Alkmaarsche Gourant Wekelijksch Overzicht Vrijdag 31 December. Uit enze Staatsmachine. Ne. 308, 1926 Hendird Acht en Twintigste Jaargang. BEGROOTING VOOR HET ZUIDERZEEFONDS 1927. De Minister van Waterstaat heeft een eommissie ingesteld, welke tot taak heeft een advies uit te brengen over de vraag, van wel ke provincien, tot welken omvang en op welke wijze de betaling gevorderd kan worden van een bijdrage, welke gevraagd mag worden krachtens de Wet tot afsluiting en droogma- king van de Zuiderzee. Deze vraag moet beantwoord worden met het oog op eventu- eele besparing op de uitgaven of vermeerde- ring van inkomsten, welke van de uitvoering der betreffende werken een direct gevolg zijn. Deze eommissie koimt dus te staan midden in de financieele kwesties, welke met ie drooglegging en afsluiting in direct verband 6taan. Het middenpunt der financien, voor dit groote doel benoodigd, is het Zuiderzee- fonds, waarvan we van de begrooting in deze bijdrage een en ander willen Zeggen. Er is verschil tusschen een gewone depar- tementsbegrooting en deze begrooting. Im- mers, wanneer in een bepaald jaar de voor het een of ander doel bij de begrootingen toe- gestane gelden niet werden gebruikt verval- Fen zij. Anders echter werd bepaald ten op- zichte van het Zuiderzeefonds. De in een vo- rig dienstjaar toegestane gelden worden, zoover daarover niet ten laste van dat jaar is beschikt, op het nieuwe dienstjaar ovprge- schreven. In het geheel wordt aangevraagd een som van veertien millioen, zeshonderd duizend gulden, waarvan de grootte niet kon worden geraamd. Maar behalve dit feit zal de post voor het benoodigde personeel ook wel hooger worden. Immers met het oog op de vele werken, welke in 1927 tot uitvoering zullen komen, zal het personeel uitbreiding moeten ondergaan. In de begrooting is ge- rekend op de aanstelling van nog zes tijdelij- ke ingenieurs en 20 buitengewone opzichters. Meerdere kosten zal verder met zich brengen de bevordering van de drie nu in dienst zijnde eerstaanwezende ingenieurs tot hoofdinge- nieurs met het oog op de belangrijkheid en de verantwoordelijkheid hunner werkkring. Ook verschillende leden van het lagere personeel worden bevorderd, hetgeen verhooging van hun salaris tengevolge heeft. Wanneer de oedijking en de droogmaking van den proefpolder bij Andijk tot stand ge- komen zal zijn, hetgeen in het jaar 1927 ver- wacht wordt het geval te wezen,-zal reeds in den zomer van dat jaar met de exploitatie van dien polder een aanvang worden ge- maakt, hetgeen uitbreiding van het land- bouwkundig personeel tengevolge hebben zal. Het was door het niet in behandeling komen van verschillende wetsontwerpen, welke op dit grootsche werk betrekking hebben, niet mogelijk de werken tot afsluiting van de Zuiderzee reeds in het goede werkseizoen van 1926 te beginnen, waarom deze eerst in 1927 aan de orde zullen komen. Het voornemen is ora in het volgend jaar te beginnen met den bouw der sluizen beoosten Wieringen, met het maken van een omringdijk van den sluis- put voor de beoosten de Middelgronden te bouwen sluizen en van het vak van den af- sluitdijk tusschen die sluizen en oe Friesche kust, terwijl ook een begin zal worden ge- maakt met de verhooging der Friesche zeedij- ken benoorden die fsluiting, indien althans omtrent het plan tijdig overeenstemming met de betrokken besturen kan worden verkregen. Verder