Alkmaarsche Gourant Een speelbal der fortuin. FEU1LLETON. Donderdag 9 December bevorderen wftde door de sfichtlng van eeii Menschheitsheim. Om de benoodigde focdsen vooor dit Menschheitsheim bij elkaar te krijgen, schreef hij het veelbesproken tooneelspel in vijl bedrijven A, dat in eenige plaatsen van ons land is vertoond. De N. R. Ct. geeft over dezen Paul Beer nog de volgende bijzonderhedei: Paul Beer vertoeft sinds 1924 in ons land. Ook vodr dien tijd was hij eenige jaren in Den Haag geweest en was hij vooral bekend geworden als cabaret- en snelteekenaar op de wandelpier te Scheveningen. In 1924 heeft hij A. geschreven. Hij is toen pogingen gaan aanv.cnden om te komen tot de vertooning van dit tooneelspel. Daar het benoodigde kapitaal hem ontbrak, moest -hij eerst personen zoeken, die bereid waren, de eerste vertooningen te financitren. Hij heeft kans gezien, een eere-comite te vormen, dat hem bij verschillende, gsed-gesitueerde inwoners van Den Haag introduceerde. Ook was hij in het bezit van een lijst van aanb - veling, waarop vele hooge autoriteiten, be- kende kunstenaars en acteurs hun handteeke- ning hadden gezet. Voorzien van deze aanbevefing en gehol- pen door de klinkende nanien van de leden van het eere-comite, is hij propaganda gaan makcn voor de vredesindee. Verscheictene fla mes wist hij voor deze idee en voor de ver- werkeling daarvan door middel van het Menschheitsheim zooveel belangstelling in te boezemen, dat hij de beschikking kreeg over voldoende midd^ien om de eerste vertooning te financieren. Zelfs werdne te zijnen huizen, Ijehalve kostbare paarlen, juweelen en effec- ten als cautie bij een bankinstelling door be- kende personen gedeponeerd. Toen Paul Beer zoover was, begon hi] werk te maken van de vorming van een ensemble, dat A zou vertoonen. In enkele Haagsche dagbladen versciheen toen een ad- vertentie, waarin acteurs gevraagd werden, die genoeg idealisme haddcn om eerst zon- der sa'aris te werken, maar bij de premiere een behoorlijke vergoeding zouden ontvan gen. Men zou met het stuk een wereldtournee maken, en de medespelendfen zouden daarin een „levenspositie" vinden. Een groot aantal menschen meldde zich aan voor dezen werkkring. Paul Beer koos die personen uit, die hij het meest geschikt achtte voor de bereiking van zijn doel. Orootendeels waren de mede- spelers echter personen, die nooit iets met het tooneel te maken hadden gehad; onder hen bevonden zich menschen, die voordien timmerman, schoenmaker, winkelbediende of loopjongen waren. De vertooning van A, die in het Duitsch moest geschieden, plaatste deze menschen voor groote moeilijkheden. Zeer lange voor- bereiding was noodig den geheelen dag moest gerepeteerd worden, en Paul Beer ver- bood zijn artiesten, een nevenbetrekking uit te oefenen Vele personen, die aan het ensem ble verbonden waren, hebben daarom hun eigenlijke beroep er aan gegeven, afgaande op de mooie voorspiegeiingen van Paul Beer. Voorts liet hij de leden van het gezelschap kwitanties teekenen voor geld, dat hij vol- gens een ingesteld onderzoek nooit uitbe- taalde. Het spreeld vanzelf, dat vele personen. die hij aanvankelijk had aangenomen, later on- geschikt bleken in verband met techniscbe moeilijkheden en ook doordat de vreemde taal voor hen een beletsel was. Zonder genade werden ze dan ontslagen. Het gevo'g was, dat vele personen op deze wijze gedupeerd werden en dan in het geheel geen betrekking meer hadden. Maatschappelijk Hulpbetoon moest er dan aan te pas komen. Op deze wijze heeft P^ul Beer anderhalf jaar met zijn steeds wisselend gezelschap gewerkt, en het aantal gedupeerden weed