Alkmaarsche fiaurant Efin speelbal der fortuin. FEll 1.1,ETON. Dittsdaj? 7 December No. 270 1926 Honderd Ac!it en Twlntigsli Jaargang, Bisisieiilagugl SCHADEVERGOEDING UIT DE WEERSTANOSKAS. Het hoofdbestuur van den Centraleh Ne- derlandschen Ambtenaarsbond heeft beslo- ten, aan een kommies, wien naar de meening van het hoofdlbestuur door de adtoinistratie der belastingen ernstig onrecht is aange- daan en die geen rechtsherstel lean krijgen, de daardoor geleden schade te vergoeden. Een bedraig van 145 werd tot dat doel uit de weerstandskas van den bond beschikbaar gesteld. WET SPOORWEGONGELUK BIJ J ZOETERMEER-ZEGWAARlD Wet Volk heeft van den inspecteur-gene- raal der spoor- en tramwegen, den heer J. J. Stieltjes, hetzelfde gehoord, dat de correspon dent van de N. R. Gt. te Urecht in het och- itendblad van Zondag omtrcnt de vermoede- lijke oorzaak van .het ongeval heeft gemeld. Het is, zeide de heer Stieltjes, definitief vast komen te staan dat het springen van een wiel-bandage de cnmiddellijke oorzaak van het ongeval geworden is. Langs de rails heeft men de stukken van deze wiel-bandage gevonden. Drie honderd meter verder is de trein tot stilstand gekomen. De reden, dat het oogehik geen erger afmetingen heeft aamgenomen, moet hierin gezocht worden, dat die luchtkoppeling verbroken is tusschen den eersten wagon en de locomotief. Hier- door ontstaat hetzelfde effect als wanneer aan de noodirem wordt getrokken. Bovend:en heeft de machinist, zoodra hij voelde, dat de noodrem in werking was, ook krachtig ge- remd. Hierdoor kon Let gebeuren, dat de achteraan komende wagons niet met voile snelheid op den ontspoorden wagon zijn ge- loopen. De materieele schade is niet groot. De heer Stieltjes zeide over de oorzaak van het onklaar worden van de wielbandage nog, dat hiervoor verschillende oorzaken kunnen bestaan Het is echter uitges'oten, dat het defect-raken gewezen moet worden aan het te ver afslij*en van de bandage. Ver- moedelijk is er een gietblaas in het staal ge komen Dit stuk van de bandage is opgezon- den naar Utrecht, waar een zorgvuldig mi- crospopisch onderzoek zal plaats hebben. In geen geval moet de oorzaak van dit on geval gezocht worden in den toestand van den weg. Reeds Zondagmorgen vroeg was het treinverkeer op de lijn den HaagUtrecht volkomen normaal. Ook berichtgevers van andere bladen kla- gen over tegenwerking bij hun bezoek aan het terrein. Zoo een medewerker van Het Vo'k en een Haagsche correspondent van het Hand Ir. Maas Geestranus, chef van weg en werken bij de Neder'andsche Spoorweven, heeft aan het Urechtsch Dg.bl. medege- deeld, dat er in de laatste twintig. dertig jaar vrijwel geen enkel sooorwegincident be- kend is, dat te wijten was aan het onklaar raken van een wielband. Wanneer een trein aan een gToot station stil staat, ziet men ge- regeld treinpersoneel de wagons langs gaan met een hamer, waarmede tegen de wie en wordt geslagen. Deze controle bedoelt te constateenen, dat de wielbanden in orde zijn. terwijl hetzelfde personeel tevens nagaat. of ook een der rijtuigen warm is geloopen. Aan den klank van den hamerslag kan het per soneel hooren, of er al dan niet een seheur in een der wie'banden zif. Deze controle ziet men uitgeoefend bij iederen trein, die een groot station binnenkomt en zij heeft natuur- ■lij'k ook plaats gehad voor de bewuste trein Zaferdagmiddag het station Utrecht verliet. Het is natuurlijk mogelijk, dat op dat mo ment de wielband nog geen break vertoonde, doch eerst gedurende den rit die breuk is opgetreden Prof. Franco, chef van den