Aikmaarsche Ooorant Een speelbal der fortuin. Met H, M. IXil naai Inilie, FEDILLETON. Dinsda? 4 Januari. Ct. Ct. Gt. Gt. Honderd negen en twintigsti Jaargang. HINDERWET. BUROEMEESTER EN WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis d'at zij bij hun beshrit van heden vergun- ning hcbben verleend aan de N. V. Twentsche Schelpkalkbranderij ald'aar tot het uitbreiden van een schel pkalkbranderij, door het bijbou- wen van een schelpkalkoven op het perceel Noorderkade ten kadaster bekend gemeente Alkmaar in Sectie C nr. 2283. Alkmaar, 31 December 192b. Burgemeester en Wethouders voomoemd, WENDELAAR, Burgemeester, A. ROELMA, Secretaris. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gende voorv/erpen als gevonden gedeponeerd op: 29, 30, 31 December 1926 en 1 Jan. '27 Paardendei, kinderportem., hondenhalsband no. 963 en collier. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- de ino-ezetenen, onderstaande voorwerpen als oevonden aangegeven op: 29, 30, 31 Decem ber 1926 en 1 Jan. 1927. 2 nieuwe stoppen. Wed. Hoogeboom, Egelenburglaan 8; paar dameshandschoenenC. Bakker, Omval 13, dop van een fietsbel, D. Daaider, Snaar- manslaan 119; portem. met inhoud, W. Hop- man Ruiterstraat 1roode zakdoek, A. Mo- reels, Korte St. Jacobstraat; rijwielhandbe- schermer, J. de Jager. Steynstraat 31zwarte dameshandschoen, M. ih. Adolf, Eikelen- bero'straat 25; rol vloerzeil, L. Koopinans, Jaaopad 34; arnfband, W. Donders, Oude- gracht 259; doos met pillen, Kl. Pietersen, Dahliastraat 16; leeren damestasch, K. Kras- ser, Bergerweg 90rozenkrans, H. op de We'egh, Dijk i9; handschoen. glace, C. Lug- tig, Liefdelaan 16; schakelring, B. van Eijk, Kruislaan 10; vulpen „Bepel", A. E. Kooy, Eike'enbergstra at 1; Engdsche sleutel, Si mon Wokke. Heiloo, Oosterzij 4a; kinderpor tem Nelly Sonneveld. Liefdelaan 25; norte- monnaiie met inhoud, A. Schenk, Westerburg- straat 2; collier, J. Essen, Appelstefeg C 5. Wanneer men weder ;n het bezit is van het verloren voonverp, wordt men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van po litie^ De niiunimie »vas in Luxor, juist was no- ward Carter er weer heen gegaan om de op- gravingen voort te zetten. 1 wee van ue drie kjstcn waren in het museum. Het was een eigenaardig idee, alle voorwerpen, die men een paar jaar geleden ill de plaatjescouran- ten dag aan dag zag afgebeeld, nu in werke lijkheid te zien. Indertija maakten ze op uuj a-itijd den indruk van leelijk en onbehoipeu te zijn. In werkelijkheid vond ik ze heel mooi. Men zou in dit museum, waar zoo lien veel te zien is wel dagen kunnen doorbren- gen, maar daarvoor ontbrak de tijd. Na een stevige lunch zijn we met onztn Kawasj in de tram naar Gizeh gestapt. Men rijdt ongeveer een half uur met deze tram door een neel interessant gedeelte van Cairo. Men passeert o a. het eiland waarop Napoleon gedurende zijn verblij'f te Cairo woonde. Een Egyplenaar, die bij ons zat en vermoedde, dat wij Hollanders waren, heeft ons veel van de eigenaardige punten aange wezen. Hij was tot onze verwondering zeer goed op de hoogte van Holland, wist zelfs ocge- veer dt breedte van die Waal en was er nog nooit geweest. Alileen maar belangstelling, vertelde hij. In Gizeh aangekomen zaten wij al dade lijk, naar wij dachten, heel dicht bij de pyra- miden. De afstand viel later tegen, we wet den bedrogen door de hoogte, die ongeveei 150 M is. Men veronderstelt ze meestai veel lager te zijn. In het hotel Menahouse te Gizeh huurden wij kameelen en kameeldrijvers en gingen toen