DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Be gemeenteSseffrooling vo©r 1927. E No; 298 Homdercl! aeht en twmtiigste Jaarsrang I926J Atxmnementgprijs MJ ToondtbetaUng p«r 8 maanden fl-, fr. per post f2.50. Bewjjsn. 5 cfc A4Terter.tlepr. 25 ct p. regol grootere Setter, near Brieren franco N.V. Beet- en Handelsdr. r.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Adminlsfr. No. J. Redactte So. 2 P ^W' ZATEKDAG 18 DECEMBER. Hit het PaHement OuItenKand Off nnmmer oestaaf off 3 ofatfefl. Direcfeur: G. H. KRAK. Hoofdredacieur Tj. N. ADEMA. Alk- •jweest, dat de proofing elk jaar te laat aan den Raad Er is eens cen i maarsche g drie of vier nu werd aangeboden. De eerste lk a-, at dit gebeurde, hebben B en W. uitvoerig uiteengezet wat de oorzaak van die vertraging geweest is. Er waren toe- vallige moeilijkheden maar zij waren al weer achter den rug en het college beloofde met nadruk, dat zoo iets het volgend jaar niet meer gebeuren zou. Toen de begrooting het volgend jaar weer te laat was, en vele jaren achtereen geregeld te laat kvam, wisten B. en W. ten slotte geen aannemelijke excuses meer te bedenken. Er is toen wel eens spottend opgemerkt, dat er telken jare op de destijds beroemde 4e af- deeling ten stadhuize een prijsvraag uitge- schreven werd en dat degene die het beste excuus voor het te laat komen der begrooting kon bedenken, extra promotie zou maken. Evenwel, ook aan het vernuft van de hee- ren juristen komt ten slotte een einde en daarna is de Alkmaarsche begrooting op- nieuw te laat ingediend zonder dat B. en W. nog de moeite hebben genomen er hun excu ses over te maken. Men raakte er aan gewoon, dat de begroo ting omstreeks Oudejaarsavond in drulT ver- scheen en ongeveer tegen Paschen van het volgende jaar in openbare behandeling werd genomen. Totdat het staat als een bijzonderheid op ons bureau aangeteekend totdat er wer- kelijk eenige beterschap te bespeuren was. Men constateerde, dat de begrootingen telken jare wat vroeger gereed waren en het vorige jaar is zij, in overeenstemming met art. 203 der Gemeentewet, reeds voor 1 September in druk verschenen. Zooveel haast heeft men er toen achter ge zet, dat de begrooting aan den Raad werd verzonden zonder dat B. en W. het rapport van het onderzoek der financieele commissie hadden afgewacht. En het college heeft toen met een door krokodillentranen verstikte stem opgemerkt, dat B. en W. daarop niet hebben kunnen wachten omdat de wet hen verplichtte het ontwerp voor 1 September bij den Raad in te dienen. Dit plichtsgetrouwe college heeft't ditmaal met wet en kalender weer hopeloos op een accoordje gegooid. Als zuster Anna in Blauwbaards bloediae eschiedenis hebben de Alkmaarsche journa- isten dagen, weken en maanden uitgekeken zonder iets te z.en kon,en. Totdat in de laatste raadsvergadering de begrooting als een Sinterklaaspresentje werd toegezegd en eenige dagen nadat de groote kindervriend weer naar Spanje was afge- reisd, werkelijk het huishoudboek onzer ge- meente in twee deelen ter kennismaking aan onze redactie werd toegezonden. Het feit, zeggen B. en W., dat de aanbie- ding geschiedt met overschrijding van den daarvoor gestelden wettelijken termijn houdt verband met de moeilijkheden, die wij bij de samenstelling van deze begrooting onder- vonden. Inderdaad, als de tijd waarmede de wette- hjke verschijningsdatum wordt overschreden in evenredige verhouding