DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. K©. 304 Honderd acht en twintigstc Jaargang 1926. Atoonnomentsprijs bij voornitbetaling per 3 maanden f2.-, fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertcnticpr. 25 ct p, regcl, grootere letters naar Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Administr. No. 3. Uodactie No. 83. MAANDAG Rcdactte No. 83. 27 DECEMBER. Uit het Pariement Binnenland Dit nummet bestaaf uit 2 blades. Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Den Haag, 24 December 1926. De Eerste Kamer heeft heden nog eenige tiren vergaderd ter afhangeling van de voor stellen tot verlaging van belasting. Ten slotte Iheeft de Kamer er hare goedkeuring aan ge- schonken, doch niet dan niadat de heer Wi baut, de leider der soc.-democratische fractie in den Senaat, getracht had de wijziging der Personeele Belasting te dcen aamhouden tot de Regeering aangekomen zou zijn met een behoorlijke regeling van de financieele ver- houding tusschen den staat en de gemeenten. Die regeling is dringend noodig, er is zelfs een uitgebreide Staatscommissie benoemd, die daarover aan de regeering advies moet uitbrengen en nu meende de heer Wibaut, dat de Kamer goed zou doen door te weigeren mede te werken tot een herziening der Pers Belasting, welke de gemeenten weer in moei lijker omstandigheden zal brengen doordat de regeling der gemenetelijke cpcenten op die belasting in de war zou geraken, zoolang niet, met of zonder medewerking der Staats commissie, de Regeering was gekomen met voorstellen tot verbetering der verhouding. De minister van finiancien dreigde dan de wet tot verlaging van het successierecht niet te zullen afkondigen, en teen men daartegeu grondwettelijke bezwaren opperde, dreigde Bij met schorsing van de beraadslaging over die verlaging te zullen aankomen, wat voor de burgerij feitelijk op hetzelfde zou neerko- men. Heden zijn de daarover aangevangen besprekingen voortgezet, dcch ten slotte is de motie, waarmee gister de heer Wibaut nog dreigde, en welke hij heden inderdaad indien- de, met groofe meerderheid verworpen en zijn alle voorstellen tot bdastingverlagin'g daarop goedgekeurd. Zij komen, zooals men weet, in hoofdzaak hierop neer, dat .het successierecht in de zijli- nie wordt verlaagd, dat er 25 cpcenten van de RijkSinkomstenbelasting afgaan, dat de Verdedigingsbelasting II voor de helft wordt verminderd en dat het minimum voor den aanslag naar de huurwaarde in de Pers. Be liasting verhoogd wordt. Het is een aange- naam Kerstgescherak als een begin van ver- lichting van den belastingdruk, doch in den eersten tijd zal men er nog niet te veel v a merken, omdat de wijziging van de Pers. Be) eerst het volgend jaar ingaat. N'a nog een aantal kleinere wetsontwerpen te hebben afgedaan is de Kamer tot Dinsdag uiteengegaan om dan nog eenige spoed- eischende voorstellen, die v6or 1 Januari hun beslag moeten hebben, te behandelen. Maar dan gaat ook deze Kamer voor eenigen tijd rust nemen. DE MOORD AAN DE NOORDERMARKT. Vrijdag is voor de rechtbank te Amster dam de behandeling van de zaak tegen W F. S., die op 12 April in een logement aan de Noordermarkt de vrouw met wie hij leefde heeft gedood. vdortgezet. Verd. volhardde bij zijn verklaring, dat het feit om half vier g^beurd is, niettegen- staande het slachtoffer gevonden werd met hoed en mantel aan. Volgens verdachte zou er van 8 uur's morgens, toen hij haar den brief van den Griek had overhandigd en had gezegdi, den hecflen dag bij haar thuis te zullen blijven, tot half vier's middags voort- diuirenid twist tusschen hem en het slachtoffer zijn geweest. Hij kon niet verkteren waarom hij den doek, dien hij om dbn hals van het slachtoffer had getrokken, niet