DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. KERSTFEEST. No. 30$ YHIJDAG 24 DECEMBER. KERSTNIIS. Uif het ParEement BinnenBand De Alkmaarsche Gouranl zal Zaterdag 25 Decembei NIET VERSCHUNEN. De Directie, Dit nnmmer oestaat uif 3 bladefl. Honderdi acht en twfntlgste Jaar«*ang 1026. Aftonnementsprljs Mj yoornitbetaling per 3 maanden f2.-, fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct Adyertcntiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar D'AifernVmTii. Brieven franco N.V. Boek- en flandelsdr. t.1l Hcrms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Administr. No. 3. BedacUe Na 33.. Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredarieur Tj. N. ADEMA. •f Door het donker van het koude najaar straalt het roode licht van gesluierde lam- pen. Achter de ramen van tal van huizen prijkt de Kerstboom, de groene spar, in een kleedje van ragfijne glassnoertjes. Alles schittert en Ijlinkt en het vredige schijnsel van kleine waskaarsjes wordt duizendvoudig weer- kaatst in trilknde loovertjes. V Het is Kerstmis. AHe etalages zijn nu met hulst en roode besjes versierd, cveral hangen Kerstklokken, hier en daar heeft men uit watten en wol een kunstmatig sneeuwlandschapje vervaar- digd en Kerstmannetjes en sparreboompjes prijken daar tusschen als symbolen van het schoonste feest van het Christendom. t Jezus is geboren, al wat goed en wat groot is, de zelfopofierende Liefde is op- nieuw tot ons gekomen. Elk jaar ondergaan wij weer de emotie van het blijde en heerlijke, dat daar over ons komt in het donkerste dcr korte dagen. Door het gekleurde glas van alle kerkra- men dringt gouden schijnsel en binnen we ten we een aandachtige schare om den licht- jesboom vereenigd. Honderden verrukte kinderoogen aanschou- wen weer dien schitterenden sparreboom, dat sprookje van licht en kleur, dat zij nim- mer meer kunnen vergeten. Hoe oud zij ook worden mogen, in welke levensomstandigheden zij ook' komen, wan- neer zij in latere jaren een versierden sparre boom zien en blijde kinderstemmen daarbij de oude KerstMederen hooren zingen, dan komen zij opnieuw tot die wcnderlijke ont- roering, die hen ongemerkt altijd is bijgeble- ven. Daarom is het Kerstfeest zoo geheel an- dters dan alle andcre feesten. Wat wij ook herdenken en welke blijde ge- beurtenisson wij cok vieren mogen, altijd zullen wij het gevoel behouden, dat wij kunstmatig vrcugde scheppen. Maar het Kerstfeest is niet zoozeer een feest als wel een stemming. Kerstfeest vieren is Kerststemr.iing onder gaan, is gevoelen, dat er iets over ons komt, dat menschen niet bedacht hebben. Men moge met den godsdienst spotten, maar zelfs de grootste spotters zullen aan de ontroering der Kerstgedachte nimmer geheel kunnen ontkomen. Als in den zwarten avond uit honderden ramen het rose schijnsel straalt, als plotce ling over het stifle stadje de metalen klokken het „Stille Nacht, heilige nacht" laten neder- dclen, dan ontkomt niemand aan de ontroe ring van het Kerstfeest. In de menschen een welbehagen. Ook als straks het Kerstfeest weer voorbij is, als de stemming weer even vlug en ge- heimzinnig verdwenen is, als ze over ons is gekomen, moet in ons het vaste besluit zijn achtergebleven, alles te hdpen wat zwakker en hulpbehoevender is dan wij zelf. Als opoffering het egoisme doet verdwij nen. als ens hart telkens weer de blijde be- vrediging van een goede daad kent, dan zal er in menschen een welbehagen komen, dat veel van wat nu nog de wereld in angstige spanning houdt, zal doen verdwijnen. Eere zij God in den hooge, vrede op aarde, in die menschen een welbehagen. Wij ondergaan opnieuw de ontroering van het Kerstfeest, dat van alle eeuwen zal zijn. Juist in het donkere jaargetijde. Juist in den tijd van werkloosheid en armoede moeten wij meer dan ooit iets van ens bezit afstaan aan wie in zorg en ellende verkeeren. De Kerstgave is de mooiste, omdat zij uit het hart komt, omdat zij door Liefde