De Internatignaal-Economische Positie van West-Europa in 1926 Bij Ruwe. Schrale huid PUROL Dp5fAvANVAU(F.NBUR^' e ..A.-iLEVERTR/ lemfe mdustrieSn en daardoor tevens het land, waar, als er een staking uitbreekt, deze terstond eenige duizenden personen omvat. We zagen dit nog in April in de metaal- industrie. Gelukkig duurde ze slechts kort. Een volksstemming besliste in Oct. met een meerderheid van ruim 100.000, dat Noor- wegen niet meer „droog" behoort te zijn. Het drankverbod zal nu denkelijk tegen April a.s. worden opgeheven. Een staats- commissie is nog bezig met een onderzoek naar de wijze, waarop daama de drankver- koop zal moeten worden geregeld. Zij schjmt het meest te gevoelen voor het stelsel v%n plaatselijke keuze. Eigenaardige manieren heeft de voormali- gt premier Abraham Berge er op na gehou- aen inzake de staatsfinancien. Tegen hem en nog zes ministers uit zijn kabinet is, on 15 Juli een klacht ingediena wegens het zonder machtiging van het parlement steunen van de Noorsche Handelsbank met schatkistwis- sels tot een bedrag van 25 millioen kronen. DENEMARKEN. Het vooruitstrevende Denemarken heeft ook dit jaar getoond de wenschen der bur gers te verstaan inzake de bewapening, maar hare voorstellen tot beperking hebben het nog niet tot aanneming kunnen brengen. Voorstellen tot steun van nijverheid, hand- werk, scheepvaart, visscherij, landbouw en woningbouw met 122 millioen kronen kostten het kabinet-Stauning het leven. De minister wilde het geld halen uit een extra-belasting van de vermogens boven de 50.000 kronen en wilde niet toegeven aan den eisch der socialisten en radicalen am een gedeelte van de opbrengst ten goede te doen komen aan de financien der gemeenten. Ka- mer-ontbinding was het gevolg en de nieuwe verkiezingen leverden een meerderheid tegen de regeering, die den 13 Dec. door een an- dere vervangen werd. Den 20 Maart stierf de moeder van Dene- marken's koning, koningin Louise, in den ouderdom van 75 jaar, een geboren prins van Zweden en Noorwegen. De militaire vlieger Botved is de eerste die den tocht van Kopenhagen naar Tokio door de lucht volbracht (aankomst aldaar 1 Juni). L1TAUEN. De berichten, die 17 Dec. uit dezen randstaat kwamen, brachten een schok in de wereld, misschien niet zoo zeer om den strijd in het land zelf als wel om de gevolgen die er van kunnen komen. De regeering, die in Juni was tot stand gekomen na verkiezingen die de macht der toen regeerende chr.-dem. reaction- naire partij hadden gebroken, werd nu op hare beurt ten val gebracht door fascisten in vereeniging met een deel der militairen. Het schijnt hier slechts een partijstrijd te zijn, die leidde tot partijverwarring tevens, want hoe anders is het te verklaren dat prof. Sme- lona, de leider der links staande progressis- ten, die nauw verbonden zijn met de in de afgezette regeering vertegenwoordigde volks- socialisten, wilde samenwerken met de reac- tionnairen en fascisten en zich door hen tot staatspresident liet kiezen? Voor zoover het alleen een binnenlandschen politieken strijd betreft, kan de kwestie ons betrekkelijk koud laten, maar nu Polen (dat van Litauen nog nooit vergiffenis kreeg voor de bezetting en den „roof" van Wilna), zich al ongerust maakte over het gebeurde, schijnt er voor Europa nog wel iets uit te kunnen voortvloeien. Van den schrik is het in de vrijstad Memel ook al onrustig geworden. Hier zijn verschei- dene Duitschers verbannen, waartegen Ber- lijn natuurlijk weer een protest deed hooren. ZWITSERLAND za! krachtens den uitslag van een op 16 Dec. j.l. in het