wispirin KWATTAS5> (VOLLE-MELK-REEP BR1EF0RDNERS. - PERFORATEURS hoekje ct: Beter dan Goed: DE BESTE Frovinciaal nieuws Verschillende gemeenteraden blijken onwillig tot verbetering van den Twuijverweg mede te werken. BSnnenEand L. Frankeaberg - Alkmaar en het beste, doarom olleen E«Avr*?l M iableUenffi.QVtp&i j|p en nooit vervcdschingen.1^ te hooren, dat dcor haar ontroerende schoon- heid het auditorium zeer boeide. Het machtig mcoie werk werd tot in de fijn- ste details praehtig uitgevoerd en ont- lokte aan de toehoorcters een spontaan ap- plaus. Wij hopen het trio Pro Arte spoedig weei eens te Hoorn te zien optreden* PROVINCIALE BOND VAN RUN'DVEEFORVEREENIGINGEN IN NOORDHOLLAND. Woensdag 29 December hield bovenge- noemde Bond zijn algemeene jaarvergadering ki „de Rcskam" te Hoorn. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer B. Kleijn Cz., te Assendelft, de tal- rijke aanwezigen wel'kom, er op wijzende dat de algemeene toesand zich niet bepaald gunstig liet aanzien. Spr. meende, dat men zich zelf met behulp van moreelen steun der regeering zou moeten behdpen en hij zag in den nieuwen minister van binneniandsche zaken en landbouw een goed figuur voor hot behartigen der belangen op lanclbouwkundig gebied. Spr. meende, dat met steun van tie regeering de moeilijkheden wel te boven zijn te komen. De voorzitter betreurde het, dat de homo- geniteit van de landbouwvertegenwoordi- gers in de Kamer niet altijd even groot is. Spr. betoogde de noodzakelijkheid van intcn- siveering van bedrijf; dit za'l volgens spr. het gewenschte gevolg brengen, No« wees spr er op, dat uit de statistieken bllek, dat er een stilstand is gc-komen in den vooruit- gang van den toestand in Ncord-Holland, zoodat hier de positie ongunstig afsteekt te- genover die dor andcre provincies. Na lezing en goedkeuring der notulen door den secretaris, den heer E. Roster Dz. te Berkhout, kwamen de ingekomen stukken en mededeelingen aan de orde. Ingekomen o. a. mededeeling van <J--n heer Jac. Kaan te Wieringerwaard, dat hij zijnc benoeming als lid van het bestuur aanneemt. Van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw eenige geschriften, o. a. het jaar- verslag 1925/1926, vergozeld van een naam- lijst van leden, die wel een spreekbeurt wil- len vervullen. Eeu schrijven van de Vereeniging voor Landbouwhuishoudonderwijs, om een sub- sidde van 10 voor het te viereu 50-jarig be- staan Vervolgens kwam in behandeling een schrij ven van den algemecnen marktmeester te Hoorn, inhoudende een volledige kostenbere- kening voor verandering en verbetering van de besitrating op het marktterrein, vergezeld van een teekening. Er werd om advits ge- vraagd. De secretaris zeide in zijne toelichting, dat de bestrating te rond ligt, zoodat dit niet bevorderlijk is vocr drachtig vee. Meermalen was volgens spreker op verbetering aange- drongen en in dat verband wees hij er op, dat het aanbeveling verdiende de richting der parken te veranderen en in overeenstemming te brengen met de situatie zcoa'is die is op markten te Leeuwarden en Groningen. Met't oog op de hooge kosten is dit echter buiten- gesloten, bovendien is het terrein te Hoorn daarvoor te klein. Er zal echter advies wor- dfen uitgebracht. Een schrijven van het Ron. Ned Land- bouweomite, betreffende het oprichten van een N. V. voor het organiseeren van een groote Landbouwtenioonstelling ter gelegen heid van de Olympiade 1928 werd uitvoerig toegelicht door den Hoofdinspccteur den heer Wibbens uit den Haag, die er op wees dat de besprekirgen niet tot