L. Frankenberg Alkmaar To©mee6. Radio-hoekje Stadsnieuws Centraal Nentraal Ziekenhuis. Rirmeraiasicl Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten Sullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijvon. Buisje 75 et. Bij Apoth. en Drogisten. Donderdag 23 December. Hilversuni, 1050 M. 12.— Politieberich- ten. 3.304.30 Uurtje voor wees- en zieken- huizen. 6.6.45 Orgelconcert door Cor Kee, organist van de Ned. Herv. Kerk te Koog a. d. Zaan. Soliste: Mevr. j. Hekkert v. Eijsden, sopraan. Orgelbegeleiding van H. W. Flen- trop. 6.457.45 Beginselen van het Burger- lijk Recbt en van het Handelsrecht, door Mr P. J. van Dam. 7.45 Politieberichten. 8.10 Concert door het H. D. O.-orkest, onder lei- ding van Nico Treep. Populair programma. Soliste: Franciska Fischer, sopraan. Aan den vleugel: Egbert Veen. 10.30 Dansmuziek door het Radio-dansorkest onder leiding van Hans Mossel. Davenlry, 1600 M. 11.20 Concert door het Daventry-kwartet en solisten (sopraan, bariton, viool). 12.05 Dram, declamatie. 12.20 Vervolg concert. 1.202.20 Gramo- foonmuziek. 3.204.05'Evensong van de Westminster-Abbey. 4.20 Causerie: The Mo hammedan great prayer. 4.35 Trocadero mu- ziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek van het Rialto-theater. 6.55 Lezing met muzik. illus- trade door de Riviera club dansband: Christmas dances. 7.10 Landbouwberichten 7 20 Weerbericht nieuws. Lezing: A village chr'.stmas in the Austrian Tyrol. 7.50 Mu- ziek. 8.Lezing: From Bombard to browning. 8.20 „A Pickwick party" (Dickens droom-fantasie). Orkest, koor en solisten 9.30 Chaconne van partita in D-mol, Bach W. Primrose, viool. 9.45 Muzik. comedie Voor-oorlogsche muziek en zang. Orkest en V. Chatterton, sopraan. J. Farringtin, bas 10.20 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 10 35 F1 Oldham en A. Vane, de fluisterende sopra- nen. 10.5012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50 11.20 Persberichten en muziek. 12.50—2.10 Concert door het orkest Locatelli. 5.055.55 Kinderuurtje. 9.0510.50 Gala-concert Herhaling omroepers-wedstrijd. Vocaal kwar- tet Eliane Schott. Konigswusterhausen, 1300 M. en Berlijn '484 en 566 M. 1.506.50 Lezingen en les sen. 6.507.20 Kamermuziektrio's van Beet hoven. 7.20 „Madame Butterfly", opera van Puccini. 9.50—11.50 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. en Antwerpen, 265.5 M. 5 206.20 Kindermatinee. 8.50 Symphonie. Haydn. 9.2010.50 Galaconcert. Muziek en literatuur uit de middeleeuwen. Mile Djanel, zang. Hamburg, 394.7 M. 11.501.20 Orkest concert. 1.252.10 Kamermuziek. 3.35 4.20 Kerstvertellingen. 4.205.20 Orkest- concert. 5.20 Kerst-concert. 7.20 ,,Kerstora torium", van Bach. Orkest en solisten (so praan, alt, tenor, bas, orgel). 9.4011.15 Dansmuziek. MOnster, 241.9 M. 10.50—11.50 Orkest- concert. 12.50—1.50 Strijkmuziek. Nonett, van N. v. Wilm. 3.50—4.50 Gounod-Thomas. Orkestconcert. 7.508.50 Kerstmuziek uit de Pauluskerk. 8.509.35 Marschmuziek Or kest. 9.45—10.20 Slagmuziek door orkest. DE STAATSGREEP IN LITAUEN. Waldimaras, de nieuwe premier en minis ter van buitenlandsche zaken in Litauen, heeft aan de journalisten verklaard dat dH oorzaken van den opstand van binnen- landsch-nationalen aara waren. De vorige re- geeringen hebben geseteund door de volksso- dalisten en nationale minderheden, aan ex- tremistische elementen alle vrijheid gegeven voor revolutionnaire propaganda. De voorbe- reidingen van de extremisten, om zich van de macht meester te maken, zouden zijn