uurg de oud-rijkskanseller renrenbacn, die, na het verwisselen van zijn theologische stu- die voor de rechten, in 1885 in de politiek ging en lid werd van de Kamer voor Baden. Hij kwam in 1901 in den Rijksdag en bleef daarvan lid tot de revolutie. In 1917 werd hij voorzitter van het Duitsche parlement en na de Kap-putsch werd hij geroepen tot het kanselierschap. frankrijk. De franc is eigenlijk het een en het al ge-. weest, waar het in Frankrijk dit jaar om ging. De in 1925 reeds aaifgevangen waarde- daling van het betaalmiddel zette zich tnaandenlang in dit jaar voort, ondanks veel gepraat in Kamer en Senaat over middelen tot herstel. Belastingen werden verhoogd en nieuwe heffingen ingevoerd, en daarnaast verschillende uitgaven besnoeid door de on- derscheidene ministers van financien, die ach- tereenvolgens hunne krachjen beproefden om den franc te redden; .den belastingbetalers werd beleefd verzocht hunne aanslagen bij vervroeging te voldoen; een nationaal comite werd gevormd tot herstel van den franc en nog andere middelen werden aangewend, maar alles hielp even weinig, totdat in Juli de oud-president der republiek, de heer Poincare, met een nieuw ministerie kwam (het vierde reeds dit jaar, waarvan een het ministerie-Herriot slechts een halven dag bestond). Met het optreden van het ka- binet-Poincare, waarin deze zelf de eerder in dit jaar geweigerde portefeuille van finan cien nam, kwam er een kentering. Dit mi nisterie, dat gebaseerd was op den godsvrede onder de politieke partijen (zelfs Herriot nam een portefeuille aan tegen den wensch van het Socialistencongres van 26 Mei, dat zich tegen elke deelneming aan de regeering verklaarde) kreeg 27 Juli bij zijn optreden met 358 tegen 131 stemmen een motie van vertrouwen op zijn regeeringsverklaring, waarbij de oplossing van de financieele moei- lijkheden speciaal in het binnenland werd gezocht en nieuwe en verhoogde belastinghef- fing werd aangekondigd. Vier dagen later werden Poincare's financieele voorstellen reeds door de Kamer goedgekeurd, dank zij het verbod om amendementen te stellen. Het succes van de nieuwe maatregelen bleef niet lang uit, aan de dating van den franc kwam spoedig een einde en het betaalmiddel nam langzaam-aan in waarde toe en thans is het al zoo ver, dat vele Franschen daarover kla- gen, omdat de uitvoer nu veel geringer is en de binnenlandsche handel ook veel meer be- perkt is geworden, waardoor weer in sommige bedrijven een overcompleet aan personeel is ontstaan. Ontslag of gedeeltelijke werkeloos- heid is dus het indirecte gevolg van de ver- betering van de valuta. Men maakt hiervan Poincare een grief en dit gevoegd bij de poli tieke tegenstellingen, die zich in Frankrijk niet al te lang laten opsluiten, maakt de po- sitie van het huidige kabinet niet vasl r. Poincare heeft dit natuurlijk wel ingezien en daarom reeds in een zijner redevoeringen die hij nogal graag op Zondag houdt, aange- drongen op het bewaren van den godsvrede als het eenige middel om tot stabilisatie van den franc te komen. Wie ook door het gokken in francs schul- dig zijn aan de depreciatie van de Fransche valuta, niet de schilders. Dezen toch hebben in het laatst van Oct. in de zalen van het Galliera-museum te Parijs een groote schil- derijen-tentoonstelling georganiseerd, waar- voor de voornaamsten hunner verscheidene kostbara doeken afstonden. Artisten uit 36 vreemde landen volgden dit voorbeeld. De opbrengst van de door dezen alien geschon- ken schilderijen, die eenige millioenen beliep, werd gestort in het nationale amortisatie- fonds. Dat die buitenlanders een dergelijk royaal gebaar maakten, is zeker een erkente- lijkheid voor de hun in Frankrijk zoo gul geschonken gastvrijheid. Uit den tijd van de daling