DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No 294 flonderd acht en twinti^ste Jaarsran? 1926 DINSDAG 14 DECEMBER Bui ten 3 s; rod Sfadsnieuws Racflio-hoekje uit nummer bestaat art 2 bladen. Deie Coarant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feesfflageitnlfgegeven. Ibonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2. franco door bef geheele Rljk /2.50. Afzonderlijke en bewysnummers 5 cents. PRUS DER OEWONE ADVERTENTIENi Per regel 0.25, bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsrnlmfe. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerjj r/b HERMs. COSTER 6 A00R« Voordam C9. Directeur s O. H. KRAK. Telef.nr. Adminlstratle 3. Telefoonar. Redactie 33. Hoofdredacteuri Tj. N. ADfeMA» Postgiro 37060. EEN OPSTANDIGE BEWEGING f IN MEXICO. Opstandelingcn hebben gepoogd zich mieester te maken van de stad San Miquel Al len de, doch werden na een gevecht terugge dreven door de regeeringstroepen. Zeven op- standelingen, dlie gevangen genomen waren, werden doodgeschoten. DEPORTATIE VAN BRITTEN. Uit Kaapstad wordt aan de „Daily Mail" geseind, dat zeventien Britten, onder wie een vrouw, zijn gedeporteerd wegens het ver- echaffen van sterken drank aan inlanders. Een der gedeporteerden, die beweert slechts een keer per week sterken drank aan een in lander te hebben verschaft om zich van zijn diensten te verzekeren, is voornemens de Unie-regeering een proces aan te doen. IN DRIJFZAND Twee grondwerkers, die te Manchester be- zig waren met graafwerk in den tuin van een woonhuis, kwamen op vijf meter diepte te- recht in drijfzand, waarin een der twee ar- beiders tot zijn kruin toe wegzakte. Snclle hulp voorkwam, dat deze arbeider dm ver- stikkingsdood stierf. De andere zonk tot zijn middel weg. Het duurde acht uur eer de ge- requireerde brandweerliedien, politie-agenten, matrozen en anderen de arbeiders uit hun be- narde positie redden kenden. DE MOORDENARES VAN HARE i SCHOONDOCHTER. Van alle zijden zijn pogingen in het werk ges'eld om den president der republiek er toe te bewegen gratie te schenken aan mevr. Lefebre, de oude dame, die, naar men zich herinnert, haar schoondochter doodschoot tijdens een autorit. De beide advocaten der schuldige hadden daartoe zelfs een onder- houd met den president. Thans wordt bekend gemaakt, dat de heer Doumergue de doodstraf in levenslatige op- sluiting gewijzigd heeft. DE CHAOS IN CHINA. Weligelichte vreemdelingen en Chineezen. dlie uit het Jangtse-gebied te Peking zijn te- ruggekeerd, verklaren, dat de toestand daar gedurende de laatste zes weken aanzienlijk is veranderd. Terwijl de Kantonneezen aanvan- kelijk als bevrijders werden verwelkomd, hebben de zware door hen opgelegde belas- tingen, de uitgebroken stakicigen en hun ge- brek aan controle een groot aantal Chinee zen van hen vervreemd. Men is van oordeel, dat het resultaat van de gebeurtenissen der laatste maanden is, dat het verlangen naar provinciale autonomic in de oentrale provincies is versterkt, daar deze noch onder controle van Kanton, noch van Moe'kden wenschen te staan. ANTWERPEN'S DIAMANT-INDUSTRIE Algemeen is gister in de diamant-industrie te Antwerpen het wer khervat. Er deden zich nergens incidenten voor. De loonsverhoo- ging, die gister reeds inging, zal heden, na die onderhandelingen tusschen de B. J. V. en den A. D. B. nader vastgcsteld