bode van Tie! A. A. T. A": i 29 Oct. De heer J. Jansen 50 jaar kaas- drager. 23 Dec. Afscheid van den heer H. O. Gros- jean, leeraar aan de Ambaehtsschool. 31 Dec. De heer P. v. d. Mand 25 jaar cokes-gasmaker aan de gasfabriek. Vereenigingen. 13 Jan. De Schouwburg-vereeniging opge- richt, ten doel hebbende bevordering van de stichting van een schouwburg te Alkmaar. 30 Jan. Zilveren jubileum gymnastiek- vereen. Turnlust. 31 Jan. Officieele opening van de kolf- societeit Central. 21 Febr. Jaarvergadering N.-Holl. prop, comm. Ned. Vereen. t. afsch. v. ale. dr. in De Unie. 26 Febr. Opgericht de vereeniging tot on- dersteuning van burgerlijke ambtenaren. 29 Maart. Roei- en zeilvereeniging op- nieuw opgericht. 22 Juni. Het mannenkoor Orpheus her- denkt zijn 20-jarig bestaan. 15 Sept. 12K>-jarig bestaan soc.-dem. vrouwenclutv Vlagonthulling. 2 Oct. 20-jarig bestaan afd. Alkmaar Ned. Ver. t. afsch. v. ale. dr., inwijding nieuw vaandel. 3 Nov. 8-jarig bestaan afd. Alkmaar Ned. Ver. v. Huisvrouwen. 3 Nov. 20-jarig bestaan Alkm. Kegel- bond. 15 Nov. 25-jarig bestaan afd. Alkmaar S. D. A. P. 20 Nov. Vaandelaanbieding Alkm. Too- neel. 13 Dec. 50-jarig bestaan afd. Alkmaar Ned. Barbiers- en Kappersbond. Varia. 1 Jan. Bloemendag vanwege de Vereeni ging tot bevordering der gezondheid in de grafische vakken in Nederland. Opbrengst f 217.7214. 18 en 19 Jan. Congres Vereeniging van Xermisvakgenooten „Ons Belang". 25 Jan. In een te Alkmaar gehouden be- stuursvergadering van den polder Schermeer wordt besloten gebruik te maken van de ver- gunning tot electrificatie van polder II. Te- vens wordt een besluit genomen tot het aan- gaan van geldleeningen ten behoeve van het electrisch doen bemalen van polders I en III. 25 Jan. Officieele opening R. K. M. U. L. O.-school. 26 Febr. Eerste spinazie aangevoerd op de veiling door den heer N. P. Erkamp. 11 Maart. Onthulling monument op het graf van ds. H. P. de Pree. 12 Maart. Het eerste kievitsei aangeboden aan den heer G. N. Meiroos. Vinder was de heer S. Dekker Kz. te Koedijk. 2 April. In een vergadering van voorstan- ders van de neutrale be\yaarschool treden vele nieuwe contribuanten toe, in totaal voor f 653 voor het jaar 1926. Het bestaande be- stuur wordt met een achttal leden uitgebreid. 22 April. De verkoop van de Emmabloem brengt 685.78 op. 23 April. Huldiging van dd heeren H. W. Frese, secr.-penningmeester en R. Voorhaar, magazijnhouder van het Witte Kruis, voor de inschrijving van het 5000e lid der afd. 28 April. De geasphalteerde Langestraat wordt feestelijk voor het verkeer opengesteld. Het nieuwe gebouw voor de openbare lees- zaal en boekerij en het gemeentelijk archief plechtig geopend ten stadhuize. 6 Mei. De eerste nieuwe aardappelen op de veiling aangevoerd. 7 Mei. Officieele opening van het gebouw van den Keuringsdienst. 15 Mei. Ingang zomertijd. 13 Mei. Landaag Maria-vereenigingen en Kruisvcf'onden in het bisdom Haarlem. 26 Mei. De collecte voor Volksonderwijs brengt 302.69 op. Opening schoolbioscoop en installatie van com missies daarvoor. 28 Mei. Overdracht kringmagazijn van het Roode Kruis aan de afd. Alkmaar dier »rganisatie. 29 Mei. De collecte voor de stichting Te- huis voor alleenstaande blinden (Wolfneze) brengt f 351.05 op. 3 Juni. Zeven krotwoningen aan het Scharloo, die wegens wegverbreeding moes- ten verdwijnen, worden door de brandweer in brand gestoken, omdat zij het sloopen niet meer waard waren en zeer veel ongedierte bevatten. In ruim een uur lagen alle zeven woningeiv aan den grond. 