willen wij nog even memoreeren de relletjes die speciaal te Parijs plaats hadden tegen de vreemdelin- gen, die voor hun duur geld vele artikelen :onden koopen, die voor de Franschen zelf onbetaalbaar waren en daardoor een koop- lust ten toon spreidden die de afgunst en den nijd der Franschen opwekte eenzelfde ver- schijnsel als zich een paar jaren geleden in Duitschland voordeed tijdens de inllatie daar te lande. Vooral den Amerikanen zijn te Parijs moeilijke uren bezorgd en men kon zelfs spreken van een vijandige houding. Verschillende keeren heeft de politie moeten jngrijpen om erger te voorkomen. Het andere groote financieele vraagstuk, dat der oorlogsschulden, is dit jaar nog niet lot een oplossing gekomen. Frankrijk kon zich er niet mee vereenigen, dat het van En- geland niet zoo'n gunstige regeling had kun- nen verkrijgen als Italie had veroverd, maar op een verzoek om 'eenzelfde regeling kwam 11 Maart het antwoord, dat de destijds tus- schen Churchill en Caillaux getroffen oyer- eenkomst door Engeland als bindend werd beschouwd. Nieuwe besprekimgen met Engeland, ge- opend op 17 Mei, hadden als resultaat, dat Engeland slechts in zooverre betaling der Fransche schuld (in totaal ruim 647 milli- oen pond) vordert als het zelf debitrice is van Amerika, terwijl de regeling kan (zal?) herzien worden als Duitschland minder mocht afbetalen van zijn schuld aan Frank rijk dan laatstgenoemd land op een bepaald oogenblik aan Engeland heeft te betalen. Met Amerika werden de onderhandelingen in Maart heropend met het gevolg, dat de Fransche gezant Berenger met den Ameri- kaanschen minister van financien Mellon op 10 April tot overeenstemming kwam, maar deze regeling, hoewel door den Franschen ministerraad reeds drie weken later goedge keurd en ook te Washington geteekend en daarna zoowel door Poincare als Caillaux meer dan eens ter ratificatie door de Fran sche Kamer voorgedragen, stuitte in het par lement aan de Seine steeds weer op vcrzet, zoodat de kwestie thans nog hangende is. Van een eigenaardigen verkoop moeten we hier nog melding maken, omdat hij in ver- band staat met den val van den franc. Het eeuwenoude vasteel le Chateau de Courcelle, gebouwd in 1640, gelegen aan den weg van Mans naar la Flers, werd in October door een Amerikaan gekocht en op diens last net- jes afgebroken en in kisten verpakt, die naar de Nieuwe Wereld werden gezonden, waar het gebouw weer in zijn ouden vorm zai wor den opgericht. De lage frankenkoers en de hooge belastingen in Frankrijk waren oor- zaak, dat de oude eigenaar het kasteel niet meer kon bewonen en het gebouw dus ten ondergang was gedoemd. Trouwens, door deze oorzaken is nog veel meer moois in Frankrijk verdwenen of in het bezit van bui tenlanders overgegaan, al is dan bovenge- noemde verkoop en afbraak ook eenig te noe- men. Ook dit jaar heeft Frankrijk zijn droevige vermaardheid gehandhaafd inzake het groote aantal spoorwegongelukken. Bij enke- le daarvan vloeiden stroomen bloed, als: 7 Jan. op den ondergrondschen spoorweg in Parijs 20 zwaar gewonden; 20 Juni bij Vouvray zeven dooden en 40 gewonden; 4 Juli bij Achieres 20 dooden en 100 gewon den en denzelfden dag bij Vigueux-sur-Seine 10 gewonden; 29 Juli bij Parijs 4 dooden en 10 gewonden; 15 Aug. te Parijs drie dooden en vele gewonden; 30 Oct. bij Creil ten Noorden van Parijs 2 dooden en 44 gewon den. Het lijstje is hiermee lang niet volledig, maar wij meenen de opsomming hierbij te kunnen laten. Opvallend is, dat juist op de spoorwegen in en bij Parijs bijzonder veel ongelukken voorkwamen. Niet tengevolge van een onvoorzien onge- luk, maar door roekeloosheid kwam de vlie- genier om het leven, die den 24 Febr. poogde om onder den Eiffeltoren door te vliegen. Een ander vliegongeluk had plaats te Char- tres op 28 Sept. Bij de manoeuvres geraakte een militair vliegtuig in brand, waardoor alle vijf inzittenden omkwamen. Een ernstige ramp, een groote aardversdiuiving, verwoest-' te op 24 Nov. een groot deel van een dorpje in de buurt van Nice. Twintig menschen kwa- men daarbij om het leven. Even groot was het aantal slachtoffers van een ontploffing te St. Auban (Z.