is ingt- geven. Laat dan de Kerststemming ook nu weer over ons komen, laat het verhaal van Je zus' geboorte onze beste gedachten weer wakker roepen. Dan zullen wij op den Kerstavond het blijde geluksgevoel kennen, dat slechts hij ondergaat, die anderen ten zegen geweest is. Vrede op aarde. Het leven is zoo kort, de jaren rijen zich zoo vlug aaneen, een ander staat alweer ge- reed ons levenswerk over te nemen en te ver- volgen. Waarom zouden wij niet blij en gelukkig zijn, waarom moeten wij de weinige jareu van ons bestaan verbitteren door tweed rath 1 en haat. Is een van ons- iets meer dan een ander? Glijden wij alien niet met dezdfde snelheid naar het ein-fl van ons. leven en zullen zij, die achter blijven, zich na weinige jaren nog herinneren wie en wat wij preries geweest zijn? Niet eer of rijkdom, niet macht of wijs- heid maakt een van ons meerwaardig aan den ander. Want dat alles hangt af van toevallige omstandigheden, van enze geboorte, van onze lichamelijke en geestelijke eigenschap pen. Het is geen verdienste. dat de zoon van rijke ouders rijk is, dat de kinderen van den heerscher machtiger zijn dan anderen. De waarde van den mensch is niet van bui- fen af in hem gekomen, maar cpenbaart zich yan binnen uit near buiten. Want h ij is de beste onder ons, die zich zdf verloochent, die zich opoffert voor an deren, die geeft wat hij bezit, die he'lpt en itroost wie zwakker en hulpbehoevender zijn dan hij zelf is. In hem openbaart zich de Liefde tot den naaste, die boven alles gaat. En juist het Kerstfeest doet ons telkenjare een oo^snblik den wedloop naar macht en rijkdom onderbreken cn ons in stilte afvra- gen: waarom leven wij eigenlijk? Juist het Kerstfeest, want dat is de her- denking van Jezus' geboorte, de herinnering aan het oogenblik, dat de drager van het meest volmaakte, dat de verpersoonlijkte Liefde in ons midden is gekomen. En meer dan ooit beseffen wij dan, dat het niet ons verstand, maar ons hart is, dat one den juisten weg zal moeten wijzen. V Vrede op aarde. Wij hebben geen enkel kostbaar uur te verliezen, wij moeten door vrede en vriend- schap, door onderling vertrouwen en weder- zijdsche liefde vooruit. Alle twist doet ens achterblijven, verbitterb ons levfn en voert ons van den rechten wcg, dien cos geweten ons heeft aangevwaca. Den Haag, 23 Dec. 1926 Het is gelulct: de Tweede Kamer is heden op rects gegaan. Na een paar maanden van gestadigen arbeid heeft zij onder de onver- moeide ieiding van voorzitteT Ruys de Eeren- brouck zoowel de Staatsbegrootmg en de Indische begrootimg alsmede een aamtal kleinere wetsomfwerpen afgedaan an heeft zij dus een rust van eeniige weken wel ver- diend. Het is heden anders niet altijd van een leien dakje gegaan. In de eerste plaats kwam een veiTassing in de gedaante van den heer L. de Viss r (Communist) de zaal binnen, ter- wijl men bezig was met de Indisehe Begroo- ting. Hii schc.-n de schade, die nij door zijn langdurige afwezigheid in Rusland had ge- leden, te wililen herstelllen door zich onmid- dellijik in het debat te mengen, doci, de Kamer toonde zich daarmee maar weimig ingenomen en toen hii zelfs met een motie aamkwam. waarin hii zoowat alle wenschen, wellke hij op het stuk van Indie koestert, bijeen had ge- bracht, liet men hem daarmee alleen staan, zoodat ze niet eens in stemming kon komen, een houding welke de Kamer maar zelden tegenover een medelid inneemt. Toen hij in het verder verloop van de discussie merkte, dat men het hem bleef kwalijik nemen, dat hij eCrsr op den laatsten dag boven water kwam. is hij zoo verstandig geweest, maar weer uit de vergadenng te verdwijnen. Daar de voorzitter met alfe geweld wilde, dat heden de begrooting werd afgehan- defd, stride hij toen men niet opschoot ten slotte voor, dat men vast bij voorbaat zou besluiten. dat zij om vijf uur zou zijn afge- 'handeld en dit paardemiddel heeft geholpen, al hebben de beraadslagimgen er wel onder geledenom vijf uut ging men huis toe. 1 usschen de behandeling der Indisehe Be grooting door heeft de Kamer vooreerst alle moties, welke bij de behandeling der Oorlogs- begrooting waren ingediend, verworpen en vervoigens met 51 oegen 29 stemmen hare goedkeuring aan de Oorlogsbegrooting ge- schonken. Tegenstemmers waren de Soc.