heeft lcsge- knoopt, toen hij zag, dat zij wankelde Verd. houdt ook vol om half zes te zijin thuisgeko- men, nadat hij na de daad was uitgegaan. Get. Van Kolversehoten, die dien middag op bezoek bij haar moeder is geweest, heeft niets gehoord op de kamer waar verd. met het Slachtoffer was geweest. Deze kamer is gelegen boven de huiskamer van de van K., tot waar anders elk geluid doordiringt. Wei heeft deze getuige boven een geschuifel ge hoord, een oogenblik maar. toen was het weer stil. Haar zuster had haar op dat ge luid opmerkzaam gemaak.. De volgende getuige be-vestigde de ver klaring van haa- zuster. Ook zij had om- streeks half vier het getrappd gehoord, maar geen enlkel auder geluid, hoewel het zeer gehoorig was. De jomgste zuster verklaarde dat zij het getrappel had gehoord even nadat verd. om- streeks half vier het logement was binnen- gelcomen. Verd. ontkende oertinent, dat hij toen is binmengekomen. Hij is gekomen om half zes, toen hii slaapgeld heeft betaald. Bij het verderc getuigenverhoor ver klaarde een juiffrouw, die op een kamertje, alien door een tussehenschot gesche'den van de kamer van verd., 9liep, dat zij dien dag, toen zij met koorts te bed lag verd. heeft hooren zeggen: „Houdt stil, de men- schen s'apen no°'. voor straf zul je den hee- len dag in bed blijven''. Verd verklaarde niet te hebben geweten, dat Nellie Wiiker van hem weg wilde, dat ze zelfs aan haar moeder geschreven heeft, of deze er voor wilde zorgen, dat ze weer bij den Griek kon tenngfcomen. De getuigen a decharge, de moeder en de beide broeders, verklaarden dr,f verd. altijd goed en behulpzaam voor hum moeder is ge weest Hii heeft vo' rens deze verMari&gen van land af aan toevalien geleden. Het requisitoir. Daarna was het woord aan den officier van justitie, mr. J. A. van Thiel. In de dagvaardinig wordt verd. ten laste gelegd ten eerste het oogmerk om van het leven te berocven, ten tweede het voldoen aan het uitdrukkelijk verlamgen van de ver- sUgene, dfn haar van het leven te berooven. Van dit al'-es is geen sprake, maar stellig is er opzet in het spel geweest. Immers, vend, heeft de handdoek om den hals van- het slachtoffer vastgeknoopt, terngevolge waar- van de dood is ingetreden. Als motief voor zijn daad heeft verdachte opgege-ven, dat hij in drift heeft gehamdeld, maar het O.M. is er van overtuigd dat dit niet het geval is geweest, dat jalouzie de dirijf- veer is geweest, omdat hij de vrouw niet aan den Griek gunde. Hij was bang, deze vrouw te verliezen, zooals blijfct uit de verklaringen, in de instructie afgelegd. Maar op de zittiing heeft verdachte een heel andiere honding aangenomen. Daar heeft hij het jalouzie-motief laten varen en gezegd, dat hij de vrouw al lang beu was. Daarentegen heb'ben verschillende getuigen gezien, dat hij de vrouw bewaakte. Bij het O.M. staat vast, dat hier alleen v/as de amgst om de vrouw te verliezen. De vrouw was in een opweliling van het oogenblik den ver dachte naar Amsterdam gevolgd, maar toen ze tot bittere armoede verviel, had ze be- rouw ervan, dat ze den Griek had verlaten., dien wel veel ouder was, maar bij wien ze het goed had. Ze wenschte niets lever dan dezen man te verlaten. Voor alles wilde ver dachte verhinderen, dat ze dten Griek ont- moette. Het O.M. is ervan overtuigd, dat de daad niet om half vier is gebeurd, maar 's och- tends tusschen half aCht eri acht uur. Er zijn 18 a 20 verklaringen van den ver dachte, die niet kloppen, noch met zijn eigen verhoor bij den rechter-commissaris noch met de getuigeverklaring-en. V oik am en on aannernelijk is het, dat de vrouw dien heelen dag hoed en mantel heeft aangehouden. Neen, ze had 's ochtends haar hoed en man tel aamgetrokken, toen verdachte