Parijsche CanserieSn. NEUTRAAL OVERHEIDSPERSONEEL. Zaterdagmiddag is te Amsterdam een ver- gaderipg gehouden, georganiseerd door het Comite van Neutraal Overhei-dspersoneel. Bij aeclamatie weid1 de volgende matte aan- genomen: Het comite eruz., overwegentie: le. dat onder het motiei van stijgende te- korten op de Staatsfoegr ootiogaan de amb- tenaren, in den vorm eener salarisverlaging, ondragel'ijike lasten zijin opgelegd 2e. dat de opbrengs* der RijksmicMekn ech- tr zoodamiig is gwesit, dat simdr 1924 de ra ining met bijma hondend millioen gulden werd overtroffen 3e. dat dns deze extfcrajbdasting, die groote groepen tot den rand der armoede bracht, dkchte blijJct te zijtn geheven voor de dekking nan een demkbeeMig tekort; spreekit over dezen gang van zaken zijn diepe teleurstellintg nit; verwacht van de re gearing dat zij het aan- gedane teed zooveel mogelijk zal hersteTten is van oordeed dat ditt herekl behoort te ge- echieden door herziening van het Bezoldi- gimigsbesluit, na georganiseerd ovedeg en dat, in ahvachiting van de totstandkommg daarvan, door eene „uitikeeri!ng ineens" in den ergsten nood behoort te worden voorzien betuigt daarom zijne insteroming met de motte-Bulten. aamgeuomen in de zitting der Tweede Kamer van 19 November j.l. :doet een beroep op de vollksvertegenwoor- diging om de regeering tot uiitvoering daar van te bewe gen draagt het bestuur op, de actie daartoe on- verzwakt voort te zetten; nesluit deze motie tor kennis te brengen van de regeering en de Staten-Generaal. OVERVAL IN EEN BAKKERSWINKEL. Zaterdagavonri, kort na 11 unr, heeft een manspensoon, geldeed in een grijze winter- jas met bolhoed op, een overval gepkegd in den bakkerswrnkel van de firma Henri J. Carete aan de We teringschans No. 3 te Amsterdam. De beide winikelbedfteniden, de dames Tilly Heiblom en R v. Schalk, hadden reeds preoies op den sluittngstijd, om 11 uur nadat zij de gordijnen hadden neergelaten, de lfchten uigedtaaid, toen deze man den winlkel binnentrad. Juffrouw Heiblom be yond zich toen in het kkedlkamertje, dat aan den winikel grendt. Op de vraag van de andere juffrouw, waarmede zij den laten be- zoeker van dienst kon zijn, anfwoondde deze, dat hi} gaame nog een half brood, liefst een melkbrood wilde koopen. De winkelbediende overbandtgde het Halve broodje en daarop betaakk de man haar twee duobeltjes. Juf frouw Van Schaik wilde nu zes cent uit de cassa nemen om den man terug te geven, toen zij zich plotseling bedre'gd zag door den loop van een revolver. De man had, zonder dat cte juffrouw het in de donlkere ruirote bemerkt had, een revolver voor den dag gehaald en deze haar voorge- houden onder den uitroep: ,,En nou geen woord meer!" Juffrouw Heiblom in het Ideedkamertje werd door dezen uitroep opgeschrikf. Zij gooide met een rulk de deur open en zag toen tot haar groote ontsteltenis in weflc een hacbelijke positie haar collega verkeerde. De man was reeds achfer de toonbank tot aan de cassa genaderd. De beide jongedames een hunner had intusschen de hoorn van de tetefoon gegrepen begoncen als razenden te schreeuwen en zij lieten zich daarvan niet afhouden door de beareiging van den man die riep: „Ga in het hole", doeknde op het kkedkamertje „of ik sehiet!" Op het geschreeuw bleven enikele voorbij- gangers staan en dit hoorende, werd de im- dlringer bevreesd betrapt te worden. Zonder in de gekgeirheid te zijn geweest de cassa te openen en er met den inihoud vandoor te kun- nen gaan, vluchtte hij naar de straatdeur, die op slot was. Hij riep de dames op zijm vlucht nog toe: „Vergeef het me, ik deed het uit armoede!" Daama draaide hij den knop van het Ameri-kaanscl. slot om, opende de deur en sprong op zijn fiets, waarmee bij in snelk vaart in de ricbting van het Leidsehe- pkit. verdween. Toen