DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. TWZ77 ATbonnomentsiv-ijs bij vooruitbetaling per 3 mnanden f2.—fir. per post f2.50. Beyrijsn. 5 ct Adrcrtcntiepr. 25 ct. p. regcl, grootere letters naar ptoMsw?**!* Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Hcrms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Admlnlstr. No. 3. Bcdactie No, 33. DINSMti Buitaniand 4 JANUARI. vi nf Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredadeur Tj. N. ADEMA. behooren of pressie op hun kamera-den oefenen om deze te vormen. uit- DE OPSTAND IN NICARAGUA. President Diaz heeft een verklarin-g gepu- bliceerd, waarin hij beweert dat de Mexicaan- sche regeering ten nieuwe expeditie naar Ni caragua heeft georganiseerd, uitgerust met wapens, munitie, vliegmachines en Mexi- caansch mihfair personeel en dat de onische- ping van Amerikaansche fuseliers en man- niers tot het beschermen van leven en eigen- dom der Amerikanen en andere buitenlan- ders geenszins zijn regeering ten goede ko-ml De toekomst van Nicaragua en ten slotte van heel Midden-Amerika staat op het spel in het heerschende conflict tusschen zijn regee ring en de regeering Calles van Mexico Uit New York wordt aan de „Times" ge meld, dat generaal Diaz, president van de conservatieve regeering van Nicaragua, een troepenmacht van 200 man heeft uitgezonden tot net bezetten van het strateg sch punt Monkev Ridge, teneinde de liberalen te belet- bm de Escondido (Bluefields)-rivier op te va rum waardoor zij een deel Tan het dal zouder. kunnen beheerschen, waar Amerikaansche Vrachtenmiaatschappijen gevestigd zijn. Ge neraal Diaz heeft den Amerikaanechen ge- zant ook gevraagd om het Escon-didcda-1 tot neutrale zone te verklaren, omdat hij, naar hij verklaart, de buitenlanders daar met kan bcschcmi cn De regeering van Diaz heeft den Nicara- guaanschen gezant te Washington telegra- fisch bij zonder bed en geseind over de trek king van Mexicsansche geweren b '|°erfle soldaten als bewijs van de hulp, die Mexico aan zijn tegenstanders verleent. Volgens dc vcrtegenwoordigcrs van de li berale regeering in Nicaragua hebben dje li berate trcepen aan die van president Diaz opnieuw een nederlaag toegebracht en wel te Telica, bij Leon. Volgens de laatste benchten, zoo wordt uit Managua gem-eld, is de slag bij Las Per- las een van de bloedigste van den thans aan dien gang zijnden oorlog geweest. Op een totaal van 1900 liberale en 1300 conserva tieve troepen zijn 302 man gedood en 150 ge- wond. Er werden geen pogmgen gedaan om de dooden te begraven, terwijil tal van gewon den zieltoogende in de naburige moerassen werden achtergelaten en andere aan muskie- ten en wilde dieren ten prooi vieien. Dmzen- den gieren cirkelen thans boven het slag- veld. Zoowel de conservatieve presidetn Diaz, als de liberale president Sacasa, doen een beroep op de openbare meening in de Vereenigde Staten om steun Diaz zegt in een verklaring, gericht tot het publiek van Amerika en an dere landen, dat de toekomst van Nicaragua en wellicht van geheel Centraal Amerika op het spel staat bij het huidige conflict tus schen zijn regeering en die van Mexico Diaz vraagt de regeering der Vereenigde Staten alle maatregelen te nemen, die zij noodig acht cm verdere invallen in Nicaragua te voorkomen. Sacasa noemt verdcr de beschuldigingen, dat bij steun van Mexico zou ontvangen en bolsewistische ideeen zou koesteren, leu- gens, die door de tegenpartij worden uitge- strooid. Hij herhaalt, dat hij van plan is een bewind in te stellen, dat bevredigend zo-u