-O. Frankrijk) op 13 Dec. Later stierven nog een paar van de 80 gewonden. Een opmerkelijke ontdekking werd op 2 Nov. te Perpignan in Z.uid-frankrijk ge- daan. Daar werd n.l. een complot ontdekt van een 60-tal Spanjaarden en Italianen, die op het punt stonden Catalonie binnen te trek- ken om daar opstand te prediken tegen het Spaansche gezag. De leider der beweging, de vroegere kolonel der Spaansche genie Macia, werd gearresteerd en een paar dagen daarna ook de in Nice wonende Ricciotti Garibaldi, een kleinzoon van den Italiaanschen volks- held, die er van verdacht wordt deh misluk- ten opstand in elkaar gezet te hebben op aanstoken der Italiaansche regeering, die op deze wijze poogde Spanje van Frankrijk te vervreemden en naar zichzelf toe te halen. Hoe de zaak precies in elkaar zit, is nog niet opgehelderd het onderzoek is nog gaande maar de schijn is in elk geval sterk tegen den heer Garibaldi, al kwam ook een broer uit Amerika over'om's mans onschuld te be- toogen. Intusschen is de verhouding tusschen Frankrijk en Italie, die al zoo vaak gespan- nen was in verband met Italie's afgunst op het Fransche koloniale bezit, door de ontdek king van het complot niet beter geworden. Den 28 Maart overleed in ballingschap te Palermo de hertog van Orleans, pretendent naar den Franschen koningstroon, een man evenwel die in de geschiedenis van zijn land nimmer een rol van belang heeft mogen spe- len. Hij werd in de waardigheid van preten- dent opgevolgd door den hertog van Guise, die als gevolg daarvan den Franschen bodem moest verlaten en zich toen vestigde op het bij Brussel gelegen landgoed van den hertog van Orleans. Een man van meer algemeene bekendheid, die zich zelfs een wereldreputatie heeft ver- worven, was Emile Coue, die den 2 Juli te Nancy overleed. Hij was niet de uitvinder van de suggestie-geneeswijze, maar paste die wel veel toe en na 1910, toen hij zijn apo- theek te Troyes opgaf, wijdde hij zich geheel aan de hypnotische suggestie, die later naar hem de methode-Coue genoemd werd. Van heinde en verre stroomden de patienten naar Nancy, waar hij zich vestigde. Na den oorlog maakte hij verschillende tournees in het bui- tenland en bracht bij e6n daarvan ook een bezoek aan Nederland. GROOT-BRITT ANNIe. Bij de herinnering aan wat er in Groot- Brittannie en Ierland voorviel in den loop van dit jaar springt onmiddellijk naar voren de groote mijnwerkersstaking, die het land gedurende eenige maanden beroerde. Men kan haar eigenlijk een voortzetting noemen van den strijd van verleden jaar, die toen, omdat geen oplossing kon worden bereikt, werd opgeschort doordat de regeering zich bereid verklaarde voor een bepaalden tijd steun te verlee'nen aan die mijnen wier exploi- tatie niet meer loonend was doordat de we- reld-marktprijs der kolen lager was dan de kostpriis van de kolen dezer mijnen. Men weet, dat het streven der directie was om door loonsverlaging en werktijdverlenging en zoo noodig speciale regelingen voor de verschillende kolendistricten de exploitatie weer mogelijk te maken, terwijl de werklieden betoogden, dat de slechte bedriifsuitkomsten te wijten waren aan verouderde inrichting der mijnen, zoodat men met verandering daarvan moest beginnen. Van de voorstellen der eigenaren wilden zij niets weten en zij drongen aan op een nationale regeling, voor alle mijnen gelijk, voor loonen