mmi ABAK Tijdschriften BQEICEH. Sport ESnnenland Ppovinciaal Nieuws. De hevige koude van de laatste dagen dreef haar de tent uit naar huis waar, zooals fk reeds gezegd heb, de ernst van haar toe- stand niet begrepen wordt. Het lijden is nu dubbel zwaar en er komt geen einde aan als hier niet spoedig daadwer- kelijk wordt ingegrepen, doordat de patiente in een sanatorium of bij particulieren waar zij behoorlijk verzorgd wordt, onder gebracht wordt. Laat het niet bij woorden blijven, gij, die haar in haar tent opzochten. Hier moet worden ingegrepen. In ons dorp doet zich het eigenaardlge ge- val voor, dat men bijkans struikelt over phi- lantropisChe vereenigingen. Op een zielental van even 3000 zijn er wel aeht. Het burger- lij'k armbestuur, drie kerkelijke armbesturen, Gasthuis-fonds, Maatschappelijk werk, St. Vi ndsnti us-vereen iging, St. Elisabeth en par- ticuliere liefdadigheid. Dat dit een groote versninpering van de gelden geeft zal ieder weldenkende moeten begrijpen en juist door die versnippering kan nooit iets gOeds tot stand gebracht worden Daarvoor zijn de bronnen van inkomsten te klein en daar al de genoemde vereenigingen naastenliefde betrachten moet de mogelijk- Iheid overwogen worden die vereenigingen te brengen in een hand. Hier is het oude spreek- woord zoo op zijn plaats „Eendracht maakt macht". Ware dit reeds eerder gebeurt, mo- geiijk dat het patientje reeds geholpen was. Gebeurt dit niet spoedig, dan zal weer een be- roep moeten worden gedaan op mensehen- vrienden buiten de gemeente. Uitstel is niet danger mogelijk. De tijd van ingriipen is al lang daar. Laat geloof en politieke overtuiging niet c'e kloof zijn. Wij alien zijn toch kindcrat .an een Vader. t Dank voor de plaatsruimte, EEN ABONNe. HET ONGEVAL AAN DE VLOTBRUG. I Geachte Redactie. •Naar aanleiding van de ingezonden stukjes over het bovengenoemde ongeval wenscht on- dergeteekende door middel van Uw veel gele- zen blad eenige opmerkingen te maken, bij plaatsing waarvan ik U dankbaar ben. Wat het ongeluk betreft, dat is iets wat men al lang aan heeft zien kornen en als er geen maatregelen worden getroffen, och, dan zal er nog meer gebeuren, want als men dat zet om 12 uur als de fabrieken en de scholen uitgaan, wat voor een verkeer of het daar is, en op de marktdagen niet te vergeten, dan staat men er pas van dat ales zoo goed af- loopt. Als men de fabriek neemt van de Scheeps- werf van den hcer Stoel, waarvan het perso aeel een uur schaft krijgt en de mannen zien dat de brug opengaat, dan is er geen houden aan. Maar dat alles is van minder belang, als er ongelukken gebeuren. Mar dan, wien treft dan de schuld. Ik wil dit geval eens aan- halen. De autorijder komt met zijn wagen bij de brug. Alles is altijd goed gegaan, maar nu weigeren de remtnen en een ongeval bij zulk een brug is niet uitgesloten. Een brug als deze, die uit den tijd is, voldoet al lang niet meer en dat weet toch ook de Rijkswater- staat wel, want het personeel van deze brug heeft al menige opmerking gemaakt. Dus aan wie de schuld voor de ongelukken in de toe- komst met zulk een brug. En nu vragen de in- zenders van gisteravond am de brugwachters onbezoldigde rijksveldwachters te maken. Ik zou willen vragen, weten deze twee inzenders dat de bruigwachters Id uur per dag maken en dan nog meer baantjes op him schouders hebben, dan de brug 175 Iceer gemiddeld per dag open en dicht te draaien. Ik geloof dat zij dit niet weten. Hoe of het kan dat deze mensdien wel 16 uur per dag mogen werken, weet ik niet. Dan zou ik het hooger moeten