zoo groot, dat de dixecteur van Maatschappelijk Hulpbetoon het noodig oordeelde, de politie van een en ander in kennis te steilen. De politie gebood Paul Beer toen, met zijn ein- delooze repetities op te houden en een ver tooning te geven, uaar hij anders als „zon- der middel van bestaan" over de grenzen ge zet zou worden. Lang aarzelde Beer, maar eindelijk be- sloot hij, op 18 October in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag de premiere van A. te doen gaan. Zooals men zich zal herinneren, heeft deze ook inderdaad plaats gehad. De recette van deze vertooning was alles- zins bevredigencl. Echter heeft een onderzoek uitgewezen, dat geen der medespelers meer dan 17 heeft ontvangen. De politie heeft Paul Beer toen aangera- den, vrijwillig het land te verlaten, daar hij anders daar toe gedwongen zou worden. Hij heeft daar echter geen gevolg aan gegeven, maar ging door met zijn artisten door nieu- we beloften te bewegen, aan het gezelschap verbonden te blijven. Hij leefde zelf op een vrij royalen voet. Van de recettes (oak in Haarlem heeft een vertooning plaats gehad) werd nooit meer een cent uitbetaald, den artiesten werd geen voedfng verstrekt, en zelfs leemde Beer geld van leden van het gezelschap, dat hij na maanden nog niet terugbetaald heeft. De politie meende, dat er een eind moest komen aan deze handelwijze, en besloot Paul Beer over de grenzen te zetten, omdlat hij gevaarlijk geacbt wordt voor de gemeen- schap. Gisfermorgen vervoegden eenige reoher- cheurs zich aan zijn woning om hem te ver- zoeken, mee te gaan, daar de hoofdeommis- saris hem wenschte te spreken. Paul Beer, die lont geroken had, verzocht een oogenblik tijd om zich te scheren. Dit werd toegestaan. Hij verwijderde zich, wlerp de deur in het slot en keerde niet meer terug. Eer de rechercheurs de deur weer geopend hadden, was de vogel al lang gevlogen. Door een klein raampje was hij op het dak geklauterd en over eenige daken had hij kans gezien, een onbewoond perceel te be- reiken. Oogenblikkelijk werd door een groot aan tal rechercheurs de geheele stad afgezocht, echter zonder eenig resultaat. Paul Beer was en bleef verdwenen! Omstreeks 11 uur reed toevallig de hoofd- commissaris van politie, vergezeld van den procureur-generaal bij het Qerechtshof, in zijn auto op den Scheveningschen 'Weg. Juist bespraken beide heeren de zaak-Beer en zijn plotselinge vlucht, toen de hoofdcom- missaris den vluchteling kalm op het wandel- pad zag loopen. De heer Van 't Sant zond zijn chauffeur om Paul Beer te verzoeken, even bij hem te komen. Aanvankelijk gaf hij hieraan gehoor en ging hij gewillig mee. Maar op een gegeven oogenbiik rukte hij zich los en zette het op een loopen. Hij had er echter weinig pleizier van, want heel gauw had de chauffeur hem ingehaald en hij bracht Beer onder hevig ver- zet naar den auto. Het gelukte niet, Beer in den auto te krij gen. Hij trapte, sloeg en krabde dien hoofa1- commissaris en diens chauffeur. Inmiddels was er veel publiek bij gekomen en het werd een formeel relletje. Eindelijk gelukte het toch Paul Beer in den auto te krijgen en vol spoed werd toen naar het hoofdburean van politie gereden. Daar werd hij overgegeven aan den Vreemdelingendienst. die hem hedenochtend over de grens zal leiden. OPLICHTER GEARRESTEERD. Het Dgbl. v. N.