zijn voor de idealen der beschaving en van het Pan-Amerikanisme op basis van nako- men der verdagen en bevordering van het binmenvloeien van buitenlandsch kapitaal en van doeltreffend beheer. Een Reutertelegram uit Managua meldt, dat de commandant van de conservatieve troepen heeft meegedeeld, dat het noodzake- lijk zal zijn, alle lichamelijk ges-chikte man- nen tusschen de 12 en 50 jaar op te roepen. EEN O'NTVOERING IN MEXICO. De Engelsdhe legatie te Mexico verzocht om de bescherming door Mexicaansche sol daten van een aan Engelsehen toebehoorende miju bij Parral en wel naar aamleiding van de ontvoering Dinsdag j.l. van twee barer Amerikaansche employe's, die later door de bandieten in vrijheid gesteld zijn tegen een som van 700 peso's EEN NIEUW INCIDENT IN HET j BEZETTE GEBIED Uit Kehl wordt gemeld: Op Oudejaars- avoud hielden een Fransche officier en twee soldaten, die in besehonken toestand verkeer- den, een arbeider aan, die per rijwiel pas- seerde. Zij namen hem de lietslantaarn af, naar het schijnt omdat de arbeider om de Fransche soldaten gelachen had. De Fran sche soldaten wilden daaro-p een tweeden ar- beiders, eveneens op de fiets, aanhouden Deze ontkwam evenwel, waarop zij dreigden to schieten. Op een aanklacht van den eersten arbei der had de Fransche gendarmerie intusschen reeds een vervolging der daders op touw gezet. Zij werden spoedig aangehouden en opgesloten. HET CONFLICT BIJ DE SPAANSCHE ARTILLERIE. Een officieuse nota dee It mede, dat Primo de Rivera op persoonlijken wensch van den koning een decreet heeft geteekend, waarbij aan de zaak der artillerie-officieren een einde wordt gemaakt .door de invrijheidstelling- van de gevangen officieren. Het decreet voorziet in het weder in dienst nemen van alle officieren. die, voor zoover bekend is, tot de oowettige toilitaixe junta's CO M MUNISTISCHE AGITATIE OP SICILIE. Een telegram uit Palermo maakt melding van de arrestatie van talrijke communisten, onder wie alle leiders van de communistische organisatie op Sieilie. Er zijn o.a. een honderdtal brochures, kaarten en lijsten met 36.000 namen van leden der communistische partij in beslag genomen. BRIANDS NIEUWJAARS- BOODSOHAP. Ter gelegenheid van het Nieuwe Jaar heeft Briand het voorbeeld van sommige buiten- landsche staats'icd-en gevolgd en aan ver- schillende Parijsche bladen interviews toe- gestaan over de buitenlandsche politick. Het felt is te Parijs opgemerkt en bespro- ken, dat Briand misschien voor de eerste maal openlijk heeft verklaard, dat Locarno de verwezenlijking is van zijn politiek op de con- ferentie te Cannes in 1922, welker ontwikke- ling Millerand verhinderde. In de „Matin" legt Briand er den nadiuk op, dat Duitschland zijn bij de verdragen vastgestelde grenzen door Locarno openlijk en vrijwillig bevestigd heeft en zich verbon- den heeft ze nooit met geweld te wijzigen. Briand beschouwt het Italiaansch-Duitsche verdrag als onberispelijk en is zelf steedls tot een toenadering met Italie bereid. In het „Journal" zegt Briand: Locarno is de uitvoering van het verdrag van Ver sailles, daar het openlijk en vrijwil lig bevestigt door een vrijelijk aange- gane concentie, waarbij een juridliseh stelsel in die plaats van het stelsel van geweld wordt geplaatst. Briand1 wees op de gunstige wijziging in Duitschland, waar de kalmte aanstends" is teruggekeerd na tfe liquidatie van het incident van Landau. Hij gelooft aan een algemeene ontspanning in Europa; dte oudte methodes van de dlploma- tieke en mi'itaire intimidatie zijn door proce dures