de beide dames van den sdhrik be- komen waren, waarscnuwdeu zij tekfonisch de politie, die van een en andier rapport op- ma aktc Mejuffrouw Van Sahaik kon nog een vrij oauwkeurig signakmeret van den indiinger verschaffen. HULDIGING EVERT PIETERS. In de tentoonstellingszaal van hotel Han> dorff te Laren, is Zaterdagmiddag de huldi- ging aangevangen van Evert Pieters ter ge- legenheid van zijn 70sten verjaardag. Groot was het aantal kunst- en huisvrienden dat zich hier vereenigd had. Behalve vele kunste- naars uit het Gooi en uit den lande en plaat- selijke autoriteiten waren mede aanwezig de leden van het Eere-Comite de heeren E. Lu- den, voorzitter van Stad en Lande, en H. Po- lak, lid van de Eerste Kamer. De voorzitter van de Vereeniging van Beel- idende Kunstenaars, de heer Co Breman sprak een woord van welkom, mededeelend dat de kunstenaars alien gaarne aan de voorberei- ding van het feest hadden deelgenomen. Daarna spraken de voorzitter van het Eere- comite, Jhr. H. L. M. van Nispen tot Seve- naer, burgemeester van Laren, Willy Sluiter en de heer, Schaap. De jubilaris dar.kte voor de hem gebrachte hulde. 's Avonds ving een echt Larensch feest aan. Meer dan 125 vrienden zaten aan den door kaarsen verlicht en disch in Hamdorf. Na den maaltijd bleef men tot diep in den nacht bijeen, zich met 'n oud-Larensche pop- penkast en andere minder specifiek Laren- sche feestjolijt vermakend. CHRISTELIJK OVERHEIDS- PERSONEEL. Dezer dagen heeft het Permanent Comite van Chr. organisaties van personeel in pu- blieken dienst vergaderd. Na uitvoerige be- sprekingen werd besloten, op grond van on- voldoende bezoldiging van onderscheidene groepen en onjuiste indeeling, te blijven ijve- ren voor herziening der huidige salaris- en loonregeling van het Rijkspersoneel. DE GEMEENTE BREDA EN DE MEDICI. Nadat een poging tot arbitrage door den inspecteur van de volksgezondheid credaan. aoar en W. van Breda was afgewezec, heeft naar de N. R. Crt. meldt de Genees- kundige Kring aldaar gisteravond besloten, den dienst door hem ingesteld, en waarbij voorzien werd in de geneeskundige hulp voor de armen, op te heffen en deze aangelegen- heid verder aan B. en W. over te laten. HET ECHTPAAR LOBO- BRAAKENSIEK. Het comite dat onder eerevoorzitterschap van den heer F. M. Wibaut werkzaam is, om de nagedachtenis van het noodlottig om het leven gekomen kunstenaars-echtpaar Lobo-Braakensiek te eeren door oprichting van een gedenkteeken, heeft nogmaals een circulaire verzonden. Zoowel in financieel als moreel opzicht mcoht het voor dit doel reeds vele blijken van belangstelling en instemming ontvangen, waardoor het welslagen welhaast vast staat, doch meer bijdragen zijn noodig Mr. Jules Keizer (Heerengracht 560 te Amsterdam) is penningmeester van het comite. OONFERENTIE VAN HAVEN- ARBEID'ERS. De Centrale Bond van Transportarbeiders heeft Zondag te Rotterdam een vergadering van vertrouwensmannen ui: de groep haven arbeiders gehouden, onder leidlng van den bondsvoorzitter, den heer Brautigam. Een veertig afgevaardigden, verte.genwoor- digde 13 afdechngen van den bond; namen aan deze conference deel. De heer Brautigam zette het doel van de bespreklng uiteen. De hoofdbestuurder de heer A. Kievit heeft met een uitvoerige inleiding de punten van het program van actie toegelicht en verde digd. Na de inleiding volgde een uitvoerige gedachtenwisseling, waarLij heel ernstige grieven naar voren kwamen. Sommige afgevaardigden wezen op de huns inziens onvoldoende maatregelen ten opzichte van de veiligheid in de haven, waar door het aantal ongevallen onrustbarend groot is. Er werd op aangedrongen, ook voor beter toezicht op werktuigen en materiakn een stevige actie te beginnen. Algemeen kon men zich vereenigen met het program van actie, door het