DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 307 flonderd acht twmfigste iarj*aui» 1926. DONDERDAG 30 DECEMBER. Uit het Parlement linnenBand Baaitenland Dit nummer bestaaf uit 2 bladen. a Afcoimemciitsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct Adverfentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters nm DbAEsrmmM. Brieyen franco K.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herrns. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. llcdactte No. S3. Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredadeur Tj. N. ADEMA. Den Haag, 29 December 1926. De Eerste Kainer heeft heden weer eens eeri korte vergadering gehouden ter afdoe- ning van wat er vcor haar hand gcreed lag. In een paar uur tijds heeft zij een aaotal wetsontwerpen afgehandeld, waarvan wei het voornaamste is het voorstel tot heffing van een wegenbelasting. De eenige die daartegen tot op zekere hoogte principieel bezwaar had, was de heer Westerdijk (V. D.), die oordeelde, dat de op- brengst van de gedachte belasting niet eerlijk verdeeld zal worden, wijl de Staat daarbij te vee; zal krijgen, en de provincies te wei nig Ook vond hij, dat ten cnrechte de wielrijders in de belasting worden betrokken, daar dez toch wcrkelijk weinig aan onze wegen vernie- len Hij was zoo weinig tevredm met het voorstel, dat hij verklaarde er tegen te zullen stemmen, als het in stemming mocht komen, maar zelf zou hij geen stemming aanvragen, wat wei bewijst, dat hij zijn bezwaren niet al te zwaar aansloeg. Minister Van der Vegte heeft op zijn ge- wone gemoedelijke wijze het ontwerp verde digd en daarbij er op gewezen, dat de ver deeling der opbrengst van de belasting niet zoo onbillij'k is, vooral wanneer men bedenkt, dat de Staat voor heel wat meer wegen heeft te zorgen en wei direct, terwijl de provin- cies over runner middelen kunnen beechikken, vergelijkenderwijs gesproken. Minister De Geer wilde voorloopdg van geen verlaging der Rijwielbelasting weten voor men weet over welke middelen het We- genfonds kan beschikken. De wet op de tandtechnici, waarbij herstel d zal worden een font van het vorig kabinet dat tot de tandliec4kun.de toeliet menschen, die daarop niet het minste rccht hadden. doch de regeering een rad voor de oogesi hadden gedraaid, is niet goedgekeurd zon- der protest van enkele leden, die meenden, dat de heeren aan wie nu het radicaal voor de uitoefening der tandheelkunde weer zal ontvallen, reeht zcuden hebben op schade- vergoeding. Minister Slotemaker de Bruine heeft zeer duidelijk betoogd, dat er van eenige vergoe- ding in diit geval geen sprake kon zijn. De wet is daarop goedgekeurd. Na aanneming van een heele reeks van klei- nere wetten is de Kamer tot 11 Januari uit eengegaan, om dan voor de behandeling der Staatsbegrooting biieen te komen. VEREENIGING VOOR M.U L.O. Te Anthem is Dipsdag de algemeene ver gadering gehouden /an de Vereeniging voor M.U.L.O. onder voorzitterschap van den heer J. C. Snijders uit Rotterdam. In de och,- tendvergadering waren aanvezig de rurge- meester van Arnhem, mr. S. J R. de Monchv en de wethouder van onderwijs, de heer H. Goedihart Jr. De openingsrede werd gehouden door den heer Snijders. Van den heer A M. Borren, den voorzit- ter der Vereeniging, was ingekomen cen tele gram, houdende de beste wenschen voor de vergadering. De afdeeling den Haag had een voorstel in- gediend, luidende: Het H H. trachte, een wetswijzigiing te bewerken, waardoor het mogelijk wordt. een klasse van meer dan 30 leerlingen aan