zoeken, maar het is zoo: het eenigste dat hier moet gebeuren is een nieuwe brug zooals de inzender J. Blom dit reeds naar voren ge bracht heeft. Dankend voor de plaatsruimte, A. A. W. VERlHAAL VAN PENSIOEN- PREMIE. Aan den Raad van Alkmaar is het vol- gend ad res gezonden: Geven te kennen de Hoofdbesturen van den Nederlandschen Bond van Personeel in Overheidsdienst en den Centralen Nederland schen Ambtenaarsbond, mede optredende na- mens de afdeelingen Alkmaar van genoemde bonden dat zij met groote teleurstelling hebben kennis genomen van het voorstel van Burge- meester en Wethouders aan Uwen Raad, strekkende tot verhaal van pensioenpremie op het personeel Uwer Gemeente tot het ma ximum bij de wet toegelaten; dat ondergeteekenden op overwegingen ont- leend zoowel aan het gemeente- als aan het personeelsbelang ernstig bezwaar hebben te- gen dit voorstel en in een verhooging van de op het gemeentepersoneel te verhalen pen sioenpremie een onbillijke en ongemativeerde versledriering zien van de positie van dit personeel, hetwelk nader wordt uiteengezet in Htpft: M ncrl van Toelichting. Reden waarom ondergeteekenden Uwen Raad beleefd doch dringend verzoeken, ken nis te willen nemen van genoemde toelichting en het voorstel van Burgemeester en Wethou ders, hierboven bedoeld, niet aan te nemen. Hetwelk doende, enz. Het Hoofdbestuur van den Ned. Bond van Pers. en Overheids dienst, w. g. N. VAN HINTE, VooAitter, w. g. F. VAN MEURS, Secretaris. Het Hoofdbestuur van den Centr. Nederl. Ambtenaarsbond, w. g. F. S. NOORDHOFF, Voorzitter, w. g. P. LUB, Secretaris. Bij dit adres is een uitvoerige memorie van toelichting gevoegd. vens de jura van Neuchatel, Bern en So- leure. Als gewoonlijk geeft ook deze afleve ring meer foto's dan tekst. Een zeer fraaie collectie diepdrukken ver- duidelijkt weer het geschrevene. Het bij W. de Haan te Utrecht verschij- nende maandschrift voor de jeugd „Zonne- schijn" heeft weer een aantrekkelijk januari- nummer. David Tomkins vertelt bij eigen illustra- ties over de ontdekking van de Kopermijn- rivier, een spannen'd verhaal waarin India- nen voorkomen. Dan wolgt er een sprookje van mevr. D. A. Cramer—Schaap, getiteld „Wat de eenden zoeken" en geeft U. G. Dor- hout de beschrijving van een sneeuw- en ijshoekje in „Als twintert in Friesland", door interessante foto's gullustreerd. Marie OvinkSoer brepgt nog een Kerstnovelle Vrede op aarde en Agatha Snellen vertelt van Ada's Kerstfeest, wat ook in Januari nog wel interessant is. Ten slotte nog een verhaal van CI. M. H. Bauer, De blauwe kralen, benevens raadsels, anecdotes, puzzles en een aardig zangstukje. De 13e aflevering van het populair weten- schappelijk werk event ens 'n uitgave van W. de Haan te Utrecht, begint met een opstel over „Goede voornemens" en deelt daarna verschillende bijzonderheden mede over: Een Noord-Amerikaansche Indianen- stam. Chr. A. G. Neel vertelt bij vele duidelii- ke illustraties veel wetenswaardigs over de Wolken, waarna een interessante bijcfrage volgt over Tiberius' zeereis naar't Noorden. Tot slot een artikel over Roentgenstralen, verlucht door vele foto's, die duidelijk maken hoe deze siralen voor den chirurg een hulp- middel van groote beteekenis zijn geworden. De Wereldpost heeft op haar frontpagina een aardige illustratie: Grootvader maakt de slee in orde. In deze aflevering komt een zeer fraaie foto voor van de Fransche bark „Eugene Schnei der". Een schip met voile zeilen doet toch heel wat aangenamer aan dan een stoom- schip. Verder heeft dc fotograaf de abonne's ver- gast op kieken