DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 306 flonderd acht en twmtigste Jaarsrans 1926. WOENSDAG 29 DECEMBER. Buifeniafid Jit nummer bestaai nit 2 bladen. ADonnementsprijs bij voorultbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, srootere letters naar Brieven franco N.V. Boefc- en Handelsdr. v.h. Herns. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. So. 3. Itcdactie So, 33. Diredeur: G. H. KRAK. Hoofdredadenr Tj. N. ADEMA. DE TOESTAND IN NICARAGUA. Tusschen de troepen der conservatieven en der liberalen heeft vier da gen lang een hevige veldslag gewoed, waarbij zware veriiczen werden geleden. Naar verluidt, zouden de li beralen, geholpen door Mexianen, de con servatieven gedwcnigen hebben, terug te trek- ken naar Bluefields. Admiraal Latimer, de bevelhebber der Amerikaansche oorlogssche- F;n, heeft bekend gemaakt, dat de districten uerto Cabezas, Rio Grande el Bluff en Blueffields tot neutrale zones zijn verklaard, waar de wapens moeten worden neergeiegd. De admiraal dringt aan op het scheppen van nog meer neutrale zones, opdat de vrede in dte kuststeden verzekerd zal zijn. De onder-stoatssecretaris van ociderwijs van het liberale kabinet onder dr. Juan B Sacasa, Hernan Robleto, verklaarde, dat de gewapende interventie der Vereenigde Staten in Nicaragua ter ondersteun'ng van de regee- ring-Diaz anarchie in plaats van vrede in Nicaragua zal teweeg brengen en dat vele jaren van strijd en groote verliezen aan men- schenlevens en bezittingen het gevolg er van zullen zijn. Hij ontkende, dat de Mexicaan- sche regeering de liberalen steunt en hij kwam op tegen de verklaring van admiraal Julian Latimer, dat de Amerikaansche bur gers en zakenbelangen te Puerto Cabezas, waar de Amerikaansche strijdmadit zich bc- vindt, om bescherming hadden verzocht Een beschuldiging van Borah. Enkele afgevaardigden in het Congres zijn van meening, dat de ontscheping van Ameri kaansche mariniers op de kust van Nicaragua moeilijkheden voor de regeering der Veree nigde Staten zal teweeg brengen. Senator Borah zegt, dat de revolutionnaire beweging in Nicaragua voor een groot deel is uitgelokt door lieden uit Washington, wier verblijf in Nicaragua niet al'leen door handelsoverwe- gingen werd gemotiveerd. Naar de „Chicago Tribune" uit Washing ton vemeemt, zijn nieuwe verwikkelingen in Midden-Amerika te verwachten ten gevolge van een incident in Puerto Cabesa (Nicara gua), waar Amerikaansche mariniers geschc- ten hebben op de liberale evolutionnairen Twee Nicaraguanen werden gewond, en de situatie werd gered door de koelbloedigheid van een liberaal officier, die zijn soldaten bevel gaf, hun wapens aan de Amerikanen uit te leveren. De officier der mariniers verklaarde, dat de rebellen het eerst hadden geschotcn, maar dit wordt in het Nicaraguaansche kamp per tiueot tegengesproken. In Mexicaansche kringen zou men vol- d'aan zijn over dit incident, dat het Ameri kaansche prestige in Nicaragua slechts kan schaden. j DE VEILIGHEIDSWETTEN IN ITALIe. De samenstelling van de bijzondere mill taire rechtbank, die de overtreders der nieu we veiligheidswetten zal behandelen, is thans bekend gemaakt. Tot de leden der rechtbank behooren een generaal en vijf consuls (kolo- ncls) van de fascistische militie. Behalve de zaak van den jongsten aanslag op Mussolini, zullen binnenkort nog zes za- ken voor de rechtbank diienen. Twee personen, die terecht zullen