ititge- loopen op een nieuwe Poolsche interventie, gelijk aan die van generaal Zeligowski, die in 1920 Wilna aan Litauen ontrukte. Pilsoedski, aldus de minister, droomt nog altijd van een yereeniging van Litauen met Polen. De omvergeworpen regeering heeft open- Kjk de bolsjewistische machinaties begun- stigd. Het Litausche leger gaf zich echter re- kenschap van de gevaren, zij wierp de zwak- ke regeering-Slezevicius omver door een staatsgreepr die volkomen ordelijk is verloo- pen. De gevolgen van de staatsgreep zijn van groote beteekenis en het is noodzakelijk, de grondwet te herzien, ten einde aan de regee ring de middelen tot handelen te geven Wat de buitenlandsche politiek betreft. wanneer de staatsgreep ook in wettelijk op- zicht voltrokken is, zal hij een terugslag hebben op het Poolsch-Litausch geschil. Po len zal zijn oude methoden moeten opgever. en er zich rekenschap van moeten geven, dat Litauen door een opstand niet meer aan Po len ten deel kan vallen. Volgens verklaringen van den nieuwen president en den nieuwen premier is de regee ring van plan den steun te zoeken der gema tigde elementen, een politiek van vrede te voe- ren en de afgesloten verdragen te respectee- ren Over het lot van den Landdag in zijn hui- dige samenstelling, is nog geen klaarheid ge- komen; dit zal afhangen van de houding der linksche partijen Indien de socialisten en yolks-socialisten ook in de toekomst niet op de zittingen ver- schiinen, wordt de Landuag ontbonden. In politieke kringen gelooft men echter dat een terugkeer der volks-socialisten niet uitgeslo- ten *s in welk geval de Landdag waarschijn- lijik niet zal worden ontbonden. EEN HELDHAFT1GE DIENSTBODE. De 17-jarige dienstbode Alice Glover uit Liverpool heeft rij'kelijk den lof verdiend, die haar door de rechtbank aldaar is toege- zwaaid: want aan haar moed en vastbera- denheid is het te danken dat een gevaariijk inbreker is gepakt. Bij onraad in huis zullen de meeste diensi- meisjes wel rustig in bed blijven en den de- ken over haar oogen trekken. Niet aldus miss Alice. Zij hoort het breken van een ruit, springt dadelijk uit bed, loopt op het geluid af na uit de woonkamer het strijkijzer te heb ben meegenomen en zoo gcwapend haalt zij den inbreker in die juist door een achterdeur verdwijnen wil. Met vaste hand grijpt zij hem bij een kleedingstuk dat zij van den rechter mocfil VSfZwij^n, g'e'eff hem er &n pd'ar trie! het strijkijzer op een plek, die ook onvermeld mocht blijven en direigt hem nog ongenadiger te zullen raken als hij zich niet op genade of ongenadte overgeeft. Pas als zij hem aldus tot haar gevangene heeft gemaakt verschijnt haar inmiddels ontwaakte mijnheer en telefo- neert naar de politic. Als aandenken $an dit nachtelijk avonituur waarvoor zij reeds goed beloond is wit men haar nog geven... het bewuste strijk ijzer, met passende inscriptie! KORTE BERICHTEN. Op een makelaarskautoor te Brussel is gister een kantoorbediende overvallen ep be- wusteloos "geslagen. De aanrander ging er daarop met 100.000 francs vandoor. Te Dublin is een jonge vrouw van 32 jaar veroordeled tot 28 dagen dwangarbeid wegens openbare dronkenschap. Dit was haar251ste veroordieeliog voor hetzelfde vergrijp De Franschman Paul Dumancis heeft, met het oog op de talrijke vliegongevallen, door het in brand vliegen van de machines veroorzaakt, gewezen op het gebruik van een soort witte benzine, welke onontvlambaar is. Bandieten hebben in Mexico een Brit- sche ranch op 90 mijl van de grens