Alkmaarschs Courant Een speefbal der fortuin. Kieiwiaarswenschen. HOESTENDE IDEA FEUILLETON. KINDEREN 75ct Maamlag 13 December Provlftciaal ffaieuws No. 293 1926 HondercJ Acht en Tv»intigstj Jaargang, IN HET NUMMER, DAT VRIJDAG 31 DECEMBER VERSCHIJNT, ZAL WEDEROM GELEGENHEID BFSTAAN TOT HET PLAATSEN VAN N1EUW- JAARSWENSCHEN a 50 CENT a CON- TANT. DE DiP.ECTIE. UIT OOSTEREND (Texel). De Nederl. Chr. Landarheidersbond, af- deeling Oosterend, vergaderde Dondcrdag in de Bijzondere School aihier. Er warm een dertigtal leden opgekomen. Er was een spre ker van het hcofdbestuur, om ems duidelij-k te maken, hoe de Landbouwongevallenwet werkt. De voorzitter opende de vergadering met de mededeel'ing, dat straks vragen ge- steld zoud enkunnen worJen, die spreker zou beantwoorden. Hiermede werd het woord gegeven aan den heer Drevel. Spreker zou trachten te helichten, wat ar- beiders en werkgevers van de Land- en Tuin bouwongevallenwet dienen te weten. Na de voorgeschiedenis te hebben behan- deld over de verplichte verzekering in den landstuinbouw, bracht spreker in het licht dat thans alle arbeiders verzekerd zijn en een echerpe controle wordt uitgeoefend. Vervol- gens besprak inleider eenige artikelen uit de wet betreffende de vertegenwoordiging en de regeling der uitkeering. Tenslotte besprak de heer Drevel nog de wet op het arbeiderscontrac. Eindelijk wekte hij alien tot medewerking op voor een goede uitvoering der sociale wet- ten. Enkele vi'agen voligden Gevraagd werd of een invalide arbeider, wanneer hij naar Amsterdam wordt opgeroe- pen, zelf de reiskosten moet betalen. Deze vraag werd ontkennend beantwoord. Een ander vroeg, of er met het geld, dat voor de arbeiders betaald wordt, onder goe de controle is, zoodat er niet mee genoeid kan worden. Ook hier kon de heer Drevel een geruststellend antwooid geven. Nog werd gevraagd, of men recht op uit keering heeft bij aangenomen werd en of eeri zoogenaamd losvast abbeider dat recht heeft. Het antwoord was bevestigend. Een der aanwezigen vreesde, dat er teveel sociale wetten kwamen, nu straks weer de ziekte-wet, en dat ten slotte alle kosten op den arbeider verhaald zullen worden. Ge- antwoord werd, dat de kosten op het bed rip behooren te rusten. De arbe.ders behooren bij het bedrijf. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. UIT CASTRICUM. Doaderdag vergaderde de raiad dezer ge- meentc voltallig. Bij de behandeling van de ingekomen stuk- keti werd op voorstel van B. en W. besloten te voldoen aan het verzoek van de afdeding van den R. K. Volksbond, om aan werkloo- zcn cokes beschikbaar te stelen tegen een re- ductie van 30 pet. op den verkoopprijs. De gemeente-rekening dienst 1925 werd voorloopig vastgesteld met een batig slot van den gewonen dienst ad 1096. Vervolgens werd een gedeelte van het voordeelig saldo van den dienst kapitaal- dienst bestemd voor het dienstjaar 1926. De vergoedingen per leerling aan de R. K. 9cholen werden hierna vastgesteld en de af- rekening over de jaren 1922 tot en met 1924 eveneens geaccepteerd. Hierna werd overgegaan tot behandeling van de begrooting dienst 1927, welke zeer uitvoerig werd besproken. Bij de algemeene beschouwingen werd het beleid van B. en W. besproken en door den heer Zand'bergen daarvoor dank gebracht, alsmede aan de ambtenaren, die altijd hun plicht doen. Door den heer Schipper werd betoogd, diat de financien geen reden geven tot onge- rustheid. Bij die begrooting kwamen