hoofdbestuur voorgesteld. Besloten werd, na overleg met de beide or ganisaties, een uitvoerig manifest uit k ge ven, waarin de havsnarbe'ders zullen worden opgeroepen, door aansiuiting bij de vakorga- nisatie, de verwezenlijking van dit program te bevorderen. E'EN NOODLOTTIGE DIAMANT. In 1913 is in de Kaapprovincie de „Gouden Dageraad" gevonden, een bijzonder fraaie diamant, die echter zijn bezitters ongeluk schijnt aan te brengen. Kapitein Lucas, die den steen geruimen tijd in bezit heeft gehad, meent n.l. zulks herhaaldelijk gemerkt te heb- ben en heeft daarom de Gouden Dageraad, welks waarde op 75.000 pond sterling ge- schat wordt, verkocht voor 4550 pond. Dezer dagen hebben wij gemeid, dat de Agakan den steen gekocht had en den volgenden dag ,kwam het bericht van den dood van prinses Theresia, zijn vrouw. De Hindoesche prins schijnt zich nu ook van den noodlottigen diamant te willen ontdoen. HET VERDRAG MET BELGIE. De afdeelingen van de Eerste Kamer heb ben gistermiddag het onderzoek over het Ne- derlandsch-Belgisoh verdrag beeindigd. VERZEKERINGSRAAD. Naar de N. R. Crt. vemeemt, wordt in ver- band met aan den Verzekeringsraad ter oore gekomen geruchten omtrent minder ge- wenschte handelingen van agenten bij het aanwerven van verzekerden bij de Vrijwillige Ouderdomsverzekering, door dat college een onderzoek ingeskld. DE NOOD IN DRENTE. Het Vollk vemeemt van zijn Drenischen correspondent: Naar men ons mededeelt heeft de inspec- teur-generaal van het nijverheidsonderwiis, de heer H. G. de Groot. in overleg met den minister van binnenlandsche zaken een op- pervlakikiig onderzoek doen mstellen naar de aanwezigheid van voor skenbakkerijen ge- schlkte klei (leem) in de gemeente Emmen en aan de rijiksechool voor klei- en aardewerk- iirdustrie te Gouda de bruikbaarheid van klei monsters uit Emmen doen onderzoeken. De aanvankelijke resultaten van beide voorloopige onderzoekingen zijn van dien aard, dat het alleszins gewettigd is na te gaan, of in de gemeente Emmen en dan nog wel meer speciaal in den Houdsrug voldoende hoeveelheid klei voor het beoogde doel geschikt, aanwezig zijn. Eerst daama zal kuronen worden beoor- deeld de vraag of het opridhten van steen- fabrieken economisch uitvoerbaar zou zijn. MODERNE KUNST EN KIND. In overleg met het onderwijzend personeel der Humanitaire School te Laren N.H heeft de kunstschilder Eckman een kleine tentoon stelling georganiseerd van werk van moder- ne, levende schilders met zeer vooruitstreven de tendenzen. De tentoonstelling bevat voor- namelijk reproducties, welke door de Openba* re Leeszaal en Boekerij van Hilversum wel- willend in bruikleen zijn afgestaan. Ook zijn daar bijgevoerd eenige origineele etsen of teekeningen van Chagall, Picasso, Leger Braqeu, Marcoussis, Luscat en anderen. Na afloop van deze tentoonstelling zullen de re producties gedurende eeoigen tijd in de klas- sen worden opgehangen en van tijd tot tijd verwisseld, terwijl, door bemiddeling van de Openbare Leeszaal te Hilversum de collectie steeds wordt aangevuld. Het personeel der school beschouwt dit uitsluitend als een in- teressant experiment, daar het zich voorstelt na te gaan, op welke wijze door het kind op deze modeme kunstuiting wordt gereageera De tentoonstelling, welke gehouden wordt in de gymnastiekzaal der school is gratis voor alle belangstellenden ouders zoowel als buitenstaanders toegankelijk en zal Zaterdag 11 dezer door den heer Eekman worden geopend. Naar aanleiding van het bovenstaande sdhrijft de heer Eekman: „Ons doel is, om de reproducties onder de oogen van de leerlingen te brengen, opdat zij door het steeds zien van deze geestesproduc- ten van nun cjd er vertrouwd mee zullen ra- ken en door aanschouwing van hetgeen hun oudere broers u maken, zelf vertrouwen in eigen spontane pogingen zullen krijgen Waar zij dagelijks in contact zijn met de tech- nisdhe en andere uitingen van dezen tijd, is aan te nemen, dat zij eerder dan ouderen de stroomingen zullen aanvaarden, welke in al- gemeenen. ja zdfs abstracten vorm, vertolk- ten den nieuwen geest, waar onze maatschap- pij van doordrongen is.' Deze proef van vrij- making van vooroordecl zal, zonder verder doceeren of uitleggen, den kinderen alleen ten goede kunnen komen." 