-B. meldt uit Roosendaal: Eenige weken geleden bezocht een jonge man onze gemeente zich voordoende als ver- tegenwoordiger van een in onze provincie ge- vestigde firma en belast met de aanstelling van agenten en colporteurs. Te dien einde vervoegde hij zich bij een aantal werkloozen en verzocht hun als agent van die firma te willen optreden. Zij zouden dan een behoorlijk weekloon kunnen verdie- nen maar zij moesten meneer vooraf een ze ker bedrag betalen voor hun zoogenaamde aanstelling. De al te goed geloovigen gaven meneer van het weinige wat zij bezaten en meenden nu hun dagelijksch brood te kunnen verdienen. De zoogenaamde vertegenwoordiger ver- trok met de ontvangen duiten en liet niets meer van zich hooren. De bedrcgenen brach- ten deze aangelegenheid ter kennis van de po litie aldaar. Uit het ingestelde onderzoek bleek al spoedig dat wederom voor de zoo- veelste maal een oplichter-flesschentrekker aan het werk was geweest en van de argeloos- heid van het publiek had misbru'.k gemaakt om zich op oneerlijke wijze te bevoordeelen. Het heerschap is inmiddels aangehouden en logeert thans in het huis van bewaring. Op bovengenoemde wijze heeft verdachte in niet minder dan 16 gemeenten van ons land zijn slag weten te slaan. De commissaris van politie waarschuwt opnieuw tegen lieden met dergelijke praktij- ken ook wanneer zij hun doel trachten te be- reiken door tusschenkomst van plaatselijke agenten. De aanstelling van plaatselijke ver tegenwoordigers is maar al te vaak een krachtig hulpmiddel tot bedrog. ELECTRIFICATIE TRAMLIJN HAARLEM—LEIDEN. De correspondent van het Volk te Haar lem meldt: Naar wij vernemen, heeft de directie der N. Z. H. T. M. een brief gezonden aan de be- sturen der diverse gemeenten tusschen Haar lem en Leiden, om er kennis van te geven, dat als Ged. Staten de autobusconcessie toe staan aan de Brockway-Maatschappij Haar lemLeiden, zij de tramlijn geheel zal ophef- 279 (99e Honderd Acfif en Twintlgsti Jaargang. Binneniancl BELANGRIJKE ARRESTATIE. Naar aanleiding van de arrestatie van een Italiaan te Heerlerheide schrijft men aan de N. R. Crt. nog: Te Luik bevinden zich in arrest zes Ita- lianen, leden van een internationale dieven- bende, die in verschillende groote steden van Europa (Brussel, Parijs, Londen) belangrijke diefstallen hebben gepleegd. De heeren wa ren specialiteit in het openbreken van brand- kasten met een werktuig (dat de politie nog niet in beslag heeft kunnen nemen), dat ze hanteerden als het sleuteltje, waarmee sar- dine-blikjes worden geopend. Door de mededeelingen van de gearresteer- den was de Luiksche politie tot de overtuiging gekomen, dat de twee voortvluchtige leden der bende, eveneens Italianen, zich in de mijnstreek bevonden. Een rechercheur uit Luik vertrok naar Maastricht, waar een conferen ce werd gehouden tusschen hem, den rijksre- chercheur Kapel uit Den Bosch en een recher cheur van de politie te Heerlen en Kerkrade. De justitie uit Maastricht was van alles op cte hoogte. Aan den rechercheur A. Genders uit Kerkrade werd de leiding van het verdere on derzoek opgedragen. Daar in Spekholzerheide vele Italianen ver- blijven en aldaar geregeld samenkomsten van Italianen uit andere gemeenten der mijnstreek plaats vinden, zocht de commissaris van po litie te Kerkrade, in overleg met rechercheur Genders, contact met personen, die veel in aanraking kwamen met de Italianen, meestal mijnwerkers. Een Italiaan, werkzaam als op- zichter bij de mijn Willem Sophia, wien het portret van den voortvluchtigen Italiaan werd getoond, herkende aanstonds den persoon. Het was zekere Colombo Cadij, althans on der dezen naam was hij bekend, die in 1925 en in 1926 tot Juli had gewerkt in de mijn Oranje-Nassau III te Heerlerheide. Sedert was hij vertrokken en nu en dan kwam hij nog eens terug in zijn voorjnalig kosthuis, zooals later is gebleken. Zondagmiddag gin- gen de Luiksche en Kerkraadsche rechercheur naar Heerlerheide, waar