- m L. Franbenberg - Albmaar. NVarkfKseriohten Radio-hoekje Boeiien WAl DE 1EPZIEKTE VERWOEST. Uit Zevenaar wordt gemeld: De iepziekte heerscht in deze streek zoo emstig, dat langs den Rijksweg van Does- burg naar de grens (bij Anholt) niet minder dan 265 boomen moeten worden geveld. DR. H. ANNE MA. f Gistermiddag is te Leeuwarden op ruim 49-jarigen leeftijd na een langdurig ziekbed oveleden dr. H. Annema, directeur der ge- meentelijke H. B. S. en Hoogere Handels- school aldaar. De overledene begon zijn loopbaan bij het lager onderwijs, werd 1 I April 1914 benoemd tot hoofd eener Mulo- school te Leeuwarden en 1 September 1921 vo'gde zijn benoeming tot directeur der H. B. S. In 1924 werd de heer Annema te Gronin- gen cum laude bevorderd tot doctor in de lei- teren en wijsbegeerte. MAATSCHAPPJJ VOOR NIJVERHEID Het bi^tuur van het departement Amster dam van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel waarschuwt zijn leden tegen de in deze maand te Amsterdam te houden tentoonstelling op het gebied van sport. Deze tentoonstelling is voorbereid door hetzelfde comite, waarvan de tentoon stelling op hnishoudelijk gebied en voedings- middelen te Amsterdam is uitgegaan, ten aanzitn van welke tentoonstelling een waar schuwing werd gepubliceerd. Voorts adviseert het bestuur, aan het algemeen secretariaat ;inlic,.t:n"en te komen vragen over het ten- toonstellingsschip voor een reis naar Neder- landsch-Oostindie, alvorensmet dat schip in zee te gaan. k Mr. H. C. DRESSELHUYS. t I Mr. H. C. Dresseihuys werd op 31 De cember 1870 te Culemborg geboren. Hij stu- deerde aan de Universiteit te Utrecht en ves- tigde zich na zijn promotie als advccaat te .Tiel, waar hij zich met den latercn minister P. Rink associeerde. Iiij werd lid van den Raad van Tiel en maakie verder ook deel ui< van de Rechtbank aldaar. Toen hij bencemd word tot secretaris-generaal van het Depar tement van Justitie, vestigde hij zich te 's-Gravenhage. Na 1900 begon .Mr. Dressei huys zich meer op het politieke terrein te bewegen. Hij werd van nil". Tydeman de op- volger als President der Vrij-Liberale Partij Op 14 December 1916 deed hij voor het eerst zijn intrede in de Tweede Kamer. loen, nu ruim vijf jaar geleden, de fusie tusschen de i verschillende libarele partijen tot stand kwam en uit deze fusie de Vrijheidsbcnd ontstond, werd Mr. Drcselhuys tot voorzitter van deze nieuwe politieke partij benoemd. Ook trad hij als leider van de fractie van deti Vrijheidsbond in de Tweede Kamer op. Als voorzitter dezer fractie wist hij zich een lev dende positie in het Parlemcat te verwervea. Gaame luisterden voor- en iegenstandcrs naar het frissche geluid, dat opklonk uit d goed-gestyleerde rcdevceringen van dezen uiterlijk kern-gezenden Gelderlander. Hij werd in het parlcment zooals de heer Schaper hem eens kwalificeerde „een pos ticus eerste kas". De overledene bekleedde naast zijn parlementair ambt nog vele nut- tige functies in het maatschappelijk leven. In de vredesbeweging nam hij een vooraan- staande positie in. In de Vereeniging Voor Volkenbond en Vrede, welke gegrocid is uit den Nederlandschen Anti-Ooriogsraad, waar- Van hij voorzitter was, had Mr. Dresseihuys een leidende functie. Ook op de international vergaderingen van de Interparlementaire Unie had de ontslapene groot gezag. De heer Dresseihuys was tot zijn dood secretaris- generaal van het Roode Kruis en voor de be- langrijke diensten die hij