80e VERJAARDAG DORUS RIJKERS. Op den 27sten Jaunari a.s. hoopt de alom in Nederland bekende en populaire Dorus Rijkers, oud-schipper van de reddingboot te Helder, zijn 80sten verjaardag te herdenken. Dit feit is voor enkele personen te Helder aanleiding geweest de vraag te bespeken of nu de tijd niet gekomen was Rijkers op dien dag te huldigen, en in die huldiging tevens de vele oud-redders, zijn collega's, te betrekken Te Helder wonen op het oogenblik nog circa 130 oude redders van schipbreukelin- gen, waarvan velen evenals Rijkers bij een groot aantal reddingen hebben medegehol- pen en vele schipbreukelingen van een anders wissen dood hebben gered. De meesten van hen zijn ook gerechtigd tot het dragen van allerlei onderscheidingen en reddingmedail- les, hen bij verschillende gelegenheden ver- eerd. Het plan vond gereede instemming en zoo heeft zich een comite geconstitueerd, dat zich voorstelt op grootsche wijze Dorus en zijn „blauwe zeeridders" op diens tachtigsten ver jaardag te huldigen. Naast het uitvoerend comite is een eere-comite gevormd, waarvan deel uitmaken de heeren W. Houwing, burge meester van Helder, C. Fock, vice-admiraal, commandant der marine te Helder, P. E. Te- gelberg, Voorzitf^- van de Noord- en Zuid- Hollandsche Rr qfmaatschappij te Am sterdam, Henri ter Hall, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Rijs- wijk en Voorzitter van het „Dorus Rijkers- fonds", en H. J. Boldingh, voorzitter van de plaatselijke commissie der N.- en Z.-Holl. Reddingmaatschappij te Helder. Het uitvoerend comite bestaat uit een aan tal ingezetenen van Helder, en zal zich be- lasten met de regeling der feestelijkheden. Alle plaatselijke vereenigingen en comite's zullen voor medewerking worden opgeroepen. Daar er ongetwijfeld ook buiten Helder talloozen zijn, wien dit denkbeeld sympathiek is, roept het comite langs dezen weg de me dewerking van deze alien in. Eventueele bij dragen zullen zeer welkom zijn en kunnen worden gezonden aan den penningmeester, den heer Bernh. Meyer, Kanaalweg 97, Hel der, postrek. 94719. DE INBRAAK IN HET PRINSENHOF TE DEI FT. De werklieden G. A. K. en P. J. M. v. d. K. die Zaterdag te's Gravenhage zijn .aange- houden in vetband met de inbraak in het Prinsenho? te Delft, zijn vanmiddag wegens gebrek aan, bewijs weer op vrije voeten ge sfeld De smid F J., die het eerst werd gear- resteerd, bevindt zich nog te Delft in arrest KORTE BERICHTEN. Zaterdagmidld'ag is te Ro+terdam met redevoeringen van professor Ribbius en bur gemeester Wytema de Mathenesserhof, een stich'ting van geschikte wonmgen met mati- gen huurprijs, tot stand gekomen uit de roa- latenschap van meju'frouw Henrica van Ros- sem, geopend. Woensdag heeft het bestuur van het Algemeen Mijnwerkersfonds van de steenko- lenmijnen in Limburge vergaderd. Gister, precies op den dag van zijn 44- jarige ambtsbediening, heeft ds. M. Schuur- man, de nestor der Geref. predikanten van 's Gravenhage-West, zijn ambt neergelegd. Met hem verlaata een predikant van groote gaven en beminnelijke karaktereigenschappen den actieven dienst. De K. XIII is te Soerabaja aangeko- men. De Nederlandsche Marine houdt het re cord voor de langste ongeconvoyeerde reis met deze onderzeeboot. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw, mr. J. B. Kan, heeft Zaterdag bij de opening van het nieuwe gebouw der Cooperatieve Eiermijn, te Roermond, een rede gehouden. Donderdag a.s. vergadert de contact- commissie voor het mijnbedrijf. Het eenige punt van de agenda is: bespreking van de loonregeling die na 1 Januari in de mijn- industrie zal gelden. Te Columborg heeft de loco-burgemees- ter, de heer A. J. J. M. Olijslager, de vertoo- ning van de film Potemk-n verboden. De 55-jarige gehuwde J. Westerdiep. werkzaam aan de scheepswerven van E J. Smit en Zn. te Westerbroek, is Zaterdagmor- gen door eigen onvoorzichtigheid gegrepen door een drijfriem. Hij werd rondgeslingerd en vrijwcl verpletterd. Te Watehuizen is de personenauto der G.A D3 onderneming met 13 passagiers ten gevolge van het breken van den as in het Winschoterdiep terecht gekomen. Allen zijn gered. Bij de Amsterdamsehe politie is aangif- te gedaan, dat in perceel Haarlammerplein 3 een man, de eigenaar van het aldaar ge- vestigde perceel, door gasverstikking om het levin is gekomen. Het lijk is door den genees- kundigen dienst naar hetziekenhuis ver- voerd. B. c-n W. van Haarlem zullen den raad voorstellen om een schoolbioscoop aan te schaffen. De rechtbank te Assen heeft Vrijdag A. M. te Barger Compascuuim thans gedeti- neerd, die met een revolver op zijn zwager J. H. Lefering haa geschoten, waardoor deze verwond was, tot 1 jaar en 3 maanden ge- vangenisstraf veroordeeld. CRIS DE PARIS. Toen ik in mijn vorigen brief schreef over Parijsche stilde en Parijsche geluiden, kwajn de wensch bij mij op, u ditmaal eens iets te vertellen van zeer bekende, bijna zou ik zeg- gen „beroemde" geluiden van Parijs, over de oude Parijsche straatkreten, die z.g. ncris de Pans". Zonder ooit zelf in Parijs geweest te zijn heeft u er mischien toch wel eens gehoord. Namelijk wanneer u een opvoering van de opera „Louise" heeft bijgewoond. Daarin heeft Charpentier, de componist, gebruik ge- maakt van verscheidene van die bekende Pa rijsche straatkreten, en ze doen dienen als muzikale thema's voor het begin van zijn opera. Vooral de tweede akte is belangrijk in dit opzicht. Diezelfde straatkreten, die u in de opera hoorde, kan men nog steeds hooren in Pa rijs ten minste wanneer men goed oplet, en wanneer men weet waar men ze zoeken moet. Zeker niet in het centrum, in de burnt van het Cafe de la Paix! Want hoe langer hoe meer zijn ze aan het uitsterven, ten ge volge van de hevige concurrence die hun aangedaan wordt door het alles overstem- mende lawaai der motoren der autobussen, het gerinkel en gebrom der trams, en het ge- toeter der auto's. Dat heeft de Parijsche straatventers een beetje mismoedig gemaakt, daardoor hebben ze de drukste straten in het centrum, nu bijna geheel in den'steek gela- ten, en daar behoort het tot de groote zeer- zelctoamhedcn als een van die bekende roe- pen het nog waagt daar op te ldinken doot al het andere lawaaiige geroezemoes heen Maar in de verderaf gelegen volkswijken, daar kan men ze nog hooren; en ook nog hier en daar in een stille straat van Mont- inartre, want Montmartre heeft, ondanks zijn moderniseering en zijn Americaniseering toch nog in zijn verborgen hoekjes bewaard al wat het bewaren kon van zijn vroegere leven, van zijn oude tradities, waarvan die straat kreten mede van de karakteristiekste zijn. Daar hoort men nog geregeld den melan- cholieken, zangerigen roep van den oud-klee- renkoopman, die met zijn bundeitje.onder den arm langzaam voortslendert door de straten, en van tijd tot tijd zijn slependen dcun uitroept: chand d'habits! March.',nd d habits- Chiffons, ferrailles a vendre choud d'habits!..." Dan staat hij even stil, kijkt naar beven, naar de venster van de benedenverdieping tot aan de zesde etage, en als hij zief, dat er niets te verhandekn valt, dan laat hij zijn hoofd weer zakken en gaat