de fabrieken daar werken, en in de gelegenheid zijn van tijd tot tijd naar een cinema te kunnen gaan, naar een cafe-chantant, naar een volksbal verre, verre verkiezen ze dat boven het onafgebro- ken werken en de zeer zeldzame vermaken van het boeren-leven. Ook het aantal vreemdelingen neemt steeds toe in Parijs; en dat heeft bij de huiseigena- ren het verlangen opgewekt om meer geld aan hun huizen te maken dan ze tot nog toe deden, zooveel mogelijk geld daarvoor te maken. En daar een hotel-kamer drie, vier maal zooveel opbrengt ais een kamer, die per kwartaal verhuurd wordt hebben vele huiseigenaars hun huurders op straat gezet, en hebben hun huizen in hotels doen om- bouwen En wij? waar moeten wij nu wonen? zoo vroeg zich de Parijsche werkman af, en de kleine winkel- en kantoorbedienden en vooral wanneer ze getrouwd zijn en kinde- ren hebben, wordt het geval moeilijk want een gezin met kinderer daar heeft bijna ieder Parijsch huiseigenaar een broertje aan dood. En zoo hubben die toen hun blik- ken laten vallen op het land het verlaten boerenland, waar zooveel woonplaats te over is! En eenzelfde gedachte heeft zich meester gemaakt van de kleine burgers. In plaats van ieder jaar, als ze met vacantie naar buiten gaan, daar in een hotel of pension te gaan wonen, gingen de kleine Parijsche burgers bedenken, zou het toch veel prettiger zijn om een rustig plekje te hebben, heelemaal van hemzelf, waar hij met vrouw en kinderen zijn zomer-rust van enkele weken zou kunnen gaan genieten. En ze kochten in de dorpen oude leegstaande boeren-woningen, waarvan de eigenaar gestorven was, en waarover de erfgenamen zich niet meer bekommerden; en op een goeden dag komt er een troep werk- lui naar zoom oude woning, gooit de oude muren naar beneden en op de plaats der oude huizen, waar heele geslachten landbou- wers geleefd en gewerkit hebben, daar ver- rijst nu uit de ruines een coquet vfllatje, een Zwitsersch chalet, of een Engelsclie cottage Maar voor den werkman en de kleir.e win kel- en kantoorbediender. zijn zulke boeren- woningen, voor hoe betrekkelijk geringen prijs die ook gekocbt kunnen worden, nog veel en veel te duur. En ten hunne behoeve nu zijn daarom de ,.lotissementen" in het leven geroepen. Uitgesterkte bouwlanden. weiden. bes- schen, die aan een enkelen eigenaar toebe- hoorden, worden verdeeld in honderden Tteel kleine stukjes, en worden zoo stukje voor stukje aan particulieren verkocht. Om tege- moet te komen aan zelfs de a 1 lerbescheidenste beurzen, geschiedt de koop op afbetaling, te gen zooveel per maand. Het succes, dat die eerste lotissementen hadden was z66 geweldig, dat er aan alle kanten navolgingen verrezen. En zoo ziet men nu sinds eenige jaren al de muren van Parijs behangen met reusachtig groote aan- plakbiljetten, die lotissement-terreinen in alle mogelijke soorten en in elken prijs aanbie- den, tot op een afstand van 60 K.M. buiten de barriere zelfs. Het verschil in prijs hangt af van twee dingen voornamelijk; lo van den afstand tot Parijs, en 2o. van de bewooubaarheid der terreinen. In het begin werden die terreinen verkocht z66 als ze daar lagen; zonder wegen, zon- der drinkwater, ^pnder rioleering. Er bestond dienaangaande geen enkele verplichting, noch van de zijde des verkoopers, noch van die des koopers. En dus ook geen enkele aan- sprakelijkheid. Zoo werden lappen grond verkocht te gen zeer lagen prijs, dat is waar! die door en door moerassig waren. Het waren de al- lerarmsten, die afgingen op zoo lage prijzen. Op hun kleine moerassige plekje zetten ze hutjes neer zoo armoedig en zielig \an uit- zichtEn als de winter gekomen was. stonden die hutjes midden in het water! De Parijzenaar, die naiuuriijk niet het minste vcrstand heeft van terreinen, van grondsge- steldheid, en dus geen oordeel bad voor zijn keuze, kocht maar van alles, wat aangeboden werd, lukraak. En pas later, wanneer hij al zijn spaarduitjes al in aankoop gestoken had, bemerkte hij pas dat zijn terrein zoo laag lag, dat de naburige rivier het's winters onoer water zette, dat geen begaanbare wegen er heen voerden dan, dat er heelemaal geen drinkwater was en dat hij dat honderden meters ver door de modder heen