tegelijk ver- 9chillende voorstellen ter sprake, zooals het verhaal van pensioenbijdrage door het ge- meentepersoneel, waaromtrent zeer uitvoeng werd gediscussieerd. Het voorstel van het gorganiseerd overleg, dat alleen verhaal be- heldsdte van salarissen boven f 3000, werd verworpen geacht, omdat het voorstel van B. en W., dat verder gaat, n.l. progressief verhaiald, werd aangenomen, nadat een voor- Naar het Engelsch van Rafael Sabatini. Geautoriseerde vertaling van A. T. U) HOOFDSTUK XXIII. De muren van den trots. Dien avond keerde Dr. Beamish tenig, en hij bracht, evenals bij zijn eerste bezoek, een apenbaar onderzoeker mede. Deze beambte rwam zich officieel vergewissen van de ver zekering van den dokter, dat een genezing bereikt was, zoodat hij er rapport van opma- ken kon, en na verloop van acht en twintig dag en ten minste als er intusschen geen nieuw pest geval bij een der andere bewoners zich had voorgedaan het huis weder geo- pend mocht worden. Holies, die ontwaakt was uit een ononder- broken, diepen slaap van elf uren, maar nog stijf van vermoeidheid was, stond er sufferig stel tot het wetfelijk maximum was verwor pen met 9 tegen 2 stemmeu. De vcrsciiilletKie posten van tsubsidien werden uitvouig besproken, waarbij o. i. werd aangenomen een voorstel tot verhoo ging van den post patronaat subsidie met 100, terwijl een voorstel tot verhooging van de subsidre voor die bcwaarschool werd verwoipen met 7 tegen 4 stemmen. Bij de beiastingen werd uitvoerig stilge- staan, waarbij tevens in benandeling kwa men het roeiks gqjubliceerde vooistel tot wrfziging van den attrek voor noodzakelijk levensordrrujad en het voorstel tot verhoo ging van dte-opicnten van de vermogensbe- iasting. Beicie w^.steW-n werden zonder stemming aangenomen. Bij de behandeling van dc bedrijfsbegroo- ting kwamen tevens aan de orde de voorstel len tot tariefwijziging van gas en elctriciteit en wijziging van de meterhureo, terwijl te vens werd behandeld een voorstel tot invoe- ring van een vergoeding voor het hebben van muntmeters.' Dit voorstel werd1 door ver- Schilledne leden bestreden, doch ten slotte aanvaard met deze bepaling, dat de comrnis- sie voor de bedrijven de praktijk van deze bepaling zal nagaan en mocht deze het gas- deoict verklcinen, met een andere regeling zal komen. Een voorstel tot aianschaffing van een an- dere drukregulateur voor het g.'sbcdrijf werd eveneens aangenomen. Bij dtn post „straatverlichtig?' werd een voorstel overgenomen van een der leden om aan de bedrijvencommissie op te dragen een onderzoek in te stellen naar de kosten van clectrische straatverlichting in gelijkwaardi- ge gemeenten, terwijl deze tevens in studie al moetcn nemen of tot gasfabricage zelf of tot afname van de hoogovens zal worden overgegaan. Tevens werd de directie voor haar gfhou- den beheer dank gebracht, waarbij vooral kwam vast te staan hoe hoog of men de uit voering van zijn taak door den directeur op prijs stelt. De vergadering werd hierna gesloten. UIT EGMOND AAN ZEE. De raad vergaderde Donderoagavond. Afwezig de heer Erins. De publieke tribune was druk bezet. Na de eindelooze lezing der notulen volg- de een reeks ingekomen stukken, waaronder het belangri|kste was een schrijven van Ged. Staten, houdende bericht, dat het beroep van de Gezondheidscommissie, tegen het raads- besluit om de woningen aan het Pompplein niet-onbewoonbaar te verklaren, verworpen was en de raad derhalve in het gelijk ge- steld werd. V. V. V. zond een dankbeluiging voor de verhoogde gemeentesubsidie, terwijl de open- bare leeszaal te Alikmaar op haar verzoek om steun van den raad een afwijzend ant woord ontving. 