onder leiding van een gids, die op zijn kaartje niet minder had staan, dan: Abd el Azis Dragoman and Contractor for Upper and Lower Egypt, op weg. Alle verhalen over zeeziek worden op een kameel lijken mij nu sterk overdreven. De beesten waar wij mee gereden hebben, hadden een gang, waarbij niet de minste be- weging te bespeuren was. Na ongeveer een half uur waren we bij de eerste pyramide, dien van Cheops. Geweldig is de indruk, dien de kolossale steenmassa maakt. Zij Naar het Engelsch van Rafael Sabatim. Geautoriseerde vertaling van A. T. ill ,Hoe zijit ige binnengekomen, dwaas", riep „Kent u me net, juffrouw Barlow", vroeg hif haar. Die yrienddijke, vertrouiwelijke woorden jvenschrikten haar weer en zij keek henl aan. En toen onfdekte zij hem onder de mooie •xleeren, en de Israeli, die hem bijma onher- kenbaar maakten voor oogen, die zich alleen den mageren, eenvoudig gekleeden man van een maand te voren herinnerden. „Goede hemel! Het is kolonel Holies!" En bijna onmiddeMijlk ging zij voort met droe- vige stem: ,,Maar u had vandaag het rust- feuis moeten verlaten. Wat in's hemelsnaam kan u hier teruggevoerd hebben, om ales on- gedaan te maken?" „Neen, niet om omgedaan te maken. Maar om te doen, juffrouw Barlow, met Gods hulp. Aiaar u hebt een bijzonder goed goheu^en <fet u zich. hermnert, dat ik vandaag zou weg- gzan! Zij schudde het hoofd en ffltrnlachte een beetje treurig. men een paar Arabieren langs de wanden naar boven laat klimmen. Dit te mogelijk, doordat de pyramiden op eA*ar gestapelde steenblokken zijn, die i«iws ids verschovcn liggen ten opzichte van elkaar. Mm kan de pyramiden binneogaan door een heel nauwe gang, waarin men met handen en voeten moet kruipen, ten laafcste komt men dan in de doodenkamer, waarin alleen nog maar een leege Sarcophaag staat. Bij Gizeh vindt men drie groote pyrami den en twee kleine en dan nog de Sphynx Deze was juist weer geheel uitgegraven, v/at in geen twintig jaar gobeurd was, meest ai zit hij er tot den hails onder. Nu kon men het tusschen de vcorpooten ingebouwde tempeltje binnentreden. Achter de Sphynx ligt de tempel van de Sphynx, die is de be- graafplaats der hoogepriesters. Ook hier weer zeer groote steenmassa's. Steenen van 6 M. lang, anderhalve M. hoog en een meter dik komen voor. Aan de hoeken zijn geen na- den, maar is de steen weggezaagd. Men be- grijpt met hoe de Egyptenaren nu 5000 jaar geleden konden bouwen met dergelijke groote stukken. De helft van deze steensoort is *al- bast, de rest graniet. Volgens de beweringen van onzen gids ,heeft het bouwen der pyra miden ongeveer dertig jaar geduurd, 10 jaar had men noodig om de steenen in prauwen, den Nijl af te halen, nog eens 10 jaar om ze te vormen en nog eens 10 om ze te stapelen, Of het waar is weet ik matuurlijk niet. Vanaf Gizeh kan men duidelijk de andere pyramiden, die van Sakkarah (het oude Memphis) zien. Hier zijn ook de vier en twintig sarcophagen der apis, dat zijn de heilige stieren van Egypte. Dit waren geheel witte stieren met twee bepaalde merkteekenen, een op den kop, een op de tong, ik meen een kever.. Deze stieren werden aanbeden in Memphis. Stierf zoo'n heilig beest, dan h'okken de pricsters de bos- schen in en kwamen niet eerder te voorschijn voor zij een nicuwen apis gevonden hadden Natuurlijk had het dier dan al een kunstbe working ondergaan. Na dit alks bezichtigd te hebben zijn we tcrug gekeerd naar Menahouse. Graag had den we de maan eens zien schijnen boven de Sphynx, om den bekenden raadselachtigen