Akmaarsche Courant! Een speelbal der fortuin. Uit den Atkmaarschen Raad. Gemeenteraad, FEIII1.1.KTON. Vrijdag 24 December. No. 303 1926 Honfieru Acht en Twintigsie Jaargang. i... Er wordt wel eens beweerd, dat de laatste locdjes het zwaarst wegen. De tijd van de loodjes is voorbij, maar met een kleine variant willen v* dit oude Hol la ndsche spreekwoord gaarne alle eer geven die het toekomt. Deze laatste raadsvergadering in 1926 is omgetwijfeld de vervelendste en langdradigsie ge-weest van alle raadsvergaderingen die er dit iaar in onze gemeente gehouden werden. Als deze courant verschijnt is het bijna Kerstmis. Dan komt er over alle menschen iets van vergevensgezindheid en we zullen er dus niet te veel van zeggen. In het koor der bazuinen die nu het „vrede op aarde blazen", mag thans geen wanklank vernomen worden. Maar te verklaren, dat we in de raadsleden een welbehagen hebben, neen, dat is iets dat men zelfs op den voor- avond van Kerstmis niet mag verlangen van een journalist, die van een tot half zes in de raadszaal heeft gezeten en nauwelij-ks thuis gekomen veroordeeld wordt om van alles wat hij daar gehoord heeft, nog een leesbaar over- zicht te fabriceeren. In de courant, die door de Kerstdagen een dag vToeger verschijnt is slechts plaats voor een beschouwing van de voornaamste beslui- ten en dan verdient allereerst vermeldin", dat de Raad zooals trouwens te verwach ten was niet ingegaan is op het verzoek der vakcentrales om aan ingesehreven werke- looztn gratis een mud cokes als kerstverras- sing thuis te sturen. Het was te verwachten, drt de Raad zijn reeds vroeger ingenomen standpunt niet zou wij.-igcn, een standpunt dat over het alge meen gebillijkt zal m-oeten worden. De distributietijd onzaliger nagedachte- nis waarin de overbe d rechtstreeks brand stoffen en levensmiddelen aan verschillende groepen ingezetenen verstrekte, Iigt achter ons. Er zijn geen abnormale tijdsomstandig heden en onvoldoende voorraden meer, dus ligt het ook niet meer op den weg der over- heid in te grijpen in de normale armverzor ging, maar moet deze worden overgelaten aan de daarvoor bestaande vereenigingen en, wat de stedelijke armenzorg betreft, aan het Burgerlijk Armbestuur. Wij zullen ons nu niet meer verdiepen in de vraag of de Raad door een rechtstreeksche voor alien gelijke kerstuitdeeling, in strijd met de armenwet zou komen. Dat zal zoo'n vaart niet loopen, maar het is duidelijk, dat men zoodoende een zeer gevaarbjken weg op gaat. Het begint met cokes en Kerstmis en het eindigt met geld en allerlei levensmidde len op alle mogelijke Christelijke feestdagen Of dan de armen niet geholpen moeten worden? Natuurlijk wel en op Kerstmis meer dan ooit. Maar dan door een extra uitkeering van het armbestuur dat daarvoor het uitslmtend aangewezen lichaam moet blijven. De burgemeester heeft er op gewezen, dat wat de vakcentrales beoogen alleen de inge sehreven werkeloozen ten gcede zou komen Anderzijds zullen door extra uitkeering van het armbestuur alleen de zoogen-aamde bedeelden in aanmerking komen. Het is moeilijk daartusschen een keuze te doen, maar het schijnt t'och wel billijk te con stateeren. dat zij die door het armbestuur ge- hoip-en worden inderdaad tot de meest behoef- tigen bf hooren. In all-m gevalle wordt dan de normale weg gevoled er. waar de gemeente blijk van goe fen wille heeft gegeven door onbeperkte voor- ■aden cokes legen gereduceerden prijs aan h et Burgerlijk Armbestuur af te staan, hopen wij van harte, dat men er in dezen kouden Kerst- tijd niet te karig m-ee