staan, zijn leden van een bekene familie te Florence zij worden be- schuldigd van samenzwering tegea Musso lini Vier anderen uit Florence zullen terecht staan wegens het geheim houden van poli- tieke misdrijven. De namen der beschuidig- den worden niet bekend gemaakt. Zaniboni en generaal Capelo zullen op 25 Januari te recht staan. Lucetti zal op 22 Februari voor de militaire rechtbarfk verschijnen. Op 30 Maart zal de arbeider Corvi, die in den zo- mer van 1024 den afgevaardigde Casalini vermoordde, voor de militaire rechtbank te recht staan. Hij bevindt zich reeds meer dan twee jaar in hechtenis. f EEN PSEUDO-PRINS. De Duitsche republikeinsche pers brengt bijzonderheden over het ongetwijfeld merk- waardige „Gastspiel", dat.baron Korlf", alias Domold, 21-jarig kolenarbeider, m Thuringen gedurende eenige dagen heeft op- gevoerd in de rol van den zoon van den vroegeren krocnprins, met wien hij eenige gelijkenis moet hebben. Geleidelijk -wordt meer bekend van zijn triumftocht door ver- schillende Thiiringsche steden, zijn dupen ten spijt, die elkaar thans gebrek aan men- schenkennis verwijten en elkaar de schuld geven met de aanbidding van den handigen pseudo-prins het eerst te zijn begonnen. De politic zoekt nog steeds tevergeefs naar dezen modernen kapitein van Kopenick. DE DRAADLOOS-TELEFONISCHE VERBINDING MET AMERIKA. Gemeld wordt, dat in het begin van het nieuwe jaar de draadlooze telefocnverbinding tusschen Engeland en Amerika definitief tot stand zal komen De dienst zal waarschijnlijk geopend worden met een telefoongesprek tusschen koning George in het Buckingham Palace en president Coolidge in het Witte Witte Huis. Er moeten slechts nog eenige technische details geregeld wordem waarna het mogeliik zal zijn, dat particulierea in Londen hun relaties in Amerika opbellen De dienst zal in Engeland geschieden via bet draadlooe. station Rugby. SAMENZWEERDERS GEFUSIL- LEERD? De „Petit Parisien" bevat een telegram uit Madrid volgens hetwelk het gcrucht loopt, dat vier der pesronen, die onlangs in een buitenwijk der stad werden aangehouden ender beschuldiging een samenzwering te gen Primo de Rivera gesmeed te hebben, ua ten summiere berechting gefusilleerd zijn NOODLOTTIQE SNEEUWSTORM TE NEW YORK. Volgens te Berlijn ontvangen berichten heeft te New York een hevige sneeuwst >rm gewoed, waardeor negen personen gedood en twintig gewond werden DE GEARRESTEERDE DRANKVERBODS-AMBTENAREN. Het Amerikaansche kustwachtschip „Talla- post", dat twee welcen geleden naar Mexico werd gezonden, keert met een der twee re- geermgsbeiambten, die eenigen tijd geleden op het Fransche smokkelschip „Arsene J" werden ontvoerd, naar de Vereenigde S'aten terug. De andere beambte zou per spoor naar de Vereenigde Staten terugkeeren DE FRIDERICUS-ZEGELS. De Fridericus-postzegels hebben te Hanno ver aanleiding gegeven tot het volgende inci dent: Een republikeinsch georienteerde firma al- drar heeft geweigerd brieven met zulke post- zegels aan te nemen en heeft een strook op do brieven geplakt van den volgenen inhoud Geweigerd wegens frankeering met Frideri- cus-zegels als protest tegen de monarchis- tisch-militaristische propaganda van de Duit sche Posterijen". Naar het „Berl. Tag." vemeemt heeft daarop de directie van de P. T. T. de firma meegedeeld, dat deze methode van terugzen- ding in strijd is met de wet en dat in de ver- molde woorden een beleediging ligt van den