Akmaarsche Gourantt '1 s a a a a a a a a Eerste Nederlandsche Radio Gentrale Geeft U op als abonne aan de Gentrale te Heiloo KERKLAAN B 361. QUEEN*palace m a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a. a a a aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa s s 0 0 a i-j Zaterdag 11 December. ttoetteai Aldeeling Alkmaar en Heiloo. VWr de a.4. No. 299. 1926 Honderd Actit en Twinfigste Jaargang. VERZETTING MARKTEN. IN VER8AND MET DE A.S. FEEST- DAGEN ZULLEN DE Z.G. ZATERDAG- OCHTEND- EN AVONDMARKT EN DE PLUIMVEEMARKT WORDFN GEHOU- DEN OP VR1JDAG 24 EN 31 DECEMBER AANSTAANDE. DE DIRECTEUR VAN HET MARKTWEZEN, D. SCHENK. Letje, of de weg naar het geluk, door Top Naeff. U it gave Van Holkema en Warendorf's Uitgevers Maatschappu Amsterdam. Letje is een kind van haar tijd en cen fclachtoffer van haar omgeving. Zij is geboren en grootgebracht als het kind van Papa, Mama en Oma en zij is dat nog lang geweest toen zij tevens C: vrouw van Adriaan was geworden Dagelijks omgeven door a, c...u ,_c zor- gen harer familie, is het k-vcn vjjt Letje niet moeilijk geweest. Zij is cen ci:e: or.geluk- kigen, die niet zelf leven, maar die geieefd worden. In Oma ligt het burgerlijk fatsoen van een lange reeks voorouders bezonken. Zij weet ieder oogenblik met on-feilbare zekerheid wat mag en wat niet mag, alles afgemeten naar de beschavingswetten en omgangsvor- men van haar tijd, die te samen de grond- wet Van haar leven geweest zijn. Papa en Mama zijn iets meer kinderen van hun tijd geworden. Hun levensscheepje ligt niet zoo rustig en onbewogen meer, maar dobbert zoo nu en dan op de baren van wis- selende conventie-begrippen. En al naarmate de caleidoskoop van het stedelijk fatsoen bij het draaien der jaren een ander beeld vertoont, worden Letjes jurken korter of langer, met of zonder pofmouwen en wisselt het aantal meters kant, dat Sophie de trouwe huisnaaister die bij de chicste families naait daarop moet vasthechten. Letje heeft volmaakte ouders. Papa en- Mama hadden op school de hoogste cijfers, nooit zou het in Papa of Mama zelfs opge- komen zijn om tijd ens de les iets zoo onver- geefelijk slechts te doen als het bekijken van een uitgeloopen boontje in een sponsedoos. Om van Oma maar niet eens te spreken na- tuurlijk. In dat broeikastje van fatsoen, onder da- gelijksch tcezicht van Papa, Mama en Oma bereikt Letje den huwbaren leeftijd en ver- schijnt Adriaan ten tooneele, die een zoon van Papa's chef, een toekomstig advocaat en dus een zeer goede partij voor Letje is, waar de keimissen van Papa en Mama het dan ook gelukkig allemaal over eens zijn Helaas krijgt Adriaan bij zijn examen zes maanden uitstel, het vreeselijkste wat er ge- beuren kon, want nu zal de trouwpartij in den winter vallen als in Mama's suite de kachel staat waardoor men juist een of twee plaatsen bij het diner te kort komt en ook nog erger loopt men gevaar dat aan Letjes trouwjapon, die in Oma's lakens gespeld al in de kast hangt met het wisselen der mode eenige meters kant te veel of te weinig zullen zitten. Gelukkig rieemt Oma later het trouwdiner voor haar rekening en in den trein naar Brussel bekruipt Letje na het trouwen de angstige gedachte, dat Papa, Mama en Oma er nu niet zijn om haar schreden te leiden en dat zij straks met Adriaan, dien ze nog niet kent alleen zal zijn. Och, iedereen deed alsof het doodge- woon was, zelfs het gewelddgste. de con- sequentie waarin thans haar getrouwdc vriendin Fran^oise