parlement gehouden verkiezing in 1927 weder geleid worden door den heer Motta, die ook al eerder de eer had bondspre- sident te zijn en dus klaarblijkelijk de zaken nogal naar wensch behartigd heeft. Een paar voor het Zwitsersche volk be- langrijke beslissingen mogen nog in herinne- ring worden gebracht: den 24 April vaardig- de de regeering voor de ambtenaren het ver- bod uit om lid te zijn van een vereeniging, die de staking als strijdmiddel goedkeurt; op 6 Dec. sprak een volksstemming zich uit te gen invoering van een graanmonopolie. Dat een spoorwegtunnel niet uitsluitend een dorado voor liefhebbenden is, maar ook gevaar kan opleveren, bewees op 5 Oct. de Rickentunnel. Door den rook kwamen n.l. ne- gen treinbeambten om het leven. Laten wij thans eens nagaan wat er voor belangrijke gebeurtenissen in andere wereld- deelen zijn te memoreeren. AMERIKA. Dat in de Vereenigde Staten toch gevoeld wordt, dat de Volkenbond een instrument is, waarmee men rekening moet houden, zelfs al staat men afwijzend tegenover het lidmaat- schap, bewees het op 12 Jan. gedane aanbod om de internationale verdragen aan ge- noemd lichaam ter publicatie in te zenden, zij het dan niet dfficieel. De toetreding tot het Internationaal Ge- rechtshof is door den Senaat op 27 Jan. be- krachtigd. Den 23 Jan. werd een post van 9 millioen dollar voor nieuwe luchtstrijdkrachten van de marinebegrooting geschrapt, maar wie nu mocht denken dat dit in de richting van ont- wapening zou wijzen, heeft het mis, want blij- kens een besluit van het Huis van Afgevaar- digden van 12 April zullen er in vijf jaar 2200 nieuwe vliegtuigen en twee Iuchtsche- pen worden bijgebouwd. Een besluit op politick terrein is nog, dat met Sovjet-Rusland nog steeds geen onder- handelingen werden aangeknoopt. Een po- ging daartoe, in Maart ondernomen, werd door de V. S. afgewezen. Het drankverbod is nog steeds van kracht, hoewel het meermalen js aangevallen en op 3 Nov. de inwoners van den staat New-York zich met groote meerderheid er tegen ver- klaarden. Al mogen we ook maar de helft van hetgeen voor en na over die drankwet wordt gemeld, als juist aannemen, dan nog blijkt de wet tot drooglegging^ tot schandelij- ke dingen aanleiding te geven en absoluut geen waarborg tot onthouding te zijn. De petroleumschandalen, die destijds zoo- veel beroering brachten doordat er zulke hooge autoriteiten bij betrokken waren, zijn dezer dagen opnieuw aan de orde geweest en beeindigd met de vrijspraak van de beide be- klaagden Fall en Dohenny. Eerstgenoemde komt nu nog weer voor de rechtbank in ver- band met de SinHair-concessie. In de immigratiewet kwam in zooverre een wijziging dat tot toelating van 35000 vrou- wen en kinderen van immigranten werd be- sloten. De senaat is tengevolge van een tusschen- tijdsche verkiezing in meerderheid republi- keinsch geworden. Het standpunt, dat er van schrapping der oorlogsschulden geen sprake kan zijn, is op 9 Dec. nog in zijn rapport aan het Congres verdedigd door den minister van financien, Mellon. In antwoord daarop hebben veertig hoogleeraren van de Columbia-universiteit een manifest uitgegeven, waarin herziening van dat standpunt werd bepleit. Of het een uitwerking ten goede zal hebben, -client na tuurlijk te worden afgewacht. Indien aan het verlangen der geleerde heeren voldaan wordt, zouden de Europeesche staten heel wat zorgen minder hebben en de toestanden in de Oude Wereld vrij wat gunstiger wor den. Dat de Vereenigde Staten, ondahks ver dragen en Volkenbond, nog wel rekening houden met de mogelijkheid van oorlog, blijkt, behalve