Alkmaarsche Courant Een speelbal der fortuin. Wieuwiaarswenschen. MetH,IL K XII naar Indie. VISITEK AARTEN FElllLLETON. Donderdaff 30 December in Hi No. 307 Honderd Acfit en Tvnintigst? Jaargang. ZIJ, DIE ZICH MET 1 JANUARI VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VFRSCHIJNENDE NUM- MERS GRATIS EN FRANCO. DE DIRECTIE. IN HET NUMMER, DA 1 VRIJDAG 31 DECEMBER VERSCHIJNT, ZAL WEDEROM GELEGENHEID BES1AAN TOT HET PLAATSEN VAN NIEUW- JAARSWENSCHEN a 50 CENT a CON- TANT. DE DIRECTIE. Een heel oude wijk, die zich om het „Alca- zar" bevindt is eveneens nog een overblijf- sel uit dezen tijd. Heele nauwe straten, waar- in men zeer groote; om een binnenplaats ge- bonwde huizen vindt, kan men daar zien. Het „Alcazar" (huis) is een oud Moorsch- paleis. Het is nog door de Mooren gebouwd, maar nooit door hen bewoond. De latere Christen Koningen van Spanie (Castilie en Arragon) woonden hier. En nu nog, wanneer de Komng van Spanje verbliji houdt te Sevilla, wat elk jaar gedurende veer- tien dagen gebeurt, is de residentie in hot Alcazar". Het is heel jammer, dat het zuivere Moor- eche karakter van dit bouwwerk niet' gehee! behouden is. Rondom de binnenplaats is een heel lee- lijke tweede verdieping in namaak Moorschen stijl gebouwd. Bovendien heeft de ook bij ons bekenden ke'.zer Karel V zich niet ontzien, om overal in het schitterend mozaik zijn bla- zoenen te laten aanbrengen. Ontelbare malen ziet men het wapen van Castilie. Dit alles te samen verhindert niet dat het zeer beziens- waardig blijft. Vooral de tuinen met het Ko ningsbad. Hierin bevindt zich ook nog een door Karel V gebouwd theehuis, waar hij vroeger met zijn heelen hofhouding verbliji hield. Eenige minuten gaans van dit „Alcazar" staat de beroemde Cathedraal van Sevilla In grootte in dit de tweede Christenkerk der wereld. De oppervlakte bedraagt ongeveer vier H.A. Menschen, die de St. Pieter te Rome gezien hebben vertclden mij, dat deze kerk door zijn inwendge soberheid mooter toeleek dan de St. Pieter. Het kan best mogelijk zijn. Wanneer men er binnenkomt en loopt onder de onge- schilderde zeer booge Gothieke gewelven van deze kerk krijgt men niet weinig eerbied voor de bouw. Kunst van onze voorouders. I miners deze cathedraal is in den 15en en 16en eeuw door een Ho'landschen bouwmeester ge bouwd. De kerk is volgens Katholieke gewoonte in den vorm van een kruis. Jammer is het dat men zich streng gehouden heeft aan den Katholieken ritus, waardoor het zoogenaam- de Koor in het middeitschip staat, en niet zoo- als algemeen gebruikelijk is aehter in. Hier- door is de doorkijk er van wegegenomen. Hoe jammer dit is, ziet men pas wanneer men door de geheele lengte van het dwarsschip ziet. Men vertelde mij dat t et Koor in de mid den beteekende het hart van Christus. Men steile zich de platte grond van een Katholieke kerk voor als een kruis. Hierop ligt dan het lichaam van Christus. Het altaar is het hoofdeinde; het koor stelt het hart voo op de zijbeuken komen de armen en in het middenscliip ligt het iiohaam, dus de romp en de beenen. Zoo beschouwd is dus de bouw- trant der Cathedraal van Sevilla juist. De toren staat apart, het is de Giralda Een Moorschen toren en heel mooi. Van dit type zijn er drie gebouwd door denzelfden bouwmeester. Een bevindt zich te Rabat en een andere op een plaats in Marokko, waar- van me den naam ontschoten is. De oorspron- kelijke vorm is ook hier niet bewaard. Mer, heeft er een spits opgezet en een klokkenspel. Verder heeft men er omganeen aangebouwd, terwijl de oorspronkelijke Giralda een vlak- ken toren was. Om -er op te klimmen bestijgt men geen trappen, maar loopt men langs een hellend Naar