constructle- dienst, verzekerde desgevraagd, dat het haast nooit voorkomt dat een wie'band onderweg Jcnapt Bij zeer sterk vriezend weer is de nei- ging tot defect raken van een wielband het grootst. maar men kan zich haast geen vries- winter herinneren, waarin gedurende den rit van een trein een wielband gesprongen is. Regen of warmte hebben op de wielban den niet den minsten invloed De snelheid kan hier abso'uut buiten ge- ding blijven, want de vaart van een trein heeft op de wielbanden geenerlei invloed. Naar het EngeLsch van Rafael Sabaliru. Geautoriseerde vertaling van A. T. 69* Achter zich kon hij de voetstappen van zijn dienaren hooren, die de kamer weer bin- nenkwamen. Maar het was niet hun komst, die hem zich deed inhouden, die zijn oogen deed uitpuilen van schrik, die zijn wangen doodsbleek maakte en hem op eens van het hoofd tot de voeten deed beven en sidderen. Een oogenblik lang was hij als iemand, die verlamd is. Zijn ledematen weigerden dienst; zij waren als lood geworden, langzaam, ter wijl hij ze vlug had willen hebben, lieten zijn armen dat liefelijke lichaam los. Lang zaam vielen zij neer, en langzaam ging hij van haar weg, steeds starend, zijn mond open, zijn gelaat dat van iemand in den grootsten schrik. Plotseling verhief hij zijn rechterhand om met een sidderenden vinger naar haar keel te wijzen. Heesch, met schorre stem, sprak hij: „De teekens! De teekens!" De drie dienaren, die op dat oogenblik bin- nenkwamen, hielden stil en stonden op den drempel, alsof zij plotseling in steen verkeerd waren. Holies, die tot bewustzijn teruggekeerd was, verhief zich even, het haar achterover werpend, dat door bloed op zijn voorhoofd kleefde, keek versuft rond, om de bevende, Deze Irein reed circa SO K.M snelheid, war hij mocht doen. Door de vaart knappen geen wielbanden. Het opvallende bij dit ongehrk is juist ge weest, dat een wagon derailleert bij een snel heid van SO K M., in voile vaart dus van den trein, gedurende die vaart met eenige wiielen buiten de spoorbaan komt te staan 40 c.M.), over dwarsliggers voorthob- be't, een afstand van ongeveer 500 Meter naast de rails aflegt, en dat bij zuf'k een deraillenient niemand gewond wordt, zelfs niemand een schram oploopt, en sterker nog, van dien wagon zelfs geen enkele ruit aan gruze'ementen gaat. En dat alles, terwijl de trein 80 K.M. vaart had! Men zou in dit geval kunnen zeggen: het -pleit voor het spoorwegmateriaal en het pleit voor den weg. HET SPOORWEGONGELUK BIJ HAARLEM. Uit een onderzoek van de justitie naar de oorzaak van het spoorwegongeluk aan de K'everlaan bij Haarlem is gebleken, dat het ongeluk te wijten is aan verkeerden wissel- stand. De wissel was door den wisselwach ter wel overgehaald, maar niet in den goe- den stand1 gekomen. De spoorwegautoriteiten zulien ook een onderzoek instellen, dat evenwel niet open- zal zijn. DIEFSTAL MET GEWELD- PLEGING. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Rotterdam de aanemer W. M. uit de Vre- denoordstraat, toen hij langs de Rijnhaven liep, door een man aangevallen. Deze gaf hem enkele klappen, waarna hij hem een beurs met 3 en een zilveren horloge met dito ketting ontrukte. De man sloeg vervol- gens ot> de vlucht. M. heeft hiervan aan- gifte bij de politie gedaan, die dadelijk een onderzoek heeft ingesfeld. Dit heeft aanlei- d,:ng geven tot de aanhouding van den ijzer- werker K. W. M. De man is opgesloten. EEN SURPRISE. Den 18den November j.L, zoo vertelt de N. R. Gt., werd fen nadee'e van mevrouw De P. uit de Heer Kerstantstraat te Rotterdam uit het portaal van haar woning >en fiets