zal begonnen moeten worden met den bouw der bruggen over het kanaal de Ewijcksluis-Oostoever, waarvoor nog 350.000 noodig zal wezen, terwijl ook zal moeten overgegaan worden tot verhooging van den Oeverdijk en van den noordelijken havendijk, welke noodig is gebleken in ver band met de verhooging, welke de stormtoe- stand hier tengevolge van de afsluiting van het Amsteldiep reeds heeft ondergaan en die bij voortgaande afsluiting van de Zuiderzee nog toenemen zal. Verder moeten allerlei kleinere werkjes op Wieringen nog tot stand worden gebracht, eveneens met betrekking tot de afsluiting van het Amsteldiep. Komt de bedijking van den proefpolder nog in 1926 klaar, dan zal men in 1927 den polder droog kunnen leggerv en kunnen in den zomer de ontzilting enz. van den droog geworden grond ter hand genomen worden. Voor het afwerken van den polder en de te nemen proeven oader leiding van landbouw- kundigen, zal voor 1927 nog noodig wezen 80.000. Verder is erop gerekend, dat zoo mogelijk nog in 1926 zal worden aanbesteed het ma ken van een omringdijk voor den bouwput van het nabij Medemblik te stichten gemaal voor den nieuwen polder, welk werk met den aanleg van een aan den bestaanden zeedijk bij Medemblik aansluitend dijkvak in 1927 moet worden uitgevoerd, terwijl bovendien begonnen zal worden met een tweetal dijk- vakken van den dijk WieringenMedemblik en van een aan het eiland Wieringen bij den Oever aansluitend dijkvak met wat daarbij behoort. Verder is gerekend, dat in 1927 begonnen zal worden met den meerdijk langs de zuide- lijk van het achter den afsluitdijk door het Amsteldiep te vormen boezemmeer en met een in dien meerdijk nabij de Haukes te bouwen schutsluis tot toegang naar den nieuwen pol der, zoomede een teersluis aan den mond van het scheepvaart- en afwateringskanaal langs de Noord-Hollandsche kust, terwijl eincielijk ook met den aanleg van dit kanaal, en met den bouw van een schutsluis tegenover Kol- horn, welke vanuit het kanaal toegang zal moeten geven voor den nieuwen polder, zal moeten worden begonnen. In het geheel zal boven de bedragen, welke reeds bij de begrooting voor 1926 werden toegestaan, voor 1927 zijn te rekenen op een uitgaaf van 6.500.000 voor de afsluiting der Zuiderzee en van 6.700.000 voor de in- dijking en droogmaking van het Wieringer- meer. Daar de te onderhouden werken, welke alle behooren tot die voor de afsluiting der Zui derzee, door het gereed komen van het afwa- terings- en scheepvaartkanaal van Ewijck- sluisOostoever en verschillende dijksver- hoogfngen op Wieringen tn nZJfc een aan- zienlijke uitbreiding hebben ondergaan, dient voor 1927 ook op een hooger bedrag voor onderhoud te worden gerekend. Uit een en ander is den lezers duidelijk ge worden, dat het werk der afsluiting en droog legging der Zuiderzee zonder ophef maar met kracht wordt voortgezet. Het moge al veel geld kosten, in den loop der jaren is door het rijk wel geld uitgegeven, dat minder productief was. Wanneer we op de hooge kosten zien, dan mogen we daarbij denken aan het oud-Nederlandsch handelsspreek- woordde Cost gaet voor de Baet uyt. Binnenland ZEVENTIEN JAREN BURGE MEESTER. Het aftreden van jhr. mr. N. C. die Gijse laar heeft aanleiding gegeven tot een sympa- thieke hulde aan den scheidendcn burgetnees- ter m den vorm van een bij de firma S. C. v. Docsburgh te Leiden onder den titel„Leiden