verkeerde„De heele Fransche armee is zoo in de wereld gekomen" zei Oma koel, toen Letje eens schuchter gewaagde van het eerbiedwek- kend feit en den goeden afloop duchtte. Ja het leven was vol raadselen. Niet trouwen wilde ze toch ook liever niet En wel trouwen, daarvoor kwam wat kijken Letje steeg tot het compromis, dat het brandende braambosch desnoods te door- waden zou zijn indien maar niet de huwe- lijksreis was voorgeschreven. Waarom moest een meisje met den vreemden man harer keuze zoo ver weg reizen eer ze weer gewoon als Letje, met alleen een anderen achternaam, mocht terug keeren in den schoot harer familie? Maar Letje, die voor geen geld van de we reld de aandacht zou willen trekken door iets anders te doen dan gebruikelijk is, komt ook dezen moeilijken tijd door en zij verzet zich later voor het eerst in haar leven tegen Oma's aanwijzingen door een kraamver- •pleegster en geen baker te willen nemen. Want Framboise had ook een verpleegster, dat was een eiseh van den tijd en noodzake- lijk voor het prestige der familie bij de kraamvisites. Zoo komt mr. Adriaan onverwachts veer- tien dagen aan tafel tegenover zuster Jenny te zitten. Hij staart zich eerst blind op de blauw-katoenen malienkolder van haar t>e- roep, maar zij weet hem langzamerhand te ontdooien en juist als Letje weer beneden komt en voelt, dat de zuster nu wel gemist kan worden, begint het tot Adriaan door te dringen, dat hem iets van' „jeunesse" ge- passeerd is. Dan vaart de huwelijksboot weer op het onbewogen water der burgerlijke trouw. Er komt nog een dochter en in het slot van het boek treffen we Letje en Adriaan in Parijs aan voor een uitstapje ter gelegenheid van hun vijf-en-twintig jarig huwelijksfeest, in hoofdzaak om daardoor het traditioneele diner en het bal in Concordia mis te loopen. De man van Fran^oise, die ook een poosje gestudeerd had maar toen „in de sla-olie" gegaan was, blijkt desondanks Adriaan m alle opzichten de baas te zijn. Letje kan dat niet uitstaan, vooral niet wanneer Framboise, alsof haar dat zoo toe- komt, op alle uitvoeringen naast de vrouw van den burgemeester plaats neemt. Ten slotte krijgt Fran^oise's man, als voorzitter van een tenoonstelling, via Prins Hendrik de Oranje Nassau en wordt Adriaan, die pen- ningmeester was en het lintje eigenlijk ver- diend had, gepasseerd. De geheele familie staart zich blind op Adriaans leege knoopsgat en als het tweetai in Parijs toevaPig Frangoise en haar echt- genoot ontmoet en er mee op stap gaat, is Letjes pleizier vergald bij de gedachte, dat haar man nu gedoemd is twee dagen langs de Boulevards te loopen naast zijn decoratie! De kinderen van Letje en Adriaan zijn ook slachtoffers van hun tijd. De jongen is dich- ter en het meisje danst tot in de morgenuren, terwijl Papa nachten lang opzit om haar te kunnen binnen laten. Zoo vliet het leven voort tot Letje ontdekt, dat haar man het volgend jaar vijf-en-twin- tig jaar Regent van het Weeshuis, twintig jaar Secretaris en vijf jaar Voorzitter zal zijn. Nu en als dan, zooals ze vertellen, de koningin in persoon komt om het nieuwe gebouw in te wijden dan spreekt het immers van zelfdan kunnen ze je ge woon nietdan ben je er op 31 Augustus natuurlijk bij1" Het boek meldt niet of mr. Adriaan de Oranje Nassau nog gekregen heeft maar het is voor Letjes gemoedsrust en voor dat der heele familie te-hopen, dat het knoonsgat niet lang meer onbezet is gebleven Er zijn duizenden en nog eens duizenden