een M U.L.O. school te split- sen, onafhanfcelijk van de bepalingen t o. van de verhouding tusschen het aantal onder- wiizers en het aantal leerlingen aan de ge- heele school In de toelichting werd gezegdv dat een klasse van meer dan der tig leerlingen nu niet kan worden gesplitst als het aantal leerlin gen der school in zijn geheel blijft beneden het minimum noodig voor de aanstelling van een nieuwe kracht In zijn prae-advies deelde het hoofdbe stuur mee, dat het meermalen deze zaak heeft besproken, doch het hoofdbestuur meent, dat een verandering als hier wordt bedoeld, ge- zien het systeem van de wet, moeiliik ver- kregen zou kunnen worden Het hoofdbe- stuur achtte het beter, een stevige actie te voeren voor heretel van ae getallen van 1923 Bij de discussie bleek echter, dat't hootd- bestuur zijn afwijzend standount had her- zien en dientengevolge werd het voorstel van den Haag bij acclamatie aangenomen. Met op 1 r.a algemeene stemmen werd ver- volgens aangenomen een voorstel van de af- deelingen Arnhem en Rotterdam, luidende: De M.U.L O. vereeniging si uit zich aan bij de Vereeniging voor vereenvoudigimg van onze spelling. Vervolgens kwam in behandeling een voor stel van Oostelijk Gelderland, beoogend, dat het hoofdbestuur er voor zal iiveren, dat bij eventueele wederinvoering van eeq vreemde taal beneden het 7e leerjaar dat onderwijs uitsluitend worde gegeven aan UL.O -scho- len, die in verband daarmee de noodige uit- breiding naar beneden verkrijgen. De afdee ling was van meaning, dat de Vereeniging op wederinvoering van een vreemde taal bene den het 7e leerjaar niet moet aandringen, maar dat, indien dit geschiedt, de U.L.O.- school de aangewezen inrichting is om dit onderwiis te geven In het andere geval toch is uitbreiding van het aantal z.g. opleidings- scholen te wachienTook in plaatsen, waar deze tot nog toe onfbraken) en dit acht de 4ie jay itsuv msurir afdeeling uit het oogpunt van gezonde schoolorganisatie een font. Het hoofdbestuur verklaarde de door de afdeeling gewenschte opdracht wei te kun nen aanvaarden, indien een kleine wijziging in de redactie plaats heeft n.l. dat gelezen wordt, „dat onderwijs kan gegeven worden aanuitbreiding naar beneden kunnen krijgen''. Ten slotte werd geadviseerd het voorstel terug te nemen, doch ttvens te besluiten, aan het hoofdbestuur op te dragen de zaak nog eens van alle kanten te bezien en het stand- punt te bepalen ten opzichte van een zelfstan- dig Ai. U. L. O. Dan kan het hoofdbestuur al of niet komen met een voorstel in den geest van Oostelijk Gelderland. Na dit advies nam de afdeeling Oostelijk Gelderland haar voorstel terug. Eveneens werd ieruggenomen een voor stel van de afdeeling Groningen, om zich uit te spreken over de positie van de U. L. O.- school bij wederinvoering van een vreemde taal in de hoogste leerjaren der lagere school. Vervolgens kwam aan de orde een tweede voorstel van Oostelijk Gelderland, luidende: Het hoofdbestuur ijvere voor een schoolorga nisatie, waarin een 3-jarige kweekschool op de basis van het voledige M. U. L. O. di ploma A regel is. het M. U. L. O diploma B geve toelating tot de 2e klasse dezer 3-jarige kweekschool. In de toelating spreekt de afdeeling als haar meening uit, dat het een onjuiste waardee- ring van het M. U. L. O diploma B moet worden geacht, dat de bezitters daarvan thans worden toegelaten tot de 2e klasse eener 4-iarige kweekschool. Voor taken en voor wiskunide bevat net werk dat thans op die kweeksehdlen als eindexamen wordt op- gegeven, weinig