ABdusiroOP Dat is geen verkotjdKeid, mng was genouden met de voor de Toopencfe leeningen geldende tijdstippen van aflossing, word gelezen en daarna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Punt i. Voorstel tot aanvulling der alge- meene politieverordening. Naar aanleiding van de besprekingen in vorige vergaderingen over ontsierendie of in den weg staande re- clameborden, stelden B. en W. voor om in de algemeene pol'tieverordening een bepa- ling op te nemen, op grond waarvan de vr- wijdering van zulke borden e. d. kan worden geiast. Het concept-besluit stelde op het niet voldoen aan een daartoe strekkende op- dracht een boete van 25, bij niet-betaling te vervangen door zes dagen hechtenis. De bepa-iingzal alleen gelden voor het niet- landelijke deel der gemeente, omdat het overige deel reeds valt onder de provinciate verordening. De heer Opdam zou graag zien opge- nomen, dat buiten de rooilijn staande borden e. d. zijn verboden en sprak van de benzine- reclameborden als ontsierende dingen. Devoorzitter maakte duidelijk, dat op grond: van het voorgesteide artikel alle niet gewenschte schilderingen, borden e. d., dus ook die welke buiten de rooilijn staan, moeten worden verwijderd. Het voorgesteide artikel werd hierop zon der hoofdelijke stemming vastgesteld. Punt 10. Voorstel inzake tewerkstelling van werkloo'zen. B. en W., van meening, dat voorziening tegen de werkloosheid noodig was, hadden de commissie, die het vorige jaar de regeling»hiervan had, verzocht of zij deze ook nu weer op zich zou willen nemen. Spr. geloofde dat zij daar geen bezwaar tegen zou hebben en was er voor haar vrij mandaat te geven. B. en W, stelden voor om dit jaar alleen te werk te stellen gezinshoof- den of kostwinners, dus geen vrijgezellen, zooals ook in vele andere gemeenten reeds is bepaald, tegen een uurloon van 40 cent. De heer Opdam merkte op, dat het met deze bepaling kan voorkomen, dat een oude vader wel werk kan krijgen en zijn zoon niet. De voorzitter meende, dat het <n zoo'n geval misschien wel mogelijk zal zijn den zoon te beschouwen a1s kostwinner, zoo- dat deze dan werk kan krijgen en de vader thuis blijft. De voorgesteide beperking is hoofdzakelijk voor gezinnen, waar behalve de vader nog een paar zoons werken kunnen De heer V a h 1 zei, dat in dergelijke gezin nen in den zomer de verdiensten wel zoo hoog zijn, dat er wat terzijde kan worden gelegd voor een tijdperk van werkloosheid, zoodat het voor dezulken niet zoo heel erg moet zijn", als zij een paar weken lang geen werk hebben. De heer Opdam: Ja, maar als alles op is, is het erg genoeg. De heer V a hi meende, dat men toch zui- nigheid miet leeren. De voorzitter had vertrouwen ge noeg dat de commissie, die verleden jaar de tewerkstelling zoo goed regelde, zulks nu weer zal doen. De heer V rij b u r g deelde mede, dat het voorstel tot genoemd'e regeling in de com missie algemeen instemming had gevonden (al'een de heer van de Vail was er niet bij tegenwoordig geweest.) Als een voordeel van de voorgesteide re geling noemde de heer V a h 1, dat de werklooze huisvaders en kostwinners wat langer van de werkverschaffing kunnen profiteeren. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Punt 11. Begrooting en afwijzend prae- advies inza'ke het aanbrengen van closets In de opepbare school. Naar aanleiding van een uitgesproken wensch om de W. C.'s in die school te vervangen door closets hadden B. en W. den gemeente-opzichter Bouwman opgedragen een begrooting te maken. Deze had die nu ingediend tot een bedrag van 1600. Hoewel zij het aanbrengen van closets ten zeerste zouden toejuichen, meen- den B. en W. toch dat het in dezen tijd, nu zuinigheid met de gemeentefinancien gebo- den is, niet te verdedigen zou zijn daarvoor een som van 1600 uit te geven, weshalve zij adviseerden niet tot genoemd werk over te gaan. De voorzitter merkte hierbij nog op, dat een der