rijksminister van posterijen. DE CULTUREELE COMMISSIE. De Koning van Spanje heeft een decreet geteekend. waarbij een cultureele commissie onder toezicht van het ministerie van buiten landsch- zaken wordt ingesteld met een aan- vamkeliilke subsidie van 500.000 peseta's. Deze commissie zal het ministerie van buitemland- scbe zaken inlichfkvgen verstrekken omtrent het Spaansch onderwijs in het buitenland en uitwisseling op wetenschappelijk, artistiek en lifteraiir gebied. SCHAATSENRITDEN ALS VERPLICHT SCHOOLVAK. AMe Weensche scholen zijn, zooals be kend, thans reeds verplicht om 's zomers zwemonderricht te geven, maar tevens heeft de stedelijke sehookommissie schaatsen- rijden als verplicht vak op het lesrooster ge plaatst. Fen bekend Weensch burger heeft zijin lcuinstijsbaan kosteloos aan de school- kiinderen afg^staan, Het is de eerste maal in de geschiedenis dat men deze mooie winter- sport op de school heeft ingevoerd. HET FASCISME EN DE ITALIAANSCHE UNIVERSITEITEN. Het schijnt, dat thans maatregeien wor den gen omen om de anti-fascistische profes- soren van de universiteiten te verwijderen. Professi'r Presutti uit Napels, die zijn zetel in het parlement verloor, toen de oppositie uit de Kamer werd verbanoen, is van zijn func- tie aan dc universiteit te Padua omtheven Men verwacht, dat nog andere professoren een zelfde lot zullen ondergaan. NOG GEEN STABILISATIE VAN DEN FRANC. De „Echo de Paris" verklaari uit absoluut betrouwbare bron vernomen te hebben, dat de Frarsche regeering er niet aan denlkt. in de eerstvolgende dagen tot stabilisatie van den franc over te gaan. Het blad zegt te kunnen bevstigen, dat Poincare en de gouveraeur van de Banque de France van oordeel zijn, dat de noodzake- fijke voorwaarden voor een spoedige stabili satie nog niet vervuld zijn. HET INCIDENT TE MAINZ. De bewering van Duitsche zijde, als zou den de twee Fransche soldaten het verhaal van den aanval, waarvan zij in den Kerst- nacLt het slachtoffer waren. hebben gefin- geerd, ten einde het verlies van een revolver aann- mel'ijk te maken, is van alien grond ont'bloot. Alvorens gevolgtrekkingen te maken moet de uitslag van het onderzoek worden afge- wacht. REVOLUTIE IN BRAZILIe. Naar verluidt. zou er een revolutionnaire beweging gaande zijn in Brazilie. Een af- lmg regeerinigtroepen zou uit elkaar zijn ge- jaagd, waarbij verscheidene officieren gedood zouden zijin. Een deel van het garnizoen van San Pednito zou aan het muiten geslagen en gedeserteerd zijn. PRAEHISTORISCHE MASKERS. Naar uit Marrakesi (Marokko) wordt be- richt heeft de Belgische geleerde Lequeu aan aa niden voet van den Atlas, op de zuidelij'ke helling daarvan in Marokka tumuli ontdekt. Maskers van metaal en Listen zijin daarin aan- getro'fen Veel der uitgegraven voorwerpen zouden bestaan uft een kgeertng van koper en zintk. het metaal van Atlantis. IN EEN /LAMMENDEN CFRKEL. Zes emploves eener groote petroleum- maatschappij te Ventura in Californie waren inigesloten in een krimg brandende petro leum. Zij poogden, uit dtn vlammenden cir- kel, die een doorsnede had van 150 M te ontvluchten. Drie huniner baanden zich een weg door de vlammen, waarbij hun kleeren in brand vlogen. Zij werden hoogst ems tig gewond. De drie anderen stortten neer en kwamen in de vlammen om. OVERSTROOMINGEN IN DE VEREENIGDE STATEN. Door het buiten haar oevers t re den van de Cumberlandirivier zijn eenige wijken in het Noorden