staat tot de moei- hjkheid waarmede de begrooting sluitend was te maken, staat onze gemeente in financieel opzicht een buitengewoon zorgeliik jaar te wachten. knoopen, opdat alles weer als een busje sluit Dan moet er bezuinigd worden en vallen er slachtoffers, dan komen allerlei gemeente- ambtenaren, gemeentewerken en gemeentelij- ke instellingen in het gedrang en zien nuttige particuliere vereenigingen hun bestaan be- dreigd of, door vermindering van subsidie, hun werk ernstig benadeeld. In den aanbiedingsbrief, die ook dit jaar weer den vorm van een bijlage heeft gekre gen, wijzen B. en W. er op, dat het vooront- werp, zooals dat op 20 Juli bij hun college in behandeling kwam, met een aanzienlijk te- kort sloot. Tengevolge van in 1924, 1925 en 1926 aangegane leeningen moest aan rente en af- lossingen ongeveer 20.000 meer betaald worden. De bewaarscholen ontvingen een hoogere subsidie van 16000, verkiezingen en diverse onderwijsverplichtingen vroegen vele duizen- den guldens en daartegenover kon niet, zoo als in het voorafgaande dienstjaar, over be- langrijke ontvangsten beschikt worden. Doordat wij van den tijd der groote over schoften in het tijdperk der chronische teleur- steliingai zijn overgegaan, bleek het saldo van den dienst 1925 weer 53000 lager dan dat over 1924. Het reservefonds voor bijzondere doelein den, het gemakkelijke spaarpotje, waaruit tnoeder Alcmaria wel eens wat te voorschijti haalde ai!s haar huishouden voor onverwach- te groote uitgaven te staan kwam, is zoo goed I bet billijk, dat het met den grond ook wordt als toevluchtsoord beschouwd om de gemeentelijke schaapjes spoedig op het droge te kunnen brengen. Zoo zijn onder de inkomsten thans 5000 van het s^chthuisbedrijf en 22.526.39 (pre- cies uitgerekend) van het Grondbedrijf op- gen omen. Laatstgenoemde uitkeering vcTfmt de rente a 4',2 procent van het bedrag waarmee de geschatte waarde van de z.g. oude gronden de schuld overtreft waartegen die eigendom- men indertijd in het Grondbedrijf werden in- gebracht. B. en W. willen het Grondbedrijf dat laten betalen. Een voorstel van gelij'ke strekking bij het indie-nen der vorige begrooting gedaan, is destijds verworpen, maar de meerderheid waarmee het verworpen werd, is, als we ons goed herinneren, toen zoo klein mogeliik ge weest. B Geen wonder, d!at B. en W. het nog maar eens probeeren, waarbij de meerderheid van het College als rechtvaardiging aanvoert, dat het wenschelijk is de verhooging d?r plaatse- lijke belastingen zooveel mogelijk te beper- ken. ken en wanneer dit bedrijf winst maakt, dan wil dit eigenlijk niet anders zeggen dan dat de slagers te hooge tarieven moeten betalen Stort men nu een bedrag van b.v. /5G00 van de bedrijfswinst van het slachthuis in de gemeentelijke schatkist, dan komt dit alien in gezetenen ten goede. Immers ze behoeven dit bedrag dan niet aan meerdere belasting op te brengen. Maar het zijn uitsluitend de slagers, die dit geld door te hooge tarieven via het slacht huis aan de gemeente betaald hebben en zoo kan men weer constate;-ren, dat de Alkmaar sche slagers gedwongem worden een extra bijdrage voor de instandhouding onzer ge meentelijke huishouding te betalen. Wij blijven van greening, dat het heel wat billijker zou zijn wanneer een onvermijdelijk tekort aan middelen uit het inkomen van alle belastingbetalende burgers volgens heffing naar draagkracht werd verkregen. Wij hebben