de daad heeft eenleegd tuisschen half acht en acht uur. Hii heeft's ochtends om 8 uur 25 centen aan den huisknecht gegeven, omd.at hij be- lang erbii had, dat niemand boven kwam en hij den Griek verwachtte, waarom hij den huisknecht opdiroeg te zeggen, dat ze voor 10 dagen naar den Haag ginigen. Hij heeft de vrouw geboncfenopdat de verdlenking op een ander zou vallen. Deze verdachte staat niet zoo goed bekend als de familie het wil doen \oorkomen. Hij heeft de moeder van een vorig meisje, met wie hij leefde, bestolen, heeft haar aanvanke- lijk bewusteloos willen maken, maar werd daapvan door het meisje teruggehouden Deze tnan telf een menschenJeVen niet. Eens. toen hij een borrel niet kon betalen, heeft hij jnet een hamer de herbe rgierster, die hem dezen borrel had gesohonken, bewusteloos gestagen. Spr. eischt tenslotte, zopals reeds gemeld is, een gevangenisstraf van 12 jaar. Na de pauze hie Id de raadsman van ver dachte, mr. Lind, zijn pleidooi. Hij begon met crop te wijzen, dat hij tezamen met den officier van justitie deze heele zaak heeft be- sproken en ofschoon *de officier weet, hoe pi staat ten opzichte van de betrouwbaar- heid van den verdachte en het motief tot de daad, heeft het O. M. toch een heel strenig requisitoir genomen. PI. meent, dat de verdediger, die steeds voortdurend contact met den verdachte heeft, over sommige j unten beter kan .oordeelen clan de rechtbank oi de rechter-commissaris Het komt spr. voor, dat de officier zich in officio vergist. Zijin ambt dwi-ngt hem tot het requisitoir. door hem gehouden, 'maar zelf heeft de officier tot pi. gezegd: „Dit ge val zou spoediig beslist zijn, als we de ps'Thopatbenwet al hadden." Wat is mu geschied? Het staat vast, dat op een oogenblik een dock om den hals van" het slachtoffer is 'ge legd; dit w-Hen we uit de bekentenis van den verdachte. Maar staat 't wel vast, dat de vrouw door worging cm het leven is p-eko- menHet heeft de deskundigen verbaasd, dat de dock zoo los zat, dat er een vinger gebracht kon worr!-en tusschen hals en dock; men heeft gemeend, dat de doek bij het ver- voer misschien is losgeraakt. De bekenfenis van verdachte zelf is voor pi. geen overruigend bewijs, omdat pi. ver dachte geen normaa! mensch acht. Volgens pi. staat vast, dat de vrouw het leven moe was; meermalen heeft ze- zelf wel die han- den van den verdachte om haar hals ge legd. Is het nu niet mogelijk, dat de vrouw riotsejing is doodlgegaan on het bogenb'ik, dat ze daclit, dat ze dood ping? Het is be- wezen, dat dergebjke gevallen vaker voor- komen. Vender is opvallend, dat de vrouw zich in de paar seconden, welke verliepen tusschen het oogenblik, dat verdachte den doek om den ha's sloeg. in het geheel niet heeft ver- roerd. 7elfs geen reflexbeweglng heeft ze ge- maakt. En bij het onderzoek is gebleken, dat de kleedlnig vo'kc-men intact was. Ze heeft zich als een lam laten slachten. Men kan dus aannemen, dat de vrouw of al stervende was of den man heeft gevraagd haar te dooden. Dit is slerhts een vraag. die pl sfelt. Maat volstrekt onjuisf is, dot ver dachte een brunt is, die het meisje, met wie hij vroeger is geweest, zou hebben gedreigd of hebben teruggehouden naar huis terug te keeren. Op verzoek van pl. heeft de verdachte zijn leven sloop opgeschreven; later heeft hij dit nog eens voor een psychiater gedaan, en dit verhaal verscbilde in niets van het eerste. Pl. weerlegt vervolgens verschillende be- wijzen, door den officier aangevoerd tegen de betrouwbaarheid van verdachte. Hij weet o.a. werkelijk niet, waarom hij indertijd een herbergierster op het hoofd heeft geslagen. Zoon is zijn houding voortdurend, hij weet het inderdaad niet. Het strafregister is niet zoo erg, als de of ficier