van de meest verschillende ge- beurtenissen. Zoo zijn o.a. in beeld gebracht de schaakmatch van dr. Aljechin en dr. Euwe, de plechtigheid ter herdenking van het 550-jarig bestaan van het stedfelijk gymna sium te Amersfoort. Verder vele sportkieken waaronder een vijftal opnamen van het win- tervermaak in Zwitserland. De Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" heeft, in verband met het feit, dat aan het Bestuur herhaalde malen is gebleken, dat bij het inrichten van winkelzaken en daarmede overeenkomende bedrijven niet steeds vol- doende aandacht wordt geschonken aan im- dustrieen, hier te lande jgevestigd, het imitia- tief genomem, tot uitgave van een boekwerk getiteld „Winkelinrichting", waardoor belang- hebbenden beter op de hoogte kuraien ko rnen, van wat op dit gebied de Nederland- sche indUstrie kan leveren en dat voorloopig in een oplage van 3000 exemplaren kosteloos aan autoriteiten, directies en eigenaren van winkelzaken en andere personen, die op dit gebied d'aadwerkelijike medewerking kimnen verleenen in het belang van de Nederlandsche Industrie, toe eezonden wordit. E>e heer J. B. Eels heeft dit boekv/erk voor- zlen van een voorwoord, waarin duidelijk en vakkuimdige wordt uiteengezet, welke eischen in den tegenwoordigen tijd worden gesteld aan een goed verzorgde winkehnrichting. Vervolgens zijn in dit werk opgenomen beschrijvingen van verschillende Nederland- sche Indus trie en op dit gebied, voorzien van talrijke fraaie afbeeldingen, waaruit blijkt, dat er zeer zeker geen aanleiding toe is op het terrein der winkelinrichting de Neder- landsche nijverheid ten achter te stellen bij de buitenlandsche. Het boekwerk is zeer fraai uitgevoerd en zal ongetwijfeld de be- doelde belangstelling opwekken.v Het gaat nu vlug met de afleveriqgen van Duizend en een kijkjes in Zwitserland, de bekende uitgave van „Elsevier" te Amster dam. Blijkbaar was de geregelde afwerking wat vertraagd en we zijn nu nog maar aan het mimmer van 30 November, maar de laatste afleveringen volgden elkaar na weinige da- gen op, zoodat de achterstand wel spoedig ingehaald zal zijn. In deze laatste, 14e aflevering, wordt de wijngaard van Neuchatel besclireven, befle- VOETBAL. Op den eersten Zondag van het nieuwe jaar zal er weer volop gevoetbald worden op ons SportterreLn. V. A. F. C. speelt tegen Alcmaria III, terwijl Alcmaria I een vriend- schappelijken wedstrijd zal spelen tegen A. F. C., een der sterkste elftallen uit 2B. Alcmarih zal zoo sterk mogelijk uitkomen. Ook onze intemationaal J Elfring is weer behouden uit Engeland teruggeekerd. DAMMEN. Simnltaansiance P. Klente. De bekende Haagsche damspeler en pro blemist P. Kleute zal Zondagmiddag drie uur geheel belangeloos voor de damliefhebbers uit Alkmaar en omgtving een simultaanseance geven. Alle belangstellenden zijn eveneens welkom. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot den hcer P. Noom Snaarmanslaan. BILJARTEN. De bekende biljartprofessional H. Drost, uit Amsterdam, gaf gisteravond in caf£ „Po- pulair" ecu biljart-seance. Als tegenpartij van den heer Drost speelde de heer Adams, uit Alkmaar, die op de 500 caramboles een voorgift had van 400 caram boles. Onder enthousiasme van het publiek .won de prof, zijn partij in 5 beurten met volgende series: 6, 10, 185, 180, 119. De heer Adams kon hier slechts 12 ca ramboles tegenover stellen. Zeer opmerkelijk was het rappeleeren in't spe! van den heer Drost en met zijn schitte- rend gespeelde partij heeft de heer Drost zijn technisch kunncn in het biljartspel dan ook voldoende