en werktijd. Deze laatste moch- ten niet verslechterd worden. Aan onderhan delingen om den strijd te voorkomen heeft het bij geen der partijen ontbroken en ook de minister-president liet zich niet onbetuigd, maar ondanks dit brajc de staking op 1 Mei uit en twee dagen later kondigde het vakver- eenigingscongres de algemeene staking af ter ondersteuning van den strijd der mijn- werkers. De regeering stond nu voor de moeilijke taak om het openbare leven en de voedsel- voorziening zoo weinig mogelijk nadeel van den strijd te doen ondervinaen en het moet gezegd worden, dat zij daarin goed geslaagd is, dank zij de bepalingen van de „wet op den noodtoestand". De bezitters van auto's en motoren stelden die voertuigen zocveel mogelijk ten dienste van het personenvervoer, zoodat dit zonder al te groote stoornis kon doorgaan, omdat immers ook altijd nog eeni ge treinen konden rijden. Aan de veiligheid van het verkeer werd in deze dagen wel wat te kort gedaan doordat meermalen onge- oefend personeel op soms verantwoordelijke posten moest worden geplaatst. Verschillende grootere of kleinere ongevallen bleven dan ook niet uit. In Londen werden in een paar parken „voedsel- en melkcentrales" gesticht, de le- vensmiddelentransporten werden begeleid door militairen, de politiediensten werden meest waargenomen door vrijwilligers. Wel hadden hier en daar ongeregeldheden plaats doordat stakers autobussen en trams met werkwilligen aanhielden, er vielen zelfs in het Lagerhuis heftige tooneelen voor naar aanleiding van de regeeringsmaatregelen, maar op 12 Mei werd toch reeds de algemee ne staking opgeheven ter voldoening aan den eisch der regeering, dat de staking moest zijn beeindigd alvorens zij, hoe of met wien ook, over regel ng der arbeidsgeschil- len zou willen onderhandelen. In verband met deze staking moeten wij nog herinneren aan het optreden van het communistische Lagerhuislid Saklatvala, die wegens opruii'ng tot twee maanden gevange- nisstraf werd veroordeeld, en aan een merk- waardige uitlating van den Labour-leider en oud-premier MacDonald, n.l. dat „de al gemeene staking onpractisch en ondoelmatig is als strijdmiddel in de hedendaagsche maatschappelijke orde". Desondanks is die maatschappelijke orde toch leelijk verstoord door de algemeene staking. De staking der mijnwerkets bleef nog lang voortduren, hoewel van verschillende zijden, zoowel van de regeering als van die der ker- ken, herhaaldelijk bemiddelingspogingen werden gedaan, die echter steeds strandden op de afwijzende houding van de leiders der arbeiders, onder wie Cook een eerste plaats innam. Deze leiders hebben hunne verant woordelijke taak slecht begrepen, want door dat zij telkens halsstarrig weigerden in te gaan op een vcorstel van de mijneigenaren of de bemiddelaars en deze afwijzende hou ding wisten door te drijven ook in de districtsvereenigingen der mijnwerkers, moesten zij aanzien dat steeds meerdere ar beiders het werk weer opnamen, zoodat de eigenaars, hierdoor gesterkt in hun verzet tegen de eischen tot handhaving van althans den 7-urigen arbeidsdag, telkens minder bo- den. Het laatste voorstel, dat door de directies met bemiddeling der regeering was gedaan, was een herhaling van het een paar maan den eerder aangebodene, maar nu heel wat minder positief en zeer sterk gevijld en ge- schaafd. Het stelde voor het geschil districts- gewijze te regelen. De verwerping van dit voorstel door de arbeiders bracht de districts- vertegenwoordigers in verlegenheid en zij rieden aan, toch het werk maan te hervatten, wat ten slotte gebeurde in het eene district na het andere, zoodat men in het laatst van November kon zeggen, dat de staking einde- lijk voorbij was. De heele lange strijd is dus door de mijn werkers