tijdens het burgemeesterschap van jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar 1910—1927" uitgege ven gedenkboek. Een fraai uitgevoerd exem- plaar in kalfsleder, met goud versierden „re- gentenband", zou gistermiddag aan den af- trcdenden burgemeester worden aangeboden; ook wordt een hondertal exemplaren, in blauwen band met goud, ter zijner beschik- king gesteld; een aantal exemplaren in bjons- kieurigen band wordt in dec bandel ge bracht Men meldt uit Leiden: Gistermiddag heeft jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar onder buitengewoon groote be- langstelling afscheid van de Leidsche bevol- king genomen. Ongeveer 3 uur hadden zich velen verza- meld in den foyer van de Stadsgehoorzaal Met de zeer talrijke deelnemers aan het hul- deblijk, dat den scheidenden burgemeester overhandigd is, waren tegenwordig de mees- tc leden van het huldigingscomite, dat zich uit alle la gen der bevolking gevormd had. Nadat de heer en mevrouw E>e Gijselaar in de met planten versierde zaal waren bin- nengeleid, nam de voorzitter van het comite, wethouddr Aug. L. Reimeringer, het woord Alvorens het geschenk ails een bewijs van hulde der Leidsche burgerij aan te bieden, gaf spr. een overzicht van de zeventien ja ren, die de heer De Gijselaar in Leiden heeft doorgebracht. Uitvoerig beschreef spr. het werken van den heer De Gijselaar tijdens den wereldoor- log; menige stad benijdde Leiden, waar door wijs beleid en doeltreffende maatregelen de nooden tot een zoo klein mogelijken omvang weren teruggebracht. Gij waart, aldus spre- ker, met recht ens aller vade ren zeer zekcr door uw optreden destijds hebt ge u een eere- zuil in d harten der Leidenaren opgericht Maar ook na den oorlog braken moeilijke, zware, zorgvolle dagen aan. Tot het laatste oogenblik, aldus spreker. heeft u zich voor Leiden gei'nteresseerd, ge- tuige de groote grendaankoopen, in de laat ste maanden geschied, de voorgenomen ver- breeding van het Gangetje en ten slotte de flinke dada, de uitvoering yan het plan tot stichting van den Leidschen Hout, een flin- ken stoot tot verwezenlijking te geven. Vervolgens herinnerde spr. aan hetgeen mevrouw De Gijselaar als echtgenoote van den burgemeester in het belang van de ge- meentee heeft verricht. Zij schiep, zoo zeide spr. onder meer, met veel kunstgevoel en fij- nen smaak in de gastvrije woning op het Rapenburg een milieu, waar alien, die in Leiden vooraanstaande waren in weten- schap, kunst, handiel en Industrie, elkaar gaarne aantroffen. Spr. bracht mevrouw De Gijselaar uit naain van Leiden's burgers en burgeressen warme hulde voor hetgeen zij voor Leiden heeft gedaan. Gij waart, aldus spr., de hooge vrouwe van Leiden, tegen wie wij opzien met achting, met eerbied, met ver- eering. Hierna overhandigde spr. den heer De Gij selaar namens de Leidsche burgerij het ge denkboek, waarbij hij de hoop uitsprak, dat, zoo de heer De Gijselaar, hetzij in zijn wo ning te Leiden, hetzij in het naburige Was- senaar, met zijn echtgenoote het boek door- bladert, bij de lezing van hetgeen materiee' coder zijn bestuur tot stand is gebracht, hij bespeuren zal, dat uit dit boek hem zal toe- spreken de groote liefde en waardeering, die beiden in de harten der Leidenaren verwor- ven hebben. GIST AM INE-T ABLETTEN. De kantonrechter te Leiden heeft Woens- dag C. v. Chr, drogist te Leiden, die ver- volgd was wegens