o Binnen6and zaak niet nog meer van onz achtsontwik- -leling zal vergen. Maar 00k binnen onze grenzen zijn er heel wat zaken. die onze cagelijksche aandacht moeten hebben Ik weet niet of het een boos vermoeieu van mij is, maar het schijnt mij toe dat vvij in de gu.net bij onze Over he id 00k niet in de khmmende lijn gaan. Werd Land- en Tuinbouw \oor een aantal jaren be- giftigd meteen Direoteur-Generaal, het kwam zei is zoo ver, dat wii eind-elijk een speciale ■Minister van Landbouw kregen, met na nog enkele iaren een mettw, mooi Departements- gebouw, aan den Bezuidenhoufsche weg zoodat d? mensclven. die de bodem cu'tivee ren, in de btiai-gstelkog van den Vant der Regeering niet nv er te klagen hadden Ech- ter, tie liefde was van korten duiur. Eerst •werd ons afzonderlijk Departement opge- heven en ondergebracht bij Bmnenlanidsche Zaken. Hoewei vernederend ons gebouw werd •fcezet door een ander, misschiien betangrijflceT Miwisterie hadden wij hier toch, zij het meesmuilend. met hoop op beiere tijden, in be rust. Schettsend zei Ministr Ruys op een keer tegen mij. toen hij ziin handteekentmg plaatste in een adresboek, „heb ik er- dat met mooi afgeschoten? Binmertlandfcche Zaken heb k .zoo klein geschreven, dat je het nauwelijks feuint zien en Landbouw gvoot, en mei hoofd- tetters". Zoo wonden de kinderen natuiurlijk Wij gemaakt. Hierbij zou het evenwel niet blijven Onzen seer gewaardeerde en hooggeachte Direc- teur-Gemeraal, de heer P. van Hoek, zag zich aangetast door een skpende, ondermijnende ziekte, genoocfzaakt, zijn ambt neer te leg- gen; en 00k hier wend- geoordeeld, dat het niet noodig was de be-trekkitnig van Direc- teur-Generaal te be^rendigen. Een Commis sie van Advies, aan te w'jzen door de ver- schilleirde groote organisaties zou dan de oplossing wezen. Daar waren belanghebben- den minstens even rijtk mee. Na een jaar been en weer gehaspel, is het resultaat van alles, dat wij niets krijgen; geen Directeur-Gene- raal en geen Cornmisaic van Advies, zoodat wij op het oogertblik hebben een onderdeel aan het Ministerie van Bimmienlandsche Zaken, zonder zelfs een algemeen hoofd., van wren de leidimig kan uitgaan en aan wien speciaal de zorg voor Land- en Tuinbouw is toevertrouwd. Vender wil ik niet in bijzonderheden tne- den: alleen wil iik nog opmerken, dat het mij een heel ver doorgedreven zuinigheid lijkt wanneer niet eens hot ldeine sorrnnetie geld gevoteerd kan worden, om den Rijkstuin- bouwconsulent voor we9teiijk Noord-Hol- land, een behoorlijk onderdak te geven. Mij kwam dezer dagen ter oore, dat een zeer ge- schikte gelegenheid daarvoor in 'het Land- bouwhuis nu eerstdaags door hem kan wor- den betrokken; anders, had ik haast gezegd ziuflten wij elk maar een paar gulden op tafel leggen, dan is die Riiksambtenaar, die het dubbel en dwars vcrdien-t. tenminste behoor- liflc gestationneerd. 'Alles te samen genomen, meen ik dat er voor mijtn vermoeden, hetwelk ik pas uit- soralc, wel eenige aanfleiding is en dat wii niet meer in de gunst deelen dan voorheen. Een gunstige uitzondering moge hierbii zijn. de post welke Minister Kan op zijn be- grootimg heeft geplaatst, om uit te zenden een Conswlent voor de voorNdhtingendienst in Amerika, Dat het gewerrscht zal zijn om 00k aan deze onderwerpen onze aandacht te sohen- ken en het e?gen initiatief zoo kradhtig moge- lijk te opertbaren, is na het bovenstaande dunkt mii wel duideliijk Ten opzichfe van de resuttaten van den Tuinbouw fn onze Provmde, valt er over de uirkomsten d3t jaar met te roe men. De vroege .groenten, inzonderheid die order glas geteeM, hebben de meest bevreda- gende resuHaten opgelevend. Ecbter is het kwantum vroege groenten, hetwelk in onze Proviticie wordt geproduceerd ldeinwaar- om het op het totaal cijfer een zeer geringen mvloed heeft. Missdiien is het een vingerwij- zng voor onze Noord-Hollandsche Tuinders, om zich meer op de giascudtuur toe te leg- gen. Over ignis is er over de geheelg lime een beduktende achteruatgang waar te riemen, hetgeen zich diuidelijk afspiegelt in de omzet- cijfere aan. onze Veilingen. De Kennemer- landsdie Veilingen hebben met hun aard- beien al heel slechte zaken gemaakt; de op- hrrenget en prijzen waren van dit artrkei beide, slecht, zoodat, om er twee van de grootste veilingen, bij wijze van steekproef wit te riemen, de eerste met zijn omzet van f 050.000 in 1925, dit jaar terugliep, tot be- neden de 400.000, terwijl de andere van .*ond f 500.000 in 1925 terug hep tot 200 000. Dit zijn zeer ongunstige cijfers, die wij wel is waar op geen amtere Veiling zoo schril vinden. Tcrch zij.n de opfcrengsten in noordelijk Noord-Holland, in, de Streek en aan den T.angendijk met zijn cmstreken, een tamelijk stuk lager dan het vorige jaar. Onze groot- ste veiling had einde October 1925 een om zet van ongeveer 4.250.000,terwijl zij tiu op het zelfde tijdstip beneden de 3.C00.0(X).bleef. Hoofdoorzaak is daar geweest de lagere prijzen der vroege aard- appelen en tevens door slecht gewas van de late bloemkool. Ook de meer westelijke vei- Ikigen zijn alien veef lager in hun omzet. De veiling te Broek 00 Langendijk was einde September een half millioen ten achter bij het vorige jaar. Bij deze veiling en de haar omgevende, heeft, naast de vroege aardap- peien, ook ae siuftkool mb'de eeiVrofgesipeeTd. Dit laatste artikel heeft vanaf het begin zoo belachelijk lagen prijs opgebracht, dat men mij meer dan eens gevraagd heeft, of wij nu toch eigenlijk wel zouden doorgaan met het artikel in de vrije handel te laten, en of het nu toch geen tijd werd1 arm tenminste prijzen te stellen, die al thaws de kosten van oogsten en aflevering dekten. Men. meende dan dat op een .prijs- van een halve cent per K.G. veilig nog een andere halve cent op Icon, zonder eenige schade te doen aan het kwanlum van afzet. Als ik hier neg aan toe voeg, dat de vei ling te Purmerend (een veiling van onge veer 1 millioen omzet bij normale omstan- digheden), van het product tuinboonen al leen een mi-ndere cmzet had van 100.000, dan het vorige jaar, dan is het na deze op- somming wel duidelijk, dat de algemeene toestand verre van rooskleurig is. Het totale otnzetcijfer van onze Noord-Hollandsche Veilingen, zal de 18 millioen wel niet halen, terwijl de omzet het vorige jaar ruim 22 millioen bedroeg. Mogen deze cijfers ons nu bijzonder ver- cnt, usten? Zie (tear een vfaag. die ik gelij-k- (ijcV.g met haar te stellen, ontkennend wil fc: iwoorden. aisof het ons niet aan het hart gaat, d. r;ovele van onze kleine tuinders met haiu werken, dit jaar niet rond kunnen komen; dit is voorzeker treurig en te bejam- meren. Maar ik zou willen vragen, heeft ons vak ooit eenige stabiliteit vertoond? Was het niet altijd zoo, zoolang als wij ons vak ken- nen; 2 jaar goed, 1 jaar matig, 1 jaar slecht, met daarna een jaar dat alles herstelde? Waar wij echter wel toe willen opwekken, is tot verhoogde energie; aanpakken is de boodschap, ten eerste in ons bedrijfsleven m engeren zin, maar ver der ook in onze actie, in onze organisatie. In ons bedrijf door steeds op hooger peil te brengen