het voorstelf, pl. wil ndet beweren, dat verdacthe een brave jongen is, maar hij be- hoort niet tot de „toHe jongenis", hij werkt als't kan en helpt zijn moeder op alle moge- lijike maniieren. Waarschiinlijik acht pl. het, dat verdachte in epiileptischen toestand den slag op het hoofd van de herbergierster heeft heeft gegeven; het is immers belachelijk, om een schutd van enkele dubbeltjes een moord te wilen plegen, terwijl men kiel en bijl. die veel meer waard zijin dan de schutd, achter- laaf. Het O.M. heef| al te veel willen bewijzen door aan te nemen, dat de verdachte liegt als hii zegt, dat de daad orn half vier moet zijn gepleegd. Op dat oogenblik of even te voren hebben de menschen in de huiskamer ge schuifel gehoord, misschien was dat het oogenblik, dat de vrouw haar -schoen naar verdachte gooide en dat deze, gepriklkeld door het wezen en het karakter der vrouw als hij reeds weken lang was, haar toen heeft aangegrepen. ook in epileptisehen toestand. Absurd is het. d'at verdachte den .heelen dag op de kamer zou gezeten hebben, als hii de daad reeds om half acht had gepleegd met zulk een voorbedachten rade, als de offi cier hem toeschrijft. Van de gehooriigheid zou pl. bij zijn bezoek nan het r-reeel weinig hebben besmeuird, als men hem niet erop op merkzaam had gemaakt. Als er iets bijzon- ders gebemrde, kon men het in de huiskamer hooren en dat is tegen half vier dan ook ge beurd. Als motief heeft de officier jalouzie gecon sfateerdl, maar vast steal, dat verdachte de vrouw. die zieer geoassioneerd was. beu was. Hii heeft order inivloed van de vrouw gestran. kon niet tegen haar on, maar onge- twiifeW be^ft hii. hevig geprikkeld door den twilsf, die vooraf ging, in een epileptiiseh toe va1 de daad gepleegd. Pl. acht onsluiting voor dezen verdachte ommerscheliik. Hij vraagt om een hernieuwd onderzoek naar de toerekeningsvatbaarheid van verdachte. Hij behoont niet in de gevan- "•enis. ook mitt in de maatsehappij en pl. acht het wanhopigals de reddbank niet tot een hernieuwd onderzo-k besluit dat de psycho patenwet nog steeds niet is ingevoerd. Na re- "v duoliek werd de uitsipraak be- paald op 7 Januari. ,POKKEN TE MAASTRICHT. Het Hdbl. verneemt van zijn Limburgschen berichtgever Reeds eenigen tijd heerscht on der de bevol- king van Maastrihct de meening, dat het voorkomen van eenige pokkengevallen te de- zer stede te wijten is aan het feit, dat de eer ste leider aan deze ziekte uit de naburige grensgemeente Eckelrade naar het ziekenhuis te Maastricht is overgebracht en zoodoende de omgeving besmet heeft. Ook doen verschil lende geruchten de ronde dat eenie pokkenge vallen niet zijn aangegeven te bevoegder plaatsen. Om zekerheid te krijgen, hebben wij ons gewend tot den directeur van den Ge- neeskundigen Dienst te Maastricht, die ons het volgende mededeelde: Het eerste pokkengeval heeft p1aats gehad bij den inspecteur van het Staatsveeartsenij- kundig toezicht dr. Q te Sittard. Doordat dit geval niet herkend was, werden hierdoor be smet fvvee dames en de jorgere broer van dr. Q. Bij cen dezertlames, die verzocht had door cen anderen medicus te worden behandeld, werden pokken geconstateerd. De jengere broer van dr. 0. in Eckelrade wconachtig, bracht de besmetting over op zijn zuster en de dienstbode. Dit waren echter lichte geval len, welke zelfs niet onder mcdische behande ling gesteld werden. PldtsHing werd de vader van dr. Q., even- eens te Eckelrade, ziek en srierf ra drie dagen order verschijnselea, die ten sterlcste de pok- ziekte doen vermoeden. De doktcr ter plaatse kon dit echter niet constateeren, omdat de pa tient reeds voor de uitbarsting overleden was. Hierdoor heeft wederom een besmetting plaats van een gehuwden zoon. Op