eenig resultaat had- den geleid, ondanks de instemming bij de bc- langhebbenden. Doeh de financial speelden hierbij een te groote rol. De afgevaardigden op de vergadering te Utrecht hadden in principe besloten de ten- toons/telling wel te doen houden. Het schrijven leverde eenige bespreking op Een ingekomen tarief voor veevoederonder- zoek, dat als collectief contract de kosten van het onderzoek verlagen zal, werd geren- voyeerd naar het bureau voor veevoederon- derzoek. Na de behandeling van eenige mededeelin gen van het Landbouwcomite las de secretaris het verslag der gehouden keuringen te Scha- gen en te Hoorn voor, waaruit wij aanstip- pen. dat op initiatief van de fokvereeniging Barsingerhom-Schagen pogingen zijn ge- dnan om een markt voor geregistreerd vee in te stellen te Schagen en hieraan een keuring te verbinden, waarvoor medewerking van den Bond werd ingeroepen. Het bestuur zegde eenigen steun toe. Besloten was den datum van den fokveemarkt te Schagen te vervroe- gen en te stellen op Donderdag 28 October, in belang van het gunstige voortbrengen van het vee. Te Schagen was een ander terrein aangewezen. dat gunstiger g.lbgcn was. Toch had dit een bezwaar, dat't niet in de richting lag. De aanvoer van vee zoowel te Hoorn als te Schagen was, ondanks het heerschen van mond- en klauwzeer, zeer goed geweest. Dit verslag wetd, cvenals het verslag de; tentoonstelling, gehouden ter gelegenheid van het Landbouwhuishoudkundig congres, gehouden te Alkmaar, na voorlezing, onder dankzegging aan den secretaris, goedge- keurd. Eenige discussie leverde op een schrijven van de afd. Purmer. betreffende het aamvij zen van een speciaal terrein op de naiaars- veemarkten te Schagen en Hoorn voor ledui van fokvereenigingen. Wijl de afdeeling er haar verwondering over uitsprak, dat soortgelijke regeling voo' Purmerend niet getroffen was. meende het bestuur, na eenige toelichting. te moeten ad- viseeren, om een ccmmissie uit vereenigingen ..rond Pua-mrwnd te bpuoemen. om het initia te daartoe fc nemen Mededeeling werd gectaan van i"ui .wji'z.1- gen van de modellen voor inschrijving vm koeien in de fok- en stamregisters, he' pnr®ii- culiei" register, dat voortaan een dichd zaT bevatten ten dienste der d'uidelijkheid en to" 't belang van de werkzaamheid van contro- leurs, de stailkaart tn ten slotte het instdlen van een nieuw bonnenboekje voor verkoop van vee. Het bestuur wees er op, bij inschrijving voor een tentoonstelling niet model 11, doch wd No. 6 aan te wenden. De volgende benoemingen. a. een lid- voor de Commissie v. d. Cooperatieve Aankoop van den Bond, wegens periodieke aftreding op 1 Januari 1927 van den heer P. Zeeman te Beemster (herkiesbaar)b. van een afge- vaardigde voor het Nederlandsch Rundvee- Stamboek voor het dienstjaar 1927; aanbe veling van het bestuur: P. Roniin te Ven'hui- zen; B. Rleijn Cz. te Assendelft plaatsver- vanger; e. van een afgevaardigde voor het Roninklijk Nederlandsch Landboyw-Comite, voor het dienstjaar 1927, (aanbeveling van 't bestuur: E. Roster Dz. te Berkhout; Jb. Pij- per IJz. te Twisk plaatsvervager, geschied- den bij aeclamatie. Vervolgens kwam de begrooting voor 1927 aan de orde, die op een bedrag van 1400 en 45 onvoorzien sloot. Onder de ontvangsten was de contributie van 550 leden veefokkers (a 2.50) per lid geraamd op 1375, terwijl de opmerking werd gemaakt, dat er waarschijnlijk geen soldo over 1926 zal zijn. Onder d'e uitgaven waren verschillende onkosten tot een totaal bedrag van 330 uitgetrokken. Bij den post lidmaatschappen, was