onze cultuur, door meer dere ken- nis en ontwi'kkeling bij te brengen, inzonder heid bij onze jonge menschen, hetzij door cursussen of vakscholen. Nog veel te weinig wordt het groote belang hiervan ingezien, inzonderheid ook waar wijziging der cultuur soms geboden kan zijn. Maar verder ook aanpakken door allerlei actie; wij moeten ons toeleggen, om onder Gods zegen te trachten het beste product te kweeken dat de concurrence kan weerstaan, maar ook moet er getracht worden met alle eerlijke middelen, dat product zooveel als het kan tot waarde te brengen. Wij willen hopen dat, voor zooverre deze dingen van ons afhangen, er krachtig Wor- de aangepakt, elk in eigen kring en eigen be drijf op de eerste plaats, maar verder ook, waar leiding en voorlichting noodig is, door hen die daarvoor zijn aangewezen, opdat wij ten slotte alien saam mogen medewerken aan den bloei en ontwi'kkeling van onzen ruinr bouw. Ik roep op deze vergadering het welkom toe aan alle aanwezige gasten, afgevaardig- den en bestuur. Inzonderheid onze gasten de heeren Valstar en Niemiiller, als voorzit- ter en secretaris van het Centiaal-Bureau de heer Bonthuis, rijkstuinbouwconsulent in buitengewone dienst, voorzitter van het „U. C. B." heet ik welkom in onze vergade ring en ik vlei mij, dat hunne aanwezigheid mag beschouwd worden, als blijk van be- langstelling in onzen arbeid. Ik wil de hoop uitspreken, dat ook het werk van deze vergadering eenigszins moge bijdragen aan den groei en bloei van onzen tir'nbouw. (Applaus.) Hiermede verklaar ik deze vergadering voor geopend. De Secretaris, de heer Willem Balk, las hierna de notulen, die onveranderd wer- den vastgesteld. De Voorzitter deelde tnede, dat de Commissie voor proefnemingen in het buiten- iand inzake reuze-bloemkoolzaad en zilver- uienzaad nog in actie is. In Italie beschikt de commissie reeds over 7 a 8 soorten, elk van 1800 a 20000 stuks. Die proeven zijn van zooveel belang, dat daarvoor kosten noch moeite gespaard mogen worden. Het verslag van de handelingen over het tiende boekjaar werd conf?om vastgesteld. Conform het voorstel van den heer S. de Boer werd de rekening van den administra- teur onder dankzegging vastgesteld in ont- vangsten en uitgaven op 9617.95, met een saldo van 3856.44. De bezittingen bedra- gen 51527.94. Pen heer Kwant, Warmenhuizen, kwam het niet juist voor waar de Prov. Comm. op- treedt als incasseerder voor het Cenlraal Bureau, dat hierop een bedrag van 29343.34 wordt afgeschreven. Ook had het zijn aandacht getrokken dat de Commissie dit jaar weer gewerkt had met een verlks van J 2000. Spr oordeelde het beter, over te gaan tot contribute verhoo- ging, dan ieder jaar van het vermogen in te teren. De Voorztter deelde mede, dat de in- tering in hoofdzaak het gevolg was van de Purmerender-manden-procedure, die al 7 jaar liep en thans was gewonnen. De Secretaris deelde mede, dat de door den heer Kwant gewraakte post nog met het Centraal-Bureau verrekend moet wor den, zoodat die gcltien het volgend jaar te rug worden ontvangen. De heer Kwant oordeelde het dan on- juist, om dit bedrag in de winst- en verlies- rekening als een verliespost op te ncmen. De begrooting voor 1926/1927 werd in ontvang- sten en uitgaven vastgesteld op een bedrag van 4230. Overeenkomstig het voorstel van het Be stuur werd de contribute vastgesteld op 1/70 van den onjzet met een minimum van f 10. De Voorzitter werd met algemeene stemmen herkozen evenals het bestuurslid de heer Jan Ootjers te Noord Scharwoude. In behandeling kwam hierop het