den vier- den dag na het uitbreken der pokken (onge- veer zestien dagen na de besmetting) consta- teerde de behandelende geneesheer pokken In plaats nu alle mogelijke voorzorgsmaat- regelen te treffen, verzwecg deze medicus het geval en verzocht eerst op den tienden dag na het uittrek n der ziekte aan den Gem. Geneeskundigen Lienst te Maastricht ver- voer naar de pekkenbarak. Dit vervoer heeft met de roodige voorzorgsmaatregelen plaats gehad, terwijl deskundigen als dr. Kuijper en dr. Veldhuyzen te Amsterdam, alsmede de hoofdinspecteur van Volksgezondheid de mee ning zijn toegedaan, dat overbrenging van den patient hcegenaamd geen gcvaar voor Maastricht heeft opgeleverd. Alhoewel de hoofdinspecteur van het Staatstoezicht op de volksgezondheid eind October berichtte, het Sittardsche publiek niet te alarmeeren, is de directeur van den Gen. Dienst te Maastricht na het geval in Eckelrade dire:t tot massa-in- enting overgegaan, omdat door het niet tijdig aangeven van het pokkengeval aldaar het be- smettingsgevaar voor Maastricht zeer groot was. Door de bevolking is bij de eerste aan- maning slc-chts matig gebruik gemaakt tot inenting en dit verklaarde de directeur met klem: indien hier direct ten voile gebruik van was gemaakt, had Maastricht nooit vijf pokkengevallen gehad. Misschien zullen zich nog een paar geval len voordoen, docli dan in zeer lichten graad Men hoopt echter, dat nog voor Nieuwjaar alles zal zijn nfgeloopen. Het is natuurlijk best mogelijk, dat zich nog eenige lichte ge vallen hebben voorgedaan, die niet onder me- dische behandeling zijn geweest; deze zijn na tuurlijk niet te achterhalen. De ingeente personen reageeren nogal sterk, en daar de ingeente pokstof verulent geweest is, wordt cr nogal geklaagd over „zich niet wel gevoelen." Voor ongeveer 90.000 personen pokstof is er verbruikt, zoo- dat, wel beschouwd, geheel Maastricht en omgeving opnieuv, imgeent zijn. Het eigenaardige van de voorgekomen ge vallen is, dat deze adsoluut geen contact heb ben gehad noch het ziekenhuis, noch met een besmette, en de schakel-overbrenger niet ge vonden is. De patienten ma'-en het naar omstandighe- dengoed. Tegen den medicus, die door zijn nalatig heid de besmetting in de hand heeft gewerkt, is proces-verbaal opgemaakt. BEGRAFENIS A. VOOGD. Zeer veten hebben Vrijdagmiddag het stof- felijk overschot van den Dinsdag overleden redacteur van het Weekblad, gewijd aan de belangen van Rotterdam, en het dagblad Scheepvaart, ondervoorzitter en vroeger pen- nmgmeester van het bes'tuur van den Neder- landschen Journalisienknng, voorzittcr der Rotterdiamsdie Joumaiistenvereeniging, den heer A. Voogd, naar zijn laatste rustplaats vergezeld Onder hen, die zich in de kapel op de begraafplaats' Crooswijk bevonden om den doode de laatste «er te bewijzen, waren de burgemeester, mr. J. Wytema, de gemeen- tesecretaris, mr. M. Smeding, en de admini- strateur ten stadhuize, chef van den dienst van den burgemeester, mr. A. Th. Peiffer. Voorts de raadsleden E. de Korver, van de Vrijheidsbondsche; mr. J. A. de Visser en en mr. F. C. Koch, van de Christelijk-histo- rische; dr. H. E. Reeser, van de Vrijz.-demo- cratische; mr. W. F. C. Baars, dr. C. M. Kleipool en H. W. Hoebe, van de R. K. raadsfractie, en het oud-raadslid, de heer J. v. Meggelen. Groot was ook de belangstelling uit jour nal istenkringen, van de zijde der vereeniging tot bevordering yan het vreemdelingenver- keer, van de Kamer van Koophandel en uit de kringen van handd, scheepvaart en finan- cien. Toen de kist slechts gedekt door een en- kel bloemstuk van witte aronskelken op een palmbted van de naaste familie en de im- mortellenkra.ns, die Donderdag op Voogd's plaats op de perstribune in de