overtreding van de wet op de artsenijkunde, vrijgesproken. Chr. had zogenaamd gistamine-tabletten ten verkoop in voorraad gehad, welke tablet- ten o. m. dimethylamido-antipirinum zou be- vatten. In het vonnis overwoog de kantonrechter o. a. dat niet bewezen is dat de tabletten als gencesmiddel waren verkocht noch werd vol- doende bewezen geacht, dat deze de in de dagvaarding genoemde stof bevatten. GEZANT TE WARSCHAU. Thans is bij koninklijk besluit benoemd tot buitengewocn gezant en gevolmachtigd mi nister te Warschau de heer W. B. Engel- brecht, buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister te Santiago. GESCHENK AAN PRINSES JULIANA. Het bestuur van den Centralen Bond van Oranje-Buurtvereenigingen Rotterdam heeft het initiatief genomen voor het inzamelen van gelden in Rotterdam voor een geschenk aan Prinses Julianaa op haar 18den verjaar- dag. De Bond zal eeci eommissie vormen voor het uitwerken van dit plan. GEHEIME DISTILLEERDERIJ. Dtzer dagen is een geheime distilleerderij ontdekt ten huize van J. HRijswijksche- straat 119 in den Haag. De politic heeft er, in samenwerking met ambtenaren der accijn- zen, een inval gedaan en daarbij twee distil- lecrketels in beslag genomen. Het was be- kend, dat de daar gedistilleerde jenever vcr- voerd werd naar den vergunninghouder L., op de Hoefkade in den Haag. Tegelijkertijd heeft de politic daar dan ook een onderzoek ingesteld. Er werd 4 liter sterkedrank gevon- den van ongeveer 50 pet. alcoholgehalte. OOMMUNISTEN. Uit Batavia wordt d.d. 30 December door Aneta geseind: De Landraad is de behande- per- fing begonnen van de zaak tegen zeven com- munisten, verdacht van opstand en nidbrd. BRAND. Woensdagavond werd de brandweer ge- aLirmeerd voor een uitslaanden brand in het perceel Wilhelminalaan 15 te Rijswijk, be- woond door mevrouw de wed, B. Het gelukte den brandweer, na dirie kwartier den brand te blussehen met twee slangen op de motor- spuit en vier slangen op de waterleiding. De lste en 2de verdieping van hetperced brand den geheel uit. De oorzaak van den brand is het omvallen van een petrojeumkacahel. Ver- zekering dekt de schade De belendende ceelen kregen veel waterschade. DE CHINEE SCHE BISSCHOPPEN IN ONS LAND. In de Woensdagavond te 's-Hertogenbosch gehouden bdjeenkomst heeft mgr. Prinsen na mens de missievereenigingen aan de Chinee- sche bisschoppen een gift van 6000 aange boden, en mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch, een gift van 50.000, bij- eengebracht door het priester-comite en be- doeld als een fonds ter leniging van de ram- pen, welke China onlangs hebben getroffen. Mgr. Tchao, een der Chineesche bisschop pen, heeft hiervoor dank gezegd. De Chineesche bisschoppen zullen Dinsdag een bezoek brengen aan mgr. Hopman, bis schop van Breda. Zij zullen 'savonds hailf acht in den St. Joseficring gehuldigd worden door de katholieken van het bisdom Breda. Mgr. Van Oers, vicaris-generaal van het bsdom, zal hun hetwelkom toeroepen. De Bredasche jeugd zal een Chineesch lied zin- gen en hun een bloemenhulde aanbieden. HET NEDERLANDSCH-BELGISCHE VERDRAG. Omstreeks midden Januari hoopt het Gro- ningsche comite van actie een tweede groote openbare vergadering te houden, waarin sprekers van verschillende politieke gezind- heid de beteekenis van het aanhangige ont- werp-verdrag zullen toelichten. De Oud-Hoogstudentenbond van