Alkmaarsche Couranf Vrjjdag U December. Roniteru Acht en Twintigsfe .'aargang. Aikmaar est Omgeving. Nu wij ons ook ditmaal zetten aan het maken van een beschouwing over het afge- loopen jaar voor Alkmaar en omgeving, valt wel allereerst onze aandacht op het feit, dat aan een viertal gemeenten uit onze omgeving de burgemeesters door den jlood ontvielen. 2 Januari overleed te Broek op Langendijk burgemeester A. Slot Pz.10 januari over leed te Winkel de heer J. Koomen Hz., bur gemeester aldaar, 5 Februari is de datum van het verscheiden van den heer W. Kooi- man, burgemeester van Koedijk en 14 Maart is de datum waarop de heer P. Koopman, burgemeester van Nieuwe-Niedorp, het tijde- lijke met het eeuwige verwisselde'. Met hen gingen een viertal burgemeesters heen, die hun respectievelijke gemeenten een reeks van jaren dienden. Reeds nu kan geconstateerd worden, dat in hun gemeenten en daar buiten de herinnering aan hun werkzaam leven blijft voortleven. Moge 1927 voor de burgemeesters van Alkmaar en omgeving een gelukkiger jaar zijn, dan het afgeloopen jaar was. De burgemeester van Alkmaar, Mr. Wen- delaar, mocbt in het afgeloopen jaar de erva- ring opdoen, dat de meest belangrijke zaak voor Alkmaar welks verwezenlijking hij zich ten doel heeft gesteld, niet zoo gemakkelijk loopt als men zich dit aanvankelijk had voor- gesteld. Wij hebben hier het oog op .het stichten van het Centrale Neutrale Zieken- huis in de Cadettenschool. Er zijn er die van meeninr zijn, dat de burgemeester, nu er een krachtige groep is die zich tegen de opzet van deze zaak verzet, niet meer die stuwkracht is, die hij zich aan vankelijk toonde en zich daarom vaak in straffe bewoordingen over den burgemeester uiten. Wij willen niet ontkennen, dat de burge meester in bepaalde gevallen ten aanzien van deze zaak wat meer spoed had kunnen betrachten, doch men doet naar onze over- tuiging onbillijk om, nu de zaak niet meer zoo vlot loopt als men wel had gewenscht, Jit alleen aan den burgemeester toe te schrij- ven. Het is ons bekend, dat zich ten aanzien van deze zaak moeilijkheden voordoen, die men aanvankelijk niet heeft kunnen bevroe- den. Niemand heeft b.v. een oogenblik kunnen veronderstellen, dat de Soc. Dem. in het col lege van Ged. Staten niet te vinden zouden zijn voor een Prov. subsidie voor deze bij u>t- stek sociale instelling en dit te meer niet waar het congres der S. D. A. P. te Arnhem ten voile instemde met het streven om deze instelling tot stand te brengen en bovendien het Gewest N.H. Noord van de S. D. A. P. deze instelling noodzakelijk en nuttig voor het geheele gewest oordeelde. Er bestaan echter ook nog verkiezingsbe- tangen en er is ook nog de gezegende even- redige vertegenwoordiging, die bij wijze van compromis de vertrouwensmannen van dc verschillende partijen in de begeerde machts- oosities plaatst en deze factoren zijn vaak sterker dan iedere andere overweging. Van een poging van Soc. Dem. zijde om in Provinciale Staten voor de zaak een meerderheid te winnen is althans tot nog toe niets bekend geworden. Na het rapport -an den inspecteur der Volksgezondheid Dr. Doyer gaven Ged. St. aan Alkmaar in overweging om de subsidie- aanvrage maar niet bij Prov. St. in te dienen. De kans op een Prov. subsidie is dan ook zeer gering en wij kunnen ons best voorstel- len, dat de leidende personen de mogelijkheid van een anderen opzet van exploitatie onder de oogen hebben gezien om ook zonder de Prov. subsidie het Centrale Ziekenhuis tot stand te brengen. Toch zijn wij van meening, dat het afwij- zende standpunt van