zal zijn. Het Burgerlijk Armbestuur is het lichaam dat de armen kent. dat elk geval afzonderlijk kan beoordeelen, dat het meest kan geven waar de nrod werkelijk het hoogst is. Laat men dar. in menig gezin een gratis Kerstvuuitje kur.nen stoken, opdat ook daar de komende Zondagen tot de werkelijke feest dagen kunnen gert'eend worden. En nu nog iets over de woningen van Rochdale. Al maanden en maanden is de Raad nu bezig het bouwplan voor 58 wonin gen te bekijken en te becritiseeren. Het plan wordt voorgesteld, becritiseerd, ui'tgesteld, Naar het Engelsch van Rafael Sabalim. Geautoriseerde vertaling van A. T. 741 Hij hield plotseling stil, en zag in het licht, dat op eens in zijn oogen flikkerde van de fakkel, die opgehouden werd. De wagen was blijven staan, en boven de kanten er van zoodat hij ze zien kon, kwamen de twee af- schuwelijke gezichten van de vrachtrijders te voorschijn, die op den klank van zijn stem op de wielen van hun wagen geklommen waren. Er lag zoo iets gemeens en duivelsch in die gezichten, zooals hij zich vertoonden in den rossigen gloed van de fakkel, dat het zien van hen den kolonel nog wat nuchterder maakte. Hij ging opzitten, en keek verbijsterd en on- rustig om zich heen, en trachtte woedend te ontdekken, waar hij wel" zijn kon. Klagend boos klonk de neusklank van de stem van een der schelmen: „Ik heb je nog gezegd, dat de edelman nog warm was, Larry." „Zoo! Nu? En wat zou dat?" vroeg de ander boos. „Gooi hem er uit, natuurlijk." „Ba! Laat hij maar blijven, waar hij is. Als hij nog niet st'ijf is, zal hij het wel gauw zijn. Wat doet het er toe?" „En hoe moet het dan met den pest-on- naar een oommissie verwezen, getaxeerd, weer bekeken, weer getaxeerd, weer naar een com- missie verwezen; opnieuw in^diend, weer be- sproken en ten slotte bijna verworpen En dat al'es cmc'at er in Alkmaar 58 be hoorlijke arbeiderswoningen gebouwd zu/1- !en worden. Amsterdam bo-uwde in drie jaren tijd een stad ter grootte van Breda Hier staren we ons blind op 58 nieuwe woningen, en men krijigt werkelijk epp oogenblik den indruk, dat onze gemeente een boerendorp zonder toekomst is, dat door een groote volksverhui- zing op het punt staait van de landkaart te vercwijnen. Alsof het Rochdale-bestuur met de meest misdad-ige voorstellen kwam, zijn de plannen in den Raad ontvangen. Zoo'n strop kon Alkmaar niet meer dra gon en men liet laxeeren, hoe diep de ge meente, dank zij iets dergelijk onverant- woordelijks, nu al in den financieelen put zat. Gelukkig bleek die put heel wat minder diep dan gevreesd werd en daar tegenover werd nog gistermiddag uitvoerig in het licht gesteld, hoe de woraingnood nijipt en hoe 't hier vast loopt als er niet spoedlg gebouwd wordt. Maar jawel, een practisch man, die blijlk- 'baar ook constateert, dat er geen honger wordt geleden, zoolang er geen dooden val- len, kwam tot de condusie, dat er geen woningnood is zoolang er geen dakloozen zijn. Alsof er voor den gestadigen aanwas der 'bevolking niet steeds moet wprden bijge- bouwd. alsof alle gelukkigen wier namen, gloeiend aaneengesmeed, dagelijks in onze burgerliike stand-opgave voorkomen, het prettig vinden, voor on'bepaalden tijd bij schoonmama in te trekken, alsof er niet twaaif gezinnen in pakhuizen verblijven en tal van woningen nog dubbel en driedubbel bewoond werden. Alsof er niet wij hebben onzen onder- zoekingstocht laatsc beschreven in slop- pen en scheu-ren van achteretraatjes groote gezinnen in krotten huizen, die noodzakelijk ontruimd en met den grond gelijtk gemaakt moeten