gesto'en Zij deed hiervan aangifte bij de politie, maar het onderzoek leverde geen re- sultaat op. Gisteravond werd er hevig bij haar geheld. Toen er open gedaan werd, bleek de vermiste fiets voor dc deur gepiaatst te zijn. Er was niemand te zien: Aan de fiets was een brief je gevestigd. waarin Sint Nico- loos de efgenaresse van de fiets vermaande, voortaari het klokslot beter te gebruiken, op- dat geen onbevoegden er met het karretje van door kunnen gaan. EEN VLECHTENSNIJDER. Zaterdagavond heeft een onhekend' geble- ven man op de Hoogstraat te Roterdam de haarvlecht van de I2-jarige Sophie S. afge- sneden. MODERNE ROMANTIEK. Het Vad. schrijft: Een paar jaar geleden mcest Smirnoff, een der oudere pilcten van de K. L. M boven De- nemarken een noodlanding maken. „Er was ge^n haast bij vertelde de Rus eens zelf, „en daarom zocht ik op mijn gemak een gowl landingsterrein uit." Goed had in dit geval een dubbele beteeke- nis. Het uitgezochte weiland was goed voor de machine en voor den oiloot, want het was mooi vlak en het lag v ak bij een van die groote boerenhofsteden, waardoor Denemar- ken bekend is. Smirnof zette zijn .,kist" be'hoorlijk neer, vroeg onderdak aan den heereboer en seinde naar Nederland om hulp. Den volgenden dag cirkelde boven de hof- stede een andere K. L. M.-vogel, die ook op het weiland neerstreek, en waarvan de piloot ook vriendelijk te logeeren gevraagd werd in het groote boerenhuis. Terwijl de meegekomen meehanicien het kleine euvel vehielp, bezichtigden de beide pi- loten de groote boerenhofstede onder het vriendelijk geleide van een charmante doch- ter des huizes. Weer een dag later stegen de beide machi nes op Smirnoff vloog rfichtstreeks door naar Kopenhagen. maar de hulpmachine bleef vrij lang boven de boerenhofstede cirkelen. Toen twee dagen later deze piloot dezelfde plek passeerde, vloog hij opmerkelijk laag, en later werd geconstateerd, dat de charmante dochter altijd naar de K.L.M -machine wuif- de, mits het de machine van dezen piloot was. Andere machines ekek zij alleen maar na Het meet natuurlijk een geheim blijven wie deze piloot geweest is. Maar 14 December a.s. zal in de Frederiksbergkerk te Kopenha gen het huwelijk gesloten worden tusschen Mej. Tofa F. E. Spandet uit Thurebylille en den oudsten verkeerspiloot van ons land, den wijzende hand van den Hertog te zien, de tril- lende stem van den Hertog nog eens te hoo ren zeggen: „De teekensl" Zijn Genade week terug, stap voor stap, hijgend van vrees, tot dat hij zich plotseling omdraaide naar zijn dienaren. „Terug," beval hij hun met schrille stem. „Terug! weg! Hier vandaan! Zij is besmet! Mijn God! Zij heeft de pest! De teekens zijn bij haar te zien." Een oogenblik stonden zij het vreeselijke aan te zien in den angst, dien zij met hem deelden. Zij bogen zich vooroyer, om naar juffrouw Farquharson te zien, die zwak en bleek tegen den muur leunde, haar blanke hals en schouders staken prachtig af tegen den donkerbruinen achtergrond en vanwaar zij stonden, konden zij duidelijk op die olan- ke schoonheid den purperen buil zien, die het kenmerk van de pest was. Toen de Hertog bij hen kwam, keerden zij om in plotselinge vrees voor hem. Kon hij zelf niet reeds de vreeselijke besmetting bij zich dragen? Met woeste angstkreten vlucht- ten zij voor hem de kamer en het huis uit, en zij letten niet op de bevelen, die hij hun, on der het haastig vluchten, toeriep. HOOFDSTUK XXL Onder het roode kruis. De groote deur sloeg dfcht achter deze haastig vluchtende mannen. Hun snelle schre- den klonken op de ongelijke