zoo, met gebogen hoofd. verder, tot hij opnieuw zijn zang laat hooren en van de aarde weer opkijkt naar den hemel Daar ziet men ook nog dcti ouderwetscen ouden glazenmaker met zijn witte blouse aan, die na een glas wijn in het cafetje op den hcek gedronken te hebben, geduldig .zijn ouderwetsche kreet door de lucht doet trillen. "en scherpe, snijdende kreet: „Iiii .trier!" Die oude baas zou zich niet graag meer wa- gen in de drukke centra! hier in de stille straten vra Montmartre presteert zijn kreet nog heel wat, maar ze zou onmogelijk het geraas van een boulevard vol auto's meer kunnen overstemmen. Dat laat hij over aan de jongeren, die daarvoor nog te vinden zijn: en inderdaad hier en daar" is er nog zoo'n moedig jochie te vinden, een kereltje als Jackie Coogan in „The Kid", dat ccncurree- ren durft met het boulevard-geraas. Hij wacht een gunstig oogenblik af tusschen een clackson en een voorbijdreunendc auto-bus en dan gilt zijn hooge jongens-stem de lucht in de kreet, die hij van de oude glazenmakers leerde en overnam, de felle doordringende kreet. „Iiiitrier! iiii trier!" Een heel enkele maal hoort men op een zonnigen dag nog wel eens in de Champs Eiysees een-bijna vergeten straatkreet opklin- ken: „Voila le plaisir, mesdames voila !e plai-sir! En denk dan niet dan de man u de een of nadere Parijsche pleizier-gelegen heid aanprijst! Het „plaisjr", dat "hij ver- koopt zijn een soort cometvormig opgerolde dunne koekjes, z.g. oublietjes, die in vroeger tijd heel erg in de mode waren in Parijs, bij na zoo zeer als de tegenwoordige veel ge- prezen en veelverfoeide „Collies"; nu echter zijn die „plaisirs" nog skchts in banketbak- kerswinkels te krijgen, als specialiteit, en zel- den of nooit meer hoort men ze uitventen op straat Maar wanneer ietnand dat treft, mag hij zichzelf gelukwenschen, want een ieel oud stukje Parijs gaat voor hem open. Dan is er de koopman met vogeltjes-zaad, het z.g. „mouron", dat hij met een klagelij- ken, somberen roep aanprijst door de stra ten: „Mouron! Mouron! des te somberder, omdat dat mouron" -precies klinkt alsof hij riep „mourons!" laten wij stervenMaar hoe zeldzaam is ook die oude Parijsche rcep geworden! De Parijze- naars koopen hun vogeltjes-zaad niet nieer i^an de deur", maar bij een grutter, of wel ze gaan naar de markt, waar een oud vrouwtje op een vouwstoeltje gezeten het niieuwste mode-zaad voor vogeltjes te koop aanbiedt, zingt niet om de koopers te lok- ken, ze wacht maar af, stil, geduldig, een beetje triestig En dan was er de koopman met waterkers een soort bitterkers geweekt op stroomend water. Hoe zelden ziet men -nu meer zijn karakteristieke figuur met een blauwe voor schoot aan, en een mand op zijn rug, terwijl 1 hij zijn zelfde eentonlge refrein door de stra ten zingt J'ai du beau cresson de fontaine la sante du corps! Wie koopt er ooli tegemvoord'ig nog waterkers van een voor- bijtrckkend koopman! die haal je op de markt, of bij den groenboer! Jammer van het verloren refrein en van de verlorett figuur! Even jammer als van den tonnrn- Icoopman, met zijn voorschoot omgeknoopt, die met zware stem zijn diepe klanken op- riep naar de huizen „Tonneaux! marchand de tonneauxwaarbij hij dan als kenteeken een ton voor zich uit rolde over de straat- steenen, die zr'n gezang met een soort dof tromgeroffel ondersteunde. Maar welke Parijsche straat, behalve dan een stil hoekje van Montmartre leent zich nu nog voor zoo'n roKenden ten en zijn zingenden begeleider! In alle straten daarentegen, drukke m stille, hoort men nog de melodie van den oorce'.ein- en aardewerk-hersteller. Alleen, hij zingt niet meer zelf zijn deun, zooals vroeger, maar hij blaast die op een door- dringend-scherp instrument, dat ongeveer den klank van een Bretonschen doedelzak heeft, maar veel