uit de uitbreiding der lucht vloot, ook uit het tusschen haar en de repu- bliek Panama gesloten (nog niet bekrachtig- de) verdrag. Zij hebben de laatste genoopt toe te stemmen in een voorstel, dat de V. S. volkomen vrijheid geeft alles te doen wat zij noodig achten ter bescherming van de Ka- naalzone op Panama's grondgebied. Maar wat meer is, deze republiek zal elken oorlog, dien de V. S. voeren, steeds moeten meemaken aan de zijde der V. S. Hiermede schijnt toch wel de onafhankelijkheid van Panama op te houden. En dan zeker ook haar lidmaatschap van den Volkenbond. Verder blijken onze aanteekeningen voor wat de Vereenigde Staten betreft weinig an ders meer te vermel den dan rampen en over- vallen door bandieten. Nu Nederland in zijn Bussumsche zaken ook al zoo iets heeft mee- gemaakt, meenen wij die overvallen te mogen verwaarloozen. Van de rampen zullen wij in telegramstijl de omvangrijkste hier even in herinnering brengen: 26 Febr. tornado in het Mississippi'gebied, groote schade en 10 doo- den7 tot 11 April groote brand in de on- deraardsche petroleum-reservoirs te San Luis Ohispo (Californie), schade 65 millioen dollar; 17 Juni treinbotsing bij Pittsburg, 18 dooden; 27 Juni tramongeluk te Chica go, 20 man gedood; 11 Juli ontploffing te Lake-Denmark (New-Jersey), in de muni- tie-depots der marine, tengevolge van onweer, talrijke dooden en gewonden, schade 100 millioen dollar; 15 Juli hotelbrand te Tannersville (New-York), 12 dooden, 23 ver- misten; 9 Aug. onderzeeer gezonken in de haven van Devonport, 6 opvarenden ver- dronken; 18 Sept. buitengewoon hevige orkaan (zelfs voor Amerika) aan de kust van Florida, vooral Palm Beach en Miami zwaar getroffen, 500 a 600 dooden, 2000 ge wonden, pl.m. 200 millioen dollar schade; 3 Oct. overstroomingen in het Midden-wes- ten, millioenen schaae; 5 Nov. aardver- schuiving in Columbia, 100 dooden en 60 ge wonden; 26 Nov. een cycloon in Arkan sas en Missouri, 60 dooden en 150 gewon den. Onder de in den loop van dit jaar gestor- venen dient allereerst te worden gememo- reerd de filmheld Rudolph Valentino, in den ouderdom van 31 jaar, den 23 Aug. te New- York overleden. Als arm Italiaan (hij had den graad van tuinbouwkundige verworven te Genua) kwam hij naar Amerika, belandde bij een tooneelgezelschap en kwam langs dien weg in film-land. Vele duizenden hebben hem op zijn praalbed na zijn overlijden hun laatsten groet gebracht. Eugene VADebbs, socialistisch leider en politicus, die zijn loopbaan begon als stoker bij de spoorwegen, stierf op 20 Oct., 71 jaar oud. Hij werd een paar maal om zijn redevoe- ringen in de gevangenis gezet, den laatsten keer wegens opruiing, omdat hij betoogd had dat Amerika uit eigenbelang in den wereld- oorlog partij had gekozen. Twee keer is in den loop van 1926 de Noordpool met een bezoek vereerd, beide keesen geschiedde de reis door de lucht. De Amerikaansche luitenant Byrd was no. een. Hij maakte op 9 Mei van Spitsbergen uit een vlucht over de Noordpool em was na uur weer terug. Drie dagen later passeerde het luchtschip Norge de Noordpool. De bemanning was in ternationaal. Leiders van den tocht waren: Nobile (Italiaan), Ellsworth (Amerikaanl, Amundsen (Noor). Twee Amerikanen verbeterden alle records in rondom-de-wereldreizen door zoo'n reis te- volbrengen in 28'A dag (terugkomst 15 Juli). Dat scheelt nog al wat bij de reis van Philias Fogg! Mexico deed dit jaar veel van zich spreken door de invoering van de wet op de scheiding van kerk en staat, die de uitwijzing van vele roomsche geestelijken tot gevolg