- Democraten en Vrijz. Demociaten, terwijl de communist toen reeds vertrokken was. De Eerste Kamer heeft zich heden den ganschen dag bezig gehouden met de voor- stellen tot belastingverlaging, doch is er niet mede gereed gekomen. E)e heer Wibaut (S D.A.P.) heeft zijn den vorigen dag aange^angen rede heden voort- gezet en daarmee de Kamer meer dan een uur bezig gehouden. oud-minister Colijn (A R heeft in een nog uitvoeriger maar zeer be- langwekkende rede zijn vroeger financieel beleid verdedigd en daarbij tevens den huidi- gen minis+cr van financien zijn stem ver- zekerd, minister De Geer heeft getracbt de Kamer te overtuigen, dat hij, op een batig saldo der Staatsbegrootinig gerekend, tot plicht had dit be drag in de eerste plaats aan de belastingbetalers ten goede te dcen komen. Dc motie van uitstel van de behandeling van de verlagine van de personeele belasting, door den heer Wibaut half aangekondigd, is nog niet ingediend, maar zal wellicht mor- gen, wanneer de Kamer weer bijeen is om de zaak af te doen, ter tafel komen. Minister De Geer heeft zooais men weet, gedireigd, dat hij bij aanneming er van ook de verla- ging van het successierecht onuitgevoerd zal laten. Den Haag, 23 Dec. 1926. De Tweede Kamer heeft zich gisteravond door de Oorlogsbegrooting weten heen te slaan. Alleen de stemming over een paar moties en de eindstemming over de geheele begrooting moet hedienmorgen nog plaats vinden. Minister Lambooy heeft in een uitvoerige rede van bijina twee uur- zijn beleid en zijn organisatieplannen verdedigd. Achtereenvolgens passeerden de revue grootte van het contingent, dat de minister onvcrairderd op 19300 wil behoaden., de legerleiding, welike hij aan den commandant van het veldleger wil opdirugen zien, het vraagstuk der cavalerie, welke hij belang- rijik wil mkrimpen om het wapen voor. een goed deel door wielrijders te vervangen, de opleiding en organi„abe van de infanterie, de afvloeiing en nog tal van andere pumten. Daar er feitelijk besloten werd niet te repli- ceeren slechts een paar leden kregen gele- genheid eenige korte opmerkingen te maken weet ik niet in hoeverre de minister zijn gehoor heeft overtuigd, maar hij weid wel met groote aandacht aangehoord. Met be kwam en spoed heeft de Kamer zich vervoigens door de artikelen heen gowerkt, waarbij de minister heel wat be!often van na- der onderzoek hyeft gedaan en zoo kon men om even over middemacht huiswaarts keeren met het vooruitzicht vandaag de laatste hand aan de begrooting te kunnen leggen om dan Kerstvacantie te nemen. SPOORWEGPERSONEEL. Donderdagavond heeft de Nederlandsche Vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel te's Gravenhage een openbare vergadering gehouden, waar de heer H. J. vanBraam- beek het onderwerp: De veiligheid op den spoorweg, inleidde en de heer G. Joustra sprak over: De regeling van de dienst- en rusttijden bij het personeel. De heer Van Braambeek zette uiteen, dat hoewel de vakvereeniging niet verantwoorde- lijk is voor de veiligheid der spoorwegen, zij, als vertegenwoordigster van het personeel, toch bij die veiligheid groot belang heefi. Vandaar dat men gevraagd heeft in commis- sjes van onderzoek ook een vertegenwoordi- ging van de personeelsorganisaties op te ne men. In Engeland gebeurt dit ook en het werkt daar zeer bevredigend. Vervoigens gaf spr. een overzicht van de spoorwegongelukken in den laatsten tijd. Vol- gens spr. blijkt hieruit duidelijk, dat men bij de spoorwegen nogal luchthartig denkt over de veiligheid van personeel en passagiers Men heeft met menschenlevens gespeeld. Spr. meent, dat de oorzaak hiervan voor een