leden van de commissie van toezicht had meegedeeld, dat de closets in de R. K. meisjesschool meer reuk verspreiden dan de W. C.'s in de openbare school. Spr. meende dat voorloopig aan den wensch kan worden tegemoet gekomen, als de schoolschoonmaker geregeld de W. C.'s goed door spoelt. De heer V r ij b u t g dankte voor het spoe- dig uitbrengen van een advies op den door hem in een comite-vergadering voor de be- handeling der gemeentebegrooting uitgespro ken wensch. Het bewijst dat B. en W. het bezwaar tegen W. C.'s meevoelen. Hij had niet gedacht dat de vervanging door closets zoo duur zou komen en kon met het afwij zend prae-advies meegaan, als de voorzitter de verzekering kon geven dat B en W. in deze zaak actief zullen blijven en zoeken naar een goedkoopere uitvoering. Wat de closets in de meisjesschool be- treft, meende spr., dat deze, als zij een on- aangenamen reuk verspreiden, beslist niet in orde zijn. Een onderzoek zal dan noodig wezen. De W. C.'s in de openbare school ruiken zeer zeker en dat is moeilijker te ver- beteren. De voorzitter gaf met genoegen den heer Vrijburg de verzekering dat B. en W in deze kwestie actief zullen blijven. Zoodra mogelijkheid bestaat op een goedkooper uit voering dan de begrooting van den heer Bouwman aangeeft, zullen zij met voorstel- len komen. Het prae-advies werd hierop zonder stem ming goedgekeurd. De agenda was hiermee afgehandeld, maar de voorzitter voegde er nog twee punten aan toe: a. Aangaan kasgeldleening van 30.000. Nu enkele geldschieters in verband met de door heil geweigerde conversie vervroegde terugbetaiing vnn hun gekende geld wen- schen en aan dit verzoek moei.ijik kan wor den voldaan uit de te sluiten geldleening ad 78000, stelden B. en W. voor in plaats van 20.000 voor kasgeld f 30.000 voor dat doel te leenen. De gemeente kan dat bedrag krijgen zonder kosten tegen 5 pet., wat dus nog lA pet. goedkooper is dan betaald moet worden voor de bedragen, die moeten worden afgelost. Als deze kasgeld eening wordt aangegaan. kan de gemeente tegen 1 Febr. het geld wellicht hebben en alls er gewacht moet worden op goedkeuring van de leaning van 78000 door Ged. Staten, zal het mis schien Maart worden eer men het geld kan krijgen. Het voorstel werd stilzwijgend goedge keurd. b. Verzoek van de afd. van het Witte Kruis om beschikbaarstelling van een verlicht en verwarmd schoollokaal voor een door de doktoren Hoekstra en Cohen te geven cursus in eerste hulp bij ongelukken, waarvoor zich reeds een groot aantal deelnemers heeft aangemeld. B. en W. stelden voor het verzoek in te willigen en de vaststelling van de voor- waarden daarvoor aan hen over te laten. Conform dit voorstel werd1 besloten. Hierna sluiting der vergadering. UIT URSEM. (Vervolg gemeenteraad). De heer Buis vreest dan moeilijkheden hk: de andere ingezeiencu De voorzitter mert op, dat Klaver het zelf aanbiedt en bij openbare verhuring zou het zeker 50 opbrengen. De heer Broertjes vond een huur van 40 voldoende en niet onder de waardc. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno- men. Tegen stemde de heer Broertje. De voorzitter doet voorlezing van de ge- maakte opmerkingen bij de gem. begrooting, die meestal van administratieve aard zijn. Bij den post opbrengst belastingen merkte de voorzitter op, dat Ged. Staten den raad zullen pressen ot belastingverhooging. Het percen tage van 2V2 zal op 3.6 moeten worden ge- bracht anders zal het geraamde bedrag niet worden opgebracht. Met algemeene stemmen wordt besloten ook voor het jaar 1927/1928 2V2 pCt. belasting te heffen. De begrooting wordt daarna opnieuw en ge- wijzigd vastgesteld. Adres van het bestuur der verengiing van pluimvee en konijnenhouders in Westfries- land om voor 1927 een subsidie van 25 te mogen cntvangen, met voorstel van B. en W. mo 10 toe te kennen. De heer Ruijter merkt op, dat de plaatse- lijke vereenigiug aangesloten is bij de