West- Vlaanderen heeft een motie tegen het verdrag aangenomen en drukt de hoop uit, voorals- nog nieuwe besprekingen te zien openen in voor Vlaanderen en Nederland gunstiger. en eerlijker omstandigheden. KORTE BERICHTEN. Te Swalmen is gister in de Swalm ver- droniken mej. M. B. aldaar. Haar lijk is reeds cpgevischt. Woensdagavond is de 36-jarige J. v. d. V. uit de Kapelstraat te Tilburg in een grep- pe! met vuil water nabij zijn woning geraakt. Toen hij werd opgehaald was de ongelukkige reeds overleden. Naar de N. R. Crt. verneemt zal dr. J L. C. Wortman met ingang van 1 Februari 1927 eervol ontslag vragen uit zijn ambt van geneesheer-directeur van het Tesselschade ziekenhuis. Buifenland AANSLAGEN OP BANKEN IN KOREA. Uit Seoel wordt aan de bladen gemeld: Een Koreaan wierp een bom in een bank- instelling; drie personen werden gedood, vijf gewond. De man, die de bom wierp, pleegde zelfmoord. Bij een andere bankinstelling werd eenzelfde aanslag gepleegd, doch daar ont- plofte de bom niet. Men gelooft, dat de mis- dadigers behooren tot een organisatie van revolutionnairen. COOLIDGES VREDES- POLITIEK. Ter geiegenheid van den honderdvijftigsten verjaardag van den slag bij Trenton en Washington's beroemden overtocht over de Delaware-ri'.ier, heeft president Coolidge een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide: „Washington wenschte den vrede, en zoo wenschen ook wij den vrede, en aan de of fers, welke daarvoor vereischt worden, kun nen wij niet ontkomen. Ik geloof niet, dat wij de vredespolitiek kunnen bevorderen door te- rug te keeren tot een bewapeningswedstrijd Wij kunnen de menschheid geen beteren dienst bewijzen, dan al onzen invloed aan te wenden om te voorkomen, dat de wereld weer terug- vult in den greep van het militarisme. Indien de naties haar gezindheid volkomen veran- derd hadden, indien er algeheele moreele ont- wapening was en volkomen onderlinge sym- pathie, zou er weinig behoefte bestaan aan bewapening Of aan intei#tionale verdragen, om den omvang daarvan te beperken. Er be- staat nog te veel internationale verwantschap, die gegrond is op vrees, de naties verheugen zich nog in het feit, dat zij moed bezitten om te strijden. Maar wanneer zal de tijd komen, dat zij den moed hebben elkaar te vertrou- wen?" EEN STAD DOOR BRAND VERWOEST. De stad Naranjito in Ecuador, aan den spoorweg Van Quito, is bijna geheel door brand verwoest. De schade wordt op meer dan drie millioen gulden geschat. De heele bevolking is dakloos. Hulpexpedities zijn er heen gezonden. EEN VOLKSTELLING IN RUSLAND. De jongste volkstelling in Rusland heeft merktfaardige cijfers opgeleverd omtrent Moskou, Leningrad en andere groote steden in Rusland. De bevolking van Moskou, die in 1919 ver- minderd was tot ongeveer 800.000 zielen, telt thans weer ongeveer twee millioen. Le ningrad, welker bevolking daalde tot bene- den 400,000 zielen, telt thans weer 1.611.000 inwoners. Charkow, Odessa, Kiev en de Sibe- rische stad Novysibersk en andere groote centra toonen een stijging van 10 tot 15 pro- cent boven de verwachtingen. De cijfers van het platteland zijn tot nu toe nog niet bekend, doch reeds is gebleken dat de natuurlijke toeneming der bevolking groo- ter is dan de trek naar de steden Uit de volkstelling zal blijken dat het to- taal aantal inwoners der Sovjet-Unie onge veer 160.000 bedraagt tegen een raming van 