zonder succes gestreden. Veel leed en armoede en uitputting van hunne vereeni- gingskassen (die door steun uit eigen land en uit het buitenland en vooral Rusland de giften uit dit land werden aanvankelijk geweigerd gestijfd werden) is hun deel ge weest en indirect hebben ook andere arbeiders er door geleden, doordat tal van fabrieken e. d. niet of niet op voile kracht konden wer- ken door gebrek aan kolen. Dit gebrek trof ook de zeevaart natuurlijk, zoodat het bun- keren niet toegestaan was, evenmin als de uitvoer van steenkolen. Zelfs op het vaste- land bleven de gevolgen niet uit, want door stopzetting van aanvoer uit en verhooging van uitvoer naar Engeland stegen de prijzen van de kolen uit de andere Europeesche mij nen in sterke mate. De schade, door de staking teweeg ge- bracht, wordt door de Engeische regeering becijferd op 400.000.000 miltioen pond of bijna 5 milliard Nederliandsche guldens, waarbij nog komt de indirecte schade van ver- speelde afzetgebieden, enz. De dit jaar van 19 Oct. tot 23 Nov. ge- houden rijksconferentie bijeenkomst van regeeringsleiders der dominions heeft alle vergaderden ten voile bevredigd, wat zeker niet van alle conferenties gezegd kan wor den. De feitelijke toestand, aat zelfbesturende dominions zelfstandig tegenover het buiten land optreden en geen der „kolonien" door de regeering te Londen tegenover het buiten land kan worden verbonden. is nu officieel bekrachtigd. Het Britsche rijk zal voortaan zijn een verbond van verschillende vrije en gelijkberechtigde zelfbesturende naties, die naar eigen verantwoordelijkheid handelen. Voor Zuid-Afrika, waar nog altijd een sterke partij die der „Natten" een campagne voert voor stichting van een volkomen onaf- hankelijke republiek, is het nu bereikte al een heel mooi succes. Ondanks de nog in 1925 tot stand geko men vaststelling der grenzen tusschen den Ierschen Vrijstaat en Ulster, is het in Ierland toch nog niet het heele jaar door rustig ge- weest. Er bestaat nog steeds een beweging, die droomt van volkomen onafhankelijkheid. De leider van de vroegere republikeinsche par tij, de Valera, nam in Maart ontslag als voor zitter van de Sinn Fein en stichtte in April een nieuwe partij zeker niet met de bedoe- ling om een algeheele verzoening met Enge land te bewerken. Er werden tenminste nog wel eens geheime wapenvoorraden en op- slagpilaatsen van ammunitie ontdekt, een maal zelfs in een der hoofdstraten van Du blin, en in Nov. had er weer eens een overval plaats op een kazerne in St. Luc, een voor- stad van Cork, waarop nog meer van derge- lijke daden gemeld werden, die de arrestatie van meer dan 50 personen tot gevolg had den. Wel een bewijs, dat niet alle Ieren zich nog verheugen deel uit te maken van het Britsche wereldrijk. Als een groot succes der techniek kan wor den herinnerd aan de totstandkoming der eerste telefonische verbinding tusschen Lon den en New-York. De Engeische vlieger Cobham heeft dit jaar twee extra lange afstandvluchten vol- bracht, de eerste naar Kaapstad (terugkeer 13 Maart) en de tweede naar Australie (30 Juni—1 Oct.) ~- Overigens kan Engeland niet bogen op veel succes met het vliegen. Er hadden dit jaar bijzonder veel ongelukken plaats, waar bij meermalen eenige slachtoffers vielen. Vooral de militaire vliegtochten hadden de zen rampspoed. Dat kan nu nog erger wor den, want de luchtvloot zal, krachtens be- sluit van 19 Febr., worden uitgebreid tot 52 luchteskaders; kosten 18 millioen pond. Prachtige beperking van bewapering! De in vorige jaren herhaaldelijk mislukte poging om over het Kanaal te zwemmen, is dit jaar meerdere malen met succes bekroond. De snelste zwemmer was de Franschman Michel, die er 11 uren en 6 minuten voor noodig had. Een verschrikkelijke ramp