had, ande- ren in den kerker bracht en leidde tot het in beslag nemen van het kerkelijk bezit. In ver- schillende steden hadden naar aanleiding van de nieuwe kerkelijke wetten bots'ngen plaats en er werd zelfs een complot ontdekt tegen het leven van president Calles. Tusschen de Vereenigde Staten en Mexico is het hommeles geweest na de intrekking der wet op de petroleumterreinen, maar wijl de regeering van laatstgenoemden staat op 2 Dec. verklaarde dat de rechten der buffen-" landsche maatschappij en geeerbiedigd zullen worden, zal de herrie wel met een sisser af- loopen. Overigens heeft Mexico op het oogenblik ook wel wat te doen om een opstandige be- weging, uitgebroken onder leiding van den generaal Muerta, een man die zich al meer malen aan oproer schuldig maakte, omdat hij traag weer president wil worden, te onder- rukken. Mexicaansche bandieten, wier „heldenda- den" alom bekend zijn, hidden op 10 Jan. een trein aan, vermoordden 50 reizigers en maakten zich met een rijken buit uit de voe- ten. Een bijzonder emstig spoorwegongeluk werd 14 Maart gemeld uit San Jose in Costa Rica (Midden Amerika), waar een pleizier- trein ontspoorde, tengevolge waarvan 250 reizigers gedood en 100 gewond werden. Honderd menschen lieten het leven bij het zinken van een schip in de Amazone-rivier in Brazilie op 24 Maart. Den 26 Sept. werd de stad Itambe door een cycloon verwoest; 300 a 400 dooden. Deze staat, die 15 Nov. dr. Washington Luis Pereira de Sousa als president kreeg ter opvolging van den heer Bernades, wiens vierjarige ambtstijd verstreken was, zal wel met eenige zorg het nieuwe jaar tegemoet gaan, omdat nu juist dezer dagen de eigen lijk sinds vier jaar gevoerde guerilla zich op nieuw heeft ontketend. De strijd gaat in het bijzonder tegen de partij leiders, door wier toedoen de volkswil zoo goed als niet tot uiting kan komen. Het heet dat de nieuwe president voorstander is van den Volkenbond. Het reeds bijna een menschenleeftijd oude geschil tusschen Chili en Peru inzake de ge- bieden Tacna en Arica is nog steeds niet op- gelost, zelfs de bemiddeling van den presi dent der Vereenigde Staten, in 1925 aange- boden (hij stelde voor de beslissing te laten aan de bewoners zelf onder waarborg van zuiver vrije stemming) heeft nog geen oplos- sing kunnen brengen. In Nicaragua, waar op het oogenblik twee partijen om de macht vechten en zich naast de (thans nog) wettelijke een nieuwe regeering heeft opgeworpen, komen de belan- gen van de Vereenigde Staten en Mexico weer in botsing, doordat beiden schepen heb ben gezonden met militairen ter bescherming van hunne onderdanen in dien staat. De toe- stand is er tamelijk verward en kan nog tot heel wat verrassingen leiden. Een verrassing, maar dan een zeer onaan- gename, was de koudegolf die in het laatst van Sept. plotseling over Zuid-Canada ging. Duizenden stuks rundvee vroren dood en aan den oogst werd een schade van 12 nil. -en dollar toegebracht. Een zware storm teisterde 19 Oct. Cuba. Honderden menschenlevens gingen- daar- bij op zee verloren, alleen de Engelsche ka- nonneerboot „Valerian", die bij de Bermuda- eilanden verging, zonk al met 85 opvaren den. De schade, door dezen storm aangericht, werd op 60 millioen dollar geschat. Een zelfde oorzaak maakte op 22 Sept. de stad Incarnacion in Paraguay tot een onbe- woonbare plek.