gllmlach te zien, maar dat is niet gelukt, de naan kwam niet door. In Cairo teruggekemen hadden we juist tijd om, men vergeve ons de heiligschennis, .n de consulaatskamer van het Nederlandsche gezantschap van kleeren te verwisselen, ten eindc ten huize van den Consul te gaan di- neeren. Daar werden plannen gemaakt voor een anderen minder bekenden tocht, en zoo zijn we den volgenden iiiorgen in gezelschap van den Heer en Mevrouw Crommelin een stuk de woestijn in geweest. We zijn begonnen met in Cairo eenige moskeeen te bezichfigen, die van Sultan Hussein en nog die van Sultan Hassan. Deze groote gebouwen met hun hooge koepels en hooge spitse minarets maken juist het gezicht op Cairo zoo mooi, zoo typisch Oostersch Van binnen v.ndt men groote, kale ruimten met een soort preekstoel, en verder aan heele lange kettingen de bekende bidlampen De meeste van deze lampen zijn nu veilig opge- borgen, omdat zeer veel Amerikaansche tou- risten zich niet ontzien, aan Arabieren geld te bieden voor het stelen van die lampen. Aan den rand van de stad ligt de citadel, gedeelidij'k nog werlc van Napoleon. Bovenop staat de nieuwerwetsche moskee de Mehemet- Ali, we zijn er niet in geweest, volgens onzen gastheer was er niet veel interessants te zien Gezeten op ezels zijn we over de citadel ge- klommen en gereden naar het klooster der draaiende derwischen, van het draaien heb ben we niet veel bemerkt, het was zeker de tijd er niet voor. Het klooster was geheel in de rotsen uitgehouwen en heerlijk koel. Vanaf dit punt heeft men een buitengewoon mooi ge zicht op Cairo. Nu ziet men pas-, hoe groo* het is en hoe ontzaglijk veel moskeeen er voorkomen. Bijna elke sultan heeft er zijn moskee laten bouwen, waarin dan zijn gral kwam. Na dit klooster zijn we de woestijn ingere den, een stuk den weg naar Suez op. Hier kwamen we tegen, wat iedereen in de woestijn venvacht, een echte kameelen-karavaan. Het was htel jammer, dat ik al mijn films op mijn kiektoestel verbruikt had, dit kiekjc had ik er graag bij gehad. Na een paar uur rijden in de rotsachtige wcestijn kwamen we op een punt, waar we een groot gedeelte van de vlalcte der Nijldelta konden overzien. Cairo, met zijn moskeeen, Gizeh met de pyramiden en recht tegenover ons aan den overkant der Njjl Sakkarah, met pyramiden en de Apisgraven. Dit was zeer mooi en ieder die ooit in Cairo komt, zou ill kunnen aanraden dezen tocht ook eens te ma ken. Na een heerl-ij:ke pic-nic zijn we naar Cai ro teruggegaan. Hiermede was ons bezoek aan deze plaats „Ik herinnerde het mij niet, heer. Juffrouw Sylvester deed het." En zij schudde weer het hoofd. „Dus zij is hier! Ha! Is zij gezond?" „Gezond wel, het lieve schepsel. Maar och, zoo diep treurig. Zij rust daar onder de ceders de plaats, waar zij deze maand telkens is." Hij wendde zich af, en zonder iets meer dan een vluchtig woord van dank of veront- schuldiging liep hij vlng over het grasveld, naar de ceders, waar tusschen hij een grijs kleed kon onderscheiden. Zij had die plek in de afgeloopen maand steeds weer opgezocht, had juffrouw Barlow gezegd. En het was de plek, waar zij elkander vaarwel hadden ge zegd.