DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 293 Hondero aeht en twintigste Jaargang 192ft Abonnementsprljs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct Advertenticpr. 25 ct p. regol, grootero letters uaar planteEmmte. Uneven franco N.V. Boek- en Handelsdr. vJl Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Adminlstr. No. 3. Rcdactie No. 33. MAANDAG 13 DECEMBER. Buitenland Binnenland Oit nummer bestaat nM 2 blades. Directeur: O. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. DE VOLKENBOND. De vertegenwoordigers der bij het Rijnpact betrokken mogendheden hebben Zondag twee lange besprekingen gehouden, die ten slotte tot resultaat hebben gehad, een aanvulling op de Zaterdag genomen besluiten, n.l. dat de intergeallieerde militaire controle in Duitsch- land op 31 Januari a.s. zal ophouden te be- etaan. Het resultaat van deze beraadslagingen, die het noodzakelijk maakten, dat de Duit- sche vertegenwoordigers zich in den loop van den dag nog herhaaldelijk met Berlijn in ver- binding stelden en dat ten slotte ook de goed- keuring van het Berlijnsche kabinet verkregen iieeft, is neergelegd in het volgende protocol In het verloop eener bespreking, op 12 De cember 1926 te Geneve gehouden tusschen vertegenwoordigers der regeeringen van Dmtschland, Belgie, Frankrijk, Groot Brit tannic, Italie en Japan over de bij de inter geallieerde militaire controle-commissie en den gezantenraad in behandeling zijnde nog niet opgeloste vraagstukken, is met voldoe- ning vastgesteld, dat omtrent het grootste deel der meer dan 1001 kwesties, tusschen ge- noemde regeeringen in de maand Juni 1925 betreffende de uitvoering der militaire bepalin gen van het Verdrag van Versailles opgewor- pen, overeenstemming is verkregen. Sleohts over twee punten is men het nog niet eens, doch alles rechtvaardigt de hoop, dat ook deze beide punten langs minnelijken weg geregeld zullen kunnen worden. Inmiddels is men het volgende overeen ge komen 1. De behandeling langs diplomatieken weg van de kwesties in zake vestingen en het oorlogsmateriaal zal voor den Gezantenraad worden voortgezet. Er zullen nieuwe voorstel - len worden gedaan, om het bereiken eener oplossing te bespoedigen. 2. In den tusschentijd tot het bereiken eener oplossing zullen alle aangevangen werkzaamheden aan de vestingen stopgezei worden, ongeacht het recht der" partijen, haar juridisch standpunt te handhaven. 3. De intergeallieerde militaire controle commissie zal op 31 Januari 1927 uit Duitschland worden teruggetrokken. Van de zen dag af zal art. 213 van den Vredesver drag toepassing vinden, naar den maatstaf van de door den Volkenbond genomen be- slissingen. 4. Wanneer op dezen dag de genoemde kwesties, tegen de verwachting in, nog niet langs minnelijken weg opgelost mochten zijn. zullen zij voor den Volkenbondsraad worden gebracht. 5. Voor alle kwesties, die met de uitvoering der bereikte o{ nog te bereiken oplossingen samenhangen, kan elke der in den Gezanten raad vertegenwoordigde regeeringen aan haar gezantschap te Berlijn een technisch deskundige toevoegen, die zich met de betref fende Duitsche autoriteiten in verbinding kan stellen. DE SOVJET-PERS BOOS OP TROTSKI. De Sovjet-pers is woedend over de houding van Zinowjef, Trotski en andere leden der oppositie, die door hun verdedigingsredevoe- ringen op de conferentie der communistische Internationale de beeindiging der conferentie meer dan een week hebben vertraagd. Daar- door hebben zij, zoo zegt de Sovjet-pers de beste communisten der wereld afgehouden van nuttigen arbeid. Alle andere kwesties