worden. Wie heeft van Allkmaar niet gehoord, zin- gen we op 8 October luidkeels bij het vrij- heidsfoeeld. Vestigt Lf in Alkmaar, zegt het gem^ente- bestuur in een vriendelijlke brochure tot al ien, die onze gemeente niet keramen. Vestigt U in Alkmaar, daar vindt U allerlei kerken, allerlei scholen, allerleio, neen, lage be- lastinigen. Een vriendelijlk stadje. Maar hoe kan men zich in A.Hkmaar vesti- gen, hoe kan onze stad groeien, als er hier niet gebouwd wordt! Ja, maar, zegt de heer Klaver, de men schen, die in de Rochdale-woningen zullen komen, dat is nu juist het soort, dat we hier in Alkmaar niet wenschen. We hebben geen behoefte aan arbeiders, maar aan patienten van den onitvanger. De arbeiders zelf zullen het niet prettig vinden als er nog meer var- kens komen om de spoeling dun te maken het spreekwoord is een beetje onivricndelijk, maar de bedoeling is duidelijk. Waarom zullen we de paupers naar Alk maar trekken? Dus de heer Klaver zou er voor zijn om geen arbeiderswoningen te bouwen? Neen de heer Klaver gaat met mr. Sluis mee Hij wit niet de arbeiderswoningen van 5 zooveel, maar van f 4 en nog wat. Met het gevolg althans volgens de theorie van den heer Klaver dat er nog armere paupers op die goedkoopere huisjes zullen afkomen. Gelukkig, na eindeloos debat is er met de s-temmen van de katholieken, mr.,.Sluis en de heeren Govers en Thomsen tegen be- sloten. dat Rochdale zal mogen bouwen. al heeft m^n zelfs in B. en W. bedenketijk het hoofd geschud en er op gezinspeeld, dat 't dan voorloopig uit moest zijn met dergelijke onverantwoordelijke dingen. Rochdale gaat bouwen. Alkmaar groeit weer, er komt weer wat expansie, en daar e!ke woningverandering of aanvaarding vrijwi'lig gesehiedt, zullen opnieuw 58 gezin nen een betere, hygienischer en ruimere wo- n:ng kunnen betrekken dan zij tot dusver bezaten. Als straks de bmgemeester in zijn nieuw- jaarsspeech 'n overzicht van de Alkmaarsche woningtoestanden geeft, zal geconstateerd kunnen worden, of dit nieuwe bouwplan werkelijk zoo overbodig geacht moest wor den als thans door verscheidene raadsleden geconstateerd is geworden. Het salaris van de verpleegsters in het derzoeker, jij dwaas? Zie je niet, dat het maar een dronken kerel is, die zijn roes uitsliep? En wat zal hij tegen ons zeggen? Hier! Help een handje. Laten we hem er uit halen." Maar Holies had hun hulp niet meer noo- dig. Hun woorden en wat hij zag van die sombere lading, waarvan hij een deel uit- maakte, deden hem eindelijk zijn afschuwelij- ken toestand begrijpen. De schrik maakte hem niet alleen volkomen nuchter, maar gaf hem ook buitengewone kracht Hij maakte zich vrij, en zag kans om op zijn knieen te komen. Toen greep hij den zijkant van den wagen, kwam te staan, sloeg er een been over heen en sprong naar beneden, zoodat hij languit op den grond viel. Toen hij weer opgesiaan was, was de wa gen alweer verder gegaan, en de klank van het schorre gelach der mannen klonk akelig door de stille straat. Holies vluchtfe voor dat geluid weg, terug langs den weg, dien hij gebracht was, en pas, toen hij een eind geloopen had, en de akelige vroolijkheid der mannen en het gera- tel van den vervloekten wagen hem niet meer in de ooren klonk, begon hij zijn toestand te begrijpen. Hij was zonder mantel, hoed, wam- buis of laarzen. Het feit, dat zijn zwaard ver- dwenen was, zoowel als het beetje geld, dat hij nog had, scheen er niet veel op aan te ko men. Wat hem het meest hinderde, was dat hij koud en duizelig was. Hij rilde nu telkens als van koorts, zijn geheele hoofd