moest halen! Toen zijn er klachten geuit, zijn er protes- ten ingediend. Met het gevolg dat de regee- ring er zich mee is gaan bemoeien En nu mag geen enkel terrein meer in Lo- tissement als woon-terrein verkocht worden wanneer de verkooper niet op zich neemt voor behoorlijke wegen en voor drinkwater te zorgen Ja, maar wegen aanleggen, en voor wa- ttrleiding zorgen voor honderdtallen v. hec- tairen grond heen, dat kost handen vol geld aan ten lotissement-ondernemer, en daar door moet die noodzakelijkerwijze ook zijn verkoopsprijs doen stijgen! Waardoor weer een heele massa kleine beurzen als koopers worden uitgeslottn. En toen vonden de ondernemers een true uit om de wet te ontduiken. Sindsdien ziet men overal op de Parijsche muren aanplak- biljetten en het zijn de brutaalste! met de meest schreeuweride kleuren en aanprijzin- gen! die aankondigen tegen lagen prijs „tuin-terreinen te koop". „Tuinterreinen? wat zijn dat? zoo vraagt het adspirant klein-grond-eigenaartje zich af. Tuin of geen tuin, op mijn eigen grond mag ik natuurlijk doen wat ik wil!" En hoewel in het koopcontract, dat hem ter teekening wordt voorgelegd, er een clausule staat, waarbij vastgesteld wordt, dat de koo- per zich verbindt geen woon-huis op zijn ter rein te zullen zetten, en enkel zich daarvan als iuin te zullen bedienen de lage prijs van het terrein lokt hem z66 aan, dat hij toch koopt, en teekent, en het tuinterrein is zijn eigendom. Honderden hectaren worden op die ma- nier verkocht, en de meeste eigenaren van een perceeltje zetten toch een houten huisje op hun terrein neer, maar ze zijn er geen oogenblik zeker van, dat niet op een kwaden dag de politie z.ch zal aanmelden net het bevel, onmiddellijk dat huisje daar weg te nemen, en hun op den koop toe nog een pro ces-verbaal geeft wegens contractbreuk Inmiddels floreeren de ondernemingen van lotissementen; van dag tot dag neemt hun aantal toe, en reeds zijn er teekenen, dat het aanbod de vraag binnenkort overtreffen zal. Reeds is er geen sterke concurrentie-geest waar te nemen in de aanplakbiljetten en kran- ten-advertenties. Beloften van wegen, water- leiding, gas- en electriciteits-aanleg worden gedaan met grooten ophef; de kwaliteiten der terreinen worden geroemd; en hoe langer hoe gemakkelijker wordt de afbetaling ge maakt. De boeren zelf, begonnen mee te doen. Daar er geen werkkrachten genoeg zijn om he land te bebouwen, daar bijna alle jonge mannen weggetrokken zijn naar „de stad", naar fabrieken en handelshuizen, bieden de boeren zelf hun vele braakliggende ten'einen aan de „Parijzenaars" te koop aan. Op sommige plaatsen zijn door die lotisse menten al heele dorpen ontstaan. En wan neer men 's morgens of s avonds met een Parijschen werkmans-trein meereist, hoort men daar over niets anders praten dan over de hoedanigheid van verschillende terreinen, de prijzen van huizen, over soorten bouw- grond, het kweeken van groenten, het fokken van kippen, enz., enz. In de week liggen de meeste lotissementen stil en verlaten daar. Maar !s Zondags dan komt er leven in! Dan gaan de nauw- bewoonbare houten huisjes open, en de Parijsche werkman, de winkel- en kantoor- bediende, vergezeld van vrouw en kinderen komt indien het weer daartoe gunstig is uitrusten van zijn wekelijksche werk in de stad door hier zijn grond te komen om- spitten, zijn magere plantjes te verzorgen. en te droomen van den welgelukzaligen tijd, wanneer hij eens werkelijk een huis, een „echt" huis zal kunnen bouwen op zijn Iapje grond, en er zooveel mogelijk porfijt en ple- zieT van zal kunnen trekken. Menschen van alle beroepen en bedrijven wonen er naast elkaar in zoo'n lotissement; een gendarme, een kantoorklerk, een tim- merman, een drogistEn al die men schen kennen elkaar, en groeten elkaar vrien- delijk, voelen zich loteenooten, levensgenoo- ten, begrijpen elkaar. Want alien leven samen in de eene, zelfde grodte droom van hun leven, daar eens, £ens een comfortabe! huis te bezitten, waar ze omringd van hun fami- lie in vrede zullen kunnen leven, midden in de frissche buitenlucht, rustig hun eigen tuinije bebouwend M. DE ROVANNO. 4 Nov. 1926. f

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7