22 Juni. De inzameling voor de oprich- ting van een gedenkteeken voor Juliana van Stolberg brengt 110.op. „Tuincultuur" te Bergen voert de eerste perziken op de exportveiling aan. 41e jaarurgad ring van de Ned. Banket- bakkersvereeniging met officieele ontvangst ten stadhuize. De collecte voor den gewapenden dienst brengt 182.80 op. 29 Juni. Aanbesteding van 35 woningen aan het Oudorperdijkje vanwege de gemeen- te, ter voorziening in den woningnood voor de minst-vermogenden. Laagste inschrijving 79900 van den heer \V. J. Karssen. 3 Juli. Opening speelterrein D. E. S. aan de Landstraat. 11 Juli. Zangersdag Bond van Arbei- derszangvereenigingen in Nederland. 18 Juli. Opbrengst speldjesverkoop Her- wonnen Levenskracht 484.84. 14 Sept. Inwijding gebouw rijkskweek- school en overhandiging ervan door de ge meente aan het Rijk. 19 Sept. Bevestiging en intrede van ds. Hak als oovolger in de vacature-ds. de Pree bij de herv. gem. 13 Aug. Na bijna 3 jaren buiten gebruik te zijn geweest, wordt net klokkenspel van de Groote kerk weer in gebruik gesteld. 26 Sept. Afscheid ds. Cramer van de Rem. Geref. Gem. 25 Sept. Opbrengst collecte Zonnestraal 559.3514. 27 en 28 Sent. 78e Landhuishoudkundig congres gehouden in Het Gulden Vlies. 29 Sept. Tentoonstelling en harddraverij vanwege de afd. Alkmaar der H. M. v. L. 29 Sept.--3 Oct. Floralia-tentoonstelling in de Cadettenschool. 29 Sept. Tentoonstelling op het gebied van landbouwhuishoud-onderwijs in het Landbouwhuis. 1 Oct. 50-jarig bestaan der hoedenzaak van de firma Lind. 8 Oct. Herdenking Alkmaar's ontzet, Windhondenren, wedstrijd op wegschaatsen. 9 Oct. Een zware storm beschadigt huizen (o.a. dat bewoond door den heer Harms aan het Verdronkenoord) en boomen. In de om- geving woedt de storm ook hevig. 18 Oct. Huldiging mevr. MannBouw- meester bij haar afscheid van het tooneel. 24 Oct. Door gasverstikking komen in de St. Jacobstraat de wed. Mantel, haar zoon en zekere Klarenbeek om het leven. 2426 Oct. Bazar in de Heul no. 1 ten bate van meubileering van het nieuwe ver- eenigingsgebouw der vrijz.-herv. 1 Nov. Alkmaarsche Radio-stedenavond. 2 en 3 Nov. Verkiezing 16 gemachtigden kiescollege Herv. kerk. Uitgebracht 2536 gel- dige stemmen, waarvan 932 op de candidaten der orthodoxen en 1547 op die der vrijzinni- gen. 8 en 9 Nov. Verkiezing notabelen herv. gem. Met groote meerderheid de candidaten der vrijz.-herv. gekozen. 10 Nov. Officieele opening van de nieu we school in het Rochdalekwartier. 1 Dec. De eerste radio-distributie neemt een aanvang. Omgeving. 2 Jan. Te Hoorn overleden die heer Th. H. Ph. van Papenrecht, herv. pred aldaar. De beer Jac. Woestenburg gehuldigd bij zijn 50-jarige dienstvervulling bij de brand weer te Hoorn. De heer A. Slot Pzn., oud-burgemeester van Broek cp Langendijk, overleden in den ouderdom van 85 jaar. 4 Jan. Herdenking 50-jarig bestaan der chr. school te Broek oip Langendijk. 10 Jan. Te Winkel overleden de heer J. Koomcn Hz., burgemeester dier gemeente. 17 Jan. Eerste wedstrijd op de Heiloosche ijsbaan (schoonrijden). 27 Jan. 25-jarig bestaan ijsclub te Oter- leek. 2 Febr. De gemeenteraad van Schoorl besluit tot wegverbreeding en verbetering volgens plan van den Prov. Waterstaat, kosten 42000. 5 Febr. De heer W. Kooiman, sindis 33 jaar burgemeester van Koedijk, aldaar over leden, 65 jaar oud. 12 Febr. Schipper D. Haverkorn te Wie- ringerwaard 50 jaar bezoeker van de Vrij- dagsche Alkmaarsche maikt. 