BinnenBand Tijdssiipiften Ingezondon st^kken Prikkelbaarheid De viescherij in de afdeeling Schagen van het Groot Noord-Hollandsch Kanaal is voor den tijd van 1 jaar gegund aan den heer C. Kok te Burgervlotbrug, gem. Zijpe. voor 505,75. De jacht- en konijnenvaeigst in het Noord- d'uia ten Noorden van Cal'.antsoog en op de Kc.gras Zanddijk is voor den tijd van een jaar gvgund aan P. Vos te Callantsoog voor 43. UIT NOORDSCHARWOUDE. De Langedijker afdeelingen van de S. D. A. P. hidden een uitstekend geslaagden Kerstavond in het lokaal van den heer J. de Bakker. De zaal, die lichtclijk met hulst en kerst- rood versierd was, bood een gezelligcn in- druk, vooral ook waar de plaatsen op gezel- lige wi'ze waren gerangschikt Mevr. Ribbius Peletier trad als spreekster op en wist het talrijk opgekomen publiek op de juiste wijze te boeien. De A. J. C. uit Alkmaar verleende mede- waking, welke zeer zeker, gehoord en gezien wat gegeveti werd, ten. zeerste instemming had. Men heelt van de zang, dans, spel en voo-r- dracht ten zeerste genoten en zeker zullen er zijn, die thans een ander oordeel over dit jeugdwerk hebben gekregen, dan ze voor do zen avond hadden. UIT KOEDIJK. A is een bijzonderheid zij vermeld, dat hot Kerstfeest in nze Nod. Herv. gemeente ge- vierd is op een wijze als wij bijna nooit ge- kend hebben. Den eersten Kerstdag trad onze Predikante, mej. Haumersen op met het on- derwerp „Kerstblijdschap", waarbij mevrouw Kikkert-Kostelijk met een tweetal solo-num- mers haar medewerkinig verleende. De orga nist, de heer de Jong begeleidde haar. In net kerkgebouw was dennengroen met tulpen- knoppen aangebracht, zoodat het een mooic wijaingsmorgen vormde. Den tweeden Kerst dag was er's avonds feest voor de kinderen der Zondiagsschool, onder leiding van mej Haumersen, mevr. Kikkert-Kostelijk, mevr. Hartog-Golberg, bijgestaan door een zestal jonge dames. Om half zeven stroomde een talrijke schare het Kerkgebouw binnen, dat een prachtigen aanblik bood. Twee groote, geheel versierde denneboomen met tdl van kleine electrische lampen gaven een grootsch geheel, waarom een tachtig leerlingen der Zondagsschool en der schoolcatechisatie zich verzamelden. Na gemeenschappelijk gezang werd door de pr dUrante een kerstvertelling gehouden, die met aandacht gevolgd werd, waarbij dr. den Har tog met een projectielantaarn toepasselijke beelden op het doek bracht. Dit geheel werd afgewisseld door gezang van den heer Kik- kert en eehtgenoqte, mevr. den Hartog-Gold- berg en mej. Verwer, begeleid door het orgel. Ook de kinderen zongen passende liederen. Bij het einde werden geschenken uitgereild aan de kinderen, waarbij het geheele dames- comite in actie was. Het geheel kan als een gocd geslaagd Kerstfeest beschouwd worden en hulde aan het dames-comite en haar hel pers voor de vele werkzaamheden is hidt wel op zijn plaats. De collecte,"gehouden ter bestrijding der kosten voor de verbchting heeft opgebracht 16.85. Zaterdagavond werd door de tooneel vereniging „de Roos" een openbare uitvoe ring gegeven in het lokaal van den heer Jb Groot. Opgevoerd werd „In den Mist", klucht in drie bedrijven van James Henry Darnleij, het is een stuk vol verwarring, dat tot humoristi- sche verwikkelingen leidt, waarom hartelijk werd gelachen. Door het vlotte spel geraalc- ten de aanwezigen als het ware mede in den mist, maar aan het einde kwam, zooals te verwachten was de ophelder.ng. De leden der „Roos" hebben getoond een klncht vlot te kun nen opvoeren, aan grimeering en aanklee- ding van de tooneeien was de noodige zorg besteed, zoodat