Ged. St. den Alkmaar- schen Raad niet behoeft te Weerhouden om alsnog die subsidie-aanvrage bij Prov. St. in te dienen. Den voorstanders zal het in Prov. St niet moeielijk vallen om aan te toonen, dat de formalistische argumenten van Ged. St. niet steekhoudend zijn. Dat het toestaan van de door Alkmaar gevraagde subsidie als conse quent met zich brengt, dat ook aan andere ziekenhuizen in de Prov. een gelijke subs die- wordt toegekend, staat- voor ons niet vast. De door de buitengemeenten ontwikkelde actie, waardoor voor tien jaar een jaarlijk- sche subsidie van ruim 8000.— bijeen kwam, bewijst reeds bat het hier allermins: alleen een Alkmaarsch belang geldt. De rechtvaardigheid zou dus alleen met zich brengen, dat aan ziekenhuizen in andere centra van de provincie, waarvoor door de omgeving gelijke offers werden gebracht, subsidie werd verleend. Wel kan dit tenge- volge hebben, dat de provincie daardoor voor een belangrijker uitgave komt te staan dan inwilliging van een Alkmaarsch verzoek met zich zou brengen, maar !e provinciale staten van N. H. die zoo gaarne als model staten demonstreeren, zullen moeielijk kunnen ont kennen, dat de overheid op het gebied van de ziekenverpleging een sociale taak heeft te vervullen. Het is envoudig belachelijk om bij het vervullen van deze taak te volstaan met het vergemakkelijken van het vervoer naar de bestaande Ziekenhuizen in de pro vincie, zooals Ged. St zich dit denken. Het lijkt ons dan ook goed, dat voor de be volking eens komt vast te staan hoe de Pro vinciale Statenleden ten aanzien van de rie- kenhuisverpleging hun cosalen plicht willen /ervullen. Voor ons zal een afwjjzing van een door Alkmaar in te dienen verzoek geen nederlaag beteekenen voor Alikmaar, doch slechts een be- wijs zijn, dat de ieden van't hoogste machts college in de Prov. in den jare 1927 nog't in zidit miissen, dat de overheid te dien aanzien een plicht heeft te vervullen. Wij twijfelen er niet aan of onze nazaten zullen dergelijke statenleden op dezelfde lijn .weten te stellen als waarop het nageslacht de statenleden heeft geplaatst, die Cabeljauw inwilliging van het Alkmaarsche verzoek weigerden, om, ter bevordering van het ontzet van de om haar vrijheid kampende stadsbevolking, de dijken door te steken, omdat daardoor een deel van de oogst geofferd moest worden en er gevaar voor het vee bestond. Het is echter ook waar, dat dit praktisch geen geld in het laadje brengt en wij kunnen ons dan ook voorstellen, dat de burgemeester als praktisch man, naar andere wegen ziet om zonder de Provinciale subsidie de zaak toch tot stand te brengen. In dit opzicht stemt het- verheugend, dat deze weg in het aanbrengen van bezuinigingen in den opzet gevonden is. Het is ens bekend, dat de lewestie nog ten voile het hart van den burgemeester heeft; dat hij de zaak hef liefst met instemming van alle volksgroepen tot stand brengt, doch ni?t zal aarzelen om als het niet anders kan, tot heil van Alkmaar en omgeving, de zaak ook zonder den steun van 'n bepaalde volksgroep door te zetten. Groote belangen hebben echter hun tijd noodig en de overheid, die aan allerlei bepa- lingen en voorschriften is gebonden, werkt nu eenmaal niet zoo vlot als een ondernemend, energiek zakenman. Ook de 13 Januari opgerichte Schouw- burgvereeniging zal wel ondervinden dat de verwezenlijking van een gesteld doel tijd vor- dert. Alkmaar zal het nog wel eenige jaren met de bestaande schouwburginrichtingen moeten doen. Op den duur zal men zich in Alkmaar ech ter wel bewust worden, dat Alkmaar, als centrum van Holland's Noorden, iets