worden. DE SCHOOLSTAKINsO IN WESTFALEN. Thans is ook in de plaatsen Unna en Bot trop de schoolstaking afgekondigd, terwijl voorts nog hoogstwaarschijnlijk in Bielefeld, Harford, Hamm, Witten, "Wattenscheid en Gelsenkirchen het stakingsparool zal worden opgevolgd. Ook te Hagen is de uitbreking der staking in een eerstkomende dagen mogelijk. In een bijeenkomst van ouders te Both urn sprak men zich algemeen uit voor het voort- zetten van den strijd. I DE REVOLUTIONNAIRE TAAL f VAN COOK. In het Lagerhuis zijn gister eenige vragen gesteld naar aanleiding van revolutionnaire toespraken, die de mijnwerkersleider Cook in Rusland heeft gehouden. Gevraagd werd of Cook naar Engeland terug mocht keeren met Russisch geld, om hier de revolutie te prediken en of aan Britsche onderdanen, die in het buitenland verraad aan de natie pleeg- den, belet kon worden, naar Engeland terug te keeren. Namens minister Baldwin werd verklaard, dat de geheele toestand voortvloeiende uit de redevoeringen door Cook te Moskou gehou-* den, een onderwerp van bizondere studie van de zijde der regeering uitmaakt. Cook zou aan de Sovjet-regeering hebben gevraagd hem subsidies te geven om hem in staat te stellen de noodige voorbereidingen te maken voor een sociale revolutie in Engeland. EEN BRUTALE BOBBEDHAIR BANDIETE. Zatcrdag heeft Le Buda. een kleine stad in de nabijheid van Austin (Texas) een unieke roof-cverval plaats gehad. gepleegd door een 20-jarige slanke bruinette met bobbed- hair. Deze jongedame trad brutaalweg een landbouwbank binnen, waar zij den directeur vertelde een dagbladcorrespondente te zijn, die series artikelen schreef over de stad Buda. Hierop gaf de directeur haar een stoel, liet haar aan een lessenaar plaatsnemen en bezorgde haar nog een schrijfmachine. Na ongeveer een half uur te hebben gewerkt, bracht de jongedame den directeur en zijn boekhouder in ontzetting door een revolver voor den dag te halen en hen beiden in een kelder te drijven. „Haal het geld eruit," was nu het commando van de indringster. De directeur overhandigde haar daarop twee pakjes bankbiljettem elk van 1250 dol lar. Hierna sloot zij de deur van den kelder. Buiten staple zij in een automobiel, waarmee zij verdween. Later arresteerde de politic te Austin een zekere Rebecca Bradley, een jonge typiste, in het kantoor van Dan Mooney, procureur- generaal en gouverneur van Texas. Toen men haar van bankroof heschuldigde, glimlachte het meisje, doch gaf geen ant- woord. GE M E E NTE BE G ROOT ING, DIENST 1927. (Vervolg). 6 Brief van de Comrnissie van bijstand voor de financien. Deze Comrnissie berichtte ons, dat naar hare meening de begrooting niet met eene be- lastingverhooging van 15 pet (d.i. een ver- hooging van den factor van 0.65 tot 0.75) behoort te worden aangeboden. Zij oordeelt, dat het tekort zooveel mogelijk op andere wij- ze moet worden gevonden' Zij dringt derhal- ve aan op versterking van de mkomsten, maar ook op verdere bezuiniging, omdat veie van de nu toegepaste bezuinigingen, inzon- derheid ten aanzien van gemeentewerken en onderwijs, niet duurzaam kunnen worden ge- acht, zoodat in 1928 en volgende jaren weer verhooging van uitgaven gevreesd moet wor den. De Comrnissie wees ons behalve op eeni ge onderwerpen, die wij reeds ter sprake brachten, op de volgende punten: 1. Opheffing van het gemeentelijk bureau voor beroepskeuze en intrejeking van het sub- sidie aan het R. K. bureau. 