15 Febr. Opening nieuwe R. K. school te Warmenhuizen. 16 Febr. Viering 25-jarig bestaan tuin- bouwvereeniging te Schoorl. 23 Febr. De gemeenteraad van Otdam schaft de Zondagkermis af. 25 Febf. De gemeenteraad van Koedijk besluit de functies van burgemeester en se- cretaris te scheiden en benoemt als secreiaris de heer A. Sloof, ambtenaar ter secretarie, tijdelijk gem.-secretaris. 3 Maart. Ingelanden van de Woudmeer besluiten de windbemaling door een electri- sche te vervangen. 4 Maart. De afsluitdijk tusschen Wie- ringen en het vaste land voor het verkeer open gesteld. 10 Maart. Aanbesteding van het bouwen van een retraitehuis te Bergen onder archi- tectuur van den heer J. C. Leijen aldaar. Laagste inschrijver de heer P. Smit te Alk maar met 264.740. 13 Maart. Eerste lustrum van de sport- vereeniging te Heiloo. 14 Maart. Overleden de heer P. Koop- man, burgemeester van N.-Niedorp. 14 Maart. Officieele overdracht van het nieuwe uurwerk in den toTen te Groet aan het Gemeentebestuur van Schoorl. 20 Maart. Te Bergen overleed op 74- jarigen leeftijd de Haagsche schilde- Richard Bisschop. Hij legde zich speciaal toe op het schilderen van kerk-interieurs. 23 Maart. Benoemd tot burgemeester van Koedijk de heer P. Kikkert, directeur van de Arbeidsbeurs te Alkmaar. 23 Maart. Intocht van den nieuwen bur gemeester yan Winkel, den heer J. Koster, voorheen fmrgemeester van Callantsoog. 24 Maart. Herbenoemd als burgemeester van Obdam de heer N. Dekker. 24 Maart. Eerste steen gelegd voor de R. K. Landbouw'huishoudschool te Bergen. 29 Maart. De Raad van Schoorl besluit tot het stichten van een tehuis voor ouden van dagen en tot het bouwen van een nood- slachtplaats. 29 Maart. 25-jarig bestaan afd. Oterleek van den Bond voor Staatspensionneering 1 April. DeheerP. Kikkert gei'nstalleerd a!s burgemeester van Koedijk. 15 April. De electrische hulpaandrijving in windinolens in gebruik gesteld in den mo- len van den Sluispolder bij de Koedijker vlotbrug. De gemeenteraad van Zijpe besluit met 7 tegen 4 stemmen tot vereeniging met de ge meente Petten, echter zonder overname van hare schulden. 16 April. De heer Oud neemt ontslag als lid van den Raad van Koedijk. 18 April. Opening van de nieuwe too- neelzaal van de Rustende Jager te Bergen. 22 April. Aan den heer A. C. Kroon, burgemeester van Oudkarspel, wordt op zijn verzoek met ingang van 1 Mei ontslag verleend. 6 Mei. Het bestuur van den polder Eg- mondermeer besluit de windmo'ens te hand- haven. 18 Mei. Alkmaarsche belastingambtena- ren ontdekken bij Cam-perdu in een ernstige smokkelzaak, waarbij 4000 liter spiritus in beslag genomen wordt. 23 en 24 Mei. Gymnastiekfeest te Oud karspel ter viering van het 25-iarig bestaan van „Hercules" en het 20-jarig van ,JHygiea." 18 Mei. Installatie van den heer mr Breebaart als burgemeester van Cal'antsoog. 27 Mei. De heer Gutker gelnstalleerd als raadslid te Schoorl. 1 Juni. Benoemd tot burgemeester van Oudkarspel de heer A. J. Wijnveldt, te Zaandam, die 14 Juni d. a. v. ook tot seere- taris werd benoemd. 1 Juli intrede van den nieuwen burgemeester. 3 Juni. De gemeenteraad van Akersloot besluit tot aansluiting bij de provinciate wa- terleiding. 12 Juni. Laatste les in de openbare school te Egmondi-Binnen. 14 Juni. De opbrengst van den b'oem- pjesverkoop, door het B1 auweweek-comite te Bergen gehouden, is 66.05. 24 Juni. De Raad van Heiloo stelt een 1 rooilijn vast voor het gedeelte bosch, in eigendom toebehoorend aan den heer P. A. de Lange. 