van verzoening, bemiddteiing, intorven- tie en arbitrage vervangen. Briand sprak alle geruehten tegen over meeningsgeschil- ien met zijn onmiddellijke medewerkers, doch erkendte dat een uitvoerige parlementaire discussie over de orienteering der huidige Fransche diplomatic binnenkort noodzake- lijk is. BRANDEN EN AARDBEVINOEN IN CALIFORNIE. De gouverneur van Beneden-Caiifonre heeft de krijigswet in Mrxicali afgekondigd, waar de aardbeving werd gevolgd door het uitbreken van ta'.looze branden, waardoor de reeds aangerichte schade aanzienlijk werd vergroot. Doordat de waterleidingen braken was het onmogelijk de vlammen te bestrijden. De straten der binnenstad zijn voor het rij- dend verkeer gesloten; het voetgangersver- keer is echter toegestaan in weerwil van het feit dat de trottoirs door het puin zijn ver- sperd. In Calexico eq Mexicaii werden Zondag nieuwe aardschokken geregistreerd. CLEMENCEAU NOEMT ZICH REEDS GESTORVEN. De „Echo de Paris" publiceert een brief van Clemenceau, die melaneoliek verklaart te weigeren zijn meening te geven, daar deze nutteloos zou zijn omdat hij reeds dood is en zelf bij zijn begrafenis aanwezig is ge weest. Hij zal daarmee bedoelen, dat de tijd van wraak-politiek voorbij is. DE MEXICAANSCHE PETROLEUM- WETTEN. De eerste dag van de nieuwe petroleum- en landwetten is zonder incidenten verloopen Naar de meening van de Mexicaansche re geering hebben de voornaamste buitenland sehe petroleummaatschappijen, daar zij ver zuimd hdoben zich aan te melden voor beves tiging van hun rechtstitel cp het land en de pachten, die zij voor 1907 verkregen, het recht op de erkenninig van hun rechten op zoodanige eigendommen verloren, doch men vraagt zich af of de Mexicaansche regeering thans bepaalde stukken land zal overnemen en tot welke actie de buitenlandsche regeerin- gen in dit geval zullen overgaan. Totnogtoe maken de berichten uit Tampico geen mel ding van confiscate van petroleumeig'en- dommen. In de Kamer deden afgevaardiigden op nieuw aanvallen op de Vereenigde Staten we gens hun politiek tegenover Mexico en la tijnsch Amerika. Er werd verbitterde critiek geoefend op het Amerikaansche departement van Buitenlandsche Zaken, terwijl de zaal weergalmde van de toejuichingen van Calles voor zijn verzet tegen de agressie der Ver eenigde Staten. Een spreker verklaarde, dat Mexico den weg effende voor de consolidate van alle Spaansch-Amerikaansche volken te gen de overheersching der Vereen.gde Staten en dat de Mexicanen, mo-gen zij dan geen succesrijke dollarja-gers zijn en niet gelijk d- Yankees weten hoe zij de dollardiplomatie moeten toepassen, weten hoe te sterven voor hun eer en den strijd te voeren tegen vree-mde indringers. INCIDENTEN IN HET/BEZETTE GEBIED. Volgens de „Mainzer Anzeiger" zou een Fransch officier van het 33e regiment van den vliegdienst in den middag van 1 Januari een tramconducteur, dien hij vroeg hem een ander biljet te geven, hebben geslagen. De 1 Fransche militaire autoriteiten, die soet bet incident niet bekend waren, hebben een onder- zoek ingesteld. De Engelsche autoriteiten hebben een cafe to Wors-dorf (Taunus), tot 15 Januari doen sluiten. Een dronken Engelsch soldaat was er eenige dagen geleden na ruzie om een on- bekende oorzaak door klanten uitgeworpen. DE OPSTAND IN BRAZILIe. Meer dan 400 Braziliaansche revolution- nairen moeten de grens overschreden hebben en op het gebied van Uruguay zijn gekomen, waar zij door de autoriteiten moeten zijn ont- wapend. EEN ORKAAN BOVEN MELILLA. Uit Meiilla (N'oord-Afrika) wordt