voor contributie voor de Nederlandsche Geneti- sche Vereeniging geen bedrag uitgetrokken, hetgeen gelijk stond met het bedanken voor het lidmaatschap voor genoemde vereeni ging. De heer Stapel was hierover verwonderci en de heer E. Dz Govers deed namens de afd. Stcmpetoren het voorstel het lidmaat schap alsr.og te handhaven. Spr. wees op het thcoretisch nut en het mcoie werk bij het cplossen van fckproblemen, dat de geneti- sche vereeniging bewerkstelligt S>e heer Stam vroeg nog naar den aard en het nut dier vereeniging, waarop de secreta ris den heer Stam inlichtte. De heer Govers handhaafde z:'n voorstel," dat, gesteund dcor de afdeeling Bobeldijk (de heer Posch) in stemming gebracht, werd aangenomen met 25 tcgen 14 stemmcn. Mierna werd dc begrooting goedgekeurd. (Wordt vervolgd). U!T CASTRICUM. Naar ons worat medegedceld hebben ruim 260 hoofden van gezinnen voldaan aan het vcrzoek van de onlangs opgerichte vereeni ging tot verzekering tegen ziekenhuis- en operatiekosten en hebben de hun verstrekte biljetten ingeleverd. Daarmede is het be- staan van de vereeniging verzekerd. UIT W1NREL. Spcedeischende'vergadering van den Raad der gemeente Winkel op 29 December 1926. Tegenwoord'ig alle leden met uitzondering van den heer Breebaart. Ontslag en benoeming onderwijzend perso- neel aan de school te Winkel. Blijkens later ingekomen berichten kan als gevolg der splitsing van de M.U.L.O.-school in een school voor L. O. en U. L. O. niet war den volstaan met het ontslaan en benoemen van het Hoofd dier school, doah zullen alle aan de oudie school verbondeii leerkrachten moeten worden ontslagen en opnieuw be noemd, ondersdheidenlijk aan de school voor lager of uitgebreid lager onderwijs. De Inspectcur van het lager onderwijs bo- nevens het betrokken Hoofd der school ziin geraadpleegd. Voorgesteld wordt met uitzondering van het hoofd, het geheele onderwijzend per so nee, aan de school verbonden, ontslag te verleenen en ter benoeming werden voorgedragen Voor de school voor Lager onderwijs: Mejuffrouw T. H. Nooitgedagt en de hee- ren P. J. N. Wijker en J. A. Rietbergen. Voor de school voor uitgebreid lager on derwijs: de heer W. Bulten. Besloten werd aan alle onderwijskrachten met ingang van 1 Januari 1927 ontslag te verleenen. Tot stemming overgegaan werden achter- eenvolgens met algemeene benoemd tot on- derwijzers aan de school voor lager onder wijs de heeren P. J. N. Wijker en J. A. Riet bergen en tot onderwijzeres mejuffrouw T. H. Nooitgedacht. en als onderwijzer aan de school voor uit gebreid lager onderwijs de heer W. Bulten. Allen in dienst te treden op 1 Januari 1927. Van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen is bericht ingekomen op een verzoek dezerzijds, dat bij instelling van een school voor uitgebreid lager onderwijs, waar het vak Fransch zal worden onderwe- zen, dit niet mag geschieden door een onbe- voegde. Naar aamleiding daarvan zal naar een vakonderwijzer worden uitgezien. Medegedeeld1 werd dat het besluit tot het aangaan van een kasgeldleening van 20.000 was goedgekeurd. Voorts werd medegedeeld dat de benoodig- de brandbiuschmaterialen zijn besteld bjj de firma Otterbein te Amsterdam voor 511. Alle ter plaatse daarvoor in aanmerking ko- mende personen zijn in de gelegenheid ge- steld prijsopgave te doen, doch die waren pl.m. 200 hooger. Bij de rondvraag informeerde de heer Dek- ker of voor het geven van Fransch de heer Jansonius weer zou worden aangezocht. De voorzitter deelde mede dat dit in voor- bereiding is. Voorts vroeg de heer Dekker hoe