gelegen, aangevallen en eenige honderden paarden en duizenden stuks vee geroofd. Droogleggings-agenten hebben in een ijsfabriek tusschen Suffem en New York, toebehoorend aan zekeren dr. Mac Kenna, een enorme d'istilleerderij gevonden, waar 260 ton pure alcohol, ter waarde van 1.300.000 dollar, was opgeslagen. Drie personen wer- den gearresteerd. Dit is de grootste hoeveel- heid drank, ooit nog in de Vereenigde Staten in beslag genomen. Helen Wills, de dameskampicen tennis- sen van de Vereenigde Staten, ontpopt zich thans ook als dichteres. Zij heeft een bundel verzen voltooid, die in het vroege voorjaar het licht zal zien, tegelijk met een prozawerk van haar hand over tennis. In den Amerikaanschen staat New Jer sey komt den laatsten tijd veelvuldig een ziek te van het gehemelte voor, die door besmei- ting sterk om zich heen grijpt. Hetstaatsde- partement van gezaidheid is een intensieve canipagne begonnen tegen het kussen, dat buitengewoon bevorderlijk is voor de over- brenging der ziekte. De automobielbelasting heeft in Brit- tannie in het afgeloopcn jaar meer dan IS millioen pond sterling opgebracht. Het aan- tal belaste motorvcertuigen bedroeg ander- half mililoen. Vlak voor den val van de regeering- Marx heeft de Duitsche Rijiksdag het ontwerp aangenomen war bij het ambtsgeheim der journalisten gelijk wordt gesteld aan dat van doktoren en advoeatcn, waarmede aan een ouden eisch van de pers is voldaan. De werkgevers in de West-Duitsche sclioenindustrie hebben besloten hun geheele perscneel op 8 Januari uit te sluiten. Het ministerie voor Indie heeft volgens de Daily Mail" geweigerd zijn goedkeuring te hechten aan een aanvraag van het commu- nistische Lagerhuishd Saklatvala om een paspoort voor Indie. Door brand is te Brussel de meubelfa- briek van Hagenborgh zoo goed als geheel vernield. Schade twee millioen francs. Als vervolg op het bericht yan een over val in een wisselkantoor te Brussel met dief- stal van 100.000 francs wordt nader gemeld, dat de bediende is aangehouden. Hij had den overval gesimuleerd. De Italiaansche regeering is van plan een luoht-politie in te stellen. Goedgekeurd werden verder de hervorming der politie en de verbetering der recherche-diensten, waai door de jaarlijksche uitgaven met 125 mil lioen lire stijgen. Het eenige blad dat tot nu toe eenige waardeering heeft voor den invloed welke het manifest der Amerikaansche hoogleeraren kan hebben is het „Journal des Debats", dat beweert, dat de verklaring der professoren de eerste uiting is van een nieuwen geest. In de vergadering van de zoogenaamde Ziekenhuiscomigissie van Maandagavond ten Stad'huize is besloten thans het cindverslag uit te brengen, waarin de meerderheid tot de conclusie komt, dat het mogelijk is, ook zon- der bijdrage van, de Provincie, de exploitatie van het nieuwe ziekenhuis, in de Cadeitea- school ondergebracht, sluitend te verkrijgen met een bijdrage van de gemeente, die niet grooter is dan welke zij thans aan de exploi tatie van het bestaande Stadsziekenhuis toe- legt. BENOEMD. Benoemd is tot bewaarder der hypotheken, het kadaster en de schcepsbewijzen alhier de heer A. Buning, landmeter van het kadaster te Zwolle. KERSTLIEDEREN. Dc Chr. Muziekvereeniging „Soli Deo Glo ria", directeur dc heer Jb. ter Hall, zal op Vrijdag 24 December, des avonds tusschen 8 en 9 uur, vanaf den moten der firma Piet eenige koralen en kerstliederen ten gehoort brengen. Ht programma luidt als volgt: 1. Wij alien danken God; 2. Dankgebed; 