« Honderden dooden. AFRIRA. De strijd in Marokko, waar Abd-el-Krim zich zoo lang staande hie'in zijn verzet te gen Spanje, dat ten laatste steun kreeg van Frankrijk, toen de opstandelingen ook inval- len deden in het Fransche gebied, is eindeFjk geeindigd met de overgave door den rebellen- hoofdman (26 Mei). Zijn verbanning naar het eiland Reunjon volgde op 2 Sept. Hij leeft daar nu als een tweede Napoleon. Sinds dien hebben wel weer militaire ge beurtenissen plaats gegrepen in Marokko, zoowel in het Fransche als het Spaansche gebied, maar een geregeld verzet was het toch niet. Maar of het er ook niet van kan komen? In Egypte, dat wel een onafhankelijk ko- ninkrijk heet, maar toch altijd nog staat on der Engelsch oppertoezicht, leek de toestand "Voor'den voogd met prettiger te worden, toen het voorjaar communistische relletjes (aangestookt door buitenlandersj in Kain» de orde verstoorden en in Mei de verkiezi*. gen een overwinning brachten aan de aa*- hangers van den uit vorige jaren bekenden opstandeling Zaghloel pacha. Oogenschijn- lijk gaat alles tot dusver echter nog naar wensch. AZll. De burgeroorlog in China woedt nog steeds voort sinds 1924 en waar de actie tegen de vreemdelingen (speciaal de Engelschen) voortdurend veld wint, vooral in Sjanghai, Hongkong en Honan, wordt hij steeds meer ook een Europeesche kwestie en gaat hij te vens Amerika aan. In den laatsten tijd heb ben dan ook verschillende landen militairen gezonden om hunne belangen te beschermen. •esondanks zijn verschillende buitenlanden, voornamelijk zendelingen, aan fanatieke Chineezen ten offer gevallen. Dezer dagen heeft Engeland een memo randum aan de andere belanghebbende sta ten openbaar gemaakt, waarin wordt aange- drongen op herziening der verdragen met China, zoodra daar een g^regelde regeering is gevormd. 't Is te wenschen dat het spoedig zoover komt. Japan kan men welhaast het land der rampen noemen. Er gaat bijna geen week voorbij, dat er niet een groote brand, een overstrooming, een aardbeving, een storm, een vulkanische uitbarsting of een scheeps- ramp gemeld wordt. Dit jaar hebben deze te zamen zeker eenige duizenden menschenle vens en schatten gelds geeischt. De 122ste keizer van het land der Rijzen- de Zon is den 24 dezer overleden, nadat hij reeds sedert een vijftal jaren eigenlijk geeste- lijk dood was. Zijn zoon Hirohito, die een paar jaar geleden een bezoek bracht aan Europa en o.a. ook in Nederland kwam, volgt hem op. Hij was al eenige jaren regent. In Engelsch-lndie hebben de Hindoos en Mohammedanen herhaaldelijk met elkaar overhoop gelegen, zoodat tal van slachtof- fers vielen. Lahore en Calcutta waren meest- al het terrein der gevechten. In Irak hadden de Engelschen in April een zwaren dobber tegen Arabieren, die uit Syrie kwamen en in het Engels:ht mandaat- gebied roof en moord pleegden. Met pantser- auto's en vliegtuigen werden de indringers verdreven. Syrie gaf aan Frankrijk ook in 1926 nog menige zorg. Hoewel de opstanden van sora- mige stammen meestal spoedig konden wor den bedwongen, is het er toch nog nooit vol- maakt rustig te noemen; de Arabieren in Palestina steunen hunne broeders in het Fransche gebied, zoodat deze het verzet lang kunnen volhouden. Misschien dat de invloed van den nieuwen hoogen commissaris Ponsot, die 27 Aug. werd benoemd, meer vermag dan dien van zijn voorganger de Jouvenel. Mogelijk deed Frankrijk niet onverstandig, als het zijn mandaat over Syrie maar afstond aan Italie, dat er zeker zeer mee in zijn schik zou zijn. In Perzi'e is het bewijs geleverd, dat voor- name afkomst niet altijd noodzakelijk is om t4l een hooge waardigheid te komen. Daar toch is de vroegere staljongen Pahlevi den 25 April tot erfelijk sjah gekroond als be- looning voor het redden van het land an allerlei vreemde