straatisteenen, en waren weldra buiten het gehoor. Kolonel Holies en de vrouw, die hij jaren geleden zoo hartstochtelijk gezocht had, tot- leiiTri pfloof op de groote vHeg&ldetT val Euroja, den heer G. J. Geysendorffer uit Den Haag. EEN SCHITTERENDE VANGST. Naar wij vernemen, is de politie van Zand voort erin geslaagd een berucht inbreke-r, die voor verschillende plaatsen in ons land een gevaar was, achter slot en grendel te zetben. eersten piloot van de K.L.M., defi meest popu- In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft zij n.l. den 44-jarigen J. P. van der Clashorst gearresteerd, een man, die zich niet alleen heeft schuldig gemaakt aan ver schillende inbraken, gevolgd door diefstal in Zandvoort, maar ook een belangrijke buit heeft weten te behalen bij inbraken in Aer- denhout (gemecnte Bloemendaal), Heemstede en Katwijk. Vermoedelijk heeft de aangehou- dene ook nog op zijn geweten verschillende diefstallen, welke gepleegd zijn in Amster- da m,Den Haag, Leiden, Rotterdam en Bre- dam, Den Haag, Leiden, Rotterdam en Bre- houden. Voorloopig althans heeft de aange- houdene bekend de vele in den laatsten tijd vobrgekomen inbraken te Zandvoort en den in de vorige week gepleegden belangrijken diefstal van tal van slferaden in Aerden- hout op zijn geweten te hebben. Naar de andere feiten, waarvan hij ver- dacht wordt zal deze week een onderzoek worden ingesteld. Vast staat in elk geval, dat de Zandvoortsehe politie met de aanhouding van dezen man een bijzonder goede vangst heeft gedaan. Reeds gedurende eenige weken wordt er te Zandvoort aanhoudend ingebroken in onbe- woonde villa's. Een en ander gaf de politie aanleiding een zeer scherpe controle te gaan instellen en vooral des nachts zoo waakzaam mogelijk te zijn. Het laatst werd aangifte gedaan, dat Don- derdagnacht weer was ingebroken en wel in de onbewoonde villa „De Zwaluw" aan het eind van de Boulevard Barnaat. Deze villa behoort in eigendom toe aan den te Amster dam woonachtigen makelaar, den heer Th. F Scholten. 't Was de politie bij haar onderzoek opge- vallen, dat de inbreker, die zich door verbre- king fan een klein ruitie toegang tot dc villa had verschaft, alles wat naar zijn gading was', had ingepakt, klaarblijkelijk met het doel den volgenden nacht de buit te komen halen. De politie. die er dus op rekaide, dat de inbreker Vrijdagnacht zou terixgkomen, stelde zich dien nacht verdekt in de villa op De inbreker verscheen echter niet. Zaterdag- morgen heeft de politie haar pogingen om den dader in handen te krijgen, voortgezet, nu echter met beter resultaat. Terwijl in den omtrek politie-agenten wa jen uitgezet, gingen de commissaris van po litie, de heer Lovink en de inspecteur ter Afest, omstreeks half een in den nacht de villa, waarvan de ingang in de Brederode- straat is, binnen. Alle drie verdieoingen wer- den door de politiemannen doorgezocht Be- neden in den kelder zagen zij matrassen lig- gen. waarop naar zij hadden kunnen vast- stellen de inbreker al eens geslapen mocst hebben. Op een tafel vonden zij een jas, een vest, een pet en een boord liggen, maar een menschelijk wezen kenden zij niet ontdekken. Plotseling echter bemerkten zij dat zich iets onder een der matrassen bewoog. De politieccmmissar's ontbood onmiddel- lijk assistentie en onderwijl rukte inspecteur Ter Afest de matras weg, waaronder zich de veelgezochte inbreker bleek te slapen te heb ben gelegd. De man werd naar het politiebureau over- gebracht. Toen hij Zondagmorgen door de politie verhoord werd bekende hij zich aan verschil lende inbraken te Zandvoort cn