an ders op dit gebied behoeft, dan de bestaande inrichtingen weten te bieden. De Schouw- burgvereeniging zal dan ook goed doen om voort te gaan de grondslagen voor het betere te leggen. Het was destijds van Mr. W. G. Bosman voor Alkmaar zeker een groote gedachte om den raad te bewegen de pcrceelen aan de zuid- zijde van het Scharloo aan te koopen om door afbraak van die perceelen aldaar de ge- wenschte straatverbreeding aan te brengen. Het afgeloopen jaar heeft het daadwerke- lijk begin van die verbreeding aanschouwd en straks zullen wij ons in het gemak dat dit met zich brengt kunnen verheugen. Vanaf den overweg tot den singal beschikt Alk maar" straks over een zeer mooien verkeers- weg. Wie nog al eens reist, zal vaak hebben op- gemerkt, dat men tal van gemeenten door leelijke wijken binnen komt en met vcldoe- ning geconstateerd hebben, dat dit voor Alkmaar niet dermate het geval is. Het besluit van den raad tot aankoop van de boerderij van den heer Buren aan den Bergerweg, mag dan ook een gelukkig besluit genoemd worden. Alkmaar kan er nu voor zorgen den bouw aldaar een vriendelijke te doen zijn. Wij zien in een westelijke uitbreiding van de stad meer toekomst dan in een uitbreiding in de richting van den Overdiepolder, om de een- voudiige reden, dat de eerste in de richting gaat van Bergen, de Egmonden en Schoorl, die om hun vreemdelingenverkeer nu eenmaal om hun vreemdelingenverkeer nu eenmaal meer belangstelling zullen blijven trekken dan Driehuizen en Akersloot. De hinderlijke overweg, waar men zoo vaak in arrenmocde met auio's voor de af- sluitboomen moet wachten, is voor deze uit breiding nog een belangrijk struikelblok. Moge de toekomst de tunnel brengen, die in 1916 zoo nabij leek. Dit lijkt ons voor de op- lossing van het verkeersprobleem aldaar nog steeds beter dan de nieuwe verkeersweg naar Bergen, waarover in den raad al niets meer wordt gehoord Mr. J. P. Bosman, die als opvolger van Mr. P. A. Offers in den raad kwam, deed zich meermalen kennen als een lid, dat van de waarde van het „Regeeren is vooruit zien" be wust is. Vooral in zijn streven om de Koor- straat geasfalteerd te krijgen kwam dit naar voren. Dat het hem niet gelukte daarvoor een meerderheid in den raad te verkrijgen is meer een gevolg van het feit dat meerderhe- den in den raad vaak reeds voor de behande- ling uit neven-overwegingen gevormd zijn, dan door een onjuiste argumentatie 's Raads beslissing om, in strijd met het ad- vies van de rijkscommissie voor monumen- tenzorg, den stadhuistoren met grenen hout in laats van met eikenhout te restaureeren, oewel de meerdere kosten nog geen 2000 zouden hebben bedragen en volgens iedere deskundige een restauratie met eikenhout, door den langeren levensduur veel goedkoooer zou zijn geweest, was ook wel het bewijs, dat beslissingen vaak beheerscht worden door nevenzaken, die met het in behandeling zijn- de ondenverp niets te maken hebben. In de Kamer bestempelde Jhr. de Savor- nin Lehman deze politick reeds als zeer ver- derfelijk voor's lands belang. Hoe deze poli- tiek genoemd moet worden als ze ook reeds in de gemeenteraden doordringt, laten wij gaarne aan de lezers over. Inmiddels gaan er steedr, meer stemmen op, die de vraag stellen of de vrij lcostbare restau ratie van dit torentje werkdijk zoo dringend noodig is, als destijds beweerd werd. willend optreden, een meerderheid voor het behartigen van middenstandsbelangen wist te winnen. In den heer Keijsper verloor de Alkmaar sche middenstand in den raad een persoon lijkheid, die vaak door zijn sympathiek wel- willend