zouden de conferentie niet langer dan 14 da- gen hebben bezig gehouden, zelfs de moeilijke situatie in China en de Britsche steenkoolsta- king daarbij inbegrepen. Men had de confe- entie vorige week Woensdag willen sluiten, na een korte bespreking van den toestand in de Russische communistische partij. Zinow jef en Trotski echter sloegen de beslissing van het partij-bestuur in den wind en maak ten handig gebruik van den Duitschen afge- vaardigde Riese om te trachten van de confe rentie een duidelijke, formeele erkenning te verkrijgen van het recht der opposite om een beroep op de conferentie te doen. Zinowjef en Trotski verklaarden weer op- nieuw, dat in den grond der zaak het geschil tusschen de groepeeringen in de Russische communistische partij culmineert in de vraag, of het mogelijik zal zijn het communisme in een staat te bevestigen, terwijl de rest van de wereld kapitalistisch blijft. Zinowjef noemde dat een utopie en achtte het daarom nood zakelijk de inspanning te verdubbelen, om de wereldrevolutie tot stand te brengen. Trotski verdedigde hetzelfde standpunt en noemde het Stalin's ernstigste fout, dat deze het mogelijik acht, een krachtigen socialisti- schen staat in Rusland te vestigen, terwijl deze staat omringd wordt door kapitalistische landen. De „Pravda" noemt Trotski en Zinowjef de leiders van de partij der onbegrepenen, die een nieuwen oorlog aan de communisti sche partij verklaard hebben onder de leuze: Opposanten der wereld, vereenigt u. Rykof heeft de conferentie toegesproken en daarbij olie op de golven gestort. Men hoopt, dat de conferentie heden in betere stemming zal sluiten. HET PROCES-BARMAT. Op 11 Januari begint te Berlijn het proces tegen de gebroeders Barmat, de grootste strafzaak, die ooit voor een Duitsche recht- banik gekomen is. De vervo.giags-instamtie .vertelt reeds nu. dat de duur van het proces vrijwel zeker de zes maaajden overschirijden zal; zij rekenit reeds op zeven of adht ma am den. Van alle betrokkenen worden in dit buiten- gewone proces natuurlijk ook buitemgewone d'ingen geeischit, en zoo heeft de voorzitter van het Landesgericht, Neumann, reedis zorg gedragen, dat bij voorkomende ongcvallen, ziekte e. d. van rechters, leden van het O.M of van het technisch personeel, dadelijk plaatsvervanigers bij de hand zijn, De rechtfoank heeft maandenlang voor de be stu dee ring der stukken noodig gehad. Aan alle rechters word na deze penode van in- spaoninig een kort verlof toegestaan; des te eer werd dit verleenid, omdat er waarschijn- lijk voor alle betrokkenen den a.s. zomer wel niets van vacantie zal komen. Een moeilijke vraag blijft voorloopig on- opgelost, n.l. hoe men aan de benoodigde leekenirechters moet komen. Volgens de Duitsche wet is wel deder staatsbuirger ver- plicht, het eereambt van leekenrechfer op zich te nemen, zoo hij daartoe wordlt geroe- pen, maar biliijkerwijs kan b.v. van een koopman niet verlamgd worden dat hij bijna negen maanden aan zijn zaak wordt onf- trokken. Men zoekt nu voormamelijk naar men- schen op jaren, liefst gepensionneerde ambte naien, voor het vervullen van het leeken- rechtensdiap. ARBEIDSCONFLICT IN DE DUITSCHE SCHOENINDUSTRIE. Een willde staking, die in verschillendie schoenfabrieken te Offenbach en Frankfort is uitgebroken, zal waaischijnlijk leiden tot een uitstuitiwg in die geheele Duitsch; schoen- inidustrie. De fabniikanten in het district Ma.nz hebben den arbeiders geen uil'timatum gesteid, inhoudende, d'at. als zij niet onmiddelliik het werk hervatten, in het geheele district het personeel zal worden ontslagen. Dit