Vraag en Aanfeod. Van recht en onrecht. <r DE OPSTAND IN BRAZIL!?. Omtrent den opstand in Brazil? meldt een telegram van de United Press aan de Engelsche baden, dat Woensdag uit Buenos Ayres verzonden is, dat de beweging zich van Rio Grande do Sul over Parana en Mat- to Grosso heeft verspreid. Wegens den gue- rilla-ooriog is de staatspolitie bijna vervier- voudigd. De opstandelingen ageeren in een zwaar ibebqjchte landstreek, die vrijwel geeu verkeerswegen telt. Een enkcle maal hebben eischen over het aftreden van de huidige re geering en grondwetsherziening de hoofdstad bereikt. Voorts eischen de opstandelingen de instelling van een „wettelijk verkozen" na- tionale vergadering. Bij eentreffen in de buurt van Cachoeira zouden Woensdag 70 man gesneuveld en verscheidene gewond zijn. OPZET OF NALATIGHEID? Een wagon van een uit Keulen komenden snoltrein, die l'.ngs een uit Wannsee komen den boemeltrein reed,'lew am nabij het station Berlijn Zehlendorf met dezen trein in aanra- king Allc ruiten van den wagen van den snel- trein werden verbrijzeld. Van den boemeltrein werd een deur en een deel van de treeplank en verscheidene ruiten vernield. Zes ftizigers werden door glasscherven licht gewond. Het geval werd onmiddellijk door de A onderzocht. De agenten vonden tusschen de rails een wagentjc voor het vervcer van stulc- wm rails. Het bleek, dat deze lorrie daar ge- plaatst was door een lid van het personeel, Karl Wittig uit Schoneberg, transportarbei- der. De man is voorloopig in arrest gesteld ten einde uit te maken of hij met opzet of uit nalatigheid gehandeld heeft. VECHTPARTIJ IN EEN MIJN. Tijdens een gevechit tusschen stammen, hetvvelk in de Wankie-mijn plaats had bij Buluwayo in Zuid-Afrika en viji uur duurde, werden die inlanders gedood en 04 emstig gewond), terwijl ongeveer 50 barakken af- braudden. Tal van wapenen werden ge- bruikt, o.a. knotsen, houweelen en assa- gaaien. De vechtersbazen werden tenslofcte door Europeanen uiteengedreven, die van jachtge- weren gebruik maakten. HET INCIDENT TE MAINZ. Van bevoegde zijde wordt gemeld, dat blijkens een mededeeling van den komman- deerenden Franschen generaal de beide Fransche soldaten, d!ie bij het jongste inci dent betrokken waren, zijn gearr steerd, daar hun verklaringen met elkaar in strijd bleken. DE OPSTAND <N NICARAGUA. De bladen staan vol met nieuws uiit Nica ragua en pogen over het algemeen idet het feit te verhelen, dat de vitale kwesrie, welke op het spel staat, is of de Ver. Staten of wel Mexico oppermachtig in Midden-Amerika zu.- len zijn. Op het oogenblik steunt Mexico de libe- ralen in Nicaragua onder Sacasa, terwijl de Ver. Staten de conservatieve regeering van Diaz steunen. De minister van buitenlandsehe zaken van de regeering van Diaz veridaart, dat Mexico aan Sacasa wapens en geld levert, hetgeen de Ver. Staten wautrouwen inboezemt. EEN ZONDERLING VERRAADPROCES. De Vorwarts heeft van den advocaat Schweitzer inlichtingen ontvangen over een allerzonderlingst proces. De beklaagde heette Bulllerjahn en bekleedde een positie van ver- trouwen bij een groote nijverheidsondeme- ming. Hij werd beschuldigd aan de miliiaire Ententecommissie van comtrole zekere in lichtingen te hebben verstrekt en voor zijn verraad 1200 mark te hebben opgestreken. Bul'lerjahn, die voor het rijksgericht te Leipzig a lie schuld ontfkende, werd niette- min tot 15 jaar tuchtbuis