vroeger al eens uitvoerig uit eengezet waarom wij deze meerdere rentcbe taling door het Grceidbedriji volkomen na tuurlijk vinden. Wanneer het Grondbedrijf als een zelf- tandige onderneming beschouwd wordt, is all van De klaagliederen zijn dan ook niet van de lucht. Alles is even duur geworden, meevallertjes Zijn verdwenen, tegenvallertjes tot ernstige financieele stroppen gegroeid, reservepotjes zijn verbruikt, steenen spaarvarkentjes zijn leeg bevonden, overschotten van vroegere dienst jaren zijn niet meer van beteekenis, om- dat wij in het tijdperk der magere jaren le- ren waarin op overschotten eigenlijk niet ueer gerekend kan worden. In den tijd dat de wethouder van Financien 4e belasting niet zoo laag. raamde, in den hjd van reservepotjes en appeltjes die voor Ben dorst bewaard werden, heeft vocrnameliik fte kath. fractie ernst.g over te zwaren druk •p de bevolking geklaagd. De belasting kon best verlaagd worden en van overschotjes behoefde geen sprake meer te zijn. Elk jaar moest maar voor zich zelf zorgen, dan zouden we heel wat normaler be grootingen krijgen. Welnu, elk jaar zorgt thans voor zich zelf. De verlaagde belasting moet weer be ang- rijk verhoogd worden, reservepotjes en over schotjes van vroegere jaren zijn verdwenen, meevallertjes zijn buitengesloten en we heb ben dus weer een heel normale begrootin°r gekregen. Een begrooting waarmee mr. Kusters c.s. straks dan ook hun bijzondere instemming zullen kunnen betuigen. Intusschen is het niet prettig als de uitga ven ongeveer 250.000 meer dan de in komsten bedragen. Dan is het inderdaad buitengewoon moei- tijk de eindjes der begrooting aan elkaar te lusten en lasten overneemt en dus niet de gemeente de reeds afgeloste gelden cadeau krijgt. Het bedrag van ruim 22000 fe niets an- ders dan een billijke aflossing van het kapi taal, dat de gemeente reeds voor vcrschiHen de gronden betaald heeft en de exploitatie van het bedrijf zal bij betaling van deze gel den een heel wat zuiverder beeld toonen dan tot dusver het geval geweest is. Waar andere bedrijven zoozeer als zelf- standige ondernemingen beschouwd worden, dat zij voor de kleinste hulpverleening van gemeentewege moeten betalen, is er geen enkele reden waarom juist het Grondbedrijf verscheidene jaren aflossing en rente voor den aankop van gronden benevens de meer- waarde di-er gronden tot een gezamenliik be drag van 500.000 van dte gemeente deau zou moeten krijgen. ca als geheel verdwenen. Het vorig jaar kon er nog ruim 60.000 uitgehaald worden, nu zit er nog maar 14000 in, die natuurlijk dit jaar geheel verbruikt zullen worden. (Bovendien deelen B. en W. mede, dat zij bij het samenstellen van het voorontwerp nog niet konden beschikken over de voor 1926 uitgetrokken extra winstuitkeeringen van bedrijven ten bedrage van 28000 en de inkomstenbelasting bij gelijkblijvenden factor, in verband met de toen beschikbare gegevens, J 35000 lager moest worden uitgetrokken dan op de begrooting van 1926 gemeld was. Laten wij hier dadelijk aan toevoegen, dat hkyvoor blijkbaar geen zorg behoeft te be staan, daar ons van verschidlende zijden ver- zekerd werd, dat het bedrag aan belastbaar inkomen dit jaar zeker zal meevallen. Evenwel, B. en W. tellen alle ongunstige factoren maar zooveel mogelijk bij elkaar en r deelen dus ook mede, dat wegens uitkeering c'oor 4e bedrijven uit den booze achten, kun- van de duinwaterleiding slechts ruim nen o.i. hier geen tegenwerpingen maken. 