het geheel goed tot zijn rechl kwam, zoodat de aanwezigen volop hebben genoten. Dit bewees ook het luide applaus na elk bedrijf. Aan het slot van den avond was een gezellig bal. UIT HEILOO. De Kerstmisviering in oze gemeente is in een 3-tal kerken gehouden. In de R. K. kerk werd Zaterdagmorgen 5 uur de Kerstmis gehouden door pater Joh. Ligthart O. F. M. met predikatie. In het gebouw van „De Inwendige en Uit- wendige Zending" aan de Kerklaan werd Zaterdagmiddag half 5 een kerkdienst ge houden bij den Kerstboom, terwijl de kinde ren werden onthaald. Zondagmiddag half 6 werd in de Ned. Herv. Kerk de Kerstviering herdacht onder leiding van ds. Eilerts de Haan. in al deze Dijeenkomsten werd de herden- king van de neboorte van Jezus op gepaste wijze herdacht. Zooals uit een advertentie in dit num mer blijkt, houdt de kassier van de Boeren- leenbank alhier zitting op Donderdag en niet op Vrijdag a.s. Voorschotnemers moeten voor 1 Januari a.s. de verschuldigde rent voldoen. De kunstbaan van de IJsvereeniging „IJsbaan Heiloo" is geopend. Nauwelijks had het een drt gevroren of Za.e/degmorg.n kwamen de liefnebbers van ijssport reeds opdagen of de baan Zondag geopend zou zijn. De [cristalheldere baan Jciikte dan cok reeds en hest bestuur hoopte, doch Zaterdagmnddag vroor het bijna niet en Zondag ook niet veel. Zou het gaan? Onze ijsbaan geniet een reputatie, want houdelijk en overab vandaan vroeg men „kunnen we al rijden"? De ijskorst was echter nog te dun en het bestuur belde De Bildt op om te hooren of er Kans op vorst bleef. Toen dit antwoord be vesugend luidde, heeft men Zondag met voorbTjzien van financieel voorons toch de baan geopend, doch ailleen voor kwwVrtti beneden de 15 jaar en alleen van de lerien. Natuurlijk genoten de kindlcrcn en niet minder de ouders, terwijl doorloopend bon- derden belangstellcnden 't schouwspel gt.de- sleegen. Het heerlijke winterweer leende zich hiervoor. De indecllng van de banen is met zorg gekozen. Zoo nuoodig kunnen er banen werden bcreden door kinderen en volwasse- nen en op het midden is een afgezette baan van 400 Meter, waar bcroepsrijders zich kunnen trainen en waar alle wedstrijden worden gehouden; deze baan'is geheel afge- zet met touwen en het publiek kan of er cm- heen rijden of langs de lijn de wedstrijdar volgon. Natuurlijk is er een groote consumptietent. waarin garderobe, terwijl de baan 's avonds verlicht is. Rest ons nog te zeggen dat de baan tele- fcnisch is aangesloten onder No. 1903 Alk maar en dat er tijdens de dagen dat de baan geopend is, elke 5 minuten van en naar A'.k- maar een autobusdienst is ingelegd. Hcden (Maandag) wordt de baan voor het publiek opengesteld, doch we vermocdcn, dai het bestuur zich nog wel eenige reserve voor- behoud. Het mocht te vol loopen. UIT HOORN. De gemengde zangvereeniging „Morgen-, rood" heeft een zeer geslaagde uitvoering ge geven in het Wilsontheater, waarvan vooral 't nummer „Gebed van den Nacht, gezonger. door 't Vrouwenkoor, fraai werd uitgevoerd Muzikale medewerking werd verleend door de dames Mart. Brouwer (viool) en Nies Sind- ram (piano), die op zeer gevdelvolle wijze een drietal nummers ten gehoqre brachten. VQocal met een senate van Schubert oogst- ten de jongedames grooten bijval. Voor hun spel mochten zij ieder een aar dige attentie in den vorm van een fraai bou quet in ontvangst nemen. De heer Molenaar, hoofdagent alhier, gaat t Januari a.s. den dienst met pensioen verlaten. Naar we vernemen zou het in de bedoeling livgen om den agent P. Swart te be- vorderen tot hoofdagent, ter vervulling