verooideeld, of- schoon de hoofdgetuige a charge in net ge- heel niet verschenen was en noch de be klaagde zeif, noch de verdediging, noch de rechters ook maar den naam van dezen ge- tuige te hooren kregen. De burgerlijke auto- riteiten hadden n.l. gezorgd dat zijn naam en persoon in het duister bleven. Wel is ge- Meken dat de hoofdgetuige geenszins de ten laste gelegde feiten zelf had geconstateerd. Hij had ze van anderen vemomen en zoo is Bul'lerjahn op praatjes uit de tweede en der- de hand tot 15 jaar tucbthurs veroordeeld. Mr. Schweitzer voegt hieraan^oe dat „ze- kere kring-n belang hadden bij de vernieti- ging van Bullerjahn', omdat deze op econo- misch gebied dingen wist, die hij misschien aan concu rrenten of aan de overheid kon verklikken". De Frank! Ztg., die het geval uitvoerig bespreekt, noemt het haast ongeloofelijk Wat er predes achter steekt zal intusschen wel blijken bij een meimeeds-proces, dat de verdediger van Bullerjahn tegen een der ge- tuigen a charge hetft aangespannen. Het O. M. heeft aanvankelijk geweigerd de klacht aanhangig te maken, doch tengevolge van het imgrijpen van den minister van justitie zal het proces nu toch eerlang dienen. KORTE BERICHTEN. In den nacht van Dinsdag op Woens dag zijn Oost- en West-Opper-Silezie door een hevigen sneeuwstorm geteisterd. Het Duitsche stOomschip „John Brink- man" is tijdens een hevigen storm op de Oo9tzee vergaan; de bemanning kon echter ondanks de hooge zeefen door het Zweedsche stoomschip „Hispania" worden gered. Uit Boekarest wordt gemeld, dat een Roemeensche vrachtboot in de Zwarte Zee vergaan zijn; dertig zeelieden zouden zijn omgekomen. Volgens de „Petit Parisien" zullen de Fransch-Spaansche besprekingen nopens een eventueele wijziging van het statuut van Tanger in de tweede helft van Januari begin- nen. in overeenstemmiing met het onlangs tusschen Parijs en Madrid getroffen accoord iwzake de bij de onderhandefingen, te voeren' procedure. De Brifsche socialistische bond van on- derwijzers heeft een resolutie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen het feit, dat de regeering geweigerd heeft, visa te ver- leenen aan de afgevaardigden van den Russi- schen bond van de onderwijzers naar het Engelsche congres. Bij Berlijn is een snelfran uit Keulen in botsing gekOaien met een voorstad'trein. Er werden zes personen gewond en \erscheiden wagons beschadigd. Bij de discussie over het ontwerp-roemo- rie van antwoord op de troonrede verklaarde de minister van buitenlandsche zaken, dat de Bulgaarsche politiek onwankelbaar vrede- lievend blijft. Na een langdurige zitting van het Grieksche kabinet werd.officieel meegedeeld, dat de dagblad'berichten nopens een nieuwe agitatie in het leger ongegrond zijn. Thans wordt officieel uit Wowno ge meld, dat de vier door den krijgsraad ver- oordeelde commnnisten inderdaad geexecu- teerd zajin, dat zij door president Smetona waren begenadigd. Het aantal werkloozen in Engeland, in- geschreven op den 20sten December, be- droeg 1.309.700, hetgeen 100678 minder is, dan op den 13en December, en 207.300 meer dan op den 20sten December van het vorige jaar. Alles schijnt erop te wijizen, dat het land zich snel herstelt van de gevolgen van de mijinwerkersstaking. Te Caeskerke, een dorpje in West Vlaanderen, in de omgeving van Veume, is een auto op een ortbewaakten overweg door een trein gegrepen, met het noodlottig ge- ,olg dat vier