gemeld dat ten gevolge van een zwaren orkaan een gedeelte van de m-uren der oude vesting zijn lngestort, waarbij verschllende weningen in de volkswijk werden bedolven. Zes personen zijn gedood tn zeven ernstig gewond. EEN LAAGHARTIGE DAAD. Naar de Berlijnsch-e bladen melden, heeft het sl-ecnts een haar gescheeld o-f de bekende Zuid-Dui-tsche houtindustrieel dr. Hermann Himmelsb-ach was het slach-toffer geworden van een laaghani-ge intrige. Dr. Hi-mm-elsbach lig-t af sedert eenige ja- ren over-hoop met den ui-tgever van het vak- brad „Der Holzmarkt". Deze u-itgever, een zekere heer Eerobach, voert al dien tijd een vtnnige cant-pagne t-eg-en dr. Himmelsbach en is er in geslaagd het machtige Himmelsbach- co-ncern aan den rand van d-en afgrond te brengen. Van de achttien hou-tza-gerijen van dit concern zijn er al zeven stopgezet en ver- schil'lende a-nide-ren zuiien n-og stop-geze-t moe ten worden. Meer aan 100 arbeiaers en 200 employes zijn reeds ontslagen, terwijl nog in den loop vati januari 100 arbei-ders zullen moeten volgen. Volgens dr. Himmelsbach zou hij als gevoiig van de campagne van Fern- bach in de twee laatste ja-ren ree-ds een be- drag van 12 miliioeft Mark hebben verloren. Hiermee echter no-g niiet tevreden, wilde Fern- bach den Industrie el ook persooniijik ve-rnieti- gen,. Ten dien einde zette hij ee-n duivelsch complot o-p touw. Hij besch-ul-diigde dr. Him melsbach van aan-stichii-n-g tot moord. Dr. Hinimdsbach namelijk zou twee verdachte i-n- dividuen hebben aangeworven o-m Fernbach te vermooiden. De justiitie nam de zaak in handen en s-ton-J reeds op het punt dr. Him melsbach te d-oen airesteeren, 'oen bleek dat d-e beide pseudo-moor-denaars zich door Femb-ach hadden 1-a-ten om-koopen. om dr Himmelsbach van aansticbtin-g tot moord te beschuld-igen. De Berlijinsche recherche heeft d-eze beide heeren gearresteerd en men ver- wa-dnt ook de in bechtenisneminig van Fem; bach. OUDEJAARSAVONDVIERING TE BERI.IJN. Oudejaarsavond is te Berlijn als gewoon- lijk buitengewoon vroolijk gevi-erd, me-l-dt de correspondent van het Hbl. Allle restaurants en cafe's waren den ge-beelen nacht open en als gevolg d-aarvan had de politic de hand en vo-1 met allerlei lieden. die boven hun thee- water waren. Er zijn- in den nacht van Vrij-d-ag op Za-terdag niet minder dan 493 ongelukken gebeurd, waarvan 75 pCt. een gevolg waren van dronikenschap. Ofschoon d-; politic het afstek-en van vuur- werk had verbo-der, is er in jaren niet zoo- veel geploft als ditmaal. In verschdlen-de ge- va-Hlen was men er niet mee tevreden, vuur- we-rk af te steken. maa-r s-choot men direct met. scherp. Ook daardoor werden 6 personen ge- wona. Een jongem-a-n, die vnaf zijn balcon schoot, trof een voorbiiganger dood-e1iik. Tegen den moreen kreeg een verl-oofd paar. dat den geheel-en nacht door in een restaurant had gedanst, oneenighei-d, die zoo boog liep, dat de jonige man zijn verloofde over de brug- leuning in de Spree wi-erp. Wel sprong hij ha-ar ommididelliik achterna, maa-r sl-aagde er niet in het meisje te redden. Als gewoorrlij-k heeft ook di-fmaal een groot aan-tal personen juis-t d-en Oudejaarsavond uitgezocbt, om zelfmoord te plegen. DE POLITIEKE GEZINDHEID IN EUPEN EN MALMeDY. Zes bladen uit Eupen-Malmedy hebben op Nieuwjaarsdag een manifest gepubliceerd, waarin wordt betoogd, dat seUert het referen dum van 1920 onder de bevolking een ver- keerde gezin-dheid bestaat, die voortspruit uit de verwarde uitlegging van de ware poli- tieke gevoelens. Als eerste daartoe bevoegde