28 Juni. De heer J. Prins neemt ontslag als raadslid te Egmond aan Zee wegens zijn uittreden uit de S. D. A. P. 4 Juli. Eerste openluchttoon ^elvoorstel- ling te Heiloo (op het landgoe'd Nijenburg). Opgevoerd wordt Joseph in Doth an", treurspel van Joost van dten Vondel. 10 Juli. Onthulling van het te Bergen aan Zee geplaatste borstbeeld van mevr. van Reenen—Volter. 23 Juli. De gemeenteraad van Oudbrp besluit tot gaslevering op „Het Ooievaars- nest" door Alkmaar. 30 Juli. 300 jaar geleden kwam de dlroogmaking van de Wormer tot stand. 3 Aug. De kerkklok te Stompetoren nieuw gerestaueerd weer op hare plaats ge- bracht. 16 Aug. Mevr. Poot uit Bergen en haar zu&ter uit Oosterblokker bij het baden in zee bij Camperduin verdronken. 18 Aug. L.E.T.T. te Heiloo. 22 Aug. De heer B. Meindersma herbe noemd tot burgemeester van Schermerhorn. 1 Sept. De'Raad van Heemskerk voteert 3000 voor verbetering van den Zaanl. Communicatieweg. 9 Sept. De heer J. A. Swaag beeedigd als raadslid van Bergen (opvolger van den heer Hoksbergen). De heer Bogtman als wethouder gekozen in opvolging van den heer Hoksbergen. 22 Sept. De gemeenteraad van Heiloo be sluit definitief tot het bouwen yan een nieuw raadhuis van twee verdiepingen, kosten 26000 en besluit voor dien bouw en de in- richting van het nieuwe gebouw een leening aan te gaan van 35000. 9 Oct. Een zware storm slaat stukken van de duinen te Egmond af. 14 Oct. De Raad van Koedijk handhaaft de vijfde leerkracht met 4 tegen 3 stemmen (v. d. Woudfe, Molenaar en Kramer). Tegen de aanvankelijk voorgestelde opheffing was sterke oppositie gerezen. 19 Oct. Bij Camperduin spoelt een lijk aan van een zeeman, dje later blijkt behoord te hebben tot de opvarenden van den in den jongsten storm verganen logger K W 152. 25 Oct. De Raad van Petten wijst af een voorstel van Ged. Staten tot veranderde (verhoogde) be'astingheffing en stelt de reeds door Ged. een keer niet goedgekeurde gemeentebegrooting 1926 opnieuw ongewij- zigd vast. Er is een tekort van 14000 waarvan de gemeente delging vraagt door Rijk en Provincie. De wenschelijkheid van annoKatie wordt betoogd, omdat Petten zich zonder die schulddelging een jaaiiijksche subsidie van Rijk en Provincie ten bedrage van 2000 samen, niet verder kan redden. (De begrooting 1927 is reeds 18 Oct. vast- gesteld). 3 Nov. De gemeenteraad van Heiloo geeft aan de heeren A. C. Bauling en J. Kluyver vergunning tot het gebruik maken van de paten van het electrisch licht ten be hoeve van radio-distributie. 22 Nov. De Raad van St. Pancras be sluit, in verband met steeds toenemende on- veiiHgheid van den Twuijverweg. dien weg voor alle motoTverkeer te verbieden (met in gang van 2 Dec.) 1 Dec. De Raad van Heiloo legt een bouwverbod op het gedeelte bosch tusschen Regulierslaan Kuillaan Zandersloot Spoordijk, behalve voor bedrijven voor land- bouw en veeteelt van tenminste 5000 M2. grootte. 