2. Herziemng politieverord'ening. Besloten werd de oude verordeningen voorloopig ongewijzigd te handhaven. 3. Gasverwarming openbare lagere school. In verband met de opmerkingen van den heer Ruigewaard in de vorige vergadering en de daarop gevoigde toezegging, aeelde de voorzitter als resultaat van het onderzoek door B. en W. ingesteld, mede, dat de kosten aan gasverbruik a f 1600 per jaar de hui- dige kosten met ongeveer f 650.overtref- fen, doch de gasfabriek verdiende er weer 800 aan, hetgeen de gemeente weer ten goede kwam. B. en W. vroegen derhalve machtiging tot een crediet van 5500 voor de installatie van een gasverwarming in de openbare school. Na eenige bespreking werd het voor stel met algemeene stemmen aangenomen. 4. Aangezien gebleken was, dat voor rechtshandelingen in naam der gemeente een speciale machtiging door den raad ver- eischt werd, besloot de raad den voorzitter en den gemeentesecretaris z. h. s. deze mach tiging te verleenen. 5. In 1922 was een grens bepaald voor het gas- en waterverbruik door den gemeen- tebode, den water-fitter en den directeur der gemeentebedrijven. Daar hier ook sprake was van vrij brandstofgebruik, beteekende die rantsoeneering alleen verplaatsing van kosten. Bovendien was de gemeentebode al eens op de vingers getikt wegens te hoog gasgebruik, dat ten slotte bleek voort te vloeien uit voorbeeldige zorg voor de rein- heid van het gemeentehuis. Ergo stelden B. en W. voor die rantsoe neering te schrappen. De heer RuigewaarC vond het een dure liefhebberij. Na eenige discussie werd het voorstel z. h. s. aangenomen. 6. Suppletoire begrooting 1926. Adml- nistratief werk, zonder invloed op de finan cien. Mat algemeene stemmen goedgekeurd. 7. Belastingverordeningen De voorzitter deelde mede, dat dit punt op de agenda was geplaatst in verband met de opmerkingen van het raadslid v. d. Schin- kel over grooter kinderaftrek en de -meer uitgesproken wensch voor progressie. en W. waxen nu gekomen met een be- lastingrcgeling, die noch verhooging, noch verlaging, doch alleen verplaatsing be teekende. Als voorbecid n?:n::*'a het jaar 1925 weid voorgerekend, d-de gemtentelij'kc be- lasting had opgebracht 48000.en de Rij ksi n komstcn bel as ting 13000. Doch de eerste belasting wordt volgens een gelijk percentage over alle belastingpiichtigen vcr- deeld, de laatste vo'-gens een progressief stelsel. B. en W. meenden nu 100 opcenten te moeten voorstellen op de progrcssieve rijksbelasting, zoodat de niet-progressieve gemeentebelasting kon dalen tot 35000, een percentage van i'A in plaats van 6 Bovendien stelden B. en W. voor de kin deraftrek van 25 op 50 te brengen waardoor 800 ten goede kwam aan de ge- zinn-en met kinderen, en het levensondCrhoud voor alle gehuwden te stellen op 600, rn plaats van 500 hetgeen wederom een ver- mindering van belastingdruk beteekende van 2700 voor de gezinshoofden. Daartegenover werd voor ongehuwden voor levensonderhoud voorgesteld 400 in plaats van 500, waardoor deze categoric van jonggezellen 1300 meer in de zorgen der anderen zou moeten tegemoet kom-en. De gemeente beurde in totaal 2200.