verzoek van de veilingen te Medemblik en Opperdoes om 50 pCt. te vergoeden uit de reservekas voor de aan die vereenigingen opgelegde boete inzake de zegelwet. Het bestuur stelde voor 25 pCt. van het verdrag van 2500 toe te staan. De Voorzitter lichte dit voorstel na- der toe, in hoofdzaak werd het voorstel ge- daan en behoud van de goede verstandhou- ding. De heer Koolhaas zeide, dat Medem blikOperdoes de eenige veiling was die aangepakt was geworden, omdat men een ein de aas het systeern had willen maken, hoewel meerdere veflhlgen cSi sysfeem volgtfen. Oin- dat zijn veiling voor proefkonijntje had ge- diend vorderde solidariteit een mededragen van de kosten. De heer Kwant, Warmenhuizen zeide, dat zijn vdreenaging zei'fs 50 pCt. zou willen vergoeden, ingeval de treffenae verecniging door ambtenaren spitsvoudigheid de dupe waren geworden. Hij wilde de verecniging echter niet als een verzekeiing tegen onkunde beschei-md zien. De heer Koolhaas deelde mede, d'at door een wijziging in de zegelwet de veiling- bonnen als stukken werden beschouwd, die aan zegelrecht onderhevig waren. Opperdoes had een zelfde moeilijkheid gehad, en zich tot den minister gewend. Deze was echter tot geen enkele welwillendheid be- reid. De heer Kwant deed namens spr.'s af- deeling het voorstel om 50 pCt. te vergoeden, omdat uit de besprekingen was gebleken dat Medemblik—OppWdoes het slachtoffer was geworden van ambtelijke spitsvoudigheid. (Applaus). Hilversum oordeelde, dat een vergoe- ding niet op zijn plaats was, omdat er toch een fout begaan was. De heer Burgman Noordermarktbond en de heer Prins Avenhorn steunden het voor stel Warmenhuizen, waarop dit voorstel in stemming kwam en met 55 tegen 2 stemmen, die van de Veilingskring Alkmaar, werd aan- ger.omen. De voorzitter de heer Slot werd met 58 stemmen en de heer Jan Ootjes te Noord- scharwoude met 57 als fcestuursleden herko zen. De heer Prins bracht den voorzitter hul- de voor hetgeen hij 10 jaar voor den bond had gedaan en sprak er zijn vreugde over uit, dat de vergadering den heer Slot met alge meene stemmen had herkozen. (Applaus). De Voorzitter dankte voor de hem gebrachte hulde. Aan de orde was hierop het bestuursvoor- stel om 4155.55 als reserve te bestemmen voor zeer bizondere en hoogstbelangrijke cul- tuurbelangen. De Voorzitter gaf een toelichting op het voorstel en deelde mede, dat het steunen van de proefnemingen voor bloemkool en zil- veren uien-zaad beoogd werd. Met algemeene stemmen werd het voorstel aangenomen. Het volgende bestuursvoorstel was om be- vroren kool (z. g. n. bokkool) in den handel te brengen. Rustenburg oordeelde het bezwarend, omdat de mogelijkheid blijft, dat ze buiten de veiling wordt verkocht. Spr. wilde het verbod alleen voor de veiling handhaven. De voorzitter wees op het verplicht veil en. Het bezwaar was dus niet zoo groot, temeer omdat de medewerking van den han del was verkregen, wier belang er ook door gediend werd. Spr. wees op hetgeen de keur- bend in deze besloot. De heer Kwant deelde mede, dat de keur- bond strafbepalingen in het leven roept en toepaste, met een algeheele ondememng van het euvel. Het voorstel werd hiero-p bij accla- matie aancenomen. HET NUT VAN RECLAME. Het woord was hierop aan den heer V. F. Valstar, voorzitter van het Centraal Bu reau van Veilicgen in Nederland, voor het doen van opmerkingem en mededeelingen over reclame. Spr. verwees naar een drietal artikelen daarover in „De Tuinderij" geplaatst, welke door hem werden onderschreven. Z.i. was d'aarin het buitengewone