2. Opheffing van het vervolgonderwijs 3. Vermindering der subsidien met 20 pet. in plaats van met 10 pet. 4. Intrekking van het subsidie der Vereeni- ging voor kinderkleeding. 5. Opheffing der betrekking van schrijver bij de plantsoenen. 6. Verhooging van de belasting op de ge- bouwde eigendommen van 4 tot 5 pet. 7. Verhooging van den gasprijs met 1 cent. Voor deze maa treed en was echter geen meerderheid in het College te vinden. Voor den schrijver der plantsoenen is, in piaats van 1043.50, 600 uitgetrokken. Wij zijn daardoor eenigszins aan den wensch der Comrnissie tegemoet gekomen. Wij achten het echter niet wenschelijk den Directeur van dien tak van dienst de administratieve hulp geheel en al te ontnamcn. Een verzwaring van de belasting op de ge- bouwde eigendommen achten wij niet gera- den. mede met het oog op de reeds uit ande ren hoofde daarop drukkende lasten, als gi'ond- en waterschapsbelasting. Omtrgnt den gasprijs hebben *wii een uit- voerig rapport van den Directeur der Licht- bedrijven ontvangen, waarin verhooging van den gasprijs wordt ontraden. Wij zullen dit stuk, met de stekking waarvan wij het eens stuk, met de strekking waarvan wij het eens 7. Slolopmerking. Deze begrooting heeft de gemeente ge- plaatst voor allerlei ingrijpende maatregeien Het zal ook Uwe Vergadering uit het boven- staande zijn duidelijk geworden, dat de ge meente eenige elasticiteit in de te harer be- schikking staahde middelen niet kan ontberen, opdat zij in staat is dq scholcken op te vangen die anders onvermijdelijk aan het financieele beheer zijn verbonden. Uit een oogpunt van goede belastingpolitiek, die er op gericht moet zijn sterke schommelingen zooveel mogelijk te vermijden, schijnt het derhalve raadzaam het heffingspercentage niet al te zeer afhan- kelijk te maken van de behoeften van een be paald dienstjaar. Belastingverhooging tocli heeft steeds een bedenkelijken kant, omdat men zoo licht geneigd is, bij de beoordeeling van het te brengen offer uit het oog te verlie- zen, dat een gemeente van de beteekenis van Alkmaar allerlei uitgaven moet doen welke met kunnen worden nagelaten zonder de nor- male onwikkeling van de stad in hooge mate te belemmeren en het gemeentelijk organisme in een al te nauw keurslijf te sluiten. De van U gevraagde belastingverhoDgingen behoo- ren ook uit dat oogpunt te worden overwogen en naar wij meenen, daardoor te worden ge- reehtvaardigd. En daarbij moge men ten slot- te bedenken dat, gelijk uit het hierbij gevoeg- de overzicht blijkt, zelfs bij een factor van 0.74 de aanslagen tot 2000 niet van betee kenis meer, de zeer kleine aanslagen nog minder zulka hehben op te brengen dan in 1913 en 1914. Het zal U overigens zijn opgevallen, dat wij in onze uiteenzettingen slechts hier en daar van een meerderheid en een minderheid melding hebben gemaakt. Dit geschiedd voudigneidshalve. Het ligt voor de hand, dai in allerlei opzichten de opvattingen te zeer uiteenliepen dan,dat eenstemmigheid mogelijk zou zijn geweest nu een dergeiijke reeks van bijzondere maatregeien moest worden getrof- fen. Bij de behandeling der begrooting en de daarbij behoorende voorstellen zal wel blij- ken, op welk standpunt de verschillende leden van het College zich hebben gesteld. 