— mrndier, doch dat was in de huidige omstan- d'igheden ov-erkomelijk. Alle menschen bene- den 1400.hadden er voordeel bij, de hoogere irakomens moesten natuurlijk nu meer betalen. De heer S-noeks verbaasde zich ten zeerste over de indiening van deze voorstellen, waar pas besloten was tot verlaging van het al gemeene percentage van 6 op 514. Nu kwa men B. en W. weer m<d voorstellen tot ver hooging Er waren toch ook menschen met lager inkomen dan 140G.— en zonder kin- dr' en. Die moesten nu meer betalen De voorzitter ontkende dit. De heer Snceks: Als voorbeeld neem ik hier dit. Iemand betaalde van 1 l-OO tot nu toe 18 25 aan het rijk en 60.50 aan de gemeente. Dat wordt nu op het rijksbiljet tweemaal zooveel, dus 36.50 en op het gemeentebiljet tegen 4!4 f 49 50. Dat is sarnen 85 in plaats van 78.75. Die gaat ruim 6 naar boven. De voorzitter: Dat komt uit, want die 1100 is het belastbaar inkomen, niet het werkelijke. Zoo iemand verdient in werke- lifkheid meer dan 1400. En daarvan heb ik gezegd, dat ze meer betalen zouden. De voorzitter las dan een heel staatjevoor, waaruit blijkt, dat naar boven toe de verhoo ging steeds grooter werd. Van de ruim'900 aangeslagenen moeten er 559 minder beta- ten, de anderen gaan naar boven. Dat be- antwoordt volkomen.aan de wenschen naar progressie. De heer Snoeks: Dan zie ik er nog meer weggaan. Blok ging weg, Zwart ook, die betaalden f 150 belasting per jaar. Dat wa ren schippers. Maar nu zullen ook de stuur- len volgen. En denk eens aan al de ver- schillende opcenten, die reeds betaald moe ten worden op personeel, gr-on-dlasten, ver- mogensbelasting, enz. De voorzitter: Die mogelijkheid maakt U benauwd, ik ben er niet zoo benauwd voor. Het vertrekken naar ijmuiden heeft 'ancere oorzaken in verband -met de werkzaamheden van een schi-p-per. Die vrees moet U dan terug houd-en tegenover de kleinere in komens! De heer Krah: Toch ben ik er ook bang voor. Nu gaan nog wel de schippers, voor hen is't gemakkelijker. Maar de stuurlui komen ook boven f 1400, die zeggen dan: „Ze knijpen me toch" en worden eerder ge- neigd om weg te gaan, dan om te blijven. 't Is wel goea voor de minderen, maar ik vrees ook, dat degenen, waar we voordeel van heb ben, verdwijnen. De heer v. d. Schirakel: Ik geloof wel, dat de nieuwe regeling billijk zal zijn. Doch of't voor Egmond goed zal werken, betwijfel ik. Hoe billijk ook, voor de gemeente is't ver- keerd. Ik zag liever alleen den kinderaftrek goed verhoogd. Kijk eens naar al die foren- sen, die buiten Amsterdam gaan wonen. Die hebben nog belang om in A1 dam te blijven, terwijl wij hier geen menschen hebben, die belang hebben' bij verblij.f in de gemeente Ik zou't billijk vinden, als de toestand hier an- ders was. De voorzitter: U begrijpt het niet goed. Aftrek verhoo-gen kost toch ook meer. De heer v. d. Schinkel: We zijn nu ge- daald tot 514 Waren we op 6 geble- ven, dan hadden de kleinen toch het meeste voordeel gehad. Degenen, die nu het meeste zullen moeten betalen, gaan dan weg en dan is't nog be- roerder. Al gaat er maar een van 5000 of f 6000 weg, dan is't al verloren. Er werd lang en breed geredeneerd. De heeren Snoeks en Zwaan wilden klassen ma ken in de kosten van levensonderhoud, dat verbood echter de wet. De heeren Snoeks en Ruigewaard achtten het beter, alles te laten, zooals het was. De laatste hield een betoog om de reiskosten *der visscherstnenschen in rekening te nemen, doch daar stonden weer tegenover .die van ambachtslui e. a., die buiten de gemeente werkten. De heeren Zwaan en v. d. Schinkel sloten ■Jcli bij den heer Ruigewaard aan betreffen de de