Alkmaarsche Gourant Een speelbal der fortuin. VISITE K AARTEN FKlllLLKTON. Vrjjdag 10 December Mftfttfird Acht in Twintigsti laargaRg, Provinciaal nieuws UIT HEILOO. Rustende Jager" werd Woensdag- de eerste jaarvergadering gehoudwn de gymnastiekvereenigjs< „D. O. V. E. S.", oader voorzittetachap van den hw hi -De amid de J. L 6root. He! jaarver»lag »n dtn secretaris ge- waagde van gr.x>ten bloei der vereeniging. Het fcdental lciom tot 139 en het aantal doua- teurs tot 105. Dank werd gebracht aan het ffoneentehestuur, de leidister roej. Langen- fcerg en den leider den heer Schusjt. Degoed gealaagde turndag werd gememoreerd en dank werd gebracht aan den heer K. Muijs, die belangwoos zijn terrein daarvoor afstond. De voorzitter zette uiteen, dat geen reke- ning en verantsvoording ken worden gedaan, •moat er nog geen commissie benoemd was. In die commissie werden nu gekozen mej. Wasterval en de heeren Daalder en Balder. In de vaca+ure-G Wasterval werd als be- stuurslid gekozen de heer K Heijt. In de vacature-mej. Deekens werd gekozen me]. T. Visser. Onder algemeene instemming werd de voorzitter bij acc'.amatie herbenocmd, die zich erkentehjk betuigde voor het genoten vertrouwen. De voorzitter uitte zijn dankbaariieid te- genover het gemeentebestuur, dat gratis een verlicht en verwarmd lokaai afstond. Dit voldoet echter niet meer, omdat mm er geen toestellen kan bevestigen, terwijl er ook ncg ongeriefelijkheden bestaan. Daarom stelde het bestuur voor om de tent van d«i heer Nap te huren tegen 1.50 per avond, verlicht en verwarmd, waar bovendien de toestellen gratis zullen worden bevestigd. De voorzitter deelde nog mede, dat de zaal van „H. O. C. E." gratis was aangeboden, doch de leidster en de leider hadden deze ongeschikt bevonden. Het voorstrl van het bestuur werd aanvaard. Voorts stelde het bestuur voor, aan de gemeente een subside te viagen met de be- doeling hiermede de huur te betalen. Het bcJuur heeft een begrooting voor aan te schaffen materiaal gemaakt, groot 490. Aan kas was thans 269.8914. Verschillende besprekingen werden ge- voerd om aan geld te kotnen, doch zij leidden tot geen resultaat. De voorzitter decide daarop mede, het be- drag als renteloos vcorschot te willen ge- ven, onder garantie der leden. Dit werd on der applaus aanvaard. De vergadering verecnigd'e zich met het idee om een gratis aanbod van den auiobus- houder dc Bruijn te accepteeren voor re clame voor „D. O. V. E. S.". Men meende, dat een gekleurd dock met opschrif* „Is u al dcnateur(trice) van D. O. V. E. S. zou in- slaan. Dc voorzitter wilde bchalve dit nog huis- bezock voor het werven van contribueerende leden In eene commissie daarvoor werden geko zen de dames J. Wasterval, T. Visser, A. Bakker en G Bakker. Op voorstel van het bestuur werd de ge kozen kascommissie ook benoemd voor 1927. Op voorstel van den heer Heijt werd bc- sioten een vergadering te beleggen voor den turndag. Besloten werd een feest-avoud (oefen- avond) te houden voor donateurs(trices). De secretaris deed een beroep op de da - mes-leden tot het vervaardigen van clubvlag- gen. Na bespreking van huishoudelijlke zaken volgde slutting. f UIT BERGEN. In Hotel Kreb .sprak gisteravond Ds. A. R. de Jong uit Bussum voor de Vereeniging: Voordrachtavonden te Bergen over het on- derwerp. Heilige of Held (Ichnaton-Horem- heb). In zijn rede stond1 spr. uitvoerig stil bij hetgeen door de opgravingen in Egypte be- kend was geworden van de Egyptische Farao Ichnaton, dien hij een man noemde, die een uitzonderingsplaats inneemt in de geschiedenis van het menschelijke ras en ver- geleken kon worden met Christus, hoewel hij 14 eeuwen voor deze leefde. De ontzag- gelijke beteekenis van het Egyptische werelfi- rijk belichtte spr. tevens, er daarbij op