invloeden (vooral Britsche en Russische), die de vrije hand hadden dank zij het slappe bewind van de vorige tientallen jaren van het huis Kadzjar. Men zal nu moeten afwachten of met de nieuwe dvnastie ook een nieuw tiidnerk van bloei zal aanbreken. Van krachtige maatregelen houdt de nieu we sjah wel. Hij liet toch op 2 Oct. een ko- lonel en een majoor, die een samenzwering tegen zijn regeering op touw hadden gezet, fusilleeren. t. H. Mr. M. J. Polak schrijft ens: Het afgeloopen jaar heeft het eeonomisch probleem voor West-Europa klaar en duide- 'djk gesteld, want de ondergrond van de weg- neming der Fransch-Duitsche tegenstelling, oppervlakkig beschouwd eenvoudig de con- solidatie van de staatkundige verzoeningspo- litiek van Volkenbond en Locarno, is in we- xen zuiver eeonomisch; de Stinnes-Lubersac jvereenkomsi was het voorspel der interna tionale staalrust, uitvloeisel van de voor het verarmde West-Europeesche continent gebie- dende noodzakelijkheid om ook hier op in- dustrieel gebied rationeele productie-metho- den toe te passen op de wijze ails waarin Amerika. reeds sedert lang is voorgegaan. Deze in internationale trusts culmineeren- de rationaliteit kan de verwezenlijking van het ideaal eener eeonomisch eenheid van eeuwenoude vijandelijke staten op haar cre- ditzijde boekenzij brengt weliswaar ook na- deelen met zich mede, die zich in Amerika scherp afteekenen, als de vorming van eco- nomische heerschappijverhoudingen (onge- kend sinds de opheffing der middeleeuwsche gebendenheid) en de met de vertrustting ge- »aard gaande mechaniseering en material i- seering van alle mogelijke verhoudingen en levensfuncties, maar het Amerikaansche grootkapitalisme kan zich toch op een onge- kend hoogen stand van den economischen ba rometer en een industrial peace" beroepen, die voor Europa's herstel ook zoo hoog noo dig is, maar zelfs na voortgezette trustificee- ring van de slagaders onzer grootindustrie nog problematisch blijft. Want afgesceheiden van de vraag of onze economische bodem een tonsequente doorvoering van Amerikaansche productiemethode met Amerikaansche resul- taten toelaat, biedt onze geestesbodem moei- lijkheden die in Amerika cnbekend zijn. De machtswil onze economische groot- machten is dezelfde als overal elders; hun overwegend pacifistisch-vrijhandelsgezind standpunt van tegenwoordig, beteekent geen tegenstelling met de meerendeels imperialis- tisch-protectionistische houding der Ameri kaansche grcep, maar is eenvoudig cen kwes tie van opportuniteit, die ook aan het bs- faamde „intemationale bankidrsmanifesT' ten grondslag ligt. Ook de machtsstrijd met den Staat heeft hier dezelfde oorzaak als in Ame rika, zij het ook onder geheel verschillende omstandigheden: hier het openlijk weigeren van leeninggelden aan den zwakken Staat en daardoor implicite bevorderen der inflatie (die bij ons de conjuctuur der na-ooorlogsja- ren heeft gevoed, immers de grootindustrie ongekende exportmogelijkheden in de schoot wierp door het koersverschil van binnen- en buitenlandseh geld en het voortdurend ach- terblijven der loonen achter de goederenprij- zai), waardoor de Staat, die van zijn kant't grootkaptaal ook niet gespaard had met het opdringen van steeds nieuwe sociaile maatre gelen, tot den grens van het mogelijke werd verzwakt, om ten slotte verstrelckende econo mische concessies te verkrijgen( men denke aan het aanbod van den Belgischen million- lair Loewenstein), daar het schijnbaar sa- mengaan met den sterken Staat, maar ecu voortdurend streven, openlijk of bedekt, naar „penetration