het staat met de uitbreid'ing van het gasbuizennet langs de Molenkade. De voorzitter deelde mede dat dit plan in behandeling is bij de Gascommissie. Vervolgens vroeg de heer Dekker of er al eenige kans was dat de buitenwijken zullen kunnen profiteeren van de waterleiding., De voorzitter zeide dat er een onderzoek werd ingesteld door de afdeeling Noord-Hol- land van de Vereeniging van Ned. Gemeen- ten. Duurt dit echter te lar.g, dan zal de ge meente zich rechtstreeks tot het P. W. N. wenden. Daama shifting. De Nieuwjaarseommissie verkreeg uit biidragen der ingezetenen 500 te verdeelen aan behoeftige gezinnen, waarvan een flTt van 12 zou worden verstrekt aan 37 gezin nen en 9 aan zes gezinnen. UIT ZUIDSCHARWOUDE. Naar wij vernemen zijn Vrijdagavond een aantal winkeliers verbaliseerd omidat zij na 9 uur nog geopend waren. Dit moet voor hen zeker een verrassing geweest zijn, daar men dezen avond voor Rerstmis als den Zaterdagavond- beschouwde en om 10 uur dacht te sluiten. Vrijdag, 31 December. Hilversum, 1050 M. 12.Politieberichten 5.156.Bespeling van het concert-orgei in het theater Tuschinski te Amsterdam. 7. 8.30 Oudejaar. 8.30 Concert door het H. D. O.-orkest. 8.55 Nieuwjaarswensch op rijjm in vele talen, door den heer Joh. A. P. Otten. 9.10 Optreden van de Fain. Speenhoff. 9 50 Persberichten. Daarna orkestmuziek. 10.20 „De vermomde landvoogd", radio-tooneelspel door W. Vogt. Plaats der handeling: 't voor- schip van de koopvaarder „Banda", later: de kajuit van het schip. Personen: Commandeur van de vloot. Schipper Abr. v. Dugteren, kapitein van de „Banda". De constabelsmaat (later J. Pzn. Coen, benoemd Gouverneur Generaal van Oost-Indie). Matroos le klas, tevens bctteliersmaat. Gijsbrecht Japikzn. (de harmonicaspeler). Verder nog 4 stuurlieden en scheepsvolk. Pl.m. 11.Orkestmuziek 12.Het slaan van de klo'k van de St. Vi- tuskerk en inluiden van het Nieuwe Jaar. Daventry, 1600 M. 11.20 Concert door het Daventrykwartet en solisten (sopraan, bari- ton, piano). 12-50 Orgelconeert van de St Bctolphskerk. 1.202.20 Orkestconcert 3.20 Concert. Het David Bois-orkest. 3.30 J. Rerr, sopraan. 3.40 Bois-orkest 3.48 L. Hirsch, viool. 3.58 T. Pickering, tenor. 4.08 Bois- orkest. 5.10 T. Pickering, tenor. 5.20 Bois-or kest. 5.35 Rinderuurtjc. 6.20 Concert van het Prince of Wales Playhouse. 7.20 Weerbericht, nieuws. Causerie: A day in the life of a po liceman. 7.50 Een droomfantasie van 1926, revue van de meest belangrijkste uitzendin- gen in 1926. 9.50 Nonsense verse. 10.05 Fan- tasie in F-mol, Chopin. Solomon, piano 10.20 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 10 35 Looking Backwards. 12.05 Inluiden van het nieuwe jaar door de klokken van de St. Bo- tolphskerk. 12.252.20 's nachts. Dansmu- ziek. De Hylton-band's. Parijs Radio-Paris"1750 M. 10 50 11.20 Nieuwsberichten en muziek. 12 50 2.10 Concert door het orkest Gayina en Mmo. Daumas, zang. 5.055.55 Solistenconcert De heer Sandrey, zang. 9.052.20's nachts Galaconcert. Zang, muziek en le acte van „Medecin malgre lui", Moliere. Daarna dansmuziek door een jazzband. Kdnigswusierhausen, 1300 M. en Berlijn 484 en 566 M. 4.206.20 Concert door het Ette-kamerorkest. 7.50 Vocaal concert door Otto Reuter en orkestmuziek. 9.50 Lafifari 1926", revue van 1926. Daarna tot 1.20 's nachts Dansmuziek door de Rermbachkapei. Hamburg, 394.7 M. 11.501.20 Orkest concert. 1.25 Ramermuziek tot 2.10. 3.35 4.20 Sylvester, dansmuziek. 4.205.20 Or kestconcert. 5.20 Vroolijk concert. 