feller en snerpender, oorverscheu- -end snerpend soms. Evenzoo doet de stoelenmatter. Die ziet ook geen kans meer het straatlawaai te over- schreeuwen. Daarom blaast hij zijn vroeger gezon-gen melodie uit een kolossale trompet naar de huizen op. En ook verder heeft hij zich gemodemis:erd, hij heeft er zijn gemak van genomen. Hij sjouwt niet meer te voet de straten door, maar op een klein ezelwagentje rijdt hij zijn klantcn af, en boven op dat wa- gentje staat een stoeltje mechanisdi rond te draaicn, als kenteeken van zijn beroep. De Parijsche stoetenmatter vcelt zich geen er- moedig straatventertje meer hij is een han- delsman van beteekenis geworden! Het kaasvrouwtjeIn heel stille werk- nians-buurten, daar trekt ze nog de straten door, en daar slechts hoort men nog haar kaas-melodie weerklinken: „A la creme! fromage a la creme!Zoowel als men daar nog skchts de straatkreet van den slak ken- en mosselen-verkoopers hoort. De slak ken-man, die eentonig melod'ieert: „Voila les escargots de Bourgogne!en de mos6e- lenkoopman ,ie niet anders roept dan: „A la barque! A la barque!" wat voor een vreem- deling natuurlijk volkomen onbegrijpelijk is en bij het eerste aanhooren, maar voor een Parijzcaaar zoo helder als glas. En ten slotle de straatkreet van het vrouwtje met de papieren molentjes, een bijna uitgestorven straatkreet ook, die men evenwe! een enkele keer nog hooren kan in een der vele voorsteden van Parijs. Maar zoo roerend van melodie ,als van oorsprong. En zoo oud al. De straatkreet is: Plerez, pleurez petits enfants, Vous aurez des moullins a vent! En dit is de oorsprcng er van: Er was in het jaar 1774 een arm vrouw tje, dat stoelenmatster van beroep was. Jean ne Lormeau heette ze. Ze was weduwe, en was na den dood van haar man achtergeble- ven met twee kleine kindertjes, voor wie zij den kost moest verdienen. Maar t' werk ging sletht, ze vond geen kla-nten. De kindertjes shreiden, schreeuwdcm van honger. De on- gelukkige moeder wist niet ,hoe ze hun ge- schrei stillen zou, en bedacht allerlei manier- tjes om hun aandacht af te leiden van hun honger, allerlei spelletjes om ze bezig te houden hoe moe en hongerig ze zelf ook was. Zoo kwam ze ook op 't idee om met een stokje, een paar stroohalmpjes, een paar spelden en een eindje garen, eeti molentje te fabriceeren, dat dadeijlk begon te draaien als ze er tegen blies. De kindertjes waren verrukt, vergaten hun honger, en schreiden niet meer. Toen het mcedertje die uitwerking zag op haar kleintjes, kreeg ze ineens een goeden inval. Ze maakte een twaalftal van die mo lentjes, en ging ermee de straat op en begon om de aandacht te trekken aan de voorbij- gangers, te zingen van. Pleurtz, pleurez, petits enfants! Vous aurez des moulins a vent! En het nieuwe stukje speelgoed vond ook dadehjk bij de andere kinderen een groot succes. In een oogenblik was het vrouwtje haar molentjes kwijt. Natuurlijk was toen het eerste wat ze deed, eten koopen voor haar kleintjes; maar een gedeelte van het geld hield ze apart, en kocht daarvoor papier, spelden en garen, en daarvan ging ze een heele massa molentjes maken, die ze den vol genden dag weer verkocht op straat, terwijl ze steeds hetzelfde liedje zog. Moeder en kinderen waren gered, en had- den verder een goed en gelukkig bestaan: Jeanne Lormeau is al bijna honderd jaar dood nu. Maar haar molentjes zijn nog steeds een zeer geliefd kind'erspeelgoed. En een heel enkele keer klinkt zelfs nog, in een stille stadswijk, haar oude sussende liedje op, de straatkreet, die oorspronkelijlj een hartekreet was! 2 December 1926. M. DE ROVANNO. Oude dame, haar beveling op het nieuwe bordje wijzcnd: Daar, Fifi, nu zullen ze niet meer den tuin in komen en q® Jft lepeen. ffjwsh)

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 8