teisterde een klein dorpje in Ierland, toen er brand uit- brak in een bioscoop, die wel zeer prirni- tief! was ingericht op den zolder van een bij een cafe s-taande schuur, met als op en afgartg slechts een ladder, die tot overmaar van ramp brak bij de bestorming bij het be gin van den brand. Het gevolg was dat 50 l-ezoekers werden gedood. Memoreeren we op binnenlandsch politiek terrein nog even den strijd in de eertijds al- machtige Britsche liberale partij. De tegen stellingen kwamen het eerst duidelijk aan den dag door Lloyd George's houding bij de algemeene staking in Mei, een houding die zich richtte naar de Labour Party. Meerdere malen reeds had Lloyd George blijk gegeven dicht bij die partij te staan, maar zijn aan- sluiting daarbij laat zich nog steeds wach- ten. Den 14 Oct. legde lord Oxford (beter bekend onder zijn vroegeren naam Asquith) het leiderschap der liberalen neer, uit hoof- de van „hoogen leeftijd". Van de in 1926 overleden meest bekende Engelschen noemen we John Lewis, den op 13 Jan. in den ouderdom van 71 jaar gestor- ven vice-president van den Engelschen voet- balbond, een man die 60 jaar van zijn leven wijdde aan de voetbalsport. Sir Frederich Mott, den 8 Juni te Bir mingham overleden, was een bekend neuro- loog en werd een van de scheppers der he dendaagsche geneeskunde genoemd. Te Londen overleed den len Augustus de bekende Joodsche schrijver en politicus Israel Zangwill. Aanvankelijk onderwijzer, legde hij zich later op de journalistiek toe, om zich tenslotte geheel aan de letterkunde te wiiden. Vooral zijn „Kinderen van het Ghetto", in bijna alle beschaafde talen over- gezet, heeft groote bekendheid gekregen. Hij was een ijverig voorstander van de Zionisti- sche beweging, echter naar eigen opvattin- gen; zoo stichtte hij de Jewish Territorial Organisation. Te Birmingham overleed den 15en Aug., 67 jaar oud, dr. Hall Edwards, een bekend pionier op het gebied der X-stralen. Door zijn veelvuldige proeven verloor hij in den loop der jaren een arm en vier vingers van de overgcbleven hand. ITALIe. Mussolini heeft zich ook in 1926 gehand haafd als oppermachtig heerscher in Italie, ondanks een paar op hem gepleegde aansla gen (drie in dit jaar), of misschien wel juisi daardoor, want na elken aanslag breidde de macht van den duce zich uit, doordat juist dan weer steeds nieuwe maatregelen werden genomen ter onderdrukking der oppositie. De tegenstanders hebben meermalen hun twijfel aan de juistheid van de aanslagen te kennen gegeven, want, zeiden zij, Mussolini's aanzien taande en er was een opwekking noodig. Die kwam dan door zoo'n aanslag, want aan werd de weg weer vrij voor nieuwe wetten en regelingen tegen socialisten en an dere niet-fascisten, terwijl de vereerders van den premier hunne woede dan bot vierden tegenover de personen en bezittingen der op- posanten. Een en ander kwam ten duide- lijkste aan het licht na den aanslag op 31 Oct. te Bologna. Een 15-jarige knaap werd door de menigte voor den dader aangezien en aanstonds had zij hem met knuppels en mes- sen zoodanig bewerkt, dat de arme jongen bijna onmiddellijk den geest gaf. En later bleek dat hij hoogstwaarschijnlijk de dader niet was. Met dezen moord waren de fascis- ten nog niet voldaan. Dagenlang werden in bijna heel Italie gewelddaden gepleegd tegen de als niet-fascisten bekend staande personen en de regeering kwam met schorsingbesluiten voor de oppositiebladen, invoering van de doodstraf voor aanslagen op den koning, den kroonprins en den premier, en vele ande re drastische maatregelen Zoodat nu, zeven jaren na stichting van het fascisme, vrijwel alles is verwezenlijkt wat het fascistische blad „Impero" na den aanslag schreef, n.l.: „De fascistische revolutie moet haar werk