bewezeni In de hierna gedemon- strecrde kunststooten gaf de heer Drost blijk een meester te zijn. NEUTRALE GEVAREN. De Aartsbisschop van Utrecht wijst in een brief, mede namens de Bisschoppcn van Nederland er op, dat de R. K. vrouwen en meisjes niet minder dan de R. K. mannen en' jongelingen den strengen plicht hebben zich te onthouden van het steunen of van het lid zijn van z g. neutrale sociale organisa- ties. „Mede in verband met ons ter zake gestel- de vragen, aldus de brief, achten wij het daarom niet overbodig onze R. K. vrouwen en meisjes met nadruk te waarschuwen te gen het op eenigerlei wijze verleenen van steun en/of medewerking aan neutrale socia le Vrouwenvereenigingen, zooals de Interna tionale Vrouwenraad, de Nationale Vrou- wenraad, de Vereeniging van Staatsburge- ressen, de Vrouwenbond voor vrede en vrij- heid, de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen en dergelijke wier beginselen en/of actie lijnrecht in strijd zijn met de be- ginslen der Katholieke kerk. HOE MEN ZIJN BEZWAREN KENBAAR MAAKT. Te Utrecht is Donderdagmiddiag een per- soon voor het stadihuis eenige raadsleden, die zich naar de gemeenteraadszitting begaven, aangeklampt om over een of andere zaak zijn beklag te doen. Toen hij zag, dat dit niet veel hielp. heeft hij door een luidspreker uitgeba- zuind, dat hij nog 700 van de gasfabriek had te vorderen en of daaraan nu riiets te doen Was. Antwoord kreeg hij hierop niet, doch wel ontstond een groote volksverzameling. Ten slotte is de man" met de politie mede naar het politiebureau gegaan, waar tegen hem proces- verbaal is opgemaafct. EEN OPENBARE KOOPVRO'UW EN HAAR MAN. De Haagsche. rechtbank heeft indertijd be- slist, dat een openbare koopvrouw gebonden was door een door haar man geteekend order- brief je, en had de door een bank ingestelde vordering, in verband staande met dat order- briefje, toegewezen. Het gerechtshof heeft dit vonnis echter ver- nietigd en de vordering alsnog ontzegd, om- dat niet is gebleken, dat de man door zijn vrouw w as gemachtigd voor haar te teekenen. EEN „BIERBOYCOT" IN BEIEREN. In Beieren wordt een biefboycot voorbe- reid, zeg-t het Hbld. De veronitwaardiginig over de op 1 Januari ingaande verhooging der bierprijzen is zoo groot, dat het Alge- meen Verbond van Vakvereenigingen, afd. Munchen, er bij zijn leden op aaudringt te gen deze verhoogde prijzen geen bier meer te dnimken. Ook de burgerlijke partijen in Beieren maken propaganda voor een ver- bruikersstakifig. Men hoopt op deze wijze de brouwerijen te dwingen, de prijzen weer te r-educeeren. JUBILEUM ANNIE VAN EES. In een voorstelling voor de Vereeniging Concordia te Breda heeft mevrouw Annie van der Lugt Melsertvan Ees Woensdagavond Leontientje haar jubileum gevierd. De be langstelling was groot. Uit naam van de ver eeniging bood de vooriitter, de heer Neete- son, de jubilaresse 'n bloemenhu'lde en twee fraaie zilveren schalen aan. Van de Vereeni ging Bonus Euntus ontving de julhilaresse een cadeau onder couvert en andere vereeni gingen boden bloemen aan. De burgemeester van Breda huidigde Annie van Ees als actrice uit naam van vele ingezetenen van Breda. SMOKKELHANDEL IN BEDWELMENDE MIDDELEN. De afdeeling voor bedwelmende middelen in het Canadeesche ministerie van openbare gezondheid heeft het bestaan ontdekt eener groote organisa-tie voor den ha-ndel in be dwelmende middelen, welike over het geheele Amerikaansche continent opereert. Tengevolge van verschillende verzoeken der Amerikaansche regeering heeft de Cana deesche regeerimg de noodige maatregelen