daarbij aan de menschheid in het algemeen hceft verlcend, werd hem het Kruis van Verdienste van het Nederlandsche Roode Kruis geschonkcn. In den Nederlandschen Tuinbouwraad fungeer- de hij als voorzitter ai dit ambt nam hij ook waar in het algemeen college van Tcezicht, Bijstand en Advies voor Rijkstucht en Opvce- dingswezen. De overledene was o. m. com- mandeur in dc Orde van Oranje-Nassau en Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Door het verscheiden van dezen bekwatnen Nederlander lijdt in de eerste plaats de Vrij heidsbond een geweldig veriles. Het Parlc ment verliest in hem een zijner eerste figu- ren en de vredesbeweging een harer warrn- ste plcitbezorgers. De begrafenis van het stoffelijk overschot van mr. H. C. Dresseihuys zal Maandag a.s om half twee in het familiegraf tc Culem borg geschieden. Opvolger van wijlen mr. H. C. Dressei huys in de Tweede Kamer is dr. S. E. B. Bie- ma te Usquert (Groningen). OPLICHTING. Een sigarenwinkelier aan den Crooswijk- schenweg te Rotterdam heeft, naar de N. R Crt. meldt aangifte geoaan dat hij is opge- licht voor 25, door een man, die voorgaf, winnaar te zijn van een prijs in een door den winkelier beheerde loterij. Deze loterij werkt volgens het bekende systeem van kaanen, waarop getallen voorkomen. Aan houders van ten, waarvan de som van een bepaald aantal dezer getallen een van te voren vastgesteld getal vormt, wordt een prijs toegekend. Dezer dagen is bij den winkelier een man gekomen, die hem een aantal kaartcn liet zien, waarop getallen voorkwamen, welke tezamen een ge tal vormden, dat recht gaf op een prijs van 50. De winkelier kon op dat oogenblik even- wel de 50 niet ineens uitkeeren en gaf den man 25. Deze zou den voigenden dag te- rugkomen. Hij is evenwel niet meer versche- nen. De winkelier onderzocht in ingeleverde kaarten en kwam toen tot de ontdekking, dat op een van de kaarten het daarop voorkomen- de getal was veranderd. Er was een nul aan toegevoegd. De houder van de kaart had dus niet het recht op een prijs. i ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Maandagavond te kwart over zeven heeft de sneltrein 119 AmsterdamGroningen op den onbewaakten overweg bij Dieanen een vrachtauto gegrepen. Reizigers moesten te hulp worden geroepen om den auto van de loco-motief los te trekken, hetgeen siechts ten deele gelukt is. In Hilversum werd de loco- motief door een andesr vervangen. De chauf feur werd onherkenhaar verminkt. Zijn iden- titeit kon nog niet vastgesteld worden. Men heeft siechts kunnen waar-nemen, dat de auto het eigendoan is van ten beenzwart-fabriek. Het treinverkeer ondervond siechts geri-n- ge vextraging- ±CENDA'S TOOR 1927. Kaafdtr- en Zakagenda's in ruime sor- teering roorhanden. Ben later bericht meldt, dat de auto was van de Beenzwartfabriek te Oud-Diemen, en dat de chauffeur Wolfen-b-iittel heette. VERDUISTERING VAN STAAT. Ongeveer 9 jaar geleden heeft een 16-ja- rige moeder haar buiten echt geboren kind afgestaan aan een echtpaar te Nijmegen, dat dit kind in de registers van den) burger- •lijken stand liet inschrijven als gesproten uit dit huwelijk. Dezer dagen is dit aan het licht geko-men; tegen ket echtpaar is proces- verbaal opgemaakt. BEN PRACTISCHE MAATREGBL. Naar aanleiding van de gevallen van in- slui-ting van leerlingen, die na sdhooltijd vergeten waren, zijn alle lagere seholen te Deventer voorzien van sloten, die steeds van binnen geopend1 kunnen