2 Dec. Boompfantdag Heiloo. BINNENLAND. Het jaar 1926 heeft voor ons land nog weinig verbetering gebracht in de economi- sche toestanden. Nog steeds doen de na- weeen van de oorlogsjaren zich gevoelen, al zijn er dan ook hier en daar lichtpuntjes waar te nemen, die op eenige verbetering en opleving wiizen. Doch over het algemeen ge nomen, is de toestand nog verre van gunstig en betwijfelt men of 1927 wel het jaar zal zijn, waarin van vooruitgang van beteekenis sprake zal zijn. De werkloosheid was dit jaar nog groot en tal van gemeenten moesten dit vraagstuk ter- dege onaer de oogen zien en den nood van de door werkloosheid getroffen huisgezinnen trachten te lenigen door middel van werkver- schaffing. De Vereeniging „Nederlandsch Fabri- kaat" vond in die werkloosheid een geschikte aanleiding om, krachtiger dan ooit, hare actie voor opwekking tot het koopen van artikelen, die in ons land gefabriceera worden, voort te zetten. Het slagen van deze actie hangt dan ook ten nauwste samen met het werkloos- heidsvraagstuk. Ook in ander opzicht is 1926 geen geluk- kig jaar geweest. Een heele reeks droevige ongevallen en rampen heeft plaats gehad. Het begon met de overstroomingen in Lim- burg, Brabant en andere provincien, die in het laatst van 1925 een aanvang genomen had en tot diep in Januari voortduurde. Het stijgende water bracht een waren noodtoe- stand te weeg en veroorzaakte millioenen guldens schade. Toen daarop de vorst inviel was het gansch en al misere. De hulpverlee- ning en de proviandeering van het over- stroomde gebied stagneerde daardoor op ern stige wijze. Het losgeraakte ijs vernielae nog meer dijken en deea nog meer rivieren buiten hare oevers treden. Groot was de ellende der bewoners. Steeds meerderen zagen hunne huizen langzamerhand in het bezit genomen worden van het monster, water. Steeds groo- ter werd het gebied, dat het natte element veroverde. Steeds dringender werd de bede om hulp, de kreet om ondersteuning. Maar gelukkig steeds grooter werd ook de stroom van giften en gaven, die de verschil.- lende comite s ontvingen van het meevoelen- de en meelevende overig Nederland. Lief da- dig is ons land bovenal. Ook nu bleek het weer en dankbaar gedenken wij dit in dit overzicht. De koninklijke familie ging met waarlijk vorstelijke gaven voor, vereenigin- gen en particulieren volgden. Enorme be- aragen kwamen in. Het Nederlandsch-Indi- sche Smeroe-fonds liet zich evenmin onbe- tuigd en zond herhaalde malen belangrijke bijaragen. Ook de paus te Rome zond een gift van 20.000.—. Eindelijk, diep in Januari, trad verbete ring in en den 22sten van die maand ver- trokken de laatste marinemannen uit het wa- tersnoodgebied, die daar waren voor hulp- verleening. L»e sporen van de ramp van Borculo, die in Aug. 1925 plaats had, zijn nagenoeg ver- dwenen. Een nieuw Borculo is herrezen en dezer dagen is juist de bouw der nieuwe Ned. Herv. kerk aldaar aanbesteed. Droevige berichten waren het omslaan van een roeibootje over het verdronken land bij Elten, waarbij vier menschen verdronken en het vermissen van een militair vliegtuig uit §oesterberg, bemand met twee onderofficie- ren. Op de Maas bij Rotterdam zonk den 9en Maart tengevolge van het ruwe weer een Rijnaak, waarbij de schippersvrouw en drie kinderen verdronken. Mede tengevolge van het stormachtige weer is twee dagen later ter hoogte van Harderwijk op de Zuiderzee een klipperschip uit Kampen gezonken, waardoor 7 menschen den dood in de golven vonden. Nog strandden een tweetal schepen bij Texel, terwijl het Italiaansche Stoomschip „Sirena" te Hoek van Holland op de pier liep. Den 15en Maart is onder Beuningen een militair vliegtuig neergestort, waarbij de beide inzittenden gedood \ferden. Versch ligt nog in het geheugen de brand aan boord van het Nederlandsche tank- stoomschip „Silvanus" op de Missisippi, waarbij eenige Nederlanders (onder wie de Alkmaarder Lodewijks) en 29 Chineezen den dood vonden. Even droevig was de dood van twee kin deren bij een brand in de Govert Flinck- straat te Amsterdam. Een meisje werd gedood bij een trambot- sing te Wageningen. Zeven andere meisjes werden daarbij gewond, van wie een ernstig. De lijst van spoorwegongelukken was daarmede geopend. Een paar weken later den 25en Mei ontspoorden bij Wouw (N.