N.H. vereeniging te Zaandam. Spr. zal stemmen voor subsidie als gevraagd in het volgende adres. De voorzitter zegt dat het B. en W. niet be- kend was waarbij de plaatselijke vereeniging betrokken was. Verleden jaar heeft de Raad 25 toegestaan, doch met het oog op de fi- nancien achten B. en W. een bedrag van 10 voldoende. Na de gegeven toelichting van den vorigen spr. stellen B. en W. voor de subsidie ad 10 toe te kennen aan de N.H. vereeniging te Zaandam en op het eerste ad. afwijzend te beschikken. Met algemeene stemmen wordt hiertoe be sloten. Vervolgens worden B. en W. gemachtigd tot het doen van af en overschrijving en wordt een suppletoire begrooting dienst 1926 vastgesteld. Aan B. en W. wordt een bianco crediet ver- leend tot het aankoopen van een kachel voor de' raadszaal. Rondvraag. De heer Koopman vraagt of de commissie tot wering van schoolverzuim al voltallig is. De voorzitter antwoordt dat hij getracht heeft het hoofd der openbare school te bewe- gen zijn ontslagaanvrage in te trekken, wat echter mislukt is. Thans wordt beweerd dat de commissie niet Wettelijk zou zijn sa- mengesteld wat niet geheel juist is. Spr. zou volgend jaar September af willen wachten dan zal er wellicht verandering komen. De heer Koopman acht het noodig dat de lijnwerker voor het meterijken een billijke vergoeding toekomt. De voorzitter antwoordt dat de lijnwerker voor elke meter 1 ontvangt. De heer Broertjes vraagt hoe het staat met het voetpad genaamd de Vlap. De voorzitter zegt verbetering aan te laten brengen. De heer Ruyter raadt aan beton te gebrui- ken dan is men voor goed van het onderhoud af en kan het vee den weg ook niet stuk ma ken. De heer Broertjes vraagt of de werkver schaffing al aan oen gang is en ongeorgani- seerde worden afgewezen. De voorzitter zegt dat overeenkomstig het raadbesluit gehandeld wordt dat voor geor- ganiseerden een gunstige regeling heeft ge- troffen. De heer Broertjes acht verplichte organi- satie ongewenscht. Op het platteland is or- ganisatie niet mogelijk. De oonen zijn hier te laag. Verder vraagt spr. of uit andere ge meente ook werkeloozen te werk zijn gesteld. De heer Ruyter acht organisatie noodzake- lijk, wil men door het leven komen. Wordt men dan werkeloos dan ontvangt men een behoorlijke uitkeering. De voorzitter is er van overtuigd dat orga nisatie medewerkt tot verbetering van het le- venspeil van den arbeider. De heer Broertjes zegt dat hier de loonen vooral laag zijn. In het belang van den arbeders is het dat hij zich organiseert. De heer Schaap dringt er bij den voorzit ter op aan tot dansen te beperken. De voorzitter zal er rekening mede houden hoewel hij niet kan toegeven dat er overtol- lig gedanst wordt. In Rustenburg is dat mis schien het geval, maar de katholieken kaste- Ieins laten bijna nooit dansen. De heer Schaap merkt op dat men ook naar andere plaatsen gaat. De heer Buis zegt dat zulks toch niet is te keeren indien de omgeving niet mede werkt. De voorzitter doet openlijk toezegging dat hij met zijn collega's van de omliggende ge menten een bespreking zal houden om te ko men tot beperking van dansen. Als er geen medewerking is van de omliggende gemeen ten heeft er alleen maar een verplaatsing van het dansen plaats tot schade van de eigen inwoners. De heer Koopman vindt het al een mooi ding dat het dansen beperkt is tot zekeren leeftijd. De heer Buis verzoekt plannen voor het aanleggen van een steiger te Ursem. Wethouder Velttbocr contra den burgemeester. De voorzitter zegt onderzoek toe. De voorzitter heeft ook nog een mededee- ling te doen in deze laatste vergadering van het jaar Hij hoopt dat in het nieuwe jaar het hoogste gezag in deze gemeente niet zooals uOt nog toe steeds het, geval is zal worden neergehaald en belasterd. Een jjamflet aldus spr. is door een katho- liek wethouder aan den .commissaris der Ko- ningin geschreven. Alvorens dit schrijven voor te