werden reeds een week na het optreden van het nieuwe nunisterie genomen. Een middel, om in een klap van alle schul- den af te komen, aan de hand gedaan door den financier Loewenstein, die tijdelijk in Spanje vertoefde, werd door den minister- raad als onaannemelijk afgewezen. Dat was ook geen wonder, want het voorstel, dat oogenschijnlijk zoo mooi leek, zou den edelen gefdschieter over eenige jaren een paar milli- oen voordeel hebben bezorgd, omdat hij zijn geld aanbood tegen een lagen koers en reeds bij voorbaat een hoogeren vaststelde voor de terugbetaling. Zoo kan men wel edelmoedig zijn. Een ander financieel besluit betrof de rege- ling met Frankrijk inzake de wederzijdsche schulden (23 Aug.), waarbij voor Belgie een gunstig verschil bleef van 150 millioen francs. De Belgische metaalbewerkers, die den vo- rigen zomer gedurende een vijftal weken staakten, bonden in het najaar den strijd voor hunne eischen wederom aan en hidden vol tot ver in 1926, waardoor naar bereke- ning de metaalindustrie een schade leed van meer dan een milliard francs. In Juli staakten de Antwerpsche havenar- beiders, daarin gesteund door de metaalbe werkers ter plaatse. Een derde belan "iike staking te Antwerpen was die der diamantbe- werkers (een kleine 14000 man), nu een paar weken geleden, die eindigde met een voor de stakers gunstig voorstel van den gouverneur der stad. De overeenkomst met Amerika inzake de oorlogsschulden, waarbij Belgie gunstige be- palingen wist te krijgen, werd den 23 Febr. door den senaat goedgekeurd en op 27 April deed de Amerikaansche senaat desgelijks. De senaat nam 28 Juli de conventie van Washington inzake den 8-urendag aan. Ten opzichte van Duitschland maakte Belgie een gunstig gebaar door af te zien van de verdere levering van herstelkolen met ingang van 1 Sept. Herhaaldelijk hebben in Belgie botsingen plaats gehad tusschen fascisten en social ist.n of communisten, meesttijds als een terugslag op gebeurtenissen inltalie. Zoo werd b.v. op 21 April bij een betooging te La Louviere een pop verbrand, die Mussolini voorstelde, welk voorval door de regeering tegenover den Italiaanschen gezant werd betreurd. Vier da- gen later had men een bloedige botsing te Luik en zulke voorvallen kwamen meermalen voor, dan hier dan daar. Op 28 Oct. demonstreerden de in Belgie studeerende Chineezen tegen het Chineesch- Belgische verdrag van 1865, wat tot een botsing met de politie leidde, waarbij ver- schillende personen werden gewond en ook velen werden gearresteerd. Een in den loop van dit jaar telkens weer opduikend gerucht, dat Belgie van plan zou zijn de op Duitschland veroverde provincies Eupen en Maimedy .veer aan dat land terug te geven, wegens de moeilijkheden die het be- zit van dit oud-Belgische grondgebied mee- brengt, werden even dikwijls officieel tegen- gesproken, maar of zij niet toch nog steeds door velen geloofd worden, is een andere vraag. In elk geval zal van Duitsche zijde wel steeds al het mogelijke worden gedaan om die streken, die in den loop der jaren reeds geheel verduitscht waren, terug te krij gen. Een voor het Belgische koningshuis lUuge- lijke gebeurtenis had plaats op 10 Nov., toen het huwelijk van den kroonprins met prinses Astrid van Zweden kerkelijk werd ingezegend te Brussel (een week te voren was het bur- gerlijk huwelijk gesloten te Stockholm). Bei- den zijn zij nog jong en samen tellen zij nog geen 45 jaar. Het beet, dat de prinses door hare wijze van optreden allerwege sympathie heeft ondervonden. Eenige zwarigheid heeft de trouwplechtigheid veroorzaakt doordat de orinses geen aanhangster van het roomsche gel oof is, maar desondanks is de plechtigheid te Brussel toch voltrokken. Een