-B.) eenige wagons van een trein, waarbij twee reizigers ernstig en enkele anderen licht gewond werden. Vier kinderen kwamen in de vlammen om bij een brand te Oudehaske. De onbewaakte overweg bij Goor was de oorzaak van den dood van een motorrijder en zijn duo-passagier, die door een trein ver- pletterd werden. Een trambotsing.te Gulpen had den dood van een remmer fen gevolge, terwijl tevens zes passagiers ernstig gewond werden. Het aantal vliegongevallen werd in de maand Juli weer met drie vermeerderd. Er stortte n.l. een vliegtuig van de K. L. M. ter aarde, waarbij de bestuurder en passagier om het leven kwamen. Een watervliegtuig sloeg in dezelfde maand nabij Texel te plet- ter. De bemanning bekwam gelukkig geen letsel. Dat er ook in de lucht botsingen kun- nen plaats vinden bewees het op elkaar loo- pen van twee militaire vliegtuigen b'oven Soesterberg, waarbij helaas een sergeant- vlieger het leven liet. Den 4den Aug. was het weer een autobus- ongeval, dat de aandacht vroeg. Bij Heeren- veen n.l. sloeg een bus om, waarbij vele pas sagiers meer of minder ernstig gewond wer den. In het laatst van die zelfde maand is een sleepboot door een uitgaand stoomschip om- vergetrokken op de Maas bij Rotterdam, waarbij'Van de opvarenden de kapitein en een matroos verdronken. Een Nederlandsche vliegtuig stortte bij Dortmund neer, waarbij de beide inzittenden, beiden Hollanders, den dood vonden. Acht personen werden gewond bij het om slaan van een vrachtauto met militairen bij Amersfoort. Het ongeval op 9 September, waarvan de mare als een schok door ons land ging, was de bekende ontsporing bij De Vink, nabij Leiden, van een sneltrein uit den Haag, waarbij het echtpaar LoboBraakensiek, alsmede een opzichter-machinist en een as- sistent-machinist op zoo droevige wijze het le ven lieten. Negen passagiers werden min of meer ernstig gewond. Een van hen overleed later in het ziekenhuis. Dit spoorwegongeval, later door geluk kig! minder ernstige gevolgd, had tot ge- volg de benoeming van een commissie van onderzoek, die in meerdere zittingen een uit gebreid getuigenverhoor opende en een rap port uitbracht. De begrafenis van het echtpaar Lobo heeft den 13 Sept. onder enorme belangstel- ling te Amsterdam plaats gehad, waarbij de heer Wibaut namens het hoofdstedeliik ge meentebestuur een gedachtenisrede uitsprak. In Brabant vooral, doch ook in Groningen en Friesland hebben zich meerdere typhusge- vallen voorgedaan, tengevolge waarvan en kele lijders aan deze ziekte zijn bezweken. Te Kethel is in het begin van October een vrachtauto door een trein gegrepen, waarbij een der inzittenden werd gedood en een ander ernstig gewond. Een ander droevig ongeval geschiedde en kele dagen later. Te Tiel reeds toen een luxe auto van de gierpont. De drie inzittenden, twee dames en een heer, verdronken. Den 3en October hadden drie zeer ernstige ongevallen plaats. Bij een hotelbrand n.l. te Roermond verloren twee jongetjes het leven. Te Heerlerheide werd een man gedood en twee gewond door woest rijden van een auto- mobilist, terwijl bij Delft tengevolge van een verkeersongeval eveneens iemand werd ge dood en twee anderen gewond. Nog