vertegenwoordigers der bevolking vragen de zes bladen aan de Belgische regeering een ge- heime en vrije stemming te houden over de gevoelens der bevolking. Drie andere, even-eens in Eupen-Malmedy verschijnende bladen, hebben het manifest niet opgenomen. GROOTE DYNAMIETONTPLOFFING Naar gemeld wordt, is te Grangesberg in Zweden het depot van een dynamietfabriek, waarin 1200 K.G. dynamiet lag opgeslagen, in de lucht gevlogen. Ten gevolge van de ge- weldige ontpioffing werden de dichtsbijzijn-de gebouwen verwoest, terwijl in den geheelen omtrek de ruiten sprongen. Dat er geen men- schenlevens te betreuren zijn geweest, is te danken aan het feit, dat in verband met de feestdagen geen arbeiders aanwezig waien. D-e mogelijkhei-d bestaat, dat de ontpioffing door zeifontbrandin-g is ontstaan. De thans verwoeste huizen waren pas on-langs her- bouwd, nadat in Mei van het vorige jaar een dergelijke ontpioffing ook reeds groote ver- woestingen had aangericht. De aangerichte schade is zeer groot, GEDRUKTE STEMMING IN LITAUEN Naar uit Kowno aan de „Voss. 'Ztg wordt gemeld, heeft de terechtstelling van d-e vier Litausche communisten, wien president S-metona in strijd met de aanvankelijke be richten, gratie weigerde, groote onrust, in't bijzonder onder de arbeidersbevolking, ge- wekt. De stemming is in't algemeen zeer ge- d-rukt, vooral omdat bekend is, dat nog eeni ge honderden communisten gevangen geno men zijn. De nieuwe regeering heeft aan den tot af- treden gcdwongen siaatspresident Brinius een pensioen aangebeden, maar dr. Grinius heeft dit pensioen geweigerd. Men zegt, dat de politielm vrienden van den gewez-en presi dent in den Landdag een zet-el voor hem zul len vrijmaken. SNEEUWSTORTINGEN. De Oostenrijksche bladen hebben berichten van een ontzetten-d bergongeluk in Vorarl- berg. Twee skigezels-chappen, bestaande uit zeven Engelsehen, twee Duitschers en een in- structeur zijn door lawin-es overvallen en on der de sn-eeuw begraven. Allen zijn omgekomen, behalve een Engel sche dame. De tocht werd op Nieuwjaarsd-ag b-egonnen, het gezelschap verongelukte bij de Beiersche grens. De Engelsehen komen uit Louden; de beide Duitschers zijn „Oberregierungsrat" Lehr en zijn bro-er, de kunsthistoricus dr. Lehr. DE OVERSTROOMINGEN OP MALAKKA. Het lot van het meerendeel der steden in het binnenland der staten van Malakka, die door de overstroomingen zij geteister-d, is onbeken-d, doch volgens berichten die van de kust zijn medegebracht door een uit Pahang komen-de inlandschen boodschapper, die snel de rivier afzakte op een vlot van dertig boo- men, dat een afstand van 18000 mijl aflegde, zou Soen-gei Lembing, het belangrijkste tin- mijnendistrict in het gebied van Pahanb, on- dergeloopen zijn. De Europeanen zouden in de boomen zijn gevlucht. EEN WOEST AFSCHTID VAN HET LEVEN. Opzien-barende tooneelen speelden zich d-ezer dagen af bij de terechtstelling van twee komrtadjis te Stib (Istip). De rechtbank van Stib had de beide Bulga-arsche komitadj's Stojno S-tojoef en Slavko Jovcaof tot den dc-od d'oor den kogel veraordeeid, d-aar zij in 1921 aan een aanva-1 van een ko-mitadzji- bend'e op het dorp Kedri Falkoyo hadden deeigenomen, waarbij eenige bceren, alsmede zeven gendarmes en een kapitein gedood werden. Toen den twee gearresteerden medegedeeid werd, dat zij d-en volgenden dag terechtge- steld zouden worden, verzechten zij als bij zonaere gunst, van verschillenden hunner medegevangencn afscheid te m-ogen nemen. Sto-joef beet bij dit afs-cheid" een der ge- van-genen in het gezicht en scheurde