groot gedeelte gezocht moet worden in het feit, dat, uit ltzuinigingsredenenveel vasi en deskundig^ personeel is vervangen door los personeel. Dit geldt ook voor de werkzaamheden aan de electrificatie van de lijn Amsterdam—Rotterdam. Spr. heeft den minister gewaarschuwd, dat dit werk op deze wijze nooit behoorlijk kan geschieden. Spr. vindt het een gerechtvaardigd verlan- gen van het perscneel, dat dit ook in de kwes- tie van de veiligheid gekend wordt. Dit is in 't geheel niet ongemodveerd. Spr. herinnert er aan, dat ook in Duitschland commissies zijn gevormd, welke de oorzaken van onge vallen moeten opsporen waarin vertegen woordigers van het perscneel zijn opgeno men. Indien dit gebeurt, zal de publieke opinie ongetwiifeld gerustgesteld worden* Spr. haalde nog verschillende voorbeelden uit het buitenland aan waar ditzelfde stelse gevolgd wordt. Komt het in ons land ook nog eens zoover,. dan zal de vakvereeniging natuurlijk nooit berusten in he! bestendigen of maskeeren van toestanden, welke een ongeluk hebben veroor zaaki* De heer Joustra zeide, dat er onder het spoorwegpersoncel veel belangstelling is voor de actie tot verbetering van de dienst- en rusttijden. Spr. meent, dat de tijd voor deze actie gunstig is. Wat betreft de bedrijfsleiding der spoor wegen merkte spr. op, dat de Ieiding in vele opz.chten nalatig is gebleven. Hoewel -de nieuwe arbeidsregeling voor het spoorweg personcel veel gunstiger is dan de oude, valt er voor groote groepen nog veel te verbeteren. De inkrimping van het personeel bewijst wel, dat er met de dienst- en rusttijden nog veel te doen valt. Het is dan ook niet te verwonderen, dat er grcote verb.ttering heerscht, vooral over de tcepassing der nieuwe regeling. Het personeel zal zich er van bewust moe ten worden. dat de actie tot verbetering van bestaande toestanden niet gemakkeliik zal zijn. Men zal bij de Ieiding stuiten op het he- vigste verzet. Daarom deed spr. een beroep op de medewerking van alle leden. BOTSING MET EEN AUTO. Wcensdagavond reed de 35-jarige zoon van den slager W. F. B. te Rheden met een hand'wagen op den Zutphenschen straatweg ter hoogte van „Nederhagen" in de richting van Velp, terwijl voor den wagen liep de landbouwersknecht J. P., woonaehtig* te Worth Rheden. Zij werden achterop gereden door de vrachtauto van den koopman L. uit Arnhcm, die hen blijkbaar met had opgemerkt. Bij de botsing werd Pterzijde van den weg geslingerd en B. een tientai meters met den auto voortgsleept, toen hij met emstige verwondingen bewusteloos bleef liggen. Zijn toestand werd levensgevaarlijk geacht. P. bleek niet ernstig gewond te zijn, doch zijn geheugen was door den schrik wat in de war, zoodat hij zich van het ongeval niets meer kon herinneren. BRANDEN. Woensdag is te Varsseveld de kapitale boer- derij van den landbouwer G. totaal afge- brand. Veertien koeien kwamen in de vlam- men om. Gistermiddag omstreeks vier uur reed een sleeperswagen, welke met ledige tonnen was beladen, over de Jan Kuytenbrug te Rotter dam. De 16-jarige J. D. van de Varl.enoord- schekade, die met den wagen meereed. was, naar de N. R. Gt. meldt, voor de grap in een van de vaten gaan zitten. Een as van den wagen stootte tegen een paaltje, waardoor de wagen een schok kreeg. Een van de vaten, juist dat in welk de jongen zat, rolde van den wagen en botste met grcote kracht tegen het afsluithek van de brug. De jongen kreeg zware inwendige kneuzingen en werd naar het zickenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Daar is hij kort na aankomst aan de gevol- gen van zijn verwondingen overleden. DE INVALIDITEITSWET. Het dagelijksch bestuur van het Christe- lijk Nationaal Vakverbpnd heeft den minis ter van arbeid, handel en nijverheid verzocht, te bevorderen, dat maatregelen worden ge- troffen, waardoor het bedrag van 1200 ge- noemd in art. 4 der Invaliditeitswet, wordt verhoogd tot b.v. 2500. KERMISVAKGENOOTEN. De Nederl. vereeniging van