wlj- zende, hoe dat rijk monumenten van kunst heeft voortgebracht, waar tegenover men ook thans nog in stille bewondering staat. De geweldige tempels van de oude Egypte- naren waren centrums, waarin de cultuur zich samen bond. De Egyptenaren waren menschen, die het Naar het Engelsch van Rafael Sabatim. Geautoriseerde vertaling van A. T. 62) „Mijn vriend," had de dokter hem reeds den tweeden dag van haar ziekte gezegd, „als ge zoo voortgaat, zult ge eindigen, met u zelf te dooden." Holies had glimiachend geantwoord: „Als zij blijft leven, zal haar leven goedkoop voor zulk een prijs gekocht zijn. Als zij sterft, komt het er niet op aan." De dokter, onbekend met haar werkelijke identiteit, en nog steeds overtuigd, dat het paar man en vrouw was, was ^etroffen door wat hij meende, dat een uitdrukking van voorbeeldige, echtelijke liefde was. Dit bracht hem echter niet van zijn pogingen af, om Holies van zijn hardnekkigheid te genezen. „Maar als zij blijft leven en gij sterft," vroeg hij hem, waarop Holies hem verbaasd had door een plotselingen aanval van toorn. „Kwel me niet langer!" Daarna had Dr. Beamish hem zijn eigen an laten volgen, bedenkende in overeen- stemming met het algemeene geloof, dat de dokter geheel deelde dat ten slotte de man leven zwaar aanzagen, maar roch verTfdrt door de zon, die straalde en fonkelde en maakte, dat het leven toch gedragen werd door het licht. In die tijden werd de Farao, van wien alles was, ^ediiend als een Gods- zon. Alleen de pnesfers hadden een ontzag- gelijkca mvloed en maakten Amon tot den hoofd-God in Thebe, dat een ban werd in de ontwikkeling van Egypte. Ichnaton werd op 13 a 14-jarigen leeftfid Konrng. Om politieke redlenen hadden zijn ouders den zonne-God Aton bevorderd Spoodig deed Ichnaton zich keimen als sprong-varieteit van den gcest, die vol Tat van ideeen, die de wereld nog nooit had hoord en waarvoor de wereld nog zoo wemig rijp was, dat ze na zijn dood verzooken in het graf van de eeuwen om eerst in onze tijden weer op te staan. Hij zag reeds, dat het ging om het onzienlijke. Bij hem werd die zwaarmoedigheid van het Egyptische den- ken opgelicht en kwam de bliimoedigheid. Hij predikte het besef van den God, die de zon is en eigenlijk de vader van alles en gaf daar- van een mooier begrip dan het Christendom Bij hem was alles het kind van den vader. Ceremonien wees hij af. Hij wilde eenvou- dige vormen, omdat het leven eertvoudig is. Hij bracht het teedere er in en wilde dit alles zonder gezag. Aton is goed, zoo leerde hij. Hij was een geweldig poeet en wijsgeer en predikte, dat Aton geen bloed vraagt, ook niet het bloed van den vijand. Aton vraagt de vreugde van de menschen, die met elkan- der zingen de liederen van het licht en van het leven en met elkander willen trachten, zich zelf te zijn. Ichnaton zag het leven open en kwam daardoor in botsing met de priesters van Amon, zoodat hij het niet in Thebe kon uit- houden en een nieuwe stad stichtte. Ichnaton vond op 21-jarigen leeftijd het monotheisme. Hij stierf, toen hij 30 jaar was Hij was doorloopend ziek en was misvormd ook was hij epilepticus, evenals Paulus en Dostojewski De door hem gestichte nieuwe stad werd in een paar jaar een gloriepunt in de Egyp tische cultuur. Door hem kwam een kunst van zuiver inzien, die weergeeft het blijde, het opene In tegenstelling met de tempels voor Amon waren zijn tempels open en kon de zon er van alle kanten in. Hij waardeerde de vrouw en was de vriend van de menschen. De priesters noemden hem den ketterkoning, waardoor hij de menschen, die hem niet be- grepen, tegen zich kreeg, zoodat hij lang- zamerhand moet hebben doorleefd, dat, wat hij had bereikt, met hem zou versterven. De verder afwonende volkeren gevoelden, dat er een andere geest in