9. Adressen. Ten slotte stellen wij U, ten aanzien van eenige om bericht en raad in onze handen ge- stelde adressen voor: a. op het verzoek van de Comrnissie tot het opvoeren van goede tooneelwerken alhier en van de R. K. Vereeniging „Moederschaps- zorg" (de kweekschool voor vroe'dvrouwen te Heerlen), beide om subsidie uit de gemeente- kas, afwijzend te beschikken; b. aan het R. K. Huisvestingscomite kring Alkmaar te berichten, dat voor uitzending van kinderen naar herstellings- en vacantia oorden voor 1927 450 (d.i. het voor 1926 in totaal voor dat doel beschikbaar gestelde be- drag, verminderd met 10 pet.) is uitgetrok ken, welk bedrag op de door ons te bepalen wijze tusschen de op dit gebieji werkende Vereenigingen hier er stede zal worden ver- deeld; c. aan H. Kaptein e.a en H. Boerwinkel e.a. respectievelijk verbetering verzoekendv van de Visscherslaan en den Koningjsweg, mede te dftienwat de Visscherslaan betreff. dat het oostelijk einde zal worden verstraal en de afwatering verfeeterd en wat den Ko ningsweg aangaat, dat de bestaande bestra- ting zal worden verstraat. d. aan het Dagelijksch Bestuur der N. H Vereeniging „Het Witte Kruis" in antwoord op zijn verzoek om eene bijdrage in de kosten van den Ontsmettingsdienst alhier, te berich ten, dat, evenals in 1926, op een bijdrage is gerekend van ten hoogste 380. Wij meenen hierbij tevens opnieuw aan de orde te kunnen stellen de adressen van een viertal muziekgezelschappen om subsidie, op welke adressen betrekking had ons voorstel dd. 29 Juni 1926 (bijl. nr. 79), dat in de Raadsvergadering van 15 Juli 1926 werd aangehouden. Het zal wel geen betoog behoe- ven, dat wij ons advies, om op deze adressen afwijzen# te beschikken, moeten handhaven. R. K. VOLKSPARTIJ. De afd. Alkmaar en Omstreken van d- R. K. Volkspartij vergadierde gisteravond in de groote zaal van de Harmonie. De heer S. v. d. W a k k e r, lid van de Vereenigde Kieskringen in NoordHolland, had de leiding. De bijeenkomst was niet druk bezocht. De voorzitter sprak een woord van welkom, speciaal tot het lid van de Tweed Kaiqer, mr. P. M. Arts, die diezen avond een rede zou uitspreken. Spr. zette uiteen, dat de afdeeling van meening was, dat't noodzake- lijk was. dat er een goede propaganda-avond werd gehouden. Van onze eigen geloofsge- nooten hebben wij heel veel tegenwerking, zeide spr. Al het mogelijke wordt gedaan van werkgeverszijde de R. K V. P. den kop in te drukken. Over verschillende middelen beschikt men daartoe. Verschillende spre- kers staan Tiun b.v ten dienste. Bomans heeft oa. gezegd, dat het democratische element in de R. K. Staatspartij genoegzaam verte- genwoordigd is, zoodat daarnaast geen R.K. Volkspartij noodig is. Een andere spreker was pater Boxromeus de Greeve, die de R.K. V. P.-'ers scheurmakers noemde, nog erger dan de S. D. A. P -'ers. Van de R. K. V. P.- ers was heelemaal geen goeds be zeggen. Ten slotte kwam hier als spreker de heer De Wolff, van Amsterdam, die mr. Kusters b.v. een kroon op het hoofd zette. De cpzet van het conservatieve element in de R. K. Staatspartij is de R. K. V. P. den kop in te drukken. Men predikt eenheid voor en eenheid na, maar met de belangen van de R. K. arbeiders wordt geen rekening gehou den. Spr. iliustreerde dit met enkele voor- beelden. Verder zette spr. uiteen, dat het Noord- Hollandsch Dagblad, het R. K orgaan