3. Stilfe Nacht; 4. Psalm 89; 5. Eere zij God; 6. Gezang 229; 7. Sweet belle Mahone; 8. Een rijsje is ontsprongen; 9. O. hoe heer- lijk; 10. Des Hern Einzug. VERLOTING TEN BATE VAN HET CENTRAAL GF.NOOTSCHAP. De trekking voor de verloting ten bate van het Centraal Genootschap voor Kinderher- stelilngs- en Vacantiekolonies, afdeeling Alk- maar heeft plaats gchad. De hoofdprijzen vielen op de nummers 2410 (zilveren liorlo- ge met armband), 1450 (voetbal) en 1104 (sportkar). BILJART-SeANCE. In „de KaTsebcom", aan de Langestraat, eigvnaar de heer J. H. Luuferzt, heeft gister- avond mej. Schrier uit Domburg de aange- kondigde biljart-seance gehouden. Er wa ren enorm veel belangstellenden. Het oorspronkelijke plan, dat zij met een voorgift vai '300 carainobles 600 caramboles dS2We Zou spefen fefbn den Jfltigfngefl ATk- maar9chen biljarter Henk Hoogland, is vex- anderd, doordat op het laatste oogenblik een andere tegenstander kwam opdagen, n.l. de heer Andrea van Hoom. In overleg met den heer Hoogland werd besloten, dat mej. 1 Schrier tegen beiden 400 caramboles zou spe- len met een voorgift van 200. Allereerst ving die 25eeuwsche biljartster den strijd aan met den heer Andrea. In twee beurten bracht zij het reeds tot 93, resp. 22 en 71 caramboles. Het Laatste aantal was te- vens de hoogste serie in deze partij. In 20 beurten speelde mej. Schrier haar partij- uit. Zij bchaalde dus de mooie moyenne van 20. Of haar tegenstander niet in conditie was, dan wel zijn krachten had overschat, wetcn wij niet, in ieder geval maakte hij in 19 beurten niet meer dan 41 caramboles, met een hoogste serie van 9. Spannender was de partij tegen Hoogland. Wet won mej. Schrier, maar zij erkende later zelf, dat haar tegenstander een heel goede partij gespeeld had. Mej. Schrier beeindigde haar partij in 23 beurten met een gc-mid- deldie van pl.m. 17.3. A1 was ook haar moy enne lager dan in de vorige partij, tech- nisch stond zij op hooger peil. Haar hoogste serie was 92. Hoogland had in 22 beurten 150 caiambo- les. Zijn gemiddelde was pl.m. 6.8 en zijn hoogste serie 20. Hij speelde een mooie, vlot- te partij, met sleehts een enkele hapering. In de pauze werd een queue verloot. Mej. Schrier gaf na afloop der wedstrijden een groot aantal zeer fraaie kunststooten te zien, waarvoor zij veel applaus oogstte. GYMNASTIEKVEREENIGING „DE HALTER". Het bestuur van bovengenoemde vereeni- ging verzoekt ons mede te deelen, dat de re- petitie-avond vcor de meisjes-adspiranten- afdeeling op Vrijdag a.s., des avonds half 7, in het lokaal van den heer H. London zal plaats hebben. Voor verdere bijzonderheden leze men de advertentie. R.-K. VOLKSPARTIJ. In de vergaderfmg van de Vereenigde kies- kringen in Noord-Holland is besloten om met de verkiezinig voor de Provincialen Staten met een gelijk luidende lijst uit te komen. De vaststellinig van de definitieve groslijst zal in Januari geschieden. Hoewel enkele af- deeLimgen namen genoemd wenschte te zien, werd hieraan geen gevolg gegeven, claar allies wat op een adVies gelijkt, uit den booze is. Aan elke afdeeling is gelegenheid gegeven namen van candidaten in te dienen. Naar we Uit betrouwbare bron vernemen, heeft het bestuur van de Statenkkskrimg „Zaandam" ziCh vereenigd met de advies- commlssie. welke heeft geadvioeerd om op het politiek advies 8 personen te plaatsen en met een lijst uilt te komen van 10 personen Op deze wijze kummen ook de leden van de kiesven.eniging nog hoogstens 2 personen naar voren