zij een onderhoud hadden met den ingenieur Piva der O. N. mijn III. De namen van de Italiaansche mijn werkers werden nagegaan en een vertrouwd employe der mijn werd met een en ander in kennis gesteld. Nauwelijks was hem het por tret van den voortvluchtige getoond, of hij noemde diens naam. Bovendien trof het toe- val, dat een broer van den mijnemploye een goede vriend was geweest van'Colombo Cadij, en gene had weer aan den mijnemploye ver- teld, dat Colombo nog voor enkele dagen in de Keekstraat 13 (voormalig kosthuis) was geweest en Maandagavond weer zou terug- komen. De arrestatie van een der gezochte in- brekers was dus nog slechts een kwestie van enkele uren, die moesten worden gebruikt voor het treffen van de noodige voorzorgsmaatre- gelen. Op het politiebureau te Heerlen werden met den commissaris aldaar nog besprekingen gehouden De rechercheur uit Luik telefoneer- de met zijn chef te Luik en stelde dezen op de hoogte van de gemaakte orderingen. Inmiddels had de politie uit Heerlerheide 1aten weten dat ze den verdachte gearresteerd had in den persoon van zekeren Musac. Deze arrestatie was onjuist en weldra moest het kleine kereltje in vrijheid gesteld worden, daar de Italiaan een robuste, zwaar gebouw- de kerel was, Roberti Finivantri geheeten Een sterke politiemacht trok later naar Heer lerheide. met den rechercheur uit Luik, doch zonder Genders, waar ze den Italiaan, die reeds thuis was gekomen en op het punt stond de woning te verlaten, aahhield, zonder noe- menswaardig verzet. Onmiddellijk werd hij naar het hoofdbureau van politie te Heerlen gebracht, terwijl nog een huiszoeking in het pand, waar de Italiaan vertoefde, werd ver- richt. Hij zal te geleeener tijd aan de Belgi- sche justitie, in casu die van Luik, worden uitgeleverd. OPZIENBARENDE AAN- HOUDING. De Haagsche politie heeft zooals wij gister reeds in het kort meidden, gisttr aangehouden den 28-jarigen Paul Beer, Oostenrijker van geboorte, die den laatsten tijd in Den Haag verblijf heeft gehouden en zich zoowel in deze stad als daarbuiten een groote bekendheid heeft verworven door zijn propaganda voor den wereldvrede, welke hij Naar het Engelsch van Rafael Sabatini. Geautoriseerde vertaling van A. T. 613 „En in ieder geval, staat de wet u niet toe, dit huis te verlaten, totdat gij een bewijs van gezondheid kun krijgen wat eerst afgege- ven kan worden een maand.na haar herstel ofHij hield op, en noemde de andere mogelijbheid niet, maar voegde er haastig bij „Dat is de wijze voorzorg van Sir John Law rence, om de verspreiding der ziekte tegen te gaan." „Ik ben daar van op de hoogte en van mijn toestand ook," zei Holies. „Des te beter, dan. En nu, mijn vriend, is er geen tijd te verliezen. Spoed met het toedie- nen van geneesmiddelen is dikwijls alles. Zij moet zoo spoedig mogelijk tot vrij en veel zweeten komen, en daarvoor moet zij zonder uitstel naar bed gebracht worden. Zoo haar leven gered zal worden, moet ge dadelijk aan het werk gaan." „Zeg mij slechts, wat ik doen moet, mijn- heer." „Dat niet alleen, ik heb ook meegebracht alles, wat ge zult noodig hebben." Hij haalde een dik pak uit zijn zak, en wenkte Holies naar de tafel, opende het daar en somde al de kleinere pakjes op, die het bevatte en de bedoeling van elk. „Hier is een prikkelende zalf, waarmede ge het gezwel in den oksel alle twee uren moet wrijven. Daarna moet ge er een pap opleggen waarvan ge een dosis als genees- middel zult toedienen, en twee uren daarna moet ge haar een kandeel drank van Canari- schen wijn en geest van zwavel geven. De geest van zwavel is hier Maak een vuur van zeekolen in haar kamer, en