elementen, die buiten het B diploma vallen. Op een dergelijike basis moet het een goed ingerichte kweelcschool niet moeilijk vallen, in 2 jaar die meerdere ont- wikkeling te geven, die voor het onderwijzers- diploma word't vereischt. De afdeeling Oostelijk Gelderland merkte nog nadrukkelijk op, dat het M. U. L. O di ploma door de kweekschool wordlt mijkend en dat de bezitters van het diploma staan boven het gemiddelde van de kweekschool- leerlingen in de tweede klasse. De heer Lobstein hoofdbestuur) is het er mee eens, dat er veel ontbreekt aan de aan- sluiting van het M. U. L. O. bij de kweek school. Het hoofdbestuur wil echter niet den rad'icalen weg ultgaan, dien Oostelijk Gel derland voorstaat. Als alleen werd gevraagd om art. 144 van de Wet volledig te d'oen foe- passen, zou men meer nuttig werle doen. De afdeeling verklaart daarop de formu- leering aan het hoofdbestuur te wilfen over- laten. waarna het voorstel werd aange nomen. De afd. De venter stelde voor, de regeering te verzoeken art. 133 le lid der L. O. wet zoo- danig te wijzigen. dat in het gedeelte ,,tot het geven van onderwijs in de vakken in art. 2 gemeld" onder a tot en met j, o, g en z aan een school voor uitgebreid L. O. de letter o vervalt en voorts art 136 le lid zoodanig te wiizigen. dat daarin de letter o wordt opge- nomen. De bedoeling van het voorstel is, de afzonderlijke acte wiskunde te doen voort- jestaan. Dit voorstel werd aangenomen. De afd. Deventer wilde het hoofdbestuur een onderzoek laten instellen naar de wen- scheliikheid en mogelijikheid van een .rege- ling bij afzonderliike wet van het iegenwoor- dige U L. O. en de resultaten vaii dit onder zoek voor te leggen aan de eerstvolgende al gemeene vergadering. Het voorstel werd in handen van het hoofdbestuur gesteld ter verdere behandeling. Verworpen werd een voorefel-Breda, om de alg. verfradering voortaan in de Paasch- va can tie te houd en. De volgende vergadering zal in Utrecht worden gehouden. De heer P L. A. Janssen te Arnhem hield vervolgens een r»de over het onderwijs in de Nederlsndlsche Taal. HET NEDERLANDSCH—BELGISCHE VERDRAG. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas te Vlaardingen heeft een adres aan de Eerste Kamer gezonden aangaande het NederlandschBelgische ver- drag. 1 Waar hooge belangen op het spel staan, sspreekt de Kamer unaniem den wensch uit, dat de hooge vergadering het verdrag, zooals het daar ligt, onaannemelijk zal verklaren. RIJKSKWEEKSCHOOL TE MIDDELBURG. Dinsdlag is het 50-jatig jubilehm der Rijkskweekschool voor onderwijzers en thans ook voor onderwijzeressen herdacht in een feestvergadering, waarin met verschillende autoriteiten aanwezig waren d'irecteur, oud- directeur, leeraren, oud-leeraren, onderwij zers en oud-onderwijzers der leerschool, oud- kweekelingen en ook de lcweekelingen. Na een welkom van den directeur der school, den heer A. Zuiderveld, voorzitter der commissie van voorbereiding, heeft hi] een rede gehouden over de geschiedenis der school. Daarna werd een cantate uitgevoerd, „Een halve eeuw", waarvoor de heer Joh. Vor- rink, gemeentelijk inspecteur van het L. O. in Den Haag den tekst geschreven heeft en de heer Job. H. Caro, leeraar aan de Kweek school, onder wiens leiding de cantate werd gezoagen, de muziek. Later vereenigde men zich aan een feest- disch. SCHEPEN VASTGEVROREN. De Nederlandsche stoomschepen Keileha- ven, van de N.V. Gebr. Van Uden's Scheep- vaart-Mij. te Rotterdam en Ootmarsum, van de St.