7.20 11.20 Sylvester-boemel". vroolijik stuk. 11.20 11.35 Rlokkengelui en speeches. Miinster, 241.9 M. 12.501.50 Orkest- concer. 3.504.50 Orkestconcert. 4.506.20 Concert. West-strijkkwartet.- 7.208.30 Vroo lijk concert. Muziek en zang. 8.4010 10 Vroolijk Oude Jaar. 10.2011.20 Roorzang en declamatie. 11.30 Het groote Halleluja uit het Oratorium „De Messias", van Handel Brussel, 508.5 M. 8.50 Orkestconcert. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.5010.50 Dansmuziek Woensdagmiddag had in „Concordia" te Noordscharwoude de gecombineerde veiga- dering plaats van de Langendijker gemeen- teraden, ter bespreking van het voorstel van Gcd. Staten inzake den Twuijverweg. Gp cieze vergadering, die op een na door al'le raadsleden en de burgemeesters bezocht was, had de pers geen toegang, doch na af- looj> der vergadering werd het volgende be- s'uit, dat aan de ffzonderlijfce raden zal woi- den voorgelegd, aan de pers verstrekt: De Raad der Genieente; Gekzen het schrijven van Ged) Staten, d.d. 15 December 1926 No. 160 en een daarbij gevcegd rapport van den Hoofdingenieur- Directeur van den Prov. Waterstaat, waarin wordt medegedeeld, dat op verzoek van de Ramer van Rcophandel en Fabrieken te Alk maar een plan is samengesteld' tot verbete ring van den Twuijverweg, ter uitvoering waarvan hun wordt voorgesteld cen bijdrage in de kosten te verleenen; Overwegende dat nimmer aan de Ramer van Roophandel verzocht is een dergelijk ver zoek tot Uw College te richten, terwijl het onbekend was, dat genoemde Ramer gemeend heeft daarvoor het initiatief te moeten ne men en in dat adres de indruk wordt ge- wekt, dat in de kosten zal worden bijgedra- gen; Dat evenwel nimmer een raadsbesluit is genomen, waarbij zou zijn uitgesproken om een aandeel in de kosten van verbetering van dien weg te nemen Dat de Twuijverweg. binnen de gemeente St. Pancras gelegen en in beheer en onder- houd bij de gemeente Alkmaar, door nalatig- heid middels voortdurend orivoldoende onder- houd is komen te verkeeren in een verwaar- loosden gevaarlijken toestand, hetgeen onder anderen blij'kt uit het gescheurde wegdek en de bermen, die door het water zijn ond-er- mijnd en w.ggeziikt Dat, wanneer alsnog wordt overgegaan dezen weg te brengen in den toestand waarin hij een achttal jaren terug verkesrde, hij ge- vaarloozer zou ziin dan vele verkeerswegen hi ucze jwrtrvmae; Dait waar zonder voofkennis of over.eg werd overgegaan tot afsluiting van ineerge- noemde'n weg en gedoogd wordt dat het ver- kecr thans geleid wordt langs een weg, veel gevaarlijlcer, betwijfdd rfiag worden het ge- meentebduig bij den Twuijverweg aanwe- zis; -/A' -t Dat geene financieele verplichtingen kun nen en mogen worden aangegaan voor wc- gea, geen gemeente-eigendom zijnde en gele gen buiten hare grenzen; te minder waar in eigen gemeente aanzienlijke financietle offers zijn en worden gebracht aan het onderhoud tn de verbreeding der wegen en bruggen, waarbij de financien een rem vormen om zulks op giooter schaal toe te passen; Dat het hun voorkomt dat de kosten van verbreeding van den Twuijverweg zullen moeten worden gedragen door de gemeenten Alkmaar en St. Pancras, evenfueel meteen provinciafe bijdrage, al dan niet te putten uit de opbrengst der eerlang te lieffen we- gcnbelasting, waarin voor een aanzienlijk deel zal worben bijgediagen door de gebrui- i^ers van den Twuijverweg; v Dat, al wordt het al-gemeen belang ge- diend door de aanwezigheid van veilige ver- bindingswegen, de taak en zorg daarvoor moeten worden overgelaten een ieder .voor haar eigen deel aan de wetteiijk aangewe zen