en Oosten van Nashville over- stroomd. Minstens twee duizend personen zifn reeds dakloos of maken aanstalfen, hun woninrren te ontruiimen. Te Memphis worden uit Mississippi, Ar kansas en Tennessee berichten ontvangen, waaruit Mijikt, dat in uitgestrekte gebieden door overstroomingen en storm groote ver- woestimgen zijn aangebracht. De bevolking moet in vele gey alien groote ontberimgen doorstaan. Men vreest, dat de overstroomin gen der zijrivieren van de Mississippi ook voor dezen stroom gevolgen zullen hebben. VIJANDEN VAN BELGIE. Het B. T. A. meldt uit Brussel dat het Staatsblad heden een Kon. besluit zal bevat- ten, waarbij hetbeslag zal worden opgeheven (op verzoek der huidige eigenaren en op ver- ordening van den president der rechtbank) op de bosschen, welke den 4en Augustus 1914 aan onderdanen van voormalige vifandelijke landen toebehoorden en sindsdien, en na 13 November 1918, door Be-lgen of ond>erdanen van gealieerde of neutrale naties werden ver- worven. DE GEESELAARS VAN BOMBON. Het proces tegen de leden van de secte van O. L. Vrouwe-der-Tranen, de daders van den aanslag op den pastoor in het dorpje Bombon, is thans op 19 Januari a.s. be- paald voor de correctionneele rechtbank te Melun. De beklaagden, twee mannen enacht vrcuwen, waren den 4en Januari van dit jaar uit Bordeaux naar Bombon gekom.n, om abbe Desnoyer, in wien zij ecu kwade geest zagen, te geeselen. HET INCIDENT TE MAINZ. Volgens de Parijsche bladen zou uit de inlichtingen, verschaft door den staf van het Rijnleger, voortvloeicn, dat de twee soldaten, die in den Kerstnacht door Duitsehers zou den zijn geslagen, hebben bekend, dat zij in stoat van lichte dronkenschap verkeerden en dat zij met de Duitsehers twist hebben ge- zocht. KORTE BERICHTEN. De gemeenteraad van Moskou voert momcnteel onderhandelingen met de Allge- meine Elektrizitats Gesellschaft en het Sie- mensconcern over dtn bouw van een onder- grondschen spoorweg, welke 200 millioen mark zal kosten. Albert Fall, de Amerikaansche oud- secretaris van binnen'landeche zaken, bekend uit de petroleumschandalen van Elk Hill en Teapot Dome, lijdt aan lengontsteking. Zijn toestand is hachelijk. De Fransche minister van arbeid zal he- denmorgen den ministerraad een statistiek voorleggen, waarin wordt vastgesteld, dat het aantal werkloozen de 40.000 niet overschrijdt, waarvan 10.000 te Pajijs. Er zijn maatrege ien genomen om de werkloozen werk te ver- schaffen bij de groote openbare werken.' Volgens het „Giornale d'ltalia" zal in I'telie een luchtpolitie worden ingesteld, die binnenkort aan de grenzen zal dienst doen. De politie-escadrilles zulen ender bevel staan van een hoofdofficier van den vlieg- dienst. De Italiaansche regeering heeft beslo- ten bij de Kamer een wetsontwerp in te d'ie- nen waarbij machtiging wordt gegeven om belastingp'.ichtigen, die niet vlug genoeg hun beiasting betglen, in de gevangenis te zetten. Te Rybinsk heeft in een stoatsmolenbe- drijf twee dagen lang een hevige brand ge woed. Drie arbeiders zijn daarbij om het le- ven gekomen, terwijl 24 personen verwon- dingen bekwamen. De schade bedraagt meer dan een millioen roebel. In gehee! Marokko heerscht strenge koude. Te Fez en ook in andere deelen van •het land is tijd'ens de Kerstdagen veel sneeuw gevallen. Wegens den mist zijn gister de lucht- d'iensten van Engeland naar Amsterdam, Pa- rijs en Ostende gestaakt. DE BURGEMEESTER VAN