belangwekkende persoonlijkheid is den 23 Jan. overleden, n.l. kardinaal Mer- cier, die, naar men zich herinnert, groote po- pulariteit en bewondering verwierf door zijn verzet tegen de Duitsche bezetting gedurende den oorlog en die ook bekend stond als een fel bestrijder der Vlaamsche beweging. Wat die Vlaamsche beweging betreft, zij was dit jaar weer aanleiding tot verschillen- de relletjes aan de universiteit te Leuven en ook tot een molestatie van minister Vande- vijvere na een protestvergadering van oud- strijders Inzake de invrijheidstel 1 ing van den bekenden ijveraar Borms. DE BALKAN. De verschillende Balkan-staten hebben dit jaar meermalen de aandacht op zich geves- tigd gezien. Vaak was het bezorgdheid, waarmede zij werden gadegeslagen, want de bekende tegenstellingen en daaruit geboren derling werden wel eens dreigend. derling werd wel eens dreigend. Zoo b.v. thans nog de kwestie van het be gin December tusschen Italie en Albanie ge sloten verdrag, dat door Joego-Slavie met leede oogen wordt aangezien, omdat het daarvan vreest een overheersching van Alba nie door Italie, waarmee het al sinds vele ja ren eigenlijk voortdurend overhoop ligt, zoo- als men zich zal herinneren. Wat nog uit dat verdrag zal kunnen voortvloeien is na- tuurlijk niet te zeggen (reeds nu is er in Joe go-Slavie een kabinet-crisis door cnistaan. maar zeker is wel, dat de rust op den Balkan er niet door zal worden bevorderd, omdat Italie, behoefte als het heeft aan vestigings- gebied voor zijn overbevolking, niet zal nala- ten Albanie tot een soort provincie te maken. Bij voorbaat heeft de Joego-Slavische regee- rang daar reeds tegen geprotestterd bij de groote mogendheden en in de Albaneesche hoofdstad Tirana, waarop van Italiaansclfe zijde te Belgrado de uitnoodiging kwam om het verdrag fnee te onderteekenen. Maar daar moet men er heelemaal niets van hebben. Sa- menwerking met den erfvijand, liever alleen beslag leggen op Albanie!' Ontzettende stormen hebben in het begin van Juli in Joego-Slavie gewoed, waardoor groote verwoestingen werden aangericht en op den zesden dier maand zelfs honderd men- schen omkwamen. Daarenboven werd onge- veer terzelfder tijd het land geteisterd door bijzonder zwaren regenval, die de dijken van den Donau op verschillende plaatsen deed bezwijken, zoodat duizenden hectaren land overstroomden. Welk een ellende! Den 9 December overleed een van Joe^o- Slavie's meest bekende burgers, n.l. Nikola Pasjits, een man die in zijn lange leven (hij werd 80 jaar) heel wat beleefa heeft, veel voor zijn land deed en niet voor opofferingen terugdeinsde, zelfs niet voor gevanigenisstraf. Nu eens diende hij zijn land als gezant, dan als minister, sorns als premier. Onigetwijfeld was hij een groot staatsman met bijzonder* veel invloed en speelde hij in de gesdiiedenis van zijn land een groote rol. Anders dan Joego-Slavie beschouwt Grie kenland. het Italiaansch-AIbaneesch verdrag. Het is niet zoo bevreesd voor overwegenden invloed van over de Adriatische zee, omdat, naar men in Athene aanneemt, Engeland en Frankrijk wel een oogje in het zeil zullen houden en er voor waken dat Albania's vrij- heid blijft bestaan. De Grieksche regeerders schijnen nog niet te weten, dat er ook een vrijheid is, die slechts naar het uiterlijk bestaat. Als vrij ze ker mag men aannemen, dat Griekenlard niet met Belgrado tegen het verdrag samenwerkt, omdat het weet, dat Joego-Slavie zelf een begeerig oog slaat naar Albanie en dan met- een de Grieksche havenstad Saloniki wenscht wenscht. Overigens heeft Griekenland dit jaar ge- noeg binnen zijn grenzen te doen gehad. Het strenge regiem van generaal Pangalos, die zich 25 Juni 1925 van de