ultima tum is Vrijidagmiddag afgeloopen en daar het werk nergens is hervat, zullen de fabri- kanten heden hum personeel u-itsluiten. Men neemt volgens het Hbl. aan, dat d'e schoen- fabrikanten in het geheete Duitsche rijk zich soliidair zullen verklaren met die in het dis trict Mainz. PASJITS' UITVAART. -De uitvaartplechtigheid van Pasjits duur de gister van negen uur's morgens tot twee uur 's middaigs. Meer dan 100.000 personen bewezen den overleden staatsman de laatste eer en een onafzienbare menigte had zich aan beide zijden van den weg naar het kerkhof opgesteld. De aankomst der massa's uit de provincie ter bijwoning van de begrafenis had deti geheelen nacht geduurd. Aan het hoofd van den stoet werd naar oud-Servisch gebruik door een soldaat der garde een uit graan, boter, honig en suiker bestaand gerecht gedragen, dat, volgens dit gebruik, onder de deelnemers aan de begrafe nis voor het graf wordt verdeeld. Daarop volgden 312 kransdragers, die de kranscn van den koning, de regeering en de verte genwoordigers der buitenlandsche mogend heden droegon. Op vier vraehtauto's volgden de overige kransen. De koning had een uit gouden cm zilveren lauwerbladen bestaan- den krans geschonken. Vijftien officieren droegen in cassetten de vegrtig ridderorden van Pasjits, w. o. de hoogste ridderorden van Joegoslavie, Engeland, Frankrijk en vele andere staten. De koning en prins Paul Karageorgewits volgden den stoet van de kerk tot het ko- ninklijk paleis, welks vensters ten teeken van rouw met zwarte stof waren gedrapeerd. Ook de gevel van het paleis van den minis ter-president was met zwart omfloerst. On der de deelnemers viel vooral een afdeelimg Komitadzjis op in hun schilderachtige klee- derdracht en een troep Wrangel-soldaten in oude Russische parade-uniformen, aange- voerd door twee generaals. Twee afdeelin- gen cavalerie en een divisie artillerie maak ten deel uit van den stoet. Het hoofd van den stoet was de laatste huizen van Belgrade reeds voorbij, toen een groot deel nog onbe- weeglijk voor de kathedraal stond opge steld, een afstand van bijna 3 K M. Onderweg hield' de stoet herhaaldelijk stil om verschillende toespraken aan te hooren Eenige muziekkorpsen spedden onmfgebro- ken treur-marschen. Even over eenen arriveerde de lijkkist op het kerkhof. Daar werd zij door afgevaardig- den der radical-e partij de kapel binnenge- dragen, waar de kist nog eenige dagen zal blijven staan, to'tdat de groeve voor Pasjits gereed zal zijn. Tijdens de rouwplechtigheid speelden zich hartroerende t-coneelen af. Steeds weer hoorde men uit de menigte luid snikken, hetgecn op alle aanwezigen diepen indruk maakte. DE DEENSCHE REGEERINGS- CRISIS OPGELOST. Uit Kopenhagem wordt aan het „Berl. Tag" gemeld, dat de Deensche crisis is op gelost. De boerenpartij heeft de vorming van een kabinet op zich genomen, nadat de con servaticven haar een welwillende neutraliteit hadden toegezegd. De boeren hebben den conservatieven verschillende concessies moe- ten doen, die naar men m-eent in hoofdzaak neerkomen op een verhooging der invoerech- ten. Minister-president wordt d'e grootgrond- bezitter Mads-cn-Mygdal. EEN MOORDAANSLAO OP EEN BUL.GAARSCH OUD-MINISTER. Zaferdagochtend heeft zekere Maceloaia Drosjef op den voormaligen Bulgaarschen minister Athanasof en diens vriend Ivanof in de wening van eerstgenoemde een aanslag gepleegd. Drosjef 1-oste op beiden verschei- dene revolverschoten, zonder hen evenwel te verwonden. Alleen de hospita van den ex- minister bekwam een schotwond. De dader, die onmiddellijk gearresteerd werd, ver- ldaarde den