lezen en de discussien over dit punt openen zal spr. eerst den raad alle bescheiden voorleggen betref- fende deze zaak. Spr. toont dan een schrijven van de directie van de P. E. N. waaruit bleek dat het verstekken van een gespecificeerde nota niet mogelijk was; een schrijven van den advocaat Mr. C. Smal waarin deze om genoemde rekening vroeg; een kwitantie aan den heer A. Groot 250.05 d.d. 4 Maart 1918: Spr. heeft evenals andere bescheiden het gemeentebestuur betreffende deze papie- ren zorgvuldig bewaard. Spr. leest voorts nog de betrokken notulen voor van de verga dering van 22 Maart 1918 waaruit bleek dat het voor rekening van den h:er A. Groot ge- bouwde net 250, a 275 zou bedragen. Spr. zegt dat de heer Veldboer door spr. bij gelegenheid van diens koperen huwelijks- feest een kaartje van gelukwensch te sturen. als een judas gehandeld heeft." Elke gelegen heid benutte de heer Veldboer om spr. een hak te zetten en dat heb je dan van een ka tholieken wethouder te wachten. Een brief aan den Commissaris der Koningin. Wethouder Veldboer heeft den volgenden brief geschreven aan den Commissaris der Koningin: In het begin^an den zomer dezes jaars werd door B. en W. van Ursem een schrijven ontvangen van den heer A- Groot te Ursem waarin hij verzocht hem een specifieke reke ning te verMi'ekken van het indertijd voor ziin rekening gebouwd electrisch net. Door B. en W. werd den heer Groot geantwoord dat hij zich moest wenden tot het P. E. B., dat werk had uitgevoerd. Door den heer Groot werd de zaak in handen gesteld van den heer C. Smal te Alkmaar. De heer Smal wendde zich om inlichtingen tot het P. E. B. dat op zijn beurt den heer Smal verwees naar B. en W„ omdat verschillende werken van Ursem waren uitgevoerd en ze niet wisten wat daar- van voor Groot was' geweest. Een schrijven van mr. Smal aan B. en W. om inlichting in deze zaak werd door B. en W. in een vergade ring van 15 OctoberT.l. behandeld. De bur gemeester zegde toe het te zulen onderzoeken, waarbij de wethouders de opmerking maak- ten, dat hij dat wel eerder had kunnen doen. doende blijfct, dat al ware het mogelijik de specifieke rekening te kunnen verschaffen dit toch geen zin heeft. Uit de bijlagen blij'kt, dat A. Groot reeds meennalen tevergeefs getracht heeft de kos ten van zijn geleidingsnet op de gemeente te schuiven en hij werd daarbij fliwk gesteund door zijn vriend en buurman wethouder Veld boer, die elke; gelegenheid aangreep, meerma- len genomen raadsbesluiten tot afwijzing on-gedaan te maken. Het aanvragen om een gespecificeerde nota moet wederom dienen als middel hiertoe. Dat ik mij nimmer voor deze onbenuffiige zaak de moeife getroost had in de rekeningen van 1917 en 1918, die na- tuurlijk alle in de beste orde in het archief aanwezig zijn, na te gaan, of een specificatie mogelijik was. is toe te schrijven aan het feit, dat het net gebouwd was door het P. E. N en de ingenieur van Thiel indertijd mon-Jeling deze aamgelegenheid behandeld heeft met mijn voorgamger, waarbij mij toen als admi- nistrateur van het G. E. B. g> adviseerd werd, dat het maken van het net f 25v) a f 275 moest kosten, welk bedrag ook in rekening gebracht is en waannede A. Groot genoegen hteft genomen. Toen later bleek, dat er minder palen gele- verd waren,- dan een electricien van Mol uit deze gemeente hem had opgegeven, die trou- wens buiten de geheele zaak staat, meende A. Groot recbt te h"bben op restitutie. waar- op in Maart 1918 afwijzend is beschikt, om dat een meer of mindere levering van m ate ri al en niets afdoet aarv de aannemingssewn, die tussehen partijen was overeen gekomen. De kwitantie in Maart 1918 gepresenteerd, vermeldt een bedrag van 250.05 volgens mondelingo overeenkomst en hierop is door A. Groot oedurende 8 jaren to Ik ens 25 af- betaald. Thans moeten nog twee termijnen be+aa'd worden elk front f 25 en daar uit de rekeningen van de P. E. N. niet blij'kt