staatsmacht mees- ter maakte en na den opstand van 6 Oct. in dat jaar tal van tegenstanders verbande, leid de er op 3 Jan. toe, dat hij zich tot dictator uitriep, welke daad hij verontschuldigde met te wijzen op communistische actie tegen zijn bewind. Die hij door eigen optreden ver- scherpte. Maar Pangalos greep hooger. Hij meende, dat voor hetgeen hij voor zijn land had tot stand gebracht en zeer zeker heeft hij door het dempen der Vardar-moerassen, den aanleg van electriciteit en bevordering van kolonisatie naar Macedonie veel goeds ge daan de hoogsite rang in den staat, hec presidentschap, hem toekwam. En hij bereik- te dit, nadat hij Koendoriotis tot aftreden had genoopt. Het volk, door al de weder- waardigheden der laatste jaren, door eenige oorlogep, door voortdurende wisseling met koningen en door een paar revoluties beu van alle politiek, koos .hem met vlag en wimpel in de door hem begeerde positie, na dat hij twee ernstige candidaten, die door alle politieke partijen waren begeerd, onaan nemelijk had verklaard. De Gridken konden niet anders dan hem verkiezen, want door het verbieden van ver- kiezings-agitatie en het vaststellen van ver schillende datums voor de verkiezingen in onderscheidene districten kon de generaal telkens met het leger dreigen. Het resultaat van deze en andere maatregelen was, dat ne- gentig procent van de uitgebrachte stemmen voor Pangalos waren. Op 18 April volgde zijn beeediging als president. De aldus zonder tegeficandidaat geko zen" machthebber voerde allerlei verkortin- gen in van de rechten van het parlemeH en was al heel gauw vrijwel alleenheerscher en gedroeg zich daarnaar. Maar „strenge heeren regeeren niet lang" zegt een oude Nederlandsche uitdrukking en zoo ging het ook in Griekenland. De actie tegen Pangalos stak reeds spoedig het hoofd °P> gesteund eensdeels door de republikeinen en anderdeels door royalisten. Het ontdekken en straffen van complotten tegen Pangalos persoonlijk en tegen zijn bewind kon het uit- breken van openlijk verzet ni t keeren en op 22 Aug. werd dan ook een eind gemaakt aan Pangalos' macht door generaal Kondilis, die admiraal Koendoriotis weer aan het hoold van de nieuw gevormde tijdelijke regeering plaatste. Aanvankelijk nam Kondilis een standpunt in dat hem plaatste boven de politieke par tijen en zoo lang ging alles goed, maar al spoedig bleek hij ook belust op een functie in de te vormen regeering en vandaar waar- schijnlijk dat het niet gelukte een nationaal kabinet te vormen. De generaal construeerde nu een voorloopig bewind, dat moest regee ren tot de verkiezingen, die inmiddels waren uitgeschreven, en ageerde ernstig voor zich zelf. Dat was een fout in het oog van den Atheenschen advocaat Kafandaris, die, als alle Grieken, wel verheugd was over den val van Pangalos, maar vreesde dat Kon dilis naar eenzelfde macht streefde. Verschil lende van Kondilis' maatregelen o.a. het verbod aan de ministers van Pangalos om zich candidaat te stellen voor de nieuwe ver kiezingen en de afzetting van de rechters die dit besluit afkeurden brachten hem daar- toe en de uit de Grieksche gesdiiedenis der laatste jaren befaamde Venizelos steunde hem daarbij. De monarchisten mengden zich ook in den strijd en vonden steun bij het aan \Pangalos trouw gebleven leger. Een vrij ernstig oproer in Athene, waarbij een groot aantal dooden en gewonden viel, werd het tusschenspel tusschen den staatsgreep van Kondilis en de verkiezingen. De regeering wist zich evenwel te hanahaven. De verkiezingen brachten op 7 Nov. een re- publikeinsche meerderheid, waarop een coa- litie-kabinet onder Zaimis werd gevormd Voorloopig is dus de rust weer hersteld in Griekenland. maar