waren de indrukken van al deze tra- gische gebeurtenissen nog versch, toen plot seling den lOden October een hevige storm kwam opzetten, die vele gezinnen in diepen rouw dompelde, daar er in de eerste plaats een viertal loggers verging, t. w. twee uit IJmuiden en twee uit Vlaardingen. Bijna de geheele bemanning van deze vier schepen verdronk. Vervolgens strandden verschillen- de andere schepen, waarbij eveneens enkele opvarenden het leven lieten. Den 16en October liep te IJmuiden geluk kig binnen de K. W. 103, over welken logger men langen tijd in ongerustheid had ver- keerd en die men reeds verloren gewaand had. De beruchte spoorwegongevallen werden met een vermeerderd toen bij Kethel vier spoorwegarbeiders door een trein zijn gegre pen en gedood. In het begin van November begon men zich in Limburg zeer ernstig ongerust te ma ken over den hoogen stand van de Maas, hetgeen aan den landbouw veel schade ver oorzaakte. Den lOen November is te Delft een rijtuig, waarin twee personen gezeten waren, door een trein gegrepen en versplinterd. Een van hen werd gedood. Nog enkele andere spoorwegongevallen hadden plaats, gelukkig van minder ernsti- gen aard. In ons vorig jaaroverzicht hebben we over de toen heerschende kabinctscrisis geschre- ven, die aan het einde des jaars nog niet tot een oplossing was gekomen. Het heeft nog een heel langen tijd geduurd aleer die oplossing kwam en er is daarovei nog heel veel te doen geweest. Dr. J. Th. de Visser, aan wien de op- dracht was gegeven een extra-parlementair kabinet samen te stellen, faalcfe in zijn po- gingen. Mr. J. Limburg zette daarna zijn schouders onder het werk, echter met hetzolf- de negatieve resultaat. Den 26en Febr. ver- zocht mr. Limburg aan de koningin ontslag van zijn opdracht, die hij niet kon volbren- gen. Eindelijk, den 4en Maart, nadat de Twee- de Kamer een voorstel der S. D. A. P. om aan de konipgin te verzoeken tot ontbinding der Tweede Kamer te willen overgaan, had verworpen, ontving jhr. mr. D. J. de Geer opdracht tot de formatie van een extra-par lementair kabinet. Zooals bekend, is hij daarin geslaagd. en reeds den lien Maart legde minister de Geer, die zelf de portefeuille van financien had genomen, in de Tweede Kamer een re- geeringsverklaring af en zette het program van het nieuwe kabinet uiteen. Tot de belangrijkste kwestie waarmede het Parlement zich heeft bezig gehouden behoort het Nederlandsch-Belgisch verdrag. In ver- schillende artikHen en beschouwingen in dit blad is de strekking van dit verdrag voldoen- de uiteengezet, zoodat wij daarover niet in nadere details behoeven te treden. Gememo- reerd zij de geweldige campagne in woord en geschrift, die er door het daartoe ingestelde comite van actie tegen het verdrag op touw gezet is. Dit comite, van meening dat het ractaat voor ons land zeer nadeelige gevol- gen zou hebben, deed alles om de publieke opinie afkeerig van het verdrag te maken. Het richtte voorts een uitvoerig gemotiveerd adres aan de Tweede Kamer. Adressen en protesten van verschillende bonden en corporaties volgden. In de Tweede Kamer werd den 29en Oc tober een aanvang gemaakt met de behande- ling van het verdrag. De heer Albarda (S. D.) pleitte in de zit- ting van 3 Nov. voor nieuwe onderhandelin- gen met Belgie. Minister van Karnebeek verklaarde zich daartegen. In zijn bekende „magistrale" redevoering verdedigde hij het verdrag en kwam tot de conclusie dat aan- neming geen nadeel of schade voor de Ne