pacifique" in het Staatsbestuur bij beiden oorzaak dezelfde mathtswil, die aan die oogenschijnlijk tegenstrijdige handel- wijzen ten grondslag ligt. Het bijzondere kenmerk echter het Euro peesche indiustrialisme eigen, is, dat het zich, hoe vreemd dat op het eerste gezicht ook mo ge lijken, ook in zijn jongste ontwikkeling nog blijft voltrekken onder den vaan van het liberalisme, van de economische vrijheid dus. Vreemd lijkt dit, daar er geen grooter tegen stelling mogelijk schijnt dan tusschen het eeonomisch individualisme, zooals Adam Smith dat voor het eerst, als voortvloeiende uit de grondslagen van zijn maatschappij- gedachte (de philosofie van het individualis- tisch natuurrecht) in zijn „Wealth of Nati ons" heeft verkondigd1 en de machtswil van het moderne grootkapitaal Smith immers legt duidelijk de vrije concurrentie aan do economische maatschappij ten grondslag en houdt haar voor een statischen toestandwat de industrie betreft za! zij eemzelfde beeld gaan vormen als de landbouw of het middel eeuwsche handwerk: een gewemel van zelf- standige kleine fabrikanten, die alien onder den druk der concurrentie hun uiterste best doen en, als de leiding goed is, weten, dat zij en hun arbeiders een verzekerd1 bestaan genieten zullen. De monopolies en privileges der groote haiadelscompagnieen, voorloopers eigenlijk der moderne vertrusting, worden door Smith bestreden juist omdat zij slechts krachtens hun door den Staat verleende voorkeursrechten levensvatbaar zijn, terwijl zij in zijn stelsel van vrije concurrentie door de belasting met niet-geinteresseerde vreem de arbeidskrachten beslist achterstaan bij de veel grootere bewcgelijkheid en het veel grootere belang der zelfstandige kleinonder- nemers. Van de voorspeliing echter van Smith is niet veel uitgekomen; het grootbe- drijf heeft door zijn organisatorisch-techni- sche voordeelen als verdeeling van arbeid, machinewezen en marktfunctie getoond wat het waard is, terwijl de vrije concurrentie geen statisch evenwicht bleek te geven, maar een rustelooze strijd met steeds hooger op- klimmen van steeds minder industrieele over- winnaars. De vrije concurrentie verkeerde tel- kens in haar tegendeel, het monopolie, gelijk trouwans het heele democratisch individualis me van' Smith op eeonomisch gebied op „Ue- bermenschen", zooals Shaw die in .Major Barbara" getypeerd heeft, is uitgeloopen. Met dit alles heeft-een interessante begrips- verschuiving plaats gevonden; de waarheid is, dat het liberalisme, omdat het slechts let op den rationeelen vorm van wat er voorvalt in de economische wereld, de wettelijke con- tractsvrijheid, er niets aan doen kan dat als consequentie de irrationeele krachten van den machtswil in die leegen vorm binnenstroo- men en den indertijd bedoelden zin van het rationeel-humanistisch liberalisme in zijn tegendeel doen verkeeren. Op. deze wijze wordt de onderscheiding tusschen liberale en conservatieve richtingen hoe langer hoe moeilijker. Het liberalisme dier groot- machten wortelt in een soort pieteitsgevoel tegenover het verleden en de economische vrijheid, waardoor zij groat geworden zijn. Historisch moge men het conservatisme uit het middeleeuwsche feudalisme verklaren, in de wereld der feiten moge tusschen „oude" en „nieuwe" heeren antagonisme bestaan( (hoeveel meer nog in de wereld der ideeen wat betreft de tegenstelling der oude gehei- ligde ordening met die der nieuwe maat- schappijvorm op grond van willekeur) in het algemeen overwiegen de aantrekkingskrach- ten als gevolg van de geestelijke „durchkapi- talisierung" onzer