als men zich herinnert ho: het land reeds jaren lang verscheurd is door politieke twisten, dringt zich de vraag naar voren of het ongelukkige land wel lang zal kunnen genie ten van een geregelde re geering. Turkije heeft zich dit jaar met weinig an ders bezig gehouden dan met hervormingen, die van het land een westerschen staat moe- ten maken. Telkens weer komen besluiten in die richting van den president Moestafa Ke- mal pacha, nu zeer onlangs nog een, dat den vrouwen voorschrijft de mode van „de slan- ke lijn" te volgen. Nu de mannenkleeren zijn gewijzigd naar west-Europeeschen trant (er is zelfs een standbeelc( voor Moestafa opgericht dat den president voorstelt in zulke kleeding), moe- ten de vrouwen er aan gelooven. Ten in Juni te Smyrna ontdekte samenzwe- ring tegen den president bleek op touw gezet door een aantal vooraanstaande politici in het land, die al spoedig opgespoorcf werden en ter dood veroordeeld. Tegenover de andere Europeesche mogend heden heeft Moestafa bakzefl moeten halen, toen hij de sluiting der Kamers van Koop- handel in Konstantinopel gelastte, omdat zij de Turksche voorschriften niet voldoende volgden. De mogendheden protesteerden en de opheffing van den maatregel op 16 Aug. (tien dagen na de sluiting) was er het gevolg van. De laatste sultan van Turkije, Mehmed IV, die in 1922 uit zijne waardigheden van heer- scher en kalief was ontzet en in 1924 werd verbannen, is den 16 Mei te San Remo over leden in den ouderdom van 65 jaar. Roemenil heeft het heele jaar gestaan in het teeken der koningskwestie. Op oudejaars- dag 1925 deed kroonprins Cdhol afstand van zijn erfelijke rechten ten behoeve van zijn zoon. Hij verliet zijn land en ook zijn gema- lin, een Grieksche prinses, en toefde sinds dien in Parijs, en alle pogingen om verzoe- ning tot stand te brengen in het koningshuis faalden tot dusver. De prins heeft zich niet kunnen neerleggen bij de door het hof ge- dwongen scheiding van zijn eerste vrouw, Zizi Lambrino, dochter van een Roemeensch generaal. Zullen zij nu nog eens tot elkaar terugkeeren? Inmiddels is de koning ernstig ziek ge- worden, zoo zelfs dat men ernstig rekening moet houden met zijn overlijden. De klein- zoon is aangewezen als zijn opvolger onder een regentschap van een comite, waarvan ook 's konings echtgenoote, de invloedrijke heerschzuchtige koningin Maria, deel zal uit- maken. De ziekte van den koning was mede oorzaak dat zij in het laatst van Oct. haar Amerikaansche reis, die in haar land heele maal niet met instemming was begroet, af- brak. Zware overstroomingen hebben in Juni het land geteisterd, vooral Transsylvanie heeft er erg onder geleden en vele menschen zijn er aan ten offer gevallen. Een kerk, waarin zich eenige honderdtallen vluchtelingen had- den verzameld, stortte in, zestig menschen doodende. Bovendien werden nog 300 men schen gewond. Een brand, die het land eenige millioenen kost, vernielde op 8 Dec. een groot deel van het koninklijk paleis in Boekarest. Bulgarije, dat zijn nederfaag in den oorlog nog niet kan vergetyi, lag een groot deel van het jaar overhoop met Roemenie vanwege de vele overvallen aan de grens, door Bulgaar- sche komitadjis gepleegd. Het werd zoo erg, dat de zoogenaamde kleine entente een waarschuwing zond, die den toestand drei gend maakte, reden waarom de koning zelfs van een vacantiereisje werd teruggeroepen. Nog is het smeulend vuur niet opgevlamd. Zal het blijven gelukken den oorlogsfakkel te weren op het altijd vechtlustig Balkanschier- eiland? Als laa^te van de Balkanlanden noemen we het vooral in den laatsten tijd weer veel besproken, na den laatsten oorlog op den Balkan onafhankelijk geworden Albanie, waar een goede