reiskosten. Ten slotte opperde de heer Zwaan het dernchecId om dit voorstel aan te houden tot de volgcnde vergadering.Hij wilde klassen maken, zoodat de lui van f 7000 hooger percentage moesten betalen. De heer Ruigewaard wees er o.a. op, dat de voorzitter wel sprak van 4 Y, maar met de opcenten op de R. I. belasting wera dat voor sommigen wel 12 meer. Bij 2000 liep het al op. De voorzitter: 2000 is vaor Egmnd ai een groot inkomen. Ruim 600 der aangesla genen blijven er beneden. Als het idee van den heer Zwaan uitge- werkt moest worden. dan gingen alien weg. De heer Zwaan: Schippers komen nooit zoo hoog. Besloten werd de belastingsurprise weer in te pakken voor de vol-gende vergadering. 8. Rekening straatweg. Uitg. 2506.56 H', na-deelig saldo 112.1914. Naar aanleiding van de bezwaren van den voorzitter tegen het rondzen-den van deze documenten, die dan op het gemeentehuis 'kunnen worden ingezien, barstte de heer Snoeks met grof geschut luidruchtig los op den voorzitter, waarvoor hij een terechtwij- zing in ontvangst had te nemen. 9. De A. P. C. vroeg en verkreeg vergun- ning voor het plaatsen van een benzinepomp op het Pompplein a raison van f 25 per jaar ten bate der gemeentekas. 10. Verkoop grond. a, De heer A. Wijker veria'eeg een door hem gevraagd stuk ge- meentegrond met een niet onontbeerlijke steeg a 1.50 per M2. b. De heer C. Heere wenschte ongeveer 60 M2. in de Bergstraat te koopen, ook al met een steeg er bij. B. en W. hadden daar geen bezwaar tegen en stelden voor die steeg aan het algemeen gebruik te onttrekken. Dit voorstel werd met de stem van mevr. Visser tegen, aangenomen. c. Wethouder P. de Graaff bleek ook al kooplustig en't was alweer een steeg. Be- langhebbende winkeliers waren in verzet ge komen en hadden geadresseerd dit verzoek niet in te willigen. Daar B. en W. hier maar getweeen waren en de wethouder K. de Graaff niet voor ver koop was, voor, om die steeg te verkoopen. Er was vlak bij nog gelegenheid genoeg en het was sprekers streven altijd om zooveel mogelijk stegen op te ruimen. Na eenige bespreking werd het verzoek van den heer P. de Graaff, ondanks de hulp van den burgemeester, die van den heer Maas en mevr. Visser, afgewezen. 11. Algemeene politieverordenin-g. Een ver- rassing 'van zulk een respectabelen om- vang, dat de raad besloot om er den tijd voor te nemen. Zij zal ter vis-ie gelegd worden en de leden zullen hun wenschen en opmer kingen voor de behandeling ter kennis brengen van B. en W. 12. B-enoeming leden van diverse com- missies. De heeren H. J. Conijn, A. Krab, K. de Graaff en C. J. Eyma mochten het genoegen smaken zich herkozen te zien als leden der schattingscommissie. De heeren C. Pluimgraaff, J. Koopman en P. v. d. Schinkel genoten dezelfde eer als leden der commissie tot wering van school- verzuim. De heeren G. Snoeks, A. Krab en C. v. Pel traden af als leden der landbouwcommissie. Bij eerste stemming werden herkozen de hee ren A. Krab en C. v. Pel, terwijl op de hee ren G. Snoeks, K. de Graaff en P. v. d Schinkel respectievelijk 4, 5 en 1 stem werden uitgebracht. De heer Snoeks verzocht den raad om zijn stem niet op hem uit te brengen. Gekozen werd nu de heer K. de Graaf met 7 stemmen, 2 waren bianco en 1 op den heer Snoeks uitgebracht. 13. Belastingreclames. Deze bleven voor loopig ingepakt voor de vergadering met gesioten deuren. 