13000 (aniiui'teit) ko-n worden opgenomen, Immers, het betreft hier geen onverplichfe terwijl op de begrooting voor 1926, zooals uitkeering van bedrijfswinst, maar een'volko die oorspronkelijk was vastgesteld, uit dien men natuurlijke storting van rente en aflos hoofde 30.000 was uitgetrokken, welke s'nS vo°r van de gemeente overgenomen 30.000 maar dat zeggen B. en W. er gronden. niet bij tot de jaarlijks terugkeerende En men bedenke daarbij, dat het Grond- theoretische postcn behoorden, die allecn I bedrijf geen winst maakt door aan de bevo!- maar op de begrooting voorkwamen, maar in kin° verplichte hooge tarieven op te leo-gen werkelijkheid nooit betaald werden. maar uitsluitend door in- en verkoop van Verder heeft de gemeente, naar B. en W. gronden, waarbij de Icoopers volkomen vrii mededeelden, ook als huiseigenaresse een ge- Mijven het aanbod al dan niet te accepteeren". voeiig verlies geteden, doordat een halve i.n den regel beteekent het maken van be- straat met daarachter gelegen panden, die I drijfswinst, dat de genieentebedrijven voor zij successievelijk had meer is afgebroken. Dat lijkt heel wat, maar als men zich nog rinnert uit wclke monumentale bouwwer- ken tot voor weinige maanden de zuidelijke helft van het Scharloo bestond cn tevens be- Zelfs zij, die principieel winstuitkeering aangekocht, zonder hun hun stroom, hun water, of wat dan ook. te hooge tarieven berekenen. Wij hebben al meermalen de stelling ver kondigd, dat die bedrijfswinst dus eigenlijk niet gemaakt mag worden. Het in beslag nemen van die winst denkt, dat van de daarachter gelegen krotten slechts gedeeltelijk te verdedigen als men uit- een vreugdevuur gestookt is, omdat men niet van de veronderstelling, dat anders de wist hoe er anders van af te kemen, dan doet belasting moet verhoogd werden, hoewel de bet toch wel even eigenaardig aan, het huur- conclusie, dat het voor de ingezetenen gelijk verlies van deze gemeentelijke eigendommeu w'jft cf zij gezamenlijk het tekort der ge- naar voren gebracht te zien, als een tekort meente door hoogere gas- of sfroomtarieven van pi.m. j 250.000 moet weggewerkt wor- dan wel door be'astingverhooging betalen, den. niet geheel opgaat. Zelfs de afbraak van pand Laat No. 199 en de verkeep van een huis in de Ridderstraat I Aan bedrijven het gemakkeliikste voor woiden nu nog als oorzaken der algemeene bceid vormen de lichtbedrijven drao-en ook aan den volke vertoond, waarbij ingezetenen bij, die geen belastino- "betalen dan tevens wordt medegedeeld, dat 6000 en die dus niet door belastin^erhoo^in-r minder uit het potje d-er oorlogswinstbelas- maar wel dcor gas- of stroomprijsverhooo-ing zal worden verkregen. werden getroffen. En bovendien betrekt menigeen niet gas of strcom naar draagkracht maar naar de be ting Het is in 6. en W. te prijzen, dat zij na het opmaken van deze Iijst met verschrikkin- gen nog bereid waren op hun post te blijven. Een goed kapitein ver laat slechts in het alleruiterste geval het zinkende schip en B. en W. hebben, ondanks al deze misere, het roer nog in handen gehouden en getracht het gemeentelijk scheepje in veilige haven te loodsen. Reeds waren de begrootingen van bedrij ven en diensten besnoeid en andere uitgaven, waaronder vele subsidien, tot het peil van 1926 terug gebracht. Reeds waren ook som mige ontvangposten hooger op-gevoerd en dacht