wat voor andere ingeze+enen is geleverd. kan het gemeentebestuur zeker niet de specificatie verstrekken, daar het werk ook niet door het G E. B. dorh door het P. E. B is femaakt Daar ondergeteekende niet wetfeliik en ook niet moreel verplicht is de gevraagde specifi catie te verstrekken en zeker niet asn Mr. Smal die geheel buiten deze zaak staat, een meening, die de geheele raad buiten de wet houders om deelt. is op grond van boven- staande overwegingen het antwoord thans ook nog niet verzonden en zal deze aangele- genheid in de e.k. raadsvergadering, te hou- Vclcn dreigen te worden aangetast. Hoest en verkoudheid, loom gevoel en koude rillingen zijn meestal de eerste kenteekenen. Neem bijtijds de onmisbare die door hare ontsmettende en borstversterkende werking U zal beschermen. In de bestuursvergadering van 6 September j.l. werd door de wethouders gevraagd wan- neer het antwoord aan mr. Smal nu toch eens zou worden gegeven, hij gaf voor, dat het door drukke werkzaamheden kwam, hetgeen door de wethouders in iwijfel werd getrokken, te meer daar de zaak meer dan een half jaar hangende was en wij gaven te kennen, dat wij binnen 24 uur het antwoord ter onderteeke- ning verlangden, wat met een paar vloeken en de opmerking dat hij zich niet door de wethouders de wet liet voorschrijven werd be- antwoord waarbij wij van onzen kant opmerk- ten, dat wij deel uitmaakten van het college van B. en W. en dus ook rechten hadden en wij ons fatsoen niet wilden opofferen aan zijn wellekeur. Het antwoord is echter nog niet afgekomen. (w.g.) J. Veldboer. De toelichting. Aan den heer Groot is op zijn aan den raad gedaan verzoek om aangesloten te worden aan het electrisch net goedgunstig beschikt. Mits hij de kosten wilde dragen, die waren geschat op 250. Dit geschiedde tijdens de administratie van den heer van den Heuvel die toen nog geen burgemeester was. De heer Groot heeft voor het net werd gebouwd bezoek gehad van een ingenieur van het bedrijf, die zei dat het zooveel niet had te kosten, want het kon worden gebouwd met drie palen en geen vijf, zooals in de begroo ting was aangegeven. Tot het net was afge- bouwd en aan den heer Groot de rekening werd gepresenteerd, bleek dat het geen 250 of minder had gekost maar f 365. Dat dit voor de heer Groot geen meevaller was, laat zich verklaren en hij gaf dit ook aan den heer van den Heuvel te kennen dat hij niet wilde betalen. De heer van den Heuvel be- lcofde den heer Groot het wel te zullen ma ken en diende een andere rekening (geen spe cifieke) in, groot 250. Voor zoover is na te gaan berust de administratie van den heer van den Heuvel niet in het archief, wat toch wel het geval moest wezen, is ze soms vernie- tigd? Ik weet het niet, maar wij leven te Ursem geregeld in raadselen. Met de meeste hoogachting (w.g.) J. Veldboer. Het antwoord van den burge meester. De Burgemeester heeft daarop het volgen de antwoord aan de Commissaris der Konin gin gezonden,: Onder terugzendimg van bijgaanden las- terbrief met bij'behoorende memorie van toe- Hchtinig van den wethouder J- Veldboer in zake het niet of niet tijdig genoeg verstrek ken aan Mr. Smal, advocaat te Alkmaar van de gevraagde specificatie der rekening van het in het begin 1918 geleverd materiaal aan A. Groot alhier heb ik de eer U te berichten, dat uit de hier nevens fa^nde stukken v>l- den op Maandag 27 E>ecember n.l. 6lA uur door een laadsbesluit wciden bekrachiigd. Nu in het ad.es van den wethoudei Veld boer wederom persoonlij.ke aarnvallen wor den gedaan, vergezeld van vulgaire beschul- digingen aan het adres van ondergeteekende, is het mijn voor nemen in de bovenvermeide raadsvergadering den raad hiormede in ken- nis te stellen daar de lage handelwijze van dien man, die in alles blindelimgs geholpen wordt door zijn coMega van Diepen, een vrucht'bare samenwerklng in he*- belang dezer gemeente onmogelijk maakt. Aan zijn open