brengen. FAILLISSEMENTEN. Heden is ter griffie der Arrondissements- rechtbank alhier gedeponeerd de eenige uit- deelineslijsit in het faiMissemenf van: P. Hoogland te Schdgen (curator mr. C. H. Bosman); uitkeering aan concurrente schuld- eisdhers 9,65 pCt. LICHT OP! Hedonavond voor rijwielen en motorrijtui- gen te 4.14 uur licht op. Voor rij- en andere vcertuigen e:n half uur later. SINT VINCENTIUS VEREENIGING. Men verzocht ons opname van het vol- gende: Op 10 Februari 1927 zal gevierd worden het 75-jarig bestaan der Alkinaarsche Sint Vincentius Vereeniging. De Bijzondere Raad van deze Vereeniging heeft gemeend dit feest niet beter en niet waardiger te kunnen vieren, dan door bij die gelegenheid naast een in- drukwekkende kerkelijke viering een uitdee- ling te doen plaats hebben aan de armen van alle gezindten van dzee stad. Reeds sedert een vijftal jaren hebben alle leden iedere maand een bedrag in een afzonderlijke kas gestort om dit plan te kunnen verwezenlijken. Maar hoe mooi dit thans gevormde bedrag ook is, het is lang niet toereikend om alle armen een dusdanige uitkeering te kunnen geven als men zoo gaarne zcu willen. Bij de feestvie- ring is daarom door het gevormde feestcomite opgenomen een groote zanguitvoering onder leiding van den bekenden musicus J. Kuiper te Alkmaar, welke uitvoering zal omvatten: a. Het „Franciscus Oratorium" gedicht door Pater Gilbertus Sohuis O- F. M. Muziek van W. van Kalmhout voor Ge- mengd koor, solisten, orkest, piano en orgelbegeleiding, benevens Tableaux vi- vants.. De declamatie zal geschieden door den dichter Pater Sohuis. De levende beelden onder leiding van Pater Randag O. F. M. Het koor is groot ongeveer 60 zan- gers en 75 knapen. De solisten zijn Vin cent van Best, tenor te Amsterdam, lid der Madrigaa! vereeniging en Rob. Gee- vers, bariton te den Bosch. b. Te Deum van Joh. Verhulst voor man- nenkoor, piano en orgelbegeleiding. c. Gedeelten uit de Sint Bartholomeus- mis voor mannenkoor en orkest. d Eenige duetten door de solisten van den avond. Daar de baten van deze uitvoering, waar- van het feestcomite vertrouwt dat er meerdere gegeven zullen moeten worden, hoopt de Sint Vincentius Vereeniging in staat gesteld te worden de nog ontbrekende gelden, benoodigd voor de uitdeeling bovenomschreven, te krij- gen. Maar ook anderen maken zich op om de Sint Vincentius Vereeniging een feestgave te doen toekomen. Een Comite uit de Katholieke Burgerij en Vereer.igngen is reeds gevormd, welk Comite eveneens zal tfachten een zoo groot mogeliike som bijeen te brengen om deze de feestvierende Vereeniging aan te bie- den. Ook deze gelden zullen aangewend wor den voor alle armen der stad. Echter waar de vrees niet ongegrond bleek dat bij deze zeer groote svmpathie de eigen feestviering in het gedrang zou komen, heeft het feestcomite molten bepalen, dat alle Ver- eenipingen, die iets ten bate der Sint Vincen tius Vereeniging willen doen, zich zullen moe ten aansluiten hii hot uevormde comit6 uit de BonPoeken Doorschrijfboekefl Alfabetboekeu Notulenboeken Copieboeken Contributieboeken burgerij en vereenigingen en zich aan de lei ding hiervan zuPen moeten onderwerpen, terwijl dit Comite en de aangesloten Vereeni gingen eerst dan zich tot de burgerij zullen mogen wenden, wanneer de lijsten voor de eigen uitvoering waarop ieder of voor een gift voor het goede doel of voor kaarten kan teekenen, zullen hebben gecirculeerd. Wanneer dan binnenkort de burgerij van Alkmaar deze lijsten zullen worden aange- boden