voltooien, ondanks de vijanden van het fas cisme en van Italie. Renegaten zullen de fas cistische wraak oqdervinden. Van heden af moet er een eind komen aan de treurige uto- pie, dat iedereen kan denken met zijn eigen hersenen. Italie heeft maar een hoofd. Het fascisme Eeeft maar 6en stel hersenen, dat van Mussolini. Alle hoofden van de oppo- santen moeten zonder mededoogen afge- maaid worden". Intusschen is de man, voor wiens geweld- dadigen dood heel Italie zoo zeer vreest, overtuigd dat hij nimmer het slachtoffer zal worden van een verraderlijken aanslag. Een bezoek aan een waarzegster gaf hem die „ze- kerheid." Hieruit blijkt dus, dat een machtig en groot man nog wel bijgeloovig kan zijn. Dat het leven voor de politieke tegenstan ders van Mussolini in Italie vrijwel onmoge- lijk is geworden, deelde Turati, de leider der socnalisten, mede, toen hij na zijn vlucht uit het vaderland op .Franschen bodem landde. Zelfs anti-fascisten in het buitenland worden gestraft met verbeurdverklaring hunner goe- deren. En toch schijnt er ook gekraak voor te ko men in de fascistische gelederen. Een bewijs daarvoor meenen wij te mogen zien in het ontslag van acht onder-staatssecretarissen en hunne vervanging door andere fascisten. De aanslagen op den afgod hadden nog diplomatieke gevolgen voor Frankrijk, door dat men in Italie door Mussolini's bril keek en meende den haard van het anti-fascisme in Frankrijk te mogen zien. Herrie in Parijs tusschen'voor- en tegenstanders van het fas cisme (en van deze laatste zijn er sinds eenige jaren heel wat naar Frankrijk geko- men), maar vooral strubbelingen aan de grens kwamen er uit voort. Hier kwam nog bij de actie van Ricciotti Garibaldi (waar- over wij iets schreven onder Frankrijk), zoo dat de officieele verhoudingen tusschen Ita lie en Frankrijk een oogenblik gespannen zijn geweest. Gelukkig hebben de respectievelijke gezanten den boel weer in het reine kunnen brengen. Italie's optreden in de na den oorlog ver- worven voormalige Oostenrijksche gebieden heeft in het begin van het jaar herhaaldelijk wrevel verwekt, niet alleen in die nieuwe pro- vincies zelf, maar ook in Oostenrijk en Duitschland. Voornamelijk ging het om - de manier waarop het Duitsch daar behandeld- werd en Duitsche persoonsnamen werden* veritaliaanscht. Maar hoe er ook tegen ge- ageerd werd (in den Duitschen rijksdag spraa Siresemann er over, waarop de fascis tische pers en Mussolini in den renaat natuur lijk weer fel antwoordden) de eenmaal geno men maatregelen bleven gehandhaafd. Een anti-Italiaansdh complot in Z.-Tirol deed een vijftigtal personen kennis maken m"t dpn ker- ker, een anti-Italiaansche boycot in Oosten rijk bracht de mcste schade an dat land zelf betoogingen in Rome tegen Duitschland en in Berlijn en Breslau tegen Italie, alles kon slechts de hoofden warm maken, maar niet bewerken, dat Mussolini van het eenmaal op- gestelde plan afweek en zelfs kon de duce >ostenrijk afbrengen van het plan om de Zuid-Tirolsche kwestie aan den Volkenbond voor te leggen. In Noord-Afrika heeft Mussolini zich in April als een half-god laten huldigen. Hij was daar ter inspectie van de troepen en ter voorbereiding van gebicdsuitbrciding ten koste van Egypte, wat hem gelukt is zonder al te veel tegenstand. In denzelfden tijd kwam er met Engeland een overeenkomst tot stand, waarbij Italie's invloed in een deel van Abessinie werd erkend. Dit land moest dat maar goed vinden. Een andere met Engeland gesloten over eenkomst betrof de oorlogsschulden (6 Febr.) Het door Italie te betalen bedrag werd op „slechts" 570 millioen pond sterling vastge- steld, een regeling die in Italie met algemee ne voldoening werd begroet. Op 15 Sept. volgde ae eerste betaling krachtens deze re geling. Ook