van de opengevallen plaats. Onze oud-stadgenoot, de heer H. A. Kaag, is als hoogleeraar voor algemeene en bijzondere economie. het winst-, crediet- en bankwezen, benoemd aan de pas gestichte Handelshoogeschool te Tilburg. De levering van het gemeentewerk over 1927 is gegund aan cje firma A. Bak ker, boekhandelaar alhier. In de gehouden ledenvergadering van de afdeeling der S. D. A. P. is besloten. dat de heer N. Plomper den Wethouderszetel zal blijven bezetten. EEN 1NTERNATIONAAL NEUTRAAL VAKVERBOND. Dezer dagen is te Utrecht een bijeenkomst gehouden als vervolg op een het vorige jaar te Luxemburg gehouden besprekkig over de stichting van een internationaal neutraal vakverixind. De vergadering werd1 in de ochtendzitting geleid door den voorzitter van hot Alg. Ne- derl. Vakverbond den heer B. de Boer en in de middag- en avondzitting door den voor zitter van het Comite van Neutraal over- heidspersoneel, den heer Cohen. Van de bij het A. N. V. aangesloten Bon- den waren alle voorzitters en secretaxissen uitgenoodigd. Bij de opening releveerde de voorzitter wat er rekis vroeger is gedaan, hoe dcor allerlei omstandigheden deze aangelegenheid o^ den achtergrond was gekomen en wat nu de nieu- we leiding van het A. N. V. in dit jaar aan voorbereidende werkzaamheden heeft ver- richt. Hij wees er op dat de neutrale vakbe- weging steeds van deelneming aan het werk van het arbeidsbureau te Geneve was buiten- besloten, wat zij aan zich zelf te wijten heeft door te verzuimen 6en gesloten geheel te vor- men. De voorbereidende werkzaamheden heb- be ner nu toe geleid dat het volgende jaar de stichtingsvergadering op de voorloopige stichting zal kunnen volgen. De heer Berghuys, s^cretaris van het A. N V., gaf daarna eene uiteenzetting van het- geen dit jaar is verricht en begroette ver- schillende buitenlandsche vakvereenigihgsver- tegenwoorigers. De heer Lemmer (Duitsche Vakverbond) wees er op, dat de het vorige jaar in Luxem burg opgerichte internationale van „Ange- stellten(I. B. N. A.) zich sedert al uitge- breid, heeft en in onderhandeling is met de Zwitsersche organisatie die 90 pet. der „An- gestellten" omvat. „Mercurius" (Neder- land) zal nogmaals gevraagd worden zich bij den I. B. N. A. aan te sluiten. In de tweede helft van 1927 zal deze in Berlijn zijn tweede conrges houden. Spr. stelt voor dan tegelijkertijd daar de definitieve stichtings vergadering van de algemeene neutrale inter nationale te houden, terwijl dan e'veneens de spoormannen kunnen samenkomen om te doen wat de handels- en kantoorbedienden reeds bereikten. De voorzitter, de heer Cohen, ondersteunde dit voorstel, hetwelk na eenige discussie werd aanvaard. De voorbereiderde werkzaamheden werden verdeeld tusschen A. N. V. en het Duitsche Vakverbond. Eerstgenoemde zal onderhandelingen voe- ren met organisaties van Engeland, Frank rijk en Belgie, laatstgenoemde met die der overige landen. DR. J. G. SCHEURER. Naaride Stand, verneemt, baart de toe- stand van het Tweede Kamerlid dr. J. G Scheurer de laatste dagen meer zorg. De ze- nuwoverspanning is vriiwel geweken, maar heeft een reajctie op het hart tengevolge, die van vrij ernstigen aard is. De patient moet volstrekte bedrust houden. WAT IS KAMPEEREN? De officier yan justitie bij de rechtbank te Zwolle was requirant van cassatie tegen een vonnis dier rechtbank, waarbij mr. P. van K., na vernietiging van een vonnis van het Kan- tong;erccht te Ommen, van alle reehtvervol- gig is ontslagen, terzake dat „verdachte in de gemeente Ommen, op 26 Sept. 1925, des na- middags omstreeks 11 uur, zonder