stapel alle beschik- bare dekens op haar, zoodat zij zooveel mo gelijk van het vergift uitzweeten kan." „Als ge dit doet, hebt ge voor vannacht alles gedaan, wat gedaan kan worden. Ik kom morgen vroeg terug en dan kunnen we ver dere maatregelen bespreken." Hij wendde zich tot den onderzoeker: „Heht ge het gehoord, mijnheer?" De man knikte. „Ik heb den agent reeds gezegd, een bewaker te zenden. Hij zal er nu al wel zijn, en ik zal zorgen, dat het huis ge- sloten wordt, als we heengaan." „Dan blijft er slechts over," zei de dokter, „de dame naar bed te brengen. Dan neem ik afscheid van u tot morgen." Dit was echter een dienst, die de dame nog voor zich zelf kon doen. Toen Holies, de hulp van den dokter afslaand, haar alleen naar de kamer boven egdragen had, kwam zij ge noeg bij, om te vragen, dat zij alleen gelaten zou worden; en ondanks haar klaarblijkelij- ke zwakte, begreep Dr. Beamish, dat er des te meer spoed gemaakt zou worden, als men haar hierio haar zin gaf. De inspanning van het uitkleeden had haar echter zoo uitgeput en veroorzaakte zulke kwellende pijnen, dat, toen zij eindelijk te bed was, zij er hijgende in nederlag in een toe- stand van volslagen uitputting. Zoo vonden Holies en de dokter haar, toen zij hij haar terugkwam. Dr. Beamish plaatste op een tafel aan den voet van het bed alle zaken, die Holies kon noodig hebben, en zijn voorschriften herhalend, nam hij einde lijk afscheid. De knlonel ging met hem mede tot de huisdeur. Deze stond open, en bij het licht van een lantaarn, die de bewaker op- hield, was de onderzoeker bezig met het op- schrift „de Heer zij ons genadig." onder het onheilspellende roode kruis, dat hij daar bo ven geschilderd had. Holies goeden nacht en flinken moed toewenschend, gingen de dok ter en de onderzoeker samen been. De bewa ker, die bleef, om .eder niet bevoegd persoon te verhinderen in of uit te gaan, sloot toen de deur. Holies hoorde den sleutel aan de bui- tenzijde omdraaien, en wist, dat hij voor we ken lang gevangen was in dat besmette huis, tenzij de dood hem vroeger bevrijdde. Spoe dig,- aangespoord door de gedachte aan zijn werk, en niet lettende op de pijn van zijn ge- wond hoofd, ging hij weer naar boven. Hij dacht even aan die drie mannen, die door haar kreten waren aangelokt, en die haar uit zijn handen zouden gered hebben, als bij hen niet verdreven had met den leugen zooals hij toen dacht dat zij besmet was door de pest. Als hun redding geslaagd was, hoe zou zij dan nu zijn? Zou er een bij zijn, om zulk een strijd te strijden, waartoe hij zich aan- gordde en waarvoor hij bereid was, om, zoo noodig, zijn leven te geven, vrijwillig en zon der aarzelen, om het hare te redden? Uit de angst van zijn ziel, uit de diepten, waarin hij gedompeld was, dankte hij God voor deze be schikking, die goed uit kwaad deed voort ko men, en voor dezen strijd, die voor hem lag. fen, daar de exploftafie dan niet meer loonend zou zijn. De directie der N.Z.H.T.M. rekent er op, dat gemeeniebesturen bij Ged. Staten bezwaren tegen de autobusconcessie zullen inforengen en mocht het dan gelukken, dat Ged. Staten de goedkeuring aan de autobus maatschappij Brockway onthouden, dan ver- klaart de tramweg-directie zich bereid de tramlijn HaarlemLeiden bdnnen zeer kor- ten tijd te electrificeeren. Men spreekt daarbij van den tijd van min der dan een jaar. Wij vernemen, dat reeds een conferentie te Hillegom heeft plaats gehad tusschen de burgemeestere van Hillegom, Lisse en Sassenheim. Daar werd besloten aan het verzoek der directie van de N.Z.H. gevolg te geven en aan Ged. Staten te verzoeken geen concessie te verleenen