lijk aan meerdere personen geuiten wensch, den burgemeester weg te pesten. heeft de heer Veldboer vauaf het zittimg nemen als raads- lid tot op hedtn zeer goed gevolg gegeven en ongetwijfJd zal thans de raad in een motie kenbaar maken van deze gluiperige manier van werken niet gediend te zijn. De hufldiging, die de Raad ondergeteekende ge bracht heeft op 3 Juli j.l. bij zijn 1214-jarig ambtsjubileum als secretaris en op 20 No vember j.l. bovendien de ingezetenen in zoo groote getale bewezen bij zijn koperen huwe- lijksfeest, mede door het aanbieden van een prachtig geschenk, hebben deze wethouders wederom aanleiding gegeven het spreek- woord te bevestigener zijn geen rozen zon der doornen. Met Uilenspiegel hopen deze christeliike maunen, dat bewaarheid zal wor den lastert maar raak, er blijft onwillekeurig iets van hangen. De discussies. De voorzitter vraagt de heeren hun opinie over deze kwestie te zeggen. De heer Buis staat gewoonweg paf van deze handelwijze, die spr spijkers op laag water zoeken noemt. Spr. merkt op, dat de heer Groot genoegen heeft genomen met de rekening, maar later opgewarmd is door an- deren, die niets liever zien, dan dat de burge meester belas'erd wordt. Spr. keurt deze han- delwijize dan ook ten sterkste af. De heer Schaap, die 'n viertal vergaderin gen terug een voorstel ind-iende, om het ver trouwen in de wethouders op te zeggen, is nog niet van meening veranderd en betreurt het, dat dat voorstel toen niet is aangenomen. De heer Ruijter sluit zich ten voile aan bij de woorden van den heer Schaap en zegt bij deze nog eens mondeling alle vertrouwen in de wethouders op. Spr. vindt de laster van deze heeren jegens den burgemeester een grove en schandalige handelwijze. De heer Broertjes staat ook paf van derge- Iiike dingen. Spr. heeft al dikwijls getracht door een onderhoud verandering in de zaak te brengen, maar sluite steeds af op de sluwe lage slangenintrigues' van de wethouders. Spr. vindt het een echte judasatreek, iemand achter zijn rug te belasteren op een manier waarvoor een heiden zich zou schamen. Vooral vimdt spr. het zoo'n ingemeene han delwijze, omdat de zaken steeds in de beste orde bevonden werden. Spr. dacht niet, dat er zulke personen bestaan konden en betreurt de tegenwerking, die genoemde heeren steeds aan den dag legden. Bovendien dateert deze zaak nog uit den tijd van burgemeester Lomrnen. Deze lage manier van doen acht spr. niet menschwaardig en spr. stemt er dan ook ten voile tree in, om het vertrouwen in de wet houders op te zeggen. De heer Koopman betreurt het eveneens en vooral omdat het weer van de wethouders komt. De geloofskwestie laat spr. er buiten. Hij vindt het een diep treurige zaak en het is spr. onbegrijpelijk, hoe een mensch zoo wei- nig van de vredesgedachte doordrongen is. Als spr. op het oogenblik wethouder Veld boer was. zou hij zijn functie maar spoedig vriiwil'lig neerleggen Hij kan niet veronder- stell- n, dat de heer Veldboer zich niet schaamt om als wethouder over de straat te loopen. Spr. vcelt zeer veel voor een goede harmonie en daarom is het niet gewenscht om het ver trouwen op te zeggen. Indien de heer Veldboer nog een grijntje christeli'ke geest bezit, dan moet hij eertijk sehuld bekennen. Ik heb u, aldus spr., op den wethoudensizetel geholpen. maar het spijt mij thans tot in het diepst van mijn hart, daartoe te hebben medegewerkt. Debat tusschen. den heer Veld boer en den burpemeester. Wethouder Veldboer heeft maar weinig aan het gesprokene toe te voegen. Het schrijven aan den commissaris is juist. Dat de heer Groot met de rekening van 275 in plaa's van 250 genoegen heeft ge nomen ontkent hij. De Voorzirier zegt, dat wethouder Veld boer niet met kletspra'atjes aan moet komen maar met bewijzen. De heer Veldboer zegt nog, dat hij zict niet wil laten uitvloeken, zooals het in eei cafe "door den burgemeester gedaan is. De voorzitter: H bt