derlandsche belangen beteekende. De heer Marchant (V. D.) diende enkele dagen daarna een motie in, waarin allereerst betoogd werd, dat Nederland hoogen ijs stelt op een vriendschappelijke regeling met Belgie. Bezwaren tegen het verdrag waren echter het niet-erkennen van het recht van Nederland tot het sluiten der Schelde en de aanleg van het Moerdijkkanaal.. Gevraagd werd schorsing der beraadslagingen tot om- trent de bovenbedoelde punten overeenstem- ming met Belgie is verkregen. Deze motie is verworpen met 53 tegen 44 stemmen, waarna de Kamer den lien Nov. besloot tot aanneming van het Ned.- Belgisch verdrag (stemmenverhouding: 50 tegen 47 stemmen). De Eerste Kamer heeft zich nog niet over het verdrag uitgesproken. Het genoemde co mite van actie zet zijn striid tegen het ont- werp voort, krachtens zijn besluit. De Eerste Kamer heeft aangenomen de bioscoopwet. De linkerzijde stemde tegen (25 tegen 14 stemmen). Deze wet, die in hoofdzaak beoogt centrale rijkskeuring van films, is nog niet in werking getreden. Gemeentelijke nakeuring kan plaats hebben. De koningin bekrachtigde de wet den 21 en Mei. De Tweede Kamer heeft een motie-Gerhard, tot weder-invoering van het 7e leerjaar op de lagere scholen met ingang van 1 Jan. 1927, verworpen. De rijwielbelasting zullen wij moeten blij- ven betalen. Wel diende de heer Hiemstra, lid der Tweede Kamer, een motie -in tot af- schaffing, doch deze is verworpen en binnen enkele dagen zullen alle fietsen weer voor- zien moeten zijn van het drie-guldensplaatje. De minister heeft echter dezer dagen ver- klaard, dat verlaging dezer belasting niet in overweging kan worden genomen, aleer men weet over welke middelen het wegenfonds beschikt. De speelkaartenbelasting verdwijnt, krach tens een besluit van de Tweede Kamer, waar- schijnlijk 1 April. Neemt de criminaliteit in ons land toe? Het groote aantal moorden, aanrandingen, diefstallen, inbraken enz. rechtvaardigt deze meening. Wij memoreeren de volgende: Een 17-jarige jongen vermoordde zijn 74- jarigen vader in de Beverstraat te Rotter dam. Hij legde een volledige bekentenis af. De jongen werd tot 7 Yt jaar gevangenisstraf veroordeeld. Te Nijmegen en Rotterdam werden twee mannen gearresteerd, die valsche biljctten van 10 gulden vervaardigd en in omloop ge bracht hadden. In een logement aan de Noordermarkt te Amsterdam werd den Hen April ^en vrouw, Nellie Wijker geheeten, geworgd te bed ge- vonden. De dader was de ma., met wien zij samenleefde. De bekende overval van twee beambten op het station te Bussum, die den eersten Mei gepleegd werd door een gemaskerd en gewa- pend bandiet, heeft langen tijd de gemoede- ren beziggehouden. Nog meer was dit het geval met den overval van de Boazbank te Bussum, in verband waarmede de woonwa- genbewoner Frederik Brummer werd gear resteerd, daarna weer vrijgelaten en ten slotte wederom gevangen genomen. Verder heeft men daarvan niets gehoord. Een landbouwersvrouw werd te Spekhol- zerheide door een knech gedood. Het luttele bedrag van eenige guldens maakte de moor- denaar daarbij buit. De dader werd 2 dagen daarna (6 Juni) reeds gearresteerd. Hij werd veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf (eisch levenslang). Een notaris te Capelle aan den IJsel ver- duisterde een bedrag van ongeveer 30.000. Hij werd deswege gearresteerd. Een zeer brutale hoteldiefstal, waarbij van een gast een som van f 15.000 aan kost-

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 10