-O, ditmaal zou de Fortuin hem zeker niet bedriegen! Zij zou hem niet weder den beker van de lippen wegslaan, zooals zij zoo dilcwijls gedaan had! Toen hij nader kwam over het zachte gras veld, dat iederen Hank van zijn stappen demp- te, zag hij haar op die steenen bank zitten, waar hij haar een maand geleden verlaten had in de vaste overtuiging, dat hij haar met zijn vleeschelijke oogen nooit meer zou aan- schouwen. Haar rug was naar hem toege- keerd, maar in haar houding kon hij zoo zelfs iets bemerken van de lusteloosheid, die zich van haar meester gemaakt. Hij bleef staan, zijn polsen klopten, hij vreesde haar te doen schrikken, zooals hij zeker doen zou, on welke manier hij ook naderde. Hij stond daar stil. met ingehouend adem.4 afoeheid van onze gastvrouw en gastheer, en niet minder van Faiag. onzen Kawasj, en ook dit gedeelte van ons ra»sp*ogramma was ach ter dui i ug. Na een tremicU, met een heerlijk diner, kwamen wij met c*n uur vertraging in Afacamdrie a tea. In Alexandria moet het Romeinsch-Egyp- tisch museum zeer de moeite waard zijn, tijc! en gelegenheid hebben ons outbroken dit te gaan zien. Maandagavond 1 November, ving onze telegrafist de tijding van de nederlaag van het Nederlandsche elttal tegen het Duit- sche op. Jammer vondcr. we het allemaal. Ik hoopte alileen maar, dat onze stadgenoot Elfring een goed1 figuur geslagen had en uit de later ontvangen verslagcn heb ik gezien dat het zoo geweest is. Gelutokig maar. Na nog een diner meegemaakt te hebben, waar- aan ook een te Alexandria wonendc- rechter, lid van de Internationale rechtbank in Egypte, als eenig Nederlander aanzat, zijn we naar Port Said vertrokken. Hier kwamen we na ongeveer een dag va ren aan. Op het uitnoodiigcnd gebaar van het standbeeld van Ferdinand de Lessens, om het Kanaal binnen te varen, zijn we ingegaan en zoo lagen we 4 November's morgens ge- meerd op d-e boeien in Port-Said. Hier namen we afscheid van alios wat ons verder nog aan Europa bond. De blauwe uni- formen werden verwisseld tegen de witte In dische. De blauwe werden in koffers gepakt en vooruitgestuurd naar Indie. Denkelijk over twee jaar, wanneer hier in Port-Said de deur naar Europa weer voor ons zal worden open- gezet, zullen we ze op ongeveer dezelfde plaats weer aantrekken. Port Said bezit weinig fraais, beter gezegd, totaal niets. Het is een echte international havenstad, met alle aankleve daarvan Het eenige waar iedereen op afstormt is de beken de winkel van Simon Artz, waar men niet alleen sigaretten kan koopen, maar alle din gen, die men noodig heeft. De bedienden spre- lcen er alle' talen, zelfs vindt men er Arabie ren, die vrij goed Hollandsch spreken. Mel allerlei geld kan men er betalen. Vaste sluitingstijd bestaat er niet. Komt er midden in den nacht een passagierboot bin nen dan opent Simon Artz zijn magazijn. Ge- lukkig maar voor hem, dat er geen gemeen- telijk sluitingsuur bestaat. Na eenige rustige dagen in het Casino Palace Hotel, met een mooi uitzicht op de Middellandsche Zee, doorgebracht te hebben, ziin we verder gegaan op onze reis. Wanneer de redactie der Aikmaarsche Courant er plaats voor heeft en die plaats zou willen afstaan, komt misschien bij gele genheid nog wel een verslagje van dit ^ce de stuk. Het eerste stuk, ik zou bijna zeggen het Europeesehe, is achter den rug. Het gaat over een weg van ongeveer 3600 zeemijlen, dat is pirn. 5700 K.M. Voor ons liggen nog ongeveer 6400 mijl, allicht dat we ook daar- op nog iets ondervinden, dat de moeite van verroelden waard is. In zee, 1825 November 1926. DE INWIJ DING VAN DEN ZAKEL.IJKEN OMROEP. Maandagochtend, klokslag half tien, heeft, zooals wij reeds in het fcort mUdden, de mi nister van waterstaat het nieuwe radio-telefo- nie-station voor den zakelijken omroep te Schevaiingen-haven ingewijd Spr. noemde het een voorrecht, bij de inaiensistelling van dit station eenige woorden