te Aerden- hout te hebben schuldig gemaakt. Eenige van de gestolen voorwerpen werden Zondag reeds in Amsterdam teruggevonden BESTRIJD1NG VAN DE WERKLOOSHE1D. De gemeentebesturen der vier groote ge- meenien Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, zijn uitgenoodigd een vertegen- woordiger te zenden op een conferentie, wel ke de minister van Binnenlandsche Zaken op zijn departement zal houden, om te overwe- gen, op welke wijze door de regeering in samenwerking met de groote gemeenten iets gedaan kan worden, ter bestrijding van de werkloosheid. Het college van B. en W. van Amsterdam zal vertegenwoordigd worden door den wet- houder van Maatschappedijken Steun dr I. H. J. Vos. Aanvankelijk zou deze bespreking in Den Haag gehouden worden op 9 Decemberzij is echter op Verzoek van het gemeentebestuur dat hij in wanhoop het zoeken had opgegeven, waren eindelijk samen in dit huis, waarheen zijn ironisch noodlot hen gebacht had, in vieeselijke omstandigheden, die nog vreese- lijker geworden waren. De daad, waardoor hij haar eindelijk gevonden had, deed haar onherroepelijk voor hem verloren zijn. Het toeval, dat hen na al die jaren samengebracht had, wierp ze tegelijkertijd verder uiteen dan zij ooit geweest waren; en dit nog zonder het feit er bij gerekend, dat zij nu een vrouw was, daar de dood zijn stempel op gezet had. Was hij niet inderdaad een ongeluksvogel? Het harde dichtslaan van de deur scheen hem ver der tot bewustzijn te brengen. Hij stond pijn- lijk op en keek met versufte oogen de kamer rond. Weer sloeg hij zijn haar terug, en daar- na bekeek hij zijn hand, die nat en met bloed bevlekt was. De nevel, die over zijn hersens had gehangen en de geestelijke blik verduis- terd en verward had van de gebeurtenissen, die hadden plaats gehad, voordat hij neer- geslagen was, en sedert zijn bewustzijn begon weer te keeren verdween nu langzamerhand. Eindelijk werd het hem duidelijk, waar hij was en hoe hij hier gekomen was. Hij stond op, wankelde even, en keek rond met doffe oogen als die van een dronkaard. Hij zag Nancy, haar schouders naar hem toegekeerd, zich bekijkende in een langwerpi- gen, Venetiaanschen Spiegel, die den muur achter de tafel versierde, en in den spiegel zelf zag hij de weerkaatsing van haar gelaat. Het was aschgrauw, en er lag een vreeselijke angst in haar blik. Toen begon hij zich te herinneren en bijeen te voegen de voorvallen van het verwarde tooneel, waarop zijn blik was gevallen, toen zijn geest weer begon wak- ker te worden. Hij zag weer Buckingham, fail' Amsterdam, ifLfertahd'meF'de hehatT deling der begrooting, een week uitgcsteld. •DE RFGEERINGSVERKLAR-ING OVER DE ONLUSTEN IN WEST-JAVA. „Het onomstootelijk vaststaand recht- streeksch verband tusschen de onlusten en de actie van de communistische organisatie", als conclusie van „het reeds beschikbare en gecontroleerde materiaal", ziedaar het be- langrijkste in de aZterdag door de Indische regeering in den Volksraad afgelegd ver- klaring. Tegenover de dag aan dag herhaalde ner- veuse afwijzing van aille communistische schuild in het orgaan der Nederlandsche com- munisten, staat hier de positieve aanwijzing van die schuld door de Indische regeering, die, deze schuld vaststellend, tegelijk aankon- digt dat zij hetgeen haar omtrent organisatie en strijdmiddelen van de P. K. I. is, binnen- kort den Volksraad zal medSdeelen. Zoo spreekt alleen wie over onweerlegbare bewlj- zen beschikt. Het „toestroomende materiaal" heeft bo- vendien bewezen, dat de onlusten, die in West Java zijn uitgebroken „en ook elders