toestem- ming van B. en W. in die gemeente, op een perceel weiland, gelcgen in de buurtschap Zeesse, en in gebrrik bij H. J. W., in een daartoe geplaatst rent, in een veldbed, heeft lggen overnachten", en dit omdat de recht bank weigerde aar, dit bewezene de qualifica- tie van „kampeeren" te gcven, welk begnp zij voor den enkeling omschrijft als: „Een leven leiden als in een kamp gc-bruikelijk" en ont- slOeg hem daarom van alle rechlsvervolging. Naar wij in hci Wkbl. v. h. Recht zien, heeft de Hooge Read nu onlangs beslist dat bij deze feitelijke en in cassatie alzoo onaan- tastbare opvatting der bestreden beslissing ,uist is, daar er geen reden is, waarom aan het woord ,.kampeeren" in art. 8 der verorde- ning voor de gem- ente Ommen eene andere beteekenis zou moeten worden gehecht dan door het algemeene spraakgebruik daaraan toegekend en kamperen volgens dit spraak gebruik inderdaad meer omvat dan het enkele in een tent op een veldbed overnachten; dat het op zoodanige wijze overnacl'ten ook niet onder alle omstandigheden met kampeeren is gelijk te stellen, in het miridel alzoo onge- grond is, weshalve zij het beroep verworpen heeft. EEN BANKBILJET VAN f 20. De directie van de Nedebandsche Bank maakt, overeenkomstig art. 17, lid 1, der Bankwet 1919 (Stbl. 1918, No. 553), bekend, dat zij na 27 December 1926 een bankbiljet van 20 in cmiloop zal brengen. De voorzijde vat» dit biljet heeft in- twee k leu ren, lichtbruin en lichtgroen, gedrukte vischgraatvormige guilloche als ondergond, welke rechts van het biljet een strook cnbe- drukt laat. In deze strook, welke lichtb'.auw van kleur is, komt het watermcrk (2 bijen) voor. De tekst, luidende als volgt: De Nederland- sche Bank 1 etaalt aan Toonder twintig gul den, is geheel boven in't midden van't biljet go.'iukt. De ruimte tuschcn de letters wordt gevuld met een guilloche. Ondcs dezen tekst zijn twee vakjes bestemd vooi" de handteeke- ningen van den president en den secretaxis. Tusschen beide vakjes is het Nederlandsche wapen gecomponeerd. Onderaan rechts van het middenvc'.d bevindt zich een gravure van een stoereii visscherman in oliejas en zuid- wester, de beide handen aan 't stuurrad. Links hiervan een ornamentaal moncgram N. B. Geheel links van't biljet een decoratief ztcpaardjesmotief. In de vier heken is he: cijfer 20 in een rechthcekige versiering ge phatst. De geheecle opdruk is in zwart aan gebracht. De achterzijde van't biljet is, met vrijlating van de watermcrkstrook is in zwart gedrukt cen groot geguillocheerd mofief in cen bruine en groene kleurenmeagdiiig. In dit motief komt drie keer het cijfer 20 voor. Boven en onder op de grijze fond en aan deb ovenzijde van de watermcrkstrook komt dricmaal her- haald in bruin gedrukt, de serie-aanduiding en de nummering voor; aan de onderzijde van dew atcrmerkstrook is in zwart gedrukt het woord Amsterdam met den datum. In de grijze fond zijn in de vier hoeken vakjes uitgespaard, waarin een uittreksel van de artt. 208 en 209 van het Wetboek van Strafrecht is afgedrukt. De bi'ljetten worden gedrukt op aan alle zijden recht afgesneden papier van ongeveer 17 bij 9 centimeter. Zij worden ter voorzijde voorzien van een aldruk van den stempel der handteekeningen van den president en den se- cretaris. De bilietten zijn gedateerd van 2 Januari 1926 af. COCPERATIEF SUIKERCONTRACT. Voor het seizoen 1927 worden de suiker- ccntracten onder de volgende voorwaarden, wat den prijs betreft, afgesloten in drie vor- men: A. De prijs der bieten wordt berekend per 1000 K.g. netto gewicht, naar het bedrag, dat