-Mij. Costzee, te Amsterdam, zijn in de haven van Montreal in het ijs vastgevro- ren. Daar de scheepvaart op de St. Laurens gesloten is, zullen de schepen gedurende den winter te Montreal moeten b'ijven liggen. De bemanning blijft aan boord. PAS OP VOOR DE BANKBIJETTEN VAN 1000. Naar aamleiding van de op 2 September te Geneve plaats gehad hebbende ontvreem- ding van 180 bankbiljetten van 1000 kan worden gemeld, dat de op 17 dezer te Lou den gearresteerdfe Frederick Thomas Ran dolph blijkt een medeplichtige van een wijd vertakte bende te zijn, dfe in verschillende landen opereert. Agenten zouden zich thans in enkele Europeesche landen, ook in Neder- land, bevinden met opdracht, eenige biljetten in te wisselen. De commissaris van politie aan het hoofdbureau (centrale recherche) te Amsterdam vestigt hierop de aandacht van banken, wisselkantoren, enz., met verzoek, zoo mogelijk bij aanbieding maatregelen te nemen tot vaststelling van de identiteit van den betrokkene en de politie ter plaatse zoo spoedig mogelijk te waarschuwen. KORTE BERICHTEN. Het tweeparige meisje M. E. van der W. kreeg eenige dagen geleden in de woning Jacob Catsstraat 102 in Den Haag, toen een teil gevuld weed: met kokend water, een hoe- veelheid water over den hals. Het kind is met ernstige brandwonden overdekt naar het gemeente-ziekenhuis gebracht, waar het thans aan de verwondingen is overledlen. Gistermiddag is op Burgerhout's Ma- chinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam met goed gevolg te water gelaten de torpedo- jager Eversen, in aanbouw voor de Ko- ninklijke Nederlandische Marine. De doop- plechtigheid werd verricht door mevrouw 1. WytemaVersteegn, echtgenoote van den burgemeester van Rotterdam. DE TOESTAND IN L1TAUEN. Van welingelichte zijde zendt men aan het Hbid. een overzicht van helgeen er de laat- ste weken in Litaucn is geschied, waaraan wij het vclgcnde ontleenen: De liirksclie regeering, die bij db joogste yerkiezingen aan het bewind was gekomen, is door de ontevreden rechterzijde, gesteutid door het leger, tot aftreden genoopt. Men heeft hier niet te doen met een fascistische bewyging of met een poging een dictatuur te vestigen. De afgetreden regeering was met de beste voornemens bezield, maar het ontbrak haar aan de kracht om de ontevredenen van uiterst links en rechfs met succes te bestrij- den. Van beide zijdcu dreigde den laatsten tijd een staatsgreep. Uiterst links wilde het sovjetstelsel invoeren en om dit gevaar te be- zweren noodzaakten de rechterzijde en de mi- litaire partij de regeering af te treden. Als' aanleiding dienden het conflict met het Va- ticaan, de aan een groot aantal communisten verleende amnestic en de a.s. socialistische congressen. De nieuwe regeering tracht in het parle ment een krachtige meerderheid te vormen, waar toe zij ock contact heeft gezocht met de naticnale minderheden, die in beginsel haar steun hebben toegezegd. Voorts doet zij'toe- naderingspogingen tot de yolkspartij, welke tct dusver aan het bewind is geweest, voor loopig niet zander succes, welke tot een ver- brceding der coalitie kunnen leiden. De buitenlandsche politiek van Litauen zal door de regeer:ngswisseling niet worden ge- wijzigd. De onderhandelinpcn nopens ecu handdsverdrag met Rusland worden voort- gezet. De regeering zal Polen geen enkele concessie doen, tenzij Polen het initiatief ncemt tot een acccord met Litauen, in welk geval zij eventueele voorstellen met welwil- lendheid zcu enderzeeken. In Januari zai een Litausche delegatie zich naar Berlijn be- geven, om te