14. Rondvraag. De heer Snoeks wenschte zijn vraag schriftelijk in te dienen en over- handigde den voorzitter het volgende schrij ven „Is het den Burgemeester bekend, dat op het gehouden St. Nicolaasfeest, met het geld bij de inwoners opgehaald, ergerlijk is gehandeld, door op een avon-d, tegen de 100 te besteden voor een goochelaar en een St. Nicolaas, personen buiten de gemeente, woonachtig. En zulks in verband1 met de weigering van MIJNMARDT'S Th i j m s i roop Toen de onderzoeker en de dokter eindelijk de kamer verlieten, sleepte Holies zich afge- mat achter hen aan. Hij volgde hen naar be neden, en bleef daar alleen, nadat zij vertrok- ken waren. Hij was veroordeeld tot acht en twintig dagen gevangenschap in dit huis, en hij nam zijn maatregelen. Dien nacht sliep hij in een slaapkamer aan de achterzijde gelijk- vloers. 's Morgens, nadat hij in de keuken het ontbijt voor zich zelf had klaargemaakt, waarbij juffrouw Dallows hem kwam helpen, ging hij de eetkamer in orde maken, zoodat hij daar kon wonen in den tijd van gevan genschap, die voor hem lag. Hij vond de kamer geheel in duistemis. Er was niemand binnen geweest sedert, den avond, dat Nancy hier gekomen was. Hij voel- de den weg naar de blinden, die hij zich her- innerde, gesloten te hebben op verzoek van den onderzoeker, nadat hij Nancy uit de ka mer gedragen had op dien vreeselijken avond een week geleden. Hij rukte ze open en een stroom van licht viel in de kamer, waarvan alle bijzonderheden hem scherp herinnerden aan de gebeurtenissen van dien avond. Daar lag de stoel, dien Nancy omgeworpen had, toen zij voor Buckingham terugweek. Hij dacht aan de omstandigheden, waaronder de bij, terwijl de onderzoeker zijn formeele vra gen deed naar den toestand van de patiente, stoel gevallen was. Daar op den gewreven juffrouw Dallows en van Holies zelf. Toen vloer. onder de tafel, waar het aan de oogen de kolonel daar stond, mager, bleek, onge- van Dr. Beamish ontsnapt was, glmsterde schoren en haveloos, keken Nancy's oogen het lemmet van zijn eigen, gebroken zwaard, hem zeer ernstig aan, terwijl hij zelf geen en- I en daar in een hoek, waar het heen gerold kelen blik in haar richting durfde doen. was, het gevest, dat zijn gevoelloozie vingers losgemaakt hadden, toen hij neergeslagen werd. Op den grohd bij de tafel was een don- kerbruine vlek, die hij wist, dat van zijn ei gen bloed was, en er waren ook zulke vlekken op het rustbed, en het'tafellaken, die hij ver- moedde, dat door het bloed van Buckingham gemaakt waren. Tusschen het rustbed en het venster vond hij het kleine zwaard, dat Buck ingham gebruikt had. De Hertog had het daar laten vallen, toen hij aan het einde van hun hevigen strijd opstond, en hij had zich niet den tijd gegund, het op te rapen bij zijn overhaaste vlucht. .Overigens was de tafel bedekt met afgedropen kaarsen, verwelkte bloemen en verrotte vruchten, en de glans van glaswerk en zilver werd gedempt door een laag stof. Op het buffet stonden de lek- kere schotels te bederven, die gereed gemaakt waren voor dat schandeliike, vertrouwelijke souper, dat nooit genuttigd was, en vulden de atmosfeer in de kamer met den slechten reuk van bederf, die voor Holies als een inademing was van de akelige herinneringen, die de plaats voor hem had. Hij wierp de ramen wijd open, en gebruikte eenigen tijd om de kamer in orde te brengen, en al die bedorven dingen te verwijderen. Daama ging hij op het rustbed liggen, rookend en peinzend, en zeer lusteloos. En in de dagen, die volgden, werden de meeste uren zoo door hem