deed pijn en hij was duizelig. Toch was hij nuchter, zei hij tot zich zelf. Hij kon geregeld denken, en hij was in staat zich te heriiineren niet al- stadsziekenhuis zal worden herzien in dezen zin, dat voortaan niet meer het aantal dienstjaren maar de verkregen diploma's maatstaf voor salarisverhooging zullen zijn. Mej. Carels hield haar hart vast toen zij hoorde, dat uitsluitend mannen in de com- missie voor Georganiseerd Overleg de positie van deze verpleegsters hadden bekeken en wij kunnen ons voorstellen, dat dit de aller- iaatste schepselen zijn uit wier handen zij iets goedis kan verwachten. Evenwel bleek later, dat ook het oordeel der directrice was ingewonneni en dat er in verband met de ziekenhuisvoorstellen plannen bestaan om de positie en salariee- ring der verpleegsters binnen afzienbaren tijd opnieuw te bestudeeren. Zooals een student die twaaif jaar studeert desniettegenstaande nog altijd „eerstejaars" kan zijn, zoo zullen er nu ook eerste, tweede en derdejaarsverpleegsters zijn, die niet door leeftijd of tijd van indiensttreddng maar uit sluitend door de verkregen diploma's worden onderscheiden. Waarschijnlijkt zal de min. spoedig 'n rege- ling voor de arbeidstijden treffen waaronder ook het verplegend personeel wordt begrepen. Zooals de werktijden nu luiden mag in derdaad geconstateerd worden, dat het ver- pleegstersbaantje aan ons stedelijk zieken- huis zware eischen aan het uithoudingsver- mogen van meerendeels nog jonge meiei.s stelt. Hopelijk zal ook hierin bij het nieuwe ziekenhuis door mserder personeel of betere werkverdeeling een gunstige verandering gebracht kunnen wora-en. Voor de rest bestond de agenda hoofdza- kelijk uit voordrachten tot benoemingen in alle mogelijke en onmogelijke functies en be- trekkingen, zoowel voor de raadsleden zelf, die in velerlei commissies en secties onder- gebracht werden, als voor particulieren, die ;n betrekkingen benoemd werden of zich al- ler^i. eerebaantjes in diverse besturen zagen toegewezen. Menigeen zal daardoor nog juist voor de kerstdagen op aangename wijze verrast zijn geworden. De fanaticus die uit alle commissies van bijstand' meedoogenloos een verdienstelijk lid overboord wierp om mr. Kusters op de ledi- ge plaats te kunnen zetten, is blijkbaar een buitengewone vereerder van den jongste on- zer edelaehtbaren, van wiens bijzondere ca- paciteiten inderdaad ook in veel breederen kring geprofiteerd kan worden dan tot diusverre nog het geval is. Dat hoog water niet alleen in het Zuiden van ons land stagnatie kan veroorzaken moge blijken uit het feit, dat de Alkmaarsche Raad er door geschorst is geworden en een vervroegde geheime vergadering werd ge houden. Het is helaas niet doen'ijk op dit punt tot verdere explicates te komen. Laat men zich intusschen niet ongerust over onze dijken en zeeweringen maken. Dank zij ons aetieve Hoogheemraadschap, waawan de heer Sietsma in onzen Raad een zeer gewaardeerde tegenwoordiger is, ligt Alkmaar zelfs bij de krachtigste Zuid Wes- terstormen veiling en wel beschermd tegen de woede der elementen. Laten wij als sh aks de kerstklokken luiden da-nkbaar gedenken, dat Alkmaar in het bij- zonder rijk bedeeld is geworden. Een s'uitonde begrooting, belastingen die niet meer dan 15 procent zullen stijgen en een gemeenteraad van mannen en vrouwen, die door hun leerzame discussies en wijze besluiten vele a-ndere gemeenten ten voor- beeld gesteld kunnen worden, zijn inderdaad faetoren die tot voldoening en dankbaarheid heid kunnen stemmen. Vervolg. ROCHDALE. BOUW 58 WONINGEN. In