tot de luisteraars te kunnen richten. Hij erkende de grcote ver- diensten vaci hen, die vijf jaar geleden de overheid verzoehCn, een radio-telefonic- station te mogen stichten voor de draadlooze verspreiding van berichten. In de eersix plaats geldt die erkentelijkheid het bestuur van de Vereeniging voor den Efiectenhandei te Amsterdam, die het persbureau Vaz Dias in de gelegenheid stelde, ook den beurszender te gebruiken. Hetgeen die twee lichamen op radio-gebied tot stand hebben gebracht, heeft in het buitenland navolging gevonden en verdient alleszins icf. Het rijk staat thans voor een verder gaande taak. Het oude station moest door een nieuw, moderner vervangen worden. Nieuwe gega- aigii-.m hebben zich aangemeld voor het ver- kecrsmiddel, dat meer kan doen voor de voor- ziening in de veelsoortige maatschappelijke behoeften Het zal ook bijdragen tot de algemeene kennis en ontwikkeling, voor zoover die met ondergebracht kan worden bij de andere draadlcos- telefonisehe uitzendingen. Er zullen echter nog wel moeilijkheden ko; men, die, naar ik hoop, aldus spr., zcarler veei ongerief opgelost zullen worden. Met den wensch, dat de luisteraars met steeds meer lust de berichten zullen opvangen en dat het nieuwe instituut zich zal ontwik- kelen voor een schare van gebruikers, ver- Eun toen, alsof zij zijn tegenwoordigheid gevoelde, keerde zij zich langzaam om en keek achter zich. Eenige oogenbiikken keek ze, verschrikt, met Week gelant. „Randal!P" Zij sprong op. Hij haastte zich nader te komen. „0, Randal, waarom ben je hier gekomen? Je had vandaag weg moeten gaan „Ik ben weggegaan, en weer teruggekeerd, Nan," zei hij, nu naast haar staande. „Je bent teruggekeerd!" Zij keek hem nu met meer aandacht aan, en zag het mooie donkerblauwe pak, dat zijn lange, slanke gestalte zoo goed stend en de mooie Spaan- sche laarzen, die nu bedekt met stof waren. „Je -bent teruggokomen," zeide zij nog eens „Nan," zei hij, „er is een wonder gebeurd". En uit zijn wambuis haalde hij het perka- ment met grooten zegel. „Een maand geleden was ik een bedelaar. Heden ben ik kolonel Holies, in nog iets meer dan alleen in naam, het bevel voerend over iets meer dan een enkel regiment. Ik ben te- ruggekomen, Nan, om dat ik je eindelijk iets kan aanbieden in ruil voor datgene, dat ge wilt opofferen, door mij te nemen." Zij zonk langzaam cp de bank neer, hij stond voor haar, totdat zij in dezelfde hou ding waren als een maand geleden. Maar hoe verschillend was nu al het andere. Zij leunde voor een oogenblik haar ellebogen op haar knieen, en drukte haar handen tegen haar kloppende slapen. „Is dit werkelijkheid? Isis het waar? Hierna nam de diredeur van het persbu reau Vaz Dias het woord. Hij schetste den gang van za-ken in 1922 met haar enthousi- asme en teleurstellingcn. Thans is de draad looze dienst een gestabiliseerd bedrijf en voorziet in de behoeften van een uiterst Snel len berichtendienst Na nog even aan het belang van den dienst herinnerd te hebben in de angstige dagen van den watersnood, dankte hij den minister van waterstaat, het h'jofdbcstuur der P. T. T., de Vereeniging voor den Effcctenhandel en de N. S. T., en hoopte, dat dit nieuwe station de Nederland sche dagbladpers tot zegen mag strekken. Ten slotte spraken nog een drietal ge- abonneerden op dezen nicuwen dienst den luisteraars toe HET AU TO'B'U SB ED RIJ F DER NEDER LANDSCHE SPOORWEGEN. De N. V. Algemeene Transportonderne- ming, zooals de naam van het autobusbedrijf der Nederlandsche Spoorwegen