men al in veiliger vaarwater te zijn ge- komen. De burgemeester liet het schietlood eens uitwerpen en men bemerkte met schrik, dat er nog altijd een nadeelig verschil van 250.000 tusschcn inkomsten en uitgaven bestond, en na een korte scheepsraad' kwamtn B. en W. dan ook tot de overtuiging, dat het noodzakelijk was onverwijld tot ingrijpende maatregelen over te gaan. Als de noed het hoogst is, zijn de bedrijven ibij. Het gemeenteslachthuis zal ook dit jaar weer moeten bloeden en het Grondbedrijf1 hoefte van zijn onderneming, waardoor niet meer in verhouding tot het inkomen betaald wordt en een progressieve inkomsten-belas- ting gedeeltelijk door een onblllijke heffing in gelij'ken gas- of stroomprijs dus door een degressieve belasting wordt vervangen. Men kan dit alles noodgedwongen over het hoofd zien en zich troosiien met de ge- dachte, dat bij inbeslagname van bedrijfs winst ten slotte vrijwei de geheele bevolking indirect in het tekort der gemeentelijke inkom sten bijdraagt. Maar dit gaat dan zeker niet op voor het slachthuisbedrijf waarvoor op de besrrooting een winstuitkeering van 6600 genoteerd is Lang is d'.t bedrijf gespaard, maar men schijnt het de laatste jaren als een extra melkkoetje te willen beschouwen. Men kan, als de tarieven voor gas en stroom te hoog zijn, de oude petroleumlam- pen van den zolder halen, zoodat men voor dezen zijdelingschen belastingaanval ge spaard blijft. Maar het .s den slagers nu eenmaal niet toegestaan, het abattoir ongebruik' te laten Zij moeten van het slachthuis gebruik ma DEN HAAG, 27 December 1926. De Tweede Kamer heeft gisteravond de Begrooting van Oorlog onderhanden geno men. De Selangstelling was bij de Kamerle- den zeer gering en het duurde niet zoo heel lang, of er waren nog geen dozijm kamer- leden aanwezig, leisterende naar sprekefs, die in parlementaire kringen wdbekende din-, gen betoogden. Het zal evenwel wel anders worden, venzekerde ons een inigewijde, en hij beweerde zelfs, dat minister Lamboy moeite zou hebben om zijn begrooting aanigenomen te krijgen. Maar gisteravond leek het of alles van een leien dakje zou gaan. Van de talrijke sprekers, die inigeschreven stonden, hebben gisteravond het woord ge- voerd de hecren Van Rappard (V.B.), Hiem- stra (S. D. A. P.), K. ter Laan (S. D. A. P.), Oud (V.-D.), Deckers (R.-KDuymaer van Twist (A.R.) en Arts (Kath. Volksp.). Daar- van waren de heeren Van Rappard en Dec kers den minister gunstig gezind, de heeren Duymaer en Arts tamelijjk critisch in hun op- merkiniger., de heer Hiemstra kwam op voor eenige personeelsbelangen, de heer Ter Laan en Oud kantten zich in het bijzonder tegen het behoud van de huidiige legersterkte, dron- gen aan op bezuiniging door inikrimping en eerstgenioemde diende al een motie in, waar bij aaniged-rongen werd op het teirugbrengen reeds in 1927 van het jaarlijiks militiecontin- gent van 19500 tot 13000 man. Gelijk te verwaChten was, is de vergadering der Tweede Kamer hedenmiddag niet ge- opend zonder dat de voorzitter in een be- knopte rede hulde had gebracht aan de nage daChtenis van het medelid Dresselhuijs, van wiens overtijden bericht was ingekomen De Voorzitter togde daarbij nadruk op de onver- moeide wdrkkracht van den overledene, die zioh op velerlei .gebied als een stuwkracht heeft doen waardeeren. Namens de regeering sloot minister Was- zink zich bij deze hulde aan, welke de Kamer- leden staande