kermis-vakge- nooten Ons Belang heeft Maandag en Dins- dag haar jaarlijksche vergadering gehouden te Apeldoorn. Dertien van de 15 afdeelingen hadden afgevaardigden gezonden. Besloten werd, de actie tot wederinvoering van afge- schafte kermissen met kracht door te zetten, en dankbaar werd er melding van gemaakt, dat in de laatste vijf jaar circa 25 afgeschaf- te kermissen weer zijn ingevoerd. Het hoofd'bestuur werd met algemeene stemmen herkozen. „AANPAKKEN". De algemeene vergadering der Vereeniging „Aanpakken" is Woensdag in het gebouw van de Synode der Ned. Herv. kerk te van ds. L. W. Bakhuizen van den Brink. Uit de versiagen van secretaris en pen- ningnieester bleek, dat het kapitaal der ver eeniging op 31 December 1925 bedroeg 606.550.74 c-n dat in het jaar 1926 dertig duizend gulden r»nten geschonken werd aan het synodale tonds ter verbetering der schraalste prcdikantstraktementen. De belegging van het kapitaal der vereeni ging, bij fcventuecle aflossingen, maakte ter vergadering een langdurig punt van bespre- king uit. l ot bestuursleden werden herkozen de heeren prof. dr. de Zwaan, Groningen; W. van Oevercu, Wolfaartsdijk; H. J. de Jong Scliouwenburg, Amsterdam en mr. J. Ankerman, den Haag; terwijl nieuw geko- zen werd ds. den Breems, Scheveningen, de toekomstige secretaris der synode der Ned. Herv. kerk. Een voorstel om nu reeds het kapitaal van „Aanpakken" in het synodale fends te stor- ten, vond na ampele bespreking te weinig bijval en werd ingetrokken; met algemeene stemmen werd besloten in het begin ran 1927 ter gelegen-heid van het 10-jarig bestaan der vereeniging een vernieuwde actie voor „Aan- pakken" te vceren, om zoo mogelijk het voor- gestelde doel: „een millioen gulden kapitaal bijeen te brengen', te b.reiken. icen commissie, bestaande 'uit de heeren ds Bakhuizen van den Brink, voorzitter, dr. C. Hi He Ris Lambers te Jorwerd, vice-voorzittc-r, ds. H. Visser, Doetinchem, secretaris, en ds. A. G. H. van Hcgenhuyze te Amsterdam, werd Ix neemd om een bepaald plan voor deze actie in elkander te zetten. KORTE BERICHTEN. - Mevr. Annie Van der Lugt Melsert- Van Oes is Woensdagavcnd te 's Hertogen bosch, na een vertooning van Leontientje voor een voile Casinozaal# op liarteliike wii- ze gehuldigd. Gister zijn voor een commissie van Ged. Staten van Noord-Holland, bestaande uit de heeren J. N. Hendrikx en jhr. mr. D. E. van Lennep, weer eenige aanvragen be- handeld om vergunn ngen tot het in werking houden van autobusdiensten. Aan het station te Susteren is gisteren de rangeerder W. van Neer aldaar door cen rangeerenden goederentrein overreden en ge- dood. De ongeveer 55-jarige machinist van een motorschuit, die in de Schippersgracht te Amsterdam lag, is Woensdagavond bij het aan boord gaan te water geraakt en verdron- ken. De man woonde in de Oostenburger Voorstraat te Amsterdam. Te Assen zijn Woensdag opgesloten B. T. en H. M., kooplieden te Ass en, verdacht van bed'riegelijke bankbreuk en het aanne- men van geld van iemand, die in staat van faillissement was. - Een ingezetene van Delft heeft bij de politie aangifte gedaan, dat drie hem onbe- kende personen hem door middel van chan tage f 300 afhandig hebben gemaakt. Donderdagavond is te Deventer ter vle- ring van het 1214-jarig jubileum van mevr. Annie van der Lugt Melsert Leontientje ge speeld. De zaal was geheel bezet. Na het tweede bedrijf werd mevr. Van der Lugt toe- gesproken door ir. I. C. F. Laurillard, voor zitter der Deventer Schouwburg vereenisrin^ die haar huldigde. De heer J. H. van Westendorp T Dzn., inspecteur van het lager onderwijs in de in- spectie Rotterdam, zal c| or het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, na bekomen eervol ont 'ag, op 1 Januari a.s. zijn ambt neerleg- gen. - In een door anti-revolutionaire tegen- standers van het Nederlandsch-Belgische verdrag belegde vergadering hebben Don derdagavond een vijftal vooraanstaande le den der