het Engelseh van Rafael Sabatmi. Geautoriseerde vertaling van A. T. W Hij stapte den drempel over, en ging de gelagkamer aan zijn linkerhand binnen. De kamer was schoon aangeveegd, de lange hou- ten tafels waren goed geschuurdmaar de zaken waren slap, want db ruimte bevatte een enkel mensch, een man met een voorschot voor, die uit een houten armstoel, waarin hij had zitten dommelen, opsprong met den kreet van: „Zoo waar ik leef, een klant!" Holies keek hem aan, en de man keek Hol ies aan. Het was Banks, de waard, zelf. Maar een Banks, wiens buik geslonken was, wiens eerst roode wangen hun kleur en vol- heid verloren hadden. „Kolonel Holies," riep hij. „Of is het uw geest heer? Er zijn meer geesten dan levende menschen in deze zwaarbezochte stad." „Wij zijn beiden geesten, geloof ik, Banks," antwoordde de kolonel hem. „Misschien, maar onze kelen zijn niet die van een geest, Goddank! En er is nog wat goede wijn in de Harp. Spaansche wijn is de beste medicijn zegt dr. Hodges. Spaansche wijn met nootmuskaat, zegt hij, en oppassen men niet zweet. En zoo heb ik miizetf in vlak dat veTe malen omgebogea ts, zonder groote vermoeienis naar boven. In de kerk vindt men als verdere beziens- waardigheid een graf van Christobal Colon (Columbus). Ik zeg „een graf" omdat er vele zijn. Men beweert editor dat dit het authen tieke is. Mooi is het niet. Eenige afzonderlij- ke kapelen, waaronder die van Karel V. In deze kapel is onder het altaar het graf van Ferdinand de Heilige van. Castilie. Verder zijn er nog eenige mooie sctolderijen, waar onder Murillo's en dan nog de ,.Schat". Dit moet een groote collecte van kostbare altaar- kleeden en priesterkleeding zijn, die ik echter door tijdgebrek niet heb kurmen zien. Hiermede zijn de oude bezienswaardighe- den van Sevilla vrijwel genoemd, blijft alleen nog als curiositeit over het huis van den „Barbier van Sevilla" bekend uit de naar hem genoemd opera. De hieraan verbonden ge- sch.edenis is u alien natuurliik genoeg be- Icend Ons verblijf te Sevilla duurde ruim vijf dagen. Deze vijf dagen werden ons door den Hollandschen consul te Sevilla, Baron van Aerssen Beyeren van Voshol, zoo aangenaam mogelijk gemaakt. Op het gebied van schouwburg viel niet veel moois te bewonderen. Wij zijn een avond naar een variete geweest, dat maar weinig varieerend was. Alles kwam neer op Spaan- schen dans. Een heele mooie danseres was Carmen Vargus, deze zong nog een paar voor ons natuurlijk onverstaanbare tiederen en werd gees tdriftig toegejusifht. Het vreemde aan deze artiste is, dat zij volgens de beweringen, lezen nog schrijven kan. Enfin dat komt meer voor in Spanje. Verder was er nog een imita tor. zekere Bertini, hij imiteerdg verschillende artisten, alle vrouwen en naar men zei zeer goed. Uit den aard der zaak was hier voor ons niets aan, daar wij geen der gei'miteerdeo ooit gezien hadden. Middelerwijl had het gewone officieele ge deelte van e~;i havenbezoek voortgang gevon- den. Officieele bezoeken waren gewisseld met den havencommandant, den burgerliiken en militairen gouverneur, den Alcalde (burge- meester en last not least met den kapitein generaal van Spanje, Don Carlos de Bour- bony Bourbon, zwager van den Komng. Een eigenaard'ige plechtigh-eid dient ook nog even gememoreerd te worden. Het heeft Hare Majesteit de Koningin be haagd, om aan Don Carlos Diez, afgetreden havencommancant van Sevilla, te verleenen, het commau ieurskruis van de orde van Oran- je Nassau. Toevallig trof het, dat een Hol landschen oorlogsbodem, te weten H M K XII, verblijf hield in de haven van Sevilla I>e onderseheiding was verleend voor ver- diensten, tegenover zeer vele Hollandsche