de zeven, thans in Nederland bestaande, co operatieve beetwortelsuikerfabrieken gemid- geld in geld aan hare leden uitbctalen, van het geha.te, als het gemiddelde dei- levering van verkooper zal bedragen. B. De grondprijs bedraagt 18.50 per 1000 Kg. netto basis 16 pet. Hooger of lager gehalte wordt verrekend met 12" cent per V» perc. suiker. C De prijs wordt berekend over de eene helft der netto geleverde bieten volgens con tract verm. A. en de andere helft volgens contract verm. B. HET ZIEKENFONDSWEZEN. Dezer dagen is in het gebouw van het R.K. Werkliedenverband te Utrecht onder leiding van het Verbondsbestuur een druk bezochte vergadering gehouden met vertegenwoordi- gers van R. K. ziekenfondsen uit de verschil- lende deelen des lands met, het doel noodza- kelenk geachte centralisatie tot stand te brengen. De voorzitter stelde na diverse beschou- wingen een grondslag voor centralisatie van het ziekenfondswezen aan de orde. Algemeen werd de voorgestelde cetnralisa- toe toegejuicht, waarvan groot nut werd verwacht. Nadat van alle kanten medewerking was toegezegd, en, namens het verbondsbestuur was medegedeeld, dat het cenrale instituut spo?dig in werking zou worden gesteld, werd de vergadering gesloten. DE OMROEP IN NEDERLAND. Men meldt aan de N. R. Crt. dat een con ference heeft plaats gehad tusschen den mi nister van waterstaat en de heeren Van Deurne, resp. van de chistelijke radiovereeni- ging en den Hilversumschen draadloozen om- roep. Men kwam overeen, dat de roomsch-ka- tholieken, de ortihodox-christelijken en de vrijz.-protestanten tezamen gebruik zullen maken van den zender van de r.-k. en ortho- dox-christelijken, tewijl het in de bedoeling ligt, dat de Hilvcrsumsche draadlooze om- roep en de Vereeniging van arbeiders radio- amateurs zich van den zender der Nederl. Seintoestellenfabriek zullen bedienen. DE WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS. De verkoop van weldadigheidspostzegels loopt dit jaar vlot. Voor zoover uit de globale opgaven valt op te maken, zijn er nu in de eerste drie weken reeds meer zegel verkocht, dan het vorige jaar in de geheele maand van verkoop. Dit betreft den omzet over het gan- sche land. Ten aanzien van bepaalde gemeenten zijn nauwkeuriger gegevens' beschikbaar. Zoo staat b.v. vast, dat in Den Haag thans reeds meer dan anderhalf maal zooveel zegels zijn veikocht dan het totale aantal, dat daar het vorige jaar werd bereikt. Ook de verkoop van de Jan Steen-briefkaar- ten is zeer bevrecfigend. Men Kan aannemen; dat er tot dusver ruim 20.000 stel, dat is 120.000 kaarten, zijn verkocht. DIEFSTAL. tv~ fi milie B. te Aerdenhout had een »Dun. cju meisje in dienst. Onder het talrijke jpev nam zij een eenigszins bevoorrech- fe pb^Tae in en zij verving soms de kamenier. Zaterdagavond is het meisje uitgegaan en tot aller verwondering kwam zij niet terug. Daar men vreesde, dat haar een ongeluk was overkomen, werd de Bloemendaalsche politie gewaarschuwd, waarna haar vermis- sing per radio in het land werd bekend1 ge- maakt. Op die aanvrage kwamen evenwel geen berichten in. Eerst was er geen ver- moeden, dat zij voorgoed zou zijn vertrokken, daar haar koffers nog in de woning van den heer B. waren. Bij onderzoek bieek even wel, dat die koffers niets van waarde bevat- ten, en bovendien bleek, dat een groot ge- deelte van de juweelen van mevrouw B. ver- dwenen was; o.a. werden vermist een parel- snoer en een platina armband, met robijnen en safieren bezet. De politie vermoedt, dat het meisje over de grens is gegaan. De heer B. stelde er geen