hem een groot siuk vleesch uit d-e wang. Hij ver klaarde, dat hij wraak had widen nemen, om-da-t deze gevangene voor hem ongunstige verklaringen had afgelegd-. De beide gearresteerden werd-en den vol genden morgen uit de gevagenis gehaald o-m terechtgesteld te worden. Plotseling wi-erp Stojoef zich op een gcvangenbewa-arder, dien hij met een mes, dat hij in zijn stroozak ver- .borgen had, verscheidene steken toebracht. Een gendarme, die den bewaker te hulp wil- dte komen, werd eveneens ernstig gewond. Ten slotte slaagde een afdeeling gendarme rie er in, den woesteling te overmeesteren en naar de plaats der tcrechisteliing te bren gen, waar de beide Bulgaren ter dood wer den gebracht zonder dat zich verdere inciden ten voordeden. EEN POSTZEGELOORLOG. Bij de officieele inwijdiin-gsfeesten van de Suezkanaalhaven Port-Foead, is het tot ern- stige iri-cid-enten gekomen, en wel om ongewo- ne redenen. Ter herin-nering aan de inwij- ding ha-d de Egyptische regeering een serie nieuwe postzegels uitgegeven, die slechts twee dagen geldig waren en daardoor de grootste belangstelling der postzegelverza- melaars gaajlde maakten. Reeds d-en avo-nd voor -de uitgift-e der zegels verdrong zich voor het postkan-toor een enorm-e menigte handelaars. Toen d-en volgenden morgen de loketten, geopend werden, kwam het tot bloe- dige vechtpartijen, waarbij tal van person n zwaar werd-en gewond. Vijf men-schen zijn aan hun kwetsuren ges-torven. EEN „SUIKERKONING" VEROORDEELD. Emes-t Dunbar Caitrns, die in Fngeland ged-u-renide den oodog beru-chtheid kree-g in verband met een meer dan vrijmoedig op- treden in de suik-erw-ereld en daardoor den bijinaam van- „suikerkoning" -kree-g, wer-d gis- teren te Kingston tot negen maqn-den „hard labour" (ruwen gevangen T-a-rbcid) veroor- deeld. Hij werd ervan besch-uildiigxli, d-oo-r valsche voors-telingen een be-drag van acht pond sterling te hebben verk-regen v-an een handeiaarster in antiek. Hij had haar n.l. medegedeeid, dat hij den interest wach-tende was van een bedrag groot 223.000 pond sterling „Federal European State Bonds". Cairns, die ei-genilijik naar men gelooft Ernest Edwards beet en als zoon van rijke ou-ders vroeger de wereld heeft doorge- reisd. begon zijtn gelu-k op de renbar.-en in 1 vexschilUmde <kmu wc Eranto.ijik, waar hij P. H. DE ROVER G. J. G. DE ROVER—Reijwer Rund-, Kalfs- en Varkensslageiij, Houttil 11, weuschen hun geachte clientele een gelukkig Nieuwjaar. omigin-g met eerste fafni-lies en een markies een ver lies van een bedrag ter waarde van een half millioen gulden bezorgde. Later toad hij in E-ngeland op als „groothan-delaar" in suiker en nam met een bedrag van 3509 pond sterling, dat hij van een bank geleend had, de wij-k naar het vaste land, waar hij zich schuldig maa-kte aan opl-i-chting in Belgie, Frankrijik en Nederland. In Belgie werd hij toi gevangenisstraf veroordeeld, in Nederiand werd hij voor krankzinn-ig gehouden en naar Engeland gerepatrieerd, waar hij in een ge- stieht in Kent werd opgesloten. Edwards, alias Cairns, weigerde voor den rechter verklaringen af te leggen onder den uitroep, dat hij met de rechtbank n-iets te maken had. Waarop de rechter lakoniek re- pliceerde: „Dan veroordeel iik u tot negen maan-den „hai-d labour". KORTE BERICHTEN. De Zwitsersche Bondsraad heeft bij de Fransche regeering geprotesteerd tegen de tariefverhooging voor identiteitskaarten voor vreemdelingen. In Biarritz is weer een lichte aardbe ving waargenomen. In eenige deelen van de stad vieien in de huizen de schilderijen