voor- bereid waren", vruchten zijn geweest van een reeds vroeger door de communistische leiding breed opgezet plan tot omverwerping van het gezag". Hiermede is dan nu formeel gelogenstraft de bewering van enkele pers- organen, dat het optreden van den nieuwen gouverneur-generaal de onlusten zou hebben uitge! okt. Wie voor't overige nog twijfel mocht koes- teren of van dezen landvoogd een krachtig optreden te verwachten is, zal door de re- geeringsverklaring van Zaterdag zeker zijn ovetuigd Uit deze verklaring spreekt toch het ontwijfelbare voornemen om eens en vooral aan het communistisch drijven in Indie een eind te maken. Zij die van dit drij ven den kern vormen zulien, voor zoover zij niet in ds termen van strafrechtelijke ver- volging vaEen, worden geinterneerd en „een- zelfde lot zal beschoren zijn aan alien, die zulien pogen de organisatie weder op te bou- wen of die daarbij assisteeren". Het onkruid zal met kracht worden uitgeroeid, „opdat het te velde staande gewas tot volile ontwik- keling zal kunnen komen". De regeering heeft er met nadruk op ge wezen hoe haar houdir.g in overeenstem- ming is met de aanvaardingsrede van 6 Sep tember. Zij, die aan den ernst van dat woord hebben getwijfeld, zien het thans door con- sequente nakoming bevestigd. Zoo mag men dan ook even consequente nakoming ver wachten van de tezelfdertijd gedane, en nu ten overvloede herhaalde, aankondiging van een streven naar herwinning van verloren gegaan bevolkingsvertrouwen. Inlandsche organisaties, die constructief will en arbei- den, zulien de overheid niet tegenover zich vinden ook niet „voor zoover dit streven somtijds gericht is op wat niiet of wat nog niet te verwezenlijken is." Hiermede scheidt de regeering vooruitstrevende politieke orga nisaties. ook die van nationalistischen aard, opzettelijk af van de staatsgevaarlijke, als hoedanig de communistische zich, niet alleen met woorden, maar ook met daden, heeft doen kennen. En opnieuw is een beroep ge daan op de intel'.ectueelen in de inheemste maatschappij, dat reeds bij monde van hun voormannen in den Volksraad met instem- ming is beantwoord. Voor een volledige critische verwerking van den toestand heeft de regeering, die in de eerste plaats alle aandaeht aan ha a* taak van ordeherstel heeft moeten wijden, nog geen voldoende gelegenheid gehad. Maar een onderzoek in hoofdzaak van poli- tieken aard, en dan in het bijzonder in Ban tam, is toegezegd zoodra normaler toestand weder zail zijn ingetreden. Een inzicht in de politieke omstandigheden, die met het aan vankelijk bevolkingsverzet in Bantam samen- hangen, heeft de regeering dus nog niet kun nen geven. Na het meegedeelde mag men verwachten, dat het zoodra mogelijk en dan in denzelfden geest van vertrouwen gegeven zal worden als uit deze regeeringsverklaring spreekt. Het zail, na kennisneming van het woord der regeering, niemand verwonderd hebben, dat alle partijen in den Volksraad van P. E. B. tot S. I haar voile vertrouwen in het beleid1 der regeering hebben uitgespro- ken. Dat zij dit alle zoo on-omwonden deden, moet een geruststelling en een voldoening zijn. In de regeeringsverklaring zulien dan ook alien hebben herkend, datgene wat ook ons er zoozeer in treft: de gelukkige combinatie van breed inzicht en beraden kracht. EEN COBRA. Aan een maaltijd, die een havenambte- naar te Trincomali op Ceylon eenige gasten kruipend en sidderend van Nancy .weggaan, naar haar wijzend met een als't ware ver- lamde hand en weer hoorde hij de sidderende stem van den Hertog en de vreeselijke woor den die hij sprak. Hij