onderhandelen over een arbitra- geverdrag en economische kwesties. DE NEDERLAAG VAN DIAZ IN NICARAGUA. Omtrent den vierdaagschen veldslag in Nicaragua kan nog worden gemeld, dat de botsing tusschen de liberalen en conservatie- ven nabij Pearl Lagoon aan de Oosktust p'aats had en dat aan de zijde der liberalen 1500 man streden en aan die van de conser- vatieven 1300 man. Het aantal dooden was zoo groot, dat een wapenstilstand moest wor den gesloten, om de gevallenen te begraven. De conservatieuen zijn, naar men gel oof t, ternauwernood aan een volTdige nederlaag ontsnapt. De tegenslag der conservatieven heeft de politieke atmosfeer in Managua, de hoofd1- stad der Diaz-regeering, zeer verhit, daar men er zich rekenschap va ngeeft, dat Diaz geld tekort komt, terwijl de liberalen, die door Mexico erkend zijn, zoowel financieelen steun verwachten als wapenen, die met een smokkelschip zouden worden aangevoerd Het is mogelijk, dat met dit schip ook tnan- schappen zullen worden aangevoerd Bii den terugtocht van de regeeringstroe- pen werd de geheele achterhoede, bestaande uit 400 man, gedood of gevangen gemaakt. Zeshonderd1 soldaten van het regeeringsleger zijn gevlucht naar de neutrale zone in het El Bluff-district, waar zij door de Ameri- kaansche marinetroepen ontwapend werden. In het gevecht, dat drie dagen duurde, heb ben de liberalen 1500 man der regeerings- troepen op de vlucht gejaagd. Deze troepen waren slechts bewapend met machinegewe- ren tegenover de twaalf kanonnen der libe ralen. De zaakgelastigde te Washington n de revolutionnaire regeering-Sacasa in Nicara gua heeft aan het Amerikaansche departe- ment van Buitenlandsche Zaken een formeel protest doen toekomen tegen de operaties van Amerikaansche strijdikrachten op Nicaragu- aansch gebied. In d'it protest wordt o.m. admiraal Lati mer er van beschuldigd, in strijd met de in- ternationale wetten een censuur in te stellen Zoowel het Amerikaansche 'departement van buitenlandsche zaken als dat van mari ne ontkennen, iets van deze censuur te weten. Het is niet waarschijnlijk, dat op het protest zal worden geantwoord, daar Sacasa door die regeering der Vereenigde Staten niet er kend is. ZEVEN DOODVONISSEN IN RUSLAND. De rechtbank te Leningrad heeft uit- spraak gedaan in het z.g. Tsjoebarefsteeg- proces. In deze steeg werd, zooals indertijd gemeld, een jong arbeidster, die tevens stu- deerde aan de arbeidsfaculteit ,door 26 op- geschoten jongens aangevallen en naar een verlaten tuin gesleept, waar haar geweld werd aangedaan. Z-cven beklaagden werden ter dood veroordeeld; cen kreeg tien jaar tuchthuisstrafde overigen werden veroor deeld1 tot gevangenisstraffen varieerend tus schen drie en acht jaar. EEN GEVOLG VAN HET VONNIS TE LANDAU. In verband met de Duitsch-Fransche eco nomische onderhandelingen is indertijd een Duitsch-Fransche toenaderingscommissie ge- vormd, waarvan de leden, bekende economi sche voormannen, streven naar practische overeenstemming De bekende industrieel Fritz Thyssen, lid van die commissie, heeft dezer dagen aan den voorzitter, Mayrisch, een brief geschre ven, waarin hij meedeelt uit de commissie te treden. „Na het ongehoorde vonnis van Landau", zoo schrijft hij, „is het mij onmo- gelijlc lid van de commissie te blijven. Men schijnt in Frankrijk te gelooven, het met de voorwaarden van den wapenstilstand bedro- gen en met behulp van 24 naties ontwapende Duitsch'and, terwijl men zelf tot de tanden gewapend blijft, alles te kunnen aandoen. In het belang van den vrede in Europa