inizittenden gedood werden en een erostig gewond. Het ongeluik gebeurde tijdens dikken mist. Uitsluitend 2e handsgocderen. Oeen difflTstaanbiedingen. enz TE KOOP extra groot FORNUIS zonder gebreken. A. MAASEN, Breelaan 12, Bergen. TE KOOP twee goede gebruikte SALA- MANDERKACHELS, groot soort, zeer geschikt voor kantoor of werkplaats. Adres Smederij TURFMARKT 2. KIPPENHOK, ruim \'A X 1 M. en een uitneembare ren te koop tegen elk aanneme- lijk bod. H. SOHOONHOVEN, Appelsteeg 3, Alkmaar. TE KOOP EEN VOUWWAGENTJE met KAP. B. EKKEL, Gasthuisstraat 3. TE KOOP KIPPENHOK met bijbehoo- ren bij A. H. RANZIJN, Nic. Beetsweg 174, Heiloo. Mahoniehout^i BOEKENKAST TE KOOP AAN GEBOD EN 1.40 bij 0.90, dee Is met spiegelglas voorzien. Br. onder letter P 445 bureau van dit blad^ TE KOOP een paar RUITER SCHOON- RIJSCHAATSEN voor jongen, leeftijd 14—16 jaar. Te bevragen Unie, Koorstraat. NATIONAAL KASREGISTER. Te koop nationaal kasregister in prima staat. Brieven onder letter S 447 bureau van diit blad. XXXI. (Nadruk verboden) Oebrekert der Kantongerecfits- procedure. Het „Nederlancisch Juristenbiad" bevat een belangrijk artikel van den Rotterdamschen Kantonrechter mr. G. J. van Brakel, waarin de aandacht gevestigd wordt op enkele ge breken in de regeling der Kantongerechtspro- cedure, en dat Verdient in ruimer kring dan dien der vaklieden bekend te worden. Zooals men weet, bestaat voor onze rechter- lijke colleges de zoogenaamde verplichte rechtsbijstand. Uitgaande van het juiste be- ginsel, dat de procedeerende personen in de overgroote meerderheid van gevallen zelf niet in staat zijn de vei-eischte formaliteiten te ver- richten en hun standpunt behoorlijk uiteen te zetten, heeft de wetgever dit kortweg verbo den en't gebruik maken van 'n deskundigen gemachtigde, een procureur, voorgeschreven. Het rechtskundig advies, waarop het optre- den van dezen steunt, is afkomstig van een advocaat. In de practijk zijn die beide functies bijna steeds in een persoon vereenigd. Het bezwaar van deze regeling, dat de rechter door het optreden der gemachtigden wel eens een onzuiver beeld van den waren toestand zou kunnen krijgen, heeft men gemeend te on- dervangen door den rechte." de bevoegdheid te geven om partijen in persocm voor zich te dcen verschiinen. Voor het Kantongerecht bestaat die ver- plichting van rechtsbijstand niet. De wetgever heeft zich1 voorgesteld, dat daar uitsluitend mondeling zou worden geprocedeerd en dat de meestal eenvcudige zaken, die daar die nen, wel door de partijen zelf zouden kunnen worden toegelicht, terwijl de Kantonrechter door vraeen het ontbrekende aangevuld zou krijgen. Ook zouden de kosten van een proce dure te hoog worden; de grens tusschen kantongerecht- en rechtbankzaken ligt immers bij 200. Nu is vooreerst die mondelinge be- handeling, zooals te begrijpen is, een groote uitzendering geworden. Bijna nimmer zal een zaak vatbaar zijn om onmiddellijk op dezeif- de zitting, waarop zij is aangebracht, door een vonnis beeindigd te worden. Wil de Kan tonrechter haar nader overwegen, dan moet hij, als hij niet op zijn geheugen wil vertrou- wen, uitvoerige aanteekeningen maken. Par tijen plegen hem daarin tegemoet te komen, door hem op schrift te overhandigen, wat zij mondeling beWeerd hebben. Zoo is men van- zelf weer tot een schriftelijkebehandeling der zaak gekonjen en een gevolg hiervan is, dat het antwoord door de wederpartij