genomen om den uitvoer van narcotische mid delen met bestemming naar de Ver. Stat-en door bemiddeling dezer organisatie te ver- hinderen. WEDEROM EEN VERMISSING. Na mrs. Christie en miss Crowe is rhans de beurt aan den zoon van lord Haldo-n, den dertigjarigen Honourable Edward Broom- field Pallk, die Dinsdagmiddag in de City van Londen een kantoor verliet voor een afge- sproken ontmoeting in East Croydon, doch niet op de ontmoetingsplaats is aangekomen en sinds spoorloos verdwenen. Lord Haldon heeft de vrees geuit, dat zijn zoon een onge luk is overkomen, daar hij bij het v-erlaten van het kantoor een vrij groote som gelds bij zich had. WETTELIJKE REGELING HOOGEN RAAD VAN ARBEID. Ingediend is een wetsontwerp houden dc een wettelijke regeling van den Hoogen Raad van Arbeid. WETTELIJKE MAATREGELEN TOT HET INCASSEEREN VAN KLEINE VORDERINGEN. Het bestuur van den Nederl. Middenstands- bond heeft een adres tot den minister van justitie gericht, naar aanleiding van de be- spreking op het in de maan-d Juni j.l. gehou- doi congres van een adres der Kamcr van Koophandel en Fabrieken te Arnhem, om te geraken tot een goedkooper en eenvoudiger procedure voor kleine vorderingen, als ge- volg waarvan 't bestuur is opgedragen, om onder overlegging van de door den mleider op het congres voorgestelde stellingen, er bij den minister op aan te dringen, dat ten spoe- digste bij de Staten-Generaal worde aanhan- gig gemaakt een wetsontwerp, waardoor een kortcre en goedkoopere procedure voor het innen van vorderingen tot een beperkt bedrag wordt verkregen. Nadat de stellingen nog nader zijn toegc- licht, eindigt het bestuur met de meening uit te spreken, dat de financieele bezwaren indien ze mochtcu rijzen, hetgeen naar't oordeel van het bestuur niet in ernstige mate het gevai zal zijn geen bezwaar tegen de inwilliging van de hier verzochte wijzigin- gen mogen zijn. Het moet, meent't bestuur, niet mogelijk zijn, dat men er reeds vanwegc de dagvaardings- en gerechtskosten tegen op- ziet een vonnis te verkrijgen tegen een slech- ten betaler. En de cijfers van het Kanton- Amsterdam wijzen sinds de verhooging der kesten op em achteruitgang van het aanta! aangebrachte zaken; in 1924 9272 en in 1925 8095. Het bestuur verzoekt dan ook de op het congres ingeleide stellingen en de hierbij geven toelichting in gunstige overweging te widen nemen en spoedig een facidenfietfTe wijziging der desbetreffedne wetsbepahngen, overeenkomstig de stellingen sub 2, 3 en 4 te willen bevorderen. Een deputatie uit het bestuur heeft Woens- dlag het adres persoonlijk bij den minister toegelidrt. KORTE BERICHTEN. Donderdagmiddag is te 's-Gravenhage een druk bezochte vergadering gehouden van de Vereeniging van Indische Verlofgangers. Te Veendam is een vijf-jarig eenig kind van den manufacturier N. G. Doornbosch bij de Sarabrug onder een autobus geraakt en zoodanig inwendig gekwetst, dat het naar Groningen vervoerd moest worden. Aldaar is het aan de gevolgen der verwondingen over- leden. dNDERLINGE VERZEKERING VAN SLACHTVEE TE PURMEREND. Woensdag hield de Ver. tot onderlinge slachtveeverzekering hare jaarvergadering in De Doele te Purmerend. De voorzitter gaf een terugblik over het slechte jaar 1926. In het jaarverslag werd hulde gebracht aan den heer J. Worp, die met 1 Oct. j.l. eer- vol ontslag had aangevraagd als administra- teur, nadat hij 30 jaren deze betrekking had vervuld. Vervolgens bleek, dat 33 nieuwe leden zijn toegetreden en 45 leden zijn afgeschreven door bedanken, overlijden, uittreden uit het bedrijf enz. Thans telt