Egypte heerschte en maakten daarvan gebruik om onafhanke- lijk te worden en Ichnaton, die voor den vrede was, zag zich voor de moeilijkheden geplaatst, „neen" te zeggen, toen overal om het zenden van troepen werd gevraagd. De Amon-priesters maakten er gebruik van en betoogden, dat Ichnaton niet wist, wat het was om te triomfeeren en andere vol- ken te doen sidderen aan zijn vpeten. Ichnaton had echter geen God, die op een melo-dramatische manier verheerlijkt moest worden. De eer van Aton was, dat de men schen voor hem den vrede wilden bevorderen. Ichnaton zag zich door alle menschen ver- laten, die Amon uitriepen. Hij stierf, maar zijn grafschrift was zijn triumfzang. Opge- geven had hij het niet. Hij heeft gezegd: „Eenmaal zal het anders zijn" en glorieus ging hij in den dood. Een van zijn schoonzoons Toeth-ank-amon verplaatste de residentie weer naar Thebe en na he mkwatn Horehmeb, die weer met le- gers het land intoog en het rijk weer uit- breidde. Horemheb was weer een van de ge- wone soort, van het type van Jan Pietersz. Koen, die de menschen neerbeuken, opdat zij zelf groot kunnen zijn. Ichnaton werd vergeten, maar wie zijn binnenste laat spreken, zal hem toch kiezen boven Horemheb. Het Openluchtspel van de Lustrumfeesten van de studenten in Utrecht, waarin sym- bolisch het leven van Ichnaton en Horemheb werd voorgesteld, schetste spr. als een cul- tuurdaad. Zeer schoon werd het wezen van Ichnaton, de Heilige, die vanuit den geest leefde en zich losmaakte van alles, wat hem omlaag haalde, daarin geteekend. Hij vertegenwoordigde het allerbeste ?n den mensch en daamaast stond Horemheb, de held. Deze twee vormen het groote levenspro- bleem. De een zegt: de liefde is het hoogst; de ander. de macht en het gezag. De een overwint het kwaad door het goede; de an der spreekt van: oog om oog en tand om tand. De een zegt: de grootheid van den mensch is, dat hij zich geeft, dat hij dient, dat hij offert voor den ander, de ander zegt: de grootheid van den mensch is, dat hij zich sterk maakt tegen den ander. Beiden wilden een wereldrijk. maar Ichna ton wilde een wereldrijk, waarin alien en alle volkeren gelijk zijn. het krachtigste voorbehoedmiddel in zich zelf had door het feit, dat hij niet bang voor de besmetting was. Maar ofschoon Holies al de voorbehoed- maatregelen in den wind sloeg, die de dokter hem zoo dringend voor$chreef, rookte hij toch veel, als hij aan het raam van haar ka- mer zat, dat dag en nacht open bleef in de verstikkende hitte van die vreeselijke Juli- maand. En het groote vuur, dat op bevel van den dokter steeds branden moest, hielp mede am de lucht te zuiveren. Misschien hebben al deze dingen meegewerkt, om hem ondanks zich zelf, vrij te houden, daar zij een ontsmet- tingsmiddel waren. Het was geheel een gevolg van die onver- moeide zorg en de aanhoudende warme om- slagen, die hij maakte, dat op den vierden dag het gezwel in den oksel van de patiente rijp was geworden en het doodelijk vergift begon los te laten, dat in haar lichaam was. Beamish was even verbaasd als verheugd. „Mijnheer, mijnheer," prees hij den kolonel op den avond van den vierden dag, „uw moeite wordt beloond. Zij heeft reeds een wonder uitgewerkt." „Bedoelt u, dat zij in leven zal blijven," riep Holies met angstige verwachting. De dokter wachtte even en matigde zijn tevredenheid, daar hij bang was voor zijn eigen optimisme. „Dat kan ik nog niet beloven. Maar het ergste is voorbij. Met goede zorg en Gods Horemheb wilde een wereldHjl, waarin Egypte de eerste was en alien van de Egyp tenaren afhankelijk. Wat Ichnaton accuut stelde, is in ooze dagen het probleem voor ieder mensch, die nadenkt. Historisch wehn wjj, dat de wereld niet alleen bij het licht staat, xnaa r ook bij de dujstemis, waardoor