niet op de- zelfde zittien kan worden gegeven. waarop de eerste beweringen zijn geuit. Aldus is de Kantongerechts-procedure een imitaTie ge worden van die voor de rechtbank, met inbe- grip van het uitstel vragen voor het ant woord, waardoor de processen soms einde- loos gerekt worden. Voorts ziin het, sedert de berechting van alle geschillen over ar- beidsovereenkomst aan den Kantonrechter is opgedragen, lang niet altijd onbelangrijke sommen, waarover de striid nevoerd wordt. De consequeratie van dit alles is, dat par tijen veelal behoefte hebben aan de hulip van deskundigen, ook om het tijdsverlies aan het herhaalde verschijmen in persoon verbonden. Daar de wet hier geenerlei eischen voor het optreden als vertegenwoordigens steft, heeft zich een groep van practiziins gevormd, de kleine balie, zooals mr. van Brakel het noemt, die zich daartoe besChibbaat stellen. In het algemeen werken deze vaak in den vorm van ineassobureaux zeer bevredigend en doen zij nuttigen arbeid. Schr. signaleert echter een fcleio percen tage onbetrouwbaren onder hen; hij druikt een volmacht af, die sommige dezer heeren hun clienten doen onderteekenen en waarin een veel uitgebreider bevoegdheid en finan- cieele gerechtigheid' wordt verleendi, dan ooit in de bedoeling der onderteekenaars kan hebben gelegen. Voorts wijst hij op te kort schieten in toewijdimg en op omvoldoende deskundigheid. .Toch is de kantonrechter door het ontforeken van een regeling in de wet, genoodzaakt deze personen als gemach- tigden te aanvaarden en machteloos moet hij aanzien, hoe zij de zaak voor humme clienten bedterven. Toezicht op de practizijins, gelijlk dat voor de eigenlijike balie, de proeureurs, bestaat, is dringend noodzakelijk. Schr. be- pleit daartoe insteliling van een raad van toe zicht, bestaapde uit de kantonrechter en twee uit en door de kleine balie gekozen leden. Hij meent echter, dat het ook reeds voldoende zou zijn, wanmeer de kantonrechter de be voegdheid kreeg om een zich als gemachtigde opwerpend persoon, als zoodanig te weige- ren. Zou daarmede echter niet een te groote macht aan den rechter verleend worden? Een anderen misstand vormen de zeer hoo ge griffierechten die de Staat heft en die de proceskosfem, nog ongerekend het loon van een onmisbaren deskundigen gemachtigde, door de verandering in karakter van de Kan- tongerecbtsproceduire, gelijk is uiteengezet, tot een naar verhouding zeer hoog cijfer op- voeren. Schr. geeft daarvan sprekende cijfers; van 30 vermelde gevallen maakten de eigen- liiike proceskosten in den regel een derde of A uit van de som, waarover geprocedeerd werdvaak waren zij nog hooger en drie- maal overschirdeden zij zelfs dat bedrag. Schr. spreekt dan ook den wensch uit, dat tot verlaging der griffierechten en tot vereenvou- digiing van sommige kos+bare formaliteiten wordt overgegaan. Of dan echter het prece de eren goedkooper zal worden? Oudltijds gold immers reeds: Wie rechten gaat om een koe Die geeft er een op toe! ProvSnciaal nieuws UIT BERGEN. De afdeeling Alkmaar van de Nederl. Ver. van Huisvrouwen hield voor de Kerstdagen een demonstratie-middag in Bergen, waar de opkomst (pl.m. 150 bezoeksters) alleszins be vredigend was. Het bestuur had veel werk ge- maakt van een tip-tafd, die allerlei wenken gaf en 'n kersttafel met zelfgemaakte kerstver- sieringen, die al dadelijk in een kerststem- ming bracht. De leden in