onderhoudsplichtigen; Gelet op art. 179 h der Gemeentewet en het reglement op de wegen in de provinde Nocrdholland; Gehoord het voorstel van Burgemeester en Wethouders; B e s '1 u i t Afwijzend'tc beschikken op het verzoek om een gddelijke bijdrage te verleenen in de kosten van eene verbreeding van den Twuij verweg. Aldus gedaan in de openbare vergadering van den Raad. (Aan de N. Rott Crt. wordt uit Zuid- scharwoude nog bericht, dat het besluit om niet bij te dragen in de kosten van verbree ding en onderhoud met 17 tegen 10 stem- men genomen is De stemming wees uit, dat in elken ge- mcenteraad individueel ten meerderheid w- gen was. WEGENCONGRES. De Vereeniging Het Nederlandsche We- gencongres heeft gister te 's Gravenhage haar jaarlijlcsche vergadering gehouden, op welker agenda als voornaamste punt voor- kwam het onderwerp: Het dwarsprcfiel van wegen (in het bijzonder de breedte en de in- deeling van wegen ten behoeve van de ver schillende verkeerssoorten), waarover prae- adviezen zijn uitgebracht door de heeren ir. P. Bakker Schut, directeur van den gemeen- telijken dienst da" Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting te's Gravenhage; ir. G. J. van den Broek, lioofd'ingenieur van den rijks- waterstaat; ir. W. A. de Graaf, waarnemend- directeur van den dienst van publieke werken te Amsterdam en jhr. C. J. A. Reigersman. hoofdingenieur-directeur van den prov. wa terstaat van Noord-Holland; ir. H. W. O. de Bruyn had een al-gemeen rapport over deze prae-adviezen uitgebracht, dat dezer dagen is gepubliceerd. Als vtrtegenwoordigers van de ministers, van waterstaat en van oorlog waren aanwe- zig ir. Rosenwaldt, administrateur van het dei.artemen van waterstaat, overste van Er- md Scherer en kapitein der Genie Van Doo- den. De Vereeniging De Nedeii.-Indische We- genvcreniging was vertegenwoordigd door generaal-majoor De Bruyn. Voorts waren o.a. aanwezig dr. Josephus Jitta, voorzitter van het VeiligheidScongres; de Haagsche wethouder voor die stadsontwikkeling en volkshuisvesting, de heer Vrijenbroek en oud- minister Bongaeris. De vergadering, welke druk bezocht was, werd geopend door den ondervoorzitter, ir. G. J. van den Broek, die meedeelde, dat de voor zitter, prof. Everts, door ongesteldheid ver- hinderd was, aanwezig te zijn. Spr. uitte de hoop, dat prof. Everts spoedig hersteld zou zijn, en hij heette vervolgens in het bijzonder wel'kom de verlegenwoordigers van de minis ters van waterstaat en van oorlog en die van dt Nederl.-lnd. Wegenvereeniging. Jaarverslag en rekening en verantwoor- ding werden zonder discussie goedgekeurd. Tot het aftredende bestuurslid, den heer Steffelaer, richtte de voorzitter een woord van afscheid. De begrooting wordt z. h. st. vastgesteld. Hiema was het onderwerp: Het dwarspro- fiel van wegen aan de orde. Te half drie is gister de vergadering her- opend. Medegedeeld1 werd, dat tot bestuursleder. ter voorziening in ontstane vacatures zijn gekozen: de heeren ir. P. Bakker Schut, P. J. P. van der Steur, referenda ris bij het depar- tement van waterstaat, jhr. E. Michiels van Verduynen, voorzitter van de Ron. Ned Au- tomobielclub en 'ir. W. A., de Graaf, wd. di recteur van Publieke Werken te Amsterdam. De heer Ruys vestlgde de aandacht op het belang van een goede traceering van wegen en op de wenschelijkheid van eventueele her- traceering van bestaande wegen, waarop de voorzitter antwoordde, dat deze aangelegen- heid te zijner tijd voor een afzonderlijke be spreking in aanmerking koint. Verschillaide sprekers hebben daarover het