het geweld historisch is gerechtvaardigd. Thans is edhter het mo ment, dat de mensch zich mensch gaat vin- den en zich bewust wordt, dat hij heeft te zeggen over den gang van zaken. Toch is er in ons iets, dat oos zegt: Ichnaton is ons het liefst. Odk Henriette Roland Hoist voelt, dat wij moeten naar: de stille krachten van den geest. Wij groeien naar het besef, dat de gebalde vuist niet iels is, waarmede men iets goed maakt. Wij gaan lachen om heeren achter groene tafels en in uniformen en er komt een menschelijkheid, die zelfs de staats- macht durft weerstaan, al zullen wij nog niet zoo ver zijn als Ichnaton en zeggen: „Daarvoor willen wij in den dood." Wij moeten uitgroeien uit ons geloof in het geweld, als zou dit het laatste middlel zijn om cultuur te maken. Bij Ichnaton vinden wij terug het belang van het middel, dat wij gebruiken voor het bereiken van het doel. Hij zeide: Ik kan geen vrede-rijk stichten door het zwaard. En langzaam is de mensch de wereld dy- namiseh gaan aanzien. De wereld beweegt zich en eindelijk is het oogenblik gekomen, dat de mensch mee gaat bewegen. Het middel heeft de beteekenis van het vooruitgrijpen van het doel. In het middel moet het doel al aanwezig zijn. Wijsgeerig komen wij nooit aan het doel toe. Onszelf kunnen wij dan ook alleen doen kennen door het middel, dat wij gebruiken. Spr. meende, dat men met Horemheb in de verkeerde richting was. Geweld wekt geweld. De oorlog maakt niet anders dan nieuwe oorlog. Geweld is geen recht. En nu wij tot dit inzicht zijn gekomen, kunnen wij niet meer aanvaarden dat het geweld ons kan helpen bij het bevorderen van een nieuwe cultuur. Het probleem is: Moeten wij nog het geweld, ook het nationaal geweld ge bruiken?" In dit licht is de dienstweigering van cul- uur-historische beteekenis. De dienstweige- raar laat zich geen geweer meer in de han- den drukfcen om op anderen te schieten als het hem gecommandeerd wordt. Hij wijst af het machtsinstituut, dat tot den ouden tijd behoort en niet tot1 de nieuwe. z Spr. weet wel, dat wij niet in een keer klaar komen. Wanneer wij zeggen: Het is goed, dat wij ingaan tegen het militarisme, omdat het onrecht is, aangezien het ligt op het ge- bied van het geweld, omdat de eene mensch een medemensch beleedigt, dan volgt daaruit nog niet de volstrekte geweldloosheid. Het geweld op economisch gebied, als de werksta- king, oordeelde spr. geoorloofd, omdat dit niet raakt de persoonlijkheid; integendeel be- let men daardoor den mensch, om nog groo- ter onrecht te doen. Spr. concludeerde, dat Horemheb zijn historische taak volbracht heeft, maar ook zijn tijd heeft gehad. Wie aan Ichnaton denkt, dlenkt aan de diepere menschelijkheid, aan datgene, wat nieuwe cultuur wil zijn. Met Ichnaton kiest men voor het diepere, religieuse besef, dat uit de groote, Goddelijke rechtvaardigheid van het leven leeft en zich doorzet. De zachte krachten zijn de krachten van dien geest die verband houden met de eenheid en de harmo- nie. (Applaus.) De Voorzitter, de heer Daalder, betreurde het, den spreker, die inmiddels was vertrok- ken, omdat hij den trein nog moest halen, geen woord van dank kon brengen en decide mede, dat 18 Januari Mej. Menager Challa een voordrachtavond zal houden over een be- kend boek. Sedert vele jaren is het gewoonte geweest, dat de Rijksontvaager buitengemeenten uit Alkmaar, op den tweeden Donderdag van elke maand (een paar maanden uitgezonderd) ten raadhuize in deze gemeente zitting hield tot het cntvangen van belastinggelden. Naar wij vernemen heeft de Rijksontvaa ger hedenmiddag voor het laatst alhier zit- g gehhouden. Van 1 Januari a.s. af zul len de diverse belastingen ten postkantore moeten v/orden betaald. Door den heer A. Schalkwijk is aan Ged' Staten dezer provincie