worden. UITVOER VAN RUNDEREN NAAR SPANJE. De wnd. directeur-generaal van den land- bouw brengt, in verband met eerlang te ver- wachten invoervergu-n-ningen voor het Ne- derlandsch vee in Spanje, ter kennis van be- langhebbenden, dat ten aanzien van het ver- strekken van certificaten door de inspecteurs van den veeartsendjkundigen dienst, ten be- hoeve van voor uitvoer naar Spanje bestemdd runderen, in overeenstomming met de Spaan sche voorschriften, de vol gen de regelen zul- len worden in acht genomen: 1. Aan de inspecteurs van den veeartsenij- kundigen dienst kunnen siechts runderen ter onderzoek worden aangeboden, welke verge- zeld zijn van een verklaring van een geexa- mineerd veearts, dat de dieren afkomstig zijn van hoeven, waar in de twee maanden, voorafgaande aan de dagteekening van de verklaring, besmettelijke veeziekten in den zin der wet niet zijn voorgekomen. 2. De sub 1 bedoclde verklaringen d-ienen te worden verstrekt door de plaatselijke vee- artsen op kosten van belanghebbcnden en zullen een zoodaaig nauiwkeurig signalement (met venmeldin'g van bijzondere kenteeke- nen) van elk betreffend rund moeten in- houden, dat omtrent de identiteit geen twij- fel kan bestaan. 3. De dieren worden onmiddenijk voor den uitvoer door de inspecteurs van den veeart- senijkundigen dienst of door hen aangewe- zen plaatsvervangers, op kosten van belang- hebbenden, met mond- en klauwzeer-immuun- serum van de rijksseruminrichting behan- deld. Belanghebbenden dienen 2 X 24 uur vo6r het tijdstip van uitvoer schriftelijk het uit te voeren aantal dieren ter kennis van den be- trokken inspecteur te brengen. Bovenstaarde regelen sluiten aankoop van voor Spanje bestemd vee cp de markten uit. WIE IS HET? Eenigen tijd geleden hebben wij gemeld, dat op het hoofdbureau van politie aan het Haagscheveer te Rotterdam een man was op- gesloten, die ter beschikking van den vreem- delingendienst was gesteld en van wien men weinig of niets afwist. De man was doof- stom en leed aan verlies van het geheugen Deze man is thans in het ziekenhuis aan den Goolsingel ter verpleging opgenomen. Om trent zijn identiteit tast men nog in het onze- kere. De Engelsche minister van oorlog heeft gisteren in het Lagerhuis eenige inlichtingen omtrent den man gegeven. Het staat vast, dat de man in den oorlog in het Engelsche leger heeft gediend, maar dat hij geen Britsch onderdaan is. Het verlies van geheugen da- teert eerst van den laatsten tijd. De munister kon dan ook.niets voor den man doen. Het is niet waarschijnlijk, dat de man op een van de lijsten van oorlogsvermisten staat. JUBILEUM LOUIS' DE VRIES. Men meldt uit Haarlem aan de N R.Crt Donderdagavond heeft Louis de Vries in den Sladsschouwburg alhier met de vertoo- ning van Hendrik IV van Pirandello zijn 25- jarig tooneeljubileum gevierd. Aan het slot van ieder bedrijf werd de jubilaris hartelijk toegejuicht. Na afloop van de voorstelling heeft de officieele huldiging plaats gehad Eerste spreker was de voorzitter van de fecUcommissie, Prof. Dr. P. H. van Moerker- ken, die, om in den stijl van Pirandello te blijven, zeide, dat Louis de Vries kunstenaai is en ttvens al degenen. wier rollen hij ver- tolkte. Tweede spreker was Dr. Tiebbe Fran- ken. uit naam van de afdeeling Haarlem en omstreken van het Nederlandsch Tooneelver- bond en als vriend van den acteur. Tenslotte sprak nog de directeur van den Stadsschouw burg, de heer Carel van Hees, als oud colle- ga