doorgebracht. Zoo hij zfth zelf al niet als bepaald dood beschouwde, be- schouwde hij zich ten minste wel als iemand, wiens leven voorbij was, iemand, wien de het houden een-er coliecte voor de vereeni- ging „Zonnestraal", een instelling ten alge* meene nutte en het verkoop van weldadig- heidspostzegels voor het kind in 't vorige jaar. De afwijzing gochiedde toen omdat bet ;eld voor dat doel in de gemeente moet liiven. Wil de burgemeester in 't vervolg maatre gelen nemen, dat een dergelijk geldverspiK ling niet meer zal plaats vinden." De voorzitter deelde mede, dat het hem bekend was, dat er een goochelaar van buiten af geweest was. Het was hem, als ouder van een der schoolgaande kinderen, ook bekend, dat er met een lijst geloopm werd. Het was s-pr. niet bekend, dat er in ae gemeente een goochelaar te vinden was, dus hij had wel gedacht, dat het vanzelf iemand van buiten de gemeente zou geweest zijn. Van een combinatie van het St. Nicolaas feest en den Zonnestraaldag begreep de voorzitter echter niets. Spr. zag daar geen verband tusschen. „Het was een schoolfeest. Wat hebben wij daarmee te maken?" De heer,Snoeks: Maar U gaf permissie voor het rondgaan met de lijst. En voor Zonnestraal niet. De voorzitter: Het is mij gebleken, da* de kinderen ontzaglijk veel genot hebben ge had. Het is een bijzonder aardige avond ge weest. Ik geef U de verzekering dat ik op een ander jaar zeker weer toestemming zal geven. De heer Maas: En ik mijn bijdrage. De heer Snoeks: Wil U dan op een ander jaar met anderen ook toeschietelijker zijn? De voorzitter: De btoordeeling blijft bij mij berusten. De heer Snoeks repliceerde, doch de h«er Maas interrumpeerde iets, waaro pde heer Snoeks zich geweldig opwond. Met dorderen- de stem ging hij den heer Maas de les lezen: Ik heb het niet tegen je, dan zal ik je naam wel noemen. enz. De heer Maas: Je, je... De voorzitter hamerde, doch de heer Snoeks bulderde door. Donkere wolken pak- ten zich samen boven de raadsleden. Het werd een tumult. Mevr. Visser: O, o, als Sinterklaas dat hoorde! Een schater-donderbui barstte los uit de samengepakte wolken. Raad, publiek, pers, alles bulderde het uit De heer Snoeks soheen tegen Sinterklaas niet opgewassen. De beurt was nu aan mevr. Visser „Is de zaak nu al in orde, mijnheer de voorzitter: Ik zit er van te zweeten." De zaak bleek afgedaan en de openbare< vergadering wer-d gesloten. UIT BERGEN. De Huizen van den Weduwnaar. Voor den Berger Kunstkring geeft Het Vereenigd Tooneel, directie Verkade en Ver- beek, Woensdag 15 December in „De Rus- tende jager" een uitvoering van Shaw's too- neelspel „De Huizen van den Weduwnaar". Blijkens een advertentie in dit nummer is de uitvoering voor 2.50 en 1.25 joer plaats ook toegankelijk voor niet leden. De opvoering van dit bijzonder geestige stuk van Shaw, door dit eerste klas gezelschap mag zeker een evenement in het Berger kunst- leven genoemd worden en dit te meer waar de nieuwe tooneelzaai voor het eerst door een dergelijk gezelschap bespeeld zal worden en er zekerheid btstaat, dat aan den bezoe- kers het -noodige comfort geboden 'zal wor den. Het stuk behoort tot de z.g. „unpleasant plays" van Shaw. Shaw's aanklacht in dit stuk is er echter meer een tegen de maatschappij dan tegen de personen, die door vrijen wil of door omstan digheden de misstanden doen bestendigen of er van profiteeren. Het stuk is op Shaw's bekende wijze met geestige en sarcastische opmerkingen door