concessie ge vraagd voor de exploitatie van een autobus- dienst op het traject BergenAlkmaar, v.v. De gezondheidstoestand van den heer E. P. Rengs, pastoor alhier, die in het St. Elisabethsgesticht eene operatie heeft onder- gaan, is steeds vooruitgaande. Bij dezen voortgang zal hij in het begin der volgende week het ziekenhuis kunnen verlaten. Het is ons weer een goot genoegen te kun nen fcerichten dat de schenkingen zoo schit- terend binnenkomen. Ook nu kunnen wij er weer eenige melden. hulp vertrouw ik, dat we haar kunnen red den." „U behoeft aan de zorg niet te twijfelen. Zeg mij maar, wat ik doen moet." De dokter zeide het hem, en de uitgeputte, maar vastberaden Holies luisterde oplettend naar zijn woorden, bedwong zijn doodelijke vermoeidheid, en begon met ijver alles uit te voeren, precies, zooals het hem gezegd was. En intusschen, alsof ze uitgebroed werd door die ontzettende hitte, verspreidte de pest zich nu door Londen in een mate, die de stad scheen te bedreigen met dien volkomen onder- gang, dien de boetpredikers voorspeld had den. Door Beamish hoorde Holies van die plotselinge toeneming van de pest, en de on- rustbarende sterftelijst, en dat het aantal slachtoffers binnen de muren in die week al leen tot bijna duizend gestegen was. En af- gezien van wat de dokter hem gezegd had, waren er overvloedige bewijzen van de ver- wcesting zelfs in den kleinen omtrek, dien hij van zijn gevangenis uit zien kon. Uit dat venster op de eerste verdieping, waar bij dag en nacht zooveel uren doorbracht, zag hij Knight Ryder Street dien eens zoo drukken weg dagelijks stiller worden, terwijl ook dagelijks het gegons van de drukte van Lon den, dat als het ware de harteklop van die groote stad was, zwakker en zwakker werd en getuigenis aflegde van het wegvloeiende le ven. Daar in Knight Ryder Street kon hij de HANDELSDRUKKERIJ N. V. v.h. HERMS. COSTER ZOON J De heer Diesfeldt. Een ebbenhouten diri- geerstok met zilver montuur. De heer P. Nagelkerken. Verg. zilv. med. De heer C. Bruin (Duinvermaak) verg. zilv. medaille. Bergens Harmonie, zilveren lauwertak. Bergens Belang, verg. zilv. medaille. Handeldrijvende Middenstand, verg. zilv medaille. Tooneelvereeniging „De Maskerspelere", zilv. medaille. Ons feestconcert heeft 23 December plaats en het belooft een tn ootsche.avond te worden. Zooals uit een an nonce in dit blad blijkt, geeft bovengenoemd koor op Zaterdag 11 Dec. haar eerste concert in ait seizoen. Het koor heeft hard gewerkt en is in den laatste tijd weer enorm vooruitgegaan Het bestuur van het koor is zoo gelukkig geweest den heer J. v. Reenen bereid te vin den als beschermheer der vereeniging op te treden in de plaats van wijlen me vrouw M. v. Reenen-Volter, die vanaf de aprichbng in woord en daad de beschermvrouwe van het koor was. Verder werken aan dit concert mede mej N Goetmakers sopraan, Amsterdam, leerliri- ge van mej. Jo Immink, leerares voor solo zang aan de Particuliere Muziekschool van den heer Brands te Alkmaar. We hoorden juffrouw Goetmakers op den voorlaatsten Volkszangavond te Alkmaar en konden constateeren dat de stem enorm vcciuitgegaan is. Ze zal liederen zingen van Reger, Brahms, Strauss, Pijzel en Andriessen. De heer Grondsma als declamator heeft verder zijn medewerking tcegezegd. Deze voor Bergen geen onbekende, is een leerling van mevrouw Anna Verbeek-de Swerk, even- cens aan meergenoemde muziekschool ver- bonden voor declamatie. Het groot talent van den heer Grondsma is den laatsten tijd spreekwoordelijk gewor den, waartoe de Alkmaarsche radio-avond niet w. .n'g neeft bijgedragen. Wij citeeren uit een recensie van een con cert te Santpoort, onder leiding van den heer Brands op 20 Nov. j.l.: „Zoo sloeg dat in, dat de heer Gr. bijna gedwongen werd een toegift