tiental jaren geleden een uit- stekend Nederlandsch officier (kolonel 1 homson) sneuvelde in den strijd voor den daar benoemden vorst prins von Wied, die echter de regeering nooit inderdaad heeft kunnen aanvaarden wegens den inmiddels uitgebroken wereldoorlog. Dat Albanie nu mag zich „verheugen" in de bijzondere belangstelling van Joego-Slavie en Italie, die elkaar en waarschijnlijk niet ten onrechte verdenken er een soort pro- tectoraat te willen vestigen. Het gevolg is ge- weest herhaaldelijke strijd binnenslands, waarbij de partijen steun kregen van Belgra do of Rome, al naar zij als belooning boden voor de medewerking. De laatste machthebber, die zich ook tot president heeft doen verkiezen, is Achmed Zogoe, die door Joego-Slavische hulp aan het bewind kwam, tot dank waarvoor dit land grooteren invloed verwachtte. Maar daarte- genover is Italie er in geslaagd met Albanie een vriendschapsverdrag te sluiten, na het bekend worden waarvan in het noorden des lands een opstand uitbrak. Het is niet moei- lijk om hierin de hand van Belgrado te her- kennen, dat in een langer regeeren van Ach med Zogoe geen voordeel kan zien. Maar natuurlijk wordt dergelijk vermoeden afge wezen. In Joego-Slavie liet men het voorko- men, alsof Italie de oorzaak is van den opstand, alleen om nog meer invloed in Al banie te krijgen. Wat ook van het een of van het ander waar moge zijn, vast staat wel, dat de lig- gmg van Albanie aan de Adriatische zee tusschen twee zulke expansie-begeerige lan- den verre van gelukkig is. OOSTENRIJK. Deze republiek, een van de stukken der voormahge Donau-monarchie, is in den loop van dit jaar zoover gekomen dat zij op eigen beenen kan staan. De financieele controle van den olkenbond, ingevoerd tot bestwil van het land zelf, is op 1 Juni opgeheven en den 30 d. a. v. vertrok mr. Zimmerman, oud-bur- gemeester van Rotterdam, die deze controle had uitgeoefend. Dat hij bijzonder goed werk heeft verricht, werd van alien kant volmon- dig erkend. De verschillende categorieen staatsambte- naren, die menige veer hebben moeten laten ten behoeve van Oostenrijks financieel her- stel, hebben zich vooral in Oct. en Nov. weer danig geroerd om verbetering van hunne po sitie, maar voorloopig zonder veel succes. In Oct. was Jiet ministerie-Ramek (opgetreden op 14 Jan. dezes jaars) ,niet bij machte om met de opstandige ambtenaren tot een verge- lijk te komen en het trad toen af, aan den op volger Seipel overlatend hoe de zaak moest worden geregeld. Deze wist het zoo diplo- matiek aan te leggen, dat althans stakingen werden voorkomen. Een andere kwestie, die opeenvolgende mi- nisteries heeft bezig gehouden, is die der aan- sluiting bij Duitschland, wat vooralsnog bij het verdrag van Versailles is verboden. Nu Duitschland ook bij den Volkenbond is aan- gesloten, hoopt men op betere resultaten van de aansluitingsbeweging. HONGARIJE. Opzienbarend nieuws kwam vlak na nieuw- jaar 1926, toen in 'Den Haag een Hon- gaarsch kolonel was aangehouden wegens uitgifte van een valsch bankbfljet van T000 Fransche francs. De vervalsching zou n.l. geschied zijn door of minstens met medewer king van verschillende autoriteiten in Boeda- pest, die daartoe waren gekomen uit patriot- tische overwegingen. De mededeelingen ble- ken waarheid en, hoewel gefluisterd werd dat het onderzoek van politieke zijde werd bemoeilijkt, zoodat Frankrijk een zekeren druk uitoefende, al spoedig werden als daders aangewezen prins Windisch Gratz, een man uit oud-adellijk geslacht met groote rijkdom-^ men, die ook al minister van Oostenrijk- Hongarije was geweest en altijd een hechte steun van keizer Karl; voorts de directeur van de Boedapester politie Nadossy, 'n