oorlogsschepen wanneer deze, als wij, in Se vil'a waren. De uitreiking had daarom plaats bij ons aan boord in het bijzijn van veel Spaansche autoriteiten. Hiermede is vrijwel het beleefde te Sevilla genoemd Maandag 11 October, zijn wij de Guadal quivir veer afgevaren en zetten daama koers op Tunic. Schitterend was het weer, bij nacht passeer- den we de Straat van Gibraltar en gingen de Middellandsche Zee in. In den namiddag vm 12 October zagen we de laatste stukjes Spaarsche kus* verdwijnen, en hadden we dus voorloopig voor twee iaar afscheid geno- men van Fuiopa. Hee' kalm en geleidelijk verliep deze o\ertoch+, die vijf dagen duurde. Een paar maien vcccr. we wat onder water, om toch ook fens in de Middelandsche zee onder water gcveren te iiebben, zooals we ge- daan hadden in het Engelseh Kanaal en de golf van Biscaye. Oj. vtertien October passeerden we Al giers, duici-elijk konden we deze stad en zijn ligging bezion. De menschen, die al eens eenjer deze s'ad bezocht hadden, herkenden vele punten en gebouwen en onderrichtten de minder bevarenen, zoodat nu alien zonder on- derscheid zich ihuis zullen voelen in Algiers, tot de scheepskat toe. Op den vastgestelden tijd, Zaterdagmor- gen zestien October, waren we voor Tunis en vteren we de naar deze stad genoemde baai in. Op de reede lag geankerd een van Frank- rijks slag&chepen de ,,Jean Bart". Aan bocrd bevond zich de bevelvoerende admiraal der Fransche Middellandschezee vloot, Vice-admiraal Violette, terwijl de Jean Bart werdgecommandeerd door den Capi- taine de vaisseau Joubert De Jean Bart heeft ens een buitengewone attentie bewe/en. Zooals misschien bekend is, wordt et n oorlogsschip, wanneer het een koopvaardijschip tegenkomt, gegroet. D;t grceten bestaat dan in het strijken van de vl" Onder oorlogsschepen onderling, be staat dit gebruik niet. De reden hiervan is dat men niet weet, wie het eerst de vlag zou het leven gehouden. Zullen we een flesch van het geneesmiddel nemen, kolonel?" „lk zou van ganscher harte ja zeggen. Maar ongelukkig kan ik geen wijn beta- len." „Betalen?" De waard trok een gezicht. „Ga zitten, kolone>." Banks haalde den wijn, en schonk in. „De drommel hale de pest, zeg ik," zei hij en zij dronken. „Op mijn woord,"kolonel, ik ben blij u levend te zien. Ik vreesde het ergste voor u. Maar u is er geslaagd veilig te blijven, en hebt niest alleen de pest ontloopen, maar ook die ellendige kerels, die achter u aan waren." Zonder on antwoord te wachten, liet hij zijn stem dalen, om er bij te vogeen: „U zult wel gehoord hebben, dat Danvers gepakt is, en dat hij ontsnapte en vrij kwam ge- lukkig voor hem! Maar dit is nu alles een droom, die samenzweringsgeschiedenis, en niemand maakt er zich meer druk over. Zelfs de regeering niet. Er zijn andere dingen, die hen bezighouden, en er blijft niet veel te regee- ren over. Maar nu over u zelf, kolonel?" „Mijn geschiedenis is gauw verteld. Het is me niet zoo goed gegaan, als ge denkt. Ik heb de pest gehad!" „Zoo! En u is er doorgekomen!" Banks keek hem met groote eerbied aan. ,,Nu, dan is u wel onder een gelukkig gesternte geboren, heer." „Daar vertelt ge me wat nieuws," zei de kolonel. „Er komen er niet veel goed af, zei de waard hem treurig. „En dat u de pest gehad heeft. maakt, dat u nu veilig is. U kunt komen strrfKen Nu heert die bevelvoering op de Jean Bart, blijfebaar als een compliment tegenover dc prestatie der onderzecboot, van deze ge- wo.nle aftreweken, door ons het vlaggesaluu1 te brcngen. Voorwaar een heele bijzumder- heid. Na de Jean Bart gepaaseerd te zijn, voeren we langs Carthago, op La Goulette aan naar de monding van het Kanaal, dat de haven van Tunis