u dat zelf gehoord? Wethouder Veldboer: Dat heeft men mi" verteld. De voorzitter: U moet niet met cm we wijven praatjes aankomen, daar hecht ik geen waarde aan. U doet hier nu juist als eer. drenkeling, die op het punt staat, te verdrin ken en om hulp schreeuwt. Toen u met uw vuist oo tafel slaande in een vergadering van B en W. gezegd had: ik eisch binnen 24 uren een gespecificeerde rekening, toen heb ik u op een gezouten manier weliswaar minder parle- mentair gezegd, dat u niets te eischen had, doch alleen beleefd te verzoeken, en dat ilk mij niet door een wethouder de wet liet stel len En dan die bewering, dat ik de stukken vernietigd heb? Wethouder Veldboer: Dat heb ik niet be weerd, ilk stelde slechts de vraag. Een zalig uiteinde De voorzitter: Ta zoo voorzichtig ziit ge wel, maar het blijft toch een iudassfreek. om zoo stiekuin achter iemand zijn rug om zulk een pamflet te schrijven. En toch, indien u* erkent gelasterd te hebben, dan will ik, omdat ik weet, dat ook Christus gejudast is, allet vergeven en u nog een zalig uiteinde toe- wen schen. De heer Koopmaft betreurt het nogmaals, dat alle moeife cm tot goede samenwerkimg te komen. steeds moest afstuiten op de tegen werking van verschillende autoriteiten, die zelfs hun ondergeschikten opstookten om tegen den burgemeester te ageeren. Het doet spr genoegen, dat alle leden zoo eenparig het vertrouwen in de wethouders hebben op- gezegd. Nu kunnen er eventueel maatregelen genomen worden. Spr. richt zich nog tot wethouder Veld boer en zegt, dat wil hij het jaar nog goed eindigen, hij niet beter doen kan dan den burgemeester vengiffenis te vragen. De heer Schaap: Hij valt liever dood dan dat hij dat zou doen. De Voorzitter wenscht alle leden een ge- lukkig uiteinde en een goed begin en sluit de vergadering. UIT SCHOORL. In eene door ongeveer 60 menschen be- zochte openbare vergadering, vierde de af- deeling Schoorl van de S. D. A. P. Dinsdag- avond haar kerstfeest, in de zaal van der heer Humberts te Groet. De spreker van den avond, den heer W. van de Vail uit Hciloo, zette in een mooie rede, de beteekenis van het kerstfeest voor den sociaal denkenden mensch uiteen. Het reeds in de grijze oudtieid gevierde feest, door het heder.daagsch Christendom gemaakt tot een beeld van verloochening van de leer van Christus, nad voor de sociaal- democraten de beteekenis van 't herdenken van alles. wat voor ontwapening door de S. D. A. P. was gedaan, en, zij't dan los van elk godsdienstig begrip, is 't hot feest van de wed'ergeboorte der maatschappij, welke moet komen in't teeken van ontwapening en vrede. Mandoline-muziek en mooie declamatie van de dames Hoogvorst—Vennik en Anne* Jornker vulden het verdere van den avond. Mede werden vertoond drie tableaux'. 1. het Slagveld, 2. de Slachtoffers en 3. de Vrede. "t Was voor alien een mooie avond. UIT HOORN. Was het misschien omdat het programma van uitgaan voor de laatste week van het jaar al heel veel varratie biedt, het trio Pro Arte, bestaande uit de heeren Gerard H. Boedijn (viooi), Gerard J. Haakoos (vleugel) en B. Richard Sombroek (violoncel), dat Dinsdag- avond in het Park concerteerde, had een groo- ter opkomst verdiend. Juist in deze laatste week, a's wij onze gedachten nog eens laten gaan over wat voorbijging, ondervinden wij de balse- menden invloed van de muziek en vooral van die heerlij'ke composities, die de Boheemsche componist Dvorak schiep. Pro Al t' bleek van de uitvoering van het Dumky-Trio van genoemden componist een goede opvattlng te hebben. Zielvol werd het hartstochtelijke tot uiting gebracht in het lento maestcso en de meditatie in andante en moderato. Het met zorg gekozen programma bevatte nog werken van Rameau, Premier Concert en Loeillet, senate a trois. Na de pauze kregen wij on veelvuldig ver zoek het Trio in D Moll van Mendelssohn ...,GRIEP

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6