resultaat voor den tuinbouw met de reclame bereikt, niet vol- do-ende belicht geworden. De reclame had ze ker honderdvoudig vruchten afgeworpen. Over de vraag, of met reclame moet worden doorgegaan zal wel geen verschil van mee- ning nteer bestaan. Tot April is er nog geld, maar daarna zal beslist moeten worden, hoe de reclame verder te financiered Tot nog toe werd het geld daarvoor vrijwillig bijeenge- bracht. Het voornemcn bestaat, om op de a.s. vergadering het voorstel te doen, daar voor een vaste bijdrage te heffen. Het Bestuur meent, dat die bijdrage kleir. moet zijn en dat daarnaast nog een beroep op de reservekas moet worden gedaan. Spr. wees er op, dat de ervarkig geleerd heeft, dat de reclame voor de tuindersproducten steeds directe voordeelen afwerpt. De heer H a n z e te Aalsmeer vroeg, hoe hoog het voor te stellen percentage zou zijn. De heer Swierstra (Wognum) infor- meerde of het niet mogelijk was om de koop- liedlen aan de reclame te laten betalen, terwijl de afgevaardigde van Beverwijk informeerde of de mogelijkheid bestond de vereenigingen, die niet hadden bijgedragen, dit alsnog te laten doen. De heer Valstar zeide, dat het Bestuur er aan denkt om het te heffen bedTag voor de reclame op 1/50 van deti omzet te stellen. Hij gelofde niet, dat er practisch veel van zou komen om de kooplieden voor de reclame te laten betalen. De groote medewerking van de Noord-HoMandsche kooplieden, be toon d bij het zoeken naar een afzetgebied van het product en hun medewerking inzake de mer- ken was van hen al een groate steun. Ook wat hunnerzijds gebeurde voor de koolrecla- rne, die op het oogenblik in Amerika ge maakt wordt, stelde spr. op grooten prijs. De financiering van de reclame zal echter z. i. door de tuinders moeten gebeuren. Ten aanzien van de achterblijvers deelde spr. me de, dat van het geld reeds 85 pet, binnen was. Hij had den indruk, dat de kleineren, die niet betaalden, dit zeker zullen doen als ze luclit krijgen. De heer Kwant votnl een bedrag van 12000, dat door een heffing van 1/50 pet van den omzet bijeen kon komen, voor een reclamecampagne van eenige beteekenis al zeer weinig. Spr. hcopte, d'at de heer Valstar in de te Utrecht te houden vergadering zou voorstellen, dit bedrag op 120 te stellen. (Appiaus). De Voorzitter merkte op, dat het Be stuur van Warmenhuizen steeds met de noo- dige kracht voor het Fonds had gewerkt. De werkelijkheid heeft echter geleerd, dat er ook andere veilingsvereenigingen mij en heirop was het bescheiden bestuursvoorstel gebaseerd. De heer V a 161 a r had er geen bezwaar tegen, als de heer Kwant in Utrecht er de lat ook eens oplegde. Hij wilde echter met twee bectien op den bodem van de werkelijikheid Jjfijven'eil mdfkfe 0p7 oat er tocn ook be roep op de reservekas zou worden gedaan. De heer Prins vond een 25 mille uit de reserve en een 12 mille door de tuinders geen juiste verhouding. Spr. steunde het voorstel- Warmenhuizen. De heer K r u i t h 0 f vroeg, of men niet wat te ver ging. De twee ambtenaren, die nog verder willen gaan, zijn juist ambtena ren van de beste vereenigingen. Het zijn ech ter geen tuinders. Spr. oordeelde, dat de Pro vinciate Commissie het recht niet heeft, de groote vergadering de wet te stellen. De heer Brugman (Heerhugowaard) steunde, namens den Noordermarktbond, het voorstel-Warmenhuizen, omdat men daar overtuigd was, dat de reclamekosten niet honderdvoudig, maar driehonderdvoudig in de zakken van de tuinders terug kwamen. De heer Kwant merkte op, dat hij zijn voorstel namens zijn organisatie