luidt, heeft, naar de N. R. Ct. meldt, aan de betrokken colleges van Gedeputeerde Staten vergun- ning voor de volgende autobusdiensten ge- vraagd1 behalve deegne, die we reeds vermeld hebben. GroningenGieten, met zijtak Zuidmaren Friesch Zuidmaren (station); Eukhuizen— HoogkarspelHoorn; Ejikhuizen.Venhui- zen—Hoorn; Alkmaar—Medemblik; Alk maar—OudkarspelGorinchem—Utrecht; Via n en—Cuenb o rg—Rest erenBeusich em Tiel; GorinchemTiel; Gorinchem—Gies- sendam—Papendrecht—Groot Ammers GorinchemGorinchemHeusden—Den Bosch (over Rijswijk)GorinchemHeus den (over Dussen)GorinchemKeizers- veen—Geertruidenberg; Eethen—Waalwijk DongenGilze Rijen (station); Den Bosch—Ammerzoden—ZaltbommelDen BoschKerkdriel Zaltbommel; Nijmegen Grave (veer); Hendrika-Ido-Ambacht—Rid- ■derkerk—Barentirecht; Riaderkerk—IJssel- monde. BRANDEN. Gistennorgen 5 uur heeft een surveillee- rende agent van politie ontdekt, dat brand was uitgebroken in de dancing Lybelle aan de Baan te Rotterdam. Bij onderzoek bleek een trijp bekleede bank, welke dicht bij een radiateur van de centrale verwarming stond, vlam te hebben gevat. Ook de decoratieve paneeien van een pilaar waren in brand ge- raakt. Gasten van spuit 27 hebben het vuur met een straal op de waterleiding geblusche. - Zaterdagavond viel J. S de Boer aan den Hoogendijk (Fr.) bij het veevoeren met den stallantaarn. Het osse hooi vatte vlam en spoed:g stond de heele keuterij in vlammen. Niets kon gered worden. Zes koeien. drie p:n- ken en twee kalveren kwamen om De Bo^r werd verwond en is naar een ziekenhuis ge bracht. Zondagavo.nd is te Aarlerixtel bij Helmond de boerderij afgebrand van den landfcouwer v. G. De brand brak uit tijdens de afwezig- heid der bewoners. Het vee kon niet meer ge red worden. Een paard en 7 steks hoornvee kwam :n de vlammen om. Stallen en berg- plaatsen werden een prooi der vlammen. Al- 'een het woonhuis kon prepnsn«-d Wjiven Dp schade wordt gedeelteiijk door verzekering gedekt. Oorzaak onbekend AANGEHOUDEN Op den Sloterdijk te Spaarndam heeft Zondagmorgen een patrouille der miiitaire politie een 27-jarigen Franschmaji aange- houden Hij droeg een pak mti chocolade, kauwgem enz Het b'eek, dat hij e-en en an- der uit een clubhuis op een s-portveld te Heemstede had ontvreemd Verder had de man zeven voetbaltruien over elkaar aange- trokken. Een der truien had hij eveneens uit een chibhuis van een ander sportveld gesto- !en. De man is ter besehikking van de Heemsteesche politie gesteld en heef! bekend de beide inbraken gepleegd te hev'*en. OVERSTROOMINGEN. Uit Medan wordt d.d. 2 en 3 Januari door Aneta gemeld: Benoorden de Wampoerivier is het water stijgende. PangkaMnbrandan is geheel geisoleerd. VECHTPARTIJ TE 's-GRAVENHAGE. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeit, zooais wij-reeds m het kort meldaen, een ernst^ge veclitpartij plaats gehad in de jacob Catsstraat te 's-Gravehnage. De gtbroeders v. A. hadden den geheeien avond in een cafe doorgebracht en hadden biijkbaar wat te veel gedronken Buiten ge komen, kregen zij om een kleimgheid ruzie en werden hanogemeen. Vele personen, die ook in het cafe gezeten hadden bemoeiden zich er mee en er vielen tusschen beide par- tijen harde klappeu. Een der vechtendtn sloeg den jongste van de twee broeders v A. met 'n bierfiesch op't hoofd, die zich zoo erg aan het rechteroor verwondde, dat hij zich in het Ziekenhuis onder geneeskundige behan- deiing moest s tell en. In verband met deze mishandeiing heeft Waar?" vroeg zij hierop, maar toch niet aan hem. En