145.000.000. Deze toeneming. der bevolking wordt toe- geschreven aan de verminderde epidemische ziekten gedurende de laatste drie jaren. Het werk der buitenlandsche relief commissies, die van 1921 tot 1923 in Rusland werkzaam waren, is door de Sovjet-autoriteiten overg^- nomen. Terwii! vroeger des zomers in Rus land steeds cholera heerschte en des winters typhus, is thans gedurende de laatste drie jaar geen epidemie meer voorgekomen. Wel is de malaria toegenomen, doch de ziektege- vallen zijn niet van ernstigen aard en hebben in den regel niet den dood tot gevolg. EEN TREIN 1NGESNEEUWD De Spaansche regeering zendt vliegtuigen uit om levenemiddelen te brengen aan de pas- sagiers van een trein van Madrid naar Alba- cete, tengevolge van de sneeuw, die vijf voet hoog bgt, niet verder kan. Het sneeuwt nog steeds; hulptreinen waren gedwongen terug te keeren. DE GEVECHTEN IN BRAZILIe. Volgens de te Buenos Aires verschijnende „Prensa" zijn bij de gevechten met de mui- tende Braziliaansche troepen in den staat Rio Grande del Sul zeventig soldaten ge dood en een groot aantal gewond. DE OVERSTROOMINGEN IN DE MALEISCHE STATEN. De overstroomingen in de Maleisohe sta- ten hebben gedurende een week den rubber- aftap in Perak onnu-gelijk gemaakt. Men ge looft, verder, dat vrijwel alle mijnen in Kin- ta en Kampar overstroomd zijn. Het spoor- wegverkeer en het ppstverkeer in de maleische staten is gedesorganiseerd. De schade is groot.. Ook Kajang is door overstroomingen geteisterd. De regenval wordt nog steeds sterker. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Ut Peking wordt aan de Lokal-Anzeiger geseind, dat Sjang-tso-lin aldaar zijn in- trek heeft genomen in het gewezen keizerlijk paleis. Hij gedraagt zich daar als dictator In Chineesche militare kringen beweert men trouwens, dat hij van plan is zich op 1 Ja nuari tot dictator te doen uitroepen. Hij zal dan de leden van het diplomatieke corps in het keizerlijk paleis ontvangen, wat slechts mogelijk is, als hij officieel hoofd is van den staat. FASCISTISCHE VAKVEREENI- GINGEN. De Lavoro te Rome bevat een artikel van Rossoni, den voorzitter van het Verbond van faseistische vakvereenigingen, waarin hij de balans opmaakt van het vakvereenigings- leven in het afgeloopen jaar. De faseistische verecnigingen hebben in dat tijdsverloop 1060 arbeidscontracten gesloten, die alle- maal verbetering in de positie van de arbei- ders der verschillende vakvereenigingen ver- zekerden. 4 De faseistische vakvereeniging heeft in 1926 2.600.000 bewijzen van lidmaatschap af gegeven. 1926, zoo eindigt Rossini, was het vakvereenigingsjaar in den zin van reorgani satie, hernieuwd aanpakken, terugkeer tot de natonale tucht; 1927 moet het jaar worden van het charter van den arbeid, dat de reeh- ten en plichten van de voortbrengers zal wij- den en met de heiligste der wetten de vijf ja ren van faseistische vakvereenigingspropa- ganda nr-H bekmnen. BLOEDIGE VERKIEZINGEN. Volgens een draadloos bericht is het te Monte bij Buenos Ayres bij de verkiezingen voor den gemeenteraad tot een schietpartij gekomen. waarbij vier personen gedood en velen gewond werden. MOSKOU'S PLANNEN TEGEN HET 1. V. V. De plannen. welke de bolsjewiki trachten te bevorderen door middel van het bezoek, dat Cook op het oogenblik aan Rusland brengt. zijn ihans ten minste voor een ge- deelte bekend geworden. Cook en de Britsche