had ge- dana, waarom hij protesteerde tegen de uit- drukking van den neer Kruithof, die hierop verzekerde, dat hij niets kwetsends had be- d'oeld. De heer Kooiman, lid van Gedep. Sta- ten, had als afgevaardigde van Purmerend cn Omstreken met groote belangstelling de uiteenzetting van den heer Valstar aange- hoord. Hij had daruit deze leering getrok ken. dat hij met den heer Brugrnn moest zeggen, dat men, in het belang vrn een goe- den afzet van, het product, niet zo gauw te vel reclame kan maken. Hij n nie de tuin- desr dan ook in overweging te moeten ge ven, te trachten, zooveel mogelijk bij te dra- gen ten behoeve van dit belangrijke doel. Hij kon zich voorstellen, dat de tuinders uit eigen middelen niet zooveel bijeen kunnen brengen als in het belang van het goede doel noodig is, waarom hij meende, dat er aanlei- ding was, met het oog op het groote, alge meene belang om voor het doel aan te klop- pen daar, waar de algemeene belangen di-e- nen behartigd te worden. E>e Vertegenwoordiger van de Veilingsvereeniging Kennemerland vond hot gevaarlijk, te spreken over het percentage. Hij prees het in het Bestuur, dat het trachtte, de zaak van het minimum naar het maximum te leiden. De heer Valstar merkte onder gelach der vergadering op, dat er voor de tempera- mcntvolle vereenigingen nog wel een uitweg was. De geldcn aan reclame zullen zoovee; mogelijk worden besteed voor de producten, waarvoor ze ziin gegeve nen de mogelijkheid blijft dus, om door hoogere bijdragen, voor bepaaldc producten, een verhoogde reclame te voeren. De Voorzitter verdedigde nog het putt-en van een 25.000 voor dit doel uit do reservekas. De heer K 1 i f f e n oordeelde, dat een per centage van 1 '50 pet. minder was dan wat reeds vrijwillig bij eenkwarn en drong nog op een verhcoging van dat percentage aan. De Voorzitter sloot ten slotte de be spreking over dit punt, met de opmerking, dat het niet uitgesloten is, dat de afgevaar digde in Utrecht zich voor een hcoger per centage zal verkaren, als daarvoor een sterke strooming te vinden zal zijn. Hierop hie-ld de Secretaris, de heer W. Balk, een voordracht over„Tuin- boawsleur en tuinbouwtoekomst". Spr. beveelt een eventueel bestuursvoorstel aan de vergadering aan. Een applaus volgde op deze aandachtig gevolgde mededeelingen. (Wordt vervolgd). HET NEDERLANDSCH—BELGISCHE VERDRAG. Op een vraag van het Tweede Kamerlid Staalman: Kan de minisetr iets mededeelen omtrent de al of niet juistheid van persberichten, dat Belgie na het sluiten van het kortelings door de Tweede Kamer der Staten-Generaal goed- gekeurde tractaat met Nederland zich mari- tiem gaat toerusten en dat de plannen hiertoe voor den bouw van breede monitors met zeer zware kanonnen reeds in 1924 gemaakt zou den zijn? heeft de minister van buitenlandsche zaken geantwoord: Het persberieht volgens hetwelk Belgie het voornemen zou hebben, zich maritiem te gaan toerusten met gebruikmaking van in 1924 op- gemaakte plannen voor den bouw van breede monitors met zeer zware kanonen, is ree Is van officieele Belgische zijde op de meest stellige wijze tegengesproken. Woensdagavond heeft, op uithoodiging van de jongeliedenafdeeling van het Algem. Ne- derl. Verbond te's Gravenhage, prof. Gerret- son, ten vervolge op zijn onlangs te Utrecht gehouden rede, gesproken over: Het verdrag NederlandBelgie van Groot-Ntderlandsch standpunt beschouwd, voor en tegen. Bij het Zeeuwsche comite zijn tot nu toc- uit de volgende gemeenten de lijsten met handteekeningen op het adres aan de Eerste Kamer tegen