toen ging zij achterover zitten, en keek op naar zijn gezicht. „Het is misschien niet zooveel, als alles ge zegd is, cfschoon het mij heden veel toeschijnt en met jou naast me, zal ik weten, hoe ik het meer moet maken. Maar, zooals het nu is, bied ik het je aan". En hij legde het perka- ment in haar Schoot. Zij keek naar de witte rol, zonder ze aan te raken, en toen weer naar hem, en een glim- lach vertoonde zich aan de hoeken van haar lieven mond en bleef daar. De herinnering kwam bij haar op, van de groote belofte van verovering om harentwil, waarmede hij lang geleden was heengegaan. ,Is dit de wereld, die je me beloofd hebt, Randal", vroeg zij. En zijn hart sprong op bij dien ouden schertsenden toon, die zijn laat sten twijfel weg nam. „Zooveel er van, als ik heb kunnen krij- gen" zei hij. „Dan zal het mij genoeg zijn," antwoordde zij. En er klonk nu geen scherts in haar stem, alleen een oneindige teederheid. Zij stond op, en vlak voor hem staande reikte zij hem het ongeopende perkament toe. „Maar je hebt het niet gelezenverzet- te hij zich. „Wat behoef ik te lezen? Het is jouw ko- ninkrijk, heb je me gezegd. En ik wil je ko- ninkrijk met je deelen, wat het ook moge zijn." „Het list in Indiein B-pjnbay", zei hii De vechtpartij had plaats voor de woning van de broeders v. A. Hun moeder, die voor het raam had gestaan, wilde zich naar bene, den begeven, teneinde zich bij de vechtenden te voegen. Zij had echter het ongeluk van de vrij hooge trap te vallen, kwam daarbij op haar achterhoofd terecht en bleef dood lig gen. Toen later eenige personen de trap wil- den opgaan vonden zij in het portaal het lijk van de 53-jarige vrouw, badende in haar bloed liggen. Aanvankelijk rees het vermoeden, dat de vrouw in het gevecht was geslagen, tenge- volge waarvan zij was overleden. De offi- cier van justitie, die gewaarschuwd was, stelde vergezeld van den commissaris van politie een onderzoek in. Dit wees echter uit, dat de vrouw tengevolge van de val was overleden. Het lijk is naar het Ziekenhuis overgebracht. ROUWDIENST OPPERRABBIJN PALACHE. De Nederlandsch Israelietische gemeente heeft Zondagmiddag in de Groot eSynagoge een herdenkiugsdienst gehouden ter eere van de nagedachtenis van den overleden opper- rabbijn der Portugeesche zustergemeente. wijlen den heer 1. v. J. Palache. Voor deij dienst had in de kerkeraadszaal der Ned Isr. gemeente de plechtige ontvangst plaafei van de genoodigde autonteiten, waarna meu zich ter synagoge begaf, die reeds door een groote mensdienmenigte was g^vuld. Na het Middaggebed droeg de oppervoor- zamger, de heer I. E. Maxoko, op gevoelvol- le wijze Psalm 49 voor, waarne de opper- rabbijn, de heer S. Onderwijzer, het om- fioerste spreekgestoelte beklom tot het hou- den van de treurrede. Uitgaande van Joel 2-10 Zon en maan zijn verduisterd en de sterren hebben haar glans verloren, waarin, naar een woord der Joodsche wijzen, be- schreven is, op welke wijze de koning der wereld zijn rouw toont, schetste spr hoe de dood van opperrabbijn Palache overal droef- heid heeft verspreid. Na deze roerende ont- boezeming richtte zich de spr. tot de verzamel de gemeente teneinde haar moed in te spreken en tot berusting aan te manen. Het hoogste loon, dat de overledene kon verwerven, be staat in het volgen van het schoone voor- beeid, door hem gegeven. Met een opwek- king om te leven, zooals de ontslapene het heeft gedaan, eindigde spr. Vervolgens sprak de opperrabbijn het ge- bed voor de zielsrust van den overledene uit, waarna