van Louis de Vries. Louis de Vries ontviug een bijdrage voor het jubileumfonds en een groot bloemsiuk. DE GESCHIEDENIS VAN EEN PAARLENCOLLIER. Als verdacht van diefstal van een paarlen collier ter waarde van ongeveer 3000 gulden is aangehouden J. v G., decoratie-schilder, wonende aan de Suezkade in Den Haag. Een dame zou dit collier eenigen tijd gele den verioren hebben en heeft daarvan aangif te gedaan bij de politie. Dezer dagen kwam haar ter oore dat een collier, als door haar was verioren. bij de Bank van Leening* was neleend. Een onderzoek wees uit, dat hot col lic-r inderdaad door de dame verioren was. Van G. heeft het gevonden en van deze vondst geen aangifte gedaan bij de politie. MINISTER VAN KARNEBEEK IN ZWITSERLAND. Naar het Zwitsersch Tel.-Agentschap meldt, heeft de Bondsraad V'^ensdag 'n noen- maal gegeven ter eere van minister van Kar- nebeek Onder de gasten waren de Bondspre- sident en de andere leden van den Bondsraad. alsmede de heer mr. Doude van Troostwijk, de Nederlandsche gezant te Bern. WIJLEN MAJOOR H. O. VAN MANEN Officieren, onderofficieren en manschap- pen van het remonte-depot te Milligen heb ben van eenparige bijaragen een gedenktee- ken laten maken ter herinnering aan den bij een auto-ongeluk om het leven gekomen com mandant, majoor H. O. van Manen. Het ge- denkteeken zal geplaatst worden op het ter rein van het remonte-depot en den 22sten de zer met eenige plechtigheid worden onthuld. f 700.000 ALS 1BGEMOETKOMING AAN EEN AANNEMER. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van het IX hoofdstuk der Staatsbegrooting 1925 (Waterstaat). O. m. wordt een post uit- getrokken van 700.000 als tegemoetkoming aan een aannemer, die den aanleg van een gedeelte van het Wilhelminakanaal heeft uit- gevoerd, welk werk tengevolge van de toen- maals (19181921) buitengewone omstan- digheden groote schade heeft geleden. De ambtsvoorganger van den minister heeft een dergelijke schadevergoeding reeds verdedigd, doch de Rekenkamer verzette zich daartegen, en meende, dat met een bedrag van 400.000 aan de eischen der billijkheid voldaan werd. De tegenwoordige minister acht evenwel een tegemoetkoming van 700.000 gerechtvaar digd, en vraagt daarom dit bedrag aan. Ten einde de verschillende verhoogingen die bij deze suppletoire begrooting worden voorgesteld, te compenseeren, wordt artikel 206 (dekking van het verlies op de exploitatie van de Nederlandsche spoorwegen in het jaar 1924 met inbegrip van het gegarandeerd di vidend) verminderd met 2.380.000 en mits- dien gebracht op 1.620.000. Ter toelichting hiervan wordt opgemerkt, dat, vermits over 1924 geen verlies op de exploitatie der Neder landsche spoorwegen is,geleden, het uitge- trokken bedrag gedeeltelijk kan worden aan- gewend tot dekking van de bij dit wetsont- voorgestelde verhoogingen en aanvullingen. EEN VERBODEN VEREENIGING? Zooals bekemid. is verleden week door den waamemenden burgemeester van Vlissingen de vertoonanig van de film Potemkin verbo- den. Het Instituut voor Arbeidson'tw'kkelinig heeft als gevolg daarvan opgeridht de ver- eenigrog „Artikel 188", die tot doel heeft het vertoonen van tooneel;-: ukken en films met hooge moreele en artistieke waarde, die door den burgetneester verboden zijn. E)e coniri- butie werd vastgesteld op 50 cent j>er jaar terwijt de eerste vertooningen, n.l. diie van de Potemkim-film met de origineele muziek, werden bepaald op 21, 22 en 23 dezer. Dinsdagavond