begreep het nu. Nancy was veilig voor Buckingham. Zij was den Hertog ter elfder ure ontroofd door een overweldiger, die nog meedoogenloozer en nog veel lager was. Dit begreep zij zelf, toen zij zich in dien kleinen spiegel bekeek en het teeken der pest op haar blanke borst zag. Ofschoon zij dien verraderlijken, purperen buil nooit te voren gezien had, had zij de beschrijving er van gehoord, en zij had niet aan de beteekenis kunnen twijfelen zelfs zonder de uitlegging, die Buckingham gegeven bad. Hetzij afschuw voor hetgeen zij zag of door de uitwerking de wreede ziekte die misschien ook de oor zaak was geweest van die oogenblikken van duizeligheid, die haar overvallen hadden, en die zij aan zenuwachtigheid had toegeschre- ven zij meende nu, dat haar beeld zich samentrok en uitzette voor haar oogen; zij voelde de kamer op en neer gaan om haar heen, den grond onder haar voeten bewegen, alsof deze het onvaste dek van een schip was. Zij wankelde achteruit, en wist, zonder macht, om zich op te houden, dat zij viel, toen zij zich opeens opgevangen en gesteund voelde. Zij keek op en zag het doodsbleeke, met bloed bevlekte gezicht van Ran lal Holies, die haar te hulp gekomen was. Een lang oogenblik bleef zij hem aanstaren, met som- bere oogen en even samengetrokken wenk- brauwen. Dof sprak zij: „Raak me niet aan. Hebt ge het niet ge hoord? Ik heb de pest.'* -.u— aanbood, gaf de gastvrouw, naar de Eve ning News meld-t, plotseling aan een in- landschen bediende last een kom mellc meer tc zetten op een vacht bij haar stoel. Iedereen begreep dadelijk, dat er een slang in de ka mer moest zijn, daar melk voor een slang een onweerstaanbare lekkernij is. Men bleef doodstil zitten, doch zocht met onrustige blikken de kamer af qm het dier te ontdekken. Toen de kom melk neergezet was, kroop er •dadelijk een groote cobra op af. Het beest werd onmiddellijk afgemaakt, waarop de gastvrouw in zwijm viel. De cobra had zich om haar enkel gewikkeld en met een bewon- derenswaardige tegenwoordigheid van geest was zij doodstil blijven zitten tot het beest weggelokt was. ERNSTIGE VECHTPARTIJ. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft in het Westeinde in Den Haag ee?i ernstige vechtpartij plaats gehad. Eenige personen men meent, dat er 6 waren kregen over een kleinigheid twist en werden handgemeen. De messen werden getrokken. De eerste, die verwond werd, was de 23-ja- rige PT., wonende in de Sirtemastraat in Den Haag. Hij kreeg een snijwond aan den hals, welke van zoodanigen aard was, dat opneming in het ziekenhuis noodzakelijk werd geacht. Zijn toestand is echter bevre- digend. Een tweede gewonde was de 27-jarige A. v. N., uit de Koningstraat in Den Haag, die zoo ernstig aan een duim werd geraakt, dat men in het ziekenhuis tot amputatie van dat I'cliaamsdeel moest overgaan. De politie heeft den vvmroedelijken dader, den 30-jarigen lossen werkman De V„ aan- gehouden. Na verhoor is hij evenwel heenge- zonden. Een mes is in beslag genomen. NEDERLANDSCH GESCHENK AAN NEW YORK. Gister heeft onze consul-generaal te New York officieel aan de stad New York aange- boden de monumentale vlaggestok, waarvoor het Ccmite New York 1926 hier te lande gel- den heeft bijeengebracht en die is opgericht ter herinnering aan de stichting van de stad New York door Nederlandcrs, driehonderd jaar geleden. De stalen vlaggestok, welke 73 voet hoog is, heeft een 4 meter hoog piedsstal van gra- niet, waarop aan de voorzijde een Hollander, die Manhattam Island van een Indiaan koopt. Op de zijkanten staan inscripties en de achterzijde geeft