hier ter stede, is de krant, die de R. K. V. P. ter plaatse tegenwerkt. En toch wordt dit blad genoemd als de krant voor de katholieken, terwijl de Alkmaarsche Courant, de opruiers- krant genoemd werd, omdat zij in hare ko- lommen berichten en verslagen van de afdee ling plaatste Niet alleen dat het Noord- Hollandsch Dagblad dit niet doet, maar zelfs geeft ze wel gelegenheid aan anderen om de R. K. V. P. aan te vallen. Dit blad kreeg alle berichten, die ook aan de neutrale pers ver- strekt werden, toegezonden, maar het werd geweigerd, die op te nemen. Spr. bracht een woord van hulde aan de Alkmaarsche Courant, die haar neutrak standpunt heeft hoogggehouden. Daarnaast richtte spr. een woord van protest tot de re dactie van het NooxdrHollandsch Dagblad ia zake haar houding ten opzichte van de R. K. V. P Spr. opende daarop de vergadering met den Christelijken groet en gaf het wooTd aan mr. Arts. Mr. Arts zeide, dat het de tweede maal is. dat hij voor de afd. Alkmaar spreekt. De omstandigheden waren toen heel anders dan nu. Waarotn werd toen de R. K. V. P. opge- richt? Spr. herinnerde aan dte ontevredtn- heid over de R. K. Staatspartij. Groepen, die voor hun belangen opkwamen, kregeti geen gehoor. Toen de vette jaren voorbij waren, zag men, dat langzamerhand ?lles wat op sociaal gebied was verkregen, weer werd terug ge nomen, hetgeen mot te danken had aan dc samenwerking der R. K. Staatspartij mist de coalitie. Mede aan die samenwerking is hei te danken geweest, dat er in Amsterdam pro- cessieverbod bestaat, omdat de R. K. van hun eigen coalitiegenooten niet gedaan konden krijgen dat dit verbod werd opgehe- ven. Spr. herinnerde daarna aan de stichtings- vergadering der R. K.'V. P., daarbij zeggen- dc*, clat hij op het oogenblik de politieke lei- der is vr.u de R K. V. P., aan welke bewe- ging hij zijn sympathie gegeven heeft. Hij heeft daarover heel veel moeten hooren, meer dan men zou zeggen over de socialistische voormannen of zelfs Lou de Visser. Maar toch, de R. I<. V. P. bestaat en ze zal ook blij- vsn bestaan, niettegenstaande alle tegenwer king. En de beweging groeit ook, meer dan u wellicht denkt. (Applaus). Voorts herinnerde spr. aan het bestaan van de Nieuwe Katholieke Partij (N.K.P.), om daarna de stichting der verschillende af- deelingen van de R. K. V. P. te tnemoreeren. Daarna eerst begon de R. K. persf die de R K. V. P. eerst dood gezwegen had, zich er mede te bemoeieq.. .Toch doet men alsof dc R. K. V. P. in 't gebeel geen invloed heeft. Bij de eerste Kamerverkiezicig kreeg de R. K. V. P. 40.000 stemmen en bet zouden er meer geweest zijn, als men niet steeds de menschen gesuggereerd had met angst te wekken voor het verliezen van stemmen, om-' dat de R.K.V.P. misschien niet den kiesdee- lc-r zou halen. Zelfs stelde men het voor, dat de R. K. V. P. geheel een zaakje is van de familie Arts Spr. weerlegde dit en bracht hulde aan de 30.000 stemmen boven den Moerdij'k. (Applaus). Na de verkiezingen zat die R. K. V. P. met een leege schatkist en met veel schulden. Des- wege had men nu de verkiezingen voor de Prov. Staten weer in het gezicht zijn niet kunnen denken, dat er al weer zooveel pro paganda is gemaakt, want herhaaldelijk worden nieuwe afdeelingen opgericht. In Noord-Holaind heeft men een zeer actief be stuur en er is bijna geen plaats van b:teeke- nis meer