van de muren en werden meubelen verschoven. Te Bad Kissin-gen heeft een groote brand gewo-ed in de- electrische centrale. Bijna het geh-eele gebouw is verwoest. De schade is zeer sanzienfijk De bergwacht moest Zaterdag en Zon dag 25 maal hulp v-edeenen aan personen, di-e bij de skis-port in moeilijkheden waren ge- raakt, zegt een telegram uit Miinchen. De topografische afdeeling v an het Spaatosche ministerie van oorlog is totaal uitgebrand De oorzaak van den brand is cnbekend. De sneltrein van Boekarest naar Ccm- stantza is nabij Trajan ontspoord. Er zijn acht dc-oden en vele gewond-en. Een te Brussel wen-ende Nederlander heeft Zondagavond zijn vrouw, van wien hij gescheiTlen lefde, levensgevaarlijk met een mes verwond, omdat zij weigerde weer met hem samen te wonen. De Oostenrijksche regeernng Heeft plan- nen uitg-ewerkt cm het land tot een toeris- teniand te maken. Wegenaanleg en verbete- ring van bestaande wegen zijn het voornaam ste onderdeel. DE KON. U t RECti 1 SCHE MANNEN- ZANGVEREENIGING. In tegenwoordigheid van tal van autoritei ■en, w. o. de'Commissar is der Koningin in de provincie Utrecht, H. T. 's Jacob, heeft de burgemeester van Utreclu^ Dr Fockema An- dreae gisteravond to-t dirigent van de Ko- ninklijke Utrechtsche Mannenzangvereeni- ging geinstalleerd den bekenden Rotterdam- schcn toonkunsfenaar B. Diamant. DE ZUIDBEVELANDERS TE LONDEN. Men schrijft ons uit Lon-den: Zondagavcnd hebben de Zuid-B-evelanders, die uitgeno-odigd waren om deet te nemen aan de folkloristische uitvoering van de English Feck Dance Society in Albert Hall, eenige Hollandsche dansea gedemon- stoeerd. Hun optreden onder hiding van den heer Hout-ekamer uit Kloetinge had een bui tengewoon groot succes, vooral de Zeeuwsche klompendans en de Zuid-Beveiandsche boe- rendaris vieien bij het Engelsche publiek zeer in den smaak. Gisteravond zijn de Zuid-Beve- landers weer met ecu sto-omsehip van de Maatschappij „Zeeland" r^aar ons land te ruggekeerd. ONDER DEN TREIN. Gister is te Maastricht de 30-jarige I<., rangeei*der op het gcederenstation, onder een goederentrein geraakt, waarbij hem beide beenen werdai afgered-en. In h-opeloozen tcestand is hij naar het zielcenhuis vervoerd. Als tragisch-e bijz-onderheid kan nog gemeld worden, dat hij juist hedenmiddag in on- dertrouw zou gaan. HET AUTO-O-NGELUK IN DE BUITEN- HAVEN TE VLISSINGEN. De heeren Ir. M. C. A. Meischke en W. P. van Buul schrijven aan de N. R. Crt.: Met een tiental Rotterdam-mers waren ge- noemde heeren getuig;e van het auto-ongeluk op de ponton te Vlissingen. „Vermoed wordt, dat de heer S. op het verkeer-de pedaal heeft getrapt" „vermoedelijk heb'ben de remmen niet goed gefunctionneerd" vermoedelijtc zijn er nqg meer vermoedens te vermoeden maar wat zeker is het vo-lgende lees? men nergens. De eenige voorzorgsmaatregel ter piiaatse is het „stootblok", een balkje ter hoogte van een trottoirband, vlak aan den waterkant. Een kind kan beseffen, aat een dergelijk ,)stootblok" slechts naa-m is geen daad! Het woord „stootblok" is voor het krantenlezend publiek misleidend, waardoor de.aandacht van een belangrijke fout wordt afgeleid. ,,Een hijschtoestel en een duiker wa ren spoedig ter piiaatse" na twintig minu- ten nog niet! Ii. bet'onderhavige geval is het woord „3poedig" wel zeer relatief. Het eenige wat hier te doen is, is ongeluk ken voorkomen door het aanbrengen van een afdoend^n vei 1 igheidsmeatoegel Waar de veiligheidswet vaak tot kos,tpare| ALRMAARSCH GOURANT i

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1