Letjes geboren om blij van een heerlijk leven te genieten. Maar er hebben ook duizenden Papa's, Mama's en Oma's klaar gestaan om al die Letjes met vaste hand over een smal levens- paadje tusschen twee standen te leiden. In het stadje van Letje waren zeven en negentig standen, die zich naar beneden alle maal angstvallig afgerond hadden. Dan is het een heele toer voor Papa's en Mama's om precies hun kennissen uit te zoe- ken en hun dochters in de veilige haven van een passend huwelijk te loodsen. Duizenden Letjes hebben den weg naar het Geluk betreden en zijn doodgedrukt tus schen twee standen. Duizenden gehoorzame meisjes zijn verstikt tusschen Papa's. Mama's en OAa's tusschen fatsoen, beschaving en conventie, tusschen eerebaantjes en gevulde knoopsgaten. De tegenwoordige Letjes zijn anders. Zij durven te leven, maar het is een leven van flirt en dans zonder inhoud, het isde losgebroken reactie na de lange reeks Letjes die voorafgegaan zijn, na de willooze doch- tertjes, die door Papa's, Mama's en Oma's over het smalle pad der onbesprokenheid naar het „geluk" gevoerd werden. Bij de Uitgeversmaatschappij Holland te Amsterdam verscheen Moeder Stieneke, een boek van Wilma. Stieneke is een dochtertje uit de pasforie, dat in haar moeder en vader twee schuts- engelen heeft, die dag en nacht vol liefde over haar waken, en haar leven in de riehring van zelfopoffering en zorg voor anderen leiden. Als mcrder sterft. d.raagt zij haar zware taak aan Stieneke over, die al spoedig niet anders dan Moeder Stieneke genoemd wordt. Dan begint haar leven van zelfopoffering en liefde. van zorg voor anderen Paul, de krachtige jongen, die zij in strife aanbidf en op wiens' aanzoek zij heimelijk hoopt, vraagt ten slotte Ella, haar verwende zusje, dat altiid een beetje het saamhorig- heidsgevoel der andere gezinsleden gemist heeft. Ook dit groote offer brengt Moeder Stiene ke, hoewel zij weet, dat niemand Paul ooit in haar hart zal kunnen vervangen De kinderen zijn weldra groot, de pastorie wordt verlaten en dominee en Moeder Stie neke blijven alleen over als twee goede ka- meraden. die elkaar begrijpen. Hans, de jongste zoon, steeds op zoek naar lijdende menschen en dieren, brengt ten slotte een ouder'oozen vriend thuis, die ziek is en niet meer beter kan worden. Ook hem geeft moeder Stieneke haar groo te, opofferende liefde en voelt zich beloond als zij ziet hoe rustig en gelukkig hij den dood in gaat. Daama geeft Moeder Stieneke zich geheel aan de haar toebedachte taak, voor anderen te leven, anderen gelukkig te maken met ter- zijdestell'ing van eigen verlangens. Dit boek geeft een pr'achtig voorbeeld aan alien, die het laatst aan zich zelf willen denken. 1 Tj. Binnenland HET NEDERLANDSCH—BELGISCHE VERDRAG. Uit Brussel wordt aan het Hdbl. geseind: Ter gelegenheid van het maandelijksche diner van het Co-mite de Politique Nationale, gisteravond gehouden, en waar generaal ba ron Wrangel eveneens aanzat, heeft Pierre Nothomb onder meer verklaard, dat hij hul- de bracht aan den wensch, vriendschapsban- den tusschen Nederland en Belgie te onder- houden. Hij zelf is trouwens beslist voorstan- der van een Nederlandsch-Belgische entente, gegrond op een definitieve en volledige op- lossing van de hocgheidsvraagstukken en van de veiligheidsproblemen, zonder welke oplos- sing geen accoord mogelijk is. Het tractaat is volgens Nothomb slechts een afbetaling van economischen aard, doch beteekent allerminst, dat