bijlage No. 159 schrijven B. en W.: Wij hebben het uitstel, veroorzaakt door den uitslag der stemming in Uw vergadering van 25 November j.l. naar aanleiding van ons voorstel vervat in bijlage Nr. 107, benut om het daarbij ter sorake gebrachte schat- tingsrapport om advies naar de Commissie van Bijstand voor de Financien te zenden. Wij ontvingen dit advies, hetwelk wij voor Uw Vergadering ter lezing zullen leggen, op 13 December j.l. De Commisie merkt daarin o.m. op, dat in haar midden bezwaar is gerezen tegen de vaststelling van de huur van het grootste ty pe op 5.35 per week, welke zij te hoog acht- te, om op den duur door arbeiders te kunnen worden opgebracht. Als zoodanig werd een bedrag van ongeveer 4.50 per week als het maximum beschouwd. Ter voldoening aan het verzoek der Com missie om te trachten, het plan te doen wijzi- gen zoodat met een huur van ongeveer 4.50 zou kunnen worden volstaan, hebben wij den Directeur van het Bouw- en Woningtoezicht opgedragen, naast het plan, zooals het door „Rochdale" was ingediend, vergelijkender- wijze een plan te stellen, waarbij een lagere huur zou worden gevraagd. Dit plan leggen wij mede hierbij over. De meerderheid van ons College heeft, na kennisneming van het goedkoopere plan, ge meed, haar standpunt, zooals dat in bijlage Nr. 107 is uiteengezet, te moeten handhaven. Zij is van oordeel dat het type van het goed- koope plan, dat nog eenvoudiger zou zijn dan de reeds zeer sober gehouden thans in aan- bouw zijnde gemeentelijke woningen aan het Oudorperdijkje, te veel verschilt van het door de vereeniging ingediende plan dan dat het naar verhouding daarvan vrij geringe prijs- versohil ertoe zou moeten leiden, de thans aanhangige aanvrage af te wijzen. De meerderheid van ons College zou Uw Vergadering derhalve in overweging willen geven, thans de besluiten te nemen, die wij U in ons voorstel, vervat in bijlage Nr. 107 van dit jaar, hebben voorgelegd. Mr. Sluis betoogde, dat de financieele commissie op het standpunt staat, dat aan het getwist een eind moet komen. Wanneer B. en W. de deugdehjlcheid van een zoo snel sa- meng^steld rapport willen aanvaarden, dan leggen wij ens tr bij neer. Spr. stelde op den voorgrond, dat ook z.i de rapporteurs per- soonlijk betrouwbare menschen zijn, maar ook de hoogsr betrouwbare deskundige heeft een zekeren tijd noodg om met zorg een taxatie t.; kunnen doen. Die tijd heeft ontbroken, doch spr. zou daarover niet verder praten, omdat formed aan het verlangen van de Commissie is voldian. Hii was blij, de zaak te hebben aangesneden, cmdtt men thans het rapport van den heer \'o? heeft gekregen, waarvoor spr. den heer Vcs dank bracht. Door de cij- fergroepeering ;s He huizenkwestie ons duide lijker geworden. Wat dc kwestie in de finan- cieele commiscie betreft, wij hebben gezegd, d-at de tegenwoordige tijd er geen is om arbei derswoningen te bouwen, die in hoofdzaak 5.35 huur per week moeten opbrengen Vroeger was het zoo, dat van een arbeiders- budget cte huur niet meer mocht bedragen dan 1/7.Langzamerhand kon het er mee door, dat het 1/6 werd. Met een prijs van 5.35 moet een arbeider 32 verdienen om in zoo'n woning te kunnen wonen. Daarom lijkt de bouw de financieele commissie niet verstandig en dit in de eerste plaats uit een oogpunt van financieel gemeentebeleid Met womnger. te bouwen van 4."50 loopt de ge meente menscheliikerwijze geen risico; de be- langen van de gemeente en de arbeiders loo pen hier parallel Wij zijn geen curatoren van de arbeiders; die moeten maar weten hoe veel ze van