aanslag om politieke redenen ge pleegd te hebben. Athanasof, zoo zeide hij, is de vertegenwoordiger der Macedonische federalisten in het buitenland en reeds gerui- mcn Tijd geleden do or de Macedonische au- tono-misten ter dood veorordeeld. INTERNATIONALE HULPVER- LEENING. De Belgische minister van buitenlandsche zaken, Vandervelde, heeft den Volkenbonds raad medegedeeld, dat die Belgische regeering haar bezwaren tegen het plan in zake de in- ternationale hulpverleening aan door rampen getroffen volken heeft laten vallen, nu haar gebleken is, dat dit plan niet de financieele laslen medebrengt, wclke de Belgische regee ring er van gevreesd had. GROOTE BRAND IN JAPAN. Een geweldige brand heeft een groot ge- dieelte van de stad Noemazoe, 100 K.M. ten Z.-W. van Yokohama gelegen, verwoest. Hef stadhuis, het station, de Kamer van Koop- handel, de gevangenis, de ziekenhuizen en 1500 woonhuizen zijn in de asch gelegd. Tienduizend personen zijn dakloos. EEN RAPPORT GESTOLEN. Naar het te Warschau verschijnende or- gaan van Pilsoedski meldt, is het streng ge- heim gehouden rapport van den Amerikaan- schen financieelen deskundige prof. Kemme- rer door twee ambtenaren van het departe- ment van financien gestolen. Het rapport nopens den financieelen toestand van Polen zou een vreemde mogendheid in handen zijn gespeeld. Een ambteniaar is gearresteerd. ONTPLOFFING AAN BOORD. Een reeks hevige ontploffingen aan boord van het tankschip „Agwisun". dat buiten Brooklyn voor anker lag, heeft in de omge- ving der haven van New-York grooten schrik verspreid. Tal van ruiten werden verbrij- zeld en honderden rezinnen, die aan de ha ven won en, vluchften uit hun hujzen. De be- manning van het tankschip verliet na de eer- ste ontploffing in allerijl het schip, dat wel- dra zonk. BRUTALE INBRAAK IN DE JAPANSCHE AMBASSADE TE BERLIJN Op buitengewoon brutale .wijze hebben dieven een bezoek gebracht aan de Japan- sche ambassade te Berlijn. Het gelukte hun in de slaapkamer van den ambassadeur door te dringen en zich meester te maken van een aantal voorwerpen van waarde en de diplo- matieke pas van den gezant. GENEESKUNDIG ONDERZOEK VooR HET HUWELIJK. Een aantal Fransche Kamerleden heeft een wetsontwerp ingediend waarvan4 het eenige artikel bepaalt, dat ieder Fransch burger, die een huwelijk wil aangaan niet in de regis ters van den burgerlijken stand mag worden ingeschreven wanneer hij niet voorzien is van een geneeskundig getuigschrift gedateerd van den vorigen dag, waarin verklaard wordt dat hij geen enkel waarneembaar verschijnsel vertoont van een besmettelijke ziekte. DE KUNSTSCHATTEN VAN DE FAMILIE HOHENZOLLERN. Het W. B. maakt melding van een voorstel van den Pruisischen Landdag, Bartels-Kre- fel-d, inzake de kunstschatten van de familie Hohenzollem, waarvan de Prrisische staat zich weliswaar het voorkeursrecht tot aan- koop heeft verzekerd, maar die de familie naar het buitenland dreigt te verkoopen, wan neer haar niet dadelijk een bedrag van ruin? vijf millioen wordt overhandigd. Daartegen- over moet de Landdag z.i. de betreffende lainstwerken dadelijk zonder schadeloosstel- ling aan de staatsmusea geven en de overeen- komst van 15 Nov. wegens schending door de familie Hohenzollern te niet doen. De rechterzijde verzette zich tegen behan deling van het voorstel. EEN ROOVERAANVAL IN BARBARIJE. Naar de Matin uit Rabat meMlt, hebben roovers in het district Boedlenib, iin het Oosten van den Atlas, aan de grens van die Sahara, een vrachtauto van een Spaansch handelaar aangevallen. De auto, die met koopwaar ge- laden was, werd bestuurd