het verdrag ingekomen. Hotaal werden verzameld 8405 handteeke ningen van 14.851 kiezers en kiezeressen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden te Middelburg heeft met algemeene stemmen besloten, de in- dt-rtijd door haar tot de Tweede Kamer gc- richte motie, houdende verzoek, aan het ver drag Nederland-Belgie haar goedkeuring te onthouden ter kennis te brengen van de Eerste Kamer onder mededeeling, dat de Ka mer van Koophandel haar in die motie tegen het verdrag uitgesproken bezwaren onver- zwakt handhaaft en derhalve aan de Eerste Kamer verzoekt, haar goedkeuring aan het verdrag niei te verleenen. In antweord op een vraag van mr Adriaanse hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland aan de Provinciate Staten medege- deeld, steeds gestaan te hebben en nog te staan op het standpunt, dat aanneming van hef Nederlandsch-Belgische verdrag in zijn iiuidigen vorm in strijd is met de belangen van de provincie Zeeland, in het bijzonder met het oog op waterstaatsonderwerpen, en daarom zeer te betreuren zou zijn. BRANDEN. Bij Scheveklap, gemeente Nieuwolde, is gis- teren de kapitale boerderij van Oosterhuis, be- woond door R. Kok, afgebrand. Tachtig kip- pen, tien runderen, acht paarden en eenige 1 varlcens zijn otngefromen. VerzeKering dekt de schade. Woensdagmiddag omstreeks 3 uur is brand ontstaan in de magazijnen der firma Bren- ninkmeyer aan de Spuistraat in Den Haag, en wel jn een der etalagekasten, waar een groote collectie mantels en andere kleeding- stukken was uitgestald. In de kast waren ook eenige Kerstboomen geplaatst. Door een niet bekende oorzaak is een dezer boomen in aanraking gekomen met vuur, waardoor deze dadelijk vlam vatte. In de etalagekast was veel flanel aanwezig, zoodat het vuur goed voedsel vond. Binnen korten tijd was de geheele ruimte dan ook uitgebrand. De kleedingstukken zijn geheel verbrand en de muren zijn vrij ernstig be- schadigd. De groote spiegelruiten zijn echter behouden gebleven. De brandweer was het brandje spoedig meester; met een kleine straal op de motor- spuit werd het vuur bedwongen. DE AANRIJDING BIJ DE I BOSCHBRUG. Het Haagsche gerechtshof heeft Woensdag voortgezet de behandeling van de zaak tegen den bankier dr. W. M. W., uit Wassenaar, die in eerste instantie door de Haagsche rechtbank wegens dood door schuld, is ver- oordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Het zou aan verdachte's schuld te wijten zijn ge weest, dat in den nacht van 15 op 16 Februari zijn auto op de Koningskade bij de Bosch- brug in aanrijding is gekomen met een van den kant van het Bezuidenhout komende taxi, bij welke aanrijding een ongeveer 20-jarige jongedame, die zich in verdachte's auto be- vond, het leven heeft verloren. Als getuige werd thans nog gehoord mr. G. Scnolten, rechter-commissaris bij de Haagsche rechtbank, die een formeele verkla- ring aflegde omtrent het lijk, dat hij ter schouwing overgedragen' heeft aan de dokto- ren Rochat en Vos Deze beide dokters werden vervolgens nog als deskundigen gehoord en legden verkla- ringen af omtrent de verschi'lende verwondin- gen. welke het slachtoffer van het ongeluk had gekregen. De advocaat-generaal, mr. Brants, persis- teerde hierna bij zijn, bercids genomen re- quisitoir, strekkende tot bevestiging van het vor.nis der rechtbank. Verdachte's raadsman, mr. Plantenga, re- fereerde zich aan zijn reeds gehouden plei- dooi. Uitspraak 22 December. UIT DEN GEMEENTERAAD VAN HOEVEN. Man sehrijft aan de N. Rott. Crt.: De gemeenteraadsvergadering van Hoeven was