Bergen stelden het op hoogen prijs en het bestuur had de voldoe- nng dien middag weer 14 nieuwe leden te mo- gen boeken, die met de overige leden van Bergen nu zeker ook de Alkmaarsche bijeen- komSten trouw zullen bezoeken. (Door omstandigheden eerst hed'en ge- plaatst). UIT SCHOORL EN GROET. Wijdingsweck 1927. In de Hervormde Gemeente alhier zullen, evenals de laatste jaren ook de eerste voile weeik van dit nieuwe jaar dagelijks gods- dienstige samenkomsten worden gehouden DitmaaJ voor het eerst om beurten te Schoori en Groot en dan des avends van 7 tot S uur. De Buitengewone Zangdienst Zondag- avond a.s. in de Schoorler Kerk, waar o.a. de Cantates No. 56 en 84 van Bach zullen wor den uitgevoerd door solostemmen en koor met -begeleiding van strijkkwartet, hobo, fluit en orgel, zal de inleiding daarvoor vormen, ter wijl men onder de kerlcberchten elders in dit blad, plaats, onderwerp en spreker de volgen- de bijeenkomsten vindt opgegeven. De toegang is alle avonden als openbare godsdienstoefening voor alle belangstellen- den vrij. HERVORMDE GEMEENTE TE SCHOORL EN GROET. Wij dins wee* 1927. Godsdienstige samenkomsten: Zondag 2 Jan. 7 uur te Schoo-rl. Buitenge wone zangdienst. Bachcantates. Maandag 3 Jan. 7 uur, Groet. Ds. Westra Onze voornemens en hun vervulling. Dinsdag 4 Jan., 7 uur, Schoori. De heer Chr. Dun: De opvoeding der jeugd. Woensdag 5 Jan., 7 uut, Schoori. Ds. A. J. P. Boeke: ,,R9eping in den loop der tij- den" (met lichtbeelden). Donderdag 6 Jan., 7 uur Groet. Ds. D. E. Boeke: „Hulp van den Bijbel." Vrijdag 7 Jan., 7 uur, Schoori. Ds. W D. M Baar: „nulp der Kerk". Zaterdag 8 Jan., 7 uur, Groet. Ds. A J. P. Boeke. Onze roeping hier (met lichtbeel den). PREDIKBEURTEN VAN 31 DECEMBER EN 2 JANUARI CALLANTSOOG, 2 Jan., vm. 10 uur, ds. Tinholt. Bevestiging van Kerkeraadsle- den. GRAFT, 2 Jan., vm. 10 uur, ds. Zillinger Molenaar. GROET, 2 Jan., vm. 9 A uur, ds. Boeke, 11 uur, Zondagsschool. Bevestiging van Kerkeraadsleden. HEER HUGOWAARD, 2 Jan., vm. 9 A uur, ds. Hornstra. OUDKARSPEL, 2 Jan., vm. 10 uur, ds. de Leeuw. DE RIJP, 31 Dec., nm. 7 uur, ds. Zillin ger Molenaar. SCHOORL, 31 Dec. nm. 7 uur. ds. Boeke. 2 Jan., vm. zie Groet nm. 7 uur, Zangdienst. WINKEL, 31 Dec., nm. 8 uur, Mej. v. Vliet (Hoorn). 2 Jan., vm. 10 uur, ds. Schermerhorn. GRAF NOORDEIND, 31 Dec., nm. 8 uur. ds. v. Giessen. 2 Jan., vm. 10 uur, ds. v. Giessen. NIEUWE NIEDORP, 31 Dec., nm. 7 uur, ds. Haars. OOST-GRAFTDIJK, 31 Dec., nm. 6^ uur, ds. v. Giessen. DE RIJP 31 Dec., nm. 7 uur, ds. Keu- n'inK- UIT BERGEN. Ingekomen personen. C. M. Wokke, R.K., dienstbode, Kogen- dijk 14 ambtsbalve ingeschreven. A W. Tiggcloven, R.K.. a«s. hu'shoudin", Lijtweg 15, amb'tshalVe ingeschreven. K. KnTfn, R.K., geestelijk zuster, Loudelsweg 20, van Hoedekenskerke. M. E. de Haan, R.K., geestelijk zuster, Loudelsweg 20, van Ven- huizen. A. W. van Esveld, R.K., geeste lijk zuster, Loudelsweg 20, van Stompwijk. D. Overeem, N.H., z. b., Kanaaldijk 31, van Beemster. L. Kruk, N.H., landbou- wer, Bergerweg 153, van Alkmaar. J. Kok, echtg. J. A. M. van Luchner, R.K z. b., Dorpsstraat 110, van Bovenkarspel. - W. M. Zwarg, geen, slagersknecht, Dorpsstraat 52, uit Duitschland. N. Pascha, D.G., dienstbode, Breelaan 39, van Bussum. E. W. Stoop, R.K., dienstbode, Kerkelaan 24, van Alkmaar. A. M. A. van Geijtenbeek, N.H., z. b., Breelaan 49, van Hoorn. J. G. J. Kueter, R.K., loodgieter, Jan