prijs op, dat de Bloemendaalsche politie naar Berlijn ging, waar het meisje vroeger heeft gewoond, om daar een onderzoek in te stellen en eventueel de uitlevering van de dievegge te fcewerken. Zijn meening is, dat de juweelen toch niet meer terug te krijgen zijn.. KORTE' BERICHTEN. De heer W. B. Engelbrecht, sedert 1922 buitengewoon gezant cn gevolmachtigd mi nister in Chili, thans met verlof hier te lan- de, is bestemd oiji baron D. van Asbeck op te volgen als gezant te Warschau. Het 4-jarige zoontje van den heer Pos- tuma te Brunsum werd Vrijdagavond vermist. De mijnpolitie stelde een uitgebreid onderzoek in en om 4 uur's nachts werd het lijkje van den jongen uit een der koeltorens van staat8- mijn Emma te Trecbeke opgeliaald. Naar de N. R. Crt. verneemt, heeft dr. H. D. Tjeenk Willink, directeur der wiadel- bare koloniale landbouwschool te Deventer, het voorncmen te kennen gegeven wegens ge- zondsheidsredenen eervol ontslag aan te vra- gen. In Friesland wordt al s'-haats gereden en werden hardrijderijen uitgeschreven. In de Detember-aflevering van het orgaan der vereeniging „Nederland$ch Fabnkaat" treffen wij aan de begrooting van inkomsten en uitgaven van de vereeniging over het jaar 1927. Vervolgens is in deze aflevering opgeno- men de inhoud van een geschriftje, dat on- langs in groote oplage door de vereeniging is verspreid en getiteld is: „15 vragen aan een ieder die het wel meent met het Neder landsche Volk" enz. In: „Wat de Vereeniging in de laatste maand deed" wordt vermeld hetgeen in dez< pcriode tot stand werd gebracnt. Vervolgens treffen wij een vervolg en slot van de beschrijving van de Nederiancl- sche deelneming aan de Internationale ten- toonstelling voor Binnenscheepvaart, dezen zomer te Bazel gehouden, waaruit blijkt, dat Nederland een uitstekend figuur op deze ientoonstelling heeft gemaakt. Ve: der is in deze aflevering het verslag •-•pgenomen van de demonstratiedagen van Nedeilandsch fabrikaat, van 23 tot en met 25 November j.l. te Groningen gehouden. Zeer van pas in dezen wintertijd is een bij- drage: „De Nederlandsche kachel- en haar- den-industrie", waarbij ook verschillcnde af- beeldingen zijn opgenomen. Ten slotte zij nog de aandacht gcvestigd op het zich steeds uitbreidende industrieele filmarchief der vereeniging; op den indus- trieelen exportvoorlichtingsdienst; de afdee ling Arbeidsbemiddeling voor hooger perso- neel en de opgave van die fabrikanten, welke gerechtigd zijn tot het voeren van het na- tionaliteitskenmerk „V. N. F." der vereeni- ging- It Heitelan zond ons haar kerstnummer, dat smaakvol is uitgevoerd. Karakteristiek van dit kerstnummer is wel dat het een specifiek Friesch karakter draagt: alle bijdragen proza en poezie, tot zelfs eengie advertenties toe, zijn in de Friesche taal geleverd. Friesche quatrynen wisselen af met dito sonetten. Voor wat de verdere stof aangaat bevat dit keurige werkje wetenschappelijke artike- len van de hand van J. Bouman eri W. F. de Jong, terwijl eenige novellen o.a. van B. S. Pollema en R. Brofsma prettige ontspan- ningslectuur vormen. Eenige fraaie bijlagen luisteren dit voor alle Friezen zeer aantrekkelijke nummer op. „Astra", Neerland's eerste geill. maand- schrift, gaat in het Januari-nummer het aar- dige denkbeeld, om zes bekende Nederland sche auteurs tezamen een verhaal te laten schrijven, in het verder uitwerken. Na Jan Feith en Felix Hageman zijn thans Hans Martin en F. de Sinclair op zoek naar „De bruid van den Pharao", en ze zoeken op zoo boeiende en origineele wijze, dat cle belang- stelling voor de