weer ten prooi aan den felsten politie- icen hartstocht. Naar aanleiding van de in een vorige vergadericig geuite beschuldiging, als zouden oud-wethouder Broerman en ae ge- meente-secretaris J. Kouters ieder een be drag van circa 12.000 hebben gestolen van' het Gemeentelijk Electrictieitsbedrijf, stolid thans als punt 1 op de agenda het verzoek van de beide beschuldigden om een openbaar onderzoek. Oud-wethouder Broerman bevond zich op de publiek tribune. Reeds aanstonds na de opening van de vergadering was burgemees- ter Van Meer de ieiding absoluut kwijt De grofste beschuldigingen wierp men elkander naar het hoofd. De secretaris sommeerde thans tot behandeling van zijn verzoek. Toen de verwarring ten top steeg, nam oud-wet houder Broerman van de tribune af het woord; hij wees alle beschuldigingen af, noemde de raadsleden, die den vorigen keer hem hadden beschuldigd, lafbekken en ver- zocht hun, nu eens te herhalen, wat zij toen gezegd hadden. De secretaris deed daarop 't voorstel, dat de raadsleden, die aan de beschuldiging van den diefstal geloof sloegen, dit zouden toonen door even op te staan. Alle raadsleden ble- ven echter zitten. Daarop werd besloten, den accountant Van den Ouweraa een onderzoek in de boeken te laten instellen. TOCH GEPAKT. Op 18 Januari j.l. kwamen twee mannen, zekere P. ten W. en de 34-jarige scheeps- klinker J. B., bij een horlogemaker aan de Gedempte Botersloot te Rotterdam. Zij ver- telden lid van een bond te zijn, van welken bond een medelid zou jubileeren. Het bestuur had besloten dit lid een gouden horlogemet ketting ten geschenke te geven. Men wilde den jubilaris evenwel liever zelf keus 1 aten doen. Ten W. en B. gaven daarna den naam en't adies op van een bewoner v<_n een 2de etage aan de Nieuwe Markt. Zelf woonde Ten W. op de lste verdieping. De horlogema ker informeerde bij de politie naar den man van de 2de etage en kreeg heel gunstige in- lichtingen. Hij had tocn geen bezwaar den beide mannen twee gouden horloges met ket- tingen op zicht mee te geven. Alles bij elkaar had een waarde van 275. Toen de horloge maker antwoora kwam halen, deed Ten W. de straatdeur op-^n. Hij zei, dat hij dadelijk beneden zou komen. De horlogemaker wacht- te geruimen tijd, maar niemand verscheen. Ten slotte werd de politie gewaarschuwd en toen bleek, dat Ten W. de deur, welke toe- gang geeft tot de lste verdieping, aan de bin- nenzijde had afgesloten en dat hij zelf het pand aan de achterzijde door een raam had verlaten. Later is uitgekomen. dat B. buiten op Ten W. heeft staan wachten, dat zij, om niet zoo spoedig herkend te worden, op straat van jas haddon verwisseld en daarna een goed heen- komen hadden gezocht. Ten W. werd even wel niet lang daarna opgespoord en aan,ge houden. De horloges waren inmiddels al ver kocht. Ten W. is wegens deze oplichting tot 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld en hij zit op het oogenblik in de strafgevangenis te Haarlem deze straf uit; bovendien heeft hij wegens een ander delict, te 's-Gravenhage gepleegd, nog anderhalf jaar gevangenis straf te goed. J. B. bleef evenwel onvindbaar, totdat Maandag j.l. een rechercheur te Haarlem een paar mannen zag vechten. Hij hield een van de twee aan en deze gaf op J. Persie te hee- ten. De rechercheur had echter een foto van J. B. in zijn zak en zoo kwam uit, dat men met den lang gezechte had te doen. Hij is naar Rotterdam op transport gesteld en op- gesloten. ©O cts. per doos ci 12 cackeVs 10 II (V M I

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6