hield het bestuur der niieuwe vereenigimg zitti-ng om leden in te schirijven en reeds waren ruim 300 personen aangeteekend, toen de commissaris van poli tie met eenige pob'tiemannen versoheen en alle bescheiden in beslag nam. Naar verno- men w-ordt, is een en ander geschied in over- leg met de justitie, ten einde een onderzoek in te stell.cn of hier at of niet sprake is van een verboden vereeniging GEREFORMEERDE KERKEN. Woensdagavond is te Amsterdam in een vergaderi-ng :n het „American Hotel", opgericlit een vereeniging van Gereformeer- den op den grondstag van de I>rie Forrnu- lieren van Eenheid en de daarop gebaseerde Dordtsche Kertkenorde. Deze vereeniging is opgericht naar aan leiding van de uitspraalk der Budengewone Generate Synode te As- sen 1926 en de daarop gegronde kerkelijke beslissingen. De naam van de vereeniging is Vereeniging van Gereformeerden te Am sterdam". Zij heeft o.m. ten doel bij haire teden te bevorderen de kennis en het besef van de beteekenis der Christelijike waarhe- den, speciaal ook in verband met de beslui- ten der Asser Synode. De vaststdlimg van het definitief regiement en de verkiezing van het bestuur zullen in een volgende vergade- rimig geschieden. Staande de vergadering werd het volgende telegram gezonden aan Ds. J. C. Brussaard te Bloemendaal: ,,De Vereeniging van Gere- formeerden te Amsterdam heeft opredr ge- waardeerd. dat U ondanks Uw onveranderd stanidnunt binnen de Clas&is-Haartem ge- handlhaafd zijt en dat dit U aanleiding gaf tot het door U ingediende voorstel". WAT DE DIEREN ONfc. TE ZEGGEN HEBBEN. Dit is de titel voor een met goud bekroon- de film, welke Woensdagavond in de aula van het Koloniaal Instituut vertooua werd, door den Eersten Nederi. Bond voor Dieren- beschenning. Voor een talxijk oipgekomen publiek (de mooie zaal was geheel bezet) is een fi.rn ontrold die zeker met nalaten zal, de propaganda vooi de dierenbescherming doo-r d<; aanschouweiijke leerzaamheid, uit- muntend te bevorderen. De heer Daan de Clercq van Santpoort, de bekende dieren- vriend expliceerde op bevattelijke en aange- nome wijze de tall ooze beelden uit het rijk der huis- en trekdieren, waarbij sterk de oude, consekwente vegctpner o-m den hoek kwam kijken. Kijkjes langs den weg voor paard en hond afbeulerij door hartelooze, maar ook onna- denkende „bazen". De goede werking van de Inspeciie door de vereenigingen, waarbij blijkt dat niet a He „bazen" kwaadaardige dierenbeulen zijn, doch door verstandig optreden en langs den weg der overreding en overtuiging, voor him beesten veel meer attentie aan den dag gaan leggen. We zagen a.rme stumperds van paarden, door een inspecteur bevrijden van de ontzettende kwell'ing die helaas nog al te veel de paarden wordt aangedaan: dc ocgkieppcn. De gedecideerd optredende inspecteur snijdt de „kwelgeestcnresoluut weg en we zien het „arme dier" als het ware lachend en van plezier knipoogen naar alle kant-en, het is of het dier jonger en frisciier geworden is. Ook wordt het lrwaad opgespoord en teecn gegaan vrn wonden bedekken met lap- ren en doeken. Uitsnannen is de boodschap als een „alles ziend?" inspecteur een overtre- d:ng con.stateert en meermalen volgt verba- liseering. We hebben kunnen zien hoe gemakkeliik op veemarkten, spoorwegemplacementen e. a. cen'ge drinkbakken kunnen worden aange- bracht. We ziin ontzet oyer het hartelooze we zouden willen zeggen „beestachtige" ge- drag van jongens