door de lagune been met de zee verbindt. Hier werd een loods aan boord ge- nomen en gingen wij naar binnen. Binnengekomen, zagen we dat we niet de eenige gasten waren. Het heele eskader van kleine strijdkrachten, bestaande uit zeven tor- pediobootjagers en vijf onderzeebooten lagen, het was een paar uur voor ons tnnnenge- loopen. Pr^irinciaal nieuws L'H" KENNEMERLAND. De aanvo:i up de veilingen was geringer dan de vorige week; de gemiddelde prijs la- a'ltijd een groote aanvoer en de meesten tuin- ders zetten. het er op om met mooie waar present te zijn, in de hoop iets extra's te ont- vangen. Dit jaar was de aanvoer voor de Kerstda'gen niet zooals anders, althans niet zco groot als de vorige weken en and'ijvie was er ai bijzonder weinig, doch het loopt op het einde en veel heeft men niet meer voor de feestdagen bewaard. Zij, die echter nog aan- voerden, hebben geboft, want er waren nog kisicn waarvcor bijna 3 werd gemaakt en dit is hoog; de doorsneeprijs was echter 1.50 per kist. Bloemkool werd ook nog aangevoerd in beduidende partijtjes, doch de kwaliteit is ver van mooi. Wat hier voor zg. lste soort wordt aangeboden, brengt in de Streek cog niet de helft op van den prijs welke hier wordt besteedt; voor lste soort werd van 16 tot 20 bedongen, terwijl uitschot nog 5 a 7 per 100 stuks opbracht. De aanvoer van spruiten was van beteeke- nis en de handel in dit artikel is een raadsel, het was een z.g. ongeregelde handel met va- riecrende prijzen van 8 tot 25 per 100 Kg. en niet de beste kwaliteit bracht dc hoogste prijs op, het hangt gehee1! van het geluk af. Boerenkool was nog al gewild; natuurlijk is dit te danken aan het vriezende weer. We verwachten dan ook nu de vorst weer is geweken een lagere prijs. E>e prijs van de afageloopen week beweegt zich tusschen 0.50 a 0.85 per kist. Groene kool welke men nergens beter en mooier aantreft dan in dit gewest is zeer gezocht, voor lste soort werd nog 7 per 100 stuks besteedt; de. gewone notecring was 4 a 7 per 100 stuks. De overige aanvoer van kool was kleiner dan dev orige week; de gemiddedle prijs la ger. Uien en wortelen gingen niet; de prijs was laag en de aanvoer niet groot, toch zit ten er nog partijen, doch de prijs lokt niet tot verkoopen. Prei is ook een echt winterartikel en de laatste marktdagen was dit artikel bijzonder gezocht; de prijs Hep op tot 0.28 per bos, doch 15 a 25 per bos was schering en in- slag. Steeds is er nog aanvoer van knolselderie, doch dc kwaliteit is dit jaar niet schitterend, de mooie kwaliteit bracht een hooge pnjs op, varieerend van 10 tot 15 per 100 stuks. Vruchten zijn bijzonder in trek, doch de aanvoer' is niet groot en de prijs abnormaal hoog. Zeer sporadisch kwam voor een kistjc peren, welke voor fancy-prijzen werd afgenc- men; we noteerden voor Goudreinet en Pre sent van England tot 0.35 en 040 per Kg., terwijl zoete appelen 17 a /26 per 100 Kg. opbrachten. De aanvoer van aardappelen was onveran- derd, doch de prijzen waren iets hooger; dit feit is echter te verklaren doof het vriezend weer. We verwachten dan ook geen hooger prijzen. De overige artikelen brachten omver- anderde prijzen op. UIT NOORDSCHARWOUDE. De Raad vergaderde Dinsdagavond voltal- lig- De laatste kasopname bij den gemeente- ontvanger gaf aan een ontvangst van 124.575.54'4, een uitgaaf tot een bedrag van f 123 809.34L4, alzoo een kasgeld1 van 766.20. Onder de uitgaven is opgenomen een post van 30.000, welke geplaatst is bij de Boe- renieenbank. Near aanleiding van dezen post vrceg de heer Kooij of daarmede de leening groot 10.000 bij de Boerenleenbank niet afgelost kon worden. De voorzitter toonde aan, dat dit niet mo gelijk