door den oppervoorzapger Ps. 16 wodt gereciteerd. De dienst eindigde met het avondgebed, waarna de oudste zoon van den overledene, prof, dr J. L Palache, het gebed van de rouwbedrijvenden reciteerde. DE DOODSLAG IN DE ROSESTRAAT. De advocaat-generaal van den Hoogen Raad mr Besier heeft gister geconeludeerd tot verwerping van het cassatieberoep van J. L. O., die door het hof in Den Haag is ver- oordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf. De rechtbank te Rotterdam had hem tot 4 jaar veroordeeld wegens doodslag op zijn vrouw. Arrest 31 Januari. DE ZOMFRDIENST DER SPOORWEGEN. De Zomerdienstregeling op de Nederl. Spoorwegen zal 15 Mei in werking treden. KOLEN VOOR ITALIe. De heer Enrico Varni, ingenieur, chef van de Delegatie te Rotterdam der Italiaansche Staatsspoorwegen, deelf mede, dat het be- richt over een aankoop van 300.000 ton Duitsche steenkool voor rekening der Italiaan sche regeering ter verzending naar Italie via Antwerpen, geheel onwaar is. De kolen voor de Italiaansche regeering zuilen ook voortaan' nog via Rotterdam ge- zonden worden. DE MAATSCHAPPIJ ZEELAND. Op Nieuwjaarsdag heeft de Mij. Zeeland voor d5 eerste maal de nieuwe loute Harwich Vlissingen gevaren met de Oranje Nassau, die den dag te voren te Harwich was aange komen rnet het Zeeuwsche koor de Zuid-Beve- landers aan boord. Tijdens deze eerste reis hebben de staf van de London and North Eastern Railway C.I., de directie van de mij. Zeeland en vertegenwoordigers van de En- ge'sche en Neder'andsche pers gezameniijk een noenmaal gebruikt, waaraan vele harte- iijke toespraken gehouden zijn. EEN RARE VISSCHER. Met de Kerstdagen is te IJmuiden aange- houden de Amsterdammer visscher J. K., die in het quarantaine station had ingebroken en een vlet vol goederen had gestcien. De man, die, na in de eel te IJmuiden het ledi- kant kapot geslagen en het bed in brand te hebben gestoken, naar het huis van bewaring te Haarlem werd overgebracht, is daar spoe- dig weer vrijgeiaten. Vrijdagnacht was K. al weer in IJmuiden en brak weer in in het quarantainehuis, waaruit hij de dommekracbt en andere p-oederen weer met een zekeren schroom. Zij luisterde. „Ik heb alt'ijd grooten lust in rnzen gehad," zei ze rustig. Hij vcelde, dat zij recht had te weten van welken aard zijn aanstelling was, en hoe hi; er aan kwam. Hij ging haar de uitlegging geven. Voordat hij aan het einde kwam was zij in tranen. „Waarom? waarom? Wat nu,'' riep hij in angst. „Gaat je hart twijfelen?" „Twijfelen?' O, Randal! Hoe kan je dat denken? Ik ween uit dankbaarheid. Ik heb een maand van zulke wanhopige angst doorge bracht, en nu Hij legde een arm om haar schouder, en trok haar hoofd Lgen zijn borst. „Lieveling," fluisterde hij. Hij zuchtte en hield haar zoo zwijgend vast als in gebed, totdat zij eindelijk haar gezicht ophief. „Weet je wel, Randal, dat het meer jaren geleden is, dan ik wel weet, sedert je me het laatst gekust hebt, en toen maakte je me boos, door te stelen, waarop je nu recht hebt." Hij was een beetje verschrikt. Masr met al zijn gebreken, gaf hij nooit aan vrees toe. Zij trouwden den volgenden morg, en en hun wittebroodswek'en brachten zij door in de afzondering, die de wet voorschreef. Eindelijk werden zij vrij van besmetting verklaard, en mochten heengaan. om de eer te oogsten, die de Fortuin voor Randal Holies opgezameld had, en waardoor zij alles goed maakte, wal hij vroeger van haar geleden had EINDE, 1 I T| oj - I ll E

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5