afge- vaardigde vAn de nationale vergadering en verschillende anderen. Zelfs werden ernstige verdachtmakingen uitgesproken aan het adres van den premier graaf Bethlen, die de juistheid daarvan echter ten stelligste ont- kende. Lang en ernstig is het proces geweest, dat 6 Mei begon en eindigde op 26 Mei met de veroordeeling van den prins en Nadossy elk tot 4 jaar tuchthuisstraf en 10 millioen kronen boete en van de overige beklaagden tot lichtere straffen. Juist dezer dagen doen stellige geruchten de ronde dat aan alien gratie zal worden verleend. Als de voorteekenen niet bedriegen, kan het in de toekomst warm toegaan in het Hon- gaarsche parlement, voor welks verkiezing in deze maand December de regeeringspartijen een meerderheid hebben behaald. Immers de beruchte luitenant Hejjas berucht vooral als antisemiet is thans lid van de nationa le vergadering en hij zal daar zeker geen zwijgende rol vervullen. Ausland. De eenheid onder de Russische regeering heeft dit jaar een gevoeligen knak gekregen, doordat er een sterke oppositie-partij ont- stond, die hare leiders vond in bekende personen als Tratski, Zinowjef, Kamenef en anderen. Wel hebben deze leiders na een op hen uitgeoefenden aandrang ontzetting uit ambten enz. althans voor'het uiterlijK het hoofd in den schoot gelegd, maar deson danks blijven zij nog als oppositie genoemd, en zij zullen ongetwijfeld nog wel van zich doen spreken. Voorloopig echter is de Georgier Stalin nog de groote man in de vereenigde sovjet-republieken. De bolsjewiki verloren ook door den dood een paar hechte steunpilaren. De eerste was generaal Broessilof, een man die onder het tsaristisch regiem vele lauweren oogstte en daarna eerst Kerenski en vervolgens de sov- jet-unie diende. Een ander overledene is Felix Djer- zjinski, die onder de tsarenregeering bijna voortdurend in ballingschap leefde en na haren val een rol begon te spelen in Rusland. Na de communistische revolutie werd hij hoofd van de politieke politie en trad daarbij zoo bloeddorstig op, dat men aan zijn ver- stand twijfelde. Misschien de zwaarste slag van dit jaar werd het bolsjewisme toegebracht door het overlijden van Krassin, den sovjet-gezant te Londen, op 23 Nov. Hij was een bijzonder handig diplomaat en waar hij als electro- ingenieur jaren in Berlijn had vertoefd, wist hij met iedereen 'om te gaan. Het herstel der handelsbetrekkingen tusschen Engeland en Rusland zou hem spoediger gelukt zijn dan wien ook. In de verhouding van Rusland tot de an dere staten kwam-weer eenige verbetering. Zijne regeering werd zelfs door den Zuid- Amerikaanschen staat Uruguay en door IJsland erkend en met andere regeeringen werden besprekingen geopend over veilig- heids-, neutraliteits- of handelsverdragen, die echter meermalen afstuitten op het veel- eischende van de Russische vertegenwoordi- gers. Met Duitschland werd een verdrag ge sloten voor den tijd van vijf jaar op den grondslag van de overeenkomst van Rapallo, een verdrag waarover men in Engeland en vooral in Frankrijk erg achterdochtig is ge- stemd geworden, omdat men er een poging van Duitschland in zag om langs dezen weg de oostgrenzen te wijzigen. Toetreding tot den Volkenbond of deelna- me aan ontwapenings-conferenties is echter pertinent door Rusland geweigerd. Een paar ernstige rampen, die Rusland troffen, dienen we te memoreeren. Allereerst een scheepsramp bij Leningrad, die aan 100 menschen het leven kostte (29 Aug.) en dan een dergelijk ongeluk op 9 Sept. in de Golf van Riga, dat 90 slachtoffers vroeg. In beide gevallen was sprake van schuldige nalatig- heid van de scheepsofficieren, die dan ook deswege ernstig zijn gestraft. Den 23 Oct. werd het Kaukasusgebied