was, omdat het eene kasgeld en het an dere een leening is, welke over 30 jaar moet worden afgelost. en gaan naar verkiezing zonder angst te hebben." „En uw Spaansche wijn is als geneesmid del voor mij niet noodig. Maar zoo ik al vei lig ben, ik ben ook zonder geld, en dat heeft me hierheen gevoerd, om te zien, of wat goed van mij nog in uw bezit is, zoodat ik het in geld kan omzetten." „Ja, ja, ik heb het veilig bewaard," ver- zekerde Banks hem. „Een mooi pak met laar- zen en een hoed, een schouderband en nog wat dingen. Zij liggen boven op u te wach ten. Maar wat denkt ge te gaan doen, kolo nel, als ik zoo vrij mag zijn, dit te vragen?" Holies vertelde hem zijn plan, om als ma- troos op een schip naar Frankrijk te gaan. De waard trok zijn lippen samen en schudde treurig met hoofd, terwijl hij zijn gast van onder zijn gefronste wenkbrauwen aankeek. „Och, heer," zei hij, „er is geen scheep- vaart op Frankrijk en er ligt geen schip daar- heen in Wapping, en ook verder zijn er maar heel weinig schepea De pest heeft aan dat alles een eind gemaakt. De haven van Lon- den is even ledig als Proctor daarginds. Geen vreemd schip komt er binnen, geen Engelseh schip gaat er uit, want het zou nergens kun- nen binnenloopen, uit vrees voor besmetting." Het gezicht van den kolonel drukte teleur- stelling uit. Dit dacht hij, was de laatste slag van zijn boosaardige fortuin. „Dan zal ik naar Portsmouth moeten gaan," zei hij somber. „God weet, hoe ik er koin." „U zal er nooit komen. Want Portsmouth wil u niet toelaten. zoo min als eeaig andere □DOOGOQaoa BEVELEN WIJ ONS ZEER GAARNE AAN. HANDELSDRUKKERIJ C N. V. v.h. HERMS. COSTER ZOON IBOaiG PIDPOPiGiGIG □IGPIGIGIGOISIO De 30.000 zijn voor een deel veroorzaakt door het aanzienlijk batig saldo vorig jaar, dat op de volgende rekening moet komen en em ander deel is een gestort bedrag voor de B rui wvereeniging. De sluiswachter de Moel verzocht van het recht van optiejaren gebruik te mogen ma- ken, met dim verstande, dat het pachtbedrag 200 per jaar lager is en de sluisgelden ver- hoogd worden. Op voorstel van B. en W. werd besloten op dit verzoek afwijzend te beschikken, daar optiejaren zijn bepaald voor hetzelfde pacht bedrag cn verhooging der sluisgelden niet wcnschelijk is. De verpachting zal nu in be gin Februari plaats hebben, om den sluis wachter voldoende gelegenheid te geven een woning te zoeken. Op een verzoek van P. Smit om afschrij- ving van hondenbelasting voor 1 hond, werd lunstig beschikt. Het voorstel van de commissie voor de lichtbedrijven betreffende aanstelling van oen tweeden lijnwerker en het bepalen van het salaris daaiwoor, werd zonder bespre- king goedgekeurd. Voor onderwijzer(es) aan de openbare la gere school alhier hebben zich 67 sollicitan- ten aangemeld, waruit de volgende voor- dracht is opgemaakt: 1 Mej A. Biesterbos, assistente alhier; 2. de heer M. Langhorst te Anna-Paulowna 3. de heer P. Brouwer te Haarlemmermeer. Benoemd werd de heer Langhorst met 4 stemmen. Mej. Biesterbos verkreeg 2 stemmen en de heer P. Brouwer 1 stem. Daarna sluiting. UIT HEILOO. Gemeenteraad. De gistermiddag gehouden zitting van den gemeenteraad werd gepresideerd door den burgemeester. Alle leden waren aanwezig, uitgezonderd de heer van de Vail. Bij de opening heette de voorzitter alle leden welkom, speciaal den 'heer Vrijburg, die de vorige zitting niet had kunnen bijwo- nen wegens een ziekte, die zich aanvankelijk ernstig had1 laten aanzien. Het verheugde spr., dat de heer V. weer hersteld was en hij hoopte van hem, dat hij ook voortaan weer met belangstelling aan de beraadslagingen zal deelnemen. Ingekoinen was: a. Een schrijven van den