optreden, een meerderheid in den raad voor het behartigen van middenstands- belangen wist te winnen. Zijn opvolger, de heer Geels, gaf, vooral bij de behandeling van het tractorvraagstuk, blijk, dat hij er naar streeft om zich zelistan- dig een oordeel over de in behandeling ko- mende vraagstukken te vormen en in dit op zicht is hij ons syrnpathicker dan die leden die meenen, dat een beslissing over het al of niet plaatsen van een urinoir voor alles frac- tie-getrouwheid vordert. Een van de beiangrijkste beslissingen, die de raad in het afgeloopen jaar nam, mag ze ker wel genoemd worden de overeenkomst met het Provinciaal Waterleidingsbedrijf, waarbij overeengekomen werd, dat ook Alk maar de aansluiting bij de waterleiding voor zijn inwoners verplichtend stelt en waarbij Alkmaar, onder afstanddoening van alle be staande en tot nog toe door het bedrijf gene- geerde rechten, van het Prov. Waterleiding- bedrijf een bedrag in eens van 367.000. ontving. Voor Alkmaar en vooral voor de bevolking zou het zeker voordeeliger zijn geweest, wanneer het w a ter 1 e i dn gbed rijf in han- den van de Naamlooze Venncotsehap die het bedrijf stichte, was gebleven en zeker staat vast,, dat Alkmaar ook hier een offer voor de omgeving heeft moeten brengen. Uit een sociaal oogpunt valt dit toe te jui- chen. Dat de bewoners van Amsterdam, Haarlem en andere plaatsen in de Provincie die een gemeentelijke waterleiding exploitee- ren, deze offers niet behoeven te brengen en daardoor het water zooveel goedkooper kun nen betrekken, dan voor de bij het Provinci aal bedrijf aangeslotenen het geval is, is iets dat als een onbillijkheid moet worden aangemerkt. De tarieven van het Provinciaal Waterlei- dingbedrijf moeten over het algemeen als te hoog worden aangemerkt. Zeer zeker wordt door het gebruik van leidingwater de volks gezondheid bevorderd, doch het gaat niet aan om voor het water bedragen te vorderen, die voor menig gezin hooger zijn dan zij aan melk kunnen uitgeven. De Provinciale Statenleden uit ons distrikt zullen goed doen om de Staten hiervan te doordringen en van het bedrijf te vorderen, dat het zich voor ailes vomit tot een instituut ter bevordering van de volksgezond heid en minder als een commercieel monopo- listisch overheidsbedrijf. Officieel werden in het afgeloopen jaar het mooie gebouw voor den Keuringsdienst voor Waren, het Gemeenlandshuis voor het Hoog- heemraadschap, het nieuwe gebouw voor ae Openbare Leeszaal, de Schoolbioscoop, de Rijkskweekschool, de nieuwe school in het Rochdalekwartier en de geasfalteerde Lange- straat geopend. In dit opzicht overtrof zeer zeker 1926 de daaraan vooraf gaande jaren Ten aanzien van de woningvoorziening ten behoeve van de minst kapitaalkrachtige in woners dient de bouw van 35 arbeiderswo- ningen aan het Oudorperdijkje vermeld ie worden. Waar de het vorig jaar opgezette poging om den bouw van deze woningen te bevorde- ren door't toekennen van 'n premie van ./I200 faalde, daar zal vcorloopig de overheid voor dezen bouw die dan ook de sympa- tiekste overheidsgebouw is wel blijven aan- gewezen. In Dr. Vrijland verloor Alkmaar een rec tor van het Gymnasium, die om zijn filoso- fische eigenschappen, hoewel hij nog slechts 37 jaar was, reeds de aandacht van het land wist te trekken. Zijn opvolger, de heer J. Hemelrijk, deed zich reeds kennen als een persoonlijkheid, wiens benoeming een geluk- kige keuze kan worden genoemd. Hij wistfcde harten van de leerlingen te veroveren, zoo- dat er wel zekerheid is, dat ook onder zijn leiding de toekomst van het Gymnasium ver- zekerd is. In