raadszaal was gelegd door de Rotterdamsche Journalisten- vereeniging terwijl het orgel treurmuziek speelde, was binr n gedragen, trad het eerst de voorzitter van den Nederlandschen Jour nal istenkring, de heer D. Hans, naar voren, die zeide, dat het in den geest van den gestor- ven collega en met instemming van het be- stuur van den Kring was, indien hij hier slechts een enkel woord sprat Het voorne- men bestaat om in den Kring Voogd uitvoeri- ger te herd en ken. Wat Voogd als mensch, voor ons beroep en voor den Nederlandschen Journalistenkring is geweest staat ons als een lichtend voorbeeld voor oogen. Ziin le- vensgeschiedenis getuigt van de edelste en nobelste journalistiek, die ooit is geschreven. Vervolgens is het woord gevoerd door Mr. P. C. Swart, vice-voorzitter van de Rotter damsche Journalisten-Vereeniging. Henri Dekking, de heer A. Robertson, mr. Kalma, de heer Holwiik en de heeren Proost, de Monchy en Perk, die alien den overledene als een bekwaam en humaan mensch h:bben gehuldigd. Na deze redevoeringen speelde het orgel: ,.Est ist bestimmt in Gottes Rath", dat door de aanwezigen in diepe or.troering werd aan- gehcord. Allen volgden de baar dan tot aan de'geopcnde groeve, waar een laatste greet werd gebracht aan den doode. Een broer van den overledene bedankte voor de groote be langstelling, die een troost zal zijn voor de nabestaanden. DE MALVERSATIES BIJ EEN BOERiENLEENBANK. Naar men aan de N. R. Ct. meldt, heeft de aangehouden kassier van de Boerenleen- *ank te Dodewaard, H. K., voor den rech- rercommissaris te Tiel -en volledige beken- tenis afgelegd. Hij was sedert de oprichting van de Boerenleenbank kassier en genoot als zcodanig bijna onbeperkt vertrouwen. Hij was voorts secretaris van den polder, wet- houder en vertrouwensman in schier alle aangelegenheden van Dodewaard's ingezete- nen. In den laatst.n tijd gingen de uitbetalin- gen van de bank minder vlot. Bij het bestuur kwamen hierover klachten in en een door de leden van den raad van beheer ingesteld on derzoek bracht dadelijk aan het licht, dat gestorte spaargelden wel in de spaarbank- boekjes, maar niet in het kasboek werden in- geschreven en door K. ten eigen bate werden aangewend. Hoe groot het aldus verduister- de bedrag is, valt niet te zeggen, maar daar de fraude al van geruimen tijd her dagtee- kent, zal het wel eenige duizenden beloopen. K. is in het huis van bewaring te Tiel opgesloten. DE GEBEURTENISEN OP JAVA. In de jongste zitting der Uitgebreide Exe- cutieve heeft het Tsjecho-Slowaksche lid der Exfccutieve Smeral, het optreden van de Hol- landsche partij naar aanleiding der gebeur- tenissen op Java gecritiseerd. „Het optreden der C. P. FI. verdient een zoo scherpe critiek", zei Smeral, „dat de mogelijkheid om zulke fouten te maken voor altijd moet zijn uitgesloten en niet alleen voor de Hollandsche partij. De Hollandsche partij heeft, instede van den Leninistischen eisch van het nationale zelfbeschikkingsrecht tot politieke afscheiding toe, voor de Java- nen te propageeren, samen met de sociaal- democraten, het zenden eener koninklijke commissie van onderzoek naar Java ge- e scht. Op het moment, waarop op Java bloed vloeide, eischten de Hollandsche com- munisten van de regeering „zelfbestuur", zooals Groot-Britannie dat aan Indie, toe- staat." „Er zijn zelfs in de C. P. H. stemmen opgegaan, die verklaarden dat de opstand op Java enkel een provocatie was." Het communistisch Tweede-Kamer-lid, L. de Visser die ter vergadering aanwezig was, heeft, naar de Tribune meedeelt, op deze critiek een zeer scherp potest laten hooren. SCHULDMISDRIJF. Voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam heeft zich Donderdag te verant- woorden gehad een 