de vereeniging 1741 leden. Sedert 1 Januari 1926 zijn 9943 runderen en 560 stieren en pinken verzekerd. Hiervan werden afgekeurd 95 runderen geheel en 1194 gedeeltelijk, 1 pink geheel en 6 gedeel- telijk en bovendien 1707 levers. Aan schadevergoeding is hiervoor uitbe- taald f 42.744.40'A, terwijl voor het afge- keurde vleesch 4328.34 is ontvangen. Voor afgekeurd vet en huiden is ontvangen 3492.57. Het gesteriliseerde vleesch is verkocht voor 15 tot 25 cts. per K.G. en het vleesch be- stemd voor vrijbank voor 50 tot 70 cts. per K.G. Het vet bracht rauw gewogen 35 tot 55 cts. per K.G. op. De financieele toestand der vereeniging mag goed genoemd worden. We nemen uit het financieele verslag het volgende over: Van 1 Jan. tot en met 28 Dec. 1926: ont vangen 53.908.1 OK, waaronder een kas- saldo op 1 Jan. 1926 van f 231.74. Uitgege- ven 50.417.61 K. Kassaldo 34»0 49 Hiervan is 2850 op de Nationale Bank ge- plaatst. Naar schatting is over 1926 nog te ont vangen 3763.70 en uit te geven J 1550, zoodat, indien de geschatte vorderingen go- heel bionenkomen, de winst over 1<J26 oge- veer 5500 zal bedragen. Bcsloten werd, dat de betrekking van con- trolcur en bestuurslid niet vereenigbaar zijn Na eenige discuseie werd bcsloten de pre mie over het dienstjaar 1927 te stellen cp 3.50 per rund en 2 per pink of stier lot leden voor het nazien en afsluiteii der Tokening en verantwoording over het dicnsl- jaar 1926 werden benoemd de heeren D. Ui- tentuis Jz. Sr., Purmer, C. D. Kanskooper, Oosfhuizen, P. N. Groot, Alkmaar, en J. Bruijn, Stompetoren als plaatsvervanger Wegens periodieke aftrediing werden her- kozen de heeren D. J. Govers, Alkmaar, M. Groot Gz., Stompetoren, en C. Ot- jes IJz., Spijkerboor Inplaats van wijltn de heeren T. Heijnis en K. Stam werden gekczen de heeren J Stel- ling, Purinerend, en W. Groot, Alkmaar. UIT WIERINGEN. Het gemeentebestuur van Wieringen heeft zich opnieuy tot den Minister van Binntn- landsche Zaken en Landbouw gewend be- treff-ende het vraagstuk der steunverleening aan werklooze arbeiders. Het wijst er op, dat een desbetreffendl verzoek is afgewezen op den eenigen grond, dat volgens mededeeling van den Directeur-Generaal der Zuiderzee- werken, dezen winter verschillende werken zullen worden uitgevoerd en dus de werk- loosheid niet groot zal zijn. Deze mededee ling is echter in volkomen tegenspraak met de feiten. Uitvoerig geeft het gemeentebe stuur een overzicht van de werken, die thans nog in uitvoering zijn en van het aantal ar beiders dat reeds werkloos is en binnenkort zal worden ontslagen. Daarbij wc-rdt er op gewezen, dat alle verzoeken aan de directie der Zuicferzeewerken, om, ter bestrijding van de werkloosheid dezen winter bepaalde wer ken te doen doorgaan of te doen uitvoeren, zijn afgewezen. Naar de meening van het gemeentebestuur is het bepaald noodzakelijk tijdig maatrege len te nemen om den toestand te beheerschen. Blijven die maatregelen uit, dan wijst het al le verantwoordelijkheid voor de daaruit voortvloeiende gevolgen af. MCEDER DE KINCEREN ZIJN CRCOOCEN OVER DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis dat bij hen is ingekomen een verzoek van J. Hoed alhier, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudende dranken, andere dan, sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in perceel Scharloo no. 1. Binnen twee weken na dagteekening dezer kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verleenen van dit verlof bij hun college in- dienen. Alkmaar, 31 December 1926. Burgemeester en Wethouders