spekt. Daardoor is het geen somber tooneel- spel geworden maar dank zij den humoristi- schen Cokane, een kankatuur van een typisch soort Londenaar vertolkt door Hans van Meerten en den aangeboren volkshumor van Lickcheese, welke rol door Willem Hunsche gespeeld zal worden, een typisch Shaweske comedie met een ernstige strekking. De andere meespelende in het stuk zijn Eduard Verkade, Nel Stans, Henry Eerens, Lucas Wensing en Nell Knoop. ge Monk had verkozen, onverschroken op zijn post te blijven als de vertegenwoordiger van zijn koning om in des konings naam te vol- brengen, terwijl zijne Majesteit zelf bezig was in Salisbury het hof te maken aan juf frouw Frances Stewart, alles wat een koning zelf moest doen in tijden van nationale ram- pen, om de onrust van zijn onderdanen te doen bedaren. Vol hoop vroeg Holies aan Beamish, of hij iets van Buckingham wist. Hoopvol, dat wil zeggen, omdat hij verwachtte te hooren, dat de Hertog ook de pest gekregen had. „Die is met de anderen weggegaan," zei de dokter hem. „Hij heeft de stad een week gele den voor het Noorden verlaten, op eens op- gewekt tot zijn plicht als gouverneur van York door het feit, dat een van zijn Fransche dood een welkome, verlossende rust zou ge- ven. Vaag hoopte hij hij had willen bidden, maar hij had al sedert lang de gewoonte om te bidden verloren dat de besmetting, die hij nog in dit huis aanwezig achtte, Jiem nog tot haar slachtoffer zou maken. Morgen en avond, en telkens door den geheelen dag heen, maakte hij zijn wambuis open, om zijn borst te onderzoeken en zijn oksels te betasten in afwachting, in de hoop, de teekens van de pest bij zich zelf te vinden. Maar de ironie, die hem altijd vervolgd had, dwarsboomde hem nu bij zijn verlangen naar den dood, zooals zij al zijn wenschen voor dit leven gedwarsboomd had. Levend en zich bewegend in dat huis der pest, zijn verpestenden atmosfeer inademend, bleef hij lakeien de pest kreeg. Hij zal zeker in York even immuun alsof hij een „beveiligd" man geweest was. In de eerste drie dagen was zijn bestaan van de meest volkomen, lustelooze luiheid Er waren boeken in huis; maar hij had geen lust om te lezen. Hij was tevreden met daar te liggen rooken en kniezen. Iederen morgen vertelde juffrouw Dallows hem den toestand van de patiente, die steeds vooruitging, en dit werd bevestigd door den dokter, die twee maal kwam in die drie dagen. Bij zijn bezoek bleef hij een poos praten met Holies, en deed hem verslag van den vreeselijken staat van zaken in de buitenwereld. Alleen de Hertog van Albemarle was nu nog in Whitehall gebleven. De eerlijke Geor veilig genoeg zitten. „Een F rails Ae lakei? Alleen maar een la- kei!" Het gelaat van den kolonel drukte groote teleurstelling uit. „De duivel behoedt ae zijnen," bromde hij. „Een ongelukkige la kei boet voor de zonden van zijn meester. Nu, ik vermoed, dat er ergens een God is." „Hebt ge geen reden, dat te weten en er dankbaar voor te zijn," verweet Beamish hem. En Holies keerde zich af, zonder te antwoor- den, behalve met een zucht en een schouder- ophalen, die den dokter nog maar meer in verwarring bracht over het gedrag der ledoi van deze vreemde huishouding. Dat alles w van goed was, was wel zeer duidelijk. (Wordt vervolgd). nemen gaarne Bij Apotti. en Orogisten Naam Mijnhardt op de verpakking. Let Hierop n.,ftn oloftf ViJi nan Kmrai 1 i rr/4" mDTI I iraili/v rrort r\exrr Ttf+Pn

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5