minister van financien met goedkeuring van een crediet van 3600 ingevolge de Land- arbeiderswet b. Dankbetuiging van de aid. van den L. T. B. voor de toegezegde sbsidie voor den te houden boekhoudcursus. c. Idem van de afd. Herwonnen Levens- kracht voor de verleende subsidie. d. tVan den heer Komen een schrijven met dankbetuiging voor de beslissing inzake de aansluiting zijner woning aan het electrisch net. Alle voor kennisgeving aangenomen. Door den voorzitter werden voorts mede- gedeeld de uitslagen van de onlangs gehou den aanbestedingena. uitbreiding electrisch net Boekelermeer, b. het maken van 29 huis- installaties aldaar. De werken waren opge- dragen aan de laagste inschrijvers, resp. de heer van der Lof te Coevorden en de heer G. C. Rentenaar te Alkmaar. Voor kennisgeving aangenomen. Hierop stelde de voorzitter aan de orde punt 3. Adres van F. Admiraal met verzoek om ontheffing van de verplichting tot aan sluiting aan de waterleiding. De voorzitter deelde mede, dat adressant in kennis is gesteld met de in de verordening opgenomen verplichting tot aansluitjng en omdat de Raad zich aan die verordening heeft te houden, stelden B. en W. voor het stad in Engeland, omdat u van Londen komt. Ik zeg u, heer, het heele land is gek van angst voor de pest." „Maar ik heb een gezondheidsbewijs." „Het zal ondersteund moeten worden door een minister of anders laat Portsmouth u niet binnen." Holies keek hem even, niet begrijpend, aan, toen drukte hij zijn bitterheid door een lach uit. „In dat geval weet ik niet, wat mij over- blijft. Ge hebt zeker geen tapper noodig?" De waard keek peinzend voor zich heen, en dacht over de eerste woorden van den kolo nel. „U zegt, dat u veilig is. Heeft u de pro- clamatie van zijn Genade van Albemarle niet gezien, waarin hij mannen oproept, die veilig zijn?" „Mannen oproept, die veilig zijn? Waar- voor?" „Dat zegt de proclamatie niet. Dat zal u misschien in Whitehall hooren. Maar er is iets van een ambt, dat zijn Genade aanbiedt aan hen, die veilig zajn. Nu de zaken zoo met u staan, kon u wel vragen, wat het is. Misschien is het iets voor u, ten minste voor nu dadelijk." „Misschien," zei Holies. „En blijkbaar is het dat of het is niets. Hij zal misschien straatvegers of koetsiers voor den doodenwa- gen noodig hebben." „Neen, neen, het zal wel iets beters dan dat zijn," zei Banks, zijn woorden letterlijk opnemend. Holle6 stond op, »Wat het ook zijq tnoge. adres voor kennisgeving aan te nemen. Als adressant kan aantoonen voldoende goed water te hebben, kan hij op grond daarvan vrijstelling vragen. Spr. deelde hierbij nog mede, dat er nu nog een tiental van de ongeveer honderd personen zijn die hun woningen nog niet aansloten. In de maand November werden 54 perceelen aangesloten* Bij de bij dit punt gevoerde besprekinger deelde de heer Maas Geesteranu s o. m. mede, dat de Gezondheidscommissie te Beverwijk het den menschen zoo gemakke- lijk mogelijk maakt. Zij hebben slechts aan te toonen dat zij voldoende water hebben, dat niet schadelijk is voor de gezondheid (meest- al heet het: „van geliike samenstelling als het leidingwater" en dat is praetisch een onmogelijkheid.) Een onderzoek door een deskundige moet dit uitmaken. Het schrijven werd voor kennisgeving aan genomen. Punt 4. Adres van de Algemeene Noord- Holl. -Pluimveehoudersvereeniging om sub- sidle. B en W. meenden dat opdit verzoek afwijzend d'iende te worden beslist in ver band met 'n eerder genomen besluit om alleen bij de begrooting over subsidies te beslissen, tenzij de verzoeken een zaak betreffen, die niet meer zal voorkomen, zooals b.v. een bloemboilententoonstelling. Het onderhavige verzoek zal