wensch ik, dat dit Fransche geloof zoo spoedig mo gelijk worde te niet gedaan. EEN SENSATIONEEL BERICHT UIT ALBANIe. Volgens een Wolff-bericht melden de bla den aldaar uit Albanie, dat Achmed Zogoe cen staatsgreep zou voorbereiden ten einde zich als koning te laten uitroepen Te Londen en Parijs zou dit plan op verzet stuiten. DE GUERILLA IN DE BRAZILI- AANSCHE WOUDEN. Het te Buenos Ayres verschijnende "blad „La Prensa" heeft nadere berichten cntvan- gen van de Braziliaansche grens, volgens welke de federale troepen ten getale van 2000 man een onbeslist gevecht hebben ge- voerd met cngeveer 3000 man opstandelin gen nabij Pequery in d;n staat Rio Grande do Sul. De rebellen, die de beschikking heb ben over machinegeweren, konden den aan- va! der federale troep/n weerstaan. Op het slagveld bleven zestig dooden en 200 ge- wonden achter Men verwacht een nieuw treffen. Deze guerilla duurt nu reeds vier jaar lang in de dichte wouden van Zuid-Brazilie voort De rebelleia kunnen zich daar onge- zien verp'laatsen en gemakkelijk de federale troepen ontwijken. HET ENGELSCHE MEMORANDUM. De Britsche regeering heeft geen enkei of- ficieel antwoord gekregen van de mogendhe- dfen metbetrekking tot haar memorandum be- treffedne China, maar zij gcVoft te weten, dat het memorandum algemeen goed ontvan- gen is, hoewel Frankrijk reserves in acht neemt en Japan zich tot critic* geneigd toont. Het memorandum is thans ook te Hankau gepubliceerd en geme'd word', dat de natio- nalistische regeeringsleiders volstrTt niet over de voorstellen te spreken zijn en waar schijnlijk zullen weigeren daarover in onder- handeling te treden. Beweerd wordt, dat zij volledige autono mic ten aanzien van de douane-rechten vra- gen en onvoorwaardelijke afschaft'ing van de eenzijd'ige verdragen. De wijze, waarop de Chin -esche bladen in Sjanghai reageeren op het memorandum, moet tcleurstellend worden genoemd Vele bladen hebben nog geen connnentaar gepu bliceerd. De „China Times" evenwol zegt, dat En- geland silechts de bedoeling heeft den weg vrij te maken voor ,,een nieuwen vorm van agressie". Het Chineesche vo'k, zegt het blad, wil niets te doen hebben met conces sion, op voorwaarden van we',ken aard ook. EEN NIEUWE OPSTAND IN KOERDISTAN? De Sjeik Abdoer Rahman, de breeder van Said, die het vorige jaar wegens deelneming aan den opstand der Koerden terechtgesteld werd, is door de Turken gevangen gen omen Hij wordt er van beschuldigd getracht t hebben in het Oosten van Koerdistan een op stand te doen ontstaan. DE HEFFINGEN DER ANTWERPSCHI „SCHIEDSGERICHTE". Tijdens den oorlog hadden de Duitschers te An twerp en en te Brussel z.g. „Schiedsge- r chte'' ingesteld, die tot taak hadden, mei voorbijgaan der Belgische rechtbanken, de eischen der Duitschers en Oostenrijkers te behandelen, wier eigendommen bij het uitbre- ken van den oorlog vernield of beschadigd waren. De stad Antwerpen was door dez< rechtbanken tct het betalen van aanzien!ijk( schadevergcedingen veroordeeld. en deze von- nissen waren met geweld ten uifvoer gelegd. Antwerpen heeft na den oorlog teruggave van de gestorte sommen, dit op een ooriogs- schatting neerkwamcn, gevraagd. Eind 192! heeft een gemengd rechtscollege het optreder, dei* „Schiedsgerich-te" veroordeeld en daar mee Antwerpen in zijn eisch cntvankelijk ver- klaard. Dezer dagen heeft genoemd gemengd col lege Antwerpen een millioen francs schade vergoeding toegekend nlus de rente a 5 pet, sedert 1 October 1915. Bovendien is het Duitsche Rijik in de kosten