te geven. Bij het verlaten van de zaal werd hem een ware ovatie gebracht. Het was een welgeslaagde avond". Den Bergenaren wacht dus Zaterdagavon," een genotvolle avond. UIT AKERSLOOT. Door het bestuur der R. K. Statenkies- kring Zaandam is tot plaatsvervangend can- clidaat op de lijst geplaatst de heer v d. Heu- vel, burgemeester dezer gemeente. UIT OTERLEEK. Donderdag gaf de tooneelvereeniging Kunst naar Kracht" haar eerste uitvoering in dit seizoen in't lokaai van den heer O. de Vries. De zaal was zoo goed als gevuld. Opge- voerd werden: „Een uitgeknepen citroen", in een bedrijf, van Inte Onsman, en: „0. W.", zedenspel uit den oorlogstijd, in drie bedrij- ven, door ds. S K. Bakker. De vereeniging heeft door het bed'anken van vier der beste leden een gevoelig verlies geleden, zoodat de verwachtingen niet hoog gespannen waren. Wij werden echter niet te- leurgesteld. Het voorstukje met een mooie propagan- distische strekking leed eenigszins schip- breuk door te weinig spel'kwaliteit. Het nastuk maakte alles weer goed'. Alle medespclenden hebben zich uitstekend in de uti te beelden rollen weten te verplaatsen. Het stuk „0. W." bracht ons weer levendig den mobdlisatietijd voor den geest, een stuk met dolle situaties, maar ook emstige mo- menten kwamen er in vcor. Zooals wij dat gewoon zijn, droeg de gri gesloten huizen zien en er waren er reeds drie binnen zijn gezichtskring aan de over- zijde der straat ieder met zijn rood kruis en dag en nacht een gewapend bewaker voor de afgesloten deur. Levensmiddelen en wat er verder noodig was, kregen zij ieder door middel van hun eigen bewaker. Holies, die nog ruim voorzien was van geld, dat Buckingham hem voor zijn avontuur gegeven had, liet het noodige geld in een mandje naar beneden zakken. Langs demzelfden weg zond de bewaker de inkoopen naar boven, die hij voor de menschen in het huis gedaan had, voor dat doel ging hij dan korten tijd weg, maar liet altijd de deur ge sloten en nam den sleutel mede. Bij de betrek- kelijke en steeds onheilspellend vermeerderde stilte van de lucht, werd de algemeene som- berheid nu aanhoudend vermeerderd door het luiden der klokken voor de dooden; en des nachts, dadelijk als het donker was maar nog voor het aanbreken van den dag, klonk nu het geluid van een andere klok, die veel afschuwe- lijker was door de ellendige gedachte, die er aan verbonden werd, en de stilte van de straat werd verstoord door het gekraak en geratel van wielen, een langzaam hoefgeklep- per en een rauwe stem, die den vreeselijken oproep liet hooren: „Breng uw dooden naar buiten!" Naar beneden kijkend, zooals hij altijd deed, kon hij den doodenwagen schemerach- tig zien aankomen als hii langzaam nader me van den heer B. C. Loevens uit Alkmaar niet wenig bij tot een goed geheel. Naar wij vernemen is voor de volgende uitvoering de keuze gevallen op „Mottige Janus". Een gezellig' bal besloot den avond. Rechfszaken MONKFEEST CONTRA DEN STAAT. In de conclusie van het O.M. bij het ge- reehtshof te's Gravenhage in de zaak van F. Monkhorst contra den Staat der Nederlan- den, wien op grond van zijn genot van pen- sioen als gep. adspirant-onderofficier-kwar- tiermeester N. I. L., een deel van de aan zijn nieuwe betrekking van res. lste-luitenant der militaire administrate verbonden geldelijke voordeelen (mobilisatietoelage) onthouden was, o.m. betoord, dat de minister hiermee in strijd kwam met de wet, die aan gepension- neerden onverkorte uitbetaling van hun pen- sioen waarborgt. Om die reden alleen reeds achtte de rechtbank de ministerieele beschik- king tot vermindering der mobilisate-toelage aan gepensionneerden niet alleen onbillijk en onrechtvaardig, maar ook onwettig. Onverkorte uitbetaling van pensioen is aan gepensionneerden gewaarborgd