afgezien wordt van de essentieele natio nale eischen. VOOR BETERE TOESTANDEN IN HET v BOUWBEDRIJF. Men meldt aan de N. R. Crt.: Het comite van actie voor betere toestanden in het bouwbedrijf heeft j.l. Woensdag te Am sterdam een vergaderirig gehouden voor aan- nemers van metselwerken, om te kpmen tot het vormen van een groep, die zou zijn uitge- sloten van het blgemeen comite. De vergade- ring was bezocht door 28 aannemers van met selwerken, van wie na ampele bespreking 24 zich bereid verklaarden, een onderlinge over- eenkomst aan te gaan, waarbij wordt vastge- steld, dat van een bouwwerk, dat stop komt te staan en waarbij de btfuwer in gebreke is, het metselwerk te betalen, het metselwerk door geen der onderteekenaren van de overeen- komst zal worden afgemaakt, voordat vol- doende zekerheid is verkregen, dat de vorde- ring van den metselpatroon zal worden vol- daan. Het comite kreeg opdracht, schriftelijke voorstellen in te dienen, waarin nauwkeurig zullen zijn omschreven de verplichtingen van de aannemers van metselwerken onderling, en tevens maatregelen, waarmee overtreders van de overeenkomst kunnen worden tot de orde geroepen, alsmede de verhouding tot andere groepen van onderaannemers, die bij het algemeen comite zijn aangesloten. Drie aannemers van metselwerken verzoch- ten de beslissing tot toetreding te mogen aan- houden. Aan het comite werd toegevoegd als lid de heer L. W. Braak, zoodat het thans bestaat uit de heeren Drewes, Steveninck, Zwart, van der Pas en Braak; van het algemeen comite zijn toegevoegd de heeren Wesselingh en Rijk Belanghebbenden, die wenschen toe te tre- den, kunnen zich tot een der comite-leden wen- den. BUURTVERKEER. Het ligt in het voornemen der directie der Nederl. Spoorwegen, op alle treinen (behalve D treinen) plaatskaarten buurtverkeer geldig te stellen. INTERNATIONALE CONVENTIE TER BESTRIJDING VAN DE VALSCHE MUNTERIJ. De correspondent der N. R. Crt. te Geneve seint aan zijn blad: De Nederlandsche regeering zal uitgenoo- digd worden, een ambtenaar van het Open- baar ministerie aan te wijzen als lid der Vol- kenbondscommissie voor het ontwerpen van een internationale conventie ter bestrijding van de valsche munterij. INBREKERS AANGEHOUDEN. Donderdagavond laat kwam nachtwaker v. d. Schot van den gecontroleerden particu- lieren nachtveiligheidsdienst op zijn ronde langs pand 8 aan de Nieuwe Haven te Rott., waarin is gevestigd het kantoor van de firma Dubbeld en Van Dijk. Hij ontdekte, dat de straatdeur niet gesloten was en besloot een onderzoek in te stellen. Toen hij de deur ver- der wilde openduwen, bleek, dat de deur aan den binnenkant werd tegengehouden. De wa ker trok de deur toen in het slot, greep zijn gumimistok en bleef bij net pand op post Even later ging de deur weer open en kwam een man naar buiten. De waker sprak den man aan. Deze gaf geen antwoord, waarop men nog nlefs gevonden; men vreest, dat deze reeds omgesmolten zijn. De aangehoudene is gisterochtend op trans port naar Delft gesteld. ONDE R WIJ S-CE NTR A LE Het bureau der Onderwijs-Centrale heeft aan de besturen van afdeelingen van het Ne- derlandsch Onderwijzers-Genootschap, de Unie van Christelijke onderwijzers en onder wijzeressen, de Vereeniging van Hoofden van Scholen, de Vereeniging voor M.U.L.O., den Bond van Leeraren en I^eeraressen bij het NijVerheidsonderwijs en d'en Bond van On- derwijzeressen bij het Frobelonderwijs, een omzendbrief geridit, waaraan is ontleend: Na de aannciming van" de moties Buiten, Suring en Ter Laan door de Tweede Kamer en de afwijzende houding die de regeering te gen uitvoering van deze moties blijft aanne- men, zal het zaak zijn, met kracht voor de uitvoering te blijven ageeren. Een der actie- middelen is: het beleggen van vergaderingen, waarin de wenschelijkheid, de noodzakelijk- heid en de mogelijkheid van herstd van het zevende leerjaar en van verbetering der on derwijzerssalarissen wordt besproken. De On derwijs-Centrale wekt op, in combinatie met de andere plaatselijke afdeelingen van de or ganisaties der Onderwijs-Centrale, en anders afzonderlij'k, vergaderingen tot dat doel te beleggen en een kort verslag van het bespro- kene daama op te zenden naar de groote en de locale pers. De publieke opinie moet langzamerhand weer doordrongen worden van de juistheid van de inzichten, die bij het onderwijzers- corps en ook bij de Kamermeerderheid leven omtrent de hierboven genoemde punten E>e inrichting dezer vergaderingen (of ze openbare, dan wel ledenvergaderingen zul len zijn; of al of niet contact gezocht zal worden met andere onderwijs- en onderwij zersorganisaties ter plaatse) blijft natuurlijic geheel aan uw inzicht overgelaten Met klem dringen wij echter aan op het houden van zulk een vergadering. Voorts heeft de Onderwijs-Centrale een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin zij zegt, dat zij met groote voidcen'ng kennis Binnenkort begint ook bovengenoemde Centrale in het zuidelijk deel van Alkmaar haar draden uit te zetten en kunnen abonne's aangesloten worden. - De ontvangst geschiedt in de centrale te Heiloo, waardoor zuivere en ongestoorde weergave verkregen kan worden, Door veeljarige practijk in de Zaanstreek, waar reeds 600 abonne's zijn aangesloten, kan bovengenoemde Centrale hare abonne's het beste van het beste geven. Het aantal abonne's dat aangesloten kan worden is absoluut onbeperkt. De aansluitingskosten bedragen slechts f 10. Regulateurs f 5. Abonnement f 2.per maand, voor Heiloo ver- hoogd met f 0.20 voor straatbelasting. 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 a a a a a a a a a a a a a a a a a a a de waker hem beet greep. Een gevecht ont- stond, waarbij de waker van zijn gummistok gebruik maakte en den man wist vast te hou den. Inmiddels had hij om assistentie gefloten en weldra kwamen eenige agenten oodagen die den arrestant overnamen en hem naar een bureau overbrachten. Tijdens het gevecht had de waker een tweeden man uit het pand zien komen. Hij gaf aan de politie een signalement op en weldra had men ook dezen man aange- houden. Men bleek te dcen te hebben met d? gebroeders M. V. en J. T. A. V. In het kan toor is alles overhoop gehaald. Er worden slechts een gaskachel en een barometer ver- mist. De beide mannen zijn opgesloten. DE JNBRAAK IN HET PRINSENHOF TE DELFT. Zooals men zich zal herinneren, zegt de N R. Crt., heeft in den nacht van 2 op 3 Novem ber een inbraak plaats gehad in het Prinsen- hof te Delft. Na een moeilijke klauterpartij heeft iemand zich toen toegang verschaft tot het museum en een groote partij gouden en zilveren munten gestolen. De munten, alle Nederlandsche, waren af- komstig uit de verschillende provincies en ev waren er onder van zeer ouden datum. De antieke waarde van deze geldstukken was bij benadering niet vast te stellen, maar moet on- getwijfeld vele duizenden guldens bedragen. De nominale waarde der gestolen goudstuk- ken loopt reeds