30-jarig expediteur uit Hoofddorp beschuldigd, dat hij op 9 Februa- ri jl. als bestuurder van een vrachtauto met groote onvcorzichtigheid en roekeloosheid in de Oudebrugsteeg te dezer stede een voetgan- ger had aangereden, waardoordeze persoon een breuk van de elleoijp en een ontwrich- ting van het spaakbeen had opgeloopen, ten- gevolge waarvan hij verscveidene weken ziek is geweest en zijn beroepsbezigheden niet heeft kunnen verrichten. Flet slachtoffer liep op het voetpad in genoemde steeg en geraakte in het nauw doordat de auto dit voetpad op- reed. Een deskundig onderzoek van den wagen had uitgewezen, dat de stuurinrichting zeer onnauwkeurig en de handrem in het geheel niet werkten; verdachte verklaarde ter zitting reeds geruimen tijd te rijden en nog nimmer een cngeval te hebben gehad. Dat het stuur moeilijk draaide had verdachte, naar hij zei de, nimmer geconstateerd, daar hij altijd op dezen auto had gereden en hem misschien eerst bij besturing van een anderen wagen opgevallen zou zijn, dat er iets aan het stuur van zijn eigen wagen haperde. De ambtenaar van het O. M. Mr. Reilingh. die het ten laste gelegde bewezen achtte, eisch te veroordeeling van verdachte tot drie weken voorwaardelijke hechtenis en tot beta- ling van tachtig gulden scha-devergoed'ing aan het slachtoffer. De verdediger Mr. A. Kuinders verzocht de Rechtbank zijn client alleen met oplegging van een geldboete te willen straffen. Uitspraak over 14 dagen. EEN EIGENAARDIG PROCES. x De voorganger van de Sephardisch Isr. gemeente te Montreal de oud-Amsterdam- mer de heer Isaac de la Penha heeft, naar het Nw. Isr. Wkbl. meld't, bij den Londen- schen Privy Council een klacht ingediend, die zoowel in Canada als te Londen groot opzien heeft gebaard. Rev. De la Penha maakt voor zich en zijn familie aanspraak op het bezit van Labrador, dat aan een zijner voorvaderen, gelijk uit een authentieke akte zou blijken en door den koning-stadhouder Willem III ten geschenke is gegeven. Bedoel- de Jozef de la Penha heeft Willem III van een zekeren dood door verdrinking gered'. Jozef de la Penha (spr. uit Penja) was een aanzienlijk koopman, eigenaar van vele han- dels- en vrachtschepen. Toen Willem III met zijn jacht zich in voile zee bevond, brak een geweldige storm los. Het vaartuig begon te zinken. Willem III zou een prooi der golven zijn geworden, als Jozef de la Penha hem niet met gevaar voor zijn eigen leven had gerea. Nadat de koning zich van den schrik had hersteld, vroeg hij zijn redder, waar- mede hij hem kon beloonen. Jozef antwoord- de: „Ik verlang niets en heb ook nCrgens aanspraak op. Mijn eenige belooning is voor mij het bewustzijn, dat ik den koning het leven heb gered." In dien tijd was juist Labrador ontdekt, „Ik schenk u", zeide die koning, „Labrador Wanneer gijzelf ook geen nut ervan kunt trekken, uw nakomelingen zullen toch in ieder geval de vruchten ervan kunnen ge- nieten". Spoedig daarop verleende de koning hem een acte, waarin werd vastgesteld, dat La brador, Cortereal en Estohland met al wat daarop is, het eeuwig erfdeel wordt van Jozef de la Penha en zijn erfgenamen. De acte, uitgegeven op Het Loo, geteekend Wil lem Rex en gedateerd 1 Noc. 1697, is her nieuwd in 1763 en later nog in 1903. De nakomelingen van Jozef de la Penha het officieele stuk spreekt van Penja te Rotterdam woonachtig, waren voor het meerendeel rijke koopiieden, die van hun eigendomsrechten geen gebruik hebben ge maakt. Nu is er echter een proces aanhaogig tusschen Canada en New Foimdland die zich beide als eigenaars hebben opgeworpen. Rev de la Penha heeft hierin aanleiding ge- vonden, voor zich en zijn familie, die de oud- ALEMAARSCHE GODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1