mijnwerkersfederatie waaraan men in Rusland een sterkere revolu- tionnair-communistische gezindheid toe- schrijft dan men in Engeland kan bespeuren zullen de nieuwe aanvallen moeten leiden op de vakbeweging zoowel in Engeland als in West-Europa. Cook is daarbij als leider voorbestemd en het schijnt. dat deze reeds inderdaad de zaak op zich heeft genomen van een nieuwe beweging tegen het I V. V. welks zetel zich te Amsterdam bevindt. Cook heeft besloten als eersten s-tap tot vernietigimg van het I V V. de bestaande in ternationale mijnwerkersfederatie, waarvan Frank Hodges secretaris is, te doen uifeen- vallen en een nieuwd internationale organisa tie op te richten. waarvan de kern moet worden uevormd door het reeds bestaande Enigelsch-Russische miinwerkerscomite. TEKORT AAN VROUWELIJKE POLITIEAMBTENAREN Verschillende groote steden in Pruisen heb ben sinds gerurmen ttjd de oeschikfemg over vrouwelijke politieambtenaren., speciaa! be- last met de beschermiog van kinderen en vrouwen. De „Demokr. Z." meldt thans, dat er in verband met de gestelde hooge eischen en de niet zeer hooge bezoldiging gebrek begint te komen aan de noodige candidaten voor de openvallende plaatsen. DE MODE VOOR ?927. De redactie van de Daily Mail, Parijsche editie, is er eens op uitgegaan om te verae- men wat deskundigen verwachten van de da- mesmode voor 1927. Kapitein Molyneux, een van de Parijsche ontwerpera, zei dat het nog wel wat vroeg was om reeds precies te zeggen wat er van den zomer en in het na- jaar gedragen zal worden, maar dat men wel kon aannemen, dat de gezonde dracht van te- genwoordig bestendigd zou blijven. De rok- ken zullen kort blijven ,de zoomen ongelijk blijven vallen, doch de heuplijn zal hooger worden. Over het aigemeen zal de manne- lijke lijn weer uit de dameskleeding verdwij- nen, al zullen de lijnen eenvoudig en prac- tisch blijven. Ook mevrouw Yteb, gewezen eeredame van de tsaritsa en thans deskundige op mo- degebded te Parijs, verklaarde, dat de heup lijn wat hooger zal komen te vaillen en voorts dat het bovenlijf wat meer over zal bloezen De rokken blijven even kort. Wat de hleuren betreft, zal blauw zeer gezocht zijn en voorts een soort beigeachtig grijs, zandkleur. Wat de haardracht betreft, heeft Antoine, de deskundige op dit gebied, verzekerd, dat het korte haar nog aan aanhangsters winnen zal Overdag kan het glad gedragen worden, doch 'savonds in restaurant en schouwburg moet het haar gegolfd zijn. De halve maan- tjes voor de ooren zullen wel geen stand houden, maar over het algemeen zal het kap- sel zooveel mogelijk bij de gelaatsuitdruk- king en het karakter van de draagster wor den anagepast. MOORD EN ZELFMOORD. Te Stuttgart is een vreeselijk iamilie-cOrama gebeurd. Een spoo-wegarbeider, Fischer ge- naamd, wist zich toegang te verschaffen tot de woning van zijn gehuwde schocnzuster, bij wie zijn vrouw en zijn 20-jarige dochter, die hem na een twist hadden verlaten, een onderkomen hadden gevon-den. Na een zeer opg^onden woordenwisseling schoot hij zijn schoonzuster, vrouw en dochter neer, vervolgens pleegde hij zelfmoord De schoon zuster en de dochter werden op slag gedood De vrouw was levensgevaarlijk gewond. Fischer overleed tijdens zijn transport naat een ziekenhuis. DE SNEEUWVAL IN SPANJE. Omtrent het insneeuwen der tireinen op de lijn MadridA lb ace te wordt nog uit Berlijo aan het