anti-revolutionnaire partij alen uit een verschillenden gezichtshoek het tractaat bekeken en er hun bezwaren tegen geopperd. In die Wcensdag te Amsterdam gehou den algemeene ledenvergadering der vereeni ging Zee-Risico heeft de directie verslag uitgebracht over het bcekjaar 1925/1926. Bigitegilagid HET BOOT-ONGEVAL OP DE HUDSON. Bij het ongeval op de Hudsonrivier, waar een boot met arbeiders is omgeslagen, zijn waarschijnlijk 51 menschen om het leven ge komen. Slechts 25 konden gered worden. SNEEUW AAN DE RIVIERA. Een aanmerkelijke daling der temperatuui was in de laatste dagen waar te nemen. Ta- melijk veel seeuw is gevallen op de Oostzijde van de heuvels nabij Nice en Cannes. GOEDAARDIGE INFLUENZA- EPIDEMIE IN FRANKRIJK. De in Frankrijk heerschende influenza i! van weinig ernstigen aard. Drie dageniang hebben de meeste patienten temperatuurver- hooging, die in de meeste gevallen geen na deelige gevolgen heeft. Op verschillende scholen te Clermont-Fer rand en Limoges zijn, in verband met het groote aantal zieke kinderen, de Kerstvacan- ties vroeger begonnen. GEEN KOLENSCHAARSTE MEER IN BELGIe. Tenigevolge der Engelsche kolenstaking heeft de Belgische regeering indertijd een cenitraal orgaan aangewezen, waay de ge- meenten. die ko'en noodig hadden, e'en be ste 11 inig konden doen. Reeds meer dan 70C gemeenten hadden bij dit orgaan bestelilmgen gedaan, doch velen ervan hebben sinds dien laten weten, dat het oenoodig is de gevraagde braudstof te le veren en de gestorte gelden teruggeeischt. Zulks bewi;st dat er verandering is geko men in den toestand: de tijd van schaarschte is voorbij. Onlangs heeft dc staat eer. aanbe- steding gedaan voor het leveren van ver- schillenide kolensoorten. Uit het buitenland is er nogal veel aanbod gekomen en voor de groote partijen zijn zelfs de prijzen iets lagej dan bij de Belgische mijnen. Dit is dus een bewijs, dat de Europeesche markt er weer goed voor staat. Over!gens-is de Engelsche ko'en invoer in Belgie weer volop aan den gang. DUITSCHLAND's HERSTELLEVER1NGEN IN 1927. De „Dem. Ztg. Dienst" verneemt van we* lingelichte zijde enkele bijzonderheden nopens het program voor de herstelleveringen in Het totaalbedrag der herstelbetalingen voor 1927 beloopt 1.500.000.000 mark. Hier van .moeten worden afgetrokken de kosten v6or de bezettingstroepen van 160 millioen de achterstallige bezettingskosten, alsmede de kosten voor de Commissies van Herstel en de overige commissies. in totaal ca. 450 millioen. Van de resteerende 1050 millicen kriigt Frankrijk 567 millioen M. In 1927 zal aan Frankrijk voor een bedrag van ca. 250 millioen M. aan herstelkolen worden geleverd. Voorts zal Frankrijk ca. 100 millioen voor wederopbouwdoeleinden laten afschrijven. Omtrent de resteerende 150 millioen M. is tot dusver nog geen be- slissing genomen. DE DUITSCHE EIGENDOMMEN TN MOZAMBIQUE VRIJGEGEVEN. De Portugeesche regeering heef de Duit- sche eigendommen in Mozambique ter waar de van circa 12 millioen gulden vrijgegeven voorzoover de eigendommen niet reeds ver kocht zijn. Dit is echter slechts voor het Icleinste deel het geval. In die gevallen word' aan de vroegere eigenaars een schadever- goeding naar gelang van Portugals financi* eelen toestand gegeven. DE INWIJDING VAN PORT FOEAD. Koning Foead heeft den eersten steen ge- legd voor het stadhuis van de nieuwe stad Port Foead, aan het Suezkanaal tegenover Port Said. Daarbij hadden ongeregeidheden plaats door den stormloop der menigte om de voor deze gelegenheid uitgegeven herden- kingspostzegels machtig te worden. Vele per sonen werden gewond, waarvan sommige zeer ernstig. AMERIKAANSCH OORLOGSSCHIP NAAR HONDURAS. Op verzoek van het departement van bui- tenlandsche zaken heeft de minister van ma rine order gegeven aan een oorlogsschip om naar Laceiba in Honduras te gaan ter be- scherming van het leven en de eiguidommen cier Amerikanen, GOURAN

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1