woord gevoerd. Onder dankzegg'ing aan de prae-adviseurs en de overiige sprekers sloot de voorzitter te half zes de bijeenkomst. GRAT1E. Een Aneta-telegram bradit gisteren de tij- ding, dat de gou venieur- gener a a 1 gratie heeft verleend aan den veroordeelden gewezen as- sistent-resident W. Baljet In het met de jong- ste mail meegekomen Alg. Ind. Dagblad treffai wij joist over deze zaak een en ander aan. Wij lezen daar o.a.: De oud-assistent-resident W. Baljet, ver- odrdeeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens verduistering en thans de hem opgelegde straf ondergaande te Semarang, heeft den gcuverneur-generaal verzocht, het nog" res- teerende deel van zijn straftijd hem te wilier! schenken. E>e heer D. M. G. Rocli, journalist te Ban doeng, heeft hierin aanleiding gevonden, den gouverneur-generaal te verzoeken, hem eene particuliere audientie te verleenen, om dat request tc mogen ondersteunen, en heeft Alle soorten OPBERGMAPPEN. voorts een uitgebreide memorie van toelich ting aan dit adres verbenden, waarin hij den landvoogd op de hoogte breogt van de voor- geschiedenis. Aan de toelichting ontleenen wij, dat de heer Roch in herin-nering brengt den strijd, dien hij het vorige jaar als hoofdredacteur der Oost-Java Editie gevoerd heeft, om de publieke opinie bij te brengen, dat de heer Baljet cnschuldig veroordeeld is. Hij memo- reert, dat De Loc. aandrong op hernieuwde behandeling, d'at de Ind. Post eveneens de rechtvaardigheid van het vonnis in twijfel trok. Ds. J. F. Verhoeff, de reserve-officier Stiirkopp, de ambtenaar B. B. Verhoeff, en enkele anderen, die Baljet alen in zijn werk gekend hebben, weigerden in zijn schuld te gelooven, al gaven zij alien toe, dat hij, hoe actief, voortvarend en verdienstelijk bestuurs- ambtenaar ook, aan groote slordigheid schul- digheid schuldig stond. Schrijver herinoert er aan, dat 5 October 1925, na tien maanden wachtens, op het gratie-verzoek van Baljet afwijzend werd beschikt, nadat de gouver neur-generaal van zijn bczoek aan Deli terug was gekeerd. Voor den heer Roch lijdt het geen twijfel, dat Baljet onschuldig is aan hetgeen, waar voor hij veroordeeld werd; dat deze het slachtoffer is geworden van een gruwelijke dwaling van een rech-tbank, die juist in die jaren meer dwalingen beging en welker sa- menstelling in de loop van 1926 dan ook aan- merkelijk gewijzigd werd. De heer Roch komt tot de conclusie, dat wie na drie jaar opsluiting in een Indische gevangen,is nog brieven kan schrijven als de heer Baljet thans, een onverwoestbare geest lcracht moet bezitten, een niet te knakken ge- voel voor recht en een fel-pijnigend besef van grii-vend cnrecht te hebben ondergaan De schrijver brengt in herinnermg, dat de heer Baljet op Borneo een ressort bestuurde, groota" dan Nederland en een administratief zeer onvoldoende uitgerust kantoor had. Een herhaald dringend verzoek aan resident Van Rempen om ten minste een geroutineerde ad- ministratieve kracht werd herhaaldelijk ge- weigerd. Zelf nicest hij vaak op tournee, waarbij hij meermalen dagenlang afwezig was. Hij ging geheel op in zijn werk, hier- omtrent zijn alle getuigen even eenstemmig als ten aanzien van die mededeeling, dat hij van een groote mate van slordigheid blijk gaf. Bij een kas-con-trole, die in een uur afgeloo- pen was, werd tot een tei:ort van 21.000 ge- concludeerd. Op een verzoek van Baljet om een accountants-cnderzoek is nooit ingegaan. Het bewijs, dat Baljet het bedtrag, dat in zijn kas ontbrak, gestolen had, is volgens den heer Rocli nooit