door een Euro- peesch chauffeur en had een escorte van im- landsche troepen onder bevel van een Fransch sergeant. De roovers opend'en uit een hinderlaag het vuur en schoten den serge ant, den chauffeur en nog een blarake soldaat neer. Van de inlanders werden 10 man ge- wond. Daarop haalden zij de auto leeg en maakten alle gewonden af. Troepen zijn ter vervolging uitgezonden en hebben gijzelaars aangehouden onder de stammen in den- omtrek als een waarborg tegen verraad van die zijde. Men acbt het gebeurde evenwel niet van politieke beteeke- nis DE GIHIGE OORLOGSGASSEN. De American Chemical Society, die Kel logg, den staatssecretaris van buitenlandsche zaken, verwijt dat hij zich slecbt heeft laten raden en voorlichten, heeft een open brief gepubliceerd, waarin zij protesteert tegen de houd-ing, die zijn departememt heeft aangeno- men ten aanzien van het protocol van Geneve tot het verbieden van het gebruik van ver- giftige -gassen in den oorlog, dat thans aan den Senaat ter ratificatie is voorgelegd, ter wijl het Amerikaansche Legioen en andere organisaties er tegen zijn. UIT DE ZESDE VERDIEPING GESPRONGEN. Een jonige moeder uit de groote wereld van New-York, die na haar tweede be vailing, een half jaar geleden, ziek was gejjleven, heeft Woensdag een eind aan haar leven ge- maakt door uit het raam van een 6e verdie- ping te springen in haar woning in de 24e Oosterstraat. Een verplfeegster, die in een aangrenzende kamer sliep met de tusschen- deuir open, had niet gemerkt, dat haar patient was opgestaan. Zij was gewekt door een koudie luchtstroom en ontdekte toen, dat het raam in de andere kamer openstond en dat haar patient verdwenen was. Toen zij uit het raam keek, zag zij het lijk van haar patient op de binnenplaais liggen. KERKDIEFSTAL OP GROOTE SCHAAL. De inbrekers hebben zich, blijkbaar gced van de inrichting van het gebouw op de ho&gte, toegang weten te verschaffen tot de Olberg-Kirche te Berlijn, waar zij zich meester maakten van een compleet avond- maalservies en een aantal Christusfiguren, die zij van de crucifixen rukten. Uit de sa- cristie namen^ij nog een aantal kostbare voorwerpen, benevens 30 schoolkinder-spaar- busjes mede. Van de dad-ers is geen spoor te bekennen. KORTE BERICHTEN. Te Gorlitz hebben twee kinderen tij dens afwezigheid der ouders brand veroor- zaakt en zijn in de rook door verstikking om het leven gekomen. In de centrale-Boblen te Berlijn is bij het proefdraaien een generator uiteen ge- sprongen. Een machinist werd gedood en 3 anderen bekwamen levensgevaarlijke verwon- d'ingen. De socialisten en enkele kleine midden- partijen in Polen hebben een voorstel inge diend, waarin wordt verlangd, dat het z.g. zwarte kabinet (de controle op telefoonge- sprekken) zal worden opgeheven. Met 140 tegen 12 stemmen heeft het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden de credieten voor de uitvoering van het drank- verbod gevoteerd. De Fransche ministerraad heeft beslo- ten tot opheffing van de beperkende bepalin- gen, welice sedert Juli aan den uitvoer van kolen waren opgelegd. De leider der socialistische fractie in't Finsche parlement, afgevaardigde Tanner, heeft den president een lijst overhandigd van de namen der nieuwe ministers, alien socialisten. Men verwacht, dat hij deze lijst zal goedkeuren. De rattenjacht, die dezer dagen in En geland heeft plaats gehad, heeft naar schat- ting aan 500.000 ratten het leven gekost. Dinsdagmorgen zal in een openbare zit- ting van de Duitsche parlementaire enquete- commissie de vroegere rijkskanselier dr. Mi- chaelis als getuige worden gehoord