vertrouwt het Comite dat ieder naar vermogen hierop zal teekenen en het daar- door de feestvierende vereeniging mogelijk zal maken om alle armen van Alkmaar een gelukkige dag te bezorgen. Voor de leden der Vereeniging zelf is de kerkelijke viering de voornaamste. Op de drie voorafgaande dagen zal in de R. K. Kerken een plechtig Tridium worden gehouden waar bekende redenaars als Pater de Waal, Kape- laan v. d. Vliet en Pastoor van Noort achter- eenvolgens zulen spreken over „De geestelij- ke taak der Sint Vinceniiusvereeniging" en „De Wereldlijke taak der Sint Vincentiusver- eeniging" en „De Sint Vincentiusvereeniging en de Kinderbescherming". Op den feestdag zelve zal de feestrede worden uitgesproken door Prof. dr. Gerard Brom. Een teleurstelling heeft het comite echter moeten ondervinden, Z. D. H. de Bisschop van Haarlem had reeds toegezegd om op den feestdag naar Alkmaar te willen komen om een Pontificate H. Mis te celebreeren, ten- einde op die wijze van Zijn groote belangstel- ling in het werk der feestvierende Vereeni ging te doen blijken. Dezer dagen is echter bericht ingekomen dat Z. D. H. tot Zijn spij: door zijn minder goede gezondheidstoestand verhinderd was naar hier te komen. Het feestcomite hoopt thans dat de HoogEerw. Vicaris Generaal van het Bisdom in plaats van den Bisschop dien dag naar Alkmaar zal komen. Ten slotte volgt hieronder nog een over- zicht van de geheele feestviering. 4 Februari: Concert onder leiding van den heer J. Kuiper. 7, 8 en 9 Februari: Kerkelijke viering Tridium. 10 Februari. Plechtige H Mis; Feestvergadering, feestrecte er. receptie Hiernaast zullen door het Comite uit de burgerij en de vereenigingen waarschijnlijk nog een of meerdere andere uitvoeringen worden gegeven, waar over nadere gegevens zullen vdlgen. afLoop VERKOOPINGEN. Uitslag veiling, gehouaen bij opbod, te Ai'kmaar, op Maandag 20 December 1927 ten ovenstaan van den notaris Mr. A. P. H. de Lange van de volgende perceelen te Alkmaar: Heerenhuis met erf, aan het Luttik-Oudorp No. 40, groci 1 A. 85 c.A voor f 7495; Koopmanshuis met loodo, erf en steeg, aan de Dijk No. 20, hoek Kaarsemakers- gracht. groot 3 A. 87 c.A., voor 11000; Huis en erf aan de Noorderkade No. 50, groot 2 A. 25 c.A voor f 1990; Huis en erf, aan de Verlengde Landstraat No. 34, groot 1 A. 24 c.A. voor f 2355. De afs'lag en eindtoewijzing blijft bepaald op Maandag 27 December 1926. des avonds 6 uur, in het cafe .,De Doorbraak" aan het Waagplein, hoek Marktstraat, van den heer W. Swager. STAATSLOTERIJ. Hoofdprijzen. Trekking van heden. No. 9734 2000. No. 20141 1500. Ns. 13944 en 16642 1000. No. 8938 400. No. 8616 200. Ns. 7069. 3318, 12470, 13070, 16034 en 20382 100. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD: Johannes Hciman en Antje Holman. Andries Johannes van der Laan en Hilda Afina Hcndrika Bosch. GEBOREN: Benedictus Antonius Maria, z. van Pieter Ris. en Elisabeth Johanna Smorenberg. Cornelis, z. van Johannes Jacobus de Roos ea Agatha Schuijt. Antonius, z. van Ber- nardus Baars en Eclkje Daleman Adria- nus, z. van Lourens van der Peet en Aafje Ruiter. OVERLF.DEN: Adriaantje de Wit, 7 maanden. Jansjc van der Kamp. 64 jaar. RADIOFONISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen, verricht in den morgeu van 22 December. Med'egedeeld door het Kon, Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometcrstand 7S0.1 te Kar; stadt. Laagste barometerstand 757.0 te Vardc. Verwacliting (geldig tot den avond van 22 