geleverd. De heer Roch is zich er zeer good van be- wust, niet te hebben bewezen, dat Baljet on schuldig is aan hetgeen, waarvoor hij tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld werd. Dat bewijs zal per slot van rekening door Baljet zelf voor de rechtban-k geleverd moeten wor- •deu. Hij heeft niet anders bedoeld, dan re- kenschap te geven van zijn overtuiging, dat Baljet onschuldig is, en de overwegingen van menschdijkheid1 aan te voeren op grond waar van inwiliging van Baljet's gratie-verzoek thans, nadat de man drie jaren lang in de schrei-ende misere eener Ind'.sche gevangenis gezucht heeft terwijl hij bovendien bij af- zionderlijk vonnis tot den rivielen rechter met terugbetaling van het tekort van 21.000 be- last werd en tengevolge van Zijn niet-eervol ontslag zeventien dienstjaren het recht op pensioen, het recht op verlof, zijn stortingen voor de pensioenfondsen, alles, alles kwijt is! hem voorkomt, een eisch van eenvoudige billijkheid te zijn. De heer Rocli steunt het hernieuwd gratie- vei"zoek van Baljet op gTond van de overwe- gin-g, dat diens actie voor reditsherstel het meest doeltreffend gevoerd zal kunnen wor den, indien Baljet weer vrij is, en bovendien uit bezorgdheid voor diens gezondheidstoe- stand. h"-. ZOMERTIJD. In verband met het gister reeds in onze te- legrammen opgenomen, vermelden wij thans nog de volgende bijzonderheden: Zooals bekend, heeft de minister van bin neniandsche zaken en landbouw bij de behan- de'ing van hoofdstuk V der Staatsbegrootin-g voor 1927 in de vergadreing van de Tweede Ramer van 16 November tcegezegd, te zullen onderzoeken de mogelijkheid, in het vervoig de periode van den zomertijd te doen eindi- Pen op een vroeger tij-dstip dan in Belgie en rankrijk pleegt te gelden. Naar men thans aan het Nederk Corres- pondentiebureau in Den Haag van bevoegde zijde meedeelt, is het gebleken, dat een vroe- gere datum, bijv. 1 September, onoverkome- lijke bezwaren met zich brengt voor den dienst der spoorwegen. De zaak staat hier anders dan bij den aanvang van de zomer- tijdperiode. Het is geen overwegend bezwaar, deze hier te lande te doen beginnen op een later tijdstip dan in Belgie, Frankrijk en En- geland, zooals laatstelijk in 1926 geschiedde, (onderscheidenlijk 15 Mei en 10 April), om- dat dit verschil meebrengt wijziging in de dienstregeling alleen van de verbindingen met die landen. Deze wijzigingen zijn niet van zoodanigen omvang, dat zij een nieuwen spoorweggids noodig maken. Zij plegen dan ook per strooibiljet aan het publiek te worden meegedeeld. Wanneer echter hier te lande de zomertijd zou eindigen bijv. op 1 September, terwijl die in Belgie, Frankrijk en Engeland eerst af- loopt in het begin van October, dan oefent de met die beeindiging hier te lande verband houdende wijziging" van den treinenloop niet alleen invloed op verbindingen met genoemde rijken, doch ook op die met Duitschland. Deze laatste nu werken door op zoo'n groot aantal binneniandsche treinen, dat zij zonder nieuwen spoorweggids niet aangebracht kun- en worden. Zoodanige uitgifte is echter niet duidelijk, omdat bij den aanvaug van den winterdienst begin October ook een nieuwe gids moet uitkomen. Beeindiging van den zomertijd op een vroe ger tijdstip, bijv. 1 September, kon evenmi^ mogclijk gemaakt worden door gelijktijdige vervroegde invoering van den winterdienst op de spoorwegen, omdat deze dienst niet anders kan worden ingesteld dan op gelijken datum als in het ons omringende buitenland.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7