door een aardbeving geteisterd, tengevolge waarvan de stad Alexandropol gedeeltelijk en eenige dorpen geheel werden verwoest en duizenden menschen omkwamen. Een tweetal aardbevingen werd in Dec. gevoeld in Ar- menie, eveneens met hoogst ernstige gevol- gen. Hier verdween echter „slechts" een dorp. POLEN. In deze na den oorlog gegrondveste repu bliek springt als het meest belangrijke gebeu- ien in dit jaar naar voren de omwenteling van 15 Mei, die gelukte ten koste van 355 dooden en ruim 1000 gewonden in War- schau. Leider der revolutie was de nationale held maarschalk Pilsoedski, gesproten uit 'n oud adellijk geslacht in het gouvernement w una, maar desondanks meer voelende voor de nooden des volks dan voor de belangen van de hooggeplaatsten. Reeds een groot aantal jaren werkte hij voor de vestiging van een Poolschen staat en dit denkbeeld bracht hem er in 1888 al toe mee te doen aan een 'aanslag op den toen- maligen Russischen tsaar; hij werd deswege naar Siberie verbannen. Sinds dien was zijn leven een aaneenschakeling van avonturen: ontvluchting, waarop in 1901 nieuwe arresta- tie met nieuwe verbanning volgde; weer ont- ylucht stichtte hij den soc.-dem. strijdbond in Lemberg en Krakau, waaruit later de Pool- sche legioenen voortkwamen, aan wier hoofd hij Rusland bestreed. Door de Duitschers werd hij nog eens gevangen genomen, omdat hij aan Duitschland geen trouw wilde zwe- ren. In 1918 keerde hij naar Polen terug aan het hoofd van een legertje en werd toen op 14 Dec. tot staatspresfdent gekozen, wat hij bleef tot 1922 Daarna hoorde men niet veel meer van den maarschalk, die nooit een militaire opleiding had genoten, totdat nu in Mei de zaken in Polen zijns inziens te veel tot verval van zijn volk leidden en hij aan het hoofd van het grootste deel van het leger president Wojciechowski en diens regeering verjoeg. Weder werd hij gekozen tot presi dent, ihaar hij weigerde het ambt en stelde Moscicki candidaat, die toen ook gekozen werd (1 Juni). Of de toestanden nu beter zijn? Niet erg. Wel heeft Polen geprofiteerd van de Engel- sche mijnwerkersstaking doordat het toen veel kon uitvoeren, maar overigens is het in het land nog altijd echt „Poolsch" gebleven. De premier ligt zoo nu en dan overhoop met zijn parlement. Nog onlangs, in Nov., werd de bijeenkomst van den landdag daardoor eenige malen uitgesteld. Met zijn buurstaten kon Polen het dit jaar beter vinden dan voorheen, met Duitsch land is het nog doende over handelsverdra gen en met Denemarken werd een arbitrage- verdrag gesloten. TS J ECHO-SLOW AKIJE. In deze republiek is door de vele daar wo- nende nationaliteiten dit jaar een heftige strijd gevoerd tegen de beschermende politiek der regeering, die speciaal tolmuren opricht- te in het belang van den landbouw. Doordat het leven in het land zelf daardoor ook al weer duurder werd, vergaten de bewoners meermalen de natiopaliteiten-tegenstellingen en er ging vooral over de steden en industrie- centra een golf van verzet, die zich in de hoofdstad Praag uitte door betoogingen. Den 12 Juni hadden daarbij ernstige cngeregeld- heden plaats. Zelfs het parlement bleef niet van een tumult verschoond. De partijgroe- peering in het land veranderde zelfs door de plannen der agriers en toen, dank zij die nieuwe politieke constellatie, de graanrechten waren aangenomen, braken allerwege pro- teststakingen uit. Of de nieuwe bepalingen het land ten ze- gen zullen zijn, mag ernstig betwijfeld wor den en de tijd zal leeren of de ambtenaren- regeering-Czerny in den korten tijd van haai leven (18 Maart12 Oct.) wijs deed d( wenschen der agrariers in te willigen. SPANJE. Primo de Rivera mag dan verleden jaar een paar generaals