het afgeloopen jaar maakten wij mel ding van zeven echtparen, die in de gemeente hun 50-jarig huweiijksfeest vierdtn. Een echtpaar beleefde het diamanten hu weiijksfeest, terwijl een echtpaar den dag herdacht, waarop het voor 55'jaar in het hu- welijk trad. Voorts maakten wij melding van 21 geval len, waarbij door personen een 25-jarig ju- bileum herdacht werd. Een bizondere hulde werd in het afgeloo pen jaar gebracht aan den wakkeren secre- taris van de afd. Alkmaar van het Witte Kruis, den heer W. H. Frese, bij het inschrij- ven van het 25000ste lid dier afdeeling. Een bizondere hulde vfes ook, die door de Alkmaarsche balie aan Mr. D. van Houwe- ninige, President der Rechtbank gebracht, in verband met zijn benoeming tot Ridder in de Ned. Leeuw. De afd. Alkmaar der S. D. A. P. vierde haar 25-jarig bestaan. Zij deed dit feestelijk en had daarvoor wel redenen, want hoewel deze afdeeling nog steeds een gering aantal leden telt, heeft zij het toch mogen beleven, dat haar streven de sympathie van steeds grooter volksgroepen wist te verwerven, waardoor deze richting in den Gemeenteraad bijna 1/3 van het aantal zetels bezet. Zeker zullen cle gesmade oprichters van deze afdee ling niet hebben kunnen denken, dat de na hen komenden in Alkmaar reeds zoo spoedig zooveel machtsposities zouden innemen. Zij hebben wel kunnen vaststellen, dat het be- zetten van die zetels de noodzakelijk- heid met zich brengt om regeerdertje te spe- len in het raam van de bestaande verhoudin- gen, waardoor het socialistisch ideaal steeds meer een zaak wordt van de verre toekomst. Vermelden wij nog, dat in het afgeloopen iaar door bloempjes-verkoop en schaalcol- lecten in Alkmaar een bedrag van 2894.44 gecollecteerd werd voor een achttal verschil lende doeleinden. Van de belangrijkste gebeurtenissen in de omgeving verdient wel in de eerste plaats het in gebruik nemen van den afsluitdijk van het vasteland naar Wieringen vermeld te worden. Verwacht kan worden, dat het vol- gend jaar den proefpolder bij Andijk gereeri komt. De beslissingen in de Kamer genomen ten aanzien van de Zuiderzeewerken, hebben de zekerheid gegeven, dat met de droogmaking van de Zuiderzee meerderen spoed zal wor den betracht t n men aanvankelijk van plan was. Voor de toekomst van onze omgeving zal dit zeker van groote waarde zijn. Na veel wikken en wegen besloot de Raad van Heiloo 22 Sept. j.l. toi het stichten van een nieuw Raadhuis. Men zal daar goed doen, om met de daadwerkelijke totstand- brenging den noodigen spoed te betrachten Het oude Gemeente'huis mag reeds lang on- voldoende genoemd worden. De zware storm, die 9 October over ons land woedde, bepaalde zich ertoe, om aan de kust in onze omgeving eenige stukken duin weg te si aan, die de zee wel weer spoe dig zal aanvullen. Voor Oudorp was het besluit op 23 Juli tot goedkeuring van de 'Alkmaarsche gasle-1 vering in die gemeente een belangrijke stap in de richting van moderniseering van deze zoo landelijke gemeente. Voor de bevolking van Bergen was den lOden Juli de dag, waarop het borstbeeld van wijlen Mevr. van Reenen Volter, ont- huld werd. Het te Bergen aan Zee geplaat ste kunstwerk, vervaardigd door den beeld- houwer Tjipke Visser, mag zeker geslaagd genoemd worden. Het afgeloopen jaar zag te Bergen een paar zeer belangrijke gebouwen verrijzen en wel; het Retraite-huis, architect de heer J. C. Leijen, welks bouw aangenomen werd voor 264.740; en de R. K. Landbouwhuis- houdschool van denzelfden architect. Beide gebouwen werden gebouwd door den aanne- mer, den heer P. Smit, te Alkmaar. Het Hollandsche landschap wordt steeds meer beroofd van de zoo karakteristieke windmolens. 