in Noord-Hoiland of er is een af deeling. En nu mag men morgen in de pers zeggen, dat deze bijeenkomst niet druk be zocht was, spr. heeft iiever 25 mensehien op een vergadering, die alien propagandist zijn, dan een grooter aantal, waarvan niets uit- gaat. De richting der R. K. V. P. moet niet be keken worden naar de kracht van de orgam- satie, maar naar de resultaten van de verkie zingen, waarbij herhaaldelijk een ongekend aantal stemmen op de R. K. V P. wordt uit- gebracht. In ieder geval, vervolgde spr., is de R. K. V. P. een handhaven en partijtrekken van de Roomsche zaak. (Applaus). Wie, zeide spr. voorts, stemt op de R. K Staatspartij, stemt op anti-democraten voor een groot gedeelte is uw stem verloren. Het is gevaarlijk geloof te slaan aan hen, die zeggen, dat men zijn stem niet moet geven aan de R. K. V. P. Zij, die hun schouders zetten onder de R.K. V P. weten heel goed, dat zij verantwoor- ding hebben te dragen. Gij kunt er gerust op zijn, dat zij ten voile die verantwoorde- lijkheid kennen. Wat zal de toekomst van .de R. K. V. P. zijn? Met de coalitie zal het gedaan zijn. De Christ.-Hist. partij is aan het afbrokkelen en we zien menschen als ds. Kersten, ds. Zandt en ds. Lingbeek in de Kamer. En dezen zijn het, die alles wat er gebe'urt, over den ka tholieken kam scheren. Deze hetze zal oorzaak zijn, dat er van een coalitie de eerste jaren geen spoor meer te be- kennen zal zijn. Spr. herinnerdle aan d'en val van de coalitie na het afstemmen in de -Tweede Kamer van het gezantschap bij den Paus. En daar lag, zeide spr., het erfstuk waarvoor jaren ge- vochten was: de coalitie. Nog zette spr. uiteen, waarom hij tegen de Bioscoopwet had gestemd: omdat hij niet wilde mededoen aan de bedoelingen van de Christ.-Historischen met deze wet, dat b.v. een onschuldige film als een missie-film door ds. Kersten in Ierseke afgekeurd kan worden. (Applaus.) Daarop zette spr. uiteen, dat hij slim en handig en voorzichtig genoeg was. om niet te dAt gr gen r^d-z^aj. t.biok moet Woensdag 15 December. Hilversum, 1050 M. 12.Politieberichten. 2.3.Engelsche les voor kinderen. 3. 4.Knipcursus door het Modehuis de Leeuw van Rees. 4.-4.30 Halfuurtje voor de huis- vrouw. 4.306.15 Vooravondconcert door het H. D. O.-orkest. Soliste: Joh. de Zwaan, sopraan. 6.156.45 Lezing door den heer H. P. Jaanus Jr., over: Onkunde op het ge bied van spoorwegvervoer. 6.457.45 Ver- volgles en conversatieles Duitsch. 7.45 Poli tieberichten. 10.Persberichten. 8.10 Chris- telijk programma. Spreker: Dr. B. Wielenga uit Amsterdam. F. Kioek, orgel. Mej. Lange- veld, viool. Mej. H. Werker, viool. Mej A, v. Hoorn, alt. 1. Marche Gothique, Salome (orgel). b. Eglogue, Salome. 2. Chaconne, Vitali (viool). 3. le ged. van de rede van Dr. B. Wieiinga, over: De chrjsten en de Schoon- heid. 4. Zang. 5. Duet voor 2 violen, Haydn. 6. 2e ged. v. d. rede van Dr. Wielenga. 7a. Heroi'ca, Krieken (orgel). b. Trio, Kuhmstedt. c. Pastorale, Kioek. 8a. Meditation, de Thai's, Massenet (viool). b. Prelude uit de le Deluge, St. Saens (viool). 9. Zang. 10. Tannhauser Marsch, Wagner (orgel). Daventry, 1600 M. 11.20—1.20 Concert door het Daventry-kwartet en solisten (so praan, tenor, viool). 1.20—2.20 Schumann- concert, van de St. Lawrence Jewry. Quintet 3.20 Lezing: Reading and writing. 4.20 Le zing: Merrie England. 