ontknooping (in handen van Eduard Veterman en Dirk Witte!) nog toeneemt. De hoofdredacteur, A. J. G. Strengholt, schreef een luchtige causerie „Als Ter Hall een nieuwe revue ianceertEen groot aantal exclusieve foto's van Buziau, de Kohiers, Ter Hall e.a. in eigen omgeving ge- ven een levendig beeld van „romantiek en realiteit" inRijswijk, het gemoedelijke villadorp, waar al deze revue-sterren wonen. De schrijver becogt „het gordijn-van-klateren- de nonsens, dat het publiek rond deze artis- ten geweven heeft," weg te nemen en een kijkje te geven op de werkelijkheid, die zoo an- ders is dan de schijn! Van Cissy van Marxveldt een beminnelijk liedje „Soriy". W. W. Jacobs, de geestige Engelsche humorist, geeft in „Schaakmat" weer een van zijn kostelijke zeemansverhalen, terwijl van E. Phillips Oppenheim een boei- end verhaal „De noodlottige gctallen", wa'd geplaatst. Over Maria van Roemenie, de avontuurlij- ke Balkan-koningin, worden, naar aanleiding van haar Ameikaansche reis, vcrschillende aar dige bizonderheclen vermeld en talxiike foto's gepublfceero. Verder is er „De gek in de grot", een avonturenverhaal door E. vaE Litfi de Jeude; een boeiende „zeerooversver- telling" door Luc. Willink, getiteld „De laat site der Trevenna's", met voortrefielijke teeke ningen door J. W. Bloem. Herman de Man schreef voor „Astra" een echt-Hollandsch verhaal „Gestilde storm," waarbij Jordaan goede teekeningen maakte. Verder een geslaagde „short-story" Danse- Macabre, door Wiilem Brandt, een veelbelo- vende jonge Hollander, en nog verschillendt andere oorspronkeiijke of vertaalde bijdragen, waarvan wij vooraf nog Nono's Radio-dra ma" noemen. De groote foto's zijn met de helft vermeer- derd. We zien o.a. de danseres Pavlova, Cor Ruys, Willem Mengelberg, Fie Carelsen, Emil Jannmgs en Lil Dagover in „Tartuffe" van Molifcre en een stuk of zes bekende film- menschen. in de Deccmberafleveringen van het tijdsehrift (het Maandblad van de Neder landsche Vereeniging voor Tenloonstellings- belangen) treffen wij aan, behalve een uit- voerige lijst van in voorbereiding zijnde ten toonstellingen en jaarbeurzen in binnen- et buitenland o. a.: Eene mededeeling omtrent het succes, dat de Nederlandsche afdeeling heeft gehad op de j.l. gehouden 7e Jaarbeurs te Bandoeng. Een artikel „Tentoonstellingen en Eereco mite's", waarin wordt gewezen op het euvel dat Eerecomite's met zich kunnen brengen. Een bijdrage over de Internationale Tuin- bouwtenioonstelling te Parijs in 1927, waar in mededeeling wordt gedaan omtrent eene in voorbereiding zijnde Nederlandsche Afdee ling. „f let resultaat der Duitsche Herfstbeur- zen", waarin eene meening wordt gegeven van Zwitsersche zijde over het resultaat, dai deze beurzen .heben gehad. „E>e tentoonstelling Philadelphia een fi- nancieel fiasco", waaruit blijkt, dat deze ten toonstelling bij velen een zeer onaangename hcrinnering zal achter laten. In een beschouwing over de Wcreldtentoon- stellmg te Berlijn in 1930 wordt uiteengezet, dat het tot stand koiren van deze breed opge zette tentoonstelling nog allerminst een feit is. Ten slotte wordt in overweging gegeven aan hen, die belang stellen in eene in voorbe reiding zijnde tentoonstelling on getrfed van voeding en hygiene te 's-Gravenhage te hou den, zich eerst tot het secretariaat van de Ver eeniging voor Tcntocnsteliingsbdangen te 's-Gravenhage, te wenden. (tiuutn vtraniwoordeliikhttd van de Rtdac tie. De apname in deze rubriek bewijst Qeens tins dat de redntfie er mede ifiMtemr Mijnheer de Redacteur. Zeer gaftrne eenige plaatsruimte voor