Olden- burglaan 15, van Alkmaar. P. M. Rans- huijsen, echtg. J. G. J. Kueter, R.K., z. b., Jn. Oldenburglaan 15, van Alkmaar. Gr. Klots, N.bL, z. b., Prinsesselaan 52, van Helder. D. Hessels, D., typograaf, Jn. Oldenburglaan 37 inw., van Haarlem. M. Begemann, E.L., kinderjuffr., Breelaan 68, uit Duitschland, Melbergen. A. Klomp, N.H., dienstbode, Breelaan 22, van Winkel. H. Zijlstra, N.H., dienstbode, Breelaan 68, van Idaarderadeel. Joh. Mulder, N.H., vertegenw. Co-nt. Petr. Mij., Bergerweg 35, van Renkum. C. M. Witte- brood, R.K., dienstbode, Heerenweg 52, van Amsterdam. C. Duin, R.K., landlbouwer, Gi%eneweg 54, van Egmondbinnen G. Teuwisse, R.K., geestelijk zuster, Loudels weg 20, van Hoedekenskerke. C. S. W. Adolf, E.L., chauffeur-monteur, Breelaan 1, van Alkmaar. Vertrokken personen. H. Stephan, E.L., huish., van Oldenburg laan 42, naar Amsterdam. Jac. Bos, geen, gep. van M. Wiegmanweg, naar Alkmaar. M. F. Bruijn, wed. C. des Bouvrie, geen, z. b., B.rkenlaan 4a, naar Amsterdam. L. Snip, N.H., watermolenaar, van Berger weg, naar Schoori. D. Smifc, N.H., win- keljuff., van O. Prinsweg 1, naar Utrecht. C. Popken, geen, dienstbode, van Bree laan 80, naar Groningen. C. Slijkerman, R.K., huish., van Bergerweg 46, naar War- menhuizen. Th. Bakker, geen, sfokeT, van Oosterweg, naar Velsen (IJmuiden). Gr. Wagner, geen, dienstbode, v. Dorpsstr., naar Amsterdam. M. A. C. Somers, R.K., winkelbed. van Bergerweg, naar Amster dam. B. B. Plohser, N.H., dienstbode, van Boulevard 2, naar Amsterdam. B. ;H. Wezenaar, N.H., landman, van Wierdi- dijkje, naar Velsen. D. Kaan, N.H., z. b., van Bergerweg, naar Alkmaar. J. N. M. Miilier, R.K., kapper; van Stationsstraat 1, naar Amsterdam. J. Bbersma, N. H., dienstbode van St.van Surcklaan, naar Groningen. W. G. Schutte, echtgen. J. H. de Poter, N.H., z.b., van Eeuwigelaan, naar Hillegersberg. M. Fuldauer, N.I., koopman, van Lijtweg, naar Laren (N.-H.) N. Glorie, R.K., arbeider, van Filarski- weg, naar Schoori. P. Brommer, N.H., slagersknecht, van Breelaan 12, naar Alk maar. L. C. Sipman, N.H., z.b., van Vij- verlaan 6, naar Alkmaar. E. de Waard, echtg. J. A. de Ruijter, R.K., z b, van Hee renweg, naar Egmondbinnen. A. C. Weijers, R.K.; apoth. assistente, van Hoop- weg, naar Hoorn. A. Dekker, R.K., sla gersknecht, van Zakedijkje, naar Alkmaar. M. J. W. v. d. Sleesen, N.H., huish., van Prins.laan, naar Amsterdam. M. Bul- sing, R.K., dienstbode, van Schoolstr. 25, naar Aikmaar. J. M. Kahlbrugge, E.L., huish., van Boulevard, naar de Bilt (U.) A. C. de Barbanson, R.K., z. b., van Russen- weg, naar Hoorn. A. Wijdenes, N.H., dienstbode, van St. v. S.-laan, naar Amster dam. D. Bekendam, N.H., boerenknecht, van Kanaaldijk, naar Callantsoog. P. Eggers, N.H., z. b., van Meerweg, naar Beemster. H. Prins, O.R., z.b., van Meer- vvijklaan, naar Amsterdam. J. W. van der steen R.K., kleermaker, van Dorpsstraat, naar Amsterdam. G. de Jager, N.H., schoenmaker, naar Nieuwer Amstel. E. F. van Tour, N.H., dienstbode, van Ooster weg, naar Haarlemmerliede c. a. E. F. Metz, N.H., z. b., van Oosterweg, naar Vel sen. J. C. van Pomeren, D.G., z.b., van van Reenenpark. naar Amsterdam. W. D. J. Spaander, N.H., geieidsfer, Verspijckweg 7, naar Amsterdam. _if*i arkt be^ichteii_ ALKMAAR, 31 Dec. 1926. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 82 stajpels wegende 78434 kilogrammen. rabriekskaas kleine met merk 44, zonder merk 41.50, commissiekaas met merk 45. Boerenkaas: kleine met merk f 41, zonder merk 43, commissiekaas met merk 42. Handel vlug. ALKMAAR, 31 Dec. 1926. Op de heden gehouden graanmarkt waren heden aange voerd 916 hectoliters. 33 H.L. tarwe 12 14.50, 10 H.L. rogge 12.50, 3 H.L. gerst chev. 12—f 12.50, 112 H.L. haver 1111.25, 35 H.L. boonen: paardeboo- nen 12.75—/ 13.50. bruine boonen 17 18, citroen boonen 2427, diuven boo nen 13.50—/ 15, witte boonen 27—/ 35, 12 H.L. mosterdzaad geel 22.50, blauw- maanzaad 62—/ 64, 11 H.L. erwten: groene. (groote) 3942, grauwe 45, per 100 kilo. ALKMAAR. 3! December 1926. Opgave van den marktmeester der kleine marktcn te Alkmaar, betreffendc de hoogste en laagstt prijzen van sommige artikelen. Markten van Maandag 27 Dec. tot en met Vrijdag 31 December. Kippen 12.75; Kuikens 0 60 2.25; Eendeii f 1f 2.25; Konijnen f 0.40 tot 4.50; Kippeneieren (groothandel) f 7 8 p. 100 sinks; Kippeneieren (kleinhandel) 5.50f 8.25 p. 100 stuks; Boter (le soort) p. K.G. f 1f 1.10; Boter (2e soort) p Y* K G f 0 80f 0.90; Slaehtduiven 0.15 tot f 0.20; Jonge kippen 1.75—/ 2.50. ALKMAAR, 31 Dec. 1926. Op de heden behouden uit Engeland teruggekeerd. 14 Paarden IOC—/ 325; 2 Melkkocien 250360; 11 Nuchtere kalv. (slacht) 10—/ 20; 51 Vette Schapen 25—/ 30; 48 Biggen (10 weken) 1420; 1 Geit 10. BOTERPRIJS. Boter: lste soort 11.10, 2de soort 0 SO—0.90. Kipeieren "--^.ikandel 7—/ 8, klcin- h'an'del f 5.50—7 8.25. v Eendeieren geen aanvoer. N.V. EIERVEILING NOORDHOLLANDS NOORDERKWARTIER. ALKMAAR, 3! Dec. 1926. Op de hedei gehouden eierveiling waren in totaal 48000 stuks Kipeieren aangevoerd. Prijzen waren. 56/58 7.407.80; 58/60 7.70—/ 8.20; 60/62 8—/ 8.50; 62/64 8.50—/ 9 Bruit 8.209.10. 1000 stuks Eedeieren prijs 8.20. BEVERWIJK, 30 Dec. R. K. Coop. Tuin- dersveiling Kennemerland. Ter markt be steedde men Donderdag voor Andijvie 1.053, boerenkool 0.500.85 Bredasche groene 0.801.30, Bloemen- daalsche Gele Kool 0.501; Nep 0.65 tot 0.75, Witlof stek 8090 ct., per groote en kleine kist, Spruitkool I 18—25 ct.; idem II 1015 ct., bieten 3H4% ct., wortelen 3—4 ct., uien 24 ct., sjalotten 46 ct, kleiaardiappelen 68 ct., idem zand 710 ct., appelen: Present van England 38—45 ct., idem II 1520 ct., idem reinetten 21 36A ct, stoofperen 16—18 ct. per KG., prei 16y21 ct., idem II 714 ct., bospeen 2934 ct., knolselderie 6 A14 ct. per bos, bloemkool 1222 ct., id.em roode 5— 9A ct., idem groeie 46 A ct., idem gele 810A ct, knollen 6A—16 ct., boerenkool 47 ct, andijvie 3A7 ct., alles per stuk, sla 80100 ct., per kleine kist, pieterselie 4 per 100 bos, Witlof I 24—/ 28, kt II 14—18 ct. per 100 K.Q. BEVERWIJK, 30 Dec. R. K. Co&p. Yuln- dersveiling Kennemerland. De inbreng van polderaardappelen aan de markt is momen- teel schaars. De meeste bouwers houden ze vast tot de midwintertijd voorbij is. Ge- woonlijk wanneer het voorjaar nadert stij- gen de prijzen. Thans besteedt men voor le soort bravo's 5—/ 5.75 en voor prima duin 5.756.50 per H.L. BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- ker Groentenveiling), 30 Dec. 1750 stuks Bloemkool le soort 0.75 9.60, 2e soort 3.20 per 100 st., 84000 K.G. Roode kool le soort 2.505, 2t soort 1 702.20, 34000 K.G. Gele kool le soort 2.204.30, 2e soort 1— 1.80, 58600 K.G. Witte kool (Deensche', 2.80—/ 4.80, 11200 K G Uien: Uien 3.30—/ 3.50; Drielingen 2.20—/ 2.50, Nep 3.10, alles per 100 K.G. i NEDERLANDSCHE EIERVETLING. 