Hbl. bericht: Uit Madrid wordt aan de „Voss Ztg." ge meld dat verschillende treinen tengevolge van den hevigen sneeuwval, die geheel Spanje teistert zijn blijven steken Daar de geheele streek tusschen Madrid en Albacete ontoe- gankelijk was geworden. was het oomogelijk de benarde passagiers van den trein te hulp te komen Eer hulptrein met levensmiddelen voor den vastgeloopen trein sneeuwde on- derweg eveneens in Vandaar dat de regee ring besloot de opgesloten passagiers met behulip van vliegtuigen van levensimiddelen te voorzien. Een derde trein bleef in een twee meter diktke sneeuwlaag steken. De machinist slaagde er echter in den trein weer los te wer ken en naar het station van vertrek terug te stoomen. waar de trein met gejubel werd ont- vangen Hij had intusschen reeds 16 uur vastgezeten. H t vcrkfer, MadridValencia is geheel verbroken Ook in Spaansch-Marokko heer- schen bijondere koude en sneeuwjacht. AFSCHAFFING VAN SLAVERNIJ. De khan van Kelat (Azie) heeft besloten alle slaven in zijn gebied de vrij'heid te schen- ken. Enkele stamhoofden verzetten zich; doch de khan wist zijn wil door te zetten Kelat is een van de staten van Bexoeldspistan, Burma en Nepal waren het met de afschaf- fing van de slavernij voorgegaan. DE VERGIFTIGDE ALCOHOL Ten gevolge van den dood van talrijke personen te New York, die, naar men gelooft, vergiftigde alcohol hebben gedronken, heeft Mellon, de staatssecretaris van de schatkist, ter kennis gebfacht, dat de regeering heeft besloten het gebruik van bepaalde vergiften in de verpfichte formule voor de alcoholbran- derijen te verbieden. van ter Anisterdamsche leurze genoteerde fondsen, verstrekt deer Noordhollandsch Landbonwcrediet. leov* 4 FONDSEN. 24 Dec. 27 Dec. 2» Dec. 29 Dec. 30 Dec. 6 obi. N.V.S. 1000 1922 105»/4 l05»/< 1053/4 1058/* 1057% 6 idem 1000 1923 1011/, 1011/, lOl'/w 101*6 101*, 5 idem lOOF '18 101 101V, 101 V, 101 101* 454 idem 1000 '17 100 99 V, 99'Vu 99*, 993/, 4 idem f 1000 '16 96V* 96* 96* 96 V* 96* 41/, 0/0 n O.-lnd 1000 *26 A 961J/ie 97 97Vi, 97 97* 6 54 idem 1000 '22 lOJVis 1036/16 103* 101* 103* 6 idem 100 '23 104 V, 104i/„ 104 1041/* 104* 554 idem 1000 '21 D I017/i, 101V* 101* 101* 101* 5 idem f 1000 '17 1001/, 100 100 100 V* 100* Koioniale Bank 241V, 242 239 241 240* Ned Ind Hand Bank U5 175 175 173 174 Ned Handel Maatij 1601/, 1591/* 159* 158'/, 159* Philip Gloeilamp 372 3751/* 384 385 390 97V* 99 973/* 9T 96* Comm. StudeRaker 541/* 55i*/,( 55'/* 54*, 547%, Comm Steel 159* 159 V* 159* 159* Cult. Mij Vorstenl. 1821/* 182*/* If 23/* 183* 183* Handelsver. A'dam 696s/4 698* 6973/* 701 6983A 394 3941/, 3961/* 396 394 Dordtsche Petr. gew. 3o9 376 378 372 37 Gecons Holl Olie 180 184* 189* 188 187* Koninklijke f 1000 391 393 3973/* 3953/, 394* Moeara Enim 363 366 368 3618/* 363* A'dam Rubber 323 3251/* 325* 325* 323 326* 328 326* 326* 325 Holl. Am. Lijn 58*/* 59 57* 58V* 59* Java China Jap Lijn 1261/, 127 127 127 127 Ned. Scheepv Unie 179 179* 179 179 181 Stoomvaart Mij Nederland 176 176 175 173 174 Deli Tatavia Tab. 446* 447 447 444* 444* 423*1* 428* 424 424* 425 Senembah 413 416V, 415* 412* 411* 5 obi Holl Spoor T5/"25 1017/,, 1011/, 1003/* 10013/,, 100>3* 5 obi Staatsspoor T5/*23 H17/„ 101* 101*,- 1018* 101* South. Pacific 114 113* HI* 112 Union Pacific i 165*/* 165V, 165 164 164 Prolongate 4* 4* 4* 4

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5