December) Krachtige, later afnemende ncord-ooste- lijke tot costelijken wind, afnemende bewol- lung, aanvankelijk kans op sneeuw, lichte tot matige vorst, betrokken. Hendrik de Vierde. Jubileumvoorstelling Louis de Vries. Met een bijzonder mooie en interessante opvoering van Pirandello's Hendrik de Vier de, heeft Louis de Vries gisteravond zijn 25- jar:g jubileum in Alkmaar gevierd. Een aan tal ware belajigstellenden in de kunst was aanwezig en huldigde den jubilaris op en- thousiaste wijze bij zijn eerste optreden. Na elk der bedrijven klonk een luid applaus en moest tot vijfmaal gehaald worden: wat zeer zeker bewijst, dat de aanwezigen ten zeerste waren ingenomen met de boeiende voorstel- ling, die met de grootste aandacht van het begin tot het einde werd gevolgd. Pirandello heeft in zijn Tlendrik de Vierde weer een prachtig stuk werk geleverd. Het eischt alle aandacht, want het is zeer moei- lijk. Maar men wordt ook telkens weer ge- troffen door de rijkdom van gedachten. Dat Louis de Vries zoo'n werk van beteekenis voor zijn tournee koos, pleit ten zeerste voor hem. In een afgelegen villa woont een man, die zich verbeeldt Hendrik de Vierde te zijn, de Duitsche Keizer uit de elfde eeuw. bekned door zijn s trijd met pa us Gregorius VII HI] heeft nl. jaren geleden deelgenomen aan een Carnavalsfeest en stelde toen dien Keizer voor. Door een val van zijn paard, tijdens dat feest, werd hij krankzinnig en geloofde zich zelf inderdaad den Keizer. Het eenige wat zijn verwanten voor hem kunnen doen, is hem behulpzaam zijn in zijn waan en hem alles te verschaffen, wat zijn verbeelding be- hoeft, een troon, costuums, geheime raads'.ie- den enz. Zoo leeft hij voort Maar na twaalt jaar krijgt hij zijn verstand terug. Hij heeft echter van de wereld nu niets meer te ver- wachten. Een doffe wanhoop komt over hem. en hij besluit bewust zijn rol verder te spe- len. Als de vrouw, die hij vroeger heeft liefge- had en zijn medeminnaar (die hem indertijd opzettelijk van het paard deed storten en dus de eigenlijke oorzaak is van zijn leed) hem bezoeken, overweldigen de herinneringen hem en kan hij het spel niet langer volhou- den. In de tweede acte onthult hij zijn ge- heim aan de verschrikte dienaren. In het derde bedrijf meent hij de situatie nog te kunnen beheersehen en wil hij wraak nemen op zijn bezoekers. Maar als hij onverwacht in de dochter van de vroegere geli-fde, de bekoring van eertijds terug voelt keeren, wordt hij bijna opnieuw waanzinnig en m zijn verbittering en wraaklust wordt hij ge- dreven tot een moord op zijn vroegeren me deminnaar Baron Belcredi. Thans rest hem niets meer dan terug te keeren tot zijn krank- zinnigheid en het spel tot het bittere einde uit te houden. De hoofdrol geeft in alle opzichten gele genheid tot prachtig spel en Louis de Vries heeft als Hendrik de Vierde schitterend wtrk geleverd. Hoe aangrijpend was reeds zijn eerste opkomen en hoe beheerschte hij de rol in de diverse overgangen. Zijn bekentenis in het tweede bedrijf was indrukwekkend en ontroerend het slot. Dat Louis de Vries een groot acteur is, heeft hij gisteren in Alkmaar opnieuw bewezen. Alle hulde. Maar de artisten, die naast hem op deze tournee optreden verdienen eveneens een woord van groote waardeering, want zij heb ben hun bestc krachten gegeven om tot een fraai geheel te komen en daardoor werd het succes groot. Pierre Mo's als baron Belcredi, Pine Bel- der als de Markiezin, Betty Vink als haar dochter en Victor Faassen als de jonge Mar- kies