veroordeeld. RAMPEN OP DE ZWARTE ZEE. Een sneeuwstcrm heeft op de Zwarte Zee aan de Roemeensche kust groote schade ver- corzaakt. Gemeld wordt, dat het passagiersschip Astoria" met 20 opvarenden, en het Roe meensche vrachtsdiip „Protos" met 8 opva renden zijn vergaan. EEN POLITIEK PROCES TE MADRID. Dezer dagen zal te Madrid de behacide ling voor den krijgsraad beginnen van het proces tegen de verschillende vooraanstaande personen, die met behulp van het gamizren van Madrid voornemens waren het direc- toire ten val te brengen, en daartoe een com- plot smeedden. De voornaamste bekliaagdeo zijn generaal-veldmaarschalk Wepler en gene- raal Aguileras, alsmede verschillende andere aanzienlijke personen. Onmiddellijk na he catdekken van de samenzwering werden, zoo als gemeld, de raddraaiers zwaar beboet Weyler kreeg 100.000, Aguileras 200 000 en Romanones zelfs 500.000 peseta's boete. DE SPIONNAGE TE PARIJS. De te Parijs wegens spionnage gearresteer- de St renders .is in 1918 in dienst getreder, bij de Engelsche luchtvaartafdeeling en werd em jaar later bencemd in de intergea'lieerde cyntrole-commissie vcor de luchtvaart in Duitschlancj, waardoor hij in goede relaties kwam te staan met Duitsche fabrikanten. Strancers heeft tegenover den rechier be- kend, dat hij geld ontvangen heeft voor in- lichtmgcti over de laatste ontwikkelingen van de Fransche militaire luchtvaart. cn wei /an ,,dr. Weber", den geheimzinnigen Duitschen agent, door wien Stranders zegt te zijn uit- gezonden. Voorts wordt medegedeeld, dat de bewij- zen. welke de rechter van instructie reeds in handen heeft, en de inlichtingen die door Stranders zelf zijn verstrekt, het mogelijl maken een proces te beginnen op gronri van standing van de Fransche wet tegen de spion nage. Verwacht wordt, dat het proces vrij spoedig zal aanvangen. DE TYPHUS-EPIDEMIE IN HANNOVER. Alle gebouwen, die tijdens de typhus-epi- demie voor de verpleging der typhus-lijders werden ingericht, zijn weer ontruimd. Zij zijn weer voor de vroegere doeleinden be" schikbaar gesteld. In de stwlelijke ziekenhuizen bevinden zich thans nog 75 typhuspatienten. EEN SPREKEN'D AAPJE? Te Madrid is de Duitsche biologe, me vrouw Greta Gcldenberg, aangekomen in on- gewoon reisgezelschap. Zij heeft n.d. bij zich een aapje, dat spreken ksn. Het diertje, dat een bril draagt en gekleed is als een oua vrouwtje, is door mevrouw Goldenberg uit Kameroen meegebracht. De Duitsche dame, die verschillende dialec- ten uit het zwarte werelddeel spreekt. ver klaart, dat het dier duidelijk alles vetstaat wat zij zegt, en er reeds in geslaagd is, een aantal woorden, voldomde herhaald, zeer verstaanbaar na te spreken. DE NIEUWE KEIZER VAN JAPAN. Dc nieuwe Japansche keizer heeft bij zijn oesrte audientie een edict voorgelezcn, waar- ia hij de regeerings- en hof-ambtenaren aan- spoort, bun handelingen te richten naar be- paalde beginselcn, waarvan de voornaamste zijn streven naar oorspronkelijkheid in plaats van blindelingsche imitatie, en eenvoud in plaats van ijdel vertoon. Daar een van Japan's zwakheden is de neiging om nieuwe dingen blindelings na te bootsen zonder acht te slaan op hun inner- lijke waarde, word't deze aansporiug be- schouwd als van bijzonder belang, terwijl de aansporing tot eenvoud naar men meent' van pas is, daar er een neiging bestaat om den ouderwetschen eenvoud prijs te geven voor uiterlijke pralerij. Het edict waarschuwt het volk tegen ongepaste heftigheid, zinspeelt op Um. *T

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1