en mannen. bij het ver- voer van vee per spoor en boot bij lossen en laden en over de manier waarop men in sommige gemeenten de woonwagenpaarden 's winters nog buiten laat staan De geheele film is een aanklacht tegen deze harteloosheid, on-nadenkenheid en „dierlijkheid" van den mensch. Wist men b.v. wel, dat elk iaar, zelfs van de zoogenaamde ..beschermde" zangvogels, honderd duizenden mogelijk wel een mil- lioen en massa's ge van gen worden? En da: o.a de Putter en de Goudvink daarom zoo 'schaarsch en duur zijn? Met een aansporing: lid te worden of be- .ffunstiger van „Dierenvrienden" dankte de voorzitter de neer ae Ulercq en sloot de bij- cenkoinst. KORTE BERICHTEN. De rechtbank te Leeuwarden heeft de liomologatie van het accoord in het faillisse- meci cler Noord-Amerikaansche Hypotheek- bank geweigerd. De laatste weken werden te IJmuiden tal van rijwielen vermist. De politie heeft nu de daders ontdekt in een paar jongens van 12 Jaar, onder wie v. d. W., die pas veroor- dee'd is tot opzending naar een rijksopvoe- dingsgesticht tot zijn 21ste jaar. Reeds heeft de politie vijf rijwielen opgespoord. BKOtK OP kANGEN'DIJK (Langedij- ker Groentenveiling), 16 December. 7700 stuks Bloemkool le soort 11.10 f 18.20, 2e soort 3.20—/ 5.60 per 100 St., 470CK) K.G. Roode kool le soort f 1.50 4.10, 2e soort 0.80—/ 1, 52000 K.G. Gele kool le soort 1—/ 3.10, 13000 K.G. Witte kool (Deenscbe) 2.40>3 40, 25300 K.G. Uien: Uien 3.10—/ 3.50, Driel-ingen 1.80—/ 2.30, Nop 2.20, al- les per 100 K.G. WARMENHUIZEN, 16 Dec. 1926. Roode kool le soort 2.604.80, 2e soort 1.70—/ 2.90, uftschot 11.0—2.60 Gele kool 2.302.80, Deensche witte kool le soort 2.70—/ 3, uitschot 1.20 1.50, Uien 3.50. Aanvcer 37700 K.G. Roode kool, 5700 K.G. Gele kool, 7800 K.G. Deensche witte kool, 1600 K.G Uien. NOORDSCHARWOUDE, 16 Dec. 11000 K.G. Uien: Uien 33.40, Drie- lingen 2.30-/ 2.40, Nep 2.30—/ 2.60, Grove Uien 3.50—/ 3.60, 3600 K.G. Peen 2.9-0—/ 3.10, 114600 K.G. Roode kool 1.804.30, Doorschot 1—/ 3.60, 27200 K.G. Gele kool 1.70—/ 3, Door- sahot 1.80, 39800 K.G. D. witte 2.50— 3.60, Doorschot 2.10, 700 KG. Kroten 1.20, a-lies per 100 K.G. 2200 stu-ks Bloemkool 910—/ 15.80, 2e soort 1.10 tot 3.30 per 100 stu-ks. BOVENKARSPEL „De Tu-inbouw", 10 Dec. 1926. Heden besteedde men voor: Bloemkool; I 17.50—21.50, II 7— 11.50, III 0.80—/ 3.60, Roode kool 2.50—/ 4, Witte kool 2—/ 2.20, Gele kool 1.80—/ 2.30, Uien 1.50—/ 1.65, Drielingen 0.90, Nep 0.95, Spruitkool 1.50—/ 2.05. Zaierdag 18 December. Hilversum, 1050 M. 12.— Politieberichten 4.305.Vooravondconcert door het H. D. O.-orkest. 5.—5.30 Duitsche les voor begin ners. 5.306.'Fransche les voor begin ners. 6.6.45 Vervolg vooravondconcert. 6.457.45 Cursus voor Boek-houden en Han- delskennis. 7.45 Politieberichten. 10.Pers berichten. 8.10 V.A.R.A.-avond. Mej C. Heeroma, sopraan. De heeren J. Haschert, fluit. W. Denys, piano. K. v.d. Berg, decla- made. Spreker: De heer J. dudegeest, seer, van het I.V.V., over: Dc vereenigde Staten van Europa. 1. Voi che sapete, zang, Mozart 2. Pastorale, piano, Scarlatti. 3 Adagio fluit, Mozart. 4., Declamatie. 5. Panis An-" gelieus, fluit, zang, piano, Franck. 6a Auf dem See, Brahms, b. Mariage des roses, Franck. c. Mainacht, zang, Brahms. 7 Rede van den heer J. Oudegeest (1). 8. Prelude. Debussy, b. Minstrels, piano, Debussy. .9 Rede van den heer J. Oudegeest (2). 10a. De landman, b. Het kindje zang, Hulle- broeck., 11. Dc-clamatie. 