omtrent de gebeurtenissen, welke hebben geleid tot het mislukken van de pauselijke vredesactie in het najaar van 1917. Te Rome is temgevolge van kortsluiting brand uiitgebroken in het Theater „Apollo". Vier vrouwelijike artisten-, onder wie een Duitsche, zijn om het leven gekomen. Eveneens. door kortsluiting is brand onits'taan in het variete-theater Elisio. Het puibjiek vluchtte in een paniekstemming, maar er zijn toch geen slachtoffers. Het pas geopende Strand-Theatre te Boston komt, zelfs voor Ameriika, met een sensatie op bioscoop-exploitatie gebied. Het theater zal dag en nacht geopend zijn en on- onderbroken uitsluitend die groote films ver- toonen. Een temgevolge van het omtslag van een twinfi'gtal arbeiders uitgebroken werfestaking heeft den arbeid in de werkpfaatsen van een deel der Staatsspoorwegen in Mexico 1am- geslagen. De staking is onwettig verklaaxd. Dientengevolge heeft de minister van Oorlog de regeeringstroepen gelast, den niet staken- den arbeiders bescherming te verleenen. De Spaansche ministerraad heeft be- sloten vijf oorlogsschepen van die lijst der marine te schrappen. Het materiaal zail in het open'haar worden geveild. x De Mexicaansche Senaat heeft met al- gemeene stemmen een resolutie aangenomen, waarin de verdediginig van Mexico's souve- reiniteit en wetten rechtvaardig en vader- l'andlsTievend wordt genoemd. Een der kleine Berlijnsche banken ils door een bankbeambte, die reeds, drie jaar aan de bank verbonden was, opgelicht voor effecten ter waarde van 60.000 marie. De dadier is voortvluchtilg. In het Percivalgebouw - te Vancouver heeft een brand een schade van 250.000 dol lar heeft aangericht. De kantoren van negen- tien firma.'s werden door de vlammen aange- tast. Te Rijssel is een weverij door brand vernield. De schade beddaagt twee milioen francs. INBRAAK IN EEN GOU DSMIDS WINKEL In een pand' aan den Zwaanhals te Rotter dam is gevestigd de goudsmidswinkel van den.hger J. Waszink. Aan die achterziidt heeft dc winkelruimte een wand met glas. Achter dezen wand ligt een kamer, welke aan een juffrouw is verhuurd. De kamer staat niet in verbinding met den winkel, maar heeft een deur, welke uitkomt op een por- taaltjc, dat ligt onder de trap van het boven- hui9. Over dit portaaltje gaande, komt men uit achter in een groentenzaak, welke ge vestigd is in het belendende perceel. De huur- ster van de kamer meet dus steeds via de groentenzaak haar kamer achter den goud smidswinkel bereiken. Zaterdagmorgen in de vroegte, aldus meldt die N. Rott. Crt., ongeveer kwart voor vijf, werd de juffrouw gewekt door gestommel in den winkel van den heer Waszink. Zij keek door en ruitje en kwam weldra tot de ont- dekking, dat twee mannen in den winkel be zig waren alles overhoop te halen. Dc juffrouw verliet daarop haastig haar kamer en bereikte door den groi.n ten winkel de straat. Weldra ontmoette zij hier twee surveilleercnde rijwielagenten, aan wie zij vertelde, wat zij had gezien. De agenten stel den dadelijk een arderzoek in. Op den hoek van de Snellemansstraat en den Zwpanshals kan men achter op het dak van't pand zien, waarin de goudsmidswin kel is gevestigd. De agenten zagen van daar, dat een man over het dak liep. Zij beiden eens aan het bovenhuis en toen even later werd opengedaan, bleek, dat de straatdeur maar een kiein eindje open kon en dan ergens tegen stuitte. De agenten duwden harder en eindelijk giog de deur open. Het bleek, dat in het portaal achter de deur een luik open lag. Dit luik had tegen de deur gelegen. Omdat mn onraad op het dak had gezien en in den winkel niets meer