hun wekelijksch inkomen voor een woning willen besteden. Voor spr. is hoofdzaak, de risico van de ge meente en die wordt kleiner, wanneer men weningen gaat bouwen van 4.50. Spr geeft toe, dat de andere beter zijn, maar als men met z'n trade veeten op den grond wil blijven staan, dan erkent men, dat het van veel be- teekenis is, dat er woningen gebouwd moeten worden, die de arbeiders straks kunnen beta len, zonder dat ze bij wie ook, terecht moeten komen. Nu wordt er tegen den bouw van het goedkoopere type aangevoerd dat de tuinen van die woningen zullen grenzen aan de tuinen van in de Juliana van Stolberglaan te bouwen woningen en dat er daardoor kans is, dat men daar niet zal willen wonen, omdat aan zijn tuin de tuin van een arbeiderswoning grest. Wie dit niet wil, wil dit ook niet, als die arbeiderswoning iets meer huur doet. Het ge- meenUUlang brengt mede, woningen te bou wen van 4.50, desnoods van 4.75 en spr. doet dan ook het voorstel om Rochdale uit te noodiger. met plannen voor een goedkooper woningtype te komen en het bedrag onder sub b. wil spr. in verhouding zooveel minder maken,. De heer W e>t e r h o f zeide, dat Roch dale het op hoogen prijs zou stellen als de Raad het.geld zou willen toestaan. Hoe graag Rochdale ook mee wil werken, om de huur goedkooper te stellen, aan de woningver- slechting, die.aan het voorstel Mr. Sluis vast zit, kan Rocfidale niet mee doen. De gemid- delde huur van de nu bestaande woningen is 6; dit wordt nu 5.35. Met den architect is de zaak breedvoerig besproken, maar als men den bouw niet in gevaar wil brengen, dan kan die huur niet lager worden gesteld. De woningen, die Rochdale wil bouwen, zijn reeds betrekkelijk kleineen kleine voorkamer, een woonkamer, een slaapkamer, 2 kleine slaapkamertjes en een keuken; kleiner mag een arbeiderswoning, wil die aan behoorlijke eischen voldoen, niet zijn. Mr. J. P. Bosoian speet het, dat hij het betoog voor het bouwen van goedkoopere woningen van Mr. Sluis had moeten hooren Mr. Sluis als man met een breeden blik is wed voor den woningbouw, maar daarom verwon- dert spr. diens betoog. Men kan geen geld beter besteden dan geld voor goede woningen voor arbeidersgezinnen. Dit wint men ook terug op de Volksgezondheicl. Het eenige ver- schil is nu dat de gemeente minder risico moet lijden. Spr. heeft meegewerkt aan het uitstel om een beter inzicht in de resultaten van den woningbouw te krijgen en het doet hem genoegen, dat hij daardoor een beteren kijk op de zaak heeft gekregen. Hem was dit buitengewoon meegevallen; het risico, dat Alkmaar loopt, is zeer klein. Mr. Sluis: Dat ontken ik. Mr. B o s m a n verwees naar den staat van den heer Vos. Op den bestaanden bouw zijn de annu'iteiten geregeld afbetaald. Mr. Sluis: Waarom was U voor taxa tie? Vond U ook niet, dat het wat vlug ge- beurd was? Mr. B o s m a n: Dat is wat anders. Wij hebben nu door het rapport van den heer Vos een anderen kijk op de zaak gekregen. Mr. Sluis: Een kijk, maar geen ande ren kijk. Mr. J. P. B o s m a n verklaarde, met het grootste genoegen te zullen stemmen voor de woningen van 5.35, omdat hij vindt, dat het risico, dat de gemeente daarvoor loopt, niet groot is. De huizen zullen hoogstens 3500 kosten. Het eenige gevaar is, dat de huur niet ten alien tijde zal worden betaald en dat de loonen zullen dalen. Er is wel re- den voor die vrees geweest. Tijdens de feile concunrntie van het buitenland door de lage valuta. De munteenheden in de valutalanden zijn gestabiliseerd. De vrees, dat ons land in de toekomst de concurrentie