LEIDEN. Zooals wij reeds gister in het kort meidden, heeft de regeering voor het ambt van burge- meester van Leiden het oog op den heer mr A. van de Sande Bakhuyzen, zaakgelastigde van Nederland te Boedapest. Na de in ons vorig nummer gemelde bij zonderheden moge hier nog het volgende medegedeeld worden: Mr. van de Sande Bakhuyzen is in veel vroeger jaren als volonair aan het departe- ment van buitenlandsche zaken werkzaam ge- weest en koos daarna de consulaire loopbaan. Zoc werd hij in he jaar 1911 vice-consul in algemeenen dienst; is verder consul geweest te N' w-York, waar hij later den persoonlijken ■fitel van consul-generaal kreeg. In d.en laatsten rang fungeerde hij te Sin gapore. Eenige jaren later werd hij werk zaam gesteld bij de Nederlandsch-Indische regeering en wel als tijdelijk hoofd van het kanloor voor buitenlandsche aangelegenhe- den Hij kreeg daarbij den titel van adviseur voor buitenlandsche handelsaangelegenhe- den. In het jaar 1916 bekwam mr. Van de San de Bakhuyzen eervol ontslag uit die functie Niet lan.gen tijd daarna fungeerde hij als vaarnemend drecteur van het Rijksbureau vcor de scheeovaart in Nederland. Nog was hij secretaris-generaal van de te 's Gravenhage gehouden „Russische confe- rentie", die een uitvloeisel was van de Inter nationale Economische conference van Genua. Ten slotte is hij, nadat hij nog eenigen tijd werkzaam was aan het ministerie van buiten landsche zaken, benoemd tot consul-generaal, belast met de functie van zaakgelastigde van Nederland te Boedapest. Op het oogenblik bevindt hij zich aldaar. Mr. Van de Sande Bakhuyzen is ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. In verbrnd met de te verwachten benoe- ming van mr. A. van de Sande Bakhuyzen tot burgemeester van Leiden, kunnen wij nog mededeelen, dat hij (ie Christelijk-Histo- rische beginselen is tcegedara, GEREF. KERKEN BINNEN HERSTELD KERKVERBAND. Men meldt uit Amsterdam: Gister is in de Parkkerk een vergadering gehouden van de Gereformeerde Kerken binnen het herstelde kerkverband, welke vr- gadering is bijeengeroepen door de Geref. Krken van Amsterdam Zuid. Dr. J. G. Geelikerken sprak namens de roepende kerk een openingswoord. Uit het onderzoek der geloofsbrieven bleek, dat aan- wezig waren afgevaardigden van Kerken van Amsterdam. Amsterdam-Zuid, Baarn, Oude Mirdum, Tienhoven en Z^ndvoort. Het moderamen werd als volgt samenge- steld: Ds H. C. van den Brink, voorzitter; dr. J. G. Geelkerken scriba, ds. S. P. Ver- meer, assessor. In zijn openingswoord constateerde ds. Van den Brink, dat men thans bijeen was overeenkomstig den bestaanden toestand als classis 'Amsterdam, waaruit slechts twee kerken, Amsterdam en Amsterdam Zuid ver- tegenwoordigd zijn. De andere kerken wor den heschouwd als tijdelijk bij de classis Am sterdam inwonende an met haar vergaderen- de. De aanwe^ge predikanten, ds Aalders, ds. Buskes, ds. van Duin en ds Koppenaal, kregen evenals de afgevaardigden uit de groepen te Amersfoort en te Haarlem, advi- seerende stem. Een orde van behandeling van de voor- ste! len werd opgemaakt. Aangenomen werd het voorstel Zandvoort om over te nemen de 2e en 3e alinea van de beginselverklaring der kerkelijke conferentie, welke luiden: „Zij spreekt uit, van harte te hegeeren, dat de tengevolge van de besluiten der gene- rale synode te Assen 1926 verbroken eenheid van- kerkelijk samenleven tusschen de Geref. Kerken in Nederland en de