aanhoorden. Daarria is de behandeling van het wets- voorstel tot wiizigmg van de wet L. Or, strekkende om het onderwijs in een vreemde taal op de lagere school weer mogelijk te maken, yoorbgezet. Zeer veel sympathie met het beginse! der wetswiiziging werd er ge- uit, maar onder hen die niet spraken waren er vermoedeliik niet- weinigen, die vonden, dat de heer Braat geen ongeMjk had, dat op het platteland kennis van een vreemde taal niet noodig was er die ten slotte het wetje hebben helpen afstemrnen. Er voor stemden 36 leden, doch 37, waaronder alle sociaal-de- mccrafen. eerige vijzinnig-democraten, een aanfal Katholieken en de heer Braat, stem- n er tegen In verband daarmee werd ver- -Igens mede afgestemd een verlenging van den termijn van opheffing van het onderwijs in vreemde falen aan de scholen M. U. L. 0. en U. L. O., zoodat daar met 1 Jarauari een erode moet gemaakt worden aan het onder- wifs in het Fransch. Daarop is de Kamer overgegaan tot die behandeling van de Indisehe Begrooting. Een aanfal sprekers hebben reeds heden het woord gevoerd, waarvan de neer Cramer (S. D. A P. de rei opende met een rede van goed anderhalf uur, waarin hij vooral den staf brak over het bestunr van Mr. Fock. Hem volgde de heer Lovink (Chr.-Hist.) die volsfond met eenige algemeene belangen te behandelen, waarna ziin partijgenoot Van Boetze aar van Dubbeldam de commundsti- ®che relletjes besprak en zich daarbij aan die zijde der regeering sehaarde. Nog andere sprekers hebben b jenmiddag het woord ge voerd, maar het lijkt mij toch wel verstan- dig om van al die over het algemeen niet bijster beknopte redevoeringen geen gewag te maken dan tegelijk. met het antwoord, dat de minister van kolonien er op zal geven. Dat moet de volgende week piaats vinden. Ten einde te bevorderen, dat de Kamer Donderdag a.s. op reces kan gaan. is beslo- ten, dat zij zoowel Dinsdag als Woensdag ook des avonds zal vergaderen. Nederland ontwapend, En zijn buren niet, Srengt HUN oorlog in ONS land Dat men dit niet ziet Comile tot YVaarschuwing tegen Eenzijdige Ontw.ipening. weg en de aankomst van 4500 man troepen ter versterking van de 9000 man sterke loyale troepenmacht in het gebied van Hangtsjau. Hangtsau wordt op het oogen- blik bezet gehouden door de trbapen van generaal Soen Tsjoean Fang. De vierde Britsc'he flotielje destroyers heeft last gekregen om van Malta naar China te vertrekken. De Kanton-regeering win-t tal van veld- slagen in de provincie Foekien, doch meer met goud dan met kruit, zooals ook in ande re provincies het geval is geweest. Gemeld wordt, dat soldaten en officieren van vijandelijke troepen met geld worden overgehaald te deserteeren. EEN RUMOERIGE VERKIEZINGSCAMPAONEI. Bij de verkieziirgscampagne in het district Smethwick, waar Oswald Mosley, de schoon- zcon van den overleden lord Curzon, candi- daat der socialisten is, gaat het buitenge woon rumoerig toe. Een zekere mrs. Law, die Woensdagavond te Smethwick voor de ccnservatieven het woord voerde, werd van de trappCn van het schoolgebouw, waar zij sprak, gesmeten, zoodat zij twee ribben brak. Donderdag kwam het voor een be- schuitfabriek op een haar na tot een handga- meen tusschen Mosley en Pike, den conserva- tieven candidaat, tengevolge van het feit dat een conservatieve toehoorder Mosley voor „leugenaar" uitschold. MUSSOLINI RICHT ZICH TOT DE VEREENIGDE STATEN. Voor het eerst in de geschiedenis