maatschappij en van de omstand'igheid dat beide aristocratieen tfiet tegenover, maar veeleer naast elkaar staan, daar zij in gescheiden maatschappelijke ge- bieden wortelen, de oude op den bodem van het grootgrondbezit, de nieuwe in handel, industrie en financien. Dit assimileeringsproces voltrok zich dui- delijker dan ooit te voren het afgeloopen jaar in Engeland, waar het liberalisme meer en meer in twee door de conservatieve en so- cialistische polen aangetrokken, tegenoverge- stelde richtingen verdeeld wordt en aid us ge vaar loopt te vervloeien. Hetzelfde land bood het machtige schouwspel eener crisis in de golfbeweging tusschen kapitaal en arbeid: de algemeene werkstaking, waarvan de af- loop het socialisme voorloopig in het defen- sief gedrongen heeft. Desondanks blijft dit in Europa een machtsfactor van beteckenis, terwijl het in Amerika nooit voldoende heeft kunnen wortel schieten. Maar aan den over- kant van den Oceaan ging ook de ontwikke ling eener grootscheepsche rationeele produc- tievvijze tusschen de Staten onderling voor, terwijl in ons werelddeel de historisch-staat- kundige tegenstellingen ieder denkbeeld van een internationaal systeem van voortbren- ging deden schipbreuk lijden. De schroom van een belangrijk deel onzer kapitaalsmach- ten als gevolg van de oude liberate geestes- richtig gekant tegen concentratie en mono polie, heeft bovendien in Amerika nimmer bestaan, zoodat ook daardoor de snelle ont wikkeling van het Amerikaansche industria- lisme tot zijn tegenwoordige hoogte geen be- lemmcring kon ondervinden. 1926 moge voor Europa een kentering beteekenen en 1927 de internationaal economische conference zien komen, uit het besprokene moge geble- ken zijn, dat de uitspraak van Ford, dat in ternationale officiency aan onze komende Eu ropeesche geslachten ook de industrieele vre-' de geven zal, op zich zelf reeds een pro bleem is, waarvan de tijd zal moeten leeren of de oplossdng hier wel zoo eenvoudig is. van Handen en Gelaat 0oos30-60-9{W. 'Ji: LEEllWARDtR +1 ingezonden sfukken (Buuen verani'.voo:dtii]kheid van de Re- dactie. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat ae 'edactie er mede instemt.) Midden-Beemster, 29 Dec. 1926. Geachte Redacteur. Bcleefd verzoek ik U opname in uw blad van onderstaande regelen. Bij voorbaat dank ik U daarvor In uw blad van 24 December staat een ver- slag van de uitvoering der G. V. U. D. I. te Heasbroek, waarin, ik zal een zacht-' woord daarvoor gebruiken, een groote onjuistheid voorkomt. Ik lees dari: De clou van den avond wasde opvoering van de revue „Spel van Verbeel- ding", van welke revue als auteur dan ge- noemd wordt de heer J. Schotsman, de direc- teur van' de G. V. U D. I. Dit is een onwaarheid. De heer Schotsman is de auteur van „Spel van Verbeelding" niet. De zaak is zoo De heer Schotsman had van mij, onderge- teekende, het recht gekregen om een van mijn revue's op" te voeren. Maar ik had uitdrukke- lij'k als voorwaarde gesteld, dat mijn auteur- schap er bij vermeld moest worden. De heer Schotsman zegde dat oogenbikke- lijk toe. Het blijkt nu, dat aan deze faire opvatting niet is voldaan Niet op de programma's, niet op de uitvoering en nu ook niet in uw blad, Ik zal het leelijke woord, dat in onze Ne- derlandsche taal, daarvoor gebezigd wordt, niet gebruiken, maar ik verwaeht, dat de heer Schotsman z'n onsportieve optreden in uw blad ongedaan zal maken. Met oprechten dank voor de verleende plaatsruimte, Achtend, ANDR. TOL', Midden-Beemsfcr, in

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 16