echter elk jaar herhaald wor den. Het acfvies van B. en W. werd eenstem- mig goedgekeurd. Punt 5. Voorstel tot goedkeuring van de winst- en verliesrekening der vereenigint Volkshuisvesting Heiloo over 1925, sluitenr met een verliessaldo van 1348.88'A, dat voor 75 pet. door het rijk en voor 25 pet. door de gemeente gedragen zal worden. De op de stukken voorkomende bedragen waren alle vastgesteld volgens de regeeringsvoor- schriften. Werd na eenige toelichting van den heer Vrijburg vastgesteld. Punt 6. Benoeming van een lid der com missie van toezicht op het lager onderwijs wegens periodieke aftreding van mevr. Maas Geestranusde Lange. De commissie had de volgende aanbeveling ingediend: 1. mevr. Maas Geesteranus—de Lange, 2. I. Cohen, arts. Benoemd werd no. 1 met algemeene stemmen. Punt.7. Voorstel tot wijziging van het be sluit tot het aangaan van edn gcldieening voor bouw en inrichting van een raadhuis. De Voorzitter bracht in herinnering, dat destijds besloten werd tot het aangaan van een leening van 35000, af te lossen in 50 jaren, welke-leening zoo mogelijk een an- nui'teitslcening zou zijn. Aanvankelijk had den Ged. Staten bezwaar gehad tegen het cen zoowel als tegen het andere, maar ten slotte hadden zij toegestemd in de aLsosing over een tijdperk van 50 jaar. In een an- nuiteitsleening konden zij echter niet toe- stemmen. B. en W. stelden daarom voor ei een gewone leening van te maken. Alzoo werd zonder hoofdelijke stemming besloten. Punt 8. Voorstel tot conversie van geld- leeningen. De voorzitter herinnerde er aan, dat bij de begrooting was besloten zoo mo gelijk alle leeningen, gesloten tegen een ten te van 5 pet. en hooger, te converteeren en te stellen op een rentevoet van 43/, pet. In totaal heeft Heiloo een 25-tal leeningeu, welker geldschieters alien zijn aangeschreven of zij willen toestemmen in conversie. Eli hunner konden zich er wel mee vereenigen, deoverige veertien, die samen 78409 leen- den. wilden liever vervroegde aflossing. B. en W. stelden nu voor een leening var 78000 aan te gaan tegen een rente van 4'/« pet. Een concept-tosluit,waarbij reke- ajs een man den hongerdood voor zich ziet, dbet hij het best, te begrijpen, dat trots geen leege maag vult." „Dat doet hij ook niet," stemae Banks toe, „een blik werpend op de kleeding van den kolonel. „Maar als u er over denkt, een be- zoek aan Whitehall te brengen, zal u ver- standig doen, dat andere pak, dat boven ligt, aan te trekken. In dit pak zullen de lakeien u zeker niet door laten." Zoo zag men kolonel Holies geheel anders uit de Harp komen, dan hij er een uur te vo- ren in gegaan was. In een donkerblauw grei- nen pak, versierd met wat goudkant, zwarte Spaansche laarzen, en een zwarten hoed met grooten koningsblauwen veer, zonder zwaard, wel is waar, maar met een langen stok, le- verde hij een aanblik, zooals men toen slechts zelden in de straten van Londen zag. Mis schien was het daarom, dat zijn verschijning in de Cockpit de enkele, min of meer Teeg- loopende bedienden zich deden haasten, hem aan te melden. Hij wachtte slechts een oogenb(ik in de ledige voorkamer, waar hij drie maanden ge- leden den heer Pepys van het departemeni van het Zeewezen had hooren zeggen, dat Engeland behoefte had aan geoefende, mili tairen. De portier, die hem aangediend had, kwam bijna onmiddellijk terug om hem naar die mooie kamer te brengen, die op het park uitzag, waar zijn Genade van Albemar le thans als plaatsvervanger op trad van dien genotlievenden, lichtzinnigen vorst die zijn zwaar beoroefde hoofdstad verlaten had. t Wordt vervolgd. 1926 VOOR HET LEVEREN VAN UW

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5