12. Danse du feu, piano, Talja. 13a. Mandoline, Debussy, b. Non so piu, zang. Mozart. Na afloop dans- muziek door het H. D. O.-dansorkest onder leiding van Hans Mossel. Daventry, 1600 M. 3.20 Concert. Andrew Brown's kwintet. 3.35 Lilian Mann, contra alt. 3.45 E. Barnett, piano. 3.55 Foden's bras kwartet. 4.05 G. Do well, tenor. 5.10 Brown's kwintet. 5.20 Causerie: A garden chat. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Variete. 6.50 Causerie: Next week's music. 7.20 Tijdsein Big Ben, weertiericht, nieuws. Lezing: Jack Frost at work. 7.50 Muziek. 8.— Les in de Charleston. 8.20 „My lady Frayle" muzik. comedie in 2 acten van Wimperis en Pember- ton. 9.35 Concert orgelbespeling van de New Gallery Kinema. 9.50 Lezing. 10.05 Werken van Bach. C. Biggs, piano. 10.20 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 10.35 Gemeenschac-' zang concert in de Albert Hall. 11.0512.20 Dansmuziek van het Savoyhotel. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50— 2.10 Concert. Orkest. Locatelli en Mile Caba- nis, zang. 5.05 Concert door de Radio Jazz symphonic. 8.5010.50 Galacor.cert. Orkest, jazzband en vocale solisten. Dansmuziek en zang. Ko/iigswustertiausen, 1300 M. 2 207 50 Lezingen en lessen. 7.50 Uitzending van het programma van Dresden. Hamburg, 304.7 M. 11.50—1.20 Orkest- concert. 1.252.10 Kamermuziek. 4.20 5.15 Kinderkerstliedies. 5.20 Vroolijk concert 7.2511.15 „Till Lausebun", klucht in 3 ac ten. 11.1511.50 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. en Antwerpen, 265.5 M. 5.206.20 Orkestconeert. 8.50—9.20 Orgel concert in de Salle Delgay. 9.30 Concert. 9.50 Lezing: Rousseau aux symbolistes 10.0510.50 Dansmuziek. Miinster, 241.9 M. 12.50—1.50 Opera- muziek. 3.204.50 Werken van Weber, door orkest. 5.206.20 Max Reger en zijn werken 7.20s.zv Lezing over en scenes van „Die Sintflut", drama. 8.2010.20 Orkestconeert. R. Koppel, humorist. Bij den udtgever L. J. Veen te Amsterdam is een interessante brochure verschenen. Het is een afdruk van een toespraak ge- houden voor leeraren en ou-ders van leer lingen van het Zaandamsch Lyceum en ge- tield: Een antwoord aan cte IIle generatie der „Opstandigen". Deze brochure, geschreven doof „Famke", bevat eenige gedachten over de vrouwen- emancipatie in verband met de moderne jeugd en het Heden-daagsche gezinsleven, door een gewone huiismoeder. De schrijfster gaat hierin de oorzaken der snelle vrou-wenemancipafie der laatste jaren na en betreurt het uiteen vallen van ht ge- zin. Zij laakt het, dat de getrouwde vrouw cpenbare betrekkingen gaat bekleeden en daardoor de kans wegneemt voor de onge- huwde vrouw, die niet meer 'de huissloof van familie mag zijn maar in eigen o-nder- lioud moet kunnen voorzien. En bovenal betreurt zij het uiteen vallen aan het gezinsleven waaraan een einde kan komen als de moeder niet meer het winkelen- de, thea--ende wezen met rose kousen en korte rokken zal zijn, als zij niet meer o-p alle uitvoeringen en bij alle pretjes is te v;n- den maar in haar huishouden terugkeert waar haar plaats is. Als daar weer de belangstellende ern- stige mceder en niet het gedecolleteerde fuif- nu-mmer is, zullen de kinderen weer de zoo lan^ otbeerde rust en h-et vertrouwen in hur -ders kunnen hervin-den, wat de ge- fcc"'? r.