bij de wet voor het reserve-personeel "der landmacht 1905, in artikel 49, bij een Kon. besluit van 4 October 1913, No. 39, betreffende cumula- tie van pensioenen en onderstanden met ande re rijks-inkomsten en daarna nog eens bij K. B. van 11 Jan. 1915, no. 69. Uit al die bepalingen biijkt, dat aan het pensioen niet mag worden getornd. Nu heeft de minister aan alle militairen, die op den dag, waarop de landmacht op voet van oorlog is gebracht, in of buiten hun vaste standplaats moesten blijven, een verblljftoe- lage per dag toegekend. Tegemoetkoming in de duurdere levenswij- ze, het gescheiden leven van het gezin, waren uit den aard der zaak de redenen voor die mobilisatie-toelage en die regel gold voor alle militairen. Gaat het nu aan, die molilisatie-toelagete verminderen voor gepensionneerden? Aan hun pensioen' mag niet worden ge- raakt, maar omdat men in de Kamer vond, dat de regeling pensioen plus toelage te duur werd voor de schatkist, heeft de minister naar een middel gezocht om die toelage te vermin deren en meende dat middel gevonden te heb ben in het reisbesluit 1916. De minister was vrij om de toelage voor alle militairen te bepalen. Bleek de" toelage te groot te zijn, dan had zij kunnen worden verminderd, maar het gaat niet aan, alleen voor een enkele categorie, de gepensionneer den, te verminderen en dat wel alleen omdat zij pensioengerechtigd waren. Op die wijze blijft er van de onverkortbaar- heid van het pensioen niet veel over. Als de minister zegt: ik zal uw pensioen onverkort laten, maar verminder de toelage die alle militairen genieten, ten uwen opzichte tot de helft, alleen om reden dat gij pensioen geniet, dan gelijkt dat toch, zoo al niet in naam, dan toch inderdaad, veel op korting van dat pensioen. Men moet aannemen, dat de toelage noo dig was als tegenmoetkoming in de duurdere levenswijze en wanneer u de gepensionneer den met die verminderde toelage niet konden voorzien in die duurdere levenswijze, dan moeten zij dit wel van hun pensioen bekosti- gen en op die wijze werd de vermindering van de toelage wel degelijk een aanranding van het pensioen. De trouvaille, waarom de minister vermeen- de gerechtigd te wezen de toelage te vermin deren, was het reisbesluit 1916, tot bepa- ling van de reis- en verblijfkosten van ambte- naren, die in's rijks dienst op reis zijn. Mili- ratelde, daarheen aangetrokken door die ge sloten huizen, evenals een roofvogel in af- wachting van zijn prooi. Altijd bleef hij staan voor de deur van Holies, door het zien van den bewaker en het roode kruis, dat dof ver licht werd door zijn lantaarn; en die rauwe stem klonk weer, nog sterker in haar aan- roep, die nu als een bevel klonk, brutaal en cynisoh :„Breng uw dooden naar buiten!" Dan op een woord van den bewaker ging het vreeselijke voertuig langzaam verder, en sidderend keek Holies over zijn schouder heen naar de lijderes, die koortsachtig zich be- woog, en hij vroeg zich met vrees af, of plicht en onmeedoogende noodzakelijkheid hem zou- den dwingen dien aanroep te beantwoorden, als hij weer klonk, en dat liefelijke lichaam moest overgeven, om gevoegd te worden bij de vreeselijke lading van dien afschuwelijkeii wagen. Tot den morgen van den zesden dag, toen hij van het aanbreken van den dag tot na acht uur plotseling met groot ongeduld op de komst van Beamish wachtte Toen hij eindelijk kwam, trad Holies hem boven aan de trap tegemoet. Het gezicht van den kolonel was doods- bleek, zijn oogen stonden koortsachtig, en hij beefde van angstige opwinding. „Zij slaapt rustig en kalm," zei hij den dokter, fluisterend met een vinger aan zijn lippen. (Wordt vervolgd.) 278 1936 VOOR HET LEVEREN VAN UW BEVELEN WIJ ONS ZEER GAARNE AAN.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5