is een redevcering van een Europeesch staatsman in Amerika draadloos verspreid. Die staats man was Mussolini, die een speciale bood- schap tot het Amerikaansche volk riclitte via het Chicagosche radio-station. Natuurlijk was de Italiaansche premier daarvoor niet naar Chicago gekomen. Zijn boodschap was eenige-weken tevoren op phonograaf-platen vereeuwigd en deze platen hebben Mussoli ni's woorden aan de Amerikanen overge- bracht. Een attractie bij de uitzending was liet zingen van den fascistischen marsch door den bekenden Italiaanschen zanger Tito Schipa. Mussolini's boodschap bevatte een warm pleidooi voor de Amerikaansch-Italiaansche vnendschap. DE BEGRAFENIS VAN PASJITS. Bhjkens een Wolffbericht uit Belgrado hfieftde begrafenis van Pasjits aldaar eerst Dcnderdagmorgen piaats gehad, omdat ge- wacht moest wotden op het gereed maken van het graf. Zij werd bijgewoond door de ministers, talrijke politici en een enorme menschenmenigte. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Het blijkt dat het aantal Zuidelijke solda ten, die burgerkleeren droegen, Dinsdag Hangtsjau bezetten en Woensdag dsn spoor- weg naar Si'anghai dcorsneden, Hanfsmu in den nacht van W oensdag weer cntruimden tengevolge van het herstel van den spoosr- EEN STAATSCREEP IN LITAUEN? Naar de „Memeler Dampfboot" van be- trouwbare zijde verneemt, is Vrijdagnacht om J uur de regeering in Kowno afgezet en gearresteerd. Over Litauen is de staat van beleg afgekondigd. Volgens een bericht uit Kowno, zoo meldt de Duitsche radiodienst, is de leider der fas- cisten in Litauen, oud-kolcnel Brigaliunas Glowackios, gearresteerd. VEEZIEKTE IN PERZIe. De veeziekte in Perzie heeft ernstige gevol- gen. Het veriies aan weidevee wordt op 40 111 een Pr°vincie zijn alleen 4OL.0O0 stuks vee gestorven. Vastgesteld is, Cat de epidemie die dezen winter is uitgebroken, h-oofdzakelijk veroor- zaakt is door den s.echten sanitairen toe- stand, waarin de stallen verkeeren. Rusland nedt een invoerverbod van vee uit Perzie uit- gevaardigd, uit vrees voor verbreiding dei yeezrekte. De epidemie heeft een critieken loestand voor den Perzischen landbouw se- sdiapen, d-cordat cr een tekort aan ploQsr- osscn is ontstaan. Hierdoor bestaat er een groote behoefte aan motortractors. SPION'NAGE IN DE HAND GEWERKT? In Fransche lei c h t v a a r r kri n gen worden protesten gehoord tegen het feit, dat in de onlangs geopende Luchtvaart Salon vlieg- tuigen, mo-toren en verschillende instrumen- - ten voor het bepalen van hoogte en rich ting en dracht van het geschut zijn geexposeerd welke voor dien den staat vervaardigd zijn door vertegenwoordigers van de laatste perf-eetionneenng op het gebied der Fran- sche techniek en waarvan er enlkele inlich- tingen kunnen geven omtrent geheimen die aan. het ministerie van oorlog toebehooren De ;,Echo de Parsi" beschuldigt het mi nisterie van onvoorzichtigheid, daar het bui- ien! andsche koopers in de Fransche faibrie- ken foelaat om de laatste nieuwigheden te leeren kennen. Er zijn ware Italiaansche, Russische en Duitsche missies naar Parijs gekomen om te trachten de geheimen te weten te komen onder voorwendsel een stu-die van de Luchtvaart Salon te maken en particulie re aankoopen te doen. De „Echo de Paris" beschuldigt het nri- zijn van zulik een zorgeloosheid van het mi- nisterie. KMAARSCBE CODRA :C11 I

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1