Kerken van het herstelde kerkverband weder worde hersteld. Zij acht dit echter alleen mogelijik, indien de Geref. Kerken in Nederland ovnoorwaar- deliik buigen voor het volstrekte gezag van Gods woord en dus terugkeeren tot oncrerep- te trouw aanjie 3 Formulieren van Eenig- heid en tot onverzwakte handhaving der geldend-e kerkenordening." Goedgekeurd werd het rapport der dfepu taten_ tot samenspreking met predikanten, die zich in dienst der Kerken binnen het herstel de kerkverband; willen stellen. Dit betrof vooral de samenspreking met de predikanten ds Aalders en ds. Van Duin. De predikanten, door de kerkelijke confe rentie benoemd als adviseurs met het oog op de beweging in verschillende plaatseii, brachten vervolgens verslag uit. Daaruit bleek, dat sommige groepen reeds tot zelf- standige kerkformatie zijn overgegaan, ter- wijl in andere plaatsen voorloopig gods- dienstige samenkomsten zijn georganiseerd, en dit in andere p'aatsen in voorbereiding is. Besproken werd voorts de voorziening in den prerii'kdienst. Daar er te weinig predi kanten jzijn, moet er voorloopig in alle ker ken bij beurten worden preekgelezen. Het recht om een stichtelijk woord te spreken, kan gegeven worden aan breeders, die daar- toe de gave bezitten binnen hun plaatselijke kerk. Voor terugkeer tot het instituut van oefe- naar zal worden gewaakt Deputaten er re- geling van het peremptoir examen zullen de volgende classisvergadering van advies die nen in zake het ver'eenen van het recht tot .spreken van een stichtelijk wdbrd" aan stu- denten. Hierna werd gepauzeerd. In de middagzittiing van de gUteren gehou den vergadering van de clasis Amsterdam der Geref. kerken binnen het hersteld kerk verband is benoemd tot archiefbewarende kerk en de kerk van Amsterdam-Zuid, ds. Buskes en de heer Veenman werden aange- wezen als deputaten voor de regeling der p-edikdiiensten, ds. Aalders en ds Koppenaal als deputaten voor de samensfefling van een hiiishoudeliike regeling, als quaestor wer den aargewezen ouderling K. W. v d. Toor- ren als primus en ouderling M. de Bruin als secundus Voor vaststelling het percentage van het classicale quotum werden aangewe- zen de quaestor-primus v. d. Foorren, ds. W. E. v. Duin en ouderling M. de Bruin Als deputaten voor de regeling van het praepara- tori-examen werden benoemd ds v. d. Brink, ds. Geelkerken en oudtrling Blankenberg, als deputaten art. 13 (emeriti-predikanten enz.) ds. Smelik, ouderling v. d. Plas en de heer H. J. Bekkering. Besioten werd, dat de kerken eens in de drie maanden zullen collecteeren voor hulp- behoevende^kerken (art. 15). Als .deputaten voor deze zaak werden aangewezen: ds. Buskes. ds. Vermeer en ouderling De Groot van Baarn. De vergadering sorak hierna hare waar- deering uit voor den arbeid van het radio- comite Amsterdam-Zuid en beval aaa dat de kerk, vanwaar door middel van dat comite een radio-dienst wordt uitgezonden, een collecte voor dit comite zal houden. De zorgen voor de beweging in onder scheiden plaatsen worden aan diverse ker ken opgedragen. Voor Baarn wordt als consulent aangewezen ds. Smelik, voor Amster-dam-Groot dr. Geelkerken. Een zeer uitvoerige discussie werd ge- voerd over de zaak van het Nieuw-Testamen- tisch kerklied. Een commissie w rd benoemd om op de volgende classis-vergadering van advies in deze te dienen. Ds. v. Duin, ds. Smelik en de heeren v. d. Plas en Swart wer den tot leden dier