n^t het buiten land niet kan volhouden, was naar spr. mee- ning dan ook ongegrond. Spr. heeft de zaak ook van den kant van Rochdale bekeken. Met een rentevergoeding van 5 pet. blijft er nog 100 voor annu'itei ten en onderhoud. Voor de gemeenschap zit er een kleine risico ia en voor Rochdale zit er het voordeel in, dat deze over -70 jaar de on- bezwaarde eigendom zal hebben. Spr. mis- gunt dit Rochdale niet. Mr. Sluis: Ik ook niet. Mr. B o s m a n voortgaande, zeide, dat het hem verwonderd had, dat Rochdale niet gedacht heeft aan het verlangen van de trou- we en regelmatige huurders. Waarom voor hen in een socialistisch opgezette vereeniging de gelegenheid niet geopend, dat zij door iets meer te betalen, eigenaar van het perceei kunnen worden? Spr. oordeelde dit voor dc gemeenschap en voor de huurders van groot belang. Hem zijn verschillende gevallen be- kend, waardoor werklieden op deze wijze eigenaat van een huisje zijn geworden Voor de gemeenschap heeft dit het voordeel, dat men komt tot gedwongen sparing en voor het Nederlandsche volk en voor de Alkmaarsche burgerij acht spr. dit een groot belang. Hij gaf in overweging om bij een volgenden bouw faciliteiten aan de huurders te geven. In tegensteliing met Mr. Sluis zou spr. dan nog wel iets meer wiilen offeren. Aan vaste huurders, die 18 jaar lang, 3.— per week boven de huur betalen en die dan 3150 hebben betaald, zou spr. dan wel de huizen van 3500 in eigendom willen geven. Spr. gaf dit denkbeeld aan den heer Westerhof in overweging bij het doen van voorstellen bij anderen woningbouw en verzekerde nog, dat hij niet de minste vrees kcestert voor het risi co, dat het te behandelen voorstel met- zich brengt, zoodat hij er van harte voor zal stemmen. De heer Sietsma was het met Mr. Bosman eens, dat het risico voor de gemeente niet zooveel grooter wordt. Aan den anderen kant was het een vraag of het voor Rochdale niet mogelijk was, goedkooper woningen te bouwen, waardoor de huurders een lagere huur kunnen betalen. Kan Rochdale niet doen wat de gemeente aan het Oudorperdijkje deed? Dat zijn toch ok behoorlijke woningen Dat Rochdale dan niet zal gaan bouwen, :s natuurlijk een dreigement. De heer Westerhof Neen, neen. De heer Sietsma Gesehiedt dat dan op grond, dat het goedkoopere type niet meer voldoet aan de eischen, die Rochdale meent ie moeten stellen? De heer W esterhofNeen. Mr. Leesberg steunde het voorstel van Mr. Sluis. Het denkbeeld van Mr. Bos man, om de bewoners in de gelegenheid te stellen, eigenaar te worden, ligt op een an der gebied. Het geldt hier een bouw, die ge- schiedt op grond van de Woningwet. De ge meente houdt het naastingsrecht. Men zal anders zeker geen 100 pet. hypotheek willen geven. Spr. achtte het niet gewenscht, dat de ge meente het naastingsrecht prijs gaat geven. Wel was hij van meening, dat er over het al- gemeen versobering in den woningbouw moet komen. Hiervoor verwees hij naar het leen wat er met hem gebeurd was, maar ook de wijze, waarop het gebeurde. Wertuigelijk liep hij verder, doelloos, als een slaapwandelaar. Het werd lichter. Het bleeke licht van den eersten dageraad kreeg meer kleur en begon te gloeien met het vuur als van een opaalde lucht werd vol van de goudkleurige voorboden der zon. Eindelijk bleef hij staan, zonder te weten of er om te geven waar hij wasvolkomen uit-- geput zonk hij neer op den drempel van een leeg huis, en daar viel hij in slaap. Toen hij ontwaakte, lag hij in aen vol len gloed van de zon, oie reeds hoog aan den he- mel stond. Hij keek om zich heen, en zag