13 Maart had de aanbesteding plaats van het maken van de electrische be- maling van de polders I en II van de Scher meer, waardoor een aantal molens zullen verdwijnen en 3 Maart besloten deJngelan- den van da»Woudmeer de windbemaling door een electrische te doen vervangen. Voor de bewonderaars van ons^Hollandsch landschap was 6 Mei zeker een verheugende dag, aangezien toen het Bestuur van den Polder Egmondermeer besloot de wind ema- ling te handhaven. 15 April was voor hen eveneens een dag van vreugde; op dien da turn werd n.l. de electrische hulpaandrijving in den Sluispolder onder Bergen in werkin'g gesteld. Door deze toepassing bereikte men, dat men, met behoud van den moicn, toch te alien tijde den waterstand in den Polder kan beheerschen. De romantiek herleefde in onze omgeving op 18 Mei, aan onze kust te Camperduin, waar zich de bekende smokkelgeschiedenis met de 4000 L.'spiritus afspeelde. 16 Augustus was het daar een dag van tragiek, toen Mevr. Dr. Poot en haar zuster bij datzelfde Camperduin bij het baden zoo noodlottig om het leven kwamen. De Raad van St. Pancras nam 22 Nov. het zeer ingrijpende besluit om den Twuyver- weg voor alle motorverkeer op meer dan twee ,wielen af te sluiten. Deze beslissing leidde er reeds toe, dat Ged. Staten bij de betrokken gemeenten een nieuw plan tot wegverbree- ding, dat J*50.00'0 vordert, ind'.enden. Mo ge het komende jaar deze noodzakelijke ver- betering zien tot stand brengen. Wie, als wij, de Algem. Verg.- van Land- en Tuinbouw bijwoonde, weet, dat 1926 voor deze hoofdtakken van bestaan in onze omge ving allerminst een gunstig jaar kan worden genoemd. Niemand minder dan de Voorzitter van de Centrale Commissie voor de veilingen stelde echter in het licht, dat de cijfers van de bedrijfsuitkomsteii vaq den Tuinbouw aller minst verontrustend mogen worden genoemd. Door de verhoogde energie en een versterkt vereenigingsleven, is de Land- en Tuinbouw meer dan in vroeger jaren in staat om crisis- sen het hoofd te bieden en zeker is het stre ven van den landbouw om tegenover die moeilijkheden op eigen beenen te blijven staan en regeeringssteun af te wijzen, 'm- pathiek. Men weet daar, dat, wat de regee- ring doet, toch uit de zakken van de bevol king gehaald moeHworden en dat een defge- lijke steun meestal niet anders dan een ver- plaatsing van het kwaad beteekent. Men stelt zich in landbouwkringen ook op het stand punt, dat niet elke besparing van uitgaven voordeel beteekent en weet, dat de mogelijk heid van een bedrijf niet naar de uitkomsten van een a twee jaar beoordeeld kan worden. Dit geldt o. i. ook voor een gemeentehuis- houding en daarom is er ook geen reden om met Alkmaars sombere financien voor oogen, aan Alkmaars toekomst»te twijfelen. Moge 1927 dit tot waarheid maken. K. Gemeenteraad. 28 Jan. Aangegaan wordt e% geldlee- ning van 300.000.met de Maatschappij voor Gemeentecrediet te Amsterdam. 4 Maart. Afgewezen wordt het verzoek tot asphalteering van de Koorstraat. Langdurige en soms heftige discussie wordt gevoerd over het verzoek van de Da- geraad om bemiddelend op te treden inzake het verkrijgen van schadevergoeding en om betere controle op de exploitatie-coihmissie van den Muziekttlin uit te oefenen. De Raad besloot 29.000 te voteeren voor herstel van een dakruiter der St. Laurens- kerk. Besloten werd de Willemsbrug zoo sterk te maken, dat zij het doorgaand verkeer kan dragen. De Voorzitter sprak een afscheidswoord naar aanleiding van de ontslagaanvrage van den heer Keijsper en installeerde diens opvolger, den heer D. Geels. 