mits de aanleg van de electrische tramlijn binnen ben jaar zou voltooid zijn. Bij de bevolking doet zich echter het tegendeel voor. Reeds circuleeren lijsten om handteekeningen te verzamelen bij het publiek tegen de tramplannen ten bate van de autobus-onderneming. De zaak der concessie, aan de Brockway- Maatschappij te verleenen, komt a.s. Donder dag voor de openbare zitting van Ged. Sta ten. HET VERDRAG MET BELGIE. De correspondent der N. R. Ct. te Brussel meldt dat het Comite de Politique Nationale aldaar, hetwelk de elite der Belgische patriot- ten onder zijn leden beweert te tellen, door middel van zijn orgaan, L'Action Nationale, een verklaring, in verband met de naderende behandeling van het Nederlandsch-Belgische verdrag in de Eerste Kamer van Staten- Generaal, bekend maakt, weLe nig als volgt luidt: Het Uom.te de Politique Nationale ontken niet de enkele economische voordeelen, die he. Nederlandsch-Belgische verdrag voor Belgie inhoudt. Het juicht overigens toe den wenscJi voor Nederlandsch-Belgische vr.endschap, die, behalve de zorg voor het belang van hun land, verscheidene Nederlandsche Kamerle- den, voorstanders van de ratificeering, bij het uitbrengen of bepalen van hun stem heeft bewogen. Het comite spreekt zich duidelijk uit vo#r een NederlandschBelgische overeenkomst. gebaseerd op een definitieve regeling van de vraagstukken van souvereii-iteit en veiligheid zonder de bevredigende oplossing, waarvan elke ovei;eenkomst illusoir zou zijn. Maar om zijn positie goed te preciseeren en zich zijn houding voor de toekemst voor te behouden, gelooft het, in alle loyaliteit, te moeten verklaren dat het, evenals de opstel- lers van het verdrag zelf, dat verdrag nooit anders zal beschouwen, dan als een afreke- ning op econom'.sch gebied, dat in het geheel geen afstand van essentieele eischen inhoudt In zijn oogen bevredigt dus dit verdrag niet en kan het niet bevredigen (ondanks de ver- klaringen die minister van der Velde gemeend heeft in dit opzicht te kunnen doen) het recht van Belgie op een totale herziening van de verdragen van 1839, een recht, dat plechtig erkend en bevestigd is door de verklanng van den oppersten raad der geallieerde mo- gendheden d.d. 8 Maart 1919. Dinsdag heeft prof. dr. H. F. Colen- brander, uit Leiden, in een druk bezochte ver- gadering van de studentenvereeniginc Vrije Studie te Delft ean rede gehouden over het Nederlandsch-Belgische verdrag. DE ZETEL DER ECONOMISCHE VOLKENBONDS-CONFERENT1E. De correspondent der N. R. Crt. te Geneve seint: De kwestie van den zetel der economische Volkenbondsconferentie nader haar beslis- sing. Vanmiddag zal na afloop van de open- bare raadszitt'ng een vergadering van de raadscommissie voor de economische confe rentie plaats vinden waar minister Van Kar nebeek stellig gelegenheid hebben zal op de voordeelen van Amsterdam als conferente- plaats te wijzen. Intusschen zal vermoedelijk vandaag nog geen beslissing genomen wor den, daar de voorzitter de. voorbereidings commissie, de heer Theunis, eerst morgen hier aankomt en men waarschijnlijk eerst ook zijn advies zal wdlen aanhooren. Men oppert zelfs de mogelij'kheid, dat de Volkenbonds raad in deze Decemberzitting nog geen defini- tief besluit zal nemen, daar alle onderhande- lingen met de Geneefsche autor teiten over dr vergaderzalen nog niet tot een bevredigend resultaat hebben geleid. SCHADEVERGOED1NG AAN EEN BELASTING-KOMMIES. Vanjivege den Centralen Nederl. Ambte- naarsbond deelt men mee, dat het dien Bond gelukt is. voor een belastingkomn-ies, die aan boord van het stoomschip Zijldijk, van de Holland—Amerikalijn, een ongeluk