hoorde, zijn de agenten terstond naar boven gegaan. Op het dak vonden'zij weldra twee mannen, die zich achter een schoorsteen trachtten te verber- gea. De mannen werden aaogehouden, wat zender eenig verzet geschiedde en overge- bracht naar den politiepost aan de Kiek- straat. Daar bleek, dat men te doen had met den 40-jarigen muzikant J. D., zonder vaste woonplaats, en de 32-jarigen C. D., een rei- ziger aldaar. De beide mannen zijn opgeslo- ten. Een verder onderzoek wees uit, dat die die ven, vermoedelijk met b&hulp van een val- schen sleutel, de straatdeur van het boven huis hebben geopend. In het portaal fiebtjen zij vervclgens het luik opengemaakt, waar- door zij in een kelderruimte onder de trap kond.n komen. In deze ruimte zijn zij afge- daald, waarna zij langs den een-steensmuur, welke tusschen den kelder van de beide pan- den looipt, zoover mogelijk naar achteren zijn docrgeloopen. Heel aan het eind hebben zij toe neenige steenen uit den muur gebikt, waardoor zij in den anderen kelder, dus dien onder den goudsmidswinkel, konden komen. Dicht bij de plaats, waar zij het gat hadden gemaakt, was in den vloer van den winkel een luik. Dit luik hebben zij van on- deraf opgetild en zoo kwamen zij in den winkel. Eenmaal binncn, hebben zij daar duchtig liuis gehouden. Alles is overhoop gehaald en wat maar van hun gading was, was klaar gezet en ingepakt. om meegenomc-n te wor den. In den winkel heeft de politie een bruin leeren actenasch gevonden, waarin de dieven hadden gestopt: 16 gbuden heerenhorloges, 2 gouden armbandhorloges, ongeveer 50 zil veren-, gouden- en double-dames-armband- horloges. 94 gouden heercn zegelringen met steen, 139 gouden dames-fantasieringen met steentjes, 25 gladde ronde ringen, 30 goudien dasspelden, 35 speldbroches en eca groot aantal manchetknoopen, hangers en kettin- gen, totaal voor een waarde tusschen de twee- en drieduizend gulden. Heel waarschijnlijk zijn de dieven gealar- mccrd, toen de juffrouw uit de achterkamer naar de straat ging, en hebben zij toen haas tig de vlucht genomen, waarbij zij hun buit moesten achterlaten Vei-mocdelijk ciurfden zij niet meer naar buiten te gaan en zijn zij daarom naar boven naar het dak gegaan. Op hun tocht naar boven hebben zij nog een gonjezak met inbrekerswerktuigen verloren. In dezen zak heeft men "een breekijzer, een nijptang en een broodmes gevonden. Dat broodmes was met behulp van een vijl en twee reepen leer tot beitel gemaakt. De bewoners van het bovenhuis, de fami nes W. en C., hebben wel eenig gestommel gehoord, maar omdat het wtel eens meer wat rumoerig is in de omgeving, hebben zij er geen bijzondefe aandacht aan geschomken Op de bei<ie mannen is niets'gevonden Het zijn een paar goede bekenden van de politie. DE ZETEL VAN DE ECONOMISCHE VOLKENBONDSCONFERENTIE. De correspondent te Geneve van de N. R. Crt. seinde Zaterdagavond aan zijn Mad: Chamberiaiin heeft vandaag in een onder- houd me t de volkenb o ndsj ouma 1 isten ver klaard, dat hij priintipieel van meening is, dat de vofkenbandsconfe re nties te Geneve be- hooren gehouden te wonden en dat zelfs een weigering van de Sovjetregeering om aan de economische conferentie deel te nemen, zoo deze te Geneve gehouden word't, hem niet zou kunnen bewegen zijn toestemming te geven tot een wijzi'ginig van het genomen raadsbes'luit. Chamberlain zou het zeer cuige- wenscht vinden. dat de volkenbondsraad rekening hield met de betrekkingen tusschen die Zwitsersche regeering en onverschillig welke andere ^-eering. Deze betrekkingen ODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1