-menleving ten goede moet komen 1 .enduizend jaren is de man de heerschci' der schepping geweest. Nog maar een eeuw geleden waren de eerste symptomen van vrouwenemancipa-tie mcrkbaar. Geen won der dat men nog in dc-n'tijd der excessen verkeert en dat er nog eeuwen zullen ver- loopen eer de vro-uw in alle opzichten de ge- lijke van den man zal zijn, ook in dit op- ziioht dat zij als vrouw evenveel rech-t op het moederschap als de man op de Arte id zal hebben gekregen. Deze brochure laat een waarschuwend halt" booren aan alle vrouwen en meisjes, die in den. dollen wedloop naar volkomen gelijkstelling met -den man in weinige jaren willen bereiken wat siechts langs liinen van geteidelijkheid verkregen kan worden. Verschenen is een Dienstplicht Gids, be- vattende alle belangrijke gegevens, die een aanstaand loteling of een dienstpliditige noodig heeft en eenige wenken, die hen, een- maal in dienst, van nut zullen zijn. Deze brochure, samengesteld door Paul Kies, le Luitn. der inf. is uitgegeven door het militair advies-bureau te Naarden. CALENDERS. De jaarlijksche uitgave van de in boek- vorm verspreide spreukonamanak voor 1927 „De liefde slicht" bereikte ons ook nu weer. Een keur van bijdragen van meer of min der bekende auteurs vult dit handige werkje. Zoo wisselen gedichten en proza van Ds. Klaver af, met proza en poezie van mej. Annie van Veen. Om den inhoud alleen al, verdient At sobere werkje in breeden kring verspreid te worden en wij zijn ervan overtuigd, dat het met groote aandacht zal gelezen worden Van de uitgevers-firma La Rivitre en Voorhceve te Zwolle ontvingen wij een twee- tal fraaie kalenders, die een na-dere bespre- king overwaard zijn en die beide in den boekihandel verkrijgbaar zijn. De eene heet „Elf provincien". Het is een weekica-lender, met een mooie voorplaat tesneeuwde boomen. Dan volgt voor iedere week een bladzijde met een duidelijke datum-verdeeling, waar op bovendien nog voorkomen de christelijke feestdagen, de verjaardagen van de ko- ninklijke familie, zonsverduisteringen, enz. Iedere bladzijde vertoont voorts heel mooie reproducties van de schilderaehtigste plekjes en monumentale gebouwen uit alle provincien des lands. De druk is bijzonder goed verzorgd. Het schild is eenvoudig d-oeh aantrekkelijk. A'.s geheel is't een waardevolle katender, Bij dez-elfde uitgevers verscheen de kalen- der „Neerlandia" Het schiid toont een onzer helaas steeds zeldzamer wordende Hollandsohe molens. Deze katender vereenigt practisch nut met ontwikkeling van het kunstgevoel en meer- dere kennis van ons eigen mooie la-ndje. Van sta-d en dorp, van bosch en hei, van zee en strand, van Maastricht tot Den Hel- de-r en van Zeeuwsch Vlaanderen tot Delf- zijl zijn fraaie kiekjes genomen en elk daar van siert een kalende-rblad, dat in duidelijke letters dag en datum noemt. Ongehvijfeld zal deze fraaie dagkalender tot de meest gezochte behooren. De stoomververij en chem. wasscherij „De Regenboog" van de firma Janssens en Bie- rens te Ti-lburg (depot te Alkmaar): Het handwerkhuiis, Langestraat 93) bied-t voor 1927 een wandkalender aan op een schild, dat voorzien is van een aardige in goudrand gevatte plaat. Elk kalenderblaadje bevat een aanbeveling van De Regenboog. De achterzijde van het schild heeft een opgave van de prijzen van het uitstoomen en verven va-n verschillende artikelen. Gewetensvolle antomobillst, z'n fouf erkeanend: AHm wat Ik zeggen kan, is, dat bet me erg spijt. De ander: 0, is dat alles wat je zeggen kunt? Nou du wot je mij d": is hot«ea. rPnnaht iir-^-wyT

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7