commissie benoemd. Met betrekking tot den naam der kerken leed de vergadering nog geen uitspraak, doch zij besloot, dat voor deze zaak deputa- ties zullen worden benoemd, die te dezer za ken de volgende classisvergadering van ad vies zullen dienen. In bijzondefe geval! n hebben zij volmacht om op rechtskundig ad vies naar gebleken noodzakelijkheid te han- delen Als deputaten werden benoemd: ds. M. C. v. d. Brink, prof. dr. P. A. Diepen- horst en dr. J. G. Geelkerken. Te 5 uur ging de vergadering in comite- generaal ter afdoening van enkele zaken, die beter in besioten kring konden worden be- bandeld. De voorzitter bracht echter eerst den belangstellenden broeders en zusters, die de vergadering hadden bijgewoond, dank voor hun aanwezigheid. Als deputaten voor stcun aan liulpbehoe- vende kerken werden nog benoemd: dr. Kop penaal en de heeren M de Bruin en Steg- ger. Besioten werd nog, dat de volgende ver gadering over twee maanden zal worden ge houden, als roepende kerk werd aangewezen de kerk van Zandvoort, als plaats: de Park kerk. Om zeven uur des avonds sloot ds. v. d. Brink de vergadering met d.ankgebed. DE SCHEEPVAART OP DE SCHELDE. Op de reede van Vlissingen liggen ver sohil'lende schepen voor anker, die niet ver der kunnen wegens gebrek aan een voldoend aantal Belgische loodaen. NED. VER. VOOR PAEDAGOGIEK. Maandagochtend is in het gebouw van de burgerwacht te Amsterdam de algemeene vergadering der Nederlandsche Vereeniging voor Paedagogiek aangevangen onder voor- ziterschap van dr. Hamaker Deze heette de aanwezigen welkom, i i het bijzonder den heer Van Ravestein, inspecteur van onder- wijs, als vertegenwoordi.ger van de minis ter van onderwijs. De voorzitter sprak een openingswoord. Daarna hield dr. v. d. Spek een rede over de waarde der psycho-analyse voor de op- voeding. Dinsdagmiddag is de vergadering voortge- zet in huishoudelijke bijeenkomst. Als lid ran het hoofdbestuur werd in plaats van dr. Ha maker gekozen de heer J. Stamperius. Daarna gaf de voorzitter het "woord aan prof mr. Leo Polak, die sprak over: „Straf en Opvoeding". DE VIER CHINEESCHE BISSCHOPPEN TE AMSTERDAM. De huldiging, welke^Katholick Amsterdam den vier Chineeschen bisschcppen Maandag- avond in het Concertgebouw heeft bereid, droeg een geestdriftig'karakter. Bij hun bin- nenkomst in de groote zaal, Waarvan ook de balcons bezet waren, werden zij met een lang- durig applaus begroet. Nadat zij op het po dium hadden plaats genomen, werden zij in de Fransche taal verwelkomd door pastoor van Kersbergen. De Schola Cantorum, ondei leiding van Hubert Kuypers voerde vervol gens eenige gezangen uit, waarna een oud- missionnaris uit China, Pater Hendrik Ray- makers een lezing hield over China, vooraf- gegaan door een in de Chineesche taal uitge- sproken begroeting van de bisschoppen. Aan het eind van den avond heeft een der bisschop pen, Mgr. Tchao in een Fransche toespraak dank gezegd voor de hartelijke ontvangst en hulde gebracht aan de Nederlandsche Katho- lieken voor hun steun aan de Chineesche mis- sie. KORTE BERICHTEN. - Naar, verluidt, bestaat bij een Neder- tondsch consortium dat zich gevormd heeft, het ernstige plan Brusse's Boefje te verfil- men. De opnamen zouden te Haarlem plaats vinden. Natuurlijk zal, mccht het plan ver- wczenlijkt worden. mevrouw Annie van Ees de hqofdrol vervullen. KMAARSGHB TXHUBUdH

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1