in een geheel vreemde omgeving, zoodat hij zich geen denkbeeld kon vormen, waarheen hij gedwaald was. Midden op de straat stond een man met een punthoed in het zwart, leunend op een rooden stok en hem opmerkzaam aanziende. „Wat scheelt u," vroeg de man hem, toen hij zag, dat Holies ontwaakt en bij bewust- zijn was. Holies staarde hem brommig aan. „Dat ik jou zie," snauwde hij, en hij. stond met moeite op. „Anders niets." Terwijl hij op de been kwam, overviel hem een duizeling. Hij ging even tegen de deur- post staan. Toen wankelde hij en viel weer neer op de stoep, die zijn legerstede geweest was. Enkele oogenblikken zat hij daar droo- miTig, en verwonderde zich over zijn toe stand. Toen, als met een plotseling ingeving, trok hij zijn hemd open. „Ik heb gelogen," riep hij woest. Toen hij weer opkeek, lachte hij, een luiden, opgewon- den lach. „Ik heb gelogen. Er is iets anders. Kijk maar!" en hij trok zijn hemd verder open, zoodat de man zien konr wat hij ontdekt had. En dat was het laatste, wat hij zich herinner- de. Op zijn borst was de bloem der pest ontlo- ken, terwijl hij sliep. HOOFDSTUK XXVII. Het Pesthuis. Er volgde voor kolonel Holies op een an dere plek dan die van het gewone leven, een tijdperk van koortsachtige werkzaamheid, van gevreesde ontmoetingen en vreeselijke ge- vechten, van voortdurenden strijd met een onmeedoogend tegenstander, die in zwart en wit satijn gekleed was, en het gelaat van Zijn Genade van Buckingham had, en die altijd op het punt was, hem te dooden, maar, omdat hij geen genade kende, het nooit deed. Dze gevechten hadden gewoonlijk plaats in een donkere kamer met lambrizeering, bij het licht van eenige kaarsen op een zilveren kandelaar, en werden bijgewoond door een vrouw in't wit gekleed, met een bleek gelaat, met bange blauwgroene oogen en dik, kastan- jebruin haar, die van pret lachte en telkens in haar handen klapte. Somstijds echter was het gevechtsterrein een kersenboomgaard, dan weer het bescheiden binnenhuisje van een :>ocrenhut in de buurt van Worcester. Maar de spelers waren altijd dezelfde drie perso- nen. De zaak was, dat Holies in een droomwe- reld leefde, waaruit hij eindelijk op een dag helder ontwaakte ontwaakte om te ster- ven, zooals hij dacht, toen hij zijn omgeving opgenomen had en ze begreep met behulp der herinneringen, die hij verzamelde van de laatste uren, dat hij bij kennis was. Hij merkte, dat hij op een stroobed, dicht bij een raam lag, waardoor hij eenige boomen en een stukje lucht zag. Boven zijn hoofd waren de kale balken van een dak zonder zoldering. Hij keerde zijn hoofd op de kussen om en zag links van hem een lange, op een schuur gelijkende kamer, waarin een half dozijn de zelfde stroozakken stonden en op ieder lag een lijder, zooals hij zelf was. Een of twee van hen lagen onbeweeglijk, alsof zij dood waren; de anderen woelden en kreunden, ter wijl er een heftig worstelde met zijn oppas- sers. Het was geen prettig gezicht voor iemand in zijn toestand, daarom legde hij het hoofd weer als in het begin en keerde weer terug tot de beschouwing van dat stukje lucht. Een groote kalmte kwam over de ziel, die in zijn door koorts verteerd lichaam huisde. Llij begreep zijn toestand volkomen. Hij was door de pest aangetast, en heih was deze tusschenpoos van bewustzijn gegund het bewustzijn, dat misschien de voorbode van den dood is opdat hij God zou mogen dan- ken, dat eindelijk zijn ellendig leven geSin- digd was en vrede hem wachtte. (Wordt vervolgd). f 0

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7