1 AMSTERDAM, 30 Dec. De merkbaaT herstelde eierkooplust zal naar onze meening niet bestendigd wordten door de steeds groeiende productie. Pluimveeprijzen konder zich voor de goede qualiteiten handhaven. de lage prijzen demonstreerden de kwaliteit, Voor prima soorten steeds vraag. Men besteedde heden in Amsterdam: Kipeieren: 50/52 7.45—/ 8.10, 52/54 7.95—/ 8.30. 54/56 8.10—/ 8.80, 56/58 8.40—8.95, 58/60 9.50—10 1 0, 60/62 10—/ 10.30, 62/64 10.75, 64/60 11.10 wit. Bruin: 58/60 9.50—/ 10.60, 60/62 10.50, 64/66 f 11.50. Eendeieren 8.058.35. NOORDSCHARWOUDE, 30 Dec. 8000 K.G. Uien: Uien 3.30—/ 3 60: Drielingen 2.40—/ 2.60, Nep 3 20, Grove Uien 3.603.70, 4250 K G. peen 33.20. 157600 K G. Roode kool 2.30 tot 4 90, Doorschot 1.20—/ 4.50, 50200 K.G. Gele kool .f 2.60—/ 4.20, Doorschot 1.803.20, 94400 K.G. Deensche witte 2.80-/ 4.50. Doorschot 2.80—/ 3 80, alles per 100 K.G.: 400 stuks Bloemkool le s. 6.6010; Bloemkool 2e s. 1.50 p. 100 stuks. BOVENKARSPEL ,.De Tuinbouw", 30 Dec. '26. Heden besteedde men voor: Bloemkool I 5.50—/ 9.20, II 3.50— 5, III 1—/ 2.60, Roode kool f 2.30— 4.60, Witte kool 2.60—/ 3.60, Gele kool 23.40, Uien 1.35—/ 1.60, Spruit- kool 1.90—2.20. i WARMENHUIZEN, 30 Dec. 1926. Roode kool le soort 3.105.10, 2e soort 2.204.10, 3e soort f 0.602, Gele kool le soort 2.603.70, 3e soort 1.101.80, Witte kool le soort 2.80 f 4.20, 2e soort 2.70—/ 3, 3e soort 0.60 tot 1.80, Drielingen 2.502.60, Uien 3.60—/ 3.80, Grove Uien 4.10—/ 4.30. Aanvoer: 83890 K.G Roode kooL 13775 K.G. G. Kool, 37025 K.G. Witte Kool, 7150 K.G. Uien. ZAANDAM, 30 Dec. Veilingvereeniging „De Zaanstreek." Selderie 2 'A15 ct. per bos, Pieterselie 14—15 ct. per bos, Prei 6—10 ct. per bos, Andijvie 2—f 2.30 per kist, Boerenkool 0.50—/ 1.20 per kist, Sla 1 per kleine kist, Lof 611 ct. p. p., Spruiten 1011 ct. p. p., Zoete appelen 911 A ct. p. p., Stoof peren 5—7A ct. p. p., Handappelen 15 A 17 A ct. p. p.. Knolselederie 2 A5 ct. p. bos Ingezondeiii stukken (Bunen verantwoordelijkhcid van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst geenS' zins dat de redactie er meae ins/emt.) ALS EEN MOEDER IS HEEN GEGAAN! In de stille cluinen, die dan pas verontrust worden, wanneer de Noordwesterstormen over hun kruinen gaan _n het dorre duinhelm doen buigen, of wanneer zware vorst de plan- ten met rijp versiert, wanneer het een weer is dat ieder in h-uis houdt en men zich koestert bij den warmen haard, dan wordt vergeten, dat in de Egmondsche duinen een ligtent staat, waarin reeds maanden lang een patien- te ligt, die genezing tracht te vinden van haar ziekte. Dat zij met dat koude gure weer niet uit wedde in de duinen ligt, zal ieder zich wel kunnen indenken. Het s een kind van armc ouders niet alleen, het is een kind dat »n dat huisgezin alleen begrepen werd door de moe- der. De overigen zien den zorg-wekkenden toestand geheel niet in. De moeder is voor eenigen tijd, zoo wij hopen, naar betere ge- westen heen gegaan en met haar ring alle vertroosting voor de zieke weg. Het huisje waar ze niet begrepen werd, waar geen be- hoorlijke verzorging mogelijk was, dreef haar in elke weersgesteldheid naar haar ligtent in de duinen waar wel strenge koude doch rust heerschte en waar menschen, die niet alleen voor zich zelf leven, doch naastenliefde be- trachten, baar van warm voedsel voorzagen.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6