de schuldenregeling met Amerika werd goedgekeurd. Nog altijd zoekt Mussolini naar nieuwe gebieden, waarheen' emigratie van Italie's overbevolking zal kunnen plaats vinden. Met leede oogen aanschouwt hij hoe b.v. Frank rijk met aehteruitgaande bevolking een man- daatgebied heeft in Syrie, terwijl Italie, dat hij zoo graag weer ziet als een herrezen Ro- meinsch rijk, het zoo goed als zonder kolo- nien moet stellen. Door natuurrampen is Italie eenige keeren zwaar bezocht: 8 Jan. werd Toscane door 'n aardbeving geteisterd; de Liparische eilan- den werden op 21 Aug. door een zelfde oor- zaak deels verwoest; overstroomingen ver- oorzaakten in Mei in Noord-Italie veel schade. Door een ontploffing in een vuurwerkfa- briek werden op 4 Aug. te Castei Franco 20 personen gedood en 30 gewond. Als gevolg van vele regens had op 2 Dec. bij Napels een ernstige aardverschuiving plaats, die groote schade aanrichtte en bo- vendien eenige menschenlevens eischte. Het befaamde Matteotti-proces (men her- innert zich dat dit socialistisch Kamerlid reeds in 1924 door fascisten werd ontvoerd en vermoord) kwam den 25 Maart tot een einde, dat echter aan het rechtsgevoel geen bevrediging schonk doordat slechts drie da- ders werden veroordeeld en dan nog wel tot straffen, die vrijwel gelijk stonden met vrij spraak. Het kcvpinklijk huis dat sinds Mussoli ni's komst slechts weinig meer beteekent leed op 4 Jan. een verlies door het overlijden van 'skonings moeder, koningin Margeritha, de weduwe van den in 1900 door een anar chist vermoorden vorst Umberto, haar neef met wien zij op 17-jarigen leeftijd huwde. Zij was een populaire persoonlijkheid, bekend om haar steun aan kunstenaars en liefdadige instellin-gen. Den 26 Mei stierf de senator Orlando, die in 1917 minister-president was geworden en met Sonnino het verdrag van Versailles on- derteekende. BELGIe. Een voor Belgie zeer belangrijk jaar ligt achter ons, belangrijk omdat de stabilisatie van den franc tot stand kwam. Men herin nert zich aan den grooten trek naar onze zuidelijke naburen de depreciatie van hun betaalmiddel. Het is den heer Francqui, mi nister zonder portefeuille, hoofdzakelijk be- last met schatkistaangelegenheden, gelukt tot een stopzetten van de daling te komen niet alleen, maar zelfs tot waardevcrmeerde- ring van den franc. Hij diende Belgie reeds in verschillende ambten (o.a. in den Congo onder Leopold II en later tijdens de bczet- ting), maar door het dit jaar gepresteercle heeft hij zijn land in waarheid van den af- grond gered. Hij kwain op 21 Mei met het ministerie-Jaspar aan de regeering, na het aftreden van het kabinet-Poullet en het falen van den heer Brunet in zijn pogen om een regeering te vormen. Het was een heele tocr voor Francqui-om voldoende vertrouwen te vinden in zijn stabiliSatieplannen, n,-dat de vorige minister daarmee zoo jammerlijk fias co had geleden. Maar ondanks alles kon hij 5 maanden later ziin plannen doorzetten, clank zij een leening van 100 millioen dollar, toe gestaan door de verschillende emissiebanken, waaronder ook die te Amsterdam. Dat den Belgen nieuwe lasten werden opgelegd (de buirenlanders kregen een verblijfsbelasting) is begrijpelijk, maar dat is toch altijd te ver- kiezen boven een ontreddering, zooals die dreigde. En dat die niet denkbeeldig was, be- wees de rekening en verantwoording, die Francqui bij het neerleggen van zijn ambt op 15 Nov. aflegde en waaruit met djfers werd aangetoond, dat ten tijde van het heengaan van Poullet het land aan den rand van het bankroet stond. Door intensieven atbeid en bezuiniging op de staatsuitgaven zal Belgie er ongetwijfeld bovenop komen. Wat dit laatste betreft, tal van maatregelen daartoe

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 14