voomoemd, WENDELAAR, Burgemeester, A. KOELMA, Secretaris. WERKLOOSHEID OP WIERINGEN Het gemeentebestuur van Wiemigen heefi zich ppnieuw tot den minister van hinnen. landsche zaken en landbouw gewend betref fende liet vraagstuk der steunverleening aan werklcoze arbeiders. Het wijst er op, dat een desbetreffend verzoek is afgewezen op den eenigen grond, dat volgens mededeeling var den directeur-generaa! der Zuidcrzeewerken dezen winter verschillende werken zullen wor den uitgevoerd en dus de werkloosheid niet groot zal zijn. Deze mededeeling is echter in volkomen tegenspraak met de feiten. Uitvoe rig geeft het gemeentebestuur een overzicht van de werken, die thans nog in uitvoering zijn en van het aantal arbeiders dat reei s werkloos is en binnenkort zal worden ont slagen. Daarbij wordt er op gewezen, dai alle verzoeken aan de directie der Zuidcrzee werken,-om, ter bestrijding van de werkloos heid dezen winter bepaalde werken te doen doorgaan of te doen uitvoeren, zijn afgewe zen. Volgens het gemeentebestuur is de toestan dus wel zeer dreigend, en het ziet voor bet oogenblik geen enkel lichtpunt, nu hove, dien uit het slot van hun brie f van den ti: recieur-generaal der Zuiderzee-werken d d 30 November j.l. blijkt, dat het niet moge'u: is voor het oogenblik nieuwe werken op Wit ringen ter hand te nemen. Naar de meening van het gemeentebestu::, is het bepaald noodzakelijk tijdig maatrec !en te nemen om den toestand te beheerscho Blijven die maatregelen uit, dan wijst het al le verantwoordelijkheid voor de' daari voortvloeiende gevolgen af. Het is toch ir strijd met alle regelen van goede trouw, wan neer eene gemeente, wier financieele toe stand zoo gezond mogelijk is, op deze wgze door de uitvoering van Rijkswerken in nood- lijdenden staatwordt gebracht. En hieraan is niet te twijfelen. Wel wordt in het aan den minister door de commissie van advies voor werkloozensteun uitgebracht rapport gezegd, dat de gemeente Wieringen toch ook de voor- deelen van de drooglegging der Zuiderzee zal genieten, doch voor het oogenblik schij- nen die voordeelen niet van groot belang. Reeds vroeger is erop gewezen, dat van eene verhoogde opbrengst der belastingen nog geeg sprake is. Het grootste deel dei in gezetenen vindt zijn bestaan in landbouw en visscherij en ondervindt van de werken geen rechtstreeksche voordeelen. Wel is dit ten deele het geval met den handeldrijvenden en industrieelen middenstand (bakkers, sla- gers, e. d doch hoe klein in aantal zijn deze niet. Daartegenover staan echter stij- gende uitgaven voor de gemeente, voort vloeiende uit onderstanden, kosten van zie- kenverpleging en van de werkloosheidsverze- kering. Het gemeentebestuur besluit met de mede deeling dat uit het vorenstaande genoegzaam blijkt, dat de beslissing van den minister op onjuiste gronden is genomen. Met het oog op de hem toevertrouwde belangen,, kan het daarin dan ook niet berusten en verzoekt den minister met aandrang de aanvrage der ge meente in hernieuwe en ernstige overweging te nemen. Het verbaast me, te alec dat freule »an Wemeldinghe op een officieele reoeptie aan meneer Van Steen tot Oud da Charleston gaat leeren. Maar dat doet te heelemaal niet. Die till Tan een kellnei heeft haar een portie ijs in de hals laten vailen. (Passing Shojj oofhoaO ztcft op e» pijpje oan geiie/Koosoc ratwK qentf de r.ee-1yKr geur de/ STERTABAfl irtrplyden zich met hel lezcn der leernuhe en Doelende reisverhalen. Oebchre^en in de mooie Aloams v^eJKe qraris ten qeschenhe onfuanqen Alfer»

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7