hebben uitmuntend gespeeld, waarnaast ook Erfmann, als de dekter en de vier raads- licden mogen genoemd. Van deze laatsten traden Pierre Balledux en Ed. de Blaauw bijzonder op den voorgrond. Het samen -pel was zeer goed en aan de aanklceding was zeer veel zorg besteed Men had alle spcciale decors, meubelen en costuums meegenomcn waardoor de opvoe ring ook uitcrlijk alle vo'doening schonk. Na afloop der voorstelling we d Louis de Vries new staande voor zijn troon als Hen drik de Vierde toegesproken door den heer G. C. van Gulik, die cirn emincuten kunste- naar van harte geluk wenschiv met zijn zil veren jubileum en Ret vele schoone merno- rcerde dat Louis de Vries voor het tp'oneel had gedean. Spr. herinnerde aan vroeger optreden in Alkmaar en aan de groote'Haar- lcmsche 'periode, toen de Vries samenwerkte met Louis en Frits Bouwincester Spr deed zijn teleurstelling. uitkonun over de minder groote belangstelling. Een kunstenaar als Louis de Vries had toch zeker recht op meer. Nadat spr. de beste wenschen had uitge sproken voor de toekomst en had medege- deeld dat de Burgemeester door drlngende ambtsbezigheden; verhmderd was aanwezig te zijn, evcnals ziekte enkele ccmiieleden had gedwongen thuis te b ijven, bood hij namens het comite voor tooneeivoorstellingen te Alk maar Louis de Vries ten lauw-. rkrans aan, met linten in de Alkm. Kleuren, waarna de aanwezigen c!:n jubilaris nog eens harielijk toejuichten. Vervolgens bood mej. v. d Lijn, alhier, mcde namens haar oudors, die zich tot de vrienden van den jubi'aris mc.hten rekenen, bloemen aan en wenschte zij h.m van harte geluk. In zijn kleedkamer vond d>' heer de-Vries een fraai bloemstuk van orchideeen van de familie de Lange uit de Harmonie. G Wanneer men er in mould slagen, een nieuw optreden van Louis de Vries hier te doen plaats vinden op eei: gunstiger tijd- stip, misschien met de Familie Lehman, zou dit zeker na goede voorbereiding een srroot succes worden en een rehabilitatie zijn voor den izrooten acteur. DE AMSTERDAMSCHE BURGE MEESTER UN HET HANSEN OP KERSTMIS. Naar de Tclg verneemt d l^Jen een kor- te nota van burgemeester De Vlugt in het Gemecnteblcd verschijnen, als antwoord op de motie-Weiss. De burgerrecster deelt hierin aan den raad mede. dat hij deze mode niet zal uiNoe- ren, dat hij zijn motieven onlangs in den ra2d uiteenuezet, niet zal hn'halen en dat hij overigens ook niet wettelijk bevoegd is het dansverbod op Zcndagen op te heffen. INBRAAK VIA EEN TUNNEL ONDER DE STRAAT. In den nacht van Zoncag op Maandag heeft een sensationeele. bankoverval in War- schau piaats gehad. Eeige personen hadden kort te voren een huis gehuurd vlak tegenover de Disconto-bank. Thans blijkt, dat zij uit den kelder van dat huis een tunnel hebben gegra- ven tot in het sousterrain van de bank. Minstens drie we ken moeten zij over deze karwei gedaan hebben. Maar in genoemden nacht verschenen zij dan ook zonder eenige moeite in de safe-afdceling waar zij de loket- ten openbraken en daarrit de aonv.ezige gel den en kestbaarheden stalen. De buit he- draagt minstens 1 200.000 rru'den. DE MOORD IN DE DE RIEMERSTRAAT IN DEN HAAG. Gisterochfend heeft de rechter-commissaris, belast met de instructie in de zaak van den moord in de de Riemerstraat in Den Haag in verband waarmee, zooals men weet, een 42-jarige fotograaf is gearresteerd de ge wezen verloofde van den aangehoudene aan een verhoor onderworpen. Hierbii waren de

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 2