4.35 Bespeling van het concert-orgel van de New Gallery-Kine- ma. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek door de radio-dansband. 7.10 Tuinpraatje. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws. Lezing: The captain of the „Ariadne" 7.45 Variete. John Citizen at home. 8.20 School- concert. Koor en orkest. 8.42 „Parsifal", 2e acte, scene 2, door de British National Opera Co. 9.26 Gedichtenvoorlezing door F. Young 9.38 Celloconcert door E. Lake. 9.50 Lezing: Companionable books-Sterne's „Tristram Shandy". 1005 Fantasie in C-mol. Ita- liaansch concert, Bach. C. Biggs, piano. 10.20 Tijdsein, weerbericht, nieuws. Kerst-om- roep. 10.40 Concert door het Casano-Octet. O'King, zang. 11.2012 20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 1.50 Concert. Orkest en Cadex, zang. 5 05 Orkestconcert tot 5.55. 9.05—10.50 „Het Kerst-Oratorium", van St. Saens Soli en ko- ren van de Cesar Franckver., onder leiding van Gustin Wright. Konigswusterhausen, 1300 M. 11.20 12.10 en 2.207.20 Lezingen en lessen 7 50 Werken van Beethoven. Orkest en P. Schramm, piano. 9.60—11.50 Dansmuziek Hamburg, 394.7 M. 1.252.10 Kamermu- ziek. 5 20—6.10 Concert uit Fleischers- Weinstuben. 7.20—11.15 Chinesische Minia- turen. Orkest en W. Niemann, piano. Brussel, 508.5 M. en Antwerpen, 265.5 M. 8.5010.50 Fragmenten van Madame But terfly, opera van Puccini. Munsler, 241.9 M. 12.50—1.50 Werken van Bruckner door orkest. 3.204.35 Vroo- lijk orkestconcert. 4.405.Lezing: West- falische Volksseele.''6.508.20 Pianoconcert door W. Braunfels. 8.5010.20 Orkestcon cert. komen. Doch spr.'s meening is, dat, al moge men het uitstellen en nog eens uitsteUen, in de toekon^st bet wel zal gaan in die richting van rood-zwarte samenwerking. Wat de St. Michael-beweging betreft, zeide spr., dat deze beweging zeer gevaarlijk was voor de R. K. Staatspartij, maar dit is niet te vergelijken met de R. K. V. P. die immers oorspronkelijk geen zitting had in de Staats partij. De oprichters der R. K. V. P. waren of nooit in de R. K. Staatspartij geweest of ze zijn er uitgegaan. St. Michael was van geen beteekenis maar ondermijnde het gezag van de R. K. Staatspartij. Wat merkt men in de Kamer van de Michael-ideeen? Waar blijven zij met hun bezuinigingen op leger en vloot enz^In de practijk is niets daarvan gebleken. Wel blijkt dit bij de R. K. V. P. en daar- om b.v. stemde spr. in de Kamer voor het 7e leerjaar, voor die ambtenaarssalarissen enz. Spr. sloot zich daarna aan bij den wensch van den voorzitter, dat de organisatie sterter wordt. Spr. vond dit echter niet't belangrijk- ste, 't belangrijkste is z.i., dat alle leden pro pagandist zijn, opdat er kracht uitga van de organisatie. Spr. bracht hulde aan de oprichters der afd. Alkmaar. Deze afdeeling telt 80 leden en als ze die mag blijven be- houden, is het goed. Spr. wilde eindigen met een opwekkend slotwoord. De eehte propagandisten van deze zaak beipleiten die met een edit enthousiasme en een \Varmte, die prettig aandoen De be weging der R. K. V. P. is niet meer af te weren. Eenheid met de R. K. Staatspartij is niet mogelijk. Het geeft voldoening voor die R .K. V. P. te werken, omdat de aanhangerss ervan zich zoo innig vert-ionden gevoeten. Als gij toe- trecdt, moet gij dat doeji met hat1 en ziel, RMAARSCHE GOURA mm jnfMs y

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1