had ge- Hij vond haar in een toestand van verdoo- ving, die, terwijl zij zich volkomen bewust was van. alles, wat gebeurd was en nog om haar heen gebeurde, haar geheel het vermo- gen benam om te spreken of zich te bewegen. Zoo liggende, haar hoofd ondersteund door de kussens, die de dokter nog op het laatst goed had gelegd, volgde zij met haar groote, koortsachtige oogen iedere beweging van den kolonel, terwijl hij, na zijn wambuis uitge- trokken te hebben, vlug voortging met het maken van zijn toebereidselen. Weldra zonk zij in een toestand van bewusteloosheid door de pijn, die zijn verrichtingen haar gaven, en daarna in een woesten ijlenden toestand, die dagenlang afwisselende met periodes van verdoofde, uitgeputte sluimering. HOOFDSTUK XXII. De crisis. Vijf dagen lang, die Randal Holies als vijf jaren van doodelijke angst waren, zweefde zij tusschen deze wereld en de andere. Het klein- ste strootje van kans kon dte vreeselijke schaal tegen haar doen overslaan, het kleinste ge- brek aan zorg en waakzaamheid kon het bre- ken van den dunnen draad ten gevolge heb ben, waarmede het leven nog aan haar uit geput, door koorts verteerd lichaam verbon den was. De dokter was buiten verwachting ge slaagd bij het zoeken naar een vepleegster, en hij bracht haar mede naar het huis in Knight Ryder Street, den morgen, nadaf Nancy ziek was geworden een magere, be- kwame, goedhartige, moederlijke vrouw van kregen en tflentengevolge levenslang 8aar- van nadeel zal ondervonden, een schadever- goeding van 8000 uitgekeerd te krijgen. De adnwnistratie der belastingen wenschte ruim een jaar geleden, dat deze ambtenaar met de door haar verkregen toezegging van 200 genoegen zou nemen, onder voorwaarde, dat daarvoor afstand zou worden gedaan van alle rechten. HET MILITAIRE OPROER TE EDE EN ASSEN. Dinsdag der volgende week zullen voor dien Krijgsraad 7.militairen terecht staan, die hebben deelgenonien aan het militair op- roer te Ede op 20 Sept. in imfanteriekazerne No. 1. De dagvaarding legt hun militair oproer ten laste, omdat zij tezamen met een groot aantal andere militairen hebben samen- gerot om in vereeniging hun plicht te ver- zaken. Nadat door een of meerderen van hen ontevredenheid was gewekt, omdat zij meen den dat twee militairen in arrest waren ge steld, weigerden zij zich naar bed1 te bege- ven, ofschoon het avondappel reeds was ge houden, alvorens aan hun eisch was voldaan dat de in arrest gestelde militairen in vrij heid zouden worden gesteld of hun zou wor den medegedeeld waarom dezen zich in ar rest bevonden en hun gelegenheid gegeven zou worden de cell en te inspecteeren. Nadat hun herhaaldelijk door hun officieren gezegd was, dat aan hun eisch niet kon worden vol daan, hun nadrukkelijk gelast was naar bed te gaan, gedreigd was met het gebruiken van geweld en ten slotte een termijn van 10 mi- nuten was gegeven om te bed te zijn, werd door verdachten aan die dienstbevelen niet voldaan, maar verlieten zij de kamers der kazerne waarin zij zich bevondenen begaven z:ch in de gangen, alwaar zij onder hevig ge- jcel en gcschreeuw en het zingen van op- ruiende liederen hun eischen tegen de aan- wezige officieren herhaalden, terwijl zij trachten de officieren uit de gang naar bui ten te dringen. Verdachte H. K. en F. zijn daarbij voort- durend als woordvoerders, verzetleiders en opruiers opgetreden, volgden de bevelen van kapitein Jansen niet op, ook niet nadat deze hen bedreigdhad, dat zij als belhamels zou den worden aangewezen. Zij herhaalden steeds den eisch omtrent de in arrest ge stelde militairen totdat door het krachtig en met geweld optreden de deelnemers