een voorstelling van Manhattam Island1 in de 17e eeuw Het ge- hee! is ontworpen en uitgevoerd door den beeldhouwer H. A. van den Eynde te Heem stede, onder wiens persoonlijke leiding het te New-York is opgesteld in Battery Park, naast het Agnarium aan den Hudson. Bij de onthulhng was ook aanwezig de Amerikaansche frezant bij het Nederlandsche Hof, Richard M. Tobin, namens de regee ring der Ver. Staten. DE ECONOMISCHE CONFERENTIE. De correspondent der N. R. Ct. te Geneve seint aan zijn blad: Gisteren is hier bekend geworden d'at sir Eric Drummond bij zijn bezoek aan Berlijn, waar hij met Sresemann de agenda voor de gister beginnende zitting van den Volken- bondsconferentie ter sprake heeft gebracht. Sir Eric Drummond heeft toen verldaerd dat hij de ernstigste bedenkingen heeft tegen het houden van een groote Volkenbondscon- ferentie buiten Geneve. Er bestaan geenerlei aanwijzingen dat sir Eric sindsdien zijn op- vatting zou hebben gewijzigd, zoodat thans de kansen van Amsterdam zeer gering wor den geacht. S'lechts indien de groote mannen uit den Voilkenbondsraad uit politieke over- wegingen ter wille van de toenadering tot Sovjet-Rusland de conferentie buiten Geneve zouden willen houden, hetgeen echter niet waarschijnlijk is, zouden de kansen van Am- sterdam weder verbeteren. Het is voor ieder een hier duidelijk dat de Nederlandsche re geering in dezen niets meer kan doen. Ofschoon nog geen officieele uitnoodiging is gedaan weet iedereen hier dat onze regee ring principled daartoe bereid zou zijn en dat ook de kostenkwestie geen hinderpaal zou opleveren. Op de vraag of het houden van volkenbondsconierenties buiten Geneve uit zuiver praktische of uit politieke overwegin- gen aanbeveling verdient kan echter de hou- ding onzer regeering geen invloed uitoefenen. Van andere zijde meldt men: Sir Eric Drummond heeff in een memo randum aan den Raad de vraag in welke stad de economische wereldconferentie zal gehouden worden toegelicht. Sir Eric is om redenen der praetijk tegen Amsterdam in het bijzonder wegens de groote technische moei- lijkheden die een verplaatsing van alle bij die conferentie benoodigde volkenbondsor- „Jaik heb het gehoord," antwoordde hij. „Ge zult besmet worden," waarschuwde zij hem. „Dat is zeer waarschijnlijk," zei hij. „Maar dat komt er niet op aan." Daarop nam hij haar op in zijn armen zoo- als hij haar dien avond al eens had opgeno- men. Ondanks zijn ongunstigen toestand kostte hem dit maar weinig inspanning, want zij was heel tenger licht. Zonder weerstand te bieden want zij was nu te versuft en zwak voor eenig lichamelijk verzet liet zij zich door hem naar het rustbed dragen. Daai legde hij haar languit op en schikte zorgvul dig de wijnkleurige kussens, om het haar gemakkelijk te maken. Toen ging hij naar de vensters, maakte de blinden los en liet de zuivere koele nachtlucht in die benauwde kamer binnenkomen. Dat ge daan hebbende, keerde hij zich om en bleef naast dat rusted staan, op haar neerziende met oogen, die van een arm stom dier in nood geleken. De frissche lucht bracht haar wat bij, deed haar pols regelmatiger kloppen, en ontnam haar geest wat van de verdooving, die over haar was gekomen. Even lag zij zoo, een beet- jc hijgend, den staat van zaken en haar eigen toestand zich herinnerend en begrijpend. Toen sloeg zij haar oogen op, om naar het doods bleeke, magere gelaat boven haar te zien en dien angstigen blik te ontmoeten. Een kort oogenblik keek zij hem aan, terwijl haar eigen gezicht zonder uitdrukking was. Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 9