on- derstaande regels, naar aanleiding van he.' artikel van den heer A. Blauw in Uw blad van Dinsdag 21 dezer, waarvoor bij voor- baat mijn hartelijken dank. Met genoegen heb ik het stuk van den heer Blauw gelezen, omdat er veel instaat dat vol- komen juist is. Doch een juiste aanwijzing, velken weg bewandeld mod worden, wordt er m.i. niet in aangegeven. De heer Blauw laat in zijn stuk uitkomen, dat de Hypothetic- en pachtboeren geen pensioen kunnen krijgen, omdat hun premie, welke ze eigenlijk moesten storten voor vrijwillige verzekering, wordt gehouden voor de pr.cht- of koopsom, om daar mede te kunnen concurreeren. Dit is heel wel mogelijk. Maar wij voorstanders van premievrij staatspensiocn vragen een pensioen voor elk een tot een bepaald inko- men, hierin ligt dti3 duidelijk opgesloten, dat bcdcelde land- en tuinbouwertjes er bij inbe- grepen zijn. Kortom elk Nedcrlander moet hiervan proflteeren. Dit is de eisch van den B. v. S. Nu is de heer Blauw bang voor een verhopging van belasting. Nu wanneer dit zoo nicest zijn (wat ik echter straks nader zal aantoonen en dat niet noodig is), dan zie ik liever een bedrag vermeld op mijn biljet voor euderdomspensiocn dan voor cen pet. verhoo- ging wegens oorlogsschuld. Hot is toch veel schooner eenige offers te brengen voor dt ouden van dagen, dan je gelden te offeren vom materiaal, waarmcde de jonge krachter straks hun medemenschcn kunnen ncervellen, De heer Blauw zal dit zeer zeker niet ontken- nen. bedenk dus goed de vraag van den B. v. S.: is een staatspensiocn voor ieder een? Zon der premiebetaling. Want niet alleen worden tegenwoordig de jdeine land- en tuinbouwers er vain verstoken, maar dtizenden arbeiders, liever bijna alle arbeiders worden uitge- sloten, daar ze tegenwoordig niets meer ont- vangen dan 'n kleine rentevergoeding van hun gestorte premie, welke toogenaanld door den patroon wordt betaald (de zegelwet). Dit is echter niets anders dan een indirecte belas ting voor den arbeider. Wanneer nu een arbeider op zoodanige wij ze recht heeft op dat z.g. pensioen, de vrouw heeft het echter niet en zij werkt toch even hard mede in de maafschappelijke samenle- ving als de man, dus heeft zij ook ftezelfde rechten. De vele kleine zelfstandig werkende menschen kunnen van hun karig inkomen de hooge premie niet betalen, dus vallen er dien tengevolge ook buiten. Dit alles heeft Min. Aalberse heel goed gezien toen hij de V. O. V. invoerde. Toen is het werkeliike ouderdomspensioen met 1 gld verhoogd, dit scheen een zegen te zijn, doch er werd niet gezien, of men wilde het niel zien, wat later het gevolg zou zijn van de wet-Aalberse. Het zuivere Staatspensioen raalcte hierdooi geheel van de baan en dit is het zoeken steeds geweest van rechts. Doch wij striiders voor een premievrij pensioen voor ieder, laten om niet terugschrkken en gaan onvermoeid voorwaarts naar ons doel. Tot zoover mijn meening over het artikel van den heer Blauw, betreffende de strekking van de pensioen wet. Daar ik meen niet te veel van de gastvrij- heid te mogen vergen in een keer houd ik he! restant van mijn repliek tegen den heer Blauw nog in de pen, om dit met een of twee dagen te vermeld'en. Het wordt dus vervQlpd U, mijnheer de Redacteur nogmaals dan- kende voor de verleende plaatsruimte teeken ik J. TUINMAN. 0. Knolleadam 22 Dec. 1924 komt vaak voort nit slechtc spijsvertering. Alle spijsverterings- stoornissen moetrn spoedig zwichtenvoor Foster s Maagpillrn, het laxeermiddel bij uitnemendheid. Poster's Maagpillen Aiom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6