ver over de twee duizend gul den. Aanvankelijk had men niet het minste ver- moeden, wie de dader kon zijn van dezen bru- talen diefstal. Eenigen tijd geleden echter kreeg de Haagsche politie het vermoeden, dat de dader in Den Haag woonde. Men kreeg eenige aanwijzingen tegen een persoon en achtte deze voldoende om tot zijn arrestatie over te gaan. Donderdagavond omstreeks half negen heeft de politie op straat aangehouden den 32-jarigen smid F. J. L. J., wonende in de Wieringschestraat in Den Haag Men meent in hem den dader van de inbraak te hebben. Van de gestolen partij munten heeft heeft genomen van de aanneming der moties Buiten, Ter Laan en Suring; dat zij er prijs op stelt hare erkentelijkheid te betuigen voor de uitspraken der Kamer, in deze moties ver- vat; dat zij vurig hoopt, dat deze uitspraken van de Kamer het voorteeken moge zijn van een kentering ten goede, speciaal ten aanzien van het onderwijs en de onderwijzers, na de jaren van druk, waarin over zooveel achter- uitzetting en onbillijkheid te klagen viel: waarom zij, in alle bescheidenheid doch met niet minder ernst, er bij de Kamer op aan- dringt alles te doen, wat in haar vermogen is, om de regeering te bewegen van haar voor- alsnog afwijzende houding ten aanzien van de door de Kamer uitgesproken wenschen te rug te komen. DE DUITSCHE KRUISER IN AMSTERDAM. Gisterochtend heeft de commandant van het te Amsterdam vertoevende Duitsche linie- schip Hannover, kapitein ter zee Tellesen, een officieel opwachtingsbezoek gebracht bij den minister van marine a. i„ den heer Lam- booy en het departement van marine. Vooral heeft de commandant ten Konink lijke Paleize Noord-einde, in Den Haag, zijn naam geteekend in het meldingregister. De commandant werd vergezeld door kapi tein luitenant ter zee Bruns Fisher, adju- dant aan boord van de Hannover, en door lui tenant ter zee le klasse P. J. Hencfrikse, die door onze marine-autoriteiten aan den com mandant is toegevoegd tijdens zijn verblijf in Nederland. De commandant zal heden een krans leg- gen op het graf van Michiel Adriaanz. de Ruyter in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. DE PLATTELANDERSBOND. Te Utrecht is Donderdag een algemeene vergadering van den Plattelandersbond ge houden, waarin afgevaardigden aanwezig waren uit alle provincies, behalve Limburg, Noord-Brabant en Utrecht. De commissies voor de Plattelander en voor de reglementsherziening brachten vef- slag uit, welke verslagen werden goedge- keurd, waarna«de commissies werden ontbon- den. Tot secretaris-penningmeester werd met al gemeene stemmen benoemd de heer P. A. Timmers, te Hekelingen. Besloten werd, bij de a.s. Statenverkiezing in elke provincie en in iederen kieskring een candidatenlijst in te dienen. Het program- ma voor de verkiezingen werd besproken en aangevuld. Omtrent het blad De Nieuwe Plattelander, warden mededeelingen gedaan, dk een beter financieel uitzicht openden. Besloten werd de volgende algemeene ver gadering te Zwolle te houden. KORTING OP SALARISSEN VAN SPOORWEGPERSONEEL. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad acht inzake de al of niet rechtmatigheid van het besluit tot korting van 10 pCt. op de sa- larissen van het geheele spoorwegpersoneel het besluit rechtmatig en concludeert dus tot vernietiging van het vonnis van de rechtbank te Amsterdam, waarbij ae spoorwegmaat- schappijen tot betaling zijn veroordeeld. KORTE BERICHTEN. De oud-gouverncur-generaal van Ned Indie, mr. D Fcck, en mevrouw Fock gaan Dinsdag 21 dezer naar de Fransche Riviera. Het was Zondag 5 dezer 40 jaar gele den dat ds. L Smi'ide, predikant bij de Gere- formeerde gemeente te Ommen het predikambt aanvaardde, waarvan de laatste 32 jaar in Ommen, daarvoor te Leerdam. Voor een stampvolle kerk heeft de jubilaris toen een gedachtenisrede gehouden voor de gemeente, doch daar de classis om den jubila ris dan persoonlijk geluk te wenschen, is Woensdag in de Gereformeerde kerk de alge meene feestdag gehouden. ProwinciaaB nieuws UIl SCHAGEN. De R. K. kerk alhier zal centraal worden verwarmd. Het werk is opgedragen aan den heer S. Kniimer alhier. Wanneer het stelsel van verwarming voldcet, zal het tot andere gebouwen worden uitgebreid. De heer J. Snijder zal op 16 December 50 jaar veeverzender van de Schager maikt zijn geweest. Het rietgewas van het Rietbosch, eigen- dom van de gemeente Schagen, is voor 1927 reeds nu voor een goeden prijs verkocht. Het toenemende gebruik bij den villabouw heeft den prijs belangrijk verhoogd. UIT ST. MAARTEN. De heer H. Kramer te Alkmaar is gekozen tot lid van het bestuur van den polder en de banne Burghorn. UIT KOEDIJK. Donderdagavond werd door de Patroons- vereeniging ten ledenvergadermg gehouden in het lokaal van den heer Jb de Jong onder leiding van den heer C. Spaan. Aanwezig 14 leden. De voorzitter bracht daarop in bespreking het ontbinden der vereeniging. Het bestuur fneende. dat de vereeniging geen recht van bestaan heeft. omdat ook van de zijde der arbeiders niet veel actie wordt gemaakt. Een artikel in het reglememt zegt, dat ontbinding moet geschieden met 3/4 van de geldige uitgebrachte stemmen, na gehouden stemming werd met algemeene stemmen tot ontbinding besloten. De penmingmeester deed hiema verant- woording van het afgeloopen jaar. De ont- vangsten waien 73 18, de uitgaven f 7 10- alzoo een satdo van f 66.08 plus no? eenige te betalen koatende overtollige gel- den zullen afgedragen worden aan de ver eeniging het ,.Witte Kruis". De voorzitter da-rikte den secretaris en pen- ningmeester voor hun wericzaamheden de leden "voor hun tegenwoordigh-eid en sloot deze laatste vergadering. Donderdagavond werd in een der school; lokalen een ouderavond gehouden, waarbij aanwezig waren een 40-tal be langs tellenden. In zijn openingswoord bracht het hoofd der school, de heer Stuffers, een woord van dan,k aan de ouders voor het groote werk, dat zij hadden vericht in het belang van het schoolgaande kind voor't behoud van de 5e leerlcracht, door het verzamelen van handtee- keningen Het hoofd deelde nog mede, dat de kinderen uit de gemeente Bergen onze school tijdelijk hadden verlaten, in het belang der gemeente Bergen. Medegedeeld werd ook, dat de schoolcatechisatie weer is opgeheven door verminderde deelname. Deze zal voor- taan in de kerkekamer worden gehouden Verder werd nog medegedeeld, dat een zeker school hoofd een plan heeft opgevat ee° Schoolcourant uit te geven. Het hoofd der school zal er nota van nemen en ter gelege- nertijd bekend maken hoe deze over de uit- gave denkt. Hierna werd dOor de ouders kennis geno men van den atlas van verschillende klassen en van platen enz., die in verband met het aanvulicn van de leermiddelen aan de school waren verstrekt. Uit verschillende voorbeelden bleek, noe nuttig aanschouwelijk onderwijs is en de gel- den daarvoor zeer nuttig besteed zijn.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 10