en nog eenige andere per sonen om zich heen verzamelcf hebben, oro met hem een ministerie te vormen, het is ge- bleken, dat hij ondanks dit toch nog steeds de dictator is gebleven, wiens eenige wil het land regeerde, ondanks meer en meer aan den dag tredend verzet, naar beyveerd werd zelfs ook van de zijde van koning Alfonso Het verzet bleek uit het op 25 Juni ontdekte complot tegen de regeering, tot welke samen- zwering liberalen en oud-afgevaardigden zoowel als republikeinen behoorden; voortc uit den aanslag op den dictator op 1 Aug. te Barcelona, de stad der republikeinsche woe- lingen; en ten slotte uit het conflict dat oik- stond tusschen Primo de Rivera en de artil- lerie-officieren naar aanleiding van de be- vorderingskwestie, een conflict, dat zoo hoog liep, dat men van troebelen mocht spreken Over het heeleJand werd de staat van bele.v afgekondigd (5 Sept.) en de koning mots zelfs van zijn vacantie terug komen in Ma drid. Dezen gelukte't ten slotte den vrede te herstellen. Daarna kwam de oppositie tegci den dictator nog wel eem. weer aan den da- in verschillende plaatsen, maar zij was dar van geringer beteekenis. Zelfs in Parijs, waar hij op 13 Juli tijdelijk vertoefde, werd een betooging Egen Primo gehouden, die de arrestatie van vele personen tengevolge had. Door een schijn-democratische beweging liet Primo de Rivera zich op den derden uer- iaardag van zijn staatsgreep (12 Sept.) een bewijs van goed gedrag geven. Een heel eigenaaVdige volksstemming was het. Op tal- rijke plaatsen werden lijsten met goedkeuring van Primo s beleid ter teekening neergelegd en jonge dames gingen er mee rond, op straat, in cafe's, theaters, cinema's, dansloka- len, enz. Alle ambtenaren waren wel ver-' nlicht te teekenen, liefst op verschillende lijs ten, hoe voller hoe liever; tal van andere niet-onafhankelijke menschen moesten even eens teekenen, nicmand mocht teekenen op 'n lijst die tegen den dictator gericht was, men mocht de menschen zelfs niet afraden te tee kenen, dan ging men de doos in. Deze week kwam het bericht, dat er een reconstructie in de regeering zal komen, die tot gevolg zal hebben dat Primp de Rivera van het politieke tooneel verdwijnt en zijn plaats afstaat aan generaal Berenguer, den man die bekend geworden is uit den Marok- kaanschen veldtocht. Dat een en ander zou zijn geschied in overleg en op aandrang van den koning, maakt wel duidelijk hoe deze denkt over Primo's dictatorschap. Twee Spaansche vliegers waren het die den tocht van Spanje naar Zuid-Amerika door de lueht met succes volbrachten (aan komst 1 Febr.) PORTUGAL. Van dit land is eigenlijk niet anders te zeggen, dan dat het van de eene revolutie in de andere verviel, tenvijl eenige samenzwerin- gen tot het verwekken van opstand nog juist even vddr het uitbreken daarvan werden ont- dekt. Op 't oogenblik staat generaal Carmo- na nog aan het hoofd der republiek, maar aangezien zijn machtspositie reeds dateert van 30 Nov., is te verwachten dat een ander natuurlijk weer een generaal, want hei zijn altijd militairen die de revoluties ontke tenen in Portugal hem spoedig verdrijft en eenigen tijd in een gevanger.is zet. Eenige Portugeesche bezittingen, de Azo- rische eilanden en het in de Aziatische waie- ren liggende Macao, werden resp. 31 Aug en 28 Sept. vreeselijk bezocht door aardbe vingen en stormen, waardoor honderdtallen visschers omkwamen en nog meerderen bijna al hun hebben en houden verloren, terwjjl in het land zelf een cycloon de heele streek van Santarem verwoestte op 25 Sept NOORWEGEN. Noorwegen is al sinds jaren het land van de collectieve arbeidscontracten in yerschii-

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 15