25 Maart. Aangenomen wordt een voor- stel-Kusters om aan de openbare school voor voorbereidend onderwijs een subsidie te ge- ven van 36 per kind en eenzelfde bijdrage ook te verleenen aan nog eventueel te openen bewaarscholen. Met 10 tegen 9 stemmen werd afgewezen het voorstel van B. en W. om per jaar 2500.subsidie aan de tram toe te staan. Tegen waren de vijf soc.-dem. en de heeren mr. Sluis, Bak, v. Slingerland, Geels en Klaver. Tengevolge daarvan zou de tram Zaterdagavond 27 Maart voor het laatst rijden. Op verzoek van B. en W. werd echter bepaald dat de dienst zou worden voortgezet tot en met 3 April. Deze datum werd later nog weer verlengd tot 2 Mei. 29 April. De Raad neemt met 10 tegen 9 stemmen aan een voorstel-Geels om de trac tor-tram 3000 kasgeld te verleenen en 1000 jaarlijksche subsidie, om daarmee liquidatie op dit oogenblik te voorkomen, om dat de materialen bij verkoop toch weinig zullen opbrengen. De bedoeling is nu, om de tram zoolang te laten loopen tot het mate- riaal versleten is. Met uitzondering van den heer Geels was de stemming zooals op 25 Maart over het subsidievoorstel van B. en W. Tot rector aan het gymnasium benoemd de heer dr. J. Hemelrijk, leeraar aan het open- baar gymnasium te Utrecht. Er wordt 33000 uitgetrokken voor ver- nieuwing van den walmuur aan het Luttik- Oudorp. Discussie over de voorstellen fot reorgani- Sa^\v;Cler har,de'sscfiool (meerderheid van B en W.) en dat van de C. -y, T. op het M. 0. om het handelsonderwiis onder te brengen bij U. L. en litt.-econ. afd. H. B. S. Als voor standers van dit laatste pleiten mr. Kusters en mr. Bosman, voor het eerste voorstel de heer A. Sietsma. De verdere behandeling wordt verdaagd tot 6 Mei. 6 Mei. Na urenlange debatten over de handelsschool-kwestie (een heele middagzit- ting was er aan gewijd) werd in de avondver- gadering het voorstel van de meerderheid van B. en W. aangenomen. (Tegen de r.k., en de heeren Thomsen, Bosman en Sluis. Besloten wordt tot afbraak van de aan de gemeente behoorende huizen aan het Schar loo ter verbreeding van die straat. Alle vrij- komende bouwterrein is reeds verkocht. Na uitgebreide discussie wordt het verme- nigvuldigingscijfer voor de gemeentelijke in- komstenbelasting verhoogd van 0.6 op 0.65. 10 Juni. Aangenomen wordt een voorstel van de meer'derheid van B. en W. om niet de prov. waterleiding, waarbij de gemeente afstand doet van alle aanspraken, vcortsprui- tend uit de aan de Maatschappij tot Expl. van Waterleidingen in Nederland verleende concessie en bewilligt in eenige voorschriften inzake de watervoorziening in Alkmaar, waartegenover het P. W. B. zich verplicht aan de gemeente een som van 367.000 te betalen op 1 Juli e.k. 15 Juli. Aangenomen wordt een voorstel van B. en W. om over te gaan tot uitbreiding van het bureau van gemeentewerken. Aan B. en W. wordt daarvoor een crediet verleend van 25.500. Vastgesteld wordt een aanvulling der Bouw- en Woningverordening met de bepa- ling tot verplichte aansluiting bij de water leiding. Aan B. en W. wordt een verhoogd crediet toegestaan (van 7500 verhoogd tot' 11000) voor de restauratie van den Stad huistoren. De benedenlokalen van perceel Doelen- straat 28 worden in gebruik gegeven aan het Burgerlijk Armbestuur. Het marktgeld voor appelen en peren wordt verlaagd van 5 op 3 cent per halve H.L. 16 Sept. Besloten wordt tot bespoedigde aflossing van de geldleening van 500.0C3, gesloten in 1920, pro resto groot 398.000. Het voorstel tot pensionneering van - de wethouders, hunne weduwen en weezen wordt bij stemming over een voorstel-Bak, dat terugneming er van wilde, met alge- meene stemmen van de agenda afgeVoerd. Interpellate van den heer van Drunen over het plaatsen van auto's in de straten; van mevr. Westerhof over het over de grens zetten van twee Duitsche meisjes en van den heer Vogelaar over het vqrplaatsen van school kinderen. 