aan het militair oproer waren teruggedreven. Ver dachte C. heeft eveneens geweigerd de beve len op te volgen, inspectie der cellen verlangd op dreigenden toon en is zich in de voorste rijen van de oproerige militairen blijven be wegen. Verdachten D. en S. hebben zich geken- merkt als de luidruchtigste woordvoerders en verzetleiders. Verdachte W heeft dreigend zijn vuist bewogen in de richting van kapi tein Jansen en andere officieren. Verdachte W. K. heeft zich met geweld verzet tegen zijn arrestatie, tijdens deze de militairen op- geruid tot verzet en omniing eeoleegd door de militairen toe te roepen. toen onderoffi- cieren der politietroepen op de kamer waren gekomen: Jongens, zet de bajonet op, dan steken wij ze er aan. Als getuige zullen worden gehoord de ka- oiteins Jansen en Koene, de res le luit. v d. Borden, de sergeants Nolthenius en Blank- water en de sergeant-majoor der politie troepen. Verdachte W K. zal worden verdedigd door mr E. v Zinnicq Bergmann, D door mr. v. d Eerden, F door jhr mr van Nispen tot Sevenaer, W door mr Kruse, S door mr. Adelmeyex en H. K en F. door mr. S. de Jong: uit Amsterdam Verder zal terecht staan de soldaat R., d:e hetrokken was bij hei militair oproer te Assen en die beklaagd is van opruiing. Tn ziine zaak zullen twee getuigen worden ge hoord. BRANDEN. De boerenwuuing met den inboedel, een koe en het kleint vee van den heer Velthuis, te Ersvcen, is verbrand. De eigenaar was gedeeltelijk verzekerd. Gistermiddag zijn huis, schuur en stalling van den landbouwer Bakers te Roermond afgebrand. Verzekering dekt de schade. WAARSCHUWING. De Comm.ssans van Politie te Bergen op Zoom geeft een ledei in overweging geen relaties aan te knoopen met G. Coersen, wo- nende N -Z -Voorbu.gwai no. 61 te Amster dam Deze persoon noemt zich hoofdverte- genwoordiger van de Uitgeversmaatschappij „Vita" te Helmond, hetgeen niet waar is. Hij tracht voor die maatschappij agenten en hoofdagenten aan te steilen en vraagt daarvoor een bedrag aan geld, voor „zegel- kosten", terwijl hij in geenerlei verbdnding met genoemde maatschappij staat. veertig jaar. Maar ondanks alle bekwaam-" heid en bereidwiliigheid, is het waarschijnujk, dat Nancy spoedig zou zijn bezweken, als deze juffrouw Dailows alleen de zorg van de patiente had gehad. Want geen genuurde hulp kon haar verzorgen met de zelfopoffe- ring, berouwvolle toewijdig van den misluk- ten gelukzoeker, die haar liefhad. Geen ge- huurde hulp zou bij het werk de wilskracht en doelbewustheid gevoegd hebben, die het moede, wankelende lichaam meedoogenloos langs den weg van dezen zich zelf opgelegden plicht voortdreef. Geen oogenblik liet Holies zijn oplettendheid verflauwen, of verflauwde hij om adem te scheppen bij dat grimmige gevecht met den dood. Aan slaap dacht hij zelfs niet; terwijl het beetje eten en drinken. dat zijn maaltijden uitmaakte, en hem door de verpleegster opgedrongen werd, naast het bed van Nancy genomen werd. Juffrouw Dailows redeneerde met hem, spoorde hem aan, wat rust te nemen in de uren, dat zij zelf dienst deed. Het was ver- geefs Even vergeefsch waren dezeifde woorden, met grooter gezag uitgesproken door Dr. Beamish. Holies sloeg er geen acht op, zooals hij ook deed met de aanbevel ingen van den dokter, dat hij eenige van de gewone voorzorgen zou nemen om zich te vrij waren. De zwavelzalf, die de kleine dokter hem ach- terliet, om als ontsmettingsmiddel te dienen, werd niet aangeraakt, het alsem, de zwavel en de gember, die hem als voorbehoedmidde- len werden opgedrongen, werden evenmin ge nomen. Wordt yervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5