27 Oct. Tot hoofd der 4e Gemeenteschool wordt benoemd de heer M. J. Lutterot, waar- nemend hoofd. De gemeenterekening 1925, voorloopig vastgesteld met een voordeelig saldo op den gewonen dienst van 28.005.55 en een na- deelig saldo op den kapitaaldienst van 139.266.50. - Besloten wordt tot vernieuwing van de Overdiebrug aan het Zeglis. Goedgekeurd worden voorstellen van B. en W. tot het uitvoeren van werken in werk- verschaffing tot een totaal bedrag van 38.876. 25 Nov. Den Raad wordt medegedeeld, dat uit de gemeentekas gelden beschikbaar zijn gesteld voor den bouw en de inrichting van twee 7-klassige R. K. scholen voor ge- woon lager onderwijs. Goedgekeurd wordt het raadsbesluit van St. Pancras tot afsluiting van den Twuijver- weg voor verkeer met motoren op meer dan twee wielen. Bij uitvoerige besprekingen ove» een adres van het ziekenhuiscomite om met den mees- ten spoed over te gaan tot uitvoering-van de plannen, deelt de burgemeester mee, dat waarsehijnlijk de plannen in Januari in den Raad zullen komen. Het voorstel om aan de arb. woningbouw- vereen. Rochdale een bouwvoorschot te ge- ven voor 58 woningen wordt weder aange- houden, om het rapport van de schatting over de belangen die de gemeente heeft bij oen womngbouw (taxatie van de met steun der gemeente gebouwde woningen) in han- den te stellen van de financieele raadscom- missie. 23 Dec. Na langdurige discussie wordi met 10 tegen 8 stemmen goedkeuring ver leend aan de plannen van Rochdale yoor den bouw van 58 arbe'derswoningen. De Raad besloot uit prindpieele over we gingen niet in te gaan op het verzoek van de vakcentrales om met Kerstmis gratis cokes te verstrekken. Verandering wordt gebracht in de salariee- nng van de verpleegsters van het Stadszie- kenhuis. FersonaSia. 2 Jan. Overleden de heer H. van den Berg, stationschef te Alkmaar. 7 Jan. De heer J. van Koot 25 jaren in dienst der firma J. Eecen. 17 Jan. Dr. Vrijlandt, rector van het gymnasium, overleden, 37 jaar oud. 21 Maart. De heer Th. de Lange 50 jaar indienst bij de fa. Wed. P. J. Boom en Zo- nen. 29 Maart. De heer J. v. d. Wissel 50 jaar werkzaam in dienst der N. V. Bouwma- terialenbedrijf „Nicolaas Witsen", voorkcen W. F. Stoel en Zoon. 17 April. De heer J. F. Moens neemt af- scheid als directeur van het NoordhoUanusch Landbouwcrediet en het N. Hollandsch Grondcrediet. 2 Mei. De heer P. Scholtens 45 jaar lid van het Stedelijk Muziekkorps en deswege gehuldigd in den muziektuin. 3 Mei. De heer J. Schoorl benoemd tot di recteur der Nutsspaarbank in de plaats van den heer A. J. Vonk, die op verzoek eervol is ontslagen. 10 Aug. De heer C. Jansen 40 jaar werk zaam op de scheepswerf van de firma Stoel. 2 Sept. Huldiging van mr. D. van Hou- wenmge, president der